Jump to content

Πρωτότυπες Φυλές/Πλάσματα...


Rikochet
 Share

Recommended Posts

Διαβάσατε η δημιουργήσατε μια φυλή ή ένα πλάσμα που πιστεύετε οτι ξεφεύγει απο τα στερεότυπα της Φανταστικής Λογοτεχνείας;

 

Καταχωρήστε το εδώ, και μοιραστείτε το μαζί μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

τα χουλουβού, τις υπερευφυείς αποχρώσεις του μπλε στο γυρίστε το γαλαξία.

τα δαιμόνια, στην τριλογία του κόσμου του πούλμαν.

 

αυτά μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν είναι ακριβώς πρωτότυπη....θα έλεγα λιγουλάκι κλεμμένη...

 

είχα φτιάξει κάποτε ένα κόσμο όπου οι humans για να κρυ φτούν από τον κακό έγιναν ένα με τα δάση και από τότε δημιουργήθηκαν τα forest elves τα οποία είχαν χάσει το σώμα τους και ήταν πλέον πνεύματα που περιπλανιώντουσαν στο δάσος:p

 

και ένα ακόμη:ο φίλος μου ο χρυσόστομος είχε φτιάξει κατι water elves...πολύ κουλό αλλά μάρεσε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι επιστημονική φαντασία (και ίσως το Topic να πρέπει να πάει στην Γενική Λογοτεχνία) και όχι φαντασία. Είναι οι Prime aliens που είναι τελείως έξω από οτιδήποτε έχω δεί ή διαβάσει. Μου είχαν πεί κάποιες γενικότητες για τους συγκεκριμένους εξωγήϊνους, και πραγματικά είναι από τις πιο πρωτότυπες φυλές εξωγήϊνων που έχω δεί. Δεν θα πω περισσότερα, όταν τελειώσω και τα δύο βιβλία (Pandora's Star και Judas Unchained ) θα ανοίξω άλλο τοπίκιον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους! Σας δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσετε την Χώρα, έναν τόπο που κατοικείται από Ανθρώπους και Μάγους και Θεραπευτές. Οι τελευταίοι, ισχυρότεροι μεταξύ όλων των φατριών των Μάγων, τιμωρήθηκαν από τους Διδύμους (τους θεούς της χώρας), μετά την εξέγερση κατά την Πρώτη Εποχή, επειδή δεν παραδέχτηκαν την Συνθήκη και προσπάθησαν να εξοντώσουν δια παντώς τους Ανθρώπους. Τώρα, αν και κατέχουν τις μεγαλύτερες δυνάμεις της υψηλότερης τέχνης, τους επιτρέπετε να τις χρησιμοποιούν μόνο κατά την εξάσκηση της θεραπευτικής μαγείας. Σε κάθε άλλη περίπτωση καταδικάζονται με αφορισμό που ισοδυναμεί με διαγραφή τους από την ύπαρξη (περίπλοκα πράγματα αν δεν κατάγεσαι από την Χώρα...). Τελευταία, αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα κατακόρυφης μείωσης του πληθυσμού τους λόγω του τελευταίου διατάγματος του Επισκόπου, ο οποίος τους έχει βάλει στο μάτι για ανεξήγητους ακόμα λόγους... Χαρακτηριστικά τους: η βιολετί ή σμαραγδένια αύρα και το χρώμα των ματιών τους που αλλάζει σε χρυσό κατά την χρήση των δυνάμεών τους.

Αν ενδιαφέρεστε να μάθετε περισσότερα για την Χώρα, τους κατοίκους της και τις περιπέτειές τους, επικοινωνήστε με την υπογράφουσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά έκανα μία παραλλαγή των Drow (Dark Elves) στον κόσμο μου, τα Κάτω Βασίλεια.

 

Στην αρχή, υπήρχαν 10 φυλές των elves (τα Υψηλά, τα Χαμηλά, του Δάσους, της Θάλασσας, της Πεδιάδας, των Ορέων, τα Χρυσά, του Φεγγαριού, οι Μάγοι και του Μετάλλου). Στο τέλος της Πρώτης Εποχής, τα τελευταία άρχισαν επεκτατικούς πολέμους σε βάρος των άλλον (Ο Πόλεμος Των Ξωτικών, 1349 - 1354 Α' Εποχή). Όταν ηττήθηκαν, οι υπόλοιπες φυλές τα καταράστηκαν και από τότε ζούνε κάτω από την γη, χωρίς ποτέ να μπορούν να αντικρίσουν τον ήλιο και χάνοντας την γλώσσα των ξωτικών. Μετά από πολλούς αιώνες, και αφότου βοήθησαν σε μερικές υποθέσεις/συγκρούσεις που είχαν οι φυλές του πάνω κόσμου με αυτές του υπόγειου, η κατάρα άρχισε σιγά-σιγά να αναιρείται (χωρίς ποτέ να αναιρεθεί τελείως), μέχρι το τέλος της Τέταρτης Εποχής, που πλέον μπόρεσαν και βγήκαν στην επιφάνεια της γης (Η Μεγάλη Έξοδος, 1008 Δ' Εποχή).

 

Όπως μπορεί να καταλάβετε και από το γεγονός ότι έφτιαξα ολόκληρο κόσμο (και γλώσσα) για τα drow, τους έτρεφα πάντα ιδιαίτερη συμπάθεια! :)

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτρεφα ιδιαίτερη αδυναμία στους Τζαρτραβαρτίδες του Βιλτβόντελ-6. Ειδικά όταν έμαθα ότι είναι η μόνη φυλή στο σύμπαν πυ ανακάλυψε το αποσμητικό σπρέυ πριν από τον τροχό.

 

Και οι Μενλιμπόνιοι μου προκαλούσαν συμπάθεια, σα φυλή. Τόσο γηραιοί που καταντούσαν διεστραμένοι. Πόσο ν΄αντέξεις χωρίς να εκτροχιαστείς;

 

Από τις φυλές που έχω δημιουργήσει... μμμ. Αγαπώ πολύ τους Οοολεβαανούς, κάποιους ανθρωποειδείς που το δέρμα τους λάμπει σε διάφορες αποχρώσεις. Αγαπώ επίσης και τα μαμούνια, κάποια υπερ-σεξουαλικά, επίσης ανθρωποειδή πλάσματα, που έχουν βάλει σκοπό της ύπαρξής τους να σεξουαλίζουν όποιον έχει παρεμφερή βιολογία με τα ίδια. Και το Εκατέλι αγαπώ πολύ. Είναι ένα ερμαφρόδιτο πλάσμα που δε γεννήθηκε ούτε δημιουργήθηκε ποτέ από κανένα, απλά υλοποιήθηκε κάτω από κάποιες ανεξακρίβωτες συνθήκες. Το χαρακτηριστικό του είναι ότι μιλάει συνεχώς, αναλύοντας φιλοσοφικά ό,τι κι αν ακούσει ή ό,τι κι αν του συμβεί. Μάλλον είναι η προσωποποίηση κάθε φιλοσοφικής απορίας, αλλά δεν έχω γράψει ακόμη αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτρεφα ιδιαίτερη αδυναμία στους Τζαρτραβαρτίδες του Βιλτβόντελ-6. Ειδικά όταν έμαθα ότι είναι η μόνη φυλή στο σύμπαν πυ ανακάλυψε το αποσμητικό σπρέυ πριν από τον τροχό.

 

Και οι Μενλιμπόνιοι μου προκαλούσαν συμπάθεια, σα φυλή. Τόσο γηραιοί που καταντούσαν διεστραμένοι. Πόσο ν΄αντέξεις χωρίς να εκτροχιαστείς;

 

Από τις φυλές που έχω δημιουργήσει... μμμ. Αγαπώ πολύ τους Οοολεβαανούς, κάποιους ανθρωποειδείς που το δέρμα τους λάμπει σε διάφορες αποχρώσεις. Αγαπώ επίσης και τα μαμούνια, κάποια υπερ-σεξουαλικά, επίσης ανθρωποειδή πλάσματα, που έχουν βάλει σκοπό της ύπαρξής τους να σεξουαλίζουν όποιον έχει παρεμφερή βιολογία με τα ίδια. Και το Εκατέλι αγαπώ πολύ. Είναι ένα ερμαφρόδιτο πλάσμα που δε γεννήθηκε ούτε δημιουργήθηκε ποτέ από κανένα, απλά υλοποιήθηκε κάτω από κάποιες ανεξακρίβωτες συνθήκες. Το χαρακτηριστικό του είναι ότι μιλάει συνεχώς, αναλύοντας φιλοσοφικά ό,τι κι αν ακούσει ή ό,τι κι αν του συμβεί. Μάλλον είναι η προσωποποίηση κάθε φιλοσοφικής απορίας, αλλά δεν έχω γράψει ακόμη αυτό το κομμάτι.

 

 

Εμένα αυτό το Εκατέλι (τί γλυκό όνομα,παρεπιπτώντως!) μου φαίνεται πολύ γνωστό... Μήπως κατά τύχει γνωρίζεις την κόρη του κουμπάρου μου; Γιατί εκτός από το ερμαφροδιτισμό είναι ολόιδια! Και για νάχουμε καλό ρώτημα, πότε περίπου υλοποιήθηκε; Παέι καιρός δηλαδή ή προχθές το βράδυ εκεί που καθόσουν έκανε πουφ! κι εμφανίστηκε πάνω από το στερεοφωνικό; Ανήκει σε αυτό τον χωροχρόνο ή μας ήρθε από αλλού; Ποιά ήταν η πρώτη απορία που εξέφρασε και τίνι τρόπω την ανέλυσε; Ακολουθεί συγκεκριμένο τρόπο σκέψης ή είναι του νεοκλασσικού-μεταμοντέρνου συνειρμισμού τύπου "άλλ' αντ' άλλα της παρασκευής το γάλα"; Εσένα σ' αφήνει να μιλήσεις ή είσαι ακόμα με την έκφραση "ουγκ" στο πρόσωπο;

 

Με φιλική πάντα διάθεση

Link to comment
Share on other sites

:lol: Καλή μου Λύκαινα (παρεμπιπτώντος, ξέρεις αυτό είναι το επίθετο της μαμάς μου...), το Εκατέλι, είναι ένα πλάσμα που η εμφάνισή του παιδεύει έναν αγαπημένο μου ήρωα εδώ και ένα περίπου μήνα, ίσως και λιγότερο. Γεγονός είναι ότι ο ήρωάς μου περεβρέθει στην υλοποίηση του Εκατέλι, αλλά αυτό έγινε πολύ παλιά, υπό συνθήκες που κι ο ίδιος δε θέλει να θυμάται... (αλλά θα θυμηθεί αναγκαστηκά για μια από τις επόμενες νουβέλες που αφορουν τη ζωή του). Το στυλ ομιλίας του θυμίζει λίγο μια παράγραφο από το "Διακοπές στον Καύκασο" της Μαρίας Ιωαννίδου: Δεν τολμάς να πεις "λάχανο τουρσί" κι αρχίζει η ανάλυση: Γιατί είπες λάχανο και ειδικά τουρσί; Προσπαθείς να περάσεις κάποιος υπόγειο μύνημα; Τι σόι λάχανο ήταν αυτό και με τι είδος αλάτι έγινε το τουρσί και πάει λέγοντας. Κυριολεκτικά.

 

Α, και υπάρχει τρόπος να κάνεις το Εκατέλι να σταματήσει να μιλάει για λίγο. Είναι μια παλιά ανατολίκιτη τεχνική που λέγεται "μπουνιά στα μούτρα"...

Link to comment
Share on other sites

Α, και υπάρχει τρόπος να κάνεις το Εκατέλι να σταματήσει να μιλάει για λίγο. Είναι μια παλιά ανατολίκιτη τεχνική που λέγεται "μπουνιά στα μούτρα"...

 

Να υποθέσω, λοιπόν, ότι η νουβέλα θα έχει πολύ δράση με περιγραφές ανατολίτικων πολεμικών τεχνών...

 

(Ώστε το επίθετο της μαμάς, ε; Κοίτα σύμπτωση! και της δικής μου! Λες να έχουμε και καμιά μακρινή συγγένεια;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..