Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Χαίρομαι αφάνταστα που έμπλεξα με την Λίστα γιατί ξαναδιαβάζω διάφορα βιβλία με αφορμή την αξιολόγηση.

 

Λοιπόν,

 

ΒΑΒΕΛ-17

Για πολλά χρόνια, το πιό αγαπημένο μου βιβλίο! Κυρίως για τον συνδυασμό δράσης - πλοκής και ουσίας - περιεχομένου. Προσωπικά, το θεωρώ μακράν το καλύτερο βιβλίο του Ντηλέινι.

 

Και μέσα στις φράσεις και στις σκέψεις της Ρύδρα κρυμμένο ένα ολόκληρο δοκίμιο για την γλώσσα και την επικοινωνία...

 

Βαθμολογία: 6+4= 10

 

Υ.Γ. Δεν θα παραμείνω τόσο ψηλά στις βαθμολογίες, το υπόσχομαι. Απλά, τώρα που είναι αρχή διαλέγω να αξιολογήσω τα βιβλία που αγαπώ περισσότερο από τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Σπηλιές από ατσάλι, Caves of steel, Ασίμοφ : Πλοκή 5,5 Γραφή 2

Forever war, Haldeman Πλοκή 6 Γραφή 3,5

Ρεστοράν στο τέλος του σύμπαντος, Άνταμς Πλοκή 3 Γραφή 3

Η ζωή, το σύμπαν, τα πάντα, Άνταμς Πλοκή 3 Γραφή 2

Αντίο και ευχαριστώ για τα ψάρια, Άνταμς Πλοκή 2 Γραφή 1,5

Μάλλον ακίνδυνος, Mostly Harmless, Άνταμς Πλοκή 2 γραφή 1,5

 

Γυμνός ήλιος, Ασίμοφ Πλοκή 5,5 Γραφή 2,5

Foundation's Edge, Ασίμοφ Πλοκή 5 Γραφή 3

Πόλεμος των κόσμων, Wells Πλοκή 1,5 Γραφή 1

Η μηχανή του χρόνου, Γουέλς Πλοκή 5 Γραφή 1,5

 

 

Hyperion, Σίμονς Πλοκή 6 Γραφή 3,5

Εικονογραφημένος άνθρωπος, Μπράντμπερι Πλοκή 2,5 Γραφή 3

 

 

nikosal: Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από το τόπικ "λίστα καλύτερων βιβλίων εφ."

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

επειδη με βαλατε στην πριζα με αυτην την αξιολογηση εχω αρχισει και ξεψαχνιζω την βιβλιοθηκη μου (παλι), Ξαναδιαβαζοντας και ξαναξεφυλιζοντας για να βαθμολογω. Ελεος ομως ρε παιδια ,εχω τρεις βιβλιοθηκες, μια στην θεσσαλονικη, μια στο πατρικο στην αθηνα και μια σε αυτο που μενω τωρα... :shout: και πρεπει να ξαναδιαβασω αρκετα... :book: θα στελνω λοιπον με δοσεις..

 

Λαβυρινθος θανατου Ντικ 7\10 ανταμς

Γυριστε το γαλαξια με ωτοστοπ 7΄5\10 ανταμς

το ρεστοραν στο τελος του συμπαντος 5\10 ανταμς

η ζωη το συμπαν και τα παντα 6\10 ανταμς

αντιο και ευχαριστω για τα ψαρια 5\10 ανταμς

μαλλον ακινδυνος 4\10 ανταμς

foundation (το πρωτο της γαλαξιακης αυτοκρατοριας) ασιμοφ 6\10

foundation and empire ασιμοφ 6'5\10

τα ρομποτ της αυγης 8\10 ασιμοφ

ο εικονογραφημενος ανθρωπος 5\10 μπραντμπερυ

βαβελ 17 ντιλεινι 8\10

πολεμος των κοσμων 5\10 Ουελς

world war last spinrad 6.5\10

Link to comment
Share on other sites

Elen, μια και λείπεις, μας στέλνεις τα κλειδιά από Θεσσαλονίκη και πατρικό Αθήνας να απαλλοτριώσουμε ό,τι μας αρέσει από τις βιβλιοθήκες; :shuriken:

 

Διευκρίνηση: Τα τρία πρώτα βιβλία του foundation, δηλαδή τα δύο που αναφέρεις και το second foundation έχουμε συμφωνήσει ότι τα αξιολογούμε ως ενιαία σειρά, ουσιαστικά ως ένα βιβλίο. Συνεπώς θέλουμε ένα βαθμό για αυτά.

 

Παρατήρηση για όλα τα μέλη: Στο τόπικ "λίστα με τα καλύτερα βιβλία εφ" θα βρείτε περισσότερα από 45 βιβλία με 1 ή 2 αξιολογήσεις, που είναι μια ανάσα από τη λίστα. Παρακαλώ, αξιολογήστε τα!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

ο.κ. ο.κ. ξεχαστηκα. :oops:

στο fandountation λοιπον 6.5/10

και οσο για τις βιβλιοθηκες της θεσσαλονικης κατι μπορει να γινει, στης αθηνας το ομως υπαρχει σωματοφυλακας - κερβερος που την φυλαει...

Link to comment
Share on other sites

Caves of steel, Asimov.

 

Το πρώτο βιβλίο στη σειρά με τον Daneel, το ανθρωποειδές ρομπότ. Το βιβλίο μας μεταφέρει σε ένα μακρινό μέλλον, όπου η ανθρωπότητα έχει αποικήσει άλλους κόσμους στο διάστημα, και η Γη έχει κατά πολλούς τρόπους παρακμάσει. Οι άνθρωποι πλέον κατοικούν μέσα σε τεράστιους σκεπαστούς θόλους (εξού και ο τίτλος, οι Σπηλιές από ατσάλι είναι οι Πόλεις του μέλλοντος). Δεν έχουν καμία επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον, οι άνθρωποι τρομοκρατούνται απλά και μόνο στη σκέψη του έξω κόσμου.

Η Γη, παρότι γενέθλιος πλανήτης, έχει υποβιβαστεί στη συνείδηση των άλλων πλανητών. Οι ίδιοι οι Γήινοι έχουν μια περίεργη αντιμετώπιση ως προς τις αποικίες – την αντιμετώπιση του υποδεέστερου προς τον ανώτερο, που αρνείται όμως να δεχτεί αυτή την κατωτερότητα. Οι αποικίες έχουν προχωρήσει απίστευτα στην τεχνολογία τους, έχουν επιμηκύνει το χρόνο ζωής τους και χρησιμοποιούν ρομπότ σε όλες τις πλευρές της ζωής τους. Οι ίδιοι οι Γήινοι αντιμετωπίζουν τα ρομπότ με την ίδια καχυποψία που αντιμετωπίζουν και την ανοικτή ατμόσφαιρα.

Ο ήρωας της ιστορίας, ο ντετέκτιβ Μπάλεη, καλείται να εξυχνιάσει το φόνο ενός Αποίκου, με τη βοήθεια του Daneel, ενός ανθρωποειδούς ρομπότ. Κατά τη διάρκεια της έρευνας, θα κληθεί να αντιμετωπίσει τις προκαταλήψεις του και τους φόβους του, και να αναθεωρήσει τις απόψεις του σχετικά με την ανθρωπότητα – και τα ρομπότ.

Πρόκειται για ένα απίστευτο βιβλίο. Η απεικόνιση του μέλλοντος είναι εξαίσια. Η αστυνομική πλευρά του θέματος – η εξιχνίαση του φόνου – είναι εξαίσια. Οι χαρακτήρες το ίδιο. Οι κοινωνικές πλευρές που το βιβλίο αγγίζει είναι πάντα επίκαιρες – όπως και όλα τα βιβλία του Ασίμωφ. Ευτυχώς η ελληνική μετάφραση έχει εξαντληθεί, κι έτσι θα γλιτώσετε μια πραγματικά άθλια μετάφραση, όπως έχουν και όλα τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς. Συνολικά ένα από τα must βιβλία ΕΦ κατά την προσωπική μου άποψη.

Συνολική βαθμολογία λοιπόν: 5.5 + 3 = 8.5

 

Naked sun, Asimov

 

To δεύτερο βιβλίο της σειράς. Ο Μπάλεη καλείται να πάει στον πλανήτη Σολάρια, μια από τις Αποικίες, να βοηθήσει στην εξιχνίαση ενός φόνου. Η Σολάρια είναι ένας περίεργος πλανήτης. Οι κάτοικοί του έχουν απομονωθεί ο ένας από τον άλλο σε απίστευτα μεγάλο βαθμό, η ανθρώπινη επαφή έχει σχεδόν εκλείψει. Η επικοινωνία γίνεται σχεδόν εξολοκλήρου μέσω οθονών. Όποτε υπάρχει ανάγκη για άμεση επαφή (όπως στην περίπτωση του σεξ για παράδειγμα ) η διαδικασία διεκπαιρεώνεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και με φανερή αποστροφή.

Σε αυτή την κοινωνία (όσο μπορεί να ονομαστεί κοινωνία ένας πλανήτης όπου η άμεση επαφή θεωρείται διαστροφή) έχουν εκλείψει οι βιαιοπραγίες – και συνεπώς, και η ικανότητα να ξεδιαλύνεις ένα φόνο. Κάπου εκεί λοιπόν μπαίνει στην πλοκή ο Μπάλεη, ένας «πρωτόγονος» άνθρωπος, με τις δικές του εμμονές (ακόμα δε μπορεί να αντιμετωπίσει τον γυμνό ήλιο, που δίνει και τον τίτλο στο βιβλίο) αλλά με την απαραίτητη «εμπειρία» στο ένστικτο της βίας ώστε να ξεδιαλύνει ένα έγκλημα.

¨Όπως πάντα, η πένα του Ασίμωφ σπάει κόκαλα. Πάντα επίκαιρός, τόσα χρόνια μετά. Και η λύση του εγκλήματος – ειδικά ο τρόπος που ο Μπάλεη καταφέρνει να το λύσει – είναι μια από τις καλύτερες «λύσεις» που έχω διαβάσει ποτέ. Αξίζει, απλά και μόνο γι αυτό. Έτσι λοιπόν, παίρνει από μένα ένα 6+3 = 9.

Θα επανέλθω αργότερα και με άλλες αξιολογήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

The Demolished Man ("Ο υπεράνθρωπος") - Alfred Bester 1951

Τι να πει κανεις για το μυθιστορημα που κερδισε το πρωτο Hugo(to '53); Μαζι με το "The stars my destination", καθιερωσε τον Μπεστερ στην ελιτ της επιστημονικης φαντασιας. Σαφως επηρρεασμενο(βασισμενο;) απο το κλασικο αριστουργημα "Εγκλημα και Τιμωρια" αφηγειται την ιστορια του μεγιστανα Μπεν Ραιχ.

Ο Ραιχ σχεδιαζει το φονο του μεγαλου οικονομικου αντιπαλου του σε ενα κοσμο οπου το εγκλημα ειναι αδυνατο.Η κοινωνια ελεγχεται απο τους "ματακηδες" Εσπεκρ, ανθρωπους που μπορουν να διαβαζουν τη σκεψη και να μιλουν τηλεπαθητικα.Με τη συνδρομη ενος επιλεκτου επιτελειου θα επιτυχει στο εγκλημα αλλα θα μπλεξει σε ενα ασταματητο ανθρωποκυνηγητο.

Προς το τελος του βιβλιου η φαντασια του Μπεστερ καλπαζει και θυμιζει-ως ενα βαθμο-εργα του Ντικ.Δραση,ερωτας,ανατροπες,καταπληκτικες συλληψεις σε συνδυασμο με τις στυλιστικες ιδιοτροπιες του συγγραφεα.Και βεβαια...

"Ταση λεει η αναταση.Ενταση και εκσταση,ενσταση κι απ'την αρχη"

 

Απλουστατα,ενα απο τα κορυφαια βιβλια του ειδους

5,5/6-3/4= 8,5/10

Link to comment
Share on other sites

The Naked God / Peter Hamilton -- 6 + 3

 

 

 

The Broken God / David Zindell -- 6 + 4

 

 

 

A Deepness in The Sky / Vernon Vinge -- 5 + 3

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ray Brudbury - Illustrated Man.

 

Ένα σπονδυλωτό θα έλεγα βιβλίο, και όχι ακριβώς συλλογή ιστοριών. Το διάβασα πολύ πρόσφατα και με ενθουσίασε :D. Iστορίες διαμάντια, και κυρίως - γενονός που με εξέπληξε - εξαιρετικά "φρέσκιες" παρα τα χρόνια στην πλάτη τους. (όχι όλες βέβαια, αλλά οι περισσότερες). Ειδικά μια ιστορία, όπου έρχεται το τέλος του κόσμου και όλοι το ξέρουν γιατι το ονειρεύτηκαν, με είχε ανατριχιάσει ολόκληρη και ακόμα τη θυμάμαι, σαν μια αγαπημένη ανάμνηση με φίλους :D. Αν δεν το έχετε διαβάσει, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

5+3= 8

Link to comment
Share on other sites

Αξιολόγηση (κι άλλο)

 

ΟΝΕΙΡΟΤΟΠΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ- Μπαλάνος

 

Λοιπόν τον Μπαλάνο πρέπει να παραδεχτώ, πως τον είχα υποτιμήσει. Μπορεί να έφταιγε το βιβλίο του για τα ΑΤΙΑ (UFO) ή οι εισαγωγές των διηγημάτων στις ανθολογίες που μετέφραζε, το αποτέλεσμα είναι πως τους Ονειρότοπους δεν τους είχα διαβάσει μέχρι φέτος το φθινόπωρο, όταν μου τους δάνεισε - ψιλοπιεστικά κιόλας - κάποιος φίλος. Και τελικά δεν είχε άδικο - thanx Μιχάλη! - εγώ έπρεπε να αναπροσαρμόσω την απόψη μου για τον Μπαλάνο.

Το βιβλίο δεν έχει γεράσει, το χιούμορ είναι κάποιες στιγμές εκπληκτικό και υπάρχει πάθος, σκέψη και ύφος. Όλα αυτά με πάνε στο 5,5+3,5= 9,0.

Link to comment
Share on other sites

PiKei σχετικά με την αξιολόγηση του Μπαλάνου: Δεν το έχω πρόσφατο το βιβλίο και για αυτό δεν το έχω αξιολογήσει, γενικά όμως όταν το είχα διαβάσει μου είχε φανεί πράγματι καλό. Άνισο, καλά διηγήματα, μέτρια διηγήματα, αδιάφορα διηγήματα με τραβηγμένο από τα μαλλιά χιούμορ -αλλά! Ανάμεσά τους και ένα από τα καλύτερα διηγήματα εφ που είχα (και έχω) διαβάσει ποτέ. Δεν θυμάμαι τον τίτλο, θα το σημειώσω όταν επιστρέψω σπίτι, αλλά εννοώ εκείνο με τους δύο επιστήμονες που διαφωνούσαν για το τι προκάλεσε το big bang. Και ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο για να μάθουν... Δεν λέω τι συμβαίνει στο τέλος.

 

Μιλάμε για μια εκπληκτική ιδέα. Απίθανη έμπνευση. Ένα διήγημα που πάντα μου άρεσε να διηγούμαι στις παρέες μου. Και ναι, εξαιρετικό χιούμορ. Συμφωνείς για το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Άντε ας πάμε κι άλλα τρία τώρα που προλαβαίνω...

 

ΟΡΣΟΝ ΣΚΟΤ ΚΑΡΝΤ - ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡ

 

Θα διαφωνήσω με κάποια ποστ που θεωρούν τον ΟΣΚ ατάλαντο και φασίστα. Η δική μου γνώμη είναι ότι είναι ταλαντούχος και Μορμόνος. Το παιχνίδι του Έντερ δεν είναι το καλύτερο βιβλίο του αλλά δεν είναι και για φτύσιμο. Αναγνωρίζοντας τα "μιλιταριστικά" του προβλήματα, θεωρώ πως είναι ένα βιβλίο που εισαγάγει με "γκαζωμένες" πλοκές και καλές περιγραφές τον αναγνώστη στην σειρά.

Του βάζω 5+3=8.

 

Ο.Σ.ΚΑΡΝΤ - ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ

 

Εδώ λοιπόν αρχίζει όλοκληρο το σκηνικό να αλλάζει. Το "πολεμοχαρές" του πρώτου βιβλίου εξαφανίζεται, η ουσία βαθαίνει και πλαταίνει, ο Έντερ ωριμάζει, κι η σύλληψη κι ο χειρισμός του Εκπροσώπου των Νεκρών μου φαίνεται μια σπουδαία ιδέα. Γι αυτό 5,5+4=9,5

 

Ο.Σ. ΚΑΡΝΤ - ΞΕΝΟΚΤΟΝΙΑ

 

Η Ξενοκτονία προχωράει τον ηθικό προβληματισμό που αχνοφαίνεται στον δεύτερο βιβλίο. Παρ' όλο που προσωπικά δεν θα επέλεγα αυτήν την οπτική και τις δραματουργικές λύσεις του ΟΣΚ πιστεύω πως βάζει ζητήματα για σκέψη που αξίζει να ειδωθούν από τον αναγνώστη. Βαθμολογία 5+3,5=8,5.

 

 

 

 

 

Nikosal,

αν μιλάς για το "Τικ-τακ, Τικ-τακ, Κάνει ο χρόνος" ναι, είναι σχεδόν αριστούργημα. Ξαναδιάβασε τον άνθρωπο και γράψε. Είναι φανταστικό πόσο έχουν γεράσει νεώτερα και πιο "μοντέρνα" διηγήματα ΕΦ και πόσο φρέσκος φαίνεται ακόμα ο Μπαλάνος.

Link to comment
Share on other sites

Nikosal,

αν μιλάς για το "Τικ-τακ, Τικ-τακ, Κάνει ο χρόνος" ναι, είναι σχεδόν αριστούργημα. Ξαναδιάβασε τον άνθρωπο και γράψε. Είναι φανταστικό πόσο έχουν γεράσει νεώτερα και πιο "μοντέρνα" διηγήματα ΕΦ και πόσο φρέσκος φαίνεται ακόμα ο Μπαλάνος.

 

Χεχε, όχι, το βρήκα, ο τίτλος είναι "Τα παιδία παίζει", το ξαναδιάβασα, είναι εξαιρετικό. Εύγε του. Γελάω κάθε φορά που το διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Επειτα από γενική απαίτηση του κοινού σας παρουσιαζω, την αξιολόγησή μου.

 

Μην αγχώνεσαι Νίκ!

 

Το αριστερό χέρι του σκότους, ΛεΓκεν

απλά αγαπημένο

5.5+3.5=9

 

Ο αναρχικός των δύο κόσμων, ΛεΓκεν

όχι τόσο αγαπημένο

3.5+3=6.5

 

Το παιχνίδι του Εντερ, Καρντ

Γιατί τόσο χαμηλά?

4+3=7

 

Το πεπρωμένο μου είναι τ άστρα , Μπέστερ

Ο βιαστής με το σύνδρομο του Μεσσια. Από τον Κάκτο. Pleaseeee

2+2=4

 

Dune , Χέρμπερτ

Απλά υπερτιμημένο

2.5+3.5=6

Link to comment
Share on other sites

2010 Οδύσσεια ΙΙ

 

Σε δεύτερη ανάγνωση (από το 198κάτι που την είχα πρωτοδιαβάσει) η συνέχεια του 2001 μου φάνηκε λίγο πιο συμπαθητική από ό,τι τη θυμόμουν όλα αυτά τα χρόνια. Μια κοινή σοβιετο - αμερικανική αποστολή επιχειρεί να προσεγγίσει το "discovery" του 2001 και τον Μονόλιθο που είχε αναφέρει ο Μπόουμαν. Στα συν: Καλή επιστήμη του πολύ κοντινού μέλλοντος, μερικά ενδιαφέροντα νήματα που συνδέουν το 2010 με το 2001 (πχ. η επαναλειτουργία του ΧΑΛ, του κομπιούτερ που είχε βάλει μπουρλότο το 2001, η επεξήγηση των στόχων των εξωγήινων), μια δυο καλές ιδέες (το αστρικό ταξίδι του νέου Μπόουμαν, η ζωή στο δορυφόρο Ευρώπη, οι τρεις χαρακτήρες των αμερικανών αστροναυτών, ο Φλόιντ, ο ινδός Τσάντρα χαμένος στα ολοκληρωμένα κυκλώματα και ο ογκώδης ομοφυλόφιλος Κέρνοου) αλλά και ένα - κάποιο σασπένς στο τέλος. Στα πλην η διεκπεραιωτική γραφή του Κλαρκ και το μάτσο από απολύτως μπανάλ αστεία με το οποίο τη διανθίζει. Έλεος.

 

3.5 + 2.0 = 5.5

Link to comment
Share on other sites

Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο Αναρχικός των δύο κόσμων (The dispossessed)

 

Μαζί με το "Αριστερό χέρι του σκότους" ένα από τα πιο ολοκληρωμένα μυθιστορήματα παρουσίασης ενός εξωγήινου πολιτισμού. Στο σύνολό του: Της κοινωνικής και πολιτικής του δομής, των ανθρώπινων σχέσεων, των τεχνολογικών δεδομένων και εξελίξεων, ακόμα και των σχέσεων και ισορροπιών με άλλους πολιτισμούς. Μακράν, ωριμότερο και τελειότερο από δεκάδες άλλα εφ έργα με ανάλογο θέμα. Με πολιτική γνώμη, πλην όμως ήρεμο στην αφήγηση, χωρίς υπερβολές και συχνά μεγαλειώδες. Το διάβασα δεύτερη φορά και το απόλαυσα περισσότερο από την πρώτη. Το συνιστώ σε όσους αναζητούν εφ χωρίς κανένα σκόντο στο κοινωνικό υπόβαθρο.

 

5.5 + 4.0 = 9.5

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε και τον αγαπητό Frank Herbert:

 

Dune: 5+4=9

Παιδιά του Dune: 5+4=9

Μεσσίας του Dune: 4,5+4=8,5

Θεικός Αυτοκράτορας: 5,5+4=9,5

Heretics: 4+4=8

Chapterhouse:3,5+4=7,5

 

Από τα παραπάνω νομίζω πως φαίνεται μια ιδιαίτερη προτίμηση στον Θεϊκό Αυτοκράτορα. Και ναι, είναι αλήθεια πως τον θεωρώ το καλύτερο βιβλίο της σειράς.

 

 

Το πείραμα Ντοσάντι: 5,5+4=9,5

Οι Θεοποιοί: 4,5+3,5=8

Ο Δράκος της Θαλασσας: 5+3,5=8,5

 

Από τα υπόλοιπα στα Ελληνικά, το Ντοσάντι ξεχωρίζει ΚΑΙ για την μετάφραση του. Δυστυχώς τα άλλα δύο αδικούνται μεταφραστικά και είναι και μικρότερης εμβέλειας σαν πρωτοτυπα έργα του Χέρμπερτ. Ο Δράκος έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού "μετασχηματίζει" σε ΕΦ την εμπειρία του FH στο Αμερικανικό Ναυτικό.

 

Επανέρχομαι σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Ray Bradbury, Fahrenhait 451 / Ρέι Μπράντμπερι, Φαρενάιτ 451

4+3 = 7

Κλασικό βιβλίο μεν αλλά κάπου έχανε κατά τη γνώμη μου όσον αφορά την ιστορία, του έλειπε αρκετό ζουμί. Η γραφή ήταν καλή άλλά δεν θα την έλεγα άριστη

 

Ursula LeGuin, The left hand of darkness /Ο. Λε Γκεν, Το αριστερό χέρι του σκότους

4+2 = 6

Έχει μια ενδιαφέρουσα ιδέα, των ερμαφρόδητων ανθρώπων, αλλά ως εκεί. Η ιστορία πέρα από το όποιο ενδιαφέρον της θάβεται από τη μέτρια γραφή και ανάπτυξη.

 

Frank Herbert, Dune / Φρανκ Χέρμπερτ, Ντιουν

6+4 = 10

Τα λόγια περιττεύουν κατά τη γνώμη μου. Η ιστορία είναι απίστευτη και η γραφή απίστευτα μεστή

 

Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν

6+4 = 10

Η συνέχεια είναι το ίδιο καλή με το πρωτότυπο, το αποτέλεσμα μαγευτικό.

 

Neuromancer, William Gibson / Νευρομάντης, Γουίλιαμ Γκίμπσον

5+3 = 8

Το είχα διαβάσει πολύ παλιά και θυμάμαι πόσο με είχε μπερδέψει σε σημεία. Η ιστορία όμως είναι εξαιρετική και η γραφή εντυπωσιακή, αν και όχι ότι πιο βατό για έναν νέο αναγνώστη (θα το ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή φέτος και θα μπορέσω να το κρίνω καλύτερα)

 

Aldous Huxley, Brave New World / Άλντους Χάξλεϊ, Θαυμαστός νέος κόσμος

4+3 = 7

Κι αυτό κλασικό, αλλά κάπου στα μισά άλλαξε τελείως ιστορία, κάτι το οποίο με χάλασε. Τη γραφή τη θυμάμαι γενικά καλή αλλά όχι εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξενυχτάω που το ξενυχτάω απόψε λόγω μια απογευματινής κρίσης ημικρανίας, ας κάνω και κάτι χρήσιμο.

 

Νόρμαν Σπίνραντ

Ο Τελευταίος Παγκόσμιος Πόλεμος

Όλα τα γκάζια σε μικρό αριθμό σελίδων. Οι εμμόνες του Ν.Σ. με την πολιτική, τα μήντια, το χρήμα πλέκουν εκπληκτικές "γελαδερές" στιγμές. Ο γνωστός ύποπτος Δημήτρης Αρβανίτης έχει "τσιμπήσει" την μετάφραση γλωσσικά όπου πρέπει. Παραθέτω παράδειγμα από την σελ. 20: "Μυστήριοι είναι οι τρόποι του Χασάν του Δολοφόνου", είπε ο φρουρός χώνοντας άλλο ένα τζοίντ στο στόμα του. "Άραξε και μην την ψάχνεις".

Βαθμολογία: 6+4 = 10 (αδίστακτα για την πλοκή και την λογοτεχνική αξία)

 

Φ.Κ.Ντικ

Λαβύρινθος Θανάτου

Καλά, όχι και το αριστούργημα του ΦΚΝ. Στα ελάσσονα του κατά την γνώμη μου.

4+3=7

 

Σ.Ντηλέηνυ

Νόβα

Στην αρχή σκέφτηκα να το αποφύγω. Να το περάσω στο ντούκου. Ο περισσότερος κόσμος το θεωρεί το magnus epus του ΣΝ. Εμένα μου συμβαίνει κάτι μυστήριο. Το διαβάζω σχεδόν μια φορά το χρόνο. Εκείνη την ώρα μου αρέσει. Μετά, κάτι το διαγράφει - πλήρως όμως - από την μνήμη μου. Αδυνατώ να το συγκρατήσω. Αντιθέτως το "Βαβέλ-17" είναι γραμμένο ακόμα μέσα μου σκηνή-σκηνή. Μυστήριο...

5+3,5=8,5

 

Νόρμαν Σπινραντ

Πράκτορες του Χάους

Από τα αγαπημένα μου. Στην έκδοση του Τρίτωνα (δεν φαντάζομαι να υπάρχει πια οπουδήποτε η παλιά του Μπουκουμάνη αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Τα μότο του "ανύπαρκτου" φιλόσοφου Μάρκοβιτς εκπληκτικά.

5,5+3,5=9

 

K.W.JETTER

Δρ. Αντερ

Μαύρος! Και ενίοτε σου σηκώνει την τρίχα. Χαοτική πόλη, ατμόσφαιρα, παράλογοι θάνατοι, δυστοπία.

5,5+4=9,5

 

K.W.JETTER

Οριζόντιος Αποχαιρετισμός

"Λιγότερο" από το Δρ Άντερ. Όμως καλό αν "σου πάει" ο Jetter.

5+3,5=8,5

 

Αυτά γι απόψε γιατί αρχίζω να τα χάνω.

 

 

Dear Nikosal,

επειδή το emental με γυροφέρνει τελευταία, μήπως μπορείς να μου στείλεις pm αυτά που έχω αξιολογήσει ήδη;

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γι απόψε γιατί αρχίζω να τα χάνω.

Dear Nikosal,

επειδή το emental με γυροφέρνει τελευταία, μήπως μπορείς να μου στείλεις pm αυτά που έχω αξιολογήσει ήδη;

Thanx!

 

Θα έχεις το pm το απογευματάκι. Δεν ξέρω τι γυρεύουν από σένα τα τυριά, αλλά αν πραγματικά σε κυνηγούν να βοηθήσουμε. Σε καταλαβαίνω, και εγώ είχα κάποτε ιστορίες με την eφέτα και τo eκασέρι. Τις ξεπέρασα.

 

Για τον Άντερ θα συμφωνήσουμε: Ατμόσφαιρα και ύφος. Δεν έγραφε πολύς κόσμος έτσι. Ακόμα και ο αποχαιρετισμός μετά (ευτυχώς το διάβασα δεύτερο) μου άρεσε σχεδόν εξίσου. Διαφωνούμε όμως για το λαβύρινθο. Μου άρεσε περισσότερο από πολλούς άλλους Ντικ. Όχι μόνο για τις γνωστές και αναμενόμενες για Ντικ καταστάσεις πάνω στον πλανήτη, αλλά και για τα εκπληκτικά πρώτα κεφάλαια, τη συνάντηση με τον περιπατητή, την ιστορία με το νοσηρό κοτόπουλο... Νομίζω ότι με το 7 το αδικείς. Αλλά τι να κάνουμε; Έτσι είναι η κοινωνία, χτισμένη πάνω στην αδικία και την ανισότητα. Αδύνατο να την αλλάξουμε μέχρι σήμερα τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέγιστη λατρεία στον ΦΚΝ και μόλις φτάσω στα βιβλία που πραγματικά λατρεύω θα "τσιτώσω" τα κοντερ . Αλλά πρέπει και να ρίξω κάποια του βιβλία, ιδίως αυτά που έγραφε στο πόδι. Νομίζω πως ο Λαβύρινθος ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Αναμένω το pm. Thanx

again.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργου Μπαλάνου, Οι Ονειρότοποι της Γης

 

Μετά τη... δημόσια παρότρυνση του PiKei, διάβασα τους Ονειρότοπους ξανά αυτή τη βδομάδα για να τους αξιολογήσω. Πρόκειται για συλλογή με 29 μικρά διηγήματα, που κυκλοφόρησε το 1979. Και μου φάνηκε αρκετά καλή, όσο και το 1983 περίπου που την είχα πρωτοδιαβάσει. Αυτό είναι και το ενδιαφέρον της υπόθεσης. Το 1983 δεν είχαμε διαβάσει στην Ελλάδα (οι περισσότεροι) τίποτα από "νεότερους" συγγραφείς και η σχέση μας με την εφ ήταν κυρίως οι συλλογές του Εξάντα, ο Κάκτος και ο Πόλεμος των Άστρων. Σήμερα έχουμε βέβαια διαβάσει αρκετή σύγχρονη εφ σε βαθμό που να νοσταλγούμε διηγήματα με ιπτάμενους δίσκους και πρώτη επαφή, με την ανθρωπότητα στο χείλος του πυρηνικού πολέμου ή βλακωδώς κατεστραμμένη από αυτόν, με μηχανές που ταξίδευαν στο χρόνο. Το 1983 ξέραμε μόνο τους κλασικούς, το 2006 τους διαβάζουμε -ευχαρίστως- ξανά.

 

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, τα 29 διηγήματα του Μπαλάνου είναι ευχάριστα, σε αγγίζουν, σε συγκινούν, είναι όμως και άνισα. Ορισμένα, θα φανούν στον αναγνώστη ξεπερασμένα. Πράγματι είναι -αν και τα διασώζει η στρωτή γλώσσα, ο πνευματώδης χαρακτήρας, το χιούμορ (όχι πάντα πετυχημένο - αλλά θυμηθείτε: 1983) και το συγκροτημένο αφηγηματικό ύφος του συγγραφέα. Άλλα πάλι διαβάζονται χωρίς να έχουν γεράσει. Δυο τρία από το σύνολο έχουν θέση στα καλύτερα κομμάτια της ελληνικής εφ. Ένα από αυτά εξακολουθώ να το τοποθετώ όλα αυτά τα χρόνια στα καλύτερα εφ διηγήματα που έχω διαβάσει. Για χάρη του +1 στο πρώτο συστατικό της αξιολόγησης.

 

(4 + 3.0) = 7.0

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μια μικρή αλλαγή στον τρόπο που προχωρά η συμπλήρωση της λίστας με τα καλύτερα βιβλία εφ, σύμφωνα πάντα με τη γνώμη των μελών του φόρουμ. Η αλλαγή αυτή κύριο στόχο έχει τη διευκόλυνση των μελών και έγκειται στην ενοποίση των δύο τόπικ με τις προτάσεις για τα βιβλία που πρέπει να αξιολογηθούν καθώς και τις ίδιες τις αξιολογήσεις. Συνεπώς, το άλλο τόπικ, εκείνο με τις προτάσεις κλείνει & γίνεται και unpinned ενώ στο παρόν τόπικ μπορείτε να συνεχίσετε να:

  • Προτείνετε βιβλία εφ που πρέπει να αξιολογηθούν
  • Αξιολογείτε βιβλία εφ, αιτιολογώντας αν θέλετε με δυο λόγια τη βαθμολογία σας
  • Σχολιάζετε τις αξιολογήσεις των άλλων

Η αλλαγή δεν επηρεάζει κατά τα άλλα τον τρόπο σύνταξης της λίστας.

 

Έτσι τα τόπικ που αφορούν τη λίστα περιορίζονται από 4 σε 3

1. Το παρόν, που όπως είπαμε περιέχει προτάσεις / αξιολογήσεις / συζήτηση επ' αυτών

2. Το faq με απαντήσεις σε όλες (ελπίζουμε) τις απορίες σας

3. Το τόπικ με τον εβδομαδιαίο πίνακα των καλύτερων εφ βιβλίων (ο πιο επίκαιρος πίνακας θα είναι πάντα το προτελευταίο μήνυμα) και τα βιβλία που ακόμα δεν έχουν μπει στον πίνακα (τελευταίο κάθε φορά μήνυμα)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Δυο ακόμα λίστες μένουν να δημοσιευθούν ως το τέλος της χρονιάς. Η μια σήμερα το βράδυ, η τελευταία της χρονιάς το άλλο Σάββατο. Επισημαίνω ότι από το νέο έτος, η λίστα με τα αξιολογημένα βιβλία θα περιέχει μόνο βιβλία με 4 αξιολογήσεις και πάνω (ενώ κάποια στιγμή οι 4 αξιολογήσεις θα γίνουν οι προβλεπόμενες από το faq 5). Αυτονόητο είναι ότι θέλουμε τελικά όχι λιγότερες από πέντε αξιολογήσεις για λόγους στατιστικής αξιοπιστίας. Όπως θα έχετε προσέξει, βιβλία με 3 αξιολογήσεις τείνουν να είναι είτε πολύ ψηλά είτε πολύ χαμηλά στον πίνακα, αφού φυσικά 3 αξιολογήσεις δεν είναι αντιπροσωπευτικές. Αντίθετα βιβλία με 7 ή 8 αξιολογήσεις και πάνω πλησιάζουν περισσότερο τον μέσο όρο, αφού είναι πιθανότερο να τα έχουν αξιολογήσει ταυτόχρονα και εκείνοι που τα θεωρούν "αριστουργήματα" και εκείνοι που δεν τα εκτιμούν εξίσου.

Σήμερα, 14 από τα 45 βιβλία της λίστας έχουν τρεις αξιολογήσεις και αν δεν λάβουν σύντομα μια ακόμα θα βγουν από τη λίστα στην αρχή της χρονιάς. Για αυτό, αξιολογήστε τα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..