Jump to content

4400 (2004-2007)


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Η πρώτη σαιζόν της σειράς κυκλοφορεί στα βίντεο κλαμπ.

Προτείνω να μη τη χάσετε εκτός και αν δε θέλετε να εθιστείτε σε κάτι καινούριο.

 

Η σειρά ήταν καλοκαιρινή, το οποίο σημαίνει πως κάθε σαιζόν έχει λίγα επεισόδια. Η πρώτη είχε μόνο πέντε και οι άλλες δύο από 13.

Ως κάθε καλή σειρά, απειλήθηκε φέτος να κοπεί, αλλά ευτυχώς σώθηκε. Έτσι θα συνεχίσει για άλλες δύο σαιζόν.

 

Υπόθεση:

"When a passing comet abruptly changes course and hurtles towards Earth, there is widespread panic and distress as people prepare for Armageddon. However, the comet does not crash: instead, it slows down, hovers, and eventually touches down on a lake in the Pacific Northwest. Finally, 4400 people emerge from a blinding white light, people from all different ages and walks of life who have been presumed dead or missing -- and none aged even a day from when they were last seen. It's as if a giant time capsule full of people has been opened up, unaltered and untouched by time."

 

 

Δηλαδή επιστρέφουν 4400 άνθρωποι που είχαν εξαφανιστεί τα τελευταία 40 χρόνια, χωρίς να έχουν μεγαλώσει καθόλου και χωρίς να θυμούνται τι έχει γίνει. Αλλά σιγά σιγά ανακαλύπτουν πως ήρθαν με διάφορες δυνάμεις. Το πως θα τις χρησιμοποιήσει ο καθένας και τι θα κάνει η κυβέρνηση για αυτό είναι άλλο θέμα.

Σας λέω πως είναι άκρως εθιστικό. Εμείς είδαμε και τις 3 σαιζόν και τώρα δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι για την τέταρτη.

 

Links:

imdb

usa network

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία την ακούω αυτή τη σειρά από κάμποσα άτομα. Η ιδέα μ'αρέσει πολύ. Θα την τσεκάρω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά πολύ καλή κατ' εμέ. Είμαι στον 2ο κύκλο τώρα και γίνεται συνεχώς πιο ενδιαφέρουσα...Πάντως έχει γαμάτους τίτλους στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να αναφέρω μόνο ότι η σειρά απογειώνεται στην τρίτη σεζόν. Τελειώσαμε την τρίτη και δυστυχώς θα περιμένουμε μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι για τέταρτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω δει τα 2/3 της πρώτης χρονιάς μόνο. Δεν με ενθουσίασε και για αυτό το σταμάτησα.

Αν προσέξατε στους τίτλους, είχε πολλούς κοινούς συντελεστές με το next generation και deep space nine που φυσιολογικά θα έπρεπε να αποτελεί εγγύηση για ένα καλό σίριαλ. Οι ιδέες όμως και η ανάπτυξη των επεισοδίων ήταν φτωχές η δε ωραιοποίηση του νέου υπουργείου ασφαλείας των ΗΠΑ (το ίδρυσε ο Μπους μετά τις 11 Σεπτέμβρη), του homeland security με ενόχλησε αφάνταστα. Άσε που (τουλάχιστον ως το σημείο που έχω δει) ασχολείται αποκλειστικά με εκείνους από τους 4400 που έχουν παραμείνει στην Αμερική και χάνει μια ευκαιρία να έχει παγκόσμια προοπτική, κάτι που θα είχε πρόσθετο ενδιαφέρον.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Nikosal, και το comic Rising stars, το οποίο είχε παρόμοιο θέμα, ξεκίνησε ωραιοποιόντας κάπως την Αμερική αλλά τελικά σταμάτησε για 1,5 χρόνο, όταν γράφτηκε σε ένα τεύχος η ατάκα "ο Πρόεδρος είναι ψεύτης".

Μην κρίνεις από την αρχή το τί μπορεί να γίνει μέσα στις επόμενες σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τα 2/3 της πρώτης χρονιάς μόνο. Δεν με ενθουσίασε και για αυτό το σταμάτησα.

Αν προσέξατε στους τίτλους, είχε πολλούς κοινούς συντελεστές με το next generation και deep space nine που φυσιολογικά θα έπρεπε να αποτελεί εγγύηση για ένα καλό σίριαλ. Οι ιδέες όμως και η ανάπτυξη των επεισοδίων ήταν φτωχές η δε ωραιοποίηση του νέου υπουργείου ασφαλείας των ΗΠΑ (το ίδρυσε ο Μπους μετά τις 11 Σεπτέμβρη), του homeland security με ενόχλησε αφάνταστα.

Χα, μακάριοι οι αδαείς!!!. Με το να μην γνωρίζω τί ήταν αυτό το "homeland security" δεν με ενόχλησε καθόλου, και μπόρεσα να το δω χωρίς προκαταλήψεις!!!.

 

Πάντως η σειρά απογειώνεται από την δεύτερη χρονιά, και κυρίως με την τρίτη.

 

 

Άσε που (τουλάχιστον ως το σημείο που έχω δει) ασχολείται αποκλειστικά με εκείνους από τους 4400 που έχουν παραμείνει στην Αμερική και χάνει μια ευκαιρία να έχει παγκόσμια προοπτική, κάτι που θα είχε πρόσθετο ενδιαφέρον.

Και εμένα με είχε ενοχήσει αυτό (όπως και σε κάθε άλλη σειρά βέβαια), αλλά σε αυτή τουλάχιστον μπήκαν στον κόπο να βρούν μία εξήγηση για αυτό:

 

Οι 4400 αφέθηκαν στο συγκεκριμένο σημείο του πλανήτη, γιατί εκεί λόγω ενός ελατωματικού αξονικού τομογράφου (ο οποίος είχε radiation leak) ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων έχει υποστεί μία ακίνδυνη κατά τα άλλα μετάλλαξη. Η μετάλλαξη αυτή τους επιτρέπει όμως, άν ζευγαρώσουν με κάποιον από τους 4400 να κάνουν παιδιά που θα έχουν και αυτά τις ικανότητες των 4400.

 

Edited by Koyan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέχρι στιγμής έχω δει τον πιλότο και το δεύτερο επεισόδιο της πρώτης σαιζόν και έχω αρχίσει να κολλάω. Φαίνεται πάρα πολύ καλή σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τα 2/3 της πρώτης χρονιάς μόνο. Δεν με ενθουσίασε και για αυτό το σταμάτησα.

Αν προσέξατε στους τίτλους, είχε πολλούς κοινούς συντελεστές με το next generation και deep space nine που φυσιολογικά θα έπρεπε να αποτελεί εγγύηση για ένα καλό σίριαλ. Οι ιδέες όμως και η ανάπτυξη των επεισοδίων ήταν φτωχές η δε ωραιοποίηση του νέου υπουργείου ασφαλείας των ΗΠΑ (το ίδρυσε ο Μπους μετά τις 11 Σεπτέμβρη), του homeland security με ενόχλησε αφάνταστα.

 

 

 

Αν δεν βιαζόσουνα να κρίνεις και έβλεπες τις 2 πρώτες session τουλάχιστον θα καταλάβαινες ότι ένα από τα κεντρικά θέματα της σειράς είναι ο αγώνας των 2 κεντρικών ηρώων να προστατεύσουν τους 4400 από τις τακτικές γενοκτονίας της φασιστικής ηγεσίας της homeland security Όποιοι έχουν δει τις 2 πρώτες session είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνουν τι εννοώ

 

Σε καμία περίπτωση δεν ωραιοποιεί την homeland security. Την εμφανίζει σαν αυτό που είναι. Ένας μηχανισμός κρατικής τρομοκρατίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεύτερη σαιζόν μας τελείωσε και, αν και η σειρά θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη (τις προοπτικές τις έχει να γίνει απίστευτη) παραμένει μια εξαιρετική σειρά ΕΦ, οι δε εξελήξεις τρέχουν αρκετά. Θα πιάσω και την τρίτη σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αν δεν κάνω λάθος, ξεκίνησε ο τέταρτος κύκλος.

 

άρχισα να τη βλέπω και εγώ από την αρχή. ευτυχώς ο nikosal εξέφρασε τις αμφιβολίες του τις οποίες και διασκέδασαν οι υπόλοιποι, μη σας πρήζω και εγώ τώρα. εμπιστεύομαι την κρίση σας.

συνεχίζω οπότε, αν και στα πρακτικά περνιέται ότι δεν με έχει ενθουσιάσει ακόμα ως σειρά. ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε πράγματι ο τέταρτος κύκλος. Έχουν παιχτεί 3 επεισόδια μέχρι στιγμής, αν κι εγώ έχω δει μόνο το πρώτο.

Δεν ήξερα πως θα συνεχίσουν μετά το τέλος της 3ης. Είδα, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Όμως φταίει και το ότι μεσολαβησε το heroes εντωμεταξύ. Φυσικά θα συνεχίσω να τα βλέπω. Πλέον όμως έχουν ανέβει οι προσδοκίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm.

 

Είδα τις πρώτες δύο και μεγάλο μέρος της τρίτης σαιζόν. Η σειρά μου κράτησε το ενδιαφέρον αλλά διάφορα στοιχεία με ενόχλησαν (σε σημείο που δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα καλοφτιαγμένη πλέον).

 

Μου άρεσε η ιδέα, και υποθέτω πως υποσυνείδητα με γοήτευσε το στοιχείο X-Files που όπως επισημάνθηκε υποφώσκει στη σειρά.

 

Δε μου άρεσαν τα random επεισόδια στην πρώτη σαιζόν που δεν είχαν ιδιαίτερη σχέση με την πλοκή, που εισήγαγαν χαρακτήρες και τους σκότωναν ή έδιωχναν με όχι-τόσο-πειστικούς τρόπους (μερικά παραδείγματα: 2ο επεισόδιο,

ο Orson Bailey σκοτώνει κατά λάθος έναν όχι-4400 και αργότερα τον συλλαμβάνουν πυροβολώντας τον, επιζεί αλλά ένας απ'τους πρωταγωνιστές λέει πως "μάλλον δεν θα βγάλουμε καμμιά παραπάνω κουβέντα απ'αυτόν" [κι έτσι κλείνει το θέμα]

- 3ο επεισόδιο,

ο Carl Morrisey πεθαίνει από μαχαιριά μπροστά στους πρωταγωνιστές που ούτε προσπαθούν να σταματήσουν την αιμορραγία του ούτε καλούν ασθενοφόρο

, κλπ). Γενικά πολλές φορές μου δόθηκε η εντύπωση ότι οι παραγωγοί δεν προσπάθησαν αρκετά να κάνουν τη σειρά ρεαλιστική και ...προσεγμένη.

 

 

Αυτά...

 

 

Κατά τα άλλα, παρατηρήσατε πώς η Diana γέρασε περί τα 5 (10;!) χρόνια απ' το τέλος της πρώτης μέχρι την αρχή της δεύτερης σαιζόν; Μου φάνηκε πολύ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Hey (καιρό είχα να σας επισκεφτώ! :D ) !

Εμένα οι 4400 μου άρεσαν πολύ στην πρώτη σαιζόν, κόλλησα από τα πρώτα δύο επεισόδια. Παρακολούθησα και τη δεύτερη σαιζόν, όμως από τη μέση και μετά άρχισε κάπως να κολλάει, με ενόχλησαν κάποια πράγματα, όπως έλλειψη ρεαλισμού, κακός χειρισμός των χαρακτήρων των πρωταγωνιστών, σενάριο που το τραβάνε απ τα μαλλιά σε κάποια επεισόδια...

Δεν εννοώ βεβαίως ότι συνολικά μου άφησε άσχημες εντυπώσεις. Απλώς απογοητεύτηκα κάπως γιατί η ιδέα του σεναρίου μου άρεσε εξ αρχής πάρα πολύ, και νομίζω πως θα μπορούσαν να έχουν φτιάξει ίσως κάτι πιο δυνατό και πετυχημένο. Θα κάτσω πάντως μάλλον να παρακολουθήσω και τις επόμενες σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Την είχα δει όλη. Πολύ ενδιαφέρουσα και ανώτερη του μετέπειτα διάσημου heroes. Είχε πολύ μεγαλύτερο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to 4400 (2004-2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..