Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

WarWorld: In the balance, Harry Turtledove.

 

Είχα αρχίσει αυτό το βιβλίο παλιά, το είχα παρατήσει και το τέλειωσα τώρα πιάνοντας ξανά από τη σελίδα 200 (και φτάνει στις 650 δυστυχώς). Προφανώς ο Turtledove με το στιλ του θα έχει κατακτήσει κάποιους αναγνώστες, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να δω το «πώς». Η υπόθεση του παρόντος είναι εναλλακτική ιστορία: Εκεί που μαίνεται ο Β' ΠΠ, προσγειώνονται κάτι lizards με superior πολεμικό εξοπλισμό και αρχίζουν την κατάκτηση της Γης. Είχαν την αίσθηση ότι θα την ολοκληρώσουν γρήγορα, όπως έκαναν σε άλλους δύο πλανήτες σε κοντινά ηλιακά συστήματα, αλλά εδώ πέφτουν πάνω στους Σοβιετικούς, Ναζί, Αμερικανούς, που αντιστέκονται σφοδρά και σταδιακά αρχίζουν να προκαλούν βαριές απώλειες στους εισβολείς. Το βιβλίο είναι κομμένο ανάμεσα σε περισσότερους από δέκα ήρωες, από το Σικάγο ως τις στέπες της Ρωσίας και τη Βαρσοβία, και κεφάλαιο με κεφάλαιο παρακολουθούμε τι τρέχει με τον καθένα. Δεν υπάρχει τίποτα ελκυστικό σε αυτό, χάνεις το ενδιαφέρον στο μεταξύ, μια τεράστια πολυλογία δηλαδή, στεγνό ύφος και αδιάφορο plot που απλώνεται σε ιλιγγιώδη αριθμό σελίδων. Και σκεφτείτε, στο τέλος του πρώτου τόμου ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα, ενώ ακολουθούν άλλοι... 7 (συνολικά: η υπόθεση εξελίσσεται σε μια αρχική τετραλογία, μια τριλογία όπου έχουν φτάσει και οι άποικοι lizards -αυτοί οι αρχικοί είπαμε είναι οι στρατιώτες- και ένα τελικό τόμο όπου όπως διαβάζω οι Γήινοι πηγαίνουν στον πλανήτη των lizards).

 

Δεν μπορώ να συστήσω αυτό το αδιάφορο τούβλο σε κανέναν. Είναι απογοητευτικό. Κατά σύμπτωση πάντως, μπόρεσα να βρω μόλις προχτές το Agent of Byzantium, το οποίο έψαχνα καιρό. Είναι το πρώτο μάλλον μυθιστόρημα του συγγραφέα (1987) πριν αρχίσει τα τούβλα της εναλλακτικής ιστορίας (η φράση «γράφει με ρυθμό πολυβόλου» δεν πρέπει να ταιριάζει σε άλλον περισσότερο από ό,τι στον Turtledove). Θα το διαβάσω σύντομα και θα μάθω αν ο Turtledove είναι ο συγγραφέας που γνώρισα στο Worldwar ή... διασώζεται.

 

2.0 + 1.5 = 3.5

Link to comment
Share on other sites

Το Guns Of The South έχω ακούσει ότι είναι καλό και φυσικά είναι αυτοτελές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The city, not long after, Pat Murphy

 

Το Σαν Φρανσίσκο με 200 κατοίκους, στην πλειονότητά τους καλλιτέχνες. Όχι πραγματικοί, ερασιτέχνες. Πάντως πολύ δημιουργικοί: τόσο που να δοκιμάσουν να υπερασπιστούν τον τρόπο ζωής τους χωρίς όπλα και σφαίρες, απέναντι σε ένα στρατηγό που θέλει να τους συμπεριλάβει με το ζόρι στη Νέα Αμερική που χτίζει.

 

Έξυπνο setting, αν και ο συναισθηματισμός που βγάζει το κείμενο (κυρίως γύρω από τη σχέση των κατοίκων με την πόλη) με κούρασε. Πολύ καλύτερο στην αρχή, χάνει λίγο προς το τέλος, εκεί που κανονικά η Μέρφι ρίχνει όλο της το βάρος. Αξίζει πάντως να διαβαστεί. Κυκλοφορεί και μεταφρασμένο, νομίζω στην περιορισμένη βιβλιογραφία της εφ στα ελληνικά είναι από τα καλά κείμενα.

 

4.0 + 3.0 = 7.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Jonah Kit, Ian Watson

 

Υποτίθεται ένα από τα 100 βιβλία που πρέπει να διαβάσουμε, σύμφωνα με το γνωστό βιβλιαράκι. Δεν ξέρω μόνο το γιατί. Η υπόθεση απλά δεν μας αφορά σε κανένα σημείο της και ο τρόπος γραφής είναι τρομερά ξεπερασμένος. Πιθανότατα στη σύλληψή τους οι ιδέες ήταν καλές, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο ο Watson να τις αναπτύξει.

 

2.5 + 2.0 = 4.5

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Four Ways to Forgiveness - Ursula Le Guin.

 

Τέσσερις νουβέλες, χαλαρά συνδεδεμένες μεταξύ τους.

Ξεκίνησα να το διαβάζω και νόμιζα ότι δεν έχει και πολλά να μου πει. ΟΚ, βρισκόμαστε στον κόσμο του Hain, ΟΚ, έχουμε μια παράξενα παγιωμένη κοινωνική κατάσταση, εντάξει, ας δούμε πού κινούνται οι ήρωες.

Τελικά, διαπίστωσα ότι ήταν πολύ καλό. Μπορεί να μην ήταν από τα βιβλία που δεν μπορείς να ακουμπήσεις κάτω και να πάρεις μια ανάσα, μπορεί να μην είχα σαφή εικόνα του κόσμου -με εξαίρεση τη Γεωθάλασσα, στα περισσότερα βιβλία της Λε Γκεν το παράπονό μου είναι ότι δεν έχουν χάρτες- αλλά έθιξε τα πάντα γύρω από τις σχέσεις των ανθρώπων, την έννοια της ιδιοκτησίας και της σκλαβιάς και τις σχέσεις των δυο φύλων. Και επιπλέον, είχε και ένα χαλαρά ευχάριστο και ελπιδοφόρο τέλος σε όλες.

 

Βαθμολογία: 4,0 + 3,5 = 7,5

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, Βάσω. Ξέρεις πόσο καιρό περίμενε αυτό το βιβλιαράκι την 5η του αξιολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

The Lovers, Philip Hose Farmer

 

Εξαιρετική ιστορία, με θεοκρατική και καταπιεστική Εκκλησία-Πολιτεία, διαστημικό ταξίδι, εξωγήινους, έρωτα -προφανώς- και μια καταπληκτική ιδέα εξέλιξης.

Βλέπουμε τον ήρωα να περνάει ταχύτατα από τη μια φάση στην άλλη με τις αλήθειες να αμφισβητούνται και τον ίδιο να "ενηλικιώνεται" μέχρι την τελευταία στιγμή.

 

Γραμμένη απλά, κυλάει γρήγορα και διαβάστηκε μέσα σε ελάχιστες ώρες.

 

Αξιολόγηση: 5.5 + 3.5 = 9,0

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαίνεται, ιδιαίτερα αν κρίνω από τις αξιολογήσεις των υπολοίπων μελών ως τώρα, ότι είναι ένα βιβλίο που είτε αγαπάς πολύ, είτε δεν σε αγγίζει καθόλου:

Richard Morgan, Altered Carbon

 

Η κεντρική - κεντρική εφ ιδέα είναι καλή. Προσωπικότητα, μνήμες, όλα, downloaded σε θήκες, δηλ. αθανασία στην πράξη. Οι πλούσιοι καλύτερα, οι μεσαίες τάξεις καλά, οι φτωχοί συνήθως δεν έχουν να πληρώσουν για το storage και τη θήκη, οι καθολικοί... δεν τη δέχονται. Πάνω σε αυτήν την κεντρική ιδέα θα μπορούσε να χτιστεί η ιστορία έτσι ή αλλιώς, με δέκα διαφορετικούς τρόπους. Αυτό που διαλέγει ο Μόργκαν είναι ένα βίαιο αστυνομικό μυθιστόρημα που δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν πειράζει, με τις υγείες μας.

 

2.0 + 2.5 = 4.5

Link to comment
Share on other sites

Ε, είναι θέμα γούστου. Απλώς δεν σου αρέσει η αστυνομική επιστημονική φαντασία (δικός μου όροςlaugh.gif).

Link to comment
Share on other sites

χεχε και μόνο για να σου πετάξω έτσι τα μάτια έξω, άξιζε.

 

Καλά, 8 του έχεις βάλει και εσύ... Δηλαδή 3.5 παραπάνω... Δεν το θεώρησες αριστούργημα.

 

Ενώ, για να σε καρφώσω στον Τέταρτο, στο Ακόμα και οι Θεοί, έχεις βάλει 6,5! Δηλαδή, 3.5... παρακάτω από μένα (δεκάρι). Βλέπεις την αντιστοιχία;

Link to comment
Share on other sites

Richard Morgan, Altered Carbon

 

2.0 + 2.5 = 4.5

:eek:

 

(Ο mman ανακαλύπτει κάποιον πιο ψείρα από τον ίδιο)

 

Πάντως κι εμένα μου άρεσε πολύ, αν και σε κάποιο σημείο άρχισα να μην καταλαβαίνω τι γίνεται με τα πέρα δώθε των προσωπικοτήτων. Αλλά έχει πολλές ιδέες και πολύ εντυπωσιακές και αυτό μου φτάνει. Όχι ότι με έκανε να αγαπήσω το cyberpunk, μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

χα, πιο ψείρας!

 

@blade: Δεν είναι αλήθεια. Πχ. Σπηλιές από Ατσάλι, Γυμνός Ήλιος... καταπληκτικά βιβλία, θα τα διαβάσω σίγουρα πολλές φορές ακόμα (καλά να είμαστε). Επίσης, Chabon αρκετά καλός και μου έρχονται στο νου αρκετά ακόμα εφ αστυνομικά που μου άρεσαν, δεν είναι και από πιο σπάνια είδη η «αστυνομική εφ».

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάθεται καλά το 4.5 για το Altered Carbon τι να κάνουμε; laugh.gif

 

(και επί ευκαιρία θα ήθελα να δω και άλλα βιβλία του Μόργκαν στα ελληνικά)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1) Καλά, 8 του έχεις βάλει και εσύ... Δηλαδή 3.5 παραπάνω... Δεν το θεώρησες αριστούργημα.

 

Ενώ, για να σε καρφώσω στον Τέταρτο, στο Ακόμα και οι Θεοί, έχεις βάλει 6,5! Δηλαδή, 3.5... παρακάτω από μένα (δεκάρι). Βλέπεις την αντιστοιχία;

1) Το 8 είναι ένας εξαιρετικός βαθμός.

 

2) Αυτό το είχα διαβάσει πριν από καμιά εικοσαετία. Σήμερα μπορεί να του έβαζα καλύτερο βαθμό (ή χειρότεροdevil2.gif).

 

 

Link to comment
Share on other sites

χεχε και μόνο για να σου πετάξω έτσι τα μάτια έξω, άξιζε.

 

Καλά, 8 του έχεις βάλει και εσύ... Δηλαδή 3.5 παραπάνω... Δεν το θεώρησες αριστούργημα.

 

Ενώ, για να σε καρφώσω στον Τέταρτο, στο Ακόμα και οι Θεοί, έχεις βάλει 6,5! Δηλαδή, 3.5... παρακάτω από μένα (δεκάρι). Βλέπεις την αντιστοιχία;

 

Όμως το 6.5 σημαίνει "καλό, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας", ενώ το 4.5 σημαίνει "ψιλοπαπαριά".

Είναι όπως αυτό που λέμε, ότι άλλο σε ένα ζευγάρι ο ένας να είναι 30 και ο άλλος 40, κι άλλο ο ένας να είναι 25 και ο άλλος 15 ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εμένα το Θνητοί Θεοί ήταν πιθανότατα το βιβλίο που μου άρεσε περισσότερο απ' όλα όσα διάβασα την περσινή χρονιά. (Και ήταν 60 στο σύνολο και κάποια απ' αυτά ογκόλιθοι της ε.φ. όπως το Nova και το Rogue Moon).

 

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν ο τρόπος που ο Μόργκαν εκμεταλλεύτηκε όλες τις πτυχές της ιδέας του.

Link to comment
Share on other sites

άλλο σε ένα ζευγάρι ο ένας να είναι 30 και ο άλλος 40, κι άλλο ο ένας να είναι 25 και ο άλλος 15 ;-)

 

μα γιατί; Αφού σε 15 χρόνια πάλι θα είναι ο ένας 40 και ο άλλος 30... Αν όμως εγώ αφήσω τη γυναίκα μου για μια 25άρα, σε δέκα χρόνια θα είναι ακόμα 35, θα περνάω ζωή και κότα και ο Μανωλιός θα έχει διαβάσει το Ακόμα και οι Θεοί ξανά, βάζοντάς του 7.5 μούμπλε, μούμπλε, τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Blade Runner: Μια ταινία. Το βιβλίο αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ομότιτλη ταινία, πέρα του τίτλου της ταινίας, που ο Ρίντλεϊ Σκοτ δανείστηκε. Βασίζεται στο βιβλίο The Bladerunner, του Alan E. Nourse, και μπορεί να πει κανείς ότι είναι κάτι σαν την περιγραφή της ταινίας που θα μπορούσε να γίνει πάνω στο βιβλίο του Nourse, ή η περιγραφή του κόσμου του βιβλίου. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Βρισκόμαστε στο 2014, στην Νέα Υόρκη, που είναι το παγκόσμιο κέντρο της παράνομης ιατρικής, και είναι ολότελα διαφορετική με την σημερινή Νέα Υόρκη. Η ατμόσφαιρα που επικρατεί είναι παρόμοια της ομότιτλης ταινίας του Σκοτ, δηλαδή σκοτεινή, κάπως παρακμιακή, σίγουρα όχι παραδεισένια ή έστω επιθυμητή. Αυτά που συμβαίνουν είναι αρκετά συγκλονιστικά και έχουν να κάνουν με την παράνομη και μη ιατρική, με το κράτος να μην ελέγχει σχεδόν καθόλου τον κόσμο. Γενικά το βιβλίο περιγράφει μια δυστοπική κοινωνία. Και μου λύθηκε μια απορία: Blade Runners λέγονται οι ανήλικοι που μεταφέρουν ιατρικά εργαλεία και φάρμακα, παράνομα φυσικά, που προορίζονται για τους γιατρούς που ασκούν απαγορευμένες μεθόδους ιατρικής περίθαλψης. Η γραφή είναι πάρα πολύ καλή, στο ίδιο στιλ με την γραφή που συνάντησα στο προηγούμενο βιβλίο του Μπάροουζ που διάβασα φέτος, το Junky. Το βιβλίο αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον για να αγοράσω το The Bladerunner του Alan E. Nourse. Το έχει διαβάσει κανείς από δω μέσα;

 

Γουίλιαμ Μπάροουζ - Blade Runner: Μια ταινία: 4.5+3.5=8

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχία στο χάος. Αυτό είναι το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο Τζον Γουίνταμ, το 1935 και τρίτο που διαβάζω εγώ. Παίρνει την δεύτερη θέση, αφού μου άρεσε λιγότερο από το Η ώρα των Τριφίδων και περισσότερο από το Λαθρεπιβάτης για τον Άρη. Και είναι στο ίδιο επίπεδο με την ιστορία Εξόριστοι στον Άσπερο που διάβασα τον Ιανουάριο. Πως έχει η ιστορία: Η "Νέα Θάλασσα" είναι ένα μεγαλεπήβολο σχέδιο που σαν σκοπό έχει να γεμίσει με νερό ένα μεγάλο κομμάτι της Σαχάρας. Βέβαια οι δυσκολίες είναι πολλές, κυρίως λόγω των μεγάλων σπηλαίων που βρίσκονται κάτω από την Σαχάρα. Ο Μαρκ Σάνετ, ένας πλούσιος άντρας, που βρέθηκε σε κείνα τα μέρη με το ανεπτυγμένο τεχνολογικά αεροπλάνο του, ονόματι "Το πουλί του Ήλιου", και η όμορφη γυναίκα, ονόματι Μάργκαρετ Λόουν, που είχε για παρέα, πέφτουν θύματα ενός ατυχήματος, αφού το αεροπλάνο τους έπαθε κάποια ζημιά και έπεσε στα νερά της "Νέας Θάλασσας". Και μετά από λίγο, το αεροπλάνο βυθίστηκε στα νερά, λόγω μιας δίνης. Τέλος πάντων, μετά από διάφορες καταστάσεις, οι δυο τους φυλακίζονται από μια φυλή μικρών ανθρώπων, στα μεγαλειώδη τους σπήλαια, κάτω από την "Νέα Θάλασσα". Φυσικά υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι εκεί, που είχαν πάθει και αυτοί διάφορα ατυχήματα σε εκείνες τις περιοχές. Άλλοι ήταν κλεισμένοι για μήνες και άλλοι για πολλά χρόνια. Με τα πολλά, σχεδιάζουν να ξεφύγουν, τόσο από τους μικρούς ανθρώπους, όσο και από τα νερά που είναι έτοιμα να τους πνίξουν. Καλό σενάριο, αν και κάποια πράγματα είναι λίγο τραβηγμένα. Το βιβλίο ανήκει στην κατηγορία με τα βιβλία στα οποία υπάρχουν χαμένοι κόσμοι και πολιτισμοί και όπου οι άνθρωποι γνωρίζονται με αυτούς. Εννοείται πως είναι παλπ, καλής ποιότητας, με αξιόλογη γραφή, ενδιαφέρουσα ιστορία, γεμάτη με περιπέτεια και περίεργα τοπία. Οι χαρακτήρες είναι δίχως ιδιαίτερο βάθος, αλλά λίγη σημασία έχει. Φυσικά το τέλος είναι λίγο-πολύ αναμενόμενο, αλλά πιστεύω ότι το βιβλίο είναι ό,τι πρέπει για μια ξεκούραστη ανάγνωση που σε ταξιδεύει. The Secret People στα εγγλέζικα.

 

Τζον Γουίνταμ - Μονομαχία στο χάος: 4+3=7

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Larry Niven- Ο Κόσμος Δακτύλιος:

 

Ένας μυστηριώδης σχηματισμός στο σύμπαν, δακτύλιος γύρω από ένα αστέρι, θα γίνει η αιτία γήινοι και εξωγήινοι να ταξιδέ- ψουν εκεί με σκοπό την αποκρυπτογράφηση της τεχνολογίας του σχηματισμού. Ο διαφορετικός όμως τρόπος σκέψης των με- λών, τους οδηγεί σε συνεχείς συγκρούσεις. Και παράλληλα βλέπουμε τι συμβαίνει όταν φτάνουν στον προορισμό τους. Θεω- ρείται από τα κλασικά της ε.φ και είναι τέτοιο, όχι όμως και για 'μένα, ήταν αρκετά σκληρό για τα γούστα μου. Το βάζω στην ίδια κατηγορία με ''Φάρεναϊτ 451'', ''Ακόμα και οι Θεοί'' και ''Είμαι Θρύλος'', καλά βιβλία δηλαδή που δεν μου άρεσαν. 3.5+3.5=7

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χεχε και μόνο για να σου πετάξω έτσι τα μάτια έξω, άξιζε.

 

Καλά, 8 του έχεις βάλει και εσύ... Δηλαδή 3.5 παραπάνω... Δεν το θεώρησες αριστούργημα.

 

Ενώ, για να σε καρφώσω στον Τέταρτο, στο Ακόμα και οι Θεοί, έχεις βάλει 6,5! Δηλαδή, 3.5... παρακάτω από μένα (δεκάρι). Βλέπεις την αντιστοιχία;

 

Εντελως δημοκρατικα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η βαθμολογηση του Altered Carbon με βαθμο κατω απο 8,5 (δηλ. 4,5+4,0) :angry:

επιπροσθετως, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η βαθμολογηση του THE GODS THEMSELVES με λιγοτερο απο 10 (6+4) :rolleyes:

 

Δεν μου κάθεται καλά το 4.5 για το Altered Carbon τι να κάνουμε; laugh.gif

 

(και επί ευκαιρία θα ήθελα να δω και άλλα βιβλία του Μόργκαν στα ελληνικά)

 

κι εγω το ιδιο, εχω παντως παρει απο εξω στα αγγλικα το επομενο του Broken Angels το οποιο θα διαβασω στο μελλον ;-)

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρώ αξιολογήσεις τα δύο αυτά...

 

και καλα κανεις

 

βλεποντας την λιστα με τα βιβλια που περιμενουν αξιολογησεις για να πιασουν τις 5, βρηκα καποια που εχω διαβασει και σπευδω να τα αναφερω

 

με δυο λόγια λοιπον

 

Dan Simmons - Ιλιον

ενδιαφερον αλλα με υπερβολικο μπλα-μπλα, ο συγγραφεας μαλλον ανηκει στο (σχετικα) καινουργιο κυμα που θεωρει οτι για να περιγραψει μια σκηνη πρεπει να γεμισει απαραιτητα 2-3 σελιδες αλλιως θα τον πουν τεμπελη. 3 παραλληλες ιστοριες που συγκλινουν προς το τελος, μια ενδιαφερουσα, μια μετρια και μια βαρετη. 6 (4+2)

 

Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson

το πιο ευπεπτο απο την τριλογια που ξεκινησε με τον Νευρομαντη - και το λεω για καλο

ενας απο τους πατεραδες του Cyberpunk, σε πολυ καλη φορμα, 8,5 (5+3,5)

 

Stars like dust - Σκόνη από αστέρια, Ασίμοφ

το ξεκινημα του τρομερου διαστημικου ντετεκτιβ Ελαια Μπεηλυ και του ρομποτικου φιλου του Ρ. Ντανιελ Ολιβοου.

δεν εχει παρει ακομη 5 9αρια (τουλαχιστον)? να παρει αμεσως! 9 (5+4)

 

Ο δράκος της θάλασσας, Χέρμπερτ

μιας και μου αρεσουν τα βιβλια/εργα με υποβρυχια, δεν θα μπορουσε να μην μου αρεσει κι αυτο το διαμαντακι του Φ.Χερμπερτ, για μενα οτι καλυτερο εχει γραψει μετα το πρωτο Dune. 8 (5+3)

Songmaster, Αρχιτραγουδιστής, Καρντ

το πρωτο βιβλιο του Καρντ που ειχα διαβασει, μου ειχε αφησει πολυ καλη εντυπωση

αργοτερα διαβασα και το παιχνιδι του Εντερ και δεν απογοητευθηκα και παλι. 8 (5+3)

 

Camp Concentration, Thomas Disch

υποβλητικο βιβλιο, σε βαζει απευθειας στο κλιμα του στρατοπεδου συγκεντρωσης των καλλιτεχνων χρησιμοποιωντας εξυπνα την μορφη ημερολογιου και το διαβαζεις μονορουφι. 8,5 (5+3,5)

 

Τα ρομπότ της αυγής, Ασίμοφ

το 3ο βιβλιο με τον Ελαια και τον Ντανιελ να γνωριζουν τον Γκισκαρντ, επισης εξαιρετικο 9 (5+4)

 

Μan plus, Pohl

για καποιον λογο ο Φ.Πολ δεν καταφερε ποτε να μπει στην καρδια μου, το στυλ γραφης του μου φαινεται ξερο και απομακρυσμενο χωρις συναισθημα. το βιβλιο αυτο ειναι παντως απο τα καλυτερα του 7 (4,5+2,5)

 

Eye in the sky, Ουράνιο μάτι, Ντικ

ευληπτο και ιδιαιτερα ευχαριστο στο διαβασμα, απο τα καλυτερα της πρωτης (και πιο αναλαφρης) εποχης του Φιλιππα

8 (4,5+3,5)

Edited by Ugh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..