Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

  • 2 months later...

Το νησί του Δόκτωρα Μορώ, του H.G.Wells

 

Ο Γουέλς ήταν ιδιοφυΐα, αφού ένα αιώνα πριν έγραψε τουλάχιστον τρία «μεγάλα» μυθιστορήματα εφ που διαβάζονται σήμερα όχι μόνο άνετα, αλλά απολαυστικά (δεν έχω ξαναδιαβάσει από πολύ μικρός τον αόρατο άνθρωπο και δεν έχω γνώμη, ίσως είναι το τέταρτο αυτό). Μην περιμένετε επιστημονικά κάτι που στέκει, όπως πχ. δεν στέκει η μηχανή του χρόνου κατηγορίας ποδήλατο με πεντάλ. Αλλά το κλίμα, οι διάλογοι, οι καταστάσεις, οι ήρωες είναι συγκλονιστικοί.

 

5.5+3.5 = 9.0

 

Θα μου κάνετε 30 αξιολογήσεις δώρο ως την πρωτοχρονιά;

Θυμίζω στους νεότερους: Αξιολογούμε με άριστα 6 την ιστορία (την πλοκή, τις ιδέες, το περιεχόμενο τέλος πάντων) και με άριστα 4 τη γραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να και η δική μου αξιολόγηση:

 

1)Τζώρτζ Όργουελ-1984:5+3.5(8.5)

 

2)Ρίτσαρντ Μόργκαν-Θνητοί θεοί:5.5+4(9.5)

 

3)Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ-Τα χρόνια με τους εξωγήινους:4+3(7)

 

4)Ισαάκ Ασίμωφ και Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ-Νύχτα:4+3(7)

 

6)Φίλιπ Ντικ-Το ηλεκτρικό πρόβατο:6+3.5(9.5)Σχόλιο:Άνετα παίρνει το 10 απο μένα,αλλά του έβαλα 9.5biggrin.gif

 

7)Φίλιπ Ντικ-Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνομικός:5.5+3(8.5)

 

8. Νόρμαν Σπίνραντ-Οι ειδήσεις των 11:4.5+3.5( 8 )

 

9)Νόρμαν Σπίνραντ-Οι πράκτορες του Χάους:4.5+3.5( 8 )

 

10)Νόρμαν Σπίνραντ-Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα:4+4( 8 )

 

11)Άρθουρ Κλαρκ-Οι επικυρίαρχοι:5+3.5(8.5)

 

12)Φίλιπ Ντικ-Ο κόσμος του Τζόουνς:4+2.5(6.5)

 

13)Κώστας Χαρίτος-Σχέδιο Φράκταλ:5+3.5(8.5)Σχόλιο:Μπράβο khar,πολύ καλό βιβλίο!

 

14)Λάρι Νίβεν-Ο δρόμος του Ντέστινι:4+3.5(7.5)

 

15)Νόρμαν Σπίνραντ-Ο τελευταίος παγκόσμιος πόλεμος:4.5+3.5( 8 )

 

16)Στήβεν Μπάξτερ-Σχεδία:4.5+3(7.5)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λίγα είναι που έχω διαβάσει απο επιστημονική φαντασία.

[...]

(ακόμα,είμαι και 17 χρονών)

Έχεις κάνει πολύ καλή αρχή! Νά 'ξερες πόσο σε ζηλεύω για όλα αυτά τα υπέροχα βιβλία που δεν έχεις διαβάσει και σε περιμένουν υπομονετικά στο μέλλον σου!...

Καλωσήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει πολύ καλή αρχή! Νά 'ξερες πόσο σε ζηλεύω για όλα αυτά τα υπέροχα βιβλία που δεν έχεις διαβάσει και σε περιμένουν υπομονετικά στο μέλλον σου!...

Καλωσήρθες!

 

 

Ναι,είμαι φαν της ΕΦ,απο το Γυμνάσιο,όταν είχα πρωτοδιαβάσει το "Πόλεμος των κόσμων" του Γουέλς.Απο 'κει και πέρα,κόλλησα.Φυσικά διαβάζω και άλλα εκτός της ΕΦ,αλλά η ΕΦ είναι το αγαπημένο μου είδος.Με περιμένουν πολλά αριστουργήματα,όπως το Σολάρις και άλλα,αλλά θα τα διαβάσω μια μέρα.Καλώς σας βρήκα.(Την ιστοσελίδα αυτή τη γνωρίζω πολύ καιρό,αλλά πρώτη φορά γράφω).

Link to comment
Share on other sites

Με τις αξιολογήσεις του Bladerunner φτάσαμε τις 606 (!) τα τελευταία τρία χρόνια. Θα περιμένω μερικές ακόμα (ελπίζω) και θα δημοσιεύσω τον αναμορφωμένο πίνακα. Είναι αρκετός κόσμος που φυσικά έχει διαβάσει αρκετά βιβλία και δεν έχει ποστάρει εδώ και πολλούς μήνες, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω στις προηγούμενες αξιολογήσεις μου,τα εξής βιβλία:

 

17)Φρέντερικ Πολ-Οι έμποροι του διαστήματος:5+3.5(8.5)

 

18)Φίλιπ Ντικ-Λαβύρινθος θανάτου:4+3(7)

 

19)Κουρτ Βόνεγκατ-Οι σειρήνες του Τιτάνα:4+3.5(7.5)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Να και η δική μου αξιολόγηση:

 

 

19)Κώστας Χαρίτος-Σχέδιο Φράκταλ:5+3.5(8.5)Σχόλιο:Μπράβο khar,πολύ καλό βιβλίο!

 

 

 

Μόλις το είδα. Το είχες κρύψει πολύ καλά:D Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια. Και για να είμαι εντός θέματος.

 

Καζούο Ισιγκούρο: Μη μ' αφήσεις ποτέ, 5+4=9

Link to comment
Share on other sites

Είναι παραπονεμένα: Τα πρώτα 9 από τα παρακάτω βιβλία έχουν 4 αξιολογήσεις και τους λείπει μια για να μπουν στη λίστα. Τα υπόλοιπα έχουν 3 (τους λείπουν δύο). Αξιολογήστε τα! Δεν θυμάστε αν τα έχετε ήδη αξιολογήσει; Δεν πειράζει. Μπορείτε είτε να με ρωτήσετε με ένα πι-μι, είτε να τα αξιολογήσετε ξανά (ο «κανόνας» λέει ότι μπορείτε εφόσον έχουν περάσει 3 μήνες).

Ευχαριστώ!

 

Gardens of Rama

Rama revealed

Day of the triffids Ημέρα Τριφίδων

Μάτι του Ερωδιού

Nova

Έμποροι του διαστήματος

Flow my tears

Maze of Death Λαβύρινθος Θανάτου

Υπερίων

 

Ασύνδετος χρόνος

Starship troopers

3001 τελική οδύσσεια

2010 οδύσσεια δύο

Τα ρομπότ της αυγής

Η μηχανή του χρόνου Γουέλς

Η πτώση του Υπερίωνα

Naked god

Prelude to Foundation (Γαλαξ Αυτοκρ 6)

Θεοποιοί

Ilion

Foundation's edge

Σκοτάδι συγκεντρώσου

4 ways to forgiveness (στα ελληνικά Ημέρα Συγχώρεσης και Απελευθ Γυναίκας, αξιολογούνται ενιαία)

Δράκος θάλασσας

Gateway

Reality dysfunction

Blood music

Foundation and Earth (Γαλ Αυτ 5)

Σάρκινο φρούτο

Λάθος οδηγίες

Το νησί του δόκτορα Μορό

Pacifica

Destiny's road

Lies inc

Πείραμα Ντοσάντι

Ειδήσεις των 11

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ένα φρέσκο batch:

 

Vulcan's Hammer (Philip K. Dick) - 6.5

Earth Abides (George R. Stewart) - 8

Windhaven (G.R.R. Martin & Lisa Tuttle) - 8.5

Hyperion (Dan Simmons) - 10

The Fall of Hyperion (Dan Simmons) - 9.5

A Clockwork Orange (Anthony Burgess) - 9

Immortality Inc (Robert Sheckley) - 7

Foundation (Isaac Asimov) - 8

Second Foundation (Isaac Asimov) - 8

Foundation and Empire (Isaac Asimov) - 8

A Canticle for Leibowitz (Walter M. Miller) - 8.5

The Ghost Brigades (John Scalzi) - 8.5

The High Crusade (Poul Anderson) - 7

Rogue Moon (Algys Budrys) - 7.5

The Last Colony (John Scalzi) - 8

Forever Peace (Joe Haldeman) - 8

The Speed of Dark (Elisabeth Moon) - 8

Zoe's Tale (John Scalzi) - 8

Citizen of the Galaxy (Robert Heinlein) - 7

Link to comment
Share on other sites

Ζελάζνι, Επιστροφή στη Γη (δηλ. This immortal). Μια καλή ιστορία που εκτυλίσσεται στην... μετα-πυρηνική Ελλάδα. Ωστόσο νομίζω ότι με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο η «κομμένη» εκδοχή της (...and call me Conrad), που είχε κυκλοφορήσει σε δυο συνέχειες το 1965 και στα ελληνικά τη δεκαετία του '80, στις εκδόσεις Οργάσματρο! Τότε, ήταν κάτι εντελώς «νέο», ρηξικέλευθο, ανάμεσα στα εφ βιβλία που είχα διαβάσει.

 

4.5 + 3.5 = 8.0

Link to comment
Share on other sites

Μπράντμπερι, Εικονογραφημένος Άνθρωπος (Απόπειρα 1992, μτφ. Γ. Βαλούρδος και Δ. Κερεβάντη). Δέκα έξι διηγήματα με ένα μικρό περιτύλιγμα, αλλά τι διηγήματα! Έχουν πράγματι γραφεί 58 χρόνια πριν; Τα μισά (τουλάχιστον), ελάχιστα δείχνουν την ηλικία τους. Η δε πένα, εξαιρετική...

 

5.0 + 4.0 = 9.0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιώργος Μπαλάνος - Οι Ονειρότοποι της Γης.

 

Λοιπόν το διάβασα και εγώ και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Και εξηγούμαι: Δεν μου άρεσε για Μπαλάνο, όχι γενικά. Περίμενα κάτι καλύτερο διαβάζοντας το. Χμμ hmm.gif τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν θα έλεγα ότι δεν μου άρεσε ακριβώς. Πιο πολύ θα έλεγα ότι με αντιπροσωπεύει το σχόλιο του nikosal, ότι είναι δηλαδή ένα άνισο βιβλίο. Υπάρχουν διηγήματα που μου άρεσαν τρελά όπως και άλλα που δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν με πείραξε η διαφορά του ύφους μεταξύ των ιστοριών (άλλες ήταν αστείες και άλλες πιο σοβαρές), όσο το μικρό μέγεθος αρκετών από αυτές. Ορισμένες με άφησαν με την αίσθηση ελλειπούς ανάπτυξης. Ξεχωρίζω ως καλύτερες το ''Μπλιεκ'' (φάσκω κι αντιφάσκω το ξέρω cool.gif ), το φοβερό ''Ζήσε για Πάντα'', τα χαριτωμένα ''Μην κάνεις αστεία με τα γούστα του άλλου'' και ''Κοσμική Παρεξήγηση'', όπως επίσης και τον ''Προδότη της Γης''. Για τις καλούτσικες λοιπόν ιδέες του συγγραφέα, αλλά για το όπως πάντα άψογο γράψιμο του θα βάλω: 4+4=8.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bester, The Demolished Man (1953)

 

Σημειώνω την ημερομηνία, γιατί ήταν ένα σπουδαίο βιβλίο για την εποχή του... Πολύ θα ήθελα να έβρισκα κάποια κριτική για αυτό, τότε που κυκλοφόρησε! Θα μου έλυνε την απορία, αν υπήρχαν στα μέσα της δεκαετίας του '50 αναγνώστες τόσο ανοιχτοί, που να αντιληφθούν ότι έφερνε στην εφ κάτι καινούργιο, άνοιγε ορίζοντες. Πάντα είναι δύσκολο να αναγνωρίσεις κάτι τέτοιο τη στιγμή που συμβαίνει.

 

Σήμερα πάντως, έξω από την εποχή του, σε σημεία γίνεται απλοϊκό, αν και συνολικά είναι ένα καλό μυθιστόρημα που διαβάζεται γρήγορα (με κορυφαίες του στιγμές τους διαλόγους των τηλεπαθητικών και ολόκληρο το τελευταίο κεφάλαιο).

 

4.5 + 3.5 = 8.0

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θυμάμαι τι είχα βαθμολογήσει, ας τα πάρουμε όλα από την αρχή

 

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ (5.5+3 = 8.5)

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ, (6+3=9)

Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν (6+4=10)

Frank Herbert, Dune / Φρανκ Χέρμπερτ, Ντιουν (6+4=10)

Philip K. Dick, The man in the high castle / Φ. Ντικ, Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο (6+2.5 = 8.5)

Ursula LeGuin, The left hand of darkness /Ο. Λε Γκεν, Το αριστερό χέρι του σκότους (5+2.5=7.5)

William Gibson, Neuromancer / Γουίλιαμ Γκίμπσον, Νευρομάντης (4.5+4 = 8.5)

Frank Herbert, Children of Dune / Φρανκ Χέρμπερτ, Τα παιδιά του Ντιουν (5+4 = 9)

Aldous Huxley, Brave New World / Άλντους Χάξλεϊ, Θαυμαστός νέος κόσμος (5.5+3 = 8.5)

Starship Troopers, Χενλάιν (5+4=9)

Blood Music, Greg Bear/ Μουσική του Αίματος (το μυθιστόρημα 4+3=7 ) /(η νουβέλα 5+4 = 9)

Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson (3+3=6)

Behold the man, Michael Moorcock / Ιδού ο άνθρωπος, Μάικλ Μούρκοκ (6+3 = 9)

I am legend, Richard Matheson (6+4 = 10)

Αρνητές της Ουτοπίας, Μιχάλη Αντωνόπουλου (5+4 = 9)

Η πάλη με τις σκιές, Μιχάλη Αντωνόπουλου (3+3 = 6)

Στη Γη της μετάπτωσης, Μιχάλη Αντωνόπουλου (4+4= 8)

Light, M. John Harrison (2+4 = 6)

Τα πονοτρόνια και οι αναρχικοί του Απολύτου, Διαμαντή Φλωράκη (3+2 = 5)

 

ΥΓ: Το Gather, Darkness! - Fritz Leiber έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά ως "Ο Σκοτεινός Πέπλος".

Link to comment
Share on other sites

Thanks Nih. Μερικές παρατηρήσεις: Blood music, ναι, εννοείται ότι αξιολογούμε το μυθιστόρημα. Darkness κλπ. δεν ήξερα τον ελληνικό τίτλο που λες, εγώ πάντως νομίζω το έχω ως «σκοτάδι συγκεντρώσου». Ευχαριστίες... προσωπικές για αξιολογήσεις στα Είμαι μύθος και Ιδού ο άνθρωπος, είναι από τα βιβλία που με στενοχωρεί που έχουν ελάχιστες αξιολογήσεις (δηλ. έχουν διαβαστεί λίγο). Άλλα σε αυτή την κατηγορία: Ντουμσντέι μπουκ, Ταφ Ζέρο, Κυβεριάδα, Καμπ Κονσεντρέισον και άλλα και άλλα...

 

Με 632 (!) αξιολογήσεις από 30 μέλη του φόρουμ, ο πίνακας έχει την αξία του, ως βοήθημα στους νέους αλλά και τους πιο παλιούς αναγνώστες (ξέχωρα που τον αντιμετώπιζα πάντα σαν ένα «παιχνίδι» μεταξύ μας). Σας παροτρύνω όλους να συμπληρώσετε τις δικές σας αξιολογήσεις. Προλαβαίνετε ως το Σάββατο που θα ανανεώσω τον πίνακα!

Link to comment
Share on other sites

Darkness κλπ. δεν ήξερα τον ελληνικό τίτλο που λες, εγώ πάντως νομίζω το έχω ως «σκοτάδι συγκεντρώσου». [...]

 

Εγώ έχω μια έκδοση με τα εξής στοιχεία: Σκοτάδι συγκεντρώσου,In Orbit 9 /Παρά Πέντε, έτος έκδοσης 1988, σελ. 227

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάρει ως "Ο Σκοτεινός Πέπλος" πέρσι στο παζάρι. Και ως gather darkness εδώ στα ξένα.

Και ακόμα δεν έχω διαβάσει κανένα από τα δύο βιβλία.

 

Το "I am Legend" το έχουμε διαβάσει μπόλικοι χοροράδες, απλά δεν το έχουνε φαντάζομαι ψηφίσει οι περισσότεροι.

 

Όσο για το Blood Music (Η μουσική του Αίματος, εκδόσεις Οξύ) είχε ένα πολύ δυνατό πρώτο μισό (φαντάζομαι η νουβέλα) αλλά το δεύτερο μισό μου φάνηκε ότι σέρνεται, αφού το προσωπικό στοιχείο του πρώτου μέρος χάνεται και αντί για αυτό έχουμε λιγότερη συναισθηματική εμπλοκή στην ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "I am Legend" το έχουμε διαβάσει μπόλικοι χοροράδες, απλά δεν το έχουνε φαντάζομαι ψηφίσει οι περισσότεροι.

ΟΚ το ψηφίζω εγώ.Αν κ'κατα τη γνώμη μου πιο πολύ για θρίλερ τρόμου πρόκειται παρά για ΕΦ(σου έδινε βέβαια μια ιδιαίτερα πειστική-επιστημονική-εξήγηση-για το πως ξεκίνησαν όλα)πιστεύω απλά πως ειναι ενα αριστούργημα ανεξαρτήτου κατηγορίας.ΥΣΤ:Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τα βαθμολογήτε(το ανάλογο θρεντ στον τρόμο μου είχε φανεί πιο απλό)αλλά ας πουμε με δυο λόγια πως παίρνει άριστα.

Edited by SFreud
Link to comment
Share on other sites

Ζίγκμουντ, ο τρόπος αξιολόγησης είναι απλός:

 

Τα μέλη του φόρουμ έχουν δικαίωμα να αξιολογούν κάθε βιβλίο που έχει μπει στη λίστα με βαθμό 0 («πολύ πολύ κακό!») ως 10 («αριστούργημα!»), λαμβάνοντας υπόψη ότι η βαθμολογία χωρίζεται σε δύο μέρη: 0 ως 6 για την πλοκή, τις ιδέες, την ανάπτυξη, τους χαρακτήρες, την ατμόσφαιρα κλπ., κοντολογίς, ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση. Και με 0 ως 4 για τη δεξιοτεχνία του συγγραφέα, το χειρισμό της γλώσσας κλπ., ό,τι δηλαδή έχει να κάνει με την ποιότητα γραφής. Έτσι για παράδειγμα, η αξιολόγηση ενός βιβλίου με 4 στα 6 για την υπόθεση και 2.5 στα 4 για τη γραφή, μεταφράζεται σε συνολική αξιολόγηση 6.5 στα 10.

 

Ως 6 λοιπόν άριστα για πλοκή, ιδέες κλπ. αυτό δηλ. που θα λέγαμε χοντρά «περιεχόμενο» και ως 4 άριστα για το χειρισμό της γλώσσας. Στα δύο αυτά (πριν προλάβεις να το πεις και εσύ από μόνος σου) υπάρχει προφανώς αλληλοεπικάλυψη, αλλά από την άλλη είναι και ένας διακριτός τρόπος να αξιολογήσεις ένα βιβλίο, συνολικά. Τέλος πάντων, το έχουμε αποδεχτεί και το κάνουμε έτσι. Επιβεβαίωσε λοιπόν ότι η αξιολόγησή σου είναι 6+4=10, μόνο λάβε σε παρακαλώ υπόψη ότι αυτό σημαίνει «αριστούργημα», έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ζίγκμουντ, ο τρόπος αξιολόγησης είναι απλός:

 

 

 

Επιβεβαίωσε λοιπόν ότι η αξιολόγησή σου είναι 6+4=10, μόνο λάβε σε παρακαλώ υπόψη ότι αυτό σημαίνει «αριστούργημα», έτσι;

Σας ευχαριστώ πολυ για τη διευκρίνιση.

 

Οσο αναφορα το I am legend του R.Matheson,θα ήθελα να πω πως το θεωρώ ένα απο τα μεγαλύτερα αριστουργήματα της λογοτεχνίας τρόμου και αν μιλάγαμε για τρόμο τώρα θα είχε πάρει ενα 10ράκι ασυζητητή.

Επειδή,όμως,εδώ αξιολογούμε τα καλύτερα βιβλία ΕΦ και η σύγκρισή του με παλαιότερα έπη του χώρου είναι αναπόφευκτη,θα του δώσω ενα 9.

5 για την πλοκή + 4 για το τρόπο γραφής=9.Και βάζω αυτό το βαθμό επειδή πιστεύω πως αν ήμουν φανατικός της ΕΦ,αλλά δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα ο τρόμος,ίσως να μη με συγκλόνιζε και τόσο ένα βαμπιρικό μυθιστόρημα(ακόμα και με τον τρόπο που προσέγγισε το θέμα ο Matheson).

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν είναι συγκεκριμένα τα βιβλία που αξιολογούμε ή απλά μιλάμε για όποια μας έρχονται στο νου και έχουμε διαβάσει;Κοίταξα κάποιες λίστες,αλλά λίστα στη λίστα έχασα λίγο τη μπάλα.Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει θα ήμουν υπόχρεος.Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,δε θέλω να γίνω κουραστικός,αλλά είμαι καινούριος στο φόρουμ(και στα φόρουμ γενικότερα)και θέλω λίγο καιρο για να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζιγκ, μπορείς να αξιολογήσεις οποιοδήποτε βιβλίο εφ σου έρχεται στο νου και έχεις διαβάσει, ή μάλλον, έχεις διαβάσει σχετικά πρόσφατα (υποκειμενικό είναι το πόσο πρόσφατα) ώστε να το θυμάσαι καλά και να είσαι βέβαιος για το βαθμό που δίνεις. Και από κει και πέρα, με κάθε καινούργιο βιβλίο που διαβάζεις, να κάνεις το ίδιο, να έρχεσαι και να το αξιολογείς, γράφοντας και δυο λόγια άμα θες, όπως έγραψες για το legend.

 

Το πράγμα δηλ. είναι πολύ απλό, υποθέτω έχεις δει το τόπικ του faq;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ξεχάσει:

Σχέδιο Φράκταλ - Κώστας Χαρίτος (4,5 + 3,5= 8)

Πολύ καλά γραμμένο και με μία πολύ έξυπνη αρχική ιδέα, αλλά κάπου στο δεύτερο μισό έπαψε να με πείθει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..