Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Επίσης θα ήθελα να ξαναπω (χάθηκε και αυτό το μήνυμα) ότι πλέον όλα τα βιβλία που προτείνονται / αξιολογούνται έστω και από ένα μέλος, μπορούν να αξιολογηθούν από όλους. Δεν χρειάζεται να συγκεντρώνουν τρεις προτάσεις. Παραμένει φυσικά ο κανόνας, ότι για να εμφανιστούν στον πίνακα πρέπει να έχουν συγκεντρώσει 5 αξιολογήσεις.

 

*Χαρακτηριστικός "χρουτς-χριτς" ήχος κάποιου που τρίβει τα χέρια του*

Link to comment
Share on other sites

H λέξη για τον κόσμο είναι δάσος, Ούρσουλα ΛεΓκεν

 

H LeGuin δημοσίευσε αυτό το βιβλίο το 1976, με φανερή την επιρροή από την Αφρική, όπου η αποικιοκρατία έδινε τις τελευταίες της απελπισμένες μάχες (σε ένα σημείο αναφέρεται η Ροδεσία, που ως κράτος είχε πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, ρίξτε μια ματιά στη wiki αν θέλετε). Καλογραμμένο και δυνατό, όπως κάθε βιβλίο της ΛεΓκεν, νομίζω ωστόσο ότι χάνει λίγο καθώς γίνεται από την πρώτη στιγμή ξεκάθαρο τι θέλει να πει και πού θέλει να καταλήξει η συγγραφέας, ενώ υστερεί και στη σκιαγράφηση των χαρακτήρων, συγκριτικά πάντα με άλλα βιβλία της από τον κύκλο του Χάιν. Πάντως, δεν παύει να είναι ένα βιβλίο που πρέπει όλοι να διαβάσουν.

 

4.5 + 3.5 = 8.0

 

Εντιτ: Αρχικά είχε γραφεί με τη μορφή νουβέλας που είχε τίτλο "Μικρά πράσινα ανθρωπάκια". Ο Έλισον τη συμπεριέλαβε στην ανθολογία του Again, Dangerous Visions και έπεισε τη ΛεΓκεν να τον αλλάξει σε "Η λέξη.... κλπ.". Καλά δεν έκανε;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Shards of Honor, Lois McMaster Bujold (1986)

 

H Μπιτζόλντ έχει γράψει μια μακρά σειρά από μυθιστορήματα (αλλά και διηγήματα) πάνω στο σύμπαν του Μάιλς Βορκοσίγκαν και το "Θραύσματα Τιμής" είναι το πρώτο χρονολογικά και το μόνο που έχω διαβάσει (για τη σειρά αυτή μπορείτε περιληπτικά πχ. να διαβάσετε εδώ. Αρκετά μέρη της μάλιστα έχουν τιμηθεί με Χούγκο ή Νέμπιουλα). Το σύμπαν αυτό είναι γύρω από μια ομάδα πλανητών που έχουν αποικιστεί από τη Γη εδώ και εκατοντάδες χρόνια και οι πολιτισμοί τους διαφέρουν πολύ. Στρατοκρατικοί, πιο φιλελεύθεροι, πιο προχωρημένοι επιστημονικά κλπ. (διαβάζω και για κάποιον πλανήτη που λέγεται... Άθως και είναι all male culture!). Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι κλασική σπέις όπερα λοιπόν, με μάχες, στρατηγούς και στρατιώτες πιστούς ή λιγότερο πιστούς, κακούς που είναι πολύ κακοί, κακούς που δεν τόσο είναι κακοί και έναν πολιτισμό κάπου ανάμεσα σε Κλίνγκον - Καρντάσιαν και Ρόμιουλαν -ω, ναι! Γενικά, νομίζω ότι είναι το πιο κοντινό βιβλίο σε σταρ τρεκ DS9 που έχω διαβάσει...

Αν λοιπόν σας αρέσει το όλο σκηνικό, βουρ για τη σειρά, αλλά αν το δείτε αυστηρά λογοτεχνικά και χωρίς space opera ενθουσιασμούς, να είστε... πιο συγκρατημένοι.

 

4.0 + 2.5 = 6.5

Link to comment
Share on other sites

Body Politic (στα ελληνικά αποδόθηκε Εγκλήματα πλατωνικής δημοκρατίας το έτος 2020) Πολ Τζόνστον

 

Καλώς. Το 1997 που κυκλοφόρησε, πήρε το βραβείο Τζον Κρίζι (παλιός συγγραφέας παλπ αστυνομικών, πολλά εκ των οποίων έχουν βγει σε βίπερ) για νεο-εμφανιζόμενο συγγραφέα. Αστυνομική ιστορία σε ένα πολύ διαφορετικό από το σημερινό Εδιμβούργο, μια πόλη κράτος ολοκληρωτική, σκοτεινή και αστυνομοκρατούμενη. Το βρήκα εντελώς αδιάφορο και κακογραμμένο (αν και για το δεύτερο μπορεί να ευθύνεται αποκλειστικά η μετάφραση). Μετά την 30-40η σελίδα αναρωτιέσαι διαρκώς αν θα είναι όλο έτσι ή κάτι έχει στο μυαλό του ο συγγραφέας. Ε, λοιπόν, για να μην κάνετε τον κόπο, δεν είχε τίποτα στο μυαλό του... Όσο για την επιτροπή του βραβείου Τζον Κρίζι τι να πω... και εις ανώτερα!

 

3.0 + 2.0 = 5.0

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε γιατι το προτεινεις για τη λιστα βρε;Δεν κανουμε αξιολογηση καλύτερων βιβλιων ΕΦ εδω;

Link to comment
Share on other sites

Από το faq της λίστας: ● Προτείνουμε να μπουν στη λίστα μόνο τα βιβλία που θεωρούμε «αριστουργήματα» της εφ;

Όχι, κάθε άλλο. Προτείνουμε ένα βιβλίο επειδή θεωρούμε ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον ώστε να τύχει αξιολόγησης από τα μέλη. Μην ξεχνάτε ότι η λίστα, αν όλα πάνε καλά, θα συμπεριλαμβάνει κάποια στιγμή εκατοντάδες αξιολογημένα βιβλία, συνεπώς ένα βιβλίο που εμείς θεωρούμε απλά «καλούτσικο» μπορεί άλλα μέλη να το θεωρήσουν πολύ καλό και να το σπρώξουν στις ψηλότερες θέσεις. Μην ξεχνάτε επίσης ότι μέρος της διασκέδασης είναι να δούμε πώς αξιολογούν τα άλλα μέλη κάποια βιβλία που εμάς δεν μας ενθουσίασαν ιδιαίτερα.

Και πού είστε, παρακαλώ μην μου αποσπάτε την προσοχή, κρατώ στα χέρια μου μεγεθυντικό φακό και διαβάζω αργά - αργά (είμαι στην τρίτη παράγραφο) το σημερινό διήγημα του "9"...

Link to comment
Share on other sites

Earthlight, του Arthur Clarke (1955)

 

Ένα από τα πρώτα μυθιστορήματά του και μάλιστα το αμέσως επόμενο μετά το Childhood's End, οπότε λογικά βρέθηκε στη σκιά του. Θα μπορούσα να το πω κατασκοπευτικό θρίλερ αν και δεν υπάρχει πολύ κατασκοπία ούτε ιδιαίτερο thrill. Είναι πάντως ενδιαφέρον και αρκετά ανάλαφρο για τα δεδομένα του Clarke. Διαδραματίζεται στη Σελήνη και αφορά έναν επικείμενο πόλεμο μεταξύ της Γης και των διαστημικών αποικιών της με αιτία τον ορυκτό πλούτο της Σελήνης (διορατικός ο Clarke, κάντε ότι παραλληλισμούς θέλετε με πολέμους για το πετρέλαιο κλπ). Υπάρχει και μια όμορφα γραμμένη διαστημική μάχη, η πρώτη που συναντώ σε έργο του Clarke. Γενικά δεν μπορεί να συγκριθεί με τα πιο γνωστά βιβλία του Clarke αλλά στέκεται αξιοπρεπώς από πίσω τους. 7

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχετε κρατήσει τις αξιολογήσεις που είχατε υποβάλει πριν το τελευταίο "κρας" και θέλετε, τις ξαναστέλνετε. Με διευκολύνει. Διαφορετικά τις έχω ούτως ή άλλως στο λογιστικό φύλλο που κρατώ και θα τις ανεβάσω ξανά μόλις μπορέσω. Φυσικά δεν μπορώ να ανεβάσω και τυχόν σχόλια που είχατε κάνει...

Link to comment
Share on other sites

(Ορθή επανάληψη ποστ)

 

Εμείς, We, Ζαμιάτιν

Ρώσικη εφ, στρατευμένη εφ. Εδώ γελιέστε όμως. Αν ήταν στρατευμένη δε θα είχε διαρρεύσει στη Δύση… Θυμίζει λίγο τις οργουελικές δυστοπίες, μαζί με κάποια ρωσική εσάνς. 3,5+3,5=7

Το μάτι του Ερωδιού, Λε Γκεν

Χαινιανή ιστορία, λειψή όμως ως προς τη δύναμή της. Δε κατάφερα να ταυτιστώ με τους ήρωές της χωρίς όμως να καταλαβαίνω το γιατί. 3+3=6

Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα, Λεμ

Στο τόπικ «τι διαβάζετε» ανα φέρθηκα εκτενώς στα συναισθήματά μου σχετικά με αυτό το βιβλιαράκι. Θα πάρει ένα 4 για τη γλώσσα, αλλά για την πλοκή μόνο 3. Πιστεύω ότι αξίζει πολύ περισσότερα αλλά δε νομίζω ότι θα καταφέρω να το δω ποτέ από τη σωστή οπτική γωνιά. Βαθμολογία 7

Πέντε ρωγμές στο δίκτυο (συλλογή), Θανάσης Βέμπος

Το Βέμπο τον γνώρισα στα βιβλιαράκια της Ωρόρας και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Στις 5 ρωγμές στο δίκτυο διατηρεί σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό αυτήν του την ποιότητα. 3+4=7

The Darfsteller, Η παράσταση, Walter Miller

Χα. Απλά και μόνο 9

Link to comment
Share on other sites

Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής, Παναγιώτης Κούστας: (έτσι ολόκληρο να το βλέπω να το χαίρομαι) Ομολογώ ότι το έχω στη βιβλιοθήκη μου από το Σεπτέμβριο, αλλά σε κάποιο δοκίμιο κάπου είχα διαβάσει ότι ο αναγνώστης πρέπει να ωριμάζει μαζί με το βιβλίο ώστε να μεγιστοποιηθεί η απόλαυση. Κι απόδειξη ότι καλά έκανα και το καθυστερούσα τόσον καιρό είναι το ότι έκανα μόλις λίγες ώρες για να το τελειώσω.

 

Κι έρχομαι στα διαδικαστικά. Διαβάζοντας το βιβλίο είχα την εντύπωση ότι δε μιλούσαμε για μια φουτουριστική γη του ίσως κάπως κοντινού μέλλοντος, αλλά για το ΤΩΡΑ, ακριβώς έτσι, το ΤΩΡΑ με κεφαλαία γράμματα. Δεν ξέρω αν φταίει η γραφή, δε μπόρεσα να διακρίνω κάτι διαφορετικό από το μέσο αφηγητή στις λέξεις, αλλά ο Παναγιώτης κατάφερε να με κάνει να πιστεύω ότι η εποχή που περιγράφει είναι τώρα. Ότι η εποχή έχει ΓΛΙΣΤΡΥΣΕΙ ως τη στιγμή που εγώ την διαβάζω και προσαρμόζεται στο κέλυφος που λέγεται Ευθυμία. Σε σχέση με την πλοκή, η αίσθηση του ΤΩΡΑ είναι τόσο έντονη που δεν μπόρεσα να έχω σαφή άποψη για τις ίδιες τις ιστορίες. Έχω την αίσθηση των ευρημέτων, έχω την αίσθηση του φουτουριστικού, ακόμη και των μηνυμάτων που θέλει να περάσει ο συγγραφέας, αλλά το ΤΩΡΑ είναι τόσο δυνατό που σε μουδιάζει κι όλα τα υπόλοιπα απλά τα δέχεσαι.

 

4+4=8, από μένα και τις καλύτερες ευχές μου για τη συνέχεια της καριέρας σου, Παναγιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Ι am legend, του Richard Matheson (1954)

 

Το διάβασα στη σειρά SF Masterworks, και είναι πράγματι κλασικό. Ένα (μικρό μάλιστα) μυθιστόρημα, όχι μόνο για τα βαμπίρ, αλλά και για τη μοναξιά. Ή μάλλον, κυρίως για αυτήν. Ο τελευταίος "κανονικός" άνθρωπος στη Γη, προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με τα νεκρά και ζωντανά βαμπίρ (ναι... υπάρχουν δύο λογιών...) ενώ την ίδια στιγμή αναζητά ένα σύντροφο τον οποίο να μπορεί να αγκαλιάσει. Δείχνει μια σταλιά την ηλικία του, αλλά είναι κάτι που δεν πρόκειται να σας ενοχλήσει.

 

5.5 + 3.5 = 9.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμ.... καμιά αξιολόγηση παιδιά; Ένα πουλάκι μου είπε ότι κάποιοι από εσάς έχετε διαβάσει τελευταία τα...

 

Γονίδιο Αγιότητας

Consider Phlebas

Αριστερό χέρι του σκότους

Μουσική του αίματος

Ο δρόμος

Εισβολή από το Γανυμήδη

Down and out in the magic kingdom

Fall of Hyperion

Solaris

Διαφορα Dune-ειδή

Jennifer Morgue

 

Παρακαλώ μην αφήνετε το χαρτζιλίκι που δίνω στις πηγές μου να πάει χαμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... καμιά αξιολόγηση παιδιά; Ένα πουλάκι μου είπε ότι κάποιοι από εσάς έχετε διαβάσει τελευταία τα...

 

Γονίδιο Αγιότητας

Consider Phlebas

Αριστερό χέρι του σκότους

Μουσική του αίματος

Ο δρόμος

Εισβολή από το Γανυμήδη

Down and out in the magic kingdom

Fall of Hyperion

Solaris

Διαφορα Dune-ειδή

Jennifer Morgue

 

Παρακαλώ μην αφήνετε το χαρτζιλίκι που δίνω στις πηγές μου να πάει χαμένο!!!

 

Ε λοιπόν από αυτά κάπου πρέπει να έχω αναφέρει το πρώτο.

Τα γονίδια της αγιότητας. Διαμαντής Φλωράκης. Ωραίες ιδέες. Καλό βιβλίο.

5,5+2,5=8.

Link to comment
Share on other sites

Άντε,έλεγα να το βάλω μαζί με άλλα σε μια μεγάλη λίστα αλλά για να μην γκρινίαζει ο νικοζαλ και γκαντεμιαζει τους παικτες του καζίνο εκεί "σα κατ'"...

 

Η μουσικη του αίματος

 

Εξαιρετικές ιδέες και μια τουλάχιστον καλή ανατροπη ή μάλλον αναπάντεχο twist.Η πλοκή καλή,η γραφή μάλλον ξύλινη.Θα μπορούσε να το γράψει καλύτερα αλλά και έτσι είναι απο τα καλύτερα ΕΦ που έχω διαβάσει τελευταία.

 

6+2,5=8,5

Edited by heiron
έτσι για να συνεχίσει να φιλεύει τα ναυτάκια συριανά που χρησιμοποιει ως πληροφοριοδότες!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άνταμ Φάουερ, Ο Δαίμονας του Λαπλάς, Μίνωας, 574 σελ.

 

 

Ο υποθετικός «δαίμονας» του Λαπλάς που γνωρίζει την ακριβή θέση του κάθε ατόμου στο σύμπαν και τις δυνάμεις που κινητοποιούν τη φύση, και συνεπώς μπορεί να δει όλα τα πιθανά παρακλάδια του δέντρου του μέλλοντος και να διαλέξει όποιο επιθυμεί (μια καθ’ όλα Ε.Φ. ιδέα παρά το βραβείο της World Thriller Writers’ Association), είναι μόνο μια θεωρητική εικασία μέχρις ότου ο Ντέιβιντ Κέιν καταρρεύσει σε μια περίεργη κρίση τη στιγμή που χάνει με τον πιο απίθανο τρόπο ένα τεράστιο ποσό στα χαρτιά.

Και τότε χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μπάλα. Δράση, δράση, δράση!

 

Πλήρης κριτική μου στο επόμενο τεύχος των Φανταστικών Χρονικών (που ελπίζουμε να μην αργήσει αυτή τη φορά). Μέχρι τότε:

 

5+3=8

Link to comment
Share on other sites

Τι;;;Φανταστικά Χρονικά που δεν αργούν δεν είναι Φανταστικά Χρονικά!

 

Ενδιαφέρον ακούγεται το βιβλίο.Περίεργο που δεν είναι γνωστο.Σίγουρα αξίζει το 3/4 για τη γραφή;

Link to comment
Share on other sites

Μια ανόητη ερώτηση, αλλά τί ακριβώς κάνουν στη λίστα ΕΦ τα βιβλία της Υπερβορέας του Μ.Αντωνόπουλου; Προσωπικά θα τα θεωρούσα πιο κοντά σε 'ρεαλιστικό φάνταζυ', παρά σε ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται το βιβλίο.Περίεργο που δεν είναι γνωστο.Σίγουρα αξίζει το 3/4 για τη γραφή;

Αν εξαιρέσεις τους φόρους και τον θάνατο... Αλλά γιατί δεν το διαπιστώνεις μόνος σου; Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Όταν ένας συγγραφέας αποσπά το βραβείο World Thriller Writers’ Association με το πρώτο του μόλις μυθιστόρημα, τότε είναι σίγουρα άξιο προσοχής.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς Nihilio. Εγώ είχα προτείνει τα βιβλία του Αντωνόπουλου, την περίοδο που δεν υπήρχε η λίστα τρόμου(ειδικά το πρώτο βιβλίο, εντάσεται άνετα στο είδος) και επειδή δεν μου έκανε για φάντασυ, μιας και η λίστα φαντασίας σε τέτοια έχει επικεντρωθεί.

 

Με την εννοια της επιστημονικής φαντασίας, όπως αυτή εννοείται τις τελευταίες δεκαετίες, μάλλον είναι εκτός. Λαμβάνοντας όμως υπόψην ότι διηγήματα του Λαβκραφτ εντάσσονται στον ευρύτερο κύκλο του είδους, τότε νομίζω ότι και ένα έργο σαν του Αντωνόπουλου έχει θέση σε μια τέτοια λίστα.

Εγώ τον όρο επιστημονική φαντασία δεν τον αποδίδω μόνο σε έργα που έχουν να κάνουν με θετικές μόνο επιστήμες, αλλά και με φανταστικές ιστορίες που χρησιμοποιούν και άλλες επιστήμες για να χτίσουν την ιστορία τους. Για παράδειγμα έντονη ιστορική ανάπτυξη, ιστορικά στοιχεία και παράθεση ονομάτων, πληθώρα δημοσιογραφικών μεθόδων και συναφή στοιχεία που παραπέμπουν σε λοιπές επιστήμες για να ξετυλίξουν μια ιστορία καθαρά φανταστική. Απο τέτοια το εν λόγω βιβλίο βρίθει.

 

Όπως και να έχει, το βίβλίο δεν νομίζω να το έχει προτείνει άλλος, οπότε αν όντως δεν εμπίπτει στην κατηγορία, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα να απομακρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει και δεν έχω άποψη. Ό,τι πείτε. Πάντως νομίζω ότι ο συγγραφέας στην εφ εντάσσει το έργο του, γενικότερα. Κάτι τέτοιο θυμάμαι από μια παρουσίαση που είχε κάνει ο ίδιος στα Γιάννενα γύρω στο 1996, στη λέσχη του φανταστικού. Αλλά είπαμε, αν αυτό το βιβλίο συμφωνείτε ότι δεν είναι εφ, θα αφαιρεθεί με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις Nicosal. Θεωρείται οτι ανήκει στον χώρο.

Όταν τον πρότεινα, συνέβαλλε και το γεγονός ότι ο συγγραφέας εντάσσεται στην επ.φαντασία .

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το θέμα σηκώνει κουβέντα πολλή, φταίει μάλλον ότι κινείται στον κοινό τόπο ΕΦ, Φαντασίας και Τρόμου η τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..