Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Brian Aldiss, Non stop

Πολύ σημαντικό βιβλίο για την εξέλιξη της εφ, το πρώτο (τουλάχιστον το πρώτο αγγλόφωνο και σύγχρονο) που καταπιάνεται με όσα μπορούν να συμβούν σε ένα generation ship, ένα σκάφος που ταξιδεύει για γενεές ως κάποιο «κοντινό» αστέρι. Πολλές καλές ιδέες μαζεμένες σε λίγες σελίδες, κάτι που αποκτά ιδιαίτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς το έτος, 1958 (ήταν επίσης το πρώτο μυθιστόρημα του Άλντις). Κάποιες αδυναμίες στην αφήγηση του στερούν το «άριστα», αλλά οπωσδήποτε χαρακτηρίζεται επάξια «πολύ καλό». Γεμάτο ανατροπές και εκπλήξεις ως την τελευταία σελίδα, θα κρατήσει τον αναγνώστη hooked.

 

5.0 + 3.0 = 8.0

 

Το Σαββατοκύριακο έχει επικαιροποίηση του πίνακα, οπότε αν έχετε άλλη αξιολόγηση ρίξτε τη σήμερα-αύριο...

 

Επισημαίνω ότι το Roadside picnic έχει πλέον 4 αξιολογήσεις (του λείπει μια για τον πίνακα) όπως και το non stop. Παναγιώτη δεν έλεγες ότι το έχεις διαβάσει;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Robert Heinlein - Starship Troopers 4.0+4.0 = 8.0

 

Μετα απο ενα σημειο εκανε κοιλια για μενα κ εμεινε στασιμο.

Επισης οκ μου αρεσε σαν ιδεα το πολιτευμα που χρησιμοποίησε(ελευθερη δικτατορια? :p),δεν το εχω ξαναδει σε ΕΦ αλλα το παρακανε,το υποστηριξε τοσο πολυ που με εκνευρισε λιγο.

Στο τελος μου εμεινε ως ενα καλο βιβλιο που με 2-3 διαφορετικα πραγματακια θα ηταν κατι το εξαιρετικο.

Edited by Maxus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Επισημαίνω ότι το Roadside picnic έχει πλέον 4 αξιολογήσεις (του λείπει μια για τον πίνακα) όπως και το non stop. Παναγιώτη δεν έλεγες ότι το έχεις διαβάσει;

 

 

Ναι αλλά νομίζω ότι το είχα αξιολογησει πέρυσι

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα δω ξανά τον πίνακα όταν επιστρέψω σπίτι (τέλος εβδομάδας) και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Έξω οι Εξωγήινοι! Χιουμοριστικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, του Φρέντρικ Μπράουν. Οι Αρειανοί εισβάλουν, κατά κάποιο τρόπο, στην Γη, και κάνουν την ζωή των ανθρώπων πολύ δύσκολη. Δεν θα πω τι γίνεται ακριβώς στο βιβλιαράκι αυτό(μόλις 160 σελίδες), αλλά είχε πάρα πολλές ξεκαρδιστικές σκηνές, και ο Μπράουν έλεγε μερικές αλήθειες για τους ανθρώπους, τις ανθρώπινες σχέσεις, την απλή καθημερινότητα, την πολιτική και τέλος πάντων ότι αφορά τον πολιτισμό μας, καλυμμένες με τον μανδύα του χιούμορ και της πλάκας. Γενικά, δεν είναι να πάρεις στα σοβαρά την ιστορία, δηλαδή να διαβάσεις ένα περιπετειώδες έργο με εξωγήινους εισβολείς και λοιπά, αλλά είναι μια αστεία ιστορία για να γελάσεις, να προβληματιστείς και να περάσει ευχάριστα η ώρα. Σπάνιο βιβλιαράκι στα ελληνικά, εκδόσεις Έψιλον, 1970, μόνο αν είσαι τυχερός το βρίσκεις, και 'γω ήμουν.

 

Φρέντρικ Μπράουν - Έξω οι Αρειανοί: 4.5+3.5=8

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα δω ξανά τον πίνακα όταν επιστρέψω σπίτι (τέλος εβδομάδας) και θα σου πω.;

 

Τα έχω αξιολογήσει και τα δύο στο ποστ 381 στην σελίδα 20 του τόπικ.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Έξω οι Εξωγήινοι! Χιουμοριστικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, του Φρέντρικ Μπράουν. Οι Αρειανοί εισβάλουν, κατά κάποιο τρόπο, στην Γη, και κάνουν την ζωή των ανθρώπων πολύ δύσκολη. Δεν θα πω τι γίνεται ακριβώς στο βιβλιαράκι αυτό(μόλις 160 σελίδες), αλλά είχε πάρα πολλές ξεκαρδιστικές σκηνές, και ο Μπράουν έλεγε μερικές αλήθειες για τους ανθρώπους, τις ανθρώπινες σχέσεις, την απλή καθημερινότητα, την πολιτική και τέλος πάντων ότι αφορά τον πολιτισμό μας, καλυμμένες με τον μανδύα του χιούμορ και της πλάκας. Γενικά, δεν είναι να πάρεις στα σοβαρά την ιστορία, δηλαδή να διαβάσεις ένα περιπετειώδες έργο με εξωγήινους εισβολείς και λοιπά, αλλά είναι μια αστεία ιστορία για να γελάσεις, να προβληματιστείς και να περάσει ευχάριστα η ώρα. Σπάνιο βιβλιαράκι στα ελληνικά, εκδόσεις Έψιλον, 1970, μόνο αν είσαι τυχερός το βρίσκεις, και 'γω ήμουν.

 

Φρέντρικ Μπράουν - Έξω οι Αρειανοί: 3.5+4.5=8

 

Το έχω στα αγγλικά (Martians, go home) σε εξίσου παλιά έκδοση με την ελληνική, που ομολογώ ότι δεν ήξερα καν ότι υπήρχε! Από τα πιο αστεία και ψαγμένα πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ. Σίγουρα στην προσωπική μου Top-50 λίστα.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο βιβλιαράκι στα ελληνικά, εκδόσεις Έψιλον, 1970, μόνο αν είσαι τυχερός το βρίσκεις, και 'γω ήμουν.

 

χεχε τυχερός ή... άνω των σαράντα. Το έχω και εγώ, όπως και άλλα δύο της σειράς: Εγώ το ρομπότ & Η άλλη πλευρά του απείρου, Λάινστερ. Και τα τρία τα είχα διαβάσει στο λύκειο... Ναι... πάνε χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα δω ξανά τον πίνακα όταν επιστρέψω σπίτι (τέλος εβδομάδας) και θα σου πω.;

 

Τα έχω αξιολογήσει και τα δύο στο ποστ 381 στην σελίδα 20 του τόπικ.

 

Ναι, σε είχα υπολογίσει, μαζί με εμένα, τον Μπλέιντ και τον Μάξους = 4. Αν μας κάνει τη χάρη και μια Χάρις να το αξιολογήσει, θα το δούμε στην πενηντάδα...

 

Ακριβώς ένα χρόνο μετά, στη λίστα έχουν προστεθεί τα παρακάτω 22:

 

 

10) Nova(1968)-Samuel R.Delany

(...)

17) Roadside Picnic(1972)-Arkady & Boris Strugatsky

 

 

Βάσω: Τα δύο αυτά βιβλία έχουν τέσσερις αξιολογήσεις... Τι λες;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Nikosal από αυτή τη σειρά, εκτός του βιβλίου του Μπράουν, έχω αυτό του Λάινστερ, και επίσης το "Επιστροφή στη Γη" του Ζελάζνι και το "Ποιος" του Άλτζες Μπάντρις. Πολύ ωραία βιβλιαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ας ρίξω και μια αξιολόγηση.

 

Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ. Το ξεκίνησα κατά τις 2 το μεσημέρι, και το τελείωσα γύρω στις 4 παρά κάτι, έπειτα από συνεχόμενο διάβασμα, δίχως διαλείμματα. Πολύ εύκολο και γρήγορο ανάγνωσμα, όπως και πολύ ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Δεν είναι κλασικό βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, απλώς γίνονται κάποιες νύξεις, ας πούμε, και έτσι μπορεί να θεωρηθεί και επιστημονικής φαντασίας. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ένα εντυπωσιακότερο φινάλε, κάτι που να κάνει μπαμ και να με κάνει να ανατριχιάσω, μιας και ο μαιτρ του σασπένς, Άιρα Λέβιν, το πήγαινε λάου-λάου με μια ιστορία όπου αχνοφαινόταν ένα μυστήριο, κάτι κακό τέλος πάντων, και περίμενα ότι στο τέλος θα γίνουν όλα γρήγορα και το βιβλίο θα τελείωνε πολύ δυνατά, αλλά τελείωσε αφήνοντας τα πράγματα λίγο μετέωρα για το τι και πως έγινε τελικά οι γυναίκες του Στέπφορντ να έχουν τέτοια συμπεριφορά... Βέβαια, πρέπει να πω ότι το τέλος δεν είναι κακό, αυτό που αφήνει τα πράγματα λίγο μετέωρα και σε κάνει να αναρωτιέσαι τι έγινε τελικά και πως οι γυναίκες του Στέπφορντ θα αλλάξουν και αν θα αλλάξουν, πως θα ξεμπλέξουν και αν ξεμπλέξουν, είναι καλό για ένα βιβλίο... Γενικά πάντως πάρα πολύ καλογραμμένο βιβλίο, ορισμός του page turner και του σασπένς, και το προτείνω για ένα γρήγορο ανάγνωσμα που δεν θα κουράσει αλλά θα διασκεδάσει. Μου άρεσε.

 

Άιρα Λέβιν - Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ: 4.5+3.5=8

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

(10) Nova(1968)-Samuel R.Delany

(...)

17) Roadside Picnic(1972)-Arkady & Boris Strugatsky

 

Βάσω: Τα δύο αυτά βιβλία έχουν τέσσερις αξιολογήσεις... Τι λες;

 

Ε, αφού μου κάνεις και ιδιαίτερη πρόσκληση, κύριε...

 

Nova: 5,5+3.5 = 9,0

Roadside Picnic: 5,5+3,5 = 9.0

 

Επίσης, με την ευκαιρία:

The Sheep Look Up, John Brunner

Οικολογική (και οικονομική δυστοπία), με εφιαλτικό τοπίο και απαισιόδοξη πλοκή/κατάληξη.

Το διάβασα με αργούς ρυθμούς. Από τη μια ήθελα να δω τι θα γίνει παρακάτω και από την άλλη δεν άντεχα να πάρω τόση στενοχώρια σε μεγάλες δόσεις.

Παρόλοπου η ιδέα είναι γνωστή (υποβάθμιση του περιβάλλοντος που οδηγεί σε χιονοστιβάδα περαιτέρω υποβαθμίσεων), η εποχή που έχει γραφτεί δίχνει μια εντυπωσιακά καλή σφαιρική αντίληψη του συγγραφέα για την αλληλεπίδραση των συστημάτων μεταξύ τους.

Στο βιβλίο δεν υπάρχει το φαινόμενο του θερμοκηπίου (μάλλον ακόμα ελάχιστα γνωστό τότε) και το AIDS (που δεν είεχε εμφανιστεί ακόμη), αλλά ό,τι άλλο συμβαίνει τα αναπληρώνει άξια.

Πάρα πολύ ζωντανό -κάποια στιγμή αρχίζεις να φοβάσαι να πιεις το νεράκι στο ποτήρι σου ή κοιτάς καχύποπτα αν θα μολυνθεί το νύχι που έσπασες.

Πολλές οπτικές γωνίες και πολλές μέθοδοι αφήγησης (ειδήσεις, διάλογοι, περιγραφές, αποσπάσματα εφημερίδων). Ζήλεψα πραγματικά την ικανότητα του συγγραφέα να ενώσει τόσες πολλές ιστορίες και πληροφορίες χωρίς να αφήσει κανένα κενό.

 

Αξιολόγηση: 5,0+4,0=9,0

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ!

 

Επισκεφτείτε αργότερα σήμερα το σχετικό τόπικ για το νέο πίνακα με πολλές ανακατατάξεις: νέα βιβλία στην πενηντάδα, βιβλία που έφυγαν εκτός, και... και... (ταρά-ταρά-τατάτ) ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΜΑΣ!

 

(Και όλα αυτά προς τέρψη του μεγαλύτερου λάτρη της λίστας, Σκώληκα του Ευρίπου, Καταναλωτή Μπύρας, Χαμένου στο τελευταίο Write off, Ντίνου Χατζηγιώργη!)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος. Το πρώτο βιβλίο της Ούρσουλα Λε Γκεν που περνάει στη λίστα με τα διαβασμένα. Πολιτικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, όπου θίγει τις καταστροφές των δασών από τους ανθρώπους με σκοπό το κέρδος, αλλά και την καταστροφή πολιτισμών από τους αποίκους. Πως κατάφεραν οι Γιούμεν, οι άποικοι, να κάνουν εχθρικά τα ειρηνικά και σε τέλεια αρμονία με το περιβάλλον μικρά πράσινα ανθρωπάκια, τα λεγόμενα Κρήτσι; Με την απληστία, την "ανωτερότητα" και την εκμετάλλευση μέχρι αηδίας. Τέλος πάντων, αυτά και άλλα πολλά θίγει αυτό το πολιτικό μυθιστόρημα, το οποίο είναι απίστευτα καλογραμμένο. Από μένα παίρνει άριστα στη γραφή.

 

Ούρσουλα Λε Γκεν - Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος: 4.5+4=8.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Oryx and Crake, Margaret Atwood: να μην επαναλαμβάνομαι, μου άρεσε μόνο η μία οπτική γωνία του βιβλίου και η όλη ου(δυσ)τοπία του κόσμου.

 

3 (πλοκή) + 4 (γραφή) = 7

Link to comment
Share on other sites

Πλανήτης Ωμέγα. Ούτε κατάλαβα πότε το τελείωσα! Κλασικό περιπετειώδες ανάγνωσμα με καλές και δυνατές ιδέες που εφαρμόστηκαν αρκετά καλά. Ο πρωταγωνιστής είναι ένας τύπος που ξυπνάει ξαφνικά σε ένα δωμάτιο χωρίς να θυμάται τίποτα, εκτός κάποιων πραγμάτων. Τελικά μαθαίνει ότι είναι ένοχος για φόνο και στέλνεται με διαστημόπλοιο - φυλακή στον πλανήτη Ωμέγα, σαν εξόριστος, μαζί με άλλους εγκληματίες. Αυτός ο πλανήτης κατοικείται από εγκληματίες πάσης φύσεως, οι οποίοι πρέπει να σκοτώνουν για να ανεβούν κοινωνική θέση, αλλά πάντα σύμφωνα με τους νόμους(!). Μετά από πολλές περιπέτειες και δοκιμασίες, ο πρωταγωνιστής πάει πίσω στη Γη, όπου συναντάει την αλήθεια... Πολύ δυνατό βιβλίο όσον αφορά τις ιδέες και αυτά που θίγει, και ας μην του φαίνεται... Και το τέλος αρκετά ανατρεπτικό και δυνατό! Φυσικά, έχει και τα αρνητικά του. Απλή γραφή, που συντελεί βέβαια στην γρήγορη και εύκολη ανάγνωση, αλλά και όχι τόσο σφιχτοδεμένη πλοκή ή μεγάλη εκβάθυνση στους χαρακτήρες. Ρόλο σε αυτό παίζει το μέγεθος, μόνο 161 σελίδες, ενώ με τέτοιο θέμα θα μπορούσε να ήταν τουλάχιστον 400 κατά τη γνώμη μου. Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ!

 

Ρόμπερτ Σέκλεϊ - Πλανήτης Ωμέγα: 5+3.5=8.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι μέσα στο χώρο και στο χρόνο. Αυτή τη φορά ο Φίλιπ Ντικ καταπιάνεται με το ταξίδι στο χρόνο. Δεν πρόκειται για μια απλή και κλασική ιστορία με ένα ταξίδι στο παρελθόν ή στο μέλλον, όπου ο χρονοταξιδιώτης περιγράφει αυτά που βλέπει, αλλά πρόκειται για μια ιστορία γεμάτη με μυστήριο και περιπέτεια, όπως και με διάφορα χωροχρονικά πειράματα και πολλά παράδοξα. Κλασικές ιδέες Φίλιπ Ντικ δηλαδή, ένα μπλέξιμο τέλος πάντων, με πάρα πολύ καλή γραφή και κλασικούς χαρακτήρες που συναντάς στα περισσότερα βιβλία του Φίλιππα. Μου άρεσε πολύ, αλλά σίγουρα δεν είναι από τα καλύτερά του έργα, απλά ένα από τα καλά του.

 

Φίλιπ Ντικ - Ταξίδι μέσα στο χώρο και στο χρόνο: 5+3.5=8.5

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 

«Ζούμε σε ένα κόσμο που αλλάζει», λέει το κλισέ, αλλά πόσο αλλάζει το διαπίστωσα όταν διάβασα ξανά, μετά από χρόνια, το Γυρίστε το Γαλαξία. Θυμάμαι ότι στην πρώτη ελληνική του έκδοση μου είχε κάνει εντύπωση και μπορώ να φανταστώ γιατί: Έξυπνη γραφή και έξυπνες ιδέες σε μια εποχή που η ελληνόγλωσση (η μεταφρασμένη εννοώ) εφ ήταν ο Ασίμοφ, ο Κλαρκ, έστω οι πρώτοι Ντικ. Σίγουρα οι χαρακτηρισμοί ίσχυαν τότε, μα ενώ άλλα βιβλία διατηρούν τριάντα ή σαράντα χρόνια μετά τη φρεσκάδα τους το Γυρίστε σε αυτή τη δεύτερη ανάγνωση μου άφησε μια πικρή γεύση: πολλά αστεία είναι ανούσια, η γραφή κουραστική και οι ιδέες (που εξακολουθούν να είναι ενδιαφέρουσες) χωρίς ανάπτυξη. Δεν πάω στο άλλο άκρο, δεν χαρακτηρίζω -φυσικά- δευτεράτζα τον Άνταμς και το έργο του, αλλά αισθάνομαι το λιγότερο ότι είναι ξεπερασμένος. Σήμερα δεν μου λέει πολλά πράγματα. Στην εποχή του βέβαια, έδωσε μια ώθηση, ήταν μια ένεση ανανέωσης και σέβομαι τη συνεισφορά του. Ως εκεί. Να διαβάσω τις συνέχειες (που είχα επίσης διαβάσει τότε, μάλλον όλες) μου φαίνεται αδύνατο, αν και ξέρω (και εκτιμώ) τους ανθρώπους που λένε (και στο φόρουμ μας) ότι διαβάζουν ξανά και ξανά τη σειρά, κάθε χρόνο...

 

3.5 + 3.0 = 6.5

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Software. Γραμμένο το 1982, δυο χρόνια πριν τον Νευρομάντη του Γουίλιαμ Γκίμπσον, πρόκειται για το πρώτο cyberpunk βιβλίο, βραβευμένο με το Philip K. Dick το 1983! Τι μπορώ να πω για το βιβλίο αυτό; Ότι είναι παλαβό, ακραίο, παρανοϊκό, τρελό; Είναι όλα αυτά και άλλα πολλά. Γέροι χίπηδες που ζουν στην Καλιφόρνια και κάθε λίγα χρόνια αλλάζουν ανθρώπινα όργανα για καλύτερη λειτουργία. Ρομπότ στην Σελήνη, που ονομάζονται και Σεληνορομπότ, που είναι στα πρόθυρα εμφυλίου πολέμου, αλλά θέλουν να χρησιμοποιήσουν τον ανθρώπινο εγκέφαλο προς όφελός τους, και έτσι κάνουν μαγνητοσκοπήσεις εγκεφάλων, ανοίγουν ανθρώπινα σώματα για να πάρουν όργανα αλλά και τον εγκέφαλο. Εγκέφαλοι που αλλάζουν συνεχώς σώματα, ρομποτικά σώματα, αλλά οι σκέψεις και οι αναμνήσεις δεν αλλάζουν, μόνο το περίβλημα, η θήκη. Μάχες μεταξύ μεγάλων σεληνορομπότ και... Εκσκαφέων. Ένας χαμός! Αχαλίνωτη φαντασία, τρελές ιδέες που αν στέκουν ή όχι δεν με πολυενδιαφέρει, αμείωτη δράση και ένταση, σκηνές και ατάκες που σου μένουν για καιρό, πολύ καλοί και ενδιαφέροντες χαρακτήρες που τα πρόσωπά και τα σώματά τους... αλλάζουν καμιά φορά, πάρα πολύ καλή γραφή με χιούμορ, γενικά ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο που ανήκει σε μια τετραλογία, την Ware. Τα άλλα τρία βιβλία της σειράς δυστυχώς δεν έχουν μεταφραστεί, και ούτε πρόκειται, και όλη η ιστορία είναι τόσο μα τόσο ενδιαφέρουσα, που κάποια στιγμή θα τα διαβάσω στα αγγλικά. Περιττό να πω ότι θα γινόταν μια γαμάτη ταινία, έτσι;

 

Ρούντι Ράκερ - Software: 5+4=9

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 

Σίγουρα οι χαρακτηρισμοί ίσχυαν τότε, μα ενώ άλλα βιβλία διατηρούν τριάντα ή σαράντα χρόνια μετά τη φρεσκάδα τους το Γυρίστε σε αυτή τη δεύτερη ανάγνωση μου άφησε μια πικρή γεύση: πολλά αστεία είναι ανούσια, η γραφή κουραστική και οι ιδέες (που εξακολουθούν να είναι ενδιαφέρουσες) χωρίς ανάπτυξη. Δεν πάω στο άλλο άκρο, δεν χαρακτηρίζω -φυσικά- δευτεράτζα τον Άνταμς και το έργο του, αλλά αισθάνομαι το λιγότερο ότι είναι ξεπερασμένος. Σήμερα δεν μου λέει πολλά πράγματα. Στην εποχή του βέβαια, έδωσε μια ώθηση, ήταν μια ένεση ανανέωσης και σέβομαι τη συνεισφορά του. Ως εκεί.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Καλό μεν, πολύ υπερεκτιμημένο δε.

 

3.0 + 3.0 = 6.0

 

Αναλυτική γνώμη εδώ.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Καλό μεν, πολύ υπερεκτιμημένο δε.

 

3.0 + 3.0 = 6.0

 

Αναλυτική γνώμη εδώ.

 

Βλάσφημε wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Τρεις συνοπτικές αξιολογήσεις σε βιβλία που διάβασα τον Αύγουστο.

 

Adam Roberts, Yellow Blue Tibia

Καλή πένα και έξυπνη υπόθεση, πολύ ενδιαφέρον σκηνικό, δυνατό χιούμορ, πολλές υποσχέσεις... αλλά... αλλά προς το τέλος κοιλιά και μικρή απογοήτευση. Κρίμα, ήθελα πολύ να κρατήσουν οι πρώτες εντυπώσεις. Και πάλι, το βρήκα συνολικά ενδιαφέρον.

4.0 + 3.5 = 7.5

Clifford Simak, City

Υπέροχες ιδέες και ήρωες σε ένα φανταστικό περιβάλλον. Ναι, σε ένα δυο σημεία δείχνει την ηλικία του, αλλά πραγματικά αυτό δεν έχει καμιά σημασία. Must read.

5.5 + 4.0 = 9.5

Walter Tevis, The Man who Fell to Earth

Άλλο ένα κλασικό, καλογραμμένο βιβλίο, που θα αγγίξει όσους ζουν μοναχικά, νιώθουν μοναχικά, ή έχουν γνωρίσει μοναχικούς ανθρώπους, που ένας μεγάλος ή μικρός σκοπός κάποια στιγμή τους ξεπερνάει.

5.0 + 4.-0 = 9.0

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε ο aScannerDarkly θα αξιολογήσει το A Scanner Darkly για να το σπρώξει στην 50άδα; Έχει τέσσερις αξιολογήσεις...χεχε...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..