Jump to content

Εκδόσεις


Eroviana
 Share

Recommended Posts

Κάπου, δε θυμάμαι πού, μιλούσαμε για το Wheel of Time του Robert Jordan. Βγήκε το τρίτο βιβλίο, σε δύο μέρη φυσικά, από εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, για όποιν ενδιαφέρεται.

 

 

 

Ο Terry Prachett από την άλλη, πήρε μεταγραφή από τις εκδόσεις ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ στον Ψυχογιό. Δεν ξέρω γιατί, μπορεί ο Rincewind να ήθελε να κάνει παρέα στο Harry Potter(ή να μαθητεύσει δίπλα του) :bleh: Κι έχω μπερδευτεί λίγο με τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ψυχογιός συνεχίζει να εκδίδει από εκεί που σταμάτησε το Παρα Πέντε με το Sourcery (Πιάστε το μάγο).

Εχει βγάλει τα Wyrd Sisters (Οι Στρίγκλες) και το Pyramids. Αν συνεχίσει κανονικά θα πρέπει να βγάλει το Guards!Guards!.

Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν είναι καλές οι μεταφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ακόμα πολύ πίσω στη σειρά, αν και εγώ έχω κολλήσει στο Feet of Clay, που ψάχνω να το βρω περίπου 7 μήνες και ακόμα τίποτα! (το έχω βρει στο internet αλλά τα Discworld θέλω να τα έχω όλα πρωτότυπα...)

Link to comment
Share on other sites

Στην Άγνωστη Καντάθ κοίταξες; Τελευταία φορά που πήγα είχε (νομίζω) ό,τι κυκλοφορούσε απ'τη σειρά discworld, στ'αγγλικά εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για Αθήνα, το βιβλιοπωλείο Πολιτεία είχε φέρει όλη τη σειρά Discworld στα αγγλικά.

Είναι στην αρχή της οδού Ασκληπειού, στη γωνία με την Ακαδημίας- το υπόγειο δίπλα στο σουβλατζίδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ m'ladies :worshippy:

 

 

 

To βρήκα σήμερα εκεί που μου υπέδειξε η Pixie. Δυστυχώς ήταν από τη νέα αντιαισθητική έκδοση με το μαύρο εξώφυλλο αλλά όπως λένε beggars can't be choosers...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για Θεσσαλονίκη μιλούσα, γιατί ξέρω ότι το μαγαζί είναι εξειδικευμένο και ενημερωμένο στη λογοτεχνία του φανταστικού. Αυτό που λες Pixie δε το'χω ξανακούσει, αλλά λέω να το επισκεφθώ σύντομα :hi:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα τους τελευταίους μήνες έφερε βιβλία sf και fantasy. Πριν ήταν απλό βιβλιοπωλείο. Γι' αυτό δεν έχει και μεγάλη ποικιλία. Ο Στίβεν Κινγκ όμως έχει ένα ράφι δικό του, όπως γίνεται πάντα...

 

Αυτή η καινούρια εκδοση του Discworld με το μαύρο εξώφυλλο έχει κατακλύσει την αγορά πάντως. Θα χαλάσουμε την ωραία μας σειρά με τα χρωματιστά εξώφυλλα έτσι όπως πάει!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος (αν και δεν μπορώ να το αποδείξω βεβαίως) ότι θα το ζήτησαν κάποια στιγμή οι εκδότες από τον Pratchett για να υπάρχουν και πιο "σοβαροφανή" εξώφυλλα εκτός από τα κλασικά που παραπέμπουν σε παιδικά βιβλία.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτά τα εξώφυλλα είναι που δείχνουν την παιχνιδιάρικη φύση των βιβλίων. Αλλιώς, για κάποιον που δεν ξέρει, θα'ναι "μία απ'τα ίδια"! Τς τς!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου, τα άλλα εξώφυλλα τα έβρισκα πάντα αντιαισθητικά. Αυτά τα μαύρα είναι απλά και κομψά. :p

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου, τα άλλα εξώφυλλα τα έβρισκα πάντα αντιαισθητικά. Αυτά τα μαύρα είναι απλά και κομψά. :p

 

Ιδού η νέα γενιά και η κατάντια της.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ότι το σχέδιο ήταν ακαλαίσθητο ισχύει. Μερικές άλλες μορφές που έχω δει το απέδιδαν πολύ ωραιότερα, διατηρώντας και τη σάτιρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακαλαίσθητο σχέδιο; Τότε μάλλον κι εγώ δεν έχω αίσθηση του ωραίου, γιατί τα απολαμβάνω ιδιαίτερα τα εξώφυλλα.

 

Μόλις σήμερα παρατήρησα ότι κι ο Douglas Adams αποδήμησε από εκδόσεις Παραπέντε προς τον Φανταστικό Κόσμο. Μήπως κλείνει το Παραπέντε, γιατί δεν εξηγείται το να δίνει τους καλύτερους τίτλους του!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι πιο σαφής: η σύνθεση ήταν εξαίσια, αλλά η σάτυρα ήταν τόσο έντονη στο σχέδιο που μετά από λίγην ώρα λοιπόμουν κι άλλο τους ήδη άσχημα πειραζόμενους από τη μελάνη του Pratchett χαρακτήρες, σα να ήθελε και ο ζωγράφος μερίδιο. Έχω δει καλύτερες σατυρικές εικόνες τους, κυρίως επειδή ήταν πιο λεπτή σάτυρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι πιο σαφής: η σύνθεση ήταν εξαίσια, αλλά η σάτυρα ήταν τόσο έντονη στο σχέδιο που μετά από λίγην ώρα λοιπόμουν κι άλλο τους ήδη άσχημα πειραζόμενους από τη μελάνη του Pratchett χαρακτήρες, σα να ήθελε και ο ζωγράφος μερίδιο. Έχω δει καλύτερες σατυρικές εικόνες τους, κυρίως επειδή ήταν πιο λεπτή σάτυρα.

 

Μας αρέσουν τα "χοντροκομμένα" φίλτατε :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεται η Εροβιάνα όταν λεει "μας", πάντως τα εξώφυλλα του Josh Kidby για αρκετό κόσμο θεωρούνται τα "κλασσικά Πρατσετικά" εξώφυλλα γιατί αυτά ήταν που έκαναν επίδοξους αναγνώστες να πιάσουν το Χ βιβλίο από το ράφι και να το φυλλομετρήσουν.

Έχουν απίστευτη λεπτομέρεια (σίγουρα δεν είναι καθόλου χοντροκομμένα) και από οτι θυμάμαι να είχα διαβάσει σε συνέντευξη του Kidby, ο σκοπός δεν ήταν να αποδώσει ρεαλιστικά τους χαρακτήρες του κάθε βιβλίου αλλά την "αίσθηση", την "ατμόσφαιρα" και το "στυλ" των βιβλίων του Πράτσετ.

Link to comment
Share on other sites

Το "μας" αναφερόταν σε μένα και σε όποιον άλλο συμφωνεί μαζί μου. Είναι καρικατουρίστικα και γι'αυτό μ'αρέσουν. Κατά τ'άλλα συμφωνώ με Dain.

 

Και μόλις θυμήθηκα να συμπληρώσω ότι και το 4ο βιβλίο του Wheel of Time έχει βγει(1ο και 2ο μέρος). Κοίτα να δεις που πήραν φόρα ξαφνικά.

 

Του Μάρτιν απ'το SOIAF έχουν μεταφραστεί μόνο τα 2 πρώτα(με δύο τόμους το καθένα).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω -εκτός θέματος- ότι εκπλήσομαι που δεν ξέρετε την Πολιτεία... Εκτός του ότι έχει καλές τιμές, οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί μέσα πραγματικά ξέρουν τη δουλειά τους. Θα τους πεις δύο πράγματα για την υπόθεση, χωρίς τίτλο και συγγραφέα και θα σου βρουν το βιβλίο.

Εντός θέματος τώρα, το εξώφυλλο του πρώτου βιβλίου του Τέρυ Πράτσετ ήταν πράγματι αυτό που με τράβηξε να το αγοράσω, χωρίς να έχω ξανακούσει πριν τον συγγραφέα. Η έκδοση του Pyramids ας πούμε που έχω, που είναι μαύρη-μωβ με δυό πυραμίδες, δε μου αρέσει καθόλου. Προτιμώ τις χαοτικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..