Jump to content

1ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Σχολείο


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ένας νέος θεσμός κάνει την παρθενική του εμφάνιση στο forum: ένας μηνιαίο μίνι διαγωνισμός συγγραφής σύντομης ιστορίας. Θα κάνω την αρχή εγώ και, αν υπάρχει επιτυχία το συνεχίζουμε και τους επόμενους μήνες.

Οι κανόνες του διαγωνισμού αυτού απλοί: κάθε συμετέχοντας θα πρέπει να γράψει μια ιστορία κάποιου καθορισμένου μεγέθους, σχετική με κάποιο θέμα σε κάποιες ή όλες τις βιβλιοθήκες του forum, ανάλογα με το τι καθορίζει ο διοργανωτής, ο οποίος επιλέγει τo θέμα, το μέγεθος και τις βιβλιοθήκες.

Η καλύτερη ιστορία θα επιλέγεται είτε από τον διοργανωτή είτε με ψηφοφορία, ενώ ο πρώτος νικητής θα κερδίζει ένα δώρο που θα παρέχεται από τον/τους διοργανωτές (κάτι συμβολικό πάντα)

 

Για το μήνα Σεπτέμβριο, γνωστό επειδή τότε ανοίγουν τα σχολεία, σκέφτηκα να γράψουμε μια ιστορία με θέμα το σχολείο, με την ευρύτερη έννοια. Η ιστορία μπορεί να είναι είτε φαντασίας, είτε τρόμου, είτε ΕΦ και θα έχει μέγεθος από 500-2000 λέξεις. Η προθεσμία για υποβολές συμμετοχών θα είναι μέχρι τις 30/9/2006 τα μεσάνυχτα, ενώ η επλογή της καλύτερης θα γίνει με poll. Για να υποβάλετε μια συμετοχή θα πρέπει να σηκώσετε την ιστορία σας στην κατάλληλη βιβλιοθήκη και να κάνετε ένα ποστ εδώ με το link σε αυτή. Επιτρέπεται μία συμμετοχή ανά άτομο ανά βιβλιοθήκη (δλδ μέχρι 3 συμμετοχές).

 

Για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρύνιση: όταν λέω σχολείο εννοώ και σχολές και ακαδημίες και οτιδήποτε έχει να κάνει με χώρο μάθησης. Έτσι και μια σχολή πιλότων μαχητικών διαστημοπλοίων και μια ακαδημία μαγείας και οτιδήποτε άλλο κατεβάσει ο νους σας επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά απο περιέργεια, γράφει κανεις άλλος τιποτα; Γιατι εγώ τελικά κάτι γράφω, και δε θα ήθελα να κερδίσω χωρις ανταγωνισμο :PPP.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει και εγώ μια ιστοριούλα.... Α, ήθελα να ρωτήσω, όταν λέτε γενικά για σχολεία, μπορεί η ιστορία να αφορά απλά έναν δάσκαλο και να συντελήται μέσα σε μια ακαδημία (χωρίς να παρουσιάζει κανέναν μαθητή ή μάθημα να γίνεται) ?

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι η διορία είναι μέχρι αύριο Σάββατο τα μεσάνυχτα. Όσοι γράφετε ακόμα φροντίστε να έχετε τελειώσει μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Και ο πρώτος διαγωνισμός φτάνει στο τέλος του.

Οι συμμετοχές είναι:

 

Atrelegis - Bang

Deodonus - Ο μάγος της φωτιάς

Guardian of the Runering #1 - Βαριεστημάρα

Guardian of the runering #2 - Ανάλυση

Trillian -Τα γράμματα

 

 

(αν κανένας άλλος σηκώσει άλλη συμμετοχή μέχρι τα ξημερώματα ας κάνει ποστ)

 

Η ψηφοφορία θα γίνει με PM, στέλνοντάς μου το όνομα της ιστορίας που σας άρεσε περισσότερο. Οι συμμετέχοντες δεν έχουν το δικαίωμα να ψηφίσουν τους εαυτούς τους. Η ψηφοφορία τελειώνει στις 6/10/2006, μέρα Παρασκευή, τα μεσάνυχτα, όπου και θα ανακοινωθεί ο νικητής.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Στους διαγωνιζόμενους προστέθηκε και ο Ατρελέγκις, διαβάστε και ψηφίστε.

Link to comment
Share on other sites

H ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα γίνει αύριο μεσάνυχτα και κάτι. Για αυτό όσοι θέλετε να ψηφήσετε κάντε το εγκαίρως.

 

Το θέμα του επόμενου διαγωνισμού θα ανακοινωθεί το Σάββατο.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός τελειώνει σε λίγες ώρες, να θυμίσω λοιπόν ότι περιμένουμε ψήφους από όσους δεν έχουν ψηφίσει, αναγνώστες και συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μας πεις αριθμό ψήφων να μας κάνεις ρεζίλι; :whistling:

 

Α, και μπράβο στη Trillian... αν και ήταν αναμενόμενο.

 

ΥΓ: Και όταν λέω "μας" στην πραγματικότητα εννοώ "με" :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Τρίλλιαν. Just this. Αναμαίνουμε τον επόμενο διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Τρίλλιαν, και σε όλους όσους συμμετείχαν στο διαγωνισμό. :thmbup:

 

Guardian....#1 said

Α, και μπράβο στη Trillian... αν και ήταν αναμενόμενο.

 

Γιατί ήταν αναμενόμενο? :blink:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μπορειτε χαλαρα να παρετε τη ρεβανς αυτον τον μηνα! ;)

Και μην απογοητευεστε...ακομη κι αν δεν πηρατε καμια ψηφο.Συμβαινουν κι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήταν αναμενόμενο? :blink:
  • Tο thread της έχει πολλές αναγνώσεις αναλογικά με το πότε δημοσιεύθηκε.
  • Eίχε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε σύγκριση με τους περισσότερους άλλους διαγωνιζόμενους.
  • Εκτός από τα "Γράμματα" και το "Bang!" τα υπόλοιπα κείμενα είχαν υποτυπώδη ιστορία.
  • Ήταν το μόνο κείμενο που το είδος του ήταν φαντασία, και οι περισσότεροι εδώ πέρα έχουμε μια μικρή προκατάληψη υπέρ της.

Αυτοί ήταν οι λόγοι που με έκαναν να περιμένω αυτό το αποτέλεσμα. Έτσι, χωρίς να φτάσουμε σε υποκειμενικό επίπεδο (προσωπικά νομίζω ότι το κείμενο της Trillian πραγματικά ξεχώριζε ανάμεσα στα άλλα) ήδη είχε ένα πλεονέκτημα.

 

Δε θα μας πείτε αριθμό ψήφων; Ένα ποσοστό τουλάχιστο... Δε μου αρέσει να τα φαντάζομαι πράγματα όταν είναι διαθέσιμα. Θέλω να δω και πόσο καλά τα προέβλεψα.

 

Επίσης, τι γίνεται με τον επόμενο διαγωνισμό; Μου άρεσε η ιδέα. Νιώθω ότι περισσότερος κόσμος θα μπει έτσι στη διαδικασία να σχολιάσει τα κείμενα. Αναρωτιέμαι ποιο θα είναι το θέμα.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

"Tο thread της έχει πολλές αναγνώσεις αναλογικά με το πότε δημοσιεύθηκε. "

Αυτο εξηγειται με τον γεγονος οτι ειναι πιο παλια και οι περισσοτεροι γνωστοι της μπηκαν να δουν τι εγραψε.

 

"Eίχε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε σύγκριση με τους περισσότερους άλλους διαγωνιζόμενους."

Μαλλον ο Ατρελεγκις υπερεχει ολων των διαγωνιζομενων σε εμπειρια,οχι η Τριλλιαν.

 

"Εκτός από τα "Γράμματα" και το "Bang!" τα υπόλοιπα κείμενα είχαν υποτυπώδη ιστορία"

Σαφως και τους εδωσε το προβαδισμα αυτο.

 

"Ήταν το μόνο κείμενο που το είδος του ήταν φαντασία, και οι περισσότεροι εδώ πέρα έχουμε μια μικρή προκατάληψη υπέρ της"

Στο συγκεκριμενο φορουμ δεν ειναι προκαταληψη.Ειναι αναμενομενο να διαβασεις κατι του χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξηγήσεις που δίνεις δεν αναιρούν το γεγονός ότι αυτά τα στοιχεία έδωσαν προβάδισμα στο κείμενο· εκτός από αυτό που λες για το δεύτερο... αλλά ούτως ή άλλως είπα "περισσότερους".

 

Ελπίζω να μη παρεξηγείτε, πάντως. Απλώς λέω γιατί το θεώρησα αναμενόμενο, δε θέλω να γκρινιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Μα,δεν ειπα οτι αναιρω τιποτα.Αλλα αν θες συζητηση:

Με ενα (1) μονο κειμενο στη βιβλιοθηκη,η Τριλλιαν θα μπρουσε να θεωρηθει και 2η...απο το τελος στην εμπειρια!Ελεος,5 ατομα ειστε ολα κι ολα!Κι εξαλλου η γραφη της ειχε πολλα μειονεκτηματα,σημαδι αν μη τι αλλο απειριας.

 

Και ναι,οταν γραφεις σε φορουμ φανταστικης λογοτεχνιας υποτιθεται οτι θα γραψεις φανταστικη λογοτεχνια.Η τουλαχιστον αυτο περιμενουν οι αναγνωστες.Αυτο αφαιρεσαι ποντους.

 

Οσον αφορα το πρωτο σχολιο...Οταν ενα παλιο μελος,moderator μαλιστα,με μια μονο ιστορια στο ιστορικο της,ποσταρει καποια ιστορια-ε,λογικο ειναι να την κοιταξει κοσμος!Περιεργεια...you know?

 

Παρεπιπτοντως,σε περιπτωση που σκεφτεσαι οτι ευνοουνται τα παλαιοτερα μελη,να σε παραπεμψω σε διαγωνισμο του περιοδικου Συμπαντικες Διαδρομες που εγινε εδω και στην πρωτη τριαδα ηταν ενα παλιο μελος και 2 νεα.Τα υπολοιπα παλια ακολουθησαν ασθμαινοντας(εγω πχ δεν πηρα καμια ψηφο!LOL).

Οποτε μην αγχωνεσαι με τετοια θεματα.Γραφε εσυ και ασε τους αλλους να ξυριζονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε σε κατηγορώ για κάτι, ούτε λέω πως ό,τι είπες δεν ισχύει... απλώς έγραψα γιατί ήταν αναμενόμενο... μόνο αυτό. Τώρα, οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνουν αυτά που είπα σωστοί είναι. Από εκεί ξεκίνησα κι εγώ και κατέληξα στο συμπέρασμα.

 

Μου φαίνεται το λάκκο μου σκάβω με τέτοια σχόλια, που παρερμηνεύονται εύκολα... αλλά έτσι είμαι εγώ. Δε μπορώ να κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Guardian #1, αυτά που λέει ο Heiron ισχύουν.

Η Τρίλλιαν έχει πολύ μικρή συγγραφική εμπειρία, όπως και όλοι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες, με εξαίρεση τον Ατρελέγκι, κάτι που με χαροποιεί, αφού και νέοι συμμετέχοντες δοκίμασαν τις δυνάμεις τους. Επίσης η ιστορία φαντασίας/ΕΦ/τρόμου ήταν κάτι το προαπαιτούμενο.

Ο επόμενος διαγωνισμός θα ανακοινωθεί σήμερα το βράδυ ή αύριο και ελπίζω σε περισσότερες συμμετοχές και περισσότερες ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..