Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Μερικές παλιές αξιολογήσεις. Δεν ξέρω αν μετράνε αλλά τα βάζω τυπικά να υπάρχουν έτσι κι αλλιώς.

 

Σιλό - Hugh Howey: 6+3.5=9.5

Λεβιάθαν - Scott Westerfeld: 4.5+3.5=8

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky: 5+3=8

Ο αιώνιος πόλεμος - Joe Hadleman: 5+3=8

Απόκλιση - Veronica Roth: 3.5+2=5.5

Η μηχανή του χρόνου - H.G. Wells: 5+3=8

Οι ευτυχισμένες μέρες του μέλλοντος - Robert Silverberg: 3.5+2.5=6

Τα όρη του θρήνου - Lois McMaster Bujold: 6+3.5=9.5

Λαβύρινθος - Lois McMaster Bujold: 5+3.5=8.5

Τα σύνορα του άπειρου - Lois McMaster Bujold: 4.5+3.5=8

Σπάιντερ Ρόουζ - Bruce Sterling: 4+2=6

Θνητοί θεοί - Richard Morgan: 5+3=8

Υπερίων - Dan Simmons: 5+3=8

Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons: 3.5+3=6.5

Dune - Frank Herbert: 6+4=10

Ο Μεσσίας του Ντιουν - Frank Herbert: 5+3=8

Τα παιδιά του Ντιουν - Frank Herbert: 5+3=8

God Emperor of Dune - Frank Herbert: 4.5+3=7.5

Οι αιρετικοί του Ντιουν - Frank Herbert: 4+3=7

Η αδελφότητα του Νιτουν - Frank Herbert: 4+3=7

Οι κυνηγοί του Ντιουν - Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 3.5+2.5=6

Η αναγέννηση του Σάι-Χουλούντ - Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 2.5+2.5=5

Πωλ Μουάντ'Ντιμπ Ατρείδης - Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 3.5+2.5=6

Οι άνεμοι του Ντιουν - Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 2.5+2.5=5

Η Μπατλεριανή Τζιχάντ - Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 4+3=7

Η σταυροφορία κατά των μηχανών Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 4+3=7

Η μάχη του Κορρίν Brian Herbert & Kevin J. Anderson: 4+3=7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν έχω αξιολογήσει τα (...)

 

Θα σου στείλω pm με τις αξιολογήσεις σου.

 

Δεν ξέρω αν μετράνε αλλά (...)

 

Εννοείς «δεν ξέρω αν θα συμπεριληφθούν σε αυτή την ανανέωση του πίνακα» ή κάτι άλλο; Αν εννοείς αυτό, όχι στην επόμενη γιατί... έκανα τις πράξεις το Σ/Κ, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Κατά τα άλλα, μια χαρά.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Kazuo Ishiguro - Never Let Me Go

 

(Μη μ' αφήσεις ποτέ)

 

Εξαιρετικό. Το απέκτησα μόνο λόγω των καλών κριτικών - διαβάζοντας την υπόθεση στο οπισθόφυλλο ήμουν βέβαιος ότι δεν θα μου άρεσε. Παρ' όλα αυτά, εντυπωσιάστηκα. Από τον τρόπο που ο συγγραφέας ξετυλίγει σιγά σιγά το κουβάρι του σεναρίου. Σιγά σιγά και ξαφνικά απότομα, αναπάντεχα, και μετά πάλι σιγά. Από την αίσθηση μυστηρίου που αφήνει καθ' όλη τη διάρκεια. Από τον τρόπο που σου περνάει το αναπόφευκτο και σε κάνει να αναρωτιέσαι το γιατί. Πραγματικά πολύ δυνατό. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

 

Σημαντικό: η υπόθεση του έργου είναι πολύ ευαίσθητη σε spoilers - για μέγιστη απόλαυση μην αναζητήσετε περαιτέρω πληροφορίες για το βιβλίο. Μπορείτε να το συστήσετε το και σε ανθρώπους που διαβάζουν mainstream λογοτεχνία - εγώ το κάνω ήδη.

 

Σχετικά με τη βαθμολόγηση, θα τολμήσω να κάνω μια παρατήρηση με καλή πρόθεση. Πιστεύω ότι το σύστημα 6+4 που ακολουθείται εδώ έχει ένα ουσιώδες μειονέκτημα. Το να βαθμολογείται χωριστά η υπόθεση/πλοκή και η γραφή φαίνεται καλό και εύλογο σαν ιδέα. Αυτό που δεν φαίνεται (στα μάτια μου τουλάχιστον) λογικό, είναι να θεωρούμε ότι η ποιότητα (συνολική βαθμολογία) του βιβλίου είναι ο μέσος όρος των δύο παραπάνω αποτιμήσεων, με συγκεκριμένα κι αυθαίρετα βάρη (60% και 40% αντίστοιχα). Πόσες φορές δεν τυχαίνει να θεωρούμε εξαιρετικό ένα βιβλίο με μέτρια υπόθεση λόγω της γραφής; Ή το ανάποδο; Ή λόγω άλλων πραγμάτων τα οποία δεν μπορούμε να τα κατατάξουμε στα δύο στερεότυπα υπόθεση/γραφή; Η άποψή μου είναι ότι το σπάσιμο αυτό εγκλωβίζει την αξιολόγηση των βιβλίων σε καλούπια τα οποία εμποδίζουν τελικά τον άνθρωπο που αξιολογεί να πει αυτό που πραγματικά θέλει να πει με το βαθμό του. Εάν πρότεινα κάποια εναλλακτική, αυτή θα ήταν να υπήρχε μια συνολική βαθμολογία (στα 10) και, ανεξάρτητα απ' αυτή, από μια βαθμολογία (στα 10) για κάθε συμφωνημένη συνιστώσα (π.χ. υπόθεση/πλοκή και γραφή). Με βάση αυτή τη λογική θα έδινα συνολική βαθμολογία 9 στο εξαιρετικό αυτό βιβλίο, μεγαλύτερη από τη βαθμολόγηση που θα του έδινα τόσο για την υπόθεση/πλοκή όσο και για τη γραφή.

 

Με το υπάρχον σύστημα, εφόσον θέλω να δώσω το 9, η αξιολόγηση είναι 5.5 + 3.5 = 9

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη βαθμολόγηση, θα τολμήσω να κάνω μια παρατήρηση με καλή πρόθεση.

 

Δεν υπάρχουν παρατηρήσεις με άλλη από καλή πρόθεση. Εννοείται αυτό.

 

Έχει κάποια λογική αυτό που λες, είχε και κάποια λογική η αρχική ιδέα, που φαντάζομαι (δεν πηγαίνω πίσω να διαβάσω το διάλογο που είχε γίνει, αν είχε γίνει) ήταν «μην βαθμολογείτε άριστα ένα βιβλίο με 'καταπληκτική' ιδέα κλπ. (σ.σ. συχνά γίνονταν παρόμοιες αναφορές και διθυραμβικοί χαρακτηρισμοί) αν λογοτεχνικά υστερεί». Τώρα αν το βάρος καλώς είναι 60-40 ή έπρεπε να είναι άλλο, ή να υπάρξουν περισσότερες συνιστώσες... ναι... μπορεί... αλλά είναι λίγο αργά. Έχουν γίνει χιλιάδες αξιολογήσεις για να αλλάξουμε τον τρόπο μας. Πάμε έτσι και το βλέπουμε ξανά στην... 20ετία (χεχε).

 

Δεν εμποδίζεται κανείς όμως να «συμμορφώσει» την αξιολόγησή του, έτσι που να δίνει αυτό που τελικώς θέλει. Στον πίνακα εξάλλου, αποτυπώνεται η συνολική αξιολόγηση, όχι τα δύο μέρη. Επιμέρους, είναι καλό να γίνεται μια αναφορά είτε άμεση (περιγραφή), είτε έμμεση (βαθμολογία) για τη γλώσσα, το ύφος... Feel free να βαθμολογείς συνολικά, αν αυτό σε βολεύει.

 

 

Αυτό έγινε γιατί απλώς προσπάθησα να βάλω τα βιβλία που μου άρεσαν πραγματικά.

 

Κατανοητό και αυτό που λες εσύ Βαγγέλη, κανένα πρόβλημα. Απλώς, όπως έχουμε ξαναπεί παλιότερα, καλό είναι να αξιολογούμε όλα τα βιβλία, και αυτά που δεν μας άρεσαν, αλλιώς τα δεύτερα τη «γλιτώνουν» και ο πίνακας «αλλοιώνεται». Ψιλά γράμματα όμως, δεν έχουμε απαιτήσεις και ο καθένας ας κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι τον ευχαριστεί. 

 

Με την ευκαιρία, καλωσορίσατε και οι δύο στο τόπικ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό έγινε γιατί απλώς προσπάθησα να βάλω τα βιβλία που μου άρεσαν πραγματικά.

 

Κατανοητό και αυτό που λες εσύ Βαγγέλη, κανένα πρόβλημα. Απλώς, όπως έχουμε ξαναπεί παλιότερα, καλό είναι να αξιολογούμε όλα τα βιβλία, και αυτά που δεν μας άρεσαν, αλλιώς τα δεύτερα τη «γλιτώνουν» και ο πίνακας «αλλοιώνεται». Ψιλά γράμματα όμως, δεν έχουμε απαιτήσεις και ο καθένας ας κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι τον ευχαριστεί. 

 

Με την ευκαιρία, καλωσορίσατε και οι δύο στο τόπικ!

 

 

Προς το παρόν βαθμολόγησα αυτά για τα οποία είμαι σίγουρος για την αξία τους. Για τα υπόλοιπα απλώς σχεδιάζω να τα ξαναδιαβάσω, αργά ή γρήγορα, και για να μην διορθώνω μετά την βαθμολογία τους τα άφησα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα – Πρόταση : Μετά την εμφάνιση της λίστας, αξιολογούμε αυτά που είναι μέσα και τα έχουμε διαβάσει (αν δεν το έχουμε ήδη κάνει). Φυσικά, ΚΑΙ αυτά που δεν μας άρεσαν. ‘Έτσι, θα υπάρχει πιο σφαιρική άποψη. Βέβαια θα πήξει ο Nikosal στα pm, γιατί σιγά μην θυμόμαστε…

Εκτός και αν μπορεί να στείλει pm με αυτά που είναι στην λίστα και δεν έχει ψηφίσει κάποιος. Τότε, μάλλον θα πρέπει ο κάθε ένας που είναι διατεθειμένος  να το κάνει, να το ζητήσει. Αν υπάρχει η διάθεση, ο τρόπος και ο χρόνος μπαίνω πρώτος στην λίστα…

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει πμ με τις αξιολογήσεις που έχει κάνει, είναι εύκολο για μένα. Ένα copy-paste. Μου το ζητάει.

 

Επίσης, ιδού τα βιβλία που έχουν 4 αξιολογήσεις και χρειάζονται μια ακόμα για να μπουν στη λίστα. Συγνώμη που είναι λίγο ακατάστατοι οι τίτλοι, είναι από το «πρόχειρό» μου

 

 

δραματουργοί γιαν

Ειδήσεις των 11

Η πόλη της ουτοπίας

Θεοποιοί Χέρμπερτ

κόσμος του Ράκανον Rocannon

Μάτι του Ερωδιού

Μπλε Άρης

Οι γήινοι Ματ Χέιγκ

Πείραμα Ντοσάντι

συντηρητής κεραμικών

A fire upon the deep

Naked god

Reality dysfunction

Songmaster

Timescape

Crystal world κρυστάλλινος

Mockingbird

Θυμάμαι τις αμαρτίες μου

world war z Brooks παγκόσμιος

Επιχείρηση Αφροδίτη

Replay, Grimwood

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Το "Η πόλη της ουτοπίας" ποιο είναι;

 

Πρόκειται για το "City Of Illusions", μεταφρασμένο από τις εκδόσεις Κάκτος. Έχει κυκλοφορήσει και από τις εκδόσεις Parsec με τον τίτλο "Η πόλη των ψευδαισθήσεων".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ιδού τα βιβλία που έχουν 4 αξιολογήσεις και χρειάζονται μια ακόμα για να μπουν στη λίστα. Συγνώμη που είναι λίγο ακατάστατοι οι τίτλοι, είναι από το «πρόχειρό» μου

 

A fire upon the deep

 

A fire upon the deep: (5.5 + 3.5) = 9.0

Link to comment
Share on other sites

- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- Ο Δημιουργός των Κόσμων: 4+4,5=8,5


 


- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- Οι Πύλες της Δημιουργίας: 4+3=7


 


- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- Ένας Ιδιωτικός Κόσμος: 4,5+3=7,5


 



- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- Behind the Walls of Terra: 4+4=8

 


- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- The Lavalite World: 4+4=8


 



- Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ- More than Fire: 4+4=8




Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άλαν Ντιν Φόστερ - Alien: Ο επιβάτης του διαστήματος

 

Η ταινία Alien (1979), σε σκηνοθεσία Ridley Scott και με πρωταγωνίστρια την Sigourney Weaver, είναι μακράν μια από τις αγαπημένες μου ταινίες επιστημονικής φαντασίας/τρόμου. Δεν χρειάζονται να ειπωθούν και πολλά λόγια για την ταινία, σωστά; Εδώ έχουμε να κάνουμε με την μεταφορά του σεναρίου των Dan O'Bannon και Ronald Shusett σε μυθιστόρημα, από τον αξιόλογο και πολυγραφότατο συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας και φαντασίας, Alan Dean Foster. 

 

Δεν χρειάζεται να γράψω περίληψη της ιστορίας. Όποιος δεν ξέρει τι παίζει με την ταινία -και κατά συνέπεια με το παρόν βιβλίο-, μάλλον θα ζούσε σε καμία σπηλιά μέχρι τώρα, χωρίς καμία επαφή με τον έξω κόσμο. Λοιπόν, ναι, πρόκειται για μια άκρως ικανοποιητική μεταφορά. Φυσικά δεν φτάνει το επίπεδο της ταινίας, αλλά έχει τον σωστό ρυθμό, μας μεταφέρει την όλη τρομακτική και κλειστοφοβική ατμόσφαιρα της ταινίας σε ικανοποιητικό βαθμό, ενώ και η γραφή είναι πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με ωραίες περιγραφές των διαδρόμων του σκάφους, των σκηνών δράσης και των χαρακτήρων.

 

Γενικά είναι ένα πολύ καλό βιβλίο, πιστό στο σενάριο της γαμάτης αυτής ταινίας. Σε κανένα σημείο δεν ένιωσα ότι διάβαζα ένα απλό novelization μιας ταινίας, αντίθετα διάβασα ένα κανονικό μυθιστόρημα, με βάθος στην πλοκή και τους χαρακτήρες, αρκετά αγωνιώδες και ατμοσφαιρικό. Την ταινία την έχω δει μόνο κάπου στις τρεις ή τέσσερις φορές και το βιβλίο μ'έκανε να θέλω να την ξαναδώ άλλη μια φορά. Θα γίνει λίαν συντόμως. Η μετάφραση του Κάκτου μου φάνηκε αρκετά καλή για τα χρόνια της, με την επιμέλεια πάντως να μπορούσε να ήταν κάπως καλύτερη.

 

5+3.5=8.5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Δυστυχώς, αδυνατώ να "σπάσω" τη βαθμολογία μου. Αν αυτό αποτελεί πρόβλημα ας σβήσει κάποιος υπεύθυνος το post.

Philip K. Dick - Do Androids Dream of Electric Sheep/Το Ηλεκτρικό πρόβατο (Παρά Πέντε): 7.0
Frank Herbert - Dune/Ντιουν (Anubis): 7.5
Frank Herbert - Dune Messiah/Ο Μεσσίας του Ντιουν (Anubis): 6.5
Frank Herbert - Children of Dune/Τα Παιδιά του Ντιουν (Anubis): 5.5
Dan Simmons - Hyperion/Υπερίων (Anubis): 10

Dan Simmons - The Fall of Hyperion/Η Πτώση του Υπερίωνα (Anubis): 10

Isaac Asimov - I, Robot/Εγώ, το Ρομπότ (Κάκτος): 6.5

William Gibson - Neuromancer/ Νευρομάντης (Αίολος): 8.5

Samuel R. Delany - Nova/Νόβα (Μέδουσα): 8.0

Arthur Clarke - Rendezvous With Rama/Ραντεβού με τον Ράμα (Κάκτος): 7.5

Arthur Clarke - 2001: A Space Odyssey/2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος (Anubis): 9.0

Arthur Clarke - 2010: Odyssey Two/2010: Οδύσσεια Δύο (Anubis): 8.0

Joe Haldeman - The Forever War/Ο Αιώνιος Πόλεμος (Anubis): 10

Link to comment
Share on other sites

Καιρο εχω να δωσω καμμια αξιολογηση.

 

Dan Simmons: Ilium 4(3/1)

Dan Simmons: Olympos 3 (3/0).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καιρό! Χαίρομαι που είσαι καλά.

 

@steel guardian. Είναι αυτό που ζητάμε, αλλά όχι ότι θα σβήσουμε το ποστ κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτό το ξέχασα να το αξιολογήσω: Hunter's Run - George R.R. Martin, Gardner Dozois & Daniel Abraham: 4.5+3=7.5

Link to comment
Share on other sites

Αφοι Στρουγκατσκι - Πικνικ Διπλα στον Δρομο : 5,5 + 3,5 = 9

Edited by gregacm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..