Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Heretics of Dune (Frank Herbert): Ευχάριστη έκπληξη. Περίμενα κάτι πολύ χειρότερο, καθώς κατά γενική ομολογία η σειρά παίρνει την κατιούσα όσο προχωράει. Ίσως λοιπόν μου άρεσε επειδή είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες και γιατί πάνε πάνω από 6-7 χρόνια από την τελευταία φορά που διάβασα Dune (το God emperor συγκεκριμένα) και αυτή η επιστροφή σε ένα αγαπημένο σύμπαν, έστω κι αν στην ουσία είναι τελείως ξένο σε σχέση με τα προηγούμενα βιβλία, ξύπνησε παλιές μνήμες. Έχει και τα αρνητικά του βέβαια, θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για το Scattering και λιγότερο κήρυγμα. Μου κράτησε το ενδιαφέρον, σε αντίθεση με το God Emperor που το είχα βρει απίστευτα βαρετό και από το οποίο δεν θυμόμουν τίποτα πια και έπρεπε να διαβάσω την περίληψή του στην Wikipedia για να θυμηθώ τι είχε συμβεί. Μάλλον το 7 που του έχω βάλει είναι ψηλός βαθμός, αλλά scripta manent όπως λένε... επομένως στο Heretics δεν μπορώ να βάλω κάτι λιγότερο από 7.5.

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα των Τριφίδων (Day of the Triffids) του Τζον Γουίνταμ

 

Αυτό είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία όλων των εποχών. Ίσως το μόνο (δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή) που από τότε που το πρωτοδιάβασα εξακολουθεί να γυρνάει στο μυαλό μου τα βράδια πριν κοιμηθώ (οκ, όχι και... κάθε βράδυ, έτσι;). Γραμμένο το 1951, δείχνει φυσικά την ηλικία του, αλλά δεν παύει να είναι πρωτότυπο, καλογραμμένο, απίστευτα ευφυές και να σε κρατάει σε συνεχή επιφυλακή. Αποφάσισα να το διαβάσω ξανά χτες, τρίτη φορά σε είκοσι τόσα χρόνια και το αποτέλεσμα ήταν να το παίρνω από δωμάτιο σε δωμάτιο μέχρι να το τελειώσω σε λίγες ώρες. Η υπόθεση (χωρίς σπόιλερ): η ανθρωπότητα γνωρίζει την καταστροφή και τότε -έκπληκτη- συνειδητοποιεί ότι υπάρχουν και χειρότερα. Οι δομές καταρρέουν, ο ανθρωπισμός δοκιμάζεται αλλά ο Γουίνταμ δεν βάζει τους ήρωές του να κάνουν μεγαλειώδεις και ρομαντικές θυσίες. Είναι ρεαλιστής, σκληρός, κόβει την ανάσα, ταυτόχρονα όμως δίνει ένα αισιόδοξο μήνυμα ενώ δείχνει και βαθιά γνώση πολιτικών επιστημών και μαρξισμού.

Υποθέτω ότι δεν υπάρχει συγγραφέας ή σκηνοθέτης που να έχει ασχοληθεί με την καταστροφή του πλανήτη και να μην έχει εν-"τριφίσει" στις τριφίδες...

Στα ελληνικά το βιβλίο κυκλοφορεί από τον Εξάντα σε μια έκδοση του 1979 (αυτήν έχω εγώ) και σε μια επανέκδοση του 1991, που μάλιστα από ό,τι βλέπω πωλείται και φθηνά. Μου κάνει όμως εντύπωση που δεν έχω διαβάσει κάτι στο φόρουμ για την ώρα των Τριφίδων και από ό,τι καταλαβαίνω δεν την έχει διαβάσει και πολύς κόσμος.

6.0 + 3.5 = 9.5

Link to comment
Share on other sites

Και γω του Έξαντα την έκδοση έχω και για πρώτη φορά συμφωνούμε και πλήρως (ψέματα, και στο Forever War).

Copy-Paste την βαθμολογία σου... Τα βλέπω!

6.00+3.50=9.5

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω εδώ τη βαθμολογία του μέλους Sadorinius που την την είχε βάλει κατά λάθος στο τόπικ με τους πίνακες αξιολόγησης.

  • Frank Herbert, Chapterhouse Dune / Φρανκ Χέρμπερτ, Η αδελφότητα του Ντιουν - 5 πλοκή, 2 για γραφή
  • Philip K. Dick, Ubik / Φ. Κ. Ντικ, Ούμπικ 6 για πλοκή (με αρέσει πολύ αυτή η θεματολογία του) και για γραφή δεν ειμαι σίγουρη το διάβασα στα ελληνικά, 2,5
  • Isaac Asimov, Naked Sun / Ι. Ασίμοφ, Γυμνός ήλιος 6 για πλοκή (πολύ καλό ξεδίπλωμα των νευρώσεων κατά τη γνώμη μου) και 3 για γραφή
  • Carl Sagan, Contact / Καρλ Σάγκαν, Επαφή 4 για πλοκή (χωλαίνει αρκετά) 1,5 για γραφή
  • Four ways to forgiveness, ΛεΓκεν Μου άρεσε αλλά δεν το κατάλαβα! 3 και στα δύο
  • Ο άνθρωπος συν, man plus, Pohl 4 πλοκή, 3 γραφή
  • The Dream Master - Roger Zelazny (Ο κυρίαρχος των ονείρων) 5 πλοκή και 2,5 γραφή

Επίσης η Σαντ. προτείνει τα ακόλουθα 4 βιβλία (οπότε συγκεντρώνουν τις απαραίτητες τρεις προτάσεις - είχαν όλα τους από δύο) και κατευθείαν τα αξιολογεί όπως έχει δικαίωμα:

  • Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα, Λεμ Το έχω διαβάσει πολύ καλό και στην αποσπασματική του γραφή. Περισσότερο κανονικό μυθιστόρημα παρά ε.φ. Λέω 5,5 για πλοκή και 4 για γραφή
  • Gather, Darkness! - Fritz Leiber (Σκοτάδι συγκεντρώσου!) Ενδιαφέρουσα πλοκή έτσι? 5,5 θα έλεγα και 3 για γραφή
  • Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson 4 πλοκή (μετά το νευρομάντη επαναλαμβάνεται) και 4 για γραφή (γράφει σαν τον Σάλινγκερ έτσι; το συγγραφέα του "φύλακας στη σίκαλη")
  • The island of Dr. Moreau, Το νησί του Δόκτωρος Μορώ, Herbert Wells 2 και 1 (τα παλιά χάνουν σε πλοκή)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ένα μικρό και ενδιαφέρον βιβλιαράκι, 100 must read science fiction novels.

Πολύ καλό ως οδηγός, δεν θα συμφωνήσεις βέβαια ποτέ με το περιεχόμενο ενός τέτοιου βιβλίου ακριβώς, πάντα θα έχεις να πεις "μα βάλανε αυτό και όχι αυτό;" αλλά κατά μεγάλο μέρος η αξιολόγηση συνήθως θα είναι αξιόπιστη (δεν πρόκειται να βγάλει κανένας εκδότης ανάλογο βιβλίο, που βγαίνει μια φορά στα δέκα χρόνια, αν οι συγγραφείς είναι από το υπερπέραν). Επίσης, εκτός από τα 100 βιβλία που τα δίνει με αλφαβητική σειρά συγγραφέα, παραπέμπει σε 400 ακόμα αξιόλογα βιβλία (μόνο τίτλοι) τα οποία δίνει ως παρόμοια από άλλους συγγραφείς, στο ίδιο θέμα, αξιόλογα βιβλία από τον ίδιο συγγραφέα κλπ.

Σε κάθε ένα από τα 100 έχει μια μικρή κριτική, ουσιαστικά δύο παραγράφους. Η πρώτη παράγραφος δυο λόγια για την υπόθεση, η δεύτερη μια μικρή κριτική προσέγγιση, λίγες λέξεις, αυτό περίπου που θα ήθελα να γίνεται σε αυτό το τόπικ, αλλά φυσικά δεν έχουμε πάντα ούτε τη δυνατότητα, ούτε το χρόνο, ούτε το κέφι και φυσικά ούτε την υποχρέωση. Επίσης για να μην παρεξηγηθεί αυτό που λέω, στο παρόν τόπικ μου αρέσει πολύ που δικαιολογούμε τη βαθμολογία μας με προσωπικό ύφος και όχι με το κλασικό κριτικό.

 

Δυο πραγματάκια:

α) Χαίρομαι γιατί από τα 100 καλύτερα βιβλία κατά τους δύο (άγγλους) συγγραφείς έχω διαβάσει μόλις 22 (!) εκ των οποίων καμιά 10αριά δεν θυμάμαι λέξη γιατί τα διάβασα πριν 10 - 25 χρόνια. Άρα: Έχω να διαβάσω πολύ καλή εφ ακόμα + τα καλά νέα βιβλία που γράφονται κάθε χρόνο. Εδώ που τα λέμε, αν πάμε... 70 και έχουμε διαβάσει έστω μια φορά τα 100, άθλος θα είναι.

 

β) Αυτό που κάνει ο εκδότης, προσπαθούμε να κάνουμε με αυτό το τόπικ. Αυτό ακριβώς, μόνο που η γνώμη είναι περισσοτέρων ατόμων (για την ώρα 20) και μάλιστα ελλήνων (το ελληνικό όπως και κάθε εθνικό κοινό, έχει καλύψει διαφορετική διαδρομή στην εφ από το αγγλόφωνο, όπως είναι αυτονόητο). Εκτιμώ ότι η δική μας προσπάθεια έχει μεγάλο ενδιαφέρον και ελπίζω να προσελκύσει περισσότερο κόσμο και περισσότερες αξιολογήσεις με τον καιρό. Πέρα από το γεγονός ότι προσωπικά διασκεδάζω με τη σταδιακή σύνταξη του πίνακα, ελπίζω να διασκεδάζετε και εσείς, πιστεύω ότι η λίστα μας θα βοηθήσει (όταν εμπλουτιστεί περισσότερο) και εμάς και τους νέους αναγνώστες να αποκτήσουν πυξίδα στην εφ.

Link to comment
Share on other sites

Chapterhouse Dune:Καλό, αλλά το βρήκα πιο βαρετό από το Heretics. Σχεδόν πλησιάζει το God Emperor από άποψη έλλειψης δράσης, οπότε... 7.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιχείρηση Αφροδίτη, Lucky Starr and the oceans of Venus, Ασίμοφ: Δεν θυμάμαι τίποτα (πάνε πολλά χρονιά που το διαβάσα). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν το θεώρησα αριστουργήμα αλλά ούτε και πατάτα (θα το θυμόμουνα). Άρα η μέση λύση είναι 7.0

Οι θεοποιοί, Χέρμπερτ: Παρομοίως με το αποπάνω, 7.0

The Dream Master - Roger Zelazny (Ο κυρίαρχος των ονείρων): Επίσης πολλά χρόνια πριν, αλλά θυμάμαι ότι μου είχε αφήσει μια περίεργη γεύση, δεν είμουν σίγουρος αν μου άρεσε ή όχι. Ήταν όμως ο πρώτος Zelazny που διάβαζα. Ίσως θα έπρεπε να το ξαναεπισκεφτώ αλλά αφού δεν υπάρχει χρόνος... 7.0

Gather, Darkness! - Fritz Leiber (Σκοτάδι συγκεντρώσου!): Το διαβάσα την ίδια χρονική περίοδο με τα προηγούμενα αλλά αυτό το θυμάμαι! Θυμάμαι ότι μου άρεσε ως περιπετειούλα και ως setting. 7.5

Lies, inc, Κόλπο ΑΕ, Ντικ: Όταν το διάβασα, θυμάμαι ότι μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι του έλειπαν σελίδες! Πριν από λίγες μέρες διάβασα στην wikipedia ότι όντως ισχύει αυτό καθώς ο Ντικ είχε χάσει σελίδες του χειρόγραφου! Βγήκε και μια πιο πλήρης έκδοση μετά το θάνατό του αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς διάβασα στην ελληνική έκδοση. Η κεντρική ιδέα είναι πολύ έξυπνη (άνθρωποι μπαίνουν σε τηλεμεταφορέα μονής κατεύθυνσης που τους μεταφέρει σε πλανήτη-παράδεισο αλλά κανείς δεν μπορεί να γυρίσει ποτέ πίσω) αλλά μετά επικρατούσε σύγχυση και πολύ ξύσιμο του κεφαλιού καθώς ο κεντρικός χαρακτήρας έπαιρνε LSD νομίζω και δεν είχες ιδέα τι ήταν αληθινό και τι όχι, επομένως αναγκαστικά θα είμαι αυστηρός, τουλάχιστον μέχρι να διαβάσω την definitive έκδοση του βιβλίου... 6.5

Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson: Το τέλος της τριλογίας του Νευρομάντη, ήταν ικανοποιητικό για μένα και με τις σωστές δόσεις αποκάλυψης αλλά και περαιτέρω μυστηρίου. 8

Idoru - William Gibson: Το μεσαίο βιβλίο της επόμενης τριλογίας του Gibson που ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει. Λίγη δράση, το Virtual Light μου άρεσε περισσότερο... 7.5

 

Προτείνω και το Fountains of Paradise του Clarke για την λίστα.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κι εγώ:

 

Τελετή ενηλικίωσης, Αλεξέι Πάνσιν

Blood Music, Greg Bear

Behold the man, Michael Moorcock

Σάρκινο Φρούτο, Μιχάλης Μανωλιός

Σλαν, A.E. Βαν Βογκτ

Τα ρομπότ μια μέρα, Μάκης Πανώριος

Πέντε ρωγμές στο δίκτυο (συλλογή), Θανάσης Βέμπος

Εγώ ειμί Κύριος ο Θεός σου, Κωνσταντίνος Ρωμοσιός

Η εποχή του Αξολότλ, Ράνια Κατσαρέα

Ο πλανήτης της εκδίκησης, Διονύσης Παπαδόπουλος

Μεσσιανική Αυτοκρατορία, Ρωμοσιός

Η φωτιά περπατά μαζί μου, Ρωμοσιός

Κόλαση, Ρωμοσιός

Ψευδή σημεία επαφής, Οδυσσέας Ανδρούτσος

 

Οι αξιολογήσεις μου σε λίγες μέρες.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Από την περιορισμένη επαφή μου με την εφ, προτείνω για αξιολόγηση:

 

την συλλογή διηγημάτων "Σάρκινο Φρούτο", του Μιχάλη Μανωλιού

το μυθιστόρημα "Brave Men Run-A novel of the Sovereign Era", του Matthew Wayne Selznick

την απίθανη τριλογία "Από τη γη στη Σελήνη", "Γύρω από τη Σελήνη" και "Άνω-Κάτω" του Βερν (ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος)

και και το μυθιστόρημα "Kate and the Angles of Xara", του Brendan Hanley.

Link to comment
Share on other sites

Arachnida, διευκρίνισε σε παρακαλώ το Άνω Κάτω του Βερν με ποιο τίτλο έχει βγει στα ελληνικά; Αυτόν; Ποιος ήταν ο πρωτότυπος τίτλος;

Επίσης, το τελευταίο βιβλίο που προτείνεις (Χάνλεϊ) υπάρχει πράγματι στα βιβλιοπωλεία; Στην ιστοσελίδα του συγγραφέα γράφει ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Αν δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το βρει κανείς, δεν νομίζω ότι θα συγκεντρώσει ποτέ τρεις προτάσεις ή 4 αξιολογήσεις. Τέλος πάντων, μας ενημερώνεις. Δεν ξέρω τίποτα για αυτό.

 

Και από τους δύο σας (δηλ. + Naroualis) περιμένουμε αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ογκώδες βιβλίο του Hanley πωλείται απ' όσο ξέρω μόνο μέσα από το lulu, στη διεύθυνση http://www.lulu.com/content/126733. Έτυχε να γράψω μια κριτική για αυτό και έτσι έπεσε στα χέρια μου.

 

Το βιβλίο του Βερν στα ελληνικά είχε κυκλοφορήσει στην κλασική σειρά με το σκληρό εξώφυλλο, από τις εκδόσεις Αστέρος, με τον τίτλο Άνω-Κάτω. Ο τίτλος του πρωτότυπου ήταν Sans dessus-dessous και πρωτοδημοσιεύτηκε το 1889.

Το σενάριο είναι φυσικά εξωφρενικό. Η εταιρεία που ιδρύουν οι Βάρβικαν&Σια αγοράζει τον Βόρειο Πόλο (!) και μετά σχεδιάζει με μία κανονιά (!!) να αλλάξει τον άξονα περιστροφής της Γης (προσθέστε όσα θαυμαστικά θέλετε), ώστε να εκμεταλλευτεί τις υποτιθέμενες γαίες που κρύβονται κάτω απ' τους πάγους. Γενικότερα πέρασε απαρατήρητο και όχι άδικα.

Το πρώτο μέρος, όμως της τριλογίας (Από τη Γη στη σελήνη) θεωρείται ένα από τα έργα με την μεγαλύτερη επίδραση όχι μόνο στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας, αλλά και στην κοσμοναυτική. Χαρακτηριστικό είναι πως οι εμπνευστές των διαστημικών αποστολών Lunic, Zod και Lunar Orbiter, μελέτησαν επισταμένως το επιστημονικό μέρος του βιβλίου, προκειμένου να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατασκευή, την εκτόξευση και την πλοήγηση των πυραύλων.

Link to comment
Share on other sites

H Naroualis μου έκανε πασχαλινό δώρο: Πρότεινε (3η στη σειρά αυτή) για αξιολόγηση το behold the man του Μάικλ Μούρκοκ οπότε μου δίνει τη δυνατότητα να το αξιολογήσω, κάτι που περίμενα λίγο καιρό τώρα. Κυρίως γιατί για μένα το behold ήταν έκπληξη. Δεν είχα ακούσει / διαβάσει τίποτα για αυτό πριν το ανοίξω και μου έκανε εντύπωση που αγνοούσα ένα τόσο σημαντικό έργο. Δεν θέλω να πω ότι ξέρω την εφ, χεχε αλίμονο, υπάρχουν δεκάδες συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει, αλλά ένα τόσο δυνατό βιβλίο να το αγνοώ παντελώς βρε παιδί μου; Κάτι συμβαίνει με τους εκδότες - ή κάτι συμβαίνει με εμένα.

 

Τώρα, πώς μπορώ να συγκρατήσω τις εκφράσεις μου; Ένα ρηξικέλευθο, συγκλονιστικό βιβλίο γύρω από τα πιο κεντρικά γεγονότα της ιστορίας της χριστιανοσύνης. Γράφηκε το 1967, δηλ. κλείνει 40 χρόνια και αναρωτιέμαι αν στο μεταξύ έχει γραφεί κάτι ανάλογο.

Παθιασμένος με το σταυρό και τη σταύρωση ο νεαρός Βρετανός Καρλ Γκλογκάουερ ταξιδεύει με χρονομηχανή στο 28 μ.Χ. και συναντά πρώτα το βαπτιστή, κατόπιν τον Ιωσήφ, το Χριστό, την Παναγία... Για την υπόθεση δεν θα πω λέξη, δεν θέλω να σας χαλάσω την ανάγνωση. Μπορώ όμως να πω:

-> η ιδέα του Μούρκοκ, πολύ δυνατή

-> η γραφή του τόσο λιτή (μόλις 120 σελίδες στην έκδοση SF Masterworks) όσο και εντυπωσιακή. Η Κόνι Γουίλις, μια που διάβασα πρόσφατα το doomsday book θα το είχε γράψει σε 580 σελίδες αλλά δεν νομίζω να είχε πει λέξη παραπάνω...

-> ο τρόπος που περιγράφει την εξέλιξη του κεντρικού ήρωα (αυτός είναι ο Γκλογκάουερ και όχι φυσικά ο Χριστός) μαεστρικός

-> η εμπλοκή του ταξιδιώτη στα ιστορικά γεγονότα της καινής διαθήκης (αυτό που ανάφερα παραπάνω) ευφυής, οι ιδέες του συγγραφέα ρηξικέλευθες, και προπαντός θαρραλέες. Ποιος γράφει έτσι σήμερα; Δεν ξέρω πολλούς που θα έβαζαν το κεφάλι τους στον ντορβά...

Μπράβο Μούρκοκ!

Όπως καταλαβαίνετε το βιβλίο αυτό σας προτείνω να το διαβάσετε. Το βαθμολογώ με τον πιο χαμηλό βαθμό που μπορώ. Έτσι, γιατί θέλω να είμαι λιτός και να μην σκορπάω δεκάρια:

 

6 + 3.5 = 9.5

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην πέρασε μια μέρα ξαναγυρίζω επιτέλους στην αξιολόγηση:

 

ΣΑΡΚΙΝΟ ΦΡΟΥΤΟ - Μιχάλης Μανωλιός

 

Η σημερινή μου σχέση με τον Μ.Μ. ξεκίνησε λίγο πριν την έκδοση αυτής της συλλογής. Τον είδα για πρώτη φορά στην ανάγνωση που έγινε στην ΑΛΕΦ (της οποίας δεν ήμουν ακόμη μέλος) το 1999. Διαβάστηκε το πρώτο διήγημα του Σάρκινου Φρούτου που έχει τον τίτλο Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ. Μετά δεν τον ξαναείδα για καιρό... Τα τελευταία χρόνια (πάλι η Σύρος έβαλε το δαχτυλάκι της) είμαστε μαζί στην Λέσχη, φτιάχνουμε "κλίμα" στα Εργαστήρια και μιλάμε στα τηλέφωνα...

 

Το ΣΑΡΚΙΝΟ ΦΡΟΥΤΟ περιέχει άλλα εφτά μεγάλα διηγήματα.

 

Το 1999 θεωρούσα πως είναι το καλύτερο βιβλίο Ελληνικής ΕΦ που είχα διαβάσει. Και μέσα στο Τοπ-20 των πιο αγαπημένων μου βιβλίων ΕΦ. Σήμερα οχτώ χρόνια αργότερα, κι έχοντας διαβάσει πολύ περισσότερα, εξακολουθώ να του δίνω την ίδια θέση στην Ελληνική Κατάταξη και τον έχω ανεβάσει στο Τοπ-15 των Πιο Αγαπημένων Μου.

 

5,9+3,8=9,7 (κόβω 0,3 από το δεκάρι για να έχει κάτι να πετύχει στο μέλλον κι όχι για να μην την ψωνίσει, γνωρίζοντάς τον ξέρω πια πως είναι πολύ μυστήρια "γειωμένος").

 

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - Roger Zelazny

 

"Ένας Ψυχαναλυτής αναλαμβάνει μια τυφλή με σκύλο που μιλάει και στην συνέχεια..." Καμία σχέση! Ο Zelazny κεντάει πρώτα μέσα στο μυαλό του κι έπειτα στα μυαλά των ηρώων και του αναγνώστη.

 

5+4=9

 

 

ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ - Roger Zelazny

 

Με πήδηξε τότε που το πρωτοδιάβασα αυτό το βιβλίο. Όλο το Ινδουιστικό Πάνθεον σε ένα περίεργο σκηνικό, συνεχείς αναφορές στα Ινδικά Έπη, έμπλεξα τα μπούτια μου στην κυριολεξία. Τώρα που το ξανακοίταξα για να γράψω αξιολόγηση, κύλησε σαν νεράκι. Όλα στην θέση τους τα είχε βάλει ο άνθρωπος, απλώς εγώ ήμουν πολύ αδαής για να τα πιάσω τότε... Να γιατί πρέπει να τα ξαναδιαβάζεις τα χαζοβιβλία σου, αλλάζουνε με τον χρόνο (το λένε και για το κρασί, αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου, δεν έχω κελάρι).

 

5+4=9

 

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ - Alexei Panshin

 

Είχα την εντύπωση πως είχα ξαναγράψει για την Τελετή Ενηλικίωσης. Anyway, μπορεί να το πρότεινα και γι αυτό να το θυμάμαι. Μου άρεσε αρκετά όταν το είχα πρωτοδιαβάσει. Στο τωρινό ξαναδιάβασμα, πέρασε και δεν ακούμπησε... γέρασα εγώ; Πήρε μυρωδιά από τον φελλό; Δεν ξέρω...

 

4,5+3,0=7,5

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Πικέι,

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Μιχάλη... Ντρέπομαι που το λέω.

Θα το βάλω πάνω πάνω λοιπόν!

 

Προς όλους τους υπόλοιπους:

Με τις τελευταίες αξιολογήσεις φτάσαμε τα 50 βιβλία στη λίστα (και άλλα 35 με λιγότερες από 4 αξιολογήσεις, που είναι σε αναμονή να μπουν). Άλλαξε μάλιστα και η πρώτη δεκάδα, όπως θα διαπιστώσετε στο σχετικό τόπικ.

Πάσχα είναι, όσοι από σας δεν είναι... ιερωμένοι θα έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο παραπάνω να αξιολογήσουν. Τι λέτε; Μερικοί έχετε να αξιολογήσετε μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα ότι δεν έχω προτείνει τα εξής βιβλία για την λίστα:

 

Otherland series - Tad Williams

 

1. City of Golden Shadow

2. River of Blue Fire

3. Mountain of Black Glass

4. Sea of Silver Light

Link to comment
Share on other sites

26 εβδομάδες, 50 βιβλία, μισός χρόνος λίστα. Ήρθε η στιγμή να εφαρμοστούν πλήρως οι κανόνες: Από την άλλη βδομάδα θα μπαίνουν στη λίστα μόνο βιβλία που έχουν πέντε αξιολογήσεις και πάνω. (Το γιατί δείτε το στο faq. Είχαμε περάσει, θυμάστε, σταδιακά, από εκείνα που είχαν τρεις και πάνω σε εκείνα που είχαν τέσσερις και πάνω και τώρα πέντε και πάνω - κάτι που είναι οριστικό και δεν θα αλλάξει ξανά). Έτσι θα αυξηθεί η αξιοπιστία των αξιολογημένων και θα πάψουν να εμφανίζονται βιβλία που έχουν πολύ ψηλό ή πολύ χαμηλό μέσο όρο ως αποτέλεσμα λίγων αξιολογήσεων. Όμως αυτά που βρίσκονται ήδη μέσα θα τα κρατήσουμε.

 

Με αφορμή τα γενέθλια της λίστας σας καλώ να αξιολογήσετε κάποιο βιβλίο. Θα σας στείλω με πμ τις ως τώρα αξιολογήσεις σας, έτσι, για υπενθύμιση. Αν σας βολεύει δώστε βάρος στα βιβλία που έχουν 4 αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τhe stars my destination - Alfred Bester. Εντάξει, πολύ καλό, κλασικό, καταπληκτικό μπλα μπλα μπλα, αλλά δεν μπορώ να του βάλω τέλεια βαθμολογία γιατί αν και με συνεπήρε, πάντα ένιωθα ότι έχω ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο. Μάλλον φταίει το γεγονός ότι το διάβασα τώρα, μετά από εκατοντάδες βιβλία, ενώ αν το είχα διαβάσει όταν ξεκίνησα να διαβάζω ΕΦ, να με "συγκλόνιζε" και να με εξέπληττε περισσότερο, όπως έκαναν το Dune και το Lord of Light. 8.5

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Eμ, γράφτηκε πριν μισό αιώνα tauntaun! Φαντάζεσαι πόσους συγγραφείς έχει επηρεάσει ένα τόσο δυνατό έργο;

Πάντως, στόχος της αξιολόγησης είναι ακριβώς αυτός (όπως το λες): Να μην επηρεαζόμαστε από τις αξιολογήσεις άλλων, από το γεγονός ότι βιβλίο αναφέρεται ως κλασικό σε 50 άρθρα κλπ. αλλά να αξιολογούμε όσο γίνεται με "κλειστά αυτιά", οπότε μπράβο για το 8.5!

Link to comment
Share on other sites

To Dancers at the end of time θα το θεωρησουμε ΕΦ η φαντασυ?Εγω παω με την πρωτη εκδοχη-εξαλλου εκδοθηκε και στη σειρα SF Masterworks.

 

Dancers at the end of time

6+3=9

Απο τα καλυτερα βιβλια του αγαπημενου Μιχαλακη.Ο ερωτας του Τζερεκ με την Αμηλια,οι απαιχτοι κατοικοι του τελους του κοσμου,τα τραγελαφικα σκηνικα,οι απιθανες γκαφες,οι Λατ με την περιεργη γλωσσα τους και περα απο τον μεγαλο χαμο μια λογικη-λεμε τωρα-εξηγηση για την Τανελορν και τα ταξιδια σε αλλους κοσμους.Η προζα του Μουρκοκ σαφως ανωτερη απο τα περισσοτερα αιωνιοπρομαχικα βιβλια του.

Περιπετεια,φαντασια,χιουμορ,καλη γραφη.Τι αλλο να θελει κανεις;

 

 

Λαβυρινθος θανατου

5,5+3=8,5

Αν και με μπερδεψαν στην αρχη τα πολλα ονοματα,ειχε μπολικη δραση και σασπενς(του στυλ "τι στο διαολο συμβαινει").Επισης καλο τελος.Αναμενομενο για αλλους συγγραφεις αλλα με τον Ντικ ποτε δεν ειναι κατι αναμενομενο στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σ'αυτό Heiron αλλά γενικά πολλά βιβλία του Moorcock μπορεί κανείς να τα θεωρήσει και τα δύο. Το ίδιο και τη Gloriana ας πούμε. Προσωπικά μ'αρέσει να είναι λίγο "σαθρά" τα όρια, συχνά τεχνητά, ανάμεσα στα διάφορα είδη της λογοτεχνίας του φανταστικού.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιααααα, ο Μουάντ΄Ντιμπ!

Θα τσαντιστούν που θα τσαντιστούν οι φίλοι του Ντιουν, ας τα σπάσουμε μια και καλή: Είχα διαβάσει αρκετά παλιά το Μεσσία του Ντιουν και δεν θυμόμουν τίποτα από την πλοκή, μόνο ότι είχα αποφασίσει να μη συνεχίσω με τη σειρά. Οκ, η επανάληψη με βοήθησε... να θυμηθώ. Είχα ξεχάσει την πλοκή γιατί στο βιβλίο δεν γίνεται απολύτως τίποτα -- και δεν συνέχισα με τη σειρά γιατί ο Μεσσίας μου έδωσε να καταλάβω ότι θα ήταν χαμένος χρόνος.

Φυσικά καταλαβαίνω γιατί αυτοί που αγάπησαν υπερβολικά το Ντιουν (δεν ήμουν ανάμεσά τους, αν και μου άρεσε αρκετά) είναι πρόθυμοι να διαβάσουν με λαχτάρα κάθε τι που σχετίζεται με τον Πολ Ατρείδη, τη μάνα του, την αδελφή του, τους φίλους του, τα τέκνα του, τα οράματά του κλπ. αν όμως το δεις σαν έργο, χωρίς την αίγλη του Ντιουν να το προστατεύει, ο Μεσσίας είναι πολύ μικρός και πολύ λίγος. Λογοτεχνικά καλογραμμένος πάντως!

 

Dune Messiah, 3.0 + 3.5 = 6.5

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση τον καιρό που το διάβασα (προς 10ετίας και βάλε) και που ακόμη θυμάμαι έντονα είναι η "Πλημμύρα" του Τζέημς Μπάλαρντ.

Είναι από εκείνες τις ιστορίες που εξελίσσονται μετά την καταστροφή και όπως μαρτυρά ο τίτλος τα πάντα έχουν πλημμυρίσει. Το περιβάλλον εκτός από "υγρό" είναι και αρκετά ζοφερό. Οι βυθισμένες πολιτείες πάντα ασκούσαν πάνω μου μια ιδιαίτερη γοητεία και η γραφή του Μπάλαρντ είναι πολύ καλή. Επίσης με πολύ ιδιαίτερο τρόπο γίνεται αναφορά στη σχέση του ανθρώπου με το υδάτινο στοιχείο. Το τέλος του το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

Είναι η πρώτη μου αξιολόγηση και το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν από τα πρώτα που μου ήρθαν στο νου.

 

Το βαθμολογώ με 5 + 3,5 = 8,5

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη μου αξιολόγηση και το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν από τα πρώτα που μου ήρθαν στο νου.

 

Myst, ευχαριστούμε για την αξιολόγηση και περιμένουμε συνεχώς νεότερες. Η "πλημμύρα" όπως θα διαπιστώσεις είναι 32η στη λίστα και με τη βαθμολόγησή σου θα ανέβει λίγο. Οι αλλαγές βέβαια εμφανίζονται μια φορά την εβδομάδα, κάθε Σάββατο.

 

Είσαι το 21ο μέλος που συμμετέχει στο παιχνίδι (ή το εγχείρημα, όπως θες πες το) της σύνταξης λίστας των καλύτερων βιβλίων εφ όλων των εποχών. Ελπίζω σιγά σιγά και άλλα νέα μέλη να το πράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ραντεβού με τον Ράμα 1 : 4.5+3 = 7.5

 

Ραντεβού με τον Ράμα 2 : 5+3 = 8

 

 

Έργα σαν το Ραντεβού με τον Ράμα αποδεικνύουν ότι το τελικό αποτέλεσμα στην συγγραφή βρίσκεται σε μεγάλη αντιστοιχία με την μαγειρική. Οίτη όλα είναι θέμα συστατικών και σωστών αναλογιών. Αυτό πετυχαίνει απόλυτα ο Κλαρκ στην τετραλογία Ραντεβού με τον Ράμα, βασίζοντας το βιβλίο του σε μεγάλες δόσεις επιτυχημένων και καθόλου περιττών περιγραφών των προετοιμασιών και του τρόπου λειτουργίας των ομάδων που προσπάθησαν να εξερευνήσουν τον Ράμα, καθώς και ουσιαστικές και επιστημονικά τεκμηριωμένες περιγραφές της τεχνολογίας των δύο πολιτισμών. Η πλοκή και η δράση που με πολύ σωστούς ρυθμούς κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο, ακολουθεί δεύτερη αλλά με σημαντική συμμετοχή στο βιβλίο. Η ανάπτυξη των χαρακτήρων θα έλεγα είναι αυτή που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί το όραμα του Κλαρκ, με διάλογους που απλά διεκπεραιώνουν το καθήκον τους, χωρίς να διεκδικούν και δάφνες πρωτοτυπίας. Επίσης κάποιες φιλοσοφικές και υπαρξιακές ανησυχίες γαρνίρουν πολύ όμορφα και δένουν το τελικό αποτέλεσμα.

 

Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων : 5+3.5 =8.5

 

Σίγουρα ένα απο τα καλύτερα βιβλία της Le Guin με πολύ όμορφη γραφή και περιγραφές. Σίγουρα το θέμα του δεν είναι απο τα πιο καθημερινα της s.f. Όλο το βιβλίο είναι ένα δυνατό και ευαίσθητο σχόλιο πάνω στην ανθρώπινη φύση και κοινωνία, που τα προβλήματά της και τα ρίγματα μεταξύ των μελών της μελών της διαιωνίζονται στον χρόνο και τον χώρο, απο την μικροψυχία και στενοκεφαλιά της πλειοψηφίας.

 

Επειδή είδα ότι η λίστα επεκτείνεται και πήρε το μάτι μου και ελληνικούς τίτλους (Ρωμοσιός, Παπαδόπουλος, Πανώριος, κ.τ.λ), θα ήθελα να προτείνω την τριλογία της Υπερβορέας του Μιχάλη Αντωνόπουλου για να μπει σε αξιολόγηση.

 

Link to comment
Share on other sites

ok sileon, ευχαριστούμε, η συνεισφορά σου στη λίστα θα εμφανιστεί στους πίνακες το Σάββατο. Είσαι ο 22ος, πού θα πάει, κάποτε θα τα... εκατοστήσουμε.

 

Για την τριλογία του Αντωνόπουλου, γράψε μας αν μπορείς τους τρεις τίτλους σε ένα νεότερο μήνυμα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..