Jump to content

Πόσο otaku είστε;


Spike
 Share

Recommended Posts

Εναλλακτικός τίτλος θα μπορούσε να είναι πώς τα αnime έχουν επηρεάσει την ζωή σας.

Για πολύ κόσμο τα αnime είναι απλώς ιαπωνικά κινούμενα σχέδια, για μερικούς όμως είναι τρόπος ζωής. Αυτοί ονομάζονται otaku. Για να διαπιστώσετε αν είστε και εσείς ένας απο αυτούς, πρέπει να συμφωνείτε με πολλά απο τα παρακάτω:

 

1)Ξέρετε τι είναι το sugoi, το kawaii, και το arigato; <_<

2)Όταν μιλάτε, οι άλλοι νομίζουν οτι τους βρίζετε; :blink:

3)Ακούτε J-Pop (ιαπωνική μουσική); :guitar:

4)Έχετε αφίσες, ρούχα η φιγούρες απο τα αγαπημένα σας αnime; :ph34r:

5)Σας αρέσει να τρώτε κινέζικο η ιαπωνικό φαγητό; :lolipop:

6)Διαβάζετε manga(ιαπωνικά κόμιξ); :book:

7)Είναι ονειρό σας να πάτε στην Ιαπωνία; :chinese:

8)Βλέπετε ταινίες του ιαπωνικού σινεμά όπως το Battle Royale; :thmbup:

9)Έχετε μια... εμ... προτίμηση σε γιαπωνέζες που φοράνε schoolgirl uniform; :lmao:

10)O τελευταίος χαρακτήρας που κάνατε στο dnd "έμοιαζε" με τον αγαπημένο σας ήρωα απο anime; :sorcerer:

 

Αυτός είναι ο δεκάλογος του καλού otaku απο τον Spike. H λίστα βέβαια δεν τελειώνει εδώ, ο καθένας μπορεί να προσθέσει οτι αλλο θέλει. Υπάρχουν και μερικά πιο high level πράγματα αλλα δεν είναι ανάγκη.... μα που έβαλα τη συλλογή μου απο pantsu!

Link to comment
Share on other sites

Από τη γνωστή "Best Page in the Universe" του maddox.

 

1. The "I wish I was Japanese" anime nerd:

Everyone knows someone like this. They refer to themselves as "otaku" and they embrace everything Japanese, not necessarily because it's something unique or interesting, but because it's Japanese. They wear clothing with Japanese or Chinese characters on it that translate to English phrases like "good will" or "long life." They wouldn't be able to get away with wearing a shirt that said "long life" in English because it would just look stupid, but as soon as it's translated into kanji it suddenly becomes cool and mysterious? Please. Since they'll sooner die than admit that their fascination with everything Japanese is a sham, you'll occasionally sense how uneasy they become when confronted with something Japanese that's so lame and obviously for little girls that they almost start to back off from the mountain of stupid they've climbed up on. Almost.

 

fatnerd1.gif

 

Νο offense ε; Απλώς μου φάνηκε αστείον :)

Ενας φίλος μου είναι otaku όσο δεν πάει. Επιπλέον, μαθαίνει και ιαπωνικά :blink:

 

Και Spike, καλωσόρισες εις το φορούμι μας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ένας φίλος είναι καρά-otaku, και μαθαίνει και Ιαπωνικά κι αυτός.

 

Προσωπικά, δεν ξέρω γιατί, αλλά ποτέ δε με τράβηξε τόσο το Ιαπωνικό. Όχι πως έχω και τίποτα εναντίον, απλά δεν έτυχε...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, otaku σημαίνει κατά λέξη fan - δε χρησιμοιποιώ τη λέξη φανατικός λόγω της δισημίας που έχει.

 

Βάλτε κι εμένα στη λίστα!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το otaku μπορεί να το ερμηνεύσει ο καθένας διαφορετικά. Για ενα anime magazine, otaku είναι ο anime viewer. Eμείς θεωρούμε οτι είναι κάποιος 'υπερπορωμένος' με την ιαπωνική κουλτούρα γενικότερα. Εγώ πιστεύω οτι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Οtaku δεν είναι μόνο ο nerd που βλέπει ολη την ώρα hentai, αλλα και κάποιος που έχει τύχει να δεί μερικά anime που του αρέσαν πολύ.

Το προηγούμενο μου post ηταν αυτοσαρκασμός αλλα και σάτυρα κάποιων φίλων, οπότε μην το παίρνετε και πολύ στα σοβαρά. Χρησιμεύει όμως για διαβάθμιση και σύγκριση απόψεων και τάσεων. Εξάλλου το topic ρωτάει πόσο; Στην τελική όλοι otaku είμαστε!

 

 

Υ.Γ. Ωραία ζωγραφιά μελδόκιε! Η προσωπογραφία σου; Lol!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω γιαπωνέζικες ταινίες μου αρέσει το γιαπωνέζικο (αν και γενικά δε τρώω λαχανικά) και τα μικρά αθώα κορίτσια με τις μαθητικές στολές είναι τα κρυφό μου φετίχ (μετά τον Μελδόκιο με ζαρτιέρες).

 

Δεν είμαι όμως otaku (λίγο διεστραμένος, μπορεί :cool2: ) :chinese:

Link to comment
Share on other sites

1)Ξέρετε τι είναι το sugoi, το kawaii, και το arigato;

 

A. Nαι.

 

2)Όταν μιλάτε, οι άλλοι νομίζουν οτι τους βρίζετε;

 

Α. Ναι όταν τους περιέγραφα το παιχνίδι Puchi_Carat και τον χαρακτήρα Muni-muni από ένα μάνγκα!

 

3)Ακούτε J-Pop (ιαπωνική μουσική);

 

Α. Σπανίως.

 

4)Έχετε αφίσες, ρούχα η φιγούρες απο τα αγαπημένα σας αnime;

 

Α. Ναι!!!

 

5)Σας αρέσει να τρώτε κινέζικο η ιαπωνικό φαγητό;

 

Α. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το Κινέζικο μ'αρέσει.

 

6)Διαβάζετε manga(ιαπωνικά κόμιξ);

 

Α. Βεβαίως.

 

7)Είναι ονειρό σας να πάτε στην Ιαπωνία;

 

Α. Αααααααααχχχχχχχχχχχχ!!!!!

 

8)Βλέπετε ταινίες του ιαπωνικού σινεμά όπως το Battle Royale;

 

Α. Κάποιες, ναι.

 

9)Έχετε μια... εμ... προτίμηση σε γιαπωνέζες που φοράνε schoolgirl uniform;

 

Α. Εχμ.....πρέπει να απαντήσουμε σε όλες τις ερωτήσεις υποχρεωτικά???

 

10)O τελευταίος χαρακτήρας που κάνατε στο dnd "έμοιαζε" με τον αγαπημένο σας ήρωα απο anime;

 

Α. Οχι στο dnd αλλά τείνω να σχεδιάζω κοστούμια σε στυλ manga κάποιες φορές.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Otaku σημαίνει σπίτι στα Ιαπωνικά. Κάποιες φορές χρησιμοποιείται για να περιγράψει ανθρώπους που τα χόμπυ τους, τους κρατάνε σπίτι. Αυτά μπορεί να είναι από κόμικς και μοντελισμό μέχρι να βλέπουν κινούμενα σχέδια ή ο,τιδήποτε άλλο γίνεται στο σπίτι.

 

Και ναι το παραδέχομαι.......είμαι αρκετά Otaku :chinese:

Link to comment
Share on other sites

1)Ξέρετε τι είναι το sugoi, το kawaii, και το arigato;

Μόνο το arigato και το τυρί ρεγκάτο

 

2)Όταν μιλάτε, οι άλλοι νομίζουν οτι τους βρίζετε;

Εξαρτάται, γιατί γενικά βρίζω όταν μιλάω :p

 

3)Ακούτε J-Pop (ιαπωνική μουσική);

...Και η παράδοση των ασιατικών βασανιστηρίων συνεχίζεται...

 

4)Έχετε αφίσες, ρούχα η φιγούρες απο τα αγαπημένα σας αnime;

Ε, κάτι κάνουμε... (Naruto κλωτσάει οπίσθια)

 

5)Σας αρέσει να τρώτε κινέζικο η ιαπωνικό φαγητό;

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο, και τα δύο τρώγωνται (ειδικά το κινέζικο)

 

6)Διαβάζετε manga(ιαπωνικά κόμιξ);

Μπάαααααααααααααα

 

7)Είναι ονειρό σας να πάτε στην Ιαπωνία;

Ιαπωνία? Πφφφ, σιγά (/me drools)

 

8)Βλέπετε ταινίες του ιαπωνικού σινεμά όπως το Battle Royale;

Xθες το έβλεπα, και καθώς πήρα τάξη με Ιαπωνική ιστορία εδώ που είμαι, είδα αρκετές ακόμα

 

9)Έχετε μια... εμ... προτίμηση σε γιαπωνέζες που φοράνε schoolgirl uniform;

Στήθος έχουν?

 

10)O τελευταίος χαρακτήρας που κάνατε στο dnd "έμοιαζε" με τον αγαπημένο σας ήρωα απο anime;

Ποτέ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1)Ξέρετε τι είναι το sugoi, το kawaii, και το arigato;

Μόνο τα δυο τελευταία

2)Όταν μιλάτε, οι άλλοι νομίζουν οτι τους βρίζετε;

Όχι

3)Ακούτε J-Pop (ιαπωνική μουσική);

Δεδομένου ότι προσπερνάω ακόμα και τα opening themes των anime που βλέπω όχι.

4)Έχετε αφίσες, ρούχα η φιγούρες απο τα αγαπημένα σας αnime;

Όχι, αν και έχω ως desktop theme μια σκηνή από το manga Berserk

5)Σας αρέσει να τρώτε κινέζικο η ιαπωνικό φαγητό;

Καθόλου

6)Διαβάζετε manga(ιαπωνικά κόμιξ);

BERSERKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ναι, όπως και δυτικά κόμιξ

7)Είναι ονειρό σας να πάτε στην Ιαπωνία;

Όχι

8)Βλέπετε ταινίες του ιαπωνικού σινεμά όπως το Battle Royale;

Ναι, αλλά όχι φανατικά

9)Έχετε μια... εμ... προτίμηση σε γιαπωνέζες που φοράνε schoolgirl uniform;

Όχι

10)O τελευταίος χαρακτήρας που κάνατε στο dnd "έμοιαζε" με τον αγαπημένο σας ήρωα απο anime;

Όχι, αν και είμαι πιο πολύ DM/ ST, και σε Exalted (που έχει πολύ anime αισθητική) υπάρχουν ομοιότητες με χαρακτήρες - ιδίως σε κινήσεις και εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

1)Ξέρετε τι είναι το sugoi, το kawaii, και το arigato;

Hai, wakarimas(u).

 

2)Όταν μιλάτε, οι άλλοι νομίζουν οτι τους βρίζετε;

Nan' des(u) ka, baka yaro?!

 

3)Ακούτε J-Pop (ιαπωνική μουσική);

Ja-aankokuu na Ten-shi noo You-ouni...

 

4)Έχετε αφίσες, ρούχα η φιγούρες απο τα αγαπημένα σας αnime;

Μόνο μία (δε φτάνει mr €υρός, εφέντη)

 

5)Σας αρέσει να τρώτε κινέζικο η ιαπωνικό φαγητό;

Έχετε δοκιμάσει ωμό χταπόδι; Ούτε κι εγώ. Κάποια όμως φαίνονται ενδιαφέροντα, αλλά το πάθος μου είναι το κινέζικα και ταϋλενδέζικα (όχι και όλα!) πιάτα!

 

6)Διαβάζετε manga(ιαπωνικά κόμιξ);

Θέλετε scanlations από το Διαδίκτυο, ή μήπως το "Nausicäa of the Valley of Wind";

 

7)Είναι ονειρό σας να πάτε στην Ιαπωνία;

Για πότε έχετε εισιτήρια;

 

8)Βλέπετε ταινίες του ιαπωνικού σινεμά όπως το Battle Royale;

Λίγες, αλλά κάποιες είναι πολύ όμορφες.

 

9)Έχετε μια... εμ... προτίμηση σε γιαπωνέζες που φοράνε schoolgirl uniform;

HENTAI!!!

 

10)O τελευταίος χαρακτήρας που κάνατε στο dnd "έμοιαζε" με τον αγαπημένο σας ήρωα απο anime;

That's a laugh! :roflmao:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1)οχι

2)οχι

3)οχι

4)οχι

5)μόνο το Κινέζικο(πάπια Πεκίνου και χοιρινό με μπρόκολα 4ever)

6)ουχί

7)μπά...μόνο τη Χιροσίμα θέλω να δώ...ίσως και το Φουτζιγιάμα...αλλά δεν τρελαίνομαι...

8)AKIRA KUROSAWA RULEZ!("O θρόνος του αίματος" και τα "όνειρα" είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες,ειδικά ο θάνατος του προδότη από τα βέλη στον "Θρόνο" και η σκηνή με τον λοχία και το νεκρό τάγμα στα "Όνειρα" ΜΑΜΑΝΕ!Επίσης έχω δει τους επτά σαμουράι...)

9)Χμμμμ....Μπά...Όχι ιδιαίτερα...Είναι υπερβολικά χλωμές....

10)οχι

Link to comment
Share on other sites

Α... θέμα για μεγάλη συζήτηση...εμένα μου αρέσουν πολύ τα anime και τα manga, πολύ πριν ανακαλύψω τι είναι ακριβώς. Απλά αναγνώριζα την ίδια σχετικά τεχνοτροπία και έχω μεγαλώσει και με όλα τα παλιά καλά anime που παρακολουθούσα ομολογώ πορωμένα μπροστά απο την τηλεόραση...πιστεύω μάλιστα πως όσα γράφω έχουν μια τέτοια ατμόσφαιρα, ίσως πάλι να είναι η ιδέα μου ...πάντως πήγαινα τρεχάλα στη ιαπωνία για ένα ταξιδάκι (άσε που είναι και φιλέλληνες! που το πας αυτό?) και αγόραζα χαλαρά και μια απο τις υπέροχες στολές που έχουν (αν είχα τα λεφτά νόμιζω είναι πανάκριβες) και οκ έχουν μια κάπως πορνοδιαστροφικη φύση, αλλά είναι μια ιδιοφυής διαστροφική φύση! αχΑΧΑΧαχΑΧαχαχΑΧαχΑΧα!!! You know what i mean? Μου αρέσει βασικά η διαφορετική οπτική γωνία που προσφέρει η φιλοσοφία τους, για τα ευρωπαικά δεδομένα είναι πολύ εξωτικό κάτι τέτοιο. Επίσης μου αρέσουν οι ταινίες της ιαπωνικής σχολής θρίλερ πχ the ring και το φαγητό καλό είναι αλλα μπλιαχ το σούσι (καλύτερο είναι το κινέζικο) και μουσικούλα που έχω ακούσει δεν είναι κακιά αλλα όχι τελικά του γούστου μου. Μου αρέσουν πολλά στοιχεία που έχουν π.χ. όπως ότι πιστεύουν στην έννοια της τέχνης χωρίς να βάζουν ταμπέλες όπως γίνεται στην ελλάδα ας πούμε και πως υποστηρίζουν πολύ την χώρα τους σε όλα τα επιπέδα, πως έχουν αυστηρό κώδικα τιμής ακόμα και αν δεν υπαρχουν πια σαμουράι, αν και ανησύχω για την όλη πλύση εγκεφάλου που κάνουν και προσπαθώ να κρατάω μόνο τα στοιχεία που μου αρέσουν εμένα...Τελικά κατατάσομαι στους πορωμένους?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Blepw anime... brizw (san anime) :blink:

8elw na paw Iapwnia... opws 8elw (aki 8a ma8w) Iapwnika) :book:

Mou aresei i koultoura tous para polu, (kai episi krataw ta 8etika tis stoixeia) :)

Episi ekana Judo (asxeta an einai perisotero koreatiko) :bangin:

Sxediazw episi kata korwn anime :lmao: !!!

 

Einai megalos Anime "FAN" :icon_yea: ... alla oxi anime Junkie !!! prospa8w opws kai stin mousiki kai se ola ta eidi tis texnis na pernw mono ta 8etika stoixeia!!! :unsure: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν τον ξέρω τον Rasp, ούτε καν φατσικά!!! Ακους εκεί να προσπαθεί να πάρει τον τίτλο του hentai!!! Ασε κάτω αυτον τον τίτλο ρε!!! Τα κοριτσάκια με τις σχολικές ποδιές είναι δικά μου!!! :lmao: Για την βασική ερώτηση, ναι είμαι ένας απο τους σχετικά καμένους (ακόμα χρησιμοποιούν λάστιχο για να με σβήσουν, σε λίγο αποφητάω για τον πυροσβεστήρα...) με τα manga και τα anime. Αλλα το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΑΚΟΎΩ JAP POP!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Edit by Dain: Yποτιμητικά, για να μην πω ρατσιστικά, σχόλια για οποιαδήποτε εθνικότητα είναι out στο sff.

 

εμενα μου αρεσουν οι σαμουραι και οι νιντζα. ετσι για το ροκ.

αλλα κατα βαθος εχω απογοητευτει με το θεμα.

 

παλια ειχα δει το ουροτζουγκιντοτζι και βαρεθηκα τη ζωη μου.

και το ακιρα ειχα δει και ειχα ψαρωσει λιγο αλλα μονο και μονο επειδη δεν το καταλαβα καλα. και το μισο ghost in the shell. γιατι κοιμηθηκα.

 

οποτε thumbs down για ολο το θεμα.

εκτος κι αν εχετε να προτεινετε κατι καλο μπας και αλλαξω γνωμη.

 

τωρα κατεβαζω το νιντζα σκρολ γιατι ακουσα οτι ειναι καλο.

 

επισης μου αρεσουν τα κατανα. εχω μερικα. αυτα...

γενικα δεν ειμαι οτακου για τιποτα.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εξήγηση προς αποφυγή παρεξηγήσεων: το "HENTAI!!!" αναφερόταν στις κλασικές στιγγλιές αποδοκιμασίας των προαναφερθέντων σχολιαροκόριτσων... Το γέλιο είναι ότι σήμερα πέτυχα μια κοπέλα που φορούσε μπλουζάκι με manga-like στάμπα μπρος πίσω (α-λά Μοναστηράκι), η οποία έδειχνε ένα τέτοιο κορίτσι να κατεβάζει ένα σορτσάκι που φορούσε κάτω από τη φούστα και να δείχνει χαμογελαστή και κλείνοντας το μάτι την κιλότα της· enough said... :p

Link to comment
Share on other sites

Gamaoua: Ta anime pou eides einai mono meros autwn pou borei na prosferei to eidos.

 

An theleis rikse mia matia sto antistoixo thread, kai des auta pou proteinw egw kai alla paidia.

Link to comment
Share on other sites

ειδα το σαμουραι ντηπερ κυο και το σαμουραι εξ και το ραθ οφ δε νιντζα...

 

προτιμω να κρατησω το στομα μου κλειστο για να μη νομιζετε οτι μισω τα παντα. θα πω οτι ειχε πλακα.. ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..