Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Παρότι προτιμώ τις δύο οθόνες (Τηλεόραση, Κινηματογράφο), ομολογώ ότι η είσοδός μου στο SFF για κάποιο λόγο με ωθεί ξανά στα βιβλία (και ΜΟΝΟ στη θεματολογία της ΕΦ). Έχουμε, λοιπόν:

 

1. Frank Herbert, Dune 7/10

2. Frank Herbert, Dune - Chilrden of Dune 8/10

3. Frank Herbert, Dune - Dune Messiah 8/10

4. Frank Herbert, Dune - God Emperor of Dune 9/10

5. Frank Herbert, Dune - Heretics of Dune 7/10

6. Frank Herbert, Dune - Chapterhouse: Dune 7/10

7. Arthur C. Clarke, 2001 8/10

8. Arthur C. Clarke, 2010 7/10

9. Arthur C. Clarke, 2061 7/10

10. Arthur C. Clarke, 3001 7,5/10

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Ισαακ Ασιμωφ -Πλανητες(the currents of space) 7

Ισαακ Ασιμωφ - Σκονη απο αστερια 6

Αρθουπ Κλαρκ - Οδδυσεια 2 2010 6,5

 

Το τελευταιο βιβλιο οπως μαλλον καταλαβατε ειναι <Αρθουρ Κλαρκ - Οδυσσεια 2 2010 6,5>

Link to comment
Share on other sites

Ρότζερ Ζελάζνυ - Ο Κύριος του Φωτός: 6+4=10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Dan Simmons - Υπερίων:

 

Τρομερό βιβλίο με απίστευτη ατμόσφαιρα. Οι χαρακτήρες αφηγούνται ο καθένας την ιστορία του, για να φανεί πολύ απλά ότι ο Simmons ξέρει να γράφει. Και να γράφει καλά. Όμως περίμενα το βιβλίο να έχει δράση, δράση η οποία δεν έρχεται. Για την όχι και τόσο καλή λοιπόν πλοκή, αλλά για το άψογο γράψιμο θα βάλω: 4,5+4=8,5.

 

Dan Simmons - Η Πτώση του Υπερίωνα:

 

Εδώ σ' αντίθεση μ' ότι παρατήρησα σε αξιολογήσεις άλλων μελών, μου φάνηκαν καλύτερα τα πράγματα. Το όμορφο γράψιμο παραμένει, έρχεται όμως να προστεθεί σ' αυτό ένας καταιγιστικός ρυθμός που έλειπε στο πρώτο μέρος. Το ύφος βέβαια αλλάζει, κάτι που μπορεί να λογιστεί και ως μειονέκτημα. Εμένα προσωπικά δεν με χάλασε: 5+4=9.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την Πτώση του Υπερίωνα. Και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πήρε αρνητικές κριτικές από άλλα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Μικροδιαφορές. Και τα δύο βιβλία έχουν πάρει πολύ καλές αξιολογήσεις και ο Σίμονς είναι ο μόνος πολύ σύγχρονος συγγραφέας στην πρώτη δεκάδα, πλάι στον Ασίμοφ, το Ζελάζνι, τον Όργουελ και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Ε,καλα...Βασικα μονο 11 χρονια διαφορα ειχε ο Ζελαζνυ με τον Σιμμονς,δε το λες και χασμα γενεων.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Arkady & Boris Strugatsky, Roadside picnic

 

Ένα γοητευτικό βιβλίο για τις ανθρώπινες επιθυμίες και αδυναμίες, σε μια Γη που έχουν αγγίξει (κυριολεκτικά: αγγίξει μια στάλα) εξωγήινοι. Πολύ καλογραμμένο (φυσικά το διάβασα στην αγγλική μετάφραση και όχι στο πρωτότυπο) και πολύ πυκνογραμμένο. Πρώτη φορά έπρεπε να σταματώ κάθε δυο παραγράφους και να κοιτώ πίσω, και δεν νομίζω ότι αυτό οφείλεται σε αδυναμία της μετάφρασης. Ένα διαμάντι για να ανακαλύψετε όσοι δεν το έχετε διαβάσει...

 

6 + 4 = 10

 

Kim Stanley Robinson, Red Mars

 

Το χτίσιμο ενός νέου κόσμου στον Άρη, με την επίμονα λεπτομερή (σε βαθμό ώρες ώρες να δυσανασχετείς...) γραφή του Ρόμπινσον. Γνωρίζω ότι κουράζει πολλούς αναγνώστες, από την άλλη σαγηνεύει όσους ταξιδεύουν ήδη στο διάστημα με το μυαλό, χτίζοντας πόλεις και σπίτια. Πειστικό στην ερμηνεία των κοινωνικών και οικονομικών σχέσεων, μη πειστικό όταν στέλνει καραβάνια εκατομμυρίων μεταναστών στον Άρη σε ελάχιστα χρόνια. Σε όλη την ανάγνωση ήμουν ανάμεσα στις δύο βάρκες, αλλά ναι... Καμιά 200αριά σελίδες μπορούσαν να έχουν περικοπεί...

 

4 + 3.5 = 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Ο δρόμος της δόξας: 4,5+3=7,5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Roger Zelazny: The Lord of Light 9 (6/3). Ναι έιναι όντως πολύ καλό και πέραν κάθε αμφιβολίας πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημέρι ξεκίνησα το RIM: Ο τροχός της ζωής, του Αλεξάντερ Μπέσερ, και μόλις πριν από λίγη ώρα το τελείωσα. Όταν ξεκινούσα την ανάγνωση αυτού του βιβλίου, περίμενα ότι θα ήταν ένα μπερδεμένο και δυσνόητο βιβλίο με πολλές μπερδεμένες πληροφορίες και ότι δεν θα καταλάβαινα τίποτα από την υπόθεση. Τελικά, πρόκειται για ένα καλογραμμένο βιβλίο(και η πολύ καλή μετάφραση βοήθησε αρκετά), με έναν απίστευτο κόσμο, με μια απίστευτη τεχνολογία και με πολύ προχωρημένες ιδέες. Εικονική πραγματικότητα, εικονικές πόλεις και παιχνίδια, πολυεθνικές εταιρείες που θέλουν τον απόλυτο έλεγχο, ιοί που θέλουν να καταστρέψουν τα πάντα, μεγάλοι σεισμοί και περίεργα παιχνίδια με το χρόνο, ανδροειδή, τεράστιες αχανείς πόλεις με τεράστια κτίρια, διαστημικοί σταθμοί απίστευτοι και διαστημικό γκολφ, κυνηγητά με ιπτάμενες μηχανές μέσα σε πόλεις, μπόλικο μυστήριο και μια αίσθηση νουάρ σε όλο το βιβλίο, συν το έντονο ιαπωνικό στοιχείο αφού ο συγγραφέας μεγάλωσε στην Ιαπωνία. (έχει και μπόλικες ιαπωνικές λέξεις μέσα, αφού πολλοί από τους χαρακτήρες του βιβλίου, είναι Ιάπωνες). Αυτά και άλλα πολλά είναι τα στοιχεία που συνθέτουν αυτό το μυθιστόρημα. Ένα κυβερνοπάνκ βιβλίο, που έχει στοιχεία των Blade Runner και Νευρομάντη, και συνεχίζει πιο πέρα από αυτά.

Θα του έβαζα μάλλον ένα δέκα, αλλά το σύστημα αξιολόγησης που χρησιμοποιούμε, δηλαδή το 6 για υπόθεση και το 4 για γραφή, δεν μου επιτρέπει κάτι τέτοιο, γιατί δεν είναι και άριστο, όσον αφορά τη γραφή.

 

Αλεξάντερ Μπέσερ - RIM: Ο τροχός της ζωής: 6+3,5=9,5

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα το Μνημονικός Τζόνυ και άλλα διηγήματα, του Γουίλιαμ Γκίμπσον, από τις εκδόσεις Παρά Πέντε, συνέχισα με το επόμενο βιβλίο της λίστας Κυβερνοπάνκ που έχω στη βιβλιοθήκη, το Νευρομάντης, πάλι του Γκίμπσον.

Θεωρώ, και ας φανεί περίεργο, ότι το RIM του Αλεξάντερ Μπέσερ που διάβασα πριν μια βδομάδα, είναι καλύτερο από το Νευρομάντης. Εντάξει, τελείως διαφορετική υπόθεση, αλλά πιο καλογραμμένο το πρώτο από το δεύτερο και το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο.

Μάλλον συνάντησα τα ίδια προβλήματα που συνάντησαν και οι υπόλοιποι που διάβασαν για πρώτη φορά το Νευρομάντης. Στην αρχή, ή μάλλον προς τη μέση, λίγο ακαταλαβίστικο, και αναρωτιέσαι τι στο διάολο γίνεται.

ΟΚ, σε γενικές γραμμές κατάλαβα τι έγινε, αλλά κουράστηκα αρκετά. Και δεν μου αρέσει αυτό. Δεν είναι ότι κουράστηκα γιατί δεν έβρισκα τον κακό ή οτιδήποτε, αλλά γιατί δεν ήξερα σε κάποιες στιγμές τι διάβαζα και μπορώ να πω ότι πέρναγα κάποιες σειρές γιατί είχα κουραστεί και μετά ξαναγύρναγα γιατί δεν καταλάβαινα τι γινόταν παρακάτω...

Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό βιβλίο, απλώς είναι λίγο δύσκολο σε ορισμένα σημεία και θέλει προσοχή.

Πιθανολογώ ότι κάποτε θα το ξαναδιαβάσω για να το ευχαριστηθώ περισσότερο.

Θα είμαι επιεικής με τη βαθμολογία μου, διότι η πλοκή ήταν καλή, αλλά η γραφή δεν βοηθούσε και τόσο, ίσως...

Πάντως, καταλαβαίνω γιατί είναι διαμάντι της επιστημονικής φαντασίας και ένα από τα καλύτερα δείγματα της κυβερνοπάνκ σκηνής.

 

Γουίλιαμ Γκίμπσον - Νευρομάντης: 5+3=8

Link to comment
Share on other sites

Arthur C. Clarke, A Fall of Moondust

 

Ένα αρκετά παλιό βιβλίο του Κλαρκ, φαίνεται και από το γεγονός (το εξηγεί ο συγγραφέας στην εισαγωγή) ότι είναι χτισμένο σε μια επιστημονική υπόθεση που δεν επιβεβαιώθηκε. Ότι δηλαδή στη Σελήνη θα βρίσκαμε ολόκληρες θάλασσες από λεπτή-λεπτή σκόνη, ικανές να ρουφήξουν ένα σκάφος επιφάνειας. Κάτι τέτοιο συμβαίνει και παρακολουθούμε την καλογραμμένη από τον Κλαρκ, εναγώνια προσπάθεια για τη διάσωσή τους. Αν σας ενοχλεί που στη Σελήνη δεν βρέθηκαν τέτοιες «θάλασσες», δεν πειράζει. Μεταθέστε το με τη φαντασία σας σε άλλο πλανήτη / δορυφόρο...

 

3.5 + 4.0 = 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω κι εγώ την αξιολόγησή μου που τόσο έχω αμελήσει.

1. Οδύσσεια του διαστήματος-Κλάρκ 7,0

2. Ο πόλεμος των κόσμων-Γουέλς 7,00

3. Λουλούδια για τον Άλγκερνον-Keyes 8,50

4. Rendez vous with rama-clarke 7,5

5. Forever war-Haldeman 9,5

6. 1984-Όργουελ 10,00

7. The stars is my destination-Bester 9,00

8. Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ-Άνταμς 8,5

9. Ubik-Dick 9,50

10. Dune-Herbert 8,00

11. O αναρχικός των 2 κόσμων-Λε Γκεν 7,50

12. Solaris-Lem 8,50

13. Η ώρα των τριφίδων-Γουίνταμ 7,00

14. Valis-Dick 8,50

15. Το ηλεκτρικό πρόβατο -Dick 9,50

16. The man in the high castle-Dick 8,00

17. Η μηχανή του χρόνου-Γουέλς 6,00

18. Σφαγείο νούμερο 5-Βόνεγκατ 9,50

19. Φάρενάϊτ 451-Μπράντμπερι 8,50

20. Θαυμαστός καινούργιος κόσμος-Χάξλεϊ 9,00

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημέρι ξεκίνησα το RIM: Ο τροχός της ζωής, του Αλεξάντερ Μπέσερ

Με έπεισες να το πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημέρι ξεκίνησα το RIM: Ο τροχός της ζωής, του Αλεξάντερ Μπέσερ

Με έπεισες να το πάρω...

 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου. Εγώ το πήρα 3-4 ευρώ από το παζάρι βιβλίου πριν κάτι μήνες. Ε, μόλις το άρχισα, το τελείωσα σε λίγες ώρες(εντάξει, το ίδιο κάνω και με τα υπόλοιπα βιβλίαtease.gif, αλλά με είχε συνεπάρει... και είναι κυβερνοπάνκ, έτσι; Δεν μου συνέβει το ίδιο με το Νευρομάντης...dazzled.gif). Πάντως, θεωρώ ότι είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μη στενοχωριέσαι, μου αρέσει να παίρνω βιβλία που προτείνει ο κόσμος εδώ. Και εγώ δεύτερο χέρι το πήρα, τέσσερα ευρώ παρά κάτι...

Link to comment
Share on other sites

The Android's Dream (John Scalzi) - 8.5

Counter-Clock World (Philip K. Dick) - 7

Isle of the Dead (Roger Zelazny) - 8

The Time Ships (Stephen Baxter) - 8

The Moon is a Harsh Mistress (Robert Heinlein) - 9

The Sirens of Titan (Kurt Vonnegut) - 9

Link to comment
Share on other sites

Chriestopher Evans: Mortal Remains 5/3 = 8

 

Πολύ ενδιαφέρουσα, πρωτότυπη, καλογραμμένη και αρκούντως φουτουριστική space opera που εκτυλίσσεται σε όλη την έκταση του ηλιακού συστήματος σε μία εποχή που η ανθρωπότητα είναι πραγματικά διαφορετική.

 

 

 

Arkady & Boris Strugatsky, Roadside picnic

 

Ένα γοητευτικό βιβλίο για τις ανθρώπινες επιθυμίες και αδυναμίες, σε μια Γη που έχουν αγγίξει (κυριολεκτικά: αγγίξει μια στάλα) εξωγήινοι. Πολύ καλογραμμένο (φυσικά το διάβασα στην αγγλική μετάφραση και όχι στο πρωτότυπο) και πολύ πυκνογραμμένο. Πρώτη φορά έπρεπε να σταματώ κάθε δυο παραγράφους και να κοιτώ πίσω, και δεν νομίζω ότι αυτό οφείλεται σε αδυναμία της μετάφρασης. Ένα διαμάντι για να ανακαλύψετε όσοι δεν το έχετε διαβάσει...

 

6 + 4 = 10

 

 

Όντως καταπληκτικό βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Lucius Sheppard: Life During Wartime 4/4= 8

 

Οπως είπα αλλού ο L.Sheppard είναι εκπληκτικός συγγραφέας. Είπα ακόμα ότι το βιβλίο σου μεταφέρει την ατμόσφαιρα του Αποκάλυψη Τώρα σε λογοτεχνική νορφή. Γιατί λοιπόν δεν δίνω μεγαλύτερο βαθμό; Γιατί το βιβλίο έχει ένα βασικό πρόβλημα στην δομή του: αποτελείται απο 5 μέρη τα οποία όταν τα διαβάζεις είναι σαν να διαβάζεις 5 διαφόρετικές νουβέλλες. Με άλλα λόγια η δομή του μυσθιστορήματος είναι χαλαρή με αποτέλεσμα να σου δίνεται η εντύπωση ότι δεν διαβάζεις ακριβώς ένα ενιαίο μυθιστόρημα. Ισως να φταίει το γεγονός ότι ήταν το πρώτο μυσθιστόρημα του. Συμβουλέυω να διαβάσετε Sheppard αλλά μην ξεκινήσετε από αυτό το βιβλίο.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Walter Tevis, Mockingbird

 

Τον 25 αιώνα οι άνθρωποι δεν ξέρουν πια να διαβάσουν, αν και το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα είναι κάποιο άλλο... Είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο στις εκδόσεις bell πριν 25 περίπου χρόνια, αλλά το έχω χάσει. Δεν θυμάμαι να με είχε γοητεύσει τόσο, όσο αυτή η ανάγνωση, στο πρωτότυπο. Να είναι τα χρόνια, τα όσα έχω στο μεταξύ διαβάσει, ή η μετάφραση; Ποιος ξέρει... Ο Tevis έγραψε νομίζω δύο όλα και όλα μυθιστορήματα εφ (παράγγειλα ήδη το δεύτερο, το man who fell to earth) αλλά αυτό εδώ μετράει για πέντε. Ο «κόσμος» του είναι υπέροχος, η γραφή εξαιρετική, οι τρεις χαρακτήρες (ο ένας ρομπότ) φανταστικοί. Διαβάστε το.

 

5.5 + 4.0 = 9.5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..