Jump to content

Θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη;


Nihilio
 Share

Για όσους από εδώ γράφουμε  

86 members have voted

  1. 1. Θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη;

    • Ναι
      43
    • Όχι
      46


Recommended Posts

Φυσικά, άμα δεν είμαι εγώ, ποιος είναι;;; :p

 

Εγώ. Μη κοιτάς που το' παιξα και καλά υπεράνω.dirol.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, άμα δεν είμαι εγώ, ποιος είναι;;; :p

 

Εγώ. Μη κοιτάς που το' παιξα και καλά υπεράνω.dirol.gif

 

Όλους τους εργάζεσαι τελικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Απάντησα όχι.

 

Κατ' εμέ καλλιτέχνης είναι κάποιος που ασκεί μία ή περισσότερες απ'τις λεγόμενες καλές τέχνες σε τακτικό βαθμό ~ας πούμε σαν επάγγελμα~.

 

Η καλλιτεχνική φύση που μπορεί να έχει κάποιος ως άτομο δεν τον κάνει καλλιτέχνη. Ούτε η χομπίστικη ενασχόληση. Ειδάλως , ζούμε σε έναν πλανήτη καλλιτεχνών :).

 

Επομένως, καλλιτέχνες πολλοί. Σε ποια κατηγορία (καλή ή κακή) ανήκει ο καθένας, είναι ένα διαφορετικό ζήτημα :)

Edited by Rincewind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχω αισθανθεί ακόμα καλλιτέχνης σε τίποτε και δεν ψήφισα. Δεν ξέρω και τι ακριβώς σε κάνει καλλιτέχνη, απλά υποψιάζομαι. Είναι ταλαιπωρημένη λέξη. Μια φορά πλησίασα να αισθανθώ καλλιτέχνης όταν κάποιος γνώστης σχολίασε κάτι που είχα μαγειρέψει. Πρόσεξε κάτι που έκανα και του άρεσε, κάτι που δεν παρατήρησε κανείς άλλος στην παρέα. Μια άλλη φορά έβαφε το σπίτι του ένας φίλος και είπε στον ελαιοχρωματιστή να κάνει καλύτερες τις γωνίες. Του απάντησε πως κάνει ότι μπορεί και δεν έχει πολύ χρόνο για καλλιτεχνίες. Άρα καλλιτέχνης γίνεσαι όταν γνώστες αρχίζουν να προσέχουν την τεχνική σου και όταν αφιερώνεις χρόνο στη λεπτομέρεια του έργου σου. Το φαγητό δε θα έχανε πολλά, ούτε το τοίχος, αλλά ο καλλιτέχνης νοιάζεται.

 

Καλλιτέχνης και επαγγελματίας είναι άσχετα πράγματα. Καλλιτέχνης είναι αυτός που θα βγάλει ένα φοβερό πορτραίτο στο γάμο σου. Επαγγελματίας είναι αυτός που δε θα ξεχάσει να βγάλει όλες τις φωτογραφίες που θα αναζητήσουν οι συγγενείς του πελάτη και δε θα αποτύχει εξαιτίας μπαταρίας ή ζημίας στον εξοπλισμό. Ο καλλιτέχνης μπορεί να μην είναι επαγγελματίας και αντιστρόφως. Αν είσαι και τα δύο είναι το τέλειο και σίγουρα πας πολύ μπροστά.

 

Δε θα το περιόριζα στις καλές τέχνες. Ο μηχανολόγος που φτιάχνει ενα κομψοτέχνημα που δουλεύει και σωστά, δεν είναι καλλιτέχνης; H αρχιτεκτονική γιατί να θεωρείται καλή τέχνη και όχι η μηχανολογία; Πολλοί συλλέγουν μηχανές σαν να πρόκεται για έργα τέχνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι, γιατί καλλιτέχνες στην ελλάδα σημαίνει καρώ φουλάρια, τραγιάσκες και να μην παράγεις ουσιαστικά τίποτα καλλιτεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για μένα ο όρος τέχνη συμπεριλαμβάνει όλα τα παράγωγα της τέχνης, δηλαδή όλα τα έργα τέχνης. Σιχαίνομαι την ημιμαθή αντίληψη του Ελληναρά κουλτουριάρη που βλέπει ένα έργο τέχνης και λέει "αυτό δεν είναι τέχνη" διότι δεν ικανοποιεί το υποκειμενικό του γούστο. Πολύ πιο ελικρινές είναι το να πει κάποιος ότι ένα εργο τέχνης δεν του αρέσει, ή έστω ότι είναι ένα κακό έργο τέχνης, παρά να λέει ότι δεν είναι τέχνη.

 

Κάτω από αυτό το πρίσμα που εδρεύει στην κοινή λογική και στο αυτονόητο, θεωρώ τον εαυτό μου τόσο καλλιτέχνη όσο είναι το κοριτσάκι που γράφει στο ημερολόγιό του, τον προγραμματιστή που φτιάχνει computer games, εκείνον που φιλοτεχνεί graffiti στους τοίχους, εκείνον που κάνει ελαιογραφίες-πορτραίτα στους περαστικούς στα νησιά και τον μπόμπιρα που φτιάχνει κατασκευές με την πλαστελίνη του.

 

Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με δύο τέχνες μέσα από τις οποίες ικανοποιώ την ανάγκη μου να εκφραστώ και να βγάλω πράγματα από μέσα μου. Το "καλλιτέχνης" μου πέφτει κάπως βαρύ διότι ενέχει το συνθετικό "καλλι-" το οποίο αν και αναφέρεται στην τέχνη και όχι στο πρόσωπο, φαινεται κάπως επηρμένο για αυτοπροσδιορισμό. Πιο πολύ μου αρέσει να αποκαλώ έτσι τους άλλους. Εμένα πιο πολύ θα με χαρακτήριζα ως "τεχνίτη που εκτονώνει την ψυχή του μέσω της έκφρασης"

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όχι ψήφησα γιατί απλά εκφράζω της σκέψεις μου. Στήνω φανταστικές ιστορίες  που θα ήθελα να ζήσω και ο ίδιος. Η αν θέλετε εκφράζω τις απόψεις μου και τα θέλω μου φορώντας μια "κουκούλα" κριμένος πίσω από τους ήρωες μου ώστε να μην με αναγνωρίσει κανείς και με πουν ψυχοπαθή! Καλλιτέχνης όχι, ονειροπόλος-διεστραμμένος σίγουρα ναι!  :focus:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

:shaun: :shaun:Εντάξει, το τόπικ είναι λίγο παλιό, αλλά εχθές έγινα μέλος και έτσι δεν απάντησα στην ώρα του.

Ψήφισα ναι. Πιστεύω ότι είμαι καλλιτέχνης. Για' μένα καλλιτέχνης σημαίνει όποιος εκφράζει με κάποιο τρόπο τη δημιουργικότητά του, και το κάνει χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα αρέσει σε κάποιον η ''τέχνη'' του. Επίσης καλλιτέχνη θεωρώ όποιον μπορεί να οραματιστεί πέρα από τα λογικά πλαίσια, και να δημιουργήσει πέρα από τα λογικά πλαίσια. Σίγουρα αυτό που αποκαλώ η ''τέχνη'' μου έχει και λιγη ψυχοπάθεια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Α, όχι, δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλλιτέχνη. Απλά περνάω όμορφα γράφοντας κι αυτό είναι το ζητούμενό μου, Αν περνάνε κι άλλοι καλά διαβάζοντας αυτά που έχω γράψει είναι ένα επιπλέον μπόνους που με γεμίζει χαρά. Αλλά καλλιτέχνης όχι, παραείμαι πεζός άνθρωπος για να βάλω τέτοιον τίτλο στον εαυτό μου. Προτιμώ ερασιτέχνης..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περιεργη λεξη το καλλιτεχνης...

 

Σε ολο τον κοσμο χρησιμοποιουνε το Artist , εμεις οι ελληνες του βαλαμε και το ...Fine μπροστα... πολυ περιεργη και μπερδεμενη εννοια... αντε βγαλε ακρη ...

 

με την ευρυτερη εννοια, θεωρω πως... ΝΑΙ, ΕΙΜΑΙ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιεργη λεξη το καλλιτεχνης...

 

Σε ολο τον κοσμο χρησιμοποιουνε το Artist , εμεις οι ελληνες του βαλαμε και το ...Fine μπροστα... πολυ περιεργη και μπερδεμενη εννοια... αντε βγαλε ακρη ...

 

με την ευρυτερη εννοια, θεωρω πως... ΝΑΙ, ΕΙΜΑΙ...

 

Πολύ σωστό! Το "artist" θα έπρεπε να μεταφράζεται κανονικά σαν "τεχνίστας" (με την έννοια ότι τον τεχνίτη τον λένε craftman, δηλαδή είναι άλλη λέξη).

 

Εμάς αυτό το "καλλί-" θα μας φάει.... Αν δεν μας έχει φάει ήδη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα ταλέντο στις καλές(ή κακές)τέχνες.

Με το ζόρι γράφω μια πρόταση που να βγάζει νόημα και ουδεμία σχέση με την μουσική(να μην μιλήσω για ζωγραφικά και λοιπά περίεργα κόλπα).

Δηλαδή καμία σχέση με τον όρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Περιεργη λεξη το καλλιτεχνης...

 

Σε ολο τον κοσμο χρησιμοποιουνε το Artist , εμεις οι ελληνες του βαλαμε και το ...Fine μπροστα... πολυ περιεργη και μπερδεμενη εννοια... αντε βγαλε ακρη ...

 

με την ευρυτερη εννοια, θεωρω πως... ΝΑΙ, ΕΙΜΑΙ...

 

Πολύ σωστό! Το "artist" θα έπρεπε να μεταφράζεται κανονικά σαν "τεχνίστας" (με την έννοια ότι τον τεχνίτη τον λένε craftman, δηλαδή είναι άλλη λέξη).

 

Εμάς αυτό το "καλλί-" θα μας φάει.... Αν δεν μας έχει φάει ήδη....

 

ειδες λοιπον ποσο λαθος το εχουμε παρει εδω το θεμα ;) γι αυτο βλεπεις και τα ..."εντεχνος, ατεχνος" κλπ... μυλος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλλιτέχνης; Εγω; Ουτε κάν. Το 90% των καλλιτεχνων που με γνώρισε με αντιπάθησε. Ηθοποιοι θες; Σκηνοθέτες θες; (ήμουν στην θεατρικη ομάδα της πόλης μου), ζωγράφοι θες; Μέχρι και σκιτσογράφοι δεν με πηγαν. Μονο κάποιοι standup comedians που έτυχε να βγώ στην πίστα μαζί τους και πάλι κάποιοι δεν με πήγαιναν με τη καμια. Ίσως να φταιει που είμαι λίγο ρήχός. Ίσως να φταίει που είμαι μαλώμένος με το συναίσθημα (και το νοιώθω όταν γράφω γιατί προσπαθώ να το αποφύγω). Ισως να φταιει που οταν προσπαθω να δημιουργησω κολλαει το μυαλο μου και δεν παραγω τιποτα. Προσπαθώ να κάνω κάτι καλό. Μέχρι να με πούν ωστόσο καλλιτέχνη χωρίς ενδοιασμούς, καλλιτέχνη δεν πρόκειται να με πω ποτέ,

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι ΠΟΛΥ υποκειμενικό. Στο τέλος την αναγνώριση την παίρνεις από το κοινό. Δυστυχώς όμως καλλιτέχνες θεωρούνται και άτομα τα οποία πάνω σε έναν καμβά απλώνουν μπογιές χωρίς σχήματα και έννοιες και σου λέει: να το! Δεν το βλέπεις? Είμαι καλλιτέχνης! Και το χειρότερο είναι πως βρίσκονται κάποιοι άλλοι οι οποίοι πληρώνουν αδρά για αυτές τις καλλιτεχνίες. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..