Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από καιρό μπόρεσα να επιστρέψω στο φόρουμ (μεταφορά ιντερνετ, αλλαγή παρόχου...όποιος το δοκίμασε με νοιώθει) και αν και διάβασα αρκετά θα γράψω για δύο μόνο βιβλία που τελείωσα πρόσφατα.

 

Spin State της Κρις Μοριάρτι.

Πολύ καλή γνώση της κβαντομηχανικής τεχνολογίας και πολύ όμορφη μεταφορά αυτής στο κείμενο. Πιστευτοί χαρακτήρες που σου μένουν και μετά το τέλος του βιβλίου. Ωραία πλοκή και τέλος που σε αφήνει γεμάτο και όχι με την αίσθηση ότι γράφτηκε πρόχειρα (πολλά βιβλία μου δείνουν αυτήν την αίσθηση ενώ μέχρι το τέλος κυλάνε πολύ όμορφα). Η γλώσσα είναι αρκετά εύκολη (δυστυχώς μόνο στα αγγλικά ακόμα), και γενικώς έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το βιβλίο εκτός από ένα και μόνο πράγμα. Μου φάνηκε λίγο κλειστοφοβικό. Ένα βιβλίο τόσο καλόγραμμένο αλλά τα τρία τέταρτα αυτού διαδραματίζονται σε ένα ορυχείο και ένα σταθμό! Παρόλα αυτά θα το πρότεινα σε όλους τους λάτρεις της σκληρής επιστημονικής φαντασίας!

 

Η Ζωή, το Σύμπαν, και τα Παντα του Ντάγκλας Άνταμς

Αυτός και ο Τέρρυ Πράτσετ είναι από τους ελάχιστους που με κάνουν να γελάω φωναχτά όταν διαβάζω βιβλία τους. Τα υπόλοιπα σχόλιά μου περιτεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από καιρό μπόρεσα να επιστρέψω στο φόρουμ (μεταφορά ιντερνετ, αλλαγή παρόχου...όποιος το δοκίμασε με νοιώθει) και αν και διάβασα αρκετά θα γράψω για δύο μόνο βιβλία που τελείωσα πρόσφατα.

 

Spin State της Κρις Μοριάρτι.

Πολύ καλή γνώση της κβαντομηχανικής τεχνολογίας και πολύ όμορφη μεταφορά αυτής στο κείμενο. Πιστευτοί χαρακτήρες που σου μένουν και μετά το τέλος του βιβλίου. Ωραία πλοκή και τέλος που σε αφήνει γεμάτο και όχι με την αίσθηση ότι γράφτηκε πρόχειρα (πολλά βιβλία μου δείνουν αυτήν την αίσθηση ενώ μέχρι το τέλος κυλάνε πολύ όμορφα). Η γλώσσα είναι αρκετά εύκολη (δυστυχώς μόνο στα αγγλικά ακόμα), και γενικώς έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το βιβλίο εκτός από ένα και μόνο πράγμα. Μου φάνηκε λίγο κλειστοφοβικό. Ένα βιβλίο τόσο καλόγραμμένο αλλά τα τρία τέταρτα αυτού διαδραματίζονται σε ένα ορυχείο και ένα σταθμό! Παρόλα αυτά θα το πρότεινα σε όλους τους λάτρεις της σκληρής επιστημονικής φαντασίας!

 

Η Ζωή, το Σύμπαν, και τα Παντα του Ντάγκλας Άνταμς

Αυτός και ο Τέρρυ Πράτσετ είναι από τους ελάχιστους που με κάνουν να γελάω φωναχτά όταν διαβάζω βιβλία τους. Τα υπόλοιπα σχόλιά μου περιτεύουν.

 

Ναι, το έχει ο Ντάγκλας Άνταμς αυτό. Αν δεν τα έχεις, πάρε και τα βιβλία του Άνταμς με τον Ντερκ Τζέντλυ, τον ντεντέκτιβ(περίπου).

1. "Ο Ντερκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα", εκδόσεις Παρά Πέντε(το 'χει πάρει το μάτι μου στο Πολιτεία).

2. "Αρργκ-Αδιάφοροι ροκ ρυθμοί για γρήγορα κέρδη", εκδόσεις Μέδουσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από καιρό μπόρεσα να επιστρέψω στο φόρουμ (...) και (...) θα γράψω για δύο μόνο βιβλία που τελείωσα πρόσφατα.

 

Καλώς γύρισες κοντά μας.

Σε αυτό το τόπικ (χωρίς να μας πειράζει μια απλή γνώμη για κάποιο βιβλίο) θέλουμε αξιολογήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες. Ρίξε μια ματιά και στα προηγούμενα μηνύματα όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, διάβασα ένα ακόμη αριστούργημα που εντάσσεται στην επιστημονική φαντασία.

 

Κερτ Βόνεγκατ - Σφαγείο Νο5: 5,5+4=9,5

Link to comment
Share on other sites

Μ.John Harrison: Light 8.7 (5.5/3.2)

 

Καλωσήλθατε στον αλλόκοτο κόσμο του Kefaluchi tract! Μέχρι την σελ. 250 περίπου το βιβλίο σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον με πολύ καλή γραφή, λογοτεχνική αλλά χωρίς να κουράζει, και προσπαθείς να καταλάβεις που θα οδηγηθεί αυτή η παράδοξη ιστορία. Και στις τελευταίες 70 σελ. όλα αρχίζουν να δένουν και στο τέλος καταλαβαίνεις αν και δεν είσαι και απολύτως σίγουρος τι ακριβώς κατάλαβες!

 

S.Delany: Babel-17 8.2 (5.4/2.9)

Σίγουρα κλασσικό και μόνο για το θέμα του. Ενώ όμως σε κάποια σημεία ρέει άνετα αλλού η γραφή γίνεται υπερβολική και φαίνεται να τον ενδιαφέρει η γραφή αυτή καθαυτή. Αν και αναμενόμενο κάπως σε ένα βιβλίο που έχει για θέμα του την γλώσσα κάπου το παρακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος οδηγίες

 

Τη συλλογή διηγημάτων «Λάθος Οδηγίες» την έχω διαβάσει πολλές φορές κομματιαστά: Ξεφυλλίζοντας άτακτα το βιβλίο από τότε που το πήρα στα χέρια μου, ή πρώτα στο «9» και κατόπιν ξανά στο βιβλίο. Στα χειρόγραφα διηγημάτων που είχα λάβει για το φεστιβάλ εφ, και ξανά στο βιβλίο. Κάποια διηγήματα τα έχω ακούσει κιόλας, ένα από αυτά (το ομώνυμο) το έχω ψηφίσει καλύτερο του διαγωνισμού συγγραφής στο 3ο φεστιβάλ, ένα άλλο το έχω παρακολουθήσει να διασκευάζεται σε ραδιοφωνικό θεατρικό. Άλλα διηγήματα είχα διαβάσει μια φορά («horrorscope»), άλλα τρεις ή τέσσερις. Πρώτη φορά όμως -ομολογώ- ότι κάθισα αυτή τη βδομάδα και διάβασα το βιβλίο από την αρχή ως το τέλος, με τη σειρά που ο συγγραφέας (και ο εκδότης) θέλουν να το διαβάσουμε.

 

Και ιδού τα συμπεράσματα.

 

Η συλλογή παρουσιάζει τη δουλειά του συγγραφέα από το 2004 ως το 2007, δηλ. χονδρικά δουλειά μιας τετραετίας. Όπως περιμένει κανείς, τα διηγήματα δεν είναι ισάξια. Στο πρώτο μέρος του βιβλίου (πονηρέ εκδότη) βρίσκουμε τα καλύτερα. Η «απασφάλιση» και η «πρώιμη χήρα», δημοσιευμένα και τα δύο στο «9», είναι εξαιρετικά. Ο Παπαδόπουλος χτίζει κόσμους (κάνει δηλ. αυτό που μου αρέσει πάντα στην εφ -και δεν το βρίσκει κανείς παρά μόνο σε λίγα έργα της): Δημιουργεί ένα περιβάλλον πολύ διαφορετικό από το δικό μας, και όχι απλά μια προέκταση στο μέλλον αυτών που ζούμε σήμερα. Και έχει και μεγάλα γλωσσικά κέφια: Εδώ και χρόνια, από τότε που πρώτη φορά διάβασα τα δύο διηγήματα, δεν έχουν πάψει να γυροφέρνουν στο μυαλό μου, σε άσχετες στιγμές, σε ένα ταξίδι ή στο κρεβάτι ή στον καφέ οι φράσεις «...εξέπεμψα με λίγο αντίστροφο σπιν στα ηλεκτρόνια για να φρενάρω τον ενθουσιασμό του» και «...τα σοφτγουερίνια είχαν και πάλι φτιάξει φιγουρίνια»!

Αρκετά ακόμα διηγήματα περνούν πάνω από τον πήχη: «Έφεση αμαρτιών», μια καλή ιστορία για την... κόκα κόλα και το χρήμα, «ανέπαφες αξίες», μια ακόμα καλύτερη ιστορία για την πρώτη επαφή και τις επιπτώσεις της σε ένα τμήμα του πληθυσμού της Γης, όπως θα διαπιστώσουμε στις τελευταίες παραγράφους. Κάποια άλλα διηγήματα, έχουν ενδιαφέρον αλλά δεν απογειώνονται (ούτε... υπογειώνονται πάντως): Η «Αβραμελίνη» παρακολουθεί χωρίς εξάρσεις και αναπάντεχες ιδέες τη συμβίωση δύο ειδών μέσα από τον τρόπο που ασκούν την ιατρική, ενώ άλλα, όπως η «υπογείωση», η «καινή σπορά» και το «μικρό αντάλλαγμα» σου δίνουν στην αρχή την αίσθηση ότι μπορείς να περιμένεις περισσότερα από αυτά που τελικά λαμβάνεις. Στα κάτω από τον πήχη τοποθετώ και τα δύο διηγήματα με θεολογικές προεκτάσεις. Ακόμα και στο πιο ενδιαφέρον από τα δύο, το «Φλοίσβο...», ο Παπαδόπουλος στήνει ένα περιβάλλον που δεν είναι πειστικό (η «εκκλησία» παρουσιάζεται τόσο ισχυρή, που μάλλον θα είχε επικρατήσει εύκολα οπουδήποτε, ανεξαρτήτως των προσπαθειών του ιερέα).

Συνολικά μια καλή συλλογή, που θα διαβαστεί με ενδιαφέρον, ακόμα και στα πιο αδύναμα σημεία της.

Και μια παρατήρηση: Εξαιρετική εκδοτική δουλειά από τον Τρίτωνα. Μακάρι να είχε ο Αρβανίτης τη δυνατότητα (αλλά και το υλικό!) να μας δίνει περισσότερα τέτοια βιβλία κάθε χρόνο.

3.5 + 3.0 = 6.5

ΥΓ. Το βιβλίο έχουν αξιολογήσει ως τώρα, εκτός από εμένα, οι khar, mman και διγέλαδος, δηλ. τέσσερα μέλη. Του λείπει μια αξιολόγηση για να περάσει στη λίστα. Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος οδηγίες

 

Του λείπει μια αξιολόγηση για να περάσει στη λίστα. Κανείς;

Ε, αφού λείπει μόνο μία, να τη δώσουμε:).

 

 

Σύνολο Ιδεών: 4.5

Γραφή/παρουσίαση: 3.5

 

Άρα 4.5+3.5 = 8.0

 

Έχω γράψει αρκετό καιρό πριν στο αντίστοιχο τόπικ του βιβλίου. Τα περισσότερα διηγήματα μού άρεσαν. Κάποια, όπως η πρώιμη χήρα αποτελούν κορυφαίες στιγμές του βιβλίου.

Θεωρώ λιγότερο καλά τα ενδιάμεσα κομματάκια με την καρκινική γραφή. Νομίζω ότι ήταν μια έξυπνη ιδέα αλλά δεν την υποστήριζε πάντοτε επαρκώς η υπόθεση ώστε να δώσει μια μεγάλη στιγμή μέσα στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μ.John Harrison: Light 9(5.7/3.3)

 

Καλωσήλθατε στον αλλόκοτο κόσμο του Kefaluchi tract! Μέχρι την σελ. 250 περίπου το βιβλίο σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον με πολύ καλή γραφή, λογοτεχνική αλλά χωρίς να κουράζει, και προσπαθείς να καταλάβεις που θα οδηγηθεί αυτή η παράδοξη ιστορία. Και στις τελευταίες 70 σελ. όλα αρχίζουν να δένουν και στο τέλος καταλαβαίνεις αν και δεν είσαι και απολύτως σίγουρος τι ακριβώς κατάλαβες!

 

S.Delany: Babel-17 8.0(5.1/2.9)

Σίγουρα κλασσικό και μόνο για το θέμα του. Ενώ όμως σε κάποια σημεία ρέει άνετα αλλού η γραφή γίνεται υπερβολική και φαίνεται να τον ενδιαφέρει η γραφή αυτή καθαυτή. Αν και αναμενόμενο κάπως σε ένα βιβλίο που έχει για θέμα του την γλώσσα κάπου το παρακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού λείπει μόνο μία, να τη δώσουμε:).

 

χαχα τα καταφέρνω να σας κάνω να τσιμπάτε, πού και πού...

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κα εγώ μία ακόμη

H.G. Wells: The time machine 9.5 (6/3.5)

All times classic το διαβάζω άνετα και δεν μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ξεπερασμένο.

Link to comment
Share on other sites

quote name='nikosal' date='05 June 2010 - 10:55' timestamp='1275724541' post='149053']

Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος οδηγίες

 

Του λείπει μια αξιολόγηση για να περάσει στη λίστα. Κανείς;

 

Η άλλη μία...

 

Περιεχόμενο/Πλοκή/Πρωτοτυπία: 5.0

Γραφή: 3.5

 

Άρα 5.0+3.5 = 8.5

 

Συν του βιβλίου: Τα πολλά ζητήματα που ανοίγει και τα πολλαπλά συγγραφικά "προσωπεία" του Αλέκου Παπαδόπουλου

Πλην που βρήκα: Η μερική ανομοιογένεια του υλικού. Αν και δεν θεωρώ ότι κάποια διηγήματα είναι ποιοτικά χαμηλότερα ή λιγότερο "βασανισμένα" θα προτιμούσα οι ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ και τα δύο τελευταία ("Cyrano De Spaceark" και 'Πύλες της Σιωπής") να αποτελούν μέρος μιας άλλης συλλογής του Α.Π. αφού κατά την γνώμη μου ανήκουν σε άλλο "κύκλο" από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κερτ Βόνεγκατ - Σφαγείο Νο5

 

Δε μου λες, blade, πώς τελειώνει; Με την κραυγή ενός πουλιού; Το έχω σε ένα pocket κάκτος χ ετών και μου φαίνεται ότι κόβεται στην τελευταία σελίδα τελείως απότομα (δεν υπάρχει κενό ή λευκή σελίδα. Και δεν το έχω διαβάσει).

Link to comment
Share on other sites

Κερτ Βόνεγκατ - Σφαγείο Νο5

 

Δε μου λες, blade, πώς τελειώνει; Με την κραυγή ενός πουλιού; Το έχω σε ένα pocket κάκτος χ ετών και μου φαίνεται ότι κόβεται στην τελευταία σελίδα τελείως απότομα (δεν υπάρχει κενό ή λευκή σελίδα. Και δεν το έχω διαβάσει).

 

Ναι, τελειώνει με ένα πουλί που ψιθύρισε στον Μπίλι Πίλγκριμ: "Που-τι-ουίτ".

Πάρε και 'συ την έκδοση που έχω εγώ. Εκδόσεις Κέδρος. Με 8 ευρώ το τσίμπησα.

 

Link to comment
Share on other sites

To τσίμπησες σαν πουλάκι και εσύ, ε;

 

Το δικό μου πουλάκι πάντως, στον... Κάκτο, κάνει «τιτ τιτ ουίτ»

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

To τσίμπησες σαν πουλάκι και εσύ, ε;

 

Το δικό μου πουλάκι πάντως, στον... Κάκτο, κάνει «τιτ τιτ ουίτ»

 

Φαντάζομαι και την υπόλοιπη μετάφραση... dazzled.gifdazzled.gif

 

Λοιπόν, μόλις τελείωσα το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου" του Τζο Χάλντεμαν. Πιο πολύ μου άρεσε το πρώτο και το δεύτερο επεισόδιο, το τρίτο μου ήταν κάπως αδιάφορο. Σαν γραφή ήταν καλή, η ιστορία αρκετά πρωτότυπη, γενικά ήταν καλό το βιβλίο.

 

Τζο Χάλντεμαν - Θυμάμαι τις αμαρτίες μου: 5+3,5=8,5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο βλέπω ξέχασα να δώσω τη βαθμολογία μου για το "Όπλο μετά μουσικής" του Τζόναθαν Λέθεμ.

 

Τζόναθαν Λέθεμ - Όπλο μετά μουσικής: 5+3=8, αν και η γραφή ίσως μπορούσε να πάρει 3,5, αλλά ας είμαι λίγο αυστηρός.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια αξιολόγηση απο μένα.

 

Τέρρυ Τζόουνς - Αστρόπλοιο Τιτανικός: 3,5+3=6,5

 

Γραμμένο απο τον Τέρρυ Τζόουνς και εμπνευσμένο απο τον Ντάγκλας Άνταμς.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δίνω άλλη μια αξιολόγηση, για ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλίο, το "Ο αιώνιος πόλεμος" του Τζο Χάλντεμαν. Η βαθμολογία που θα δώσω, αναμενόμενη.

 

Τζο Χάλντεμαν - Ο αιώνιος πόλεμος: 6+4=10

 

Και δίκαια πλασάρεται στη πρώτη θέση του sff.gr!

Του αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη.

 

Αν και το δεκάρι σου μπορεί να το αλλάξει αυτό, χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλιπ Ντικ - Έρευνα στο σκοτάδι: 4.5+3,5=8

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρα .Λεω να δωσω και γω τις βαθμολογιες μου για τα βιβλια λοιπον:

1)Το Τελος Της Αιωνιοτητας Ι.Ασιμωφ 8,5

2)Ο Κοκκινος Αρης K.S.Robinson 9,5

3)Η Γαλαξιακη Αυτοκρατορια Ι,ΙΙ,ΙΙΙ Ι.Ασιμωφ 8

4)Λαβυρινθος Θανατου Φ.Ντικ 8

5)Ακομα και οι Θεοι Ι.Ασιμωφ 7

6)Ubik Φ.Ντικ 7,5

7)Ο αντιστροφος Χρονος Φ.Ντικ 6,5

8)Κοιτοντας Το Παρελθον Ε.Μπελλαμυ 7,5

9)2001 Οδυσσεια Ενα Α.Κλαρκ 7

10)Ο Ανθρωπος Στο Ψηλο Καστρο Φ.Ντικ 7

Link to comment
Share on other sites

Τζέημς Γκράχαμ Μπάλαρντ - Η πλημμύρα: 4+3=7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα τρια βιβλία που εντάσσονται στην επιστημονική φαντασία, οπότε δίνω τη βαθμολογία.

 

Ντάγκλας Άνταμς - Ο Ντερκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα:5,5+4=9,5

 

Ντάγκλας Άνταμς - ΑΡΡΓΚ! Αδιάφοροι ροκ ρυθμοί για γρήγορα κέρδη: 5+4=9

 

Γουίλιαμ Κότζουινκλ - Ε. Τ. ο εξωγήινος: 3,5+3=6,5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλη μια αξιολόγηση απο μένα.

 

Φίλιπ Ντικ - Εισβολή απο τον Γανυμήδη: 4,5+3=7,5.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικές αξιολογήσεις:

 

Frederik Pohl: The coming of quantun cats 8 (5/3)

Walter Tevis: Mockinbird 9 (5,5/3,5)

Greg Eggan: Diaspora 4.5 (4/0.5)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..