Jump to content

Ντιν Κουντζ (Dean R. Koontz)


Pixie
 Share

Recommended Posts

Καλός είναι ο Κουντζ, ευκολοδιάβαστος και ξεκούραστος και διαβάζοντάς τον περνάει γρήγορα η ώρα. Απλά μην περιμένετε πολύ τρόμο, τα "τρόμου" του είναι περισσότερο υπερφυσικά θρίλερ παρά καθαρός τρόμος. Έχω διαβάσει πέντε βιβλία του και χτες αργά το βράδυ άρχισα και το Ένταση, για το οποίο θα γράψω και ένα σχόλιο εδώ όταν το τελειώσω. Μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό πάντως...

 

Όσον αφορά αυτά που έχω διαβάσει, με σειρά ανάγνωσης:

 

1. Το σπέρμα του δαίμονα, σχόλιο εδώ.

2. Φωνή απ'το σκοτάδι, σχόλιο εδώ.

3. Ο εφιάλτης παραφυλάει, σχόλιο εδώ.

4. Ένας συνηθισμένος άνθρωπος, σχόλιο εδώ.

5. Ταχύτητα, σχόλιο εδώ.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Koontz ειναι για εμενα ο μικροαστικος Stephen King. Σιγουρος μπεστσελλεριστας, με καλη γραφη, αναλαφρη θριλερ θεματολογια και διαβαζεται ευχαριστα. Αλλα εχει σε μεγαλύτερο βαθμο ολα οσα με ενοχλουν στον Κινγκ και τον βρισκω ενοχλητικα politically correct

 

 

Edit: Άτιμο κινητόλ, με κάνει να μιλάω διπλά, σαν τον Καμπαμαρου

Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν η άκρη που βρήκες δίνει τα 20 βιβλία σε τιμή κοψοχρονιάς, πάρτα. Χαμένος δεν θα βγεις. Τα περισσότερα του είναι από το μέτριο προς το καλό.

 

Για τον John Conolly που πήρες μαζεμένα και ας μην έχεις διαβάσει θα σου πω ότι έκανες πολύ καλά. Δεν γράφει τρόμο βέβαια, αλλά αστυνομικά θρίλερ, με κάποια λίγα στοιχεία φαντασίας και μεταφυσικού, αλλά ο τύπος ΓΡΑΦΕΙ. Έχω πάθει με την γραφή του. Μου αρέσει πάρα πολύ! Την συγκρίνω άμεσα με Κινγκ όταν έγραφε κι εκείνος ωραία, όχι τώρα που γράφει τα τούβλα των 1000+ σελίδων.

Δυστυχώς δεν τα δίνει κοψοχρονιάς. 26 βιβλία τα δίνει 100 ευρώ. Θα το σκεφτώ και μάλλον θα αποφασίσω από Μάρτιο :p

Για John Connolly δεν έχω ακούσει από κανέναν κακή κουβέντα, οπότε είμαι σίγουρος για την αγορά μου. Σε αντίθεση με τον Κουντζ που όλοι λένε ότι έχει 3-4 πολύ καλά και κάποια μέτρια προς καλά(σε γενικές γραμμές). Και ΠΟΛΛΟΙ τον βαριούνται... Και με ξενερώνει κι αυτό που έγραψε ο Nihilio περί "politically correct". Δεν τα γουστάρω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ δεν είναι και λίγα. Εγώ για τα 21-22 βιβλία του Κουντζ που έχω (μου λείπουν 5-6 ακόμα στα ελληνικά), ζήτημα να έδωσα 45-50 ευρώ! Και ένα από αυτά είναι το πρώτο τούβλο στην σειρά Φρανκενστάιν από τις εκδόσεις Πλατύπους... Όλα από Μοναστηράκι φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και όλα από εκδόσεις Bell. Οπότε πάει 4+ ευρώ το βιβλίο. Στο Μοναστηράκι τα βρίσκεις 2,5-3 ευρώ. Απλά κάποια μπορεί να μην τα βρεις και σε γλιτώνει από τις 5-10 βόλτες που θα κάνεις. Θα δω.. Αν τα ρίξει στα 80, θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, πως είχα σχολιάσει σε άλλο τόπικ τον Κoontz. Ενώ τα βιβλία του διαβάζονται άνετα, αρκετά είναι πολύ καλά,  δημιουργεί την κατάλληλη ατμόσφαιρα αγωνίας και μυστηρίου, έχει το κακό πως αν διαβάσεις αρκετά δικά του αρχίζεις να υποψιάζεσαι τι θα γίνει στο τέλος. Όχι πως προδίδει το τέλος πιο νωρίςμέσα στο βιβλίο, αλλά βλεπω πολλά από τα βιβλία του να τελειώνουν με κάποια "επιστημονική" εξήγηση και με το τσιμπούσι του Αστερίξ στο τελευταίο καρέ του κόμιξ. Ε, οπότε λες υπάρχουν πολλές πιθανότητες να συμβεί πάλι το ίδιο.

Επίσης βαριέμαι όταν κάνει ξανά και ξανά τις ίδιες αναλύσεις πχ τι σκέφτεται ο χαρακτήρας για τη μοναξιά. Το αναπτύσεις σε 2-3 σελίδες, το κατάλαβα, μην το ξαναγράφεις ρε φίλε, το 'πιασα λέμε!  Ή περιγράφει λεπτομέρειες για το τάδε στυλ του τάδε καναπέ ή το ύψος του χ πίνακα (που δεν έχουν και κάποιο ρόλο στην ιστορία).

Link to comment
Share on other sites

Πάει και η Ένταση. Χτες αργά βράδυ το έπιασα στα χέρια μου και πριν από λίγο το τελείωσα στο άψε σβήσε. Πραγματικά πολύ ευκολοδιάβαστο και αρκετά αγωνιώδες μυθιστόρημα, που μ'έκανε να γυρνάω τις σελίδες τόσο γρήγορα λες και δεν τις διάβαζα αλλά απλώς τις ξεφύλλιζα. Πρόκειται για αστυνομικό θρίλερ δίχως ίχνος υπερφυσικού, στο οποίο θα έλεγα ότι ο Κουντζ τα πάει πολύ καλά. Τα Ταχύτητα και Ένας Συνηθισμένος Άνθρωπος ανήκουν στο ίδιο είδος με την Ένταση και ήταν λίγο-πολύ στο ίδιο καλό επίπεδο. Η όλη ιστορία διαδραματίζεται μέσα σ'ένα 24ωρο, μέσα στο οποίο η νεαρή Κύνα Σέπερντ θα έρθει αντιμέτωπη με τον παρανοϊκό κατά συρροή δολοφόνο Έτζλερ Φόρμαν Βες. Η περιπέτεια για την Κύνα θ'αρχίσει όταν ο Βες θα εισβάλλει στο σπίτι των γονιών της φίλης της, στο οποίο η Κύνα έκανε διακοπές για λίγες μέρες, και θα σκοτώσει όλους όσους ήταν μες στο σπίτι, πλην της Κύνα, για την οποία ο Βες δεν είχε ιδέα για την ύπαρξη της και την διαμονή της στο σπίτι. Η Κύνα λόγω της ζωής που έκανε στο παρελθόν στο πλάι της μητέρας της και των εγκληματιών φίλων της, έμαθε πως να επιβιώνει και να δρα άμεσα και κατάφερε να μείνει αόρατη και αθόρυβη. Για πόσο όμως; Και τι θα γίνει όταν θα πάρει την απόφαση να μην μείνει αμέτοχη σε όσα εκτυλίχθηκαν αλλά να αντιδράσει και, πάνω απ'όλα, όταν μάθει ότι μια αθώα κοπέλα είναι φυλακισμένη και επόμενο θύμα του παρανοϊκού Βες; Σίγουρα ο Κουντζ έχει τις ατέλειες του, χρησιμοποιεί τα ίδια κλισέ σε κάθε βιβλίο, είναι πολιτικά ορθός, τις περισσότερες φορές βιάζεται να βάλει ένα τέλος, κανείς όμως δεν μπορεί να πει ότι δεν ξέρει να γράφει ή να δημιουργεί αγωνιώδη ατμόσφαιρα. Τα ίδια ισχύουν λίγο-πολύ και για το συγκεκριμένο βιβλίο, αν και το τέλος ήταν μια χαρά και είχε μια έκπληξη για την ταυτότητα του παρανοϊκού δολοφόνου (βέβαια οι τελευταίες πέντε-έξι σελίδες είχαν το κλασικό τσιμπούσι αλά Αστερίξ που λέει και η Νηρηίς...). Η αφήγηση είναι τριτοπρόσωπη και από την μια βλέπουμε τις ενέργειες και τις σκέψεις της Κύνα και από την άλλη αυτές του ψυχοπαθή Βες. Τέλος, κάποιες άσχετες ή επαναλαμβανόμενες σκέψεις τις Κύνα θα μπορούσαν να μην υπάρχουν ώστε να μην κόβουν, κατά κάποιο τρόπο, τον ρυθμό της ιστορίας. Γενικά προτείνεται για μια γρήγορη και εύκολη ανάγνωση.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν δύο παλιότερα τόπικ για το συγγραφέα και είπα να τα ενώσω εδώ. Ελπίζω να μην έγινε χυμαδιό το τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει η Νηρηίς από πάνω. Και στα τέσσερα βιβλία του που έχω διαβάσει, το τέλος ήταν σαν το τσιμπούσι του Αστερίξ στο τελευταίο καρέ, και αυτό είναι ο λόγος που σου προτείνω να μην κάνεις την αγορά. Καλός συγγραφέας, (τα δύο μάλιστα από τα τέσσερα βιβλία του που έχω διαβάσει τα λάτρεψα) αλλά έχει αρχίσει και μου τη δίνει αυτό.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει η Νηριής από πάνω. Και στα τέσσερα βιβλία του που έχω διαβάσει, το τέλος ήταν σαν το τσιμπούσι του Αστερίξ στο τελευταίο καρέ, και αυτό είναι ο λόγος που σου προτείνω να μην κάνεις την αγορά. Καλός συγγραφέας, (τα δύο μάλιστα από τα τέσσερα βιβλία του που έχω διαβάσει τα λάτρεψα) αλλά έχει αρχίσει και μου τη δίνει αυτό.

 

Το ίδιο ισχύει και στην Ένταση που μόλις διάβασα και τουλάχιστον στα τέσσερα προηγούμενα. Οπότε πολύ απλά, όταν τελειώσει το κυνηγητό, ο καλός νικήσει τον κακό, η ταυτότητα του κακού αποκαλυφθεί, ο κακός σκοτωθεί, ή ό,τι τέλος πάντων γίνει, δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω τις τελευταίες πέντε-έξι σελίδες, τότε που ο καλός θα γνωρίσει μια όμορφη γυναίκα και θα φάνε, θα πιούνε και θα πηδηχτούνε. Μια, δυο, τρεις, μετά καταντά μονότονο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα την "Προφητεία". Καλό ήταν, αν και προσωπικά με κούρασε κάπου στη μέση. Είχε όμως αρκετή αγωνία και οι τελευταίες εκατό σελίδες ήταν φωτιά.  

Όμως, για άλλη μια φορά το τέλος δεν γινόταν να είναι πιο γλυκανάλατο κι αυτό είναι κάτι που ίσως με κάνει να σταματήσω να τον διαβάζω. Ξέρει να γράφει πολύ καλά, αλλά το να ξέρω από την αρχή το τέλος με ξενερώνει.

 

Έχω δύο βιβλία του αγορασμένα που σίγουρα θα τα διαβάσω από κει και πέρα δεν ξέρω αν θα διαβάσω κάτι άλλο δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωτο που διαβασα απο koontz ητανε το "νυχτες τρομου" και θυμαμαι οτι ειχα παθει πλακα!Αλλα γενικοτερα οντως ο Dean ειναι η του υψους η του βαθυς οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος.

 

Να ρωτησω υπαρχει εδω κανεις που να εχει το "φαντασματα" και να το δινει??,

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε pdf αν σε βολεύει.

Σε ευχαριστω πολυ,θα ψαξω λιγο ακομα κι αν δεν το βρω θα σου στειλω!Να σαι καλα παντως!

 

Αλλα αυτη η τυχη μου και το "φαντασματα" οπως και τα 3 του Lee child που ψαχνω(Τελικη αναμετρηση,ενας θανατος δεν ειναι αρκετος και προαναγγελια εγκληματος-που κι αυτα αν τα χει καποιος με σωζει)πριν αποφασισω να διαβασω αυτους τους συγγραφεις επεφταν συνεχεια στα χερια μου τωρα που θελω να τα διαβασω ταλαιπωρουμε!!

Link to comment
Share on other sites

O.T.
Εννοείται κι εγώ τα έντυπα προτιμώ από τα pdf, ελπίζω να το βρεις, αν όχι, μου λες.

Πόσο κλασικό και ποσο εκνευριστικό όσο δε θέλεις κάτι να το έχεις συνέχεια μπροστά στα μάτια σου και όταν το θελήσεις να μην το βρίσκεις με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τον κρίνω αυστηρά γιατί έχω διαβάσει μόλις 2 βιβλία του. Το "όσα ξέρει η νύχτα" και το life expectancy.

 

Το "όσα ξέρει η νύχτα" είναι εντελώς Στεφεν Κινγκ, που σημαίνει ότι δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό στο ύφος που συνήθως έχει ο Κουντζ.

 

Το life expectancy ήταν ευκολοδιάβαστο, αγωνιώδες και ενδιαφέρον, αλλά κάπου έχανε σε μοναδικότητα ιδέας. Ήταν σαν να το έγραψε καπάκι μετά από κάποιο άλλο και πριν από ένα τρίτο.

 

Θα διαβάσω και άλλα δικά του και θα σας πω....

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει 2 έργα του, το "Ο Εφιάλτης παραφυλάει" και τα "Φαντάσματα". Έχω ξεκινήσει και άλλα που τα άφησα, όμως αυτά τα τελείωσα όταν ήμουν 17. Το ότι τα διάβασα σε τόσο νεαρή ηλικία μετράει γιατί είχα χώρο να εντυπωσιαστώ ακόμη και από κλισέ τα οποία σήμερα δεν θα με τάραζαν τόσο. Θυμάμαι στο "Ο Εφιάλτης παραφυλάει" κατασυγκινήθηκα, με πήραν τα ζουμιά. Εγώ τα βιβλία του (τα καλά του βιβλία, γιατί όπως είπατε ένας δύο είναι ή του ύψους ή του βάθους) θα τα πρότεινα σε κάποιον young adult που θέλει να καταλάβει τι παίζει από τρόμο, ανάμεσα σε άλλα φυσικά. Όσο για τις αναφορές στον θείο/Θεό Στέφεν, πώς να το κάνουμε το έχει πάρει μονοπώλιο ο άνθρωπος. Όποιον γράφει τρόμο τον εξισώνουμε με το "Είναι σαν τον Κινγκ; Ή δεν είναι;". Και καμία από τις απαντήσεις δε μας αρέσει! Το equivalent είναι να γράψεις στη μετά-Harry Potter εποχή εφηβικό με μάγους (την πάτησες!). :p

 

Πάντως, για μένα ο Koontz έχει το εξής διαφορετικό από άλλους συγγραφείς τρόμου: με αυτόν, προσωπικά, νιώθω μια σιγουριά ότι όλα θα πάνε καλά (το τσιμπούσι στον Αστερίξ όπως ωραία το θέσατε). Θα τον επιλέξω όταν θέλω να διαβάσω για καλούς ανθρώπους (κάποιος από εσάς είπε ότι δεν έχουν αδυναμίες όπως το ποτό ή οι γυναίκες και από την μικρή μου εμπειρία όντως δεν έχουν, δεν χρειάζεται όλοι να είναι broken). Ο Koontz κατ' εμέ είναι αυτό που πιάνεις όταν θες να διαβάσεις τρόμο αλλά ταυτόχρονα θέλεις να χαλαρώσεις (που λέει και ο Drake στην παραλία, βρε αδερφέ!). Μπορεί σε άλλους να φαίνεται γλυκερός, εγώ όμως έχω υψηλό επίπεδο ανοχής σε αυτό, οπότε με βλέπω να τον ξαναδιαβάζω :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσματα. Τα τρία τελευταία βιβλία του Κουντζ που διάβασα ήταν θριλεράκια δίχως ίχνος φανταστικού, οπότε καιρός ήταν να πιάσω και ένα από τα του τρόμου του. Το όλο πρότζεκτ και το στιλ μου θύμισαν λίγο από Στίβεν Κινγκ, όμως λίγα βιβλία να έχεις διαβάσει και από τους δυο συγγραφείς μπορείς να ξεχωρίσεις ποιος είναι ποιος. Η ιστορία νομίζω είναι γνωστή και λόγω της ταινίας, το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού μιας μικρής πόλης της Καλιφόρνιας φαίνεται να εξαφανίστηκε, με τα λίγα πτώματα που έμειναν πίσω να κάνουν τα πράγματα ακόμα πιο τρομακτικά και περίεργα, στην κατάσταση που βρέθηκαν. Δυο αδελφές, που μόλις έφτασαν στην πόλη, κατάλαβαν την νεκρική ησυχία της πόλης και βρήκαν κάποια από τα πτώματα, κάλεσαν με τα χίλια ζόρια τον σερίφη της κομητείας. Μαζί με άλλους αστυνομικούς, ο σερίφης θα φτάσει στην μικρή πόλη για να δει τι τρέχει. Αυτά που θα ζήσουν όλοι μαζί θα είναι πέρα από κάθε φαντασία, αν και στην αρχή πίστευαν (ή ήθελαν να πιστέψουν) ότι η πόλη χτυπήθηκε από μανιακούς, τρομοκράτες, κάποια τοξικά απόβλητα, κάτι τέλος πάντων με "λογική" εξήγηση. Καμία σχέση όμως... ΟΚ, δεν είναι βιβλίο που θα τρομάξεις, άλλωστε δύσκολα τρομάζει κανείς πλέον με τέτοια υπερφυσικά θριλεράκια, όπως και να'χει όμως προσφέρει αγωνία, ένταση και αρκετή φρίκη με κάποιες σκηνές αηδίας. Γενικά νομίζω πρόκειται για ένα καλό θρίλερ που ψυχαγωγεί και σε κάνει να ξεχνιέσαι διαβάζοντάς το, η δράση είναι μπόλικη, η γραφή ικανοποιητική και ευκολοδιάβαστη, οι χαρακτήρες με τα συνηθισμένα κλισέ αλλά γενικά κάπως συμπαθητικοί, η εξέλιξη της πλοκής ενδιαφέρουσα αν και λίγο-πολύ αναμενόμενη αν έχεις διαβάσει πολλά παρόμοια βιβλία. Εννοείται οι τελευταίες σελίδες, αφού μιλάμε για βιβλίο του Κουντζ, περιέχουν το αναμενόμενο τσιμπούσι και το "ζήσανε αυτοί καλά και μεις καλύτερα". Κάποια στιγμή θα δω και την ταινία που βασίζεται στο βιβλίο, ξέρω βέβαια ότι είναι μια μέτρια ταινία τρόμου, όπως και να'χει όμως, ώρες-ώρες, μου αρέσουν και αυτές...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αραγε υπάρχει βιβλίο του Κουντζ που να τελειώνει με άσχημο τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Αραγε υπάρχει βιβλίο του Κουντζ που να τελειώνει με άσχημο τέλος;

 

Δεν νομίζω! Παραείναι "καλούλης"!

Link to comment
Share on other sites

Το demon seed εχει κακο τελος για τον αφηγητη.

 

ΥΓ1: Ο αφηγητης ειναι ο κακος

ΥΓ2: Υπηρχε και πιο δυσαρεστη πρωτη εκδοση που την ξαναεγραψε στα 90s

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Το έχω σε pdf αν σε βολεύει.

Σε ευχαριστω πολυ,θα ψαξω λιγο ακομα κι αν δεν το βρω θα σου στειλω!Να σαι καλα παντως!

 

Αλλα αυτη η τυχη μου και το "φαντασματα" οπως και τα 3 του Lee child που ψαχνω(Τελικη αναμετρηση,ενας θανατος δεν ειναι αρκετος και προαναγγελια εγκληματος-που κι αυτα αν τα χει καποιος με σωζει)πριν αποφασισω να διαβασω αυτους τους συγγραφεις επεφταν συνεχεια στα χερια μου τωρα που θελω να τα διαβασω ταλαιπωρουμε!!

 

Και εγω σε pdf το έχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν η άκρη που βρήκες δίνει τα 20 βιβλία σε τιμή κοψοχρονιάς, πάρτα. Χαμένος δεν θα βγεις. Τα περισσότερα του είναι από το μέτριο προς το καλό.

 

Για τον John Conolly που πήρες μαζεμένα και ας μην έχεις διαβάσει θα σου πω ότι έκανες πολύ καλά. Δεν γράφει τρόμο βέβαια, αλλά αστυνομικά θρίλερ, με κάποια λίγα στοιχεία φαντασίας και μεταφυσικού, αλλά ο τύπος ΓΡΑΦΕΙ. Έχω πάθει με την γραφή του. Μου αρέσει πάρα πολύ! Την συγκρίνω άμεσα με Κινγκ όταν έγραφε κι εκείνος ωραία, όχι τώρα που γράφει τα τούβλα των 1000+ σελίδων.

Δυστυχώς δεν τα δίνει κοψοχρονιάς. 26 βιβλία τα δίνει 100 ευρώ. Θα το σκεφτώ και μάλλον θα αποφασίσω από Μάρτιο :p

Για John Connolly δεν έχω ακούσει από κανέναν κακή κουβέντα, οπότε είμαι σίγουρος για την αγορά μου. Σε αντίθεση με τον Κουντζ που όλοι λένε ότι έχει 3-4 πολύ καλά και κάποια μέτρια προς καλά(σε γενικές γραμμές). Και ΠΟΛΛΟΙ τον βαριούνται... Και με ξενερώνει κι αυτό που έγραψε ο Nihilio περί "politically correct". Δεν τα γουστάρω καθόλου.

 

Εχω 30 βιβλία του σε pdf αν σε ενδιαφερει.Μπορω να στα στείλω

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν η άκρη που βρήκες δίνει τα 20 βιβλία σε τιμή κοψοχρονιάς, πάρτα. Χαμένος δεν θα βγεις. Τα περισσότερα του είναι από το μέτριο προς το καλό.

 

Για τον John Conolly που πήρες μαζεμένα και ας μην έχεις διαβάσει θα σου πω ότι έκανες πολύ καλά. Δεν γράφει τρόμο βέβαια, αλλά αστυνομικά θρίλερ, με κάποια λίγα στοιχεία φαντασίας και μεταφυσικού, αλλά ο τύπος ΓΡΑΦΕΙ. Έχω πάθει με την γραφή του. Μου αρέσει πάρα πολύ! Την συγκρίνω άμεσα με Κινγκ όταν έγραφε κι εκείνος ωραία, όχι τώρα που γράφει τα τούβλα των 1000+ σελίδων.

Δυστυχώς δεν τα δίνει κοψοχρονιάς. 26 βιβλία τα δίνει 100 ευρώ. Θα το σκεφτώ και μάλλον θα αποφασίσω από Μάρτιο :p

Για John Connolly δεν έχω ακούσει από κανέναν κακή κουβέντα, οπότε είμαι σίγουρος για την αγορά μου. Σε αντίθεση με τον Κουντζ που όλοι λένε ότι έχει 3-4 πολύ καλά και κάποια μέτρια προς καλά(σε γενικές γραμμές). Και ΠΟΛΛΟΙ τον βαριούνται... Και με ξενερώνει κι αυτό που έγραψε ο Nihilio περί "politically correct". Δεν τα γουστάρω καθόλου.

 

Εχω 30 βιβλία του σε pdf αν σε ενδιαφερει.Μπορω να στα στείλω

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν την παλεύω με τίποτα να διαβάζω σε οθόνη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ντιν Κουντζ (Dean R. Koontz)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..