Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Διάβασα ξανά το Ringworld του Λάρι Νίβεν, ένα πραγματικά απολαυστικό βιβλίο για τους φίλους της hard (όπως συνηθίζουμε να την αποκαλούμε) science fiction. Ναι, θα μπορούσε να παραδεχτεί κανείς ότι προς το τέλος της η εξιστόρηση γίνεται λίγο βιαστική, όχι εφάμιλλη των προϋποθέσεων που έχουν δημιουργηθεί στο πρώτο μισό του βιβλίου, μπορούμε όμως να απαιτούμε από όλους τους συγγραφείς να γράφουν 1000σέλιδα βιβλία (ειδικά το 1971);

 

Ταλαντεύομαι λίγο ανάμεσα στο «δέκα» και σε κάτι λιγότερο, αλλά δεν... πάει η καρδιά μου. Είναι ένα σπουδαίο βιβλίο, κομμάτι της ιστορίας της εφ! Και πραγματεύεται μια εξαιρετικά έξυπνη ιδέα, που θυμίζει στο πρώτο του μέρος Ραντεβού με το Ράμα.

 

Παράλληλα μια αξιολόγηση που έχω ξεχάσει: Doomsday Book της Κόνι Γουίλις, περισσότερα εδώ.

 

Larry Niven, Ringworld 6 + 4 = 10

Connie Willis, Doomsday Book 5 + 4 = 9

Link to comment
Share on other sites

Απο τα περιπου 129 βιβλια επιστημονικης φαντασιασ που εχω διαβάσει ψηφιζω τα παρακατω:

  • Joe Haldeman: The Forever War 10
  • Brian Aldiss: Non Stop 10
  • Dan Simmons: Hyperion Cantos/The Fall of Hyperion 10
  • Boris and Arkady Strugatsky: Roadside Picknick 10
  • Stanislaw Lem: His Master’s Voice 10
  • Arthur C. Clarke: Rendevous with Rama 10
  • Arthur C. Clarke: The City and The Stars 10
  • Alfred Bester: The Stars my Destination 9.5
  • Frederick Pohl: Gateway 9.5
  • Stephen Baxter: Time Ships 9.5
  • Isaak Asimov: The End of Eternity 9.5
  • Ray BradburyL The Martian Chronicles 9.5
  • Robert Silverberg: A Time of Changes 9.5
  • Robert Silverberg: The World Inside 9.5
  • Vernor Vinge: A Fire Upon the Deep 9

16. Poul Anderson: Tau Zero 9

Εινα 2-3 ακομη που θα εβαζα 9 αλλα η λιστα είναι ηδη αρκετα μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή, Παναγιώτη. Το... 129 μου θύμισε το Σκιπ. Πρόταση (δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια) είναι να ψηφίσεις και βιβλία που σου άρεσαν λιγότερο. Και τα πεντάρια θέμε, και τα εξάρια θέμε...

 

Εκείνο που θέλω όμως σίγουρα, είναι να δώσεις το πώς βγαίνει πχ. το 9. Με 6+3 ας πούμε (έξοχη πλοκή / ιδέα / χαρακτήρες, καλή γραφή), ή 5+4 (πολύ καλά τα πρώτα, έξοχη γραφή); Δες και αξιολογήσεις άλλων καθώς και το faq.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη απο μένα:

 

Ντάγκλας Άνταμς-Το ρεστωράν στο τέλος του σύμπαντος:5+4=9

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα βασικά μου κριτηρια είναι κυρίως

1) το sense of wonder που μου δηνιουργεί το βιβλίο

2)η ευφυία και η φαντασία της πλοκής

3) το μήνυμα (αν υπάρχει)

4)η γραφή

5)οι χαρακτήρες

Πάντως αν ένα βιβλίο περνει πολύ καλή βαθμολογία σε ένα η δλυο απο τα κριτήρια (π.χ. 10) μπορεί αυτό να μου φτάνει για να το βάλω στα καλύτερα. Μόνη εξάιρεση είναι οι χαρακτήρες. Οσο καλούς χαρακτήρες και να έχει ένα βιβλίο αν δεν κάνει στα άλλα κριτήρια τίποτα τότε δεν μπαίνει στα καλύτερα. Το ίδιο ισχύει για βιβλία που έχουν πολύ action αλλά τίποτα άλλο. Π.χ. το Tau Zero του P.Anderson δεν τα πάει καλά από χαρακτήρες αλλά έχει εξαιρετικο sense of wonder. Αντίθετα τα βιβλία του P.Hamilton έχοθυν καλό action αλλά (για μένα) τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σου ξαναστέλνω την λίστα όπως μου την ζήτησες. Για τις υπόλοιπες βαθμολογίες θα πρέπει να περιμένεις γιατί χρειάζομαι χρόνο για να αξιολογήσω άλλα 110 βιβλία (πανω-κατω)!!!

  • Joe Haldeman: The Forever War 6/4
  • Brian Aldiss: Non Stop 6/4
  • Dan Simmons: Hyperion Cantos/The Fall of Hyperion 6/4
  • Boris and Arkady Strugatsky: Roadside Picknick 6/4
  • Stanislaw Lem: His Master’s Voice 6/4
  • Arthur C. Clarke: Rendevous with Rama 6/4
  • Arthur C. Clarke: The City and The Stars 6/4
  • Alfred Bester: The Stars my Destination 5.5/4
  • Frederick Pohl: Gateway 5.5/4
  • Stephen Baxter: Time Ships 6/3.5
  • Isaak Asimov: The End of Eternity 6/3.5
  • Ray BradburyL The Martian Chronicles 5.5/4
  • Robert Silverberg: A Time of Changes 5/4
  • Robert Silverberg: The World Inside 6/3
  • Vernor Vinge: A Fire Upon the Deep 6/3

16. Poul Anderson: Tau Zero 6/3

Link to comment
Share on other sites

Εκτοξεύτηκε σαν Ariane 5

Στην επόμενη ενημέρωση της λίστας, αυτό το Σαββατοκύριακο, δείτε ποιο γνωστό βιβλίο συμπλήρωσε πέντε αξιολογήσεις, μπήκε στην πενηντάδα και βολεύτηκε κατευθείαν στην κορυφή!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια αξιολόγηση απο μένα:

 

Ντάγκλας Άνταμς-Η ζωή,το σύμπαν και τα πάντα:5+4=9

Link to comment
Share on other sites

Εκτοξεύτηκε σαν Ariane 5

Στην επόμενη ενημέρωση της λίστας, αυτό το Σαββατοκύριακο, δείτε ποιο γνωστό βιβλίο συμπλήρωσε πέντε αξιολογήσεις, μπήκε στην πενηντάδα και βολεύτηκε κατευθείαν στην κορυφή!

 

 

Άντε τελείωνε γρήγορα με αυτή τη λίστα γιατί σπάω το κεφάλι μου για το ποιό είναι αυτό το γνωστό βιβλίο που μόλις συμπλήρωσε 5 αξιολογήσεις και ανέβηκε κατευθείαν στη πρώτη θέση.tease.gif

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη βαθμολογήσεις

 

M.Moorcock: The Dancers at the End of Time 5/4

 

Kurt Vonnegut: The Sirens of Titan 5.5/3.5

 

I.Asimov: Foundation/Foundation and Empire/Second Foundation 6/3

 

Fritz Leiber: The Big Time 6/3

 

Poul Anderson: The Boat of a Million Years 6/3

 

James Blish: Cities in Flight 6/2.5

 

Frederick Pohl: Jem 6/2.5

 

Frederik Pohl: Beyond The Blue Event Horizon 5.5/3

 

Poul Anderson: The Boat of a Million Years 6/3

 

Ian M. Banks: Consider Phlebas 5/3.5

 

Ian M. Banks: Excession 5/3

 

C.J.Cherryh: The Downbelow Station 5/3.5

 

 

 

 

και αφού θέλεισ και κάποιες χαμηλότερες:

 

 

 

 

Peter hamilton : Night Down Trilogy 3/2.5

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Richard Matheson- I am Legend:

 

Λοιπόν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά είχα ξεχάσει να το αξιολογήσω. Δεν μου άρεσε όσο θα περίμενα. Σας έχει συμβεί ποτέ να διαβάσετε ένα βιβλίο που να είστε σε θέση να καταλάβετε ότι είναι ένα αριστούργημα της φανταστικής λογοτεχνίας, αλλά πολύ απλά να μην είναι του γούστου σας; Αν ναι, τότε καταλαβαίνετε πως φάνηκε σε μένα. Ένα καλό, ωραίο βιβλίο, αλλά μέχρι εκεί. Φαντάζομαι πως αν επικεντρωνόταν περισσότερο στην διαμάχη του κεντρικού χαρακτήρα με τα βαμπίρ, απ' όσο στο θέμα της ανθρώπινης μοναξιάς, αν ήταν δηλαδή πιο σκληρό, τότε θα μου άρεζε περισσότερο. Για την πραγματικά έξοχη ιδέα λοιπόν, αλλά για το όχι καλύτερο δυνατό γράψιμο, θα βάλω: 6+2=8

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

H.G. Wells - Η Μηχανή του Χρόνου:

 

Διαβάσα πρόσφατα την νουβέλα του Wells και πέρασα ένα ευχάριστο δίωρο μαζί της. Ήταν αυτό ακριβώς, ένα καλό, ευχάριστο βιβλίο. Κάτα διαστήματα έδειχνε την ηλικία του, αλλά αυτό είναι αναπόφεκτο αν αναλογιστεί κανείς ότι γράφτηκε παραπάνω από έναν αιώνα πριν. Εκεί πάντως έγγειται και η γοητεία του. Είναι χρονολογικά από τα πρώτα βιβλία -δεν ξέρω αν είναι και το πρώτο- που γραφτήκανε ποτέ μ' αυτό το θέμα. Οπότε εύκολα καταλαβαίνει κανείς την μεγάλη σημασία του και την επιρροή που άσκεισε στον χώρο. Στα συν και το ότι ήταν το πρώτο μυθιστόρημα του Γουέλς, για να ακολουθήσουν μετά όλα τα υπόλοιπα. Για την πρωτοπόρα λοιπόν ιδέα, αλλά και για το όμορφο γράψιμο θα βάλω: 6+2=8.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη αξιολογησεις:

 

Ursula Leguin: The Dispossesed 5.5/3.5

I.Asimov: The God Themselves 5.5/3

Richard Charles Wilson: Spin 6/3

Richard Morgan: Black Man 5.5/4

Arthur C. Clarke: Childhood's end 6/3

Frederik Pohl: Jem 5.5/3

Ken McLeod: engines of Light Trilogy (Cosmonaut;s keep, Dark Light, Engine City) 3.5/3.5

James Bliss: A Case of Conscience 6/2.5

Link to comment
Share on other sites

Four ways to forgiveness, ΛεΓκεν (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει σε δύο τομίδια: Η απελευθέρωση μιας γυναίκας και η ημέρα της συγχώρεσης). Συλλογή τεσσάρων διηγημάτων, που αρχικά (το 1994-95) είχαν δημοσιευθεί στο Asimovs και αλλού. Και τα τέσσερα γύρω από καταστάσεις κοινωνικές και προσωπικές (με έντονο βέβαια και σε αυτές τις περιπτώσεις το κοινωνικό υπόβαθρο) σε 2 γειτονικούς πλανήτες, το Βερέλ και το Γεοβέ, στο σύμπαν του Χάιν. Ο δεύτερος είναι κόσμος των -ελεύθερων πια- πρώην δούλων, μοτίβο που θυμίζει το Dispossessed. Όπως πάντα, η προσέγγιση της Λε Γκεν συνδυάζει ανατρεπτικό πνεύμα, οξυδέρκεια, ριζοσπαστική ματιά και συγκίνηση, με τη βοήθεια μιας πανίσχυρης πένας. Το χάρισμα του χτισίματος ενός κόσμου, μιας κοινωνίας με τις σχέσεις που την καθορίζουν με τέτοια λεπτομέρεια και σε τόσο λίγες σελίδες, είναι σπάνιο. Ο Άνθρωπος του Λαού και η Απελευθέρωση μιας γυναίκας, τα δύο πιο δυνατά διηγήματα της τετράδας.

 

4.5 + 4 = 8.5

 

Αιχμάλωτοι του Χρόνου, Μάικλ Κράιτον (o πρωτότυπος τίτλος είναι timeline). Είχε κεντρίσει αρχικά το ενδιαφέρον μου, από ένα σημείο και μετά όμως αδυνατίζει και συνολικά δεν ξεπερνά τη μετριότητα. Αν δε, το συγκρίνεις με το doomsday book που έχει το ίδιο θέμα και μάλιστα αναφέρεται στην ίδια (μεσαιωνική) εποχή...

 

3.0 + 2.5 = 5.5

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη:

K.S.Robinson: Red Mars 5.5/3

Green Mars 4.5/3

Ξέρω ότι πολοί θα διαφωνήσουν με αυτές τισ βαθμολογίες αλλά ελικρινά ο Robinson με κούρασε

 

Mary Doria Russell: The Sparrow 2.5/2.5

απορώ γθατί αυτό το βιβλίο πήρε το βραβείο Arthur Clarke. To θέμα του είναι πολύ θρηκευτικό (για ανθρώπυς με θεολογικά ενδιαφέροντα) και η πλοκή κουραστική

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πολοί θα διαφωνήσουν με αυτές τις βαθμολογίες αλλά ελικρινά ο Robinson με κούρασε

 

Δεν θα διαφωνήσουν και τόσο, Παναγιώτη: Ο πρώτος Άρης σου άρεσε όσο περίπου και στα άλλα πέντε μέλη μας που τον έχουν αξιολογήσει...

Link to comment
Share on other sites

ήταν το δεύτερο που με κούρασε ο πράσινος αρης.

Link to comment
Share on other sites

Arthur Clarke, The city and the stars (η πόλη και τα άστρα)

 

Δεν το είχα διαβάσει μικρός στις εκδόσεις Κάκτος (μου ξέφυγε χεχε, νόμιζα ότι -τότε- τα είχα διαβάσει όλα), το έκανα τώρα στο πρωτότυπο. Γραμμένο, όπως υπογράφει ο ίδιος ο συγγραφέας, μέσα σε ένα εξάμηνο από την Αγγλία στην Αυστραλία και ολίγον πάνω στο πλοίο που τον μετέφερε. Έχω την αίσθηση ότι ο χαρακτηρισμός που του ταιριάζει είναι «η μεγάλη χαμένη ευκαιρία», γιατί ενώ ξεκινά συγκλονιστικά, με απαράμιλλη περιγραφή μιας μελλοντικής πόλης-κοινωνίας, γεμίζει στη συνέχεια ιδέες που μένουν ημιτελείς και ανεκμετάλλευτες, ενώ πλέον, από τη μέση και μετά ο αναγνώστης νιώθει μάλλον να παρακολουθεί ντοκιμαντέρ, παρά να διαβάζει βιβλίο. Ίσως δεν μπορώ να μεταφέρω την αίσθηση, ας πούμε με δυο λόγια ότι παρά το ότι ο αναγνώστης έρχεται σε επαφή με μεγάλες ιδέες δοσμένες με δυνατή πένα (πολύ πιο δυνατή από τα μεταγενέστερα βιβλία του Κλαρκ) μένει στο τέλος ανικανοποίητος. Παίζει το ρόλο του και ο τρόπος γραφής της εποχής (σήμερα ένας συγγραφέας, αυτό το βιβλίο θα το είχε κάνει τουλάχιστον τετράτομο). Και το πιο μεγάλο μου παράπονο: Καλώς. Ο Κλαρκ είναι γνωστό ότι δεν αξιοποιεί τους ήρωές του, δεν τους αναπτύσσει, δεν στηρίζεται σε αυτούς, αλλά να αφήνει τον Jester, μια από τις πιο ενδιαφέρουσες φιγούρες που έχω δει σε εφ μυθιστόρημα, τόσο αναξιοποίητο! Αυτό και αν είναι χαμένη ευκαιρία...

 

Παρόλα αυτά, μην... με παρεξηγείτε. Ένα σπουδαίο βιβλίο στην ιστορία της εφ, που απλά δείχνει τα χρονάκια του.

 

4.5 + 3.5 = 8.0

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ nikosal. Για μένα είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο. Νομίζω ότι πολλοί αναγνώστες δεν καταλαβαινουν τους στόχους του clarke. Δεν γράφει βιβλία χαρακτήρων και έντονης πλοκής. Δεν είναι αυτός ο στόχος του και δεν μπορεί να κριθεί με αυτά τα κριτήρια. Γράφει βιβλία ιδεών και προσπαθεί να δημιουργήσει αυτήν την αίσθηση του wonder που είναι βασικό στοιχείο της επιστ. φαντασίας. Και νομίζω ότι σεαυτό το βιβλίο δημιουργεί εξαιρετινά αυτήν την αίσθηση και ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ σταθερά αυτό το τόπικ, παρόλο που δεν γράφω ποτέ, επειδή δεν με ευχαριστεί να βαθμολογώ τα βιβλία, αλλά σήμερα αποφάσισα να κάνω μια εξαίρεση.

 

διαφωνώ nikosal. Για μένα είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο. Νομίζω ότι πολλοί αναγνώστες δεν καταλαβαινουν τους στόχους του clarke. Δεν γράφει βιβλία χαρακτήρων και έντονης πλοκής. Δεν είναι αυτός ο στόχος του και δεν μπορεί να κριθεί με αυτά τα κριτήρια. Γράφει βιβλία ιδεών και προσπαθεί να δημιουργήσει αυτήν την αίσθηση του wonder που είναι βασικό στοιχείο της επιστ. φαντασίας. Και νομίζω ότι σεαυτό το βιβλίο δημιουργεί εξαιρετινά αυτήν την αίσθηση και ατμόσφαιρα.

 

Συμφωνώ! Το βιβλίο αυτό ήταν για μένα Ευαγγέλιο. Και εννοώ ακριβώς Ευαγγέλιο, με όλη τη σημασία της λέξης. Το διάβασα στην Τρίτη Λυκείου (ούτε ξέρω πόσες φορές εκείνο το χρόνο) και μετά όλα τα φοιτητικά μου χρόνια το είχα στο ραφάκι πάνω από το κρεβάτι μου και το άνοιγα σε τυχαία σημεία τα βράδια για να διαβάσω μια-δυο παραγράφους να μπω και να ξαναμπώ στο κλίμα της ιστορίας. Τολμώ να πω ότι είναι ένα από τα βιβλία -για να μην πω το βιβλίο- που με έκανε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο να ασχοληθώ με την ε.φ. Η ιδέα με είχε μαγέψει, η πόλη με είχε καταγοητεύσει, η αποκάλυψη με είχε συγκλονήσει.

Αν το βαθμολογούσα με τα τότε δεδομένα σίγουρα θα έπαιρνε 10 (6/4) (Εντάξει, ήμουνα 17 χρονών)

Με τα τωρινά, ας πούμε λίγο πιο αυστηρά, θα έπαιρνε 9.5 (6/3.5). (Σταθερές αξίες επί τριάντα χρόνια, έτσι; :))

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρω απο τις εκδόσεις Κάκτος;Δεν ξέρω αν είναι καλή η μετάφραση.Εσείς το διαβάσατε στα ελληνικά ή στα εγγλέζικα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρω απο τις εκδόσεις Κάκτος;Δεν ξέρω αν είναι καλή η μετάφραση.Εσείς το διαβάσατε στα ελληνικά ή στα εγγλέζικα;

 

 

 

Εγώ το διάβασα από τον Κάκτο ελληνικά στο μακρινό παρελθόν. Κάποια στιγμή, όσο βελτιώνονταν τα αγγλικά μου, κατάλαβα ότι πρέπει σε κάποια σημεία να ήταν κακή μετάφραση. Δεν ξέρω καν αν κυκλοφορεί από τον Κάκτο πια. Αλλά η εμπειρία με πολλά από τα παλιά του Κάκτου, με κάνει να σε προτρέψω να προτιμήσεις άλλη έκδοση αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα διάβασε το στα αγγλικά υπάρχει σε ωραία έκδοση στην σειρά science fiction masterworks (gollancz)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..