Jump to content

His Dark material and more (Philip Pullman)


heiron
 Share

Recommended Posts

Πως σας φαινεται ο Φίλιπ Πούλμαν?Παρατηρησα οτι αρεσει σε πολλους εδω στο φορουμ αλλα κανεις δεν φιλοτιμηθηκε να πει μια κουβεντα για τον κυριο.

 

 

 

Προσωπικα δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο του.Θυμαμαι πριν λιγα χρονια που γινοταν πανικος με την γνωστη τριλογια του.Ποιο πολυ κι απο μεηνστρημ πουλουσε!

 

Τελικα ειναι κυριως για νεανικο κοινο η ειναι η κλασικη ατακα για βιβλια φαντασυ που πλασαρουν στο ευρυ κοινο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις που μας ξέφυγε...Λοιποοον...βασικά δεν είναι ακριβώς για νεανικό κοινο (αν και ομολογουμένως, όταν κάνω παιδιά και μεγαλώσουν, θα ειναι μέσα στην πρώτη πεντάδα βιβλίων που θα τους πασάρω :p). Eίναι...είναι μαγικό βασικά, τουλάχιστον το πρώτο. Μέχρι να καταλάβεις τι παιζει, και *όταν* καταλαβεις τι παίζει, σε έχει ρουφήξει παντελώς - και το διάβασα μεγάλη, οποτε σίγουρα δεν είναι μόνο για νέους :p. Θα έλεγα μάλιστα ότι ειναι αρκετα πιο "ενήλικο" απο το Χάρυ Πότερ ας πουμε.

Η Λύρα είναι απιστευτος χαρακτήρας, και ο κόσμος της....μπρρρρ....σου αφήνει μια ανατριχίλα.

Βασικά, ενα θέμα που κάνει τη σειρά να ξεχωρίζει (αλλά επουδενί το μόνο) είναι τα μυνήματα που περνάει κατά των εκκλησιών/θρησκειών (βασικά κατά του θρησκευτικού φανατισμου, για να ειμαι πιο ακριβής). Φυσικά παρα πολλή απ αυτη την καταγγελτική (Σ)σκόνη (if you know what i mean ;) ) πέφτει πάνω στην Καθολική Εκκλησία. Αλλά το κάνει με όμορφο τρόπο, χωρις εξάρσεις, και...οκ, δεν ξέρω αν θα μ άρεσε τόσο πολύ αν τυχαινε να μη συμφωνώ, αλλά βρίσκω ότι το κάνει κ πολύ πετυχημένα.

Γι αυτό το λόγο κιολας ειχε τραβήξει κι αυτη η σειρα μερικους "αφορισμους" - αν και ειναι τελειως ειρωνικό το ότι ο Κώδικας Ντα Βιντσι, που εν τέλει σιγά τον αιρετικό λόγο που ειχε, τράβηξε περισσότερους. Ενω ο Πουλμαν...ειδικά στο τρίτο βιβλιο κάθε σελιδα ειναι και μια αίρεση :p.

Μερικά κομμάτια με κουρασαν κάπως, όπως αυτο με την αποστολή της Λυρας να σώσει το φίλο της στο τριτο βιβλιο, ή μερικά κομματια με τα μαλέφα - αλλά τα μαλέφα ήταν τοσο απιστευτη συλληψη, που δε με πειραξε.

Και φυσικα...χε...απο κει έπρεπε να ξεκινήσω! Το μαγευτικότερο όλων σε αυτό το βιβλιο είναι το concept των...πειτε το ρε παιδια! Τα ζωα; που έχει ο καθένας; Πώς τα έλεγε; Ομολογώ ότι όταν τελείωσα τη σειρά ένιωσα μια μοναξιά, όπως λέει η Λύρα ότι θα έπρεπε να νιώθει ο....ο...ο πιτσιρικάς τελωσπάντων απο τον κόσμο μας, απο το δεύτερο βιβλιο; (πώς φαινεται ότι εχω καιρό που το διάβασα ε; :p) Πωπω...με είχε στείλει κανονικά αυτή η ιδέα...

Ίσως θα έπρεπε να του ρίξω λοιπον ένα φρεσκάρισμα :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα δαιμόνια στον κόσμο του Πούλμαν όντως ήταν πετυχημένη σύλληψη, συνδυάζοντας κάτι από σωκρατικό δαιμόνιο, οικείο(familiar) της δυτικοευρωπαϊκής παράδοσης και τοτεμικό πνεύμα των σαμανιστικών παραδόσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' άρεσαν πολύ αυτά τα τρία βιβλία. Το δαιμόνιο ήταν όντως μια από τις πιο πετυχημένες συλλήψεις που έχω διαβάσει σε fantasy βιβλίο, και ένοιωσα ακριβώς αυτό που λέει η Trillian πολλές φορές, ο Pullman πέτυχε να περάσει αυτή την αίσθηση άριστα, έχω την εντύπωση ότι πολλοί αναγνώστες θα το ένοιωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... εμένα από τα βιβλία το πρώτο δε με ξετρέλανε. Ήταν λίγο κουραστικό κατά τη γνώμη μου...

Το δεύτερο απλώς το λάτρεψα. Ήταν εξαιρετικό, πρωτότυπο στη σύλληψη κσι καλογραμμένο. Οι χαρακτήρες ήταν άψογοι σ αυτό το βιβλίο :)

Το τρίτο μου άφησε μια ανάμικτη εντύπωση.... σαν να πήγε να χωρέσει πιο πολλά πράγματα σε ένα μόνο βιβλίο απ όσα θα άντεχε.... η πλοκή ήταν λίγο περίεργη και καμιά φορά σε μπέρδευε ο τρόπος που για κάθε χαρακτήρα έβλεπες ξεχωριστές διηγήσεις... Ωστόσο κι αυτό μου άρεσε πάρα πολύ, το τελείωμα ήταν πολύ καλό και η σύλληψη της Σκόνης συνολικά πολύ όμορφη.

 

Επίσης συμφωνώ με την Trillian για τις αιρετικές ιδέες που παρουσιάζει ο Pullman στα βιβλία, πολλές φορές έμενα από έκπληξη και σκεφτόμουν ότι αυτά τα διαβάζουν υποτίθεται μικρά παιδάκια... απορώ πως δεν έπεσαν πάνω τίποτα θρησκόληπτοι παπάδες να απαγορέψουν το βιβλίο... :p

 

Εκτός από αυτή την τριλογία δεν έχω ιδέα αν/τι άλλο έχει γράψει ο κύριος Pullman...

Edited by Rhapsody
Link to comment
Share on other sites

Οι παπάδες (οι Έλληνες τουλάχιστον) θα πέσουν όταν βγει η ταινία (που ετοιμάζεται από όσο ξέρω) γιατί, όπως είχε γράψει κάποτε και Έλληνας blogger "οι Έλληνες δεν διαβάζουν, αλλά πάνε πού και πού κανένα σινεμαδάκι". Οι καθολικοί πάντως είχαν κάνει τους ταλιμπανισμούς τους.

(τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει, αν και σκοπεύω να το κάνω αργά ή γρήγορα)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τα δαιμόνια...ήταν απίστευτη σύλληψη! Και απιστευτα δοσμένη. Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσει κάποιος αυτό το βιβλιο και να μην αναρωτηθεί τι μορφή θα είχε το δικό του δαιμόνιο.

 

Και η Σκόνη ήταν απίστευτη σύλληψη. Πάντως, ειδικά προς το τέλος, κάπου είχε μπλέξει πολλά πράγματα μαζί και έχασε λιγο για μένα. Αλλά όπως και να χει ήταν πολύ καλή τριλογία. Το τέλος ειδικά, ήταν πάρα πολύ όμορφο.

 

Η ταινια γυριζεται εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια, αλλά δεν έχω ξανακούσει τιποτα γι αυτη...μήπως πήγε για φούντο τελικα; ξέρει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ταινια γυριζεται εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια, αλλά δεν έχω ξανακούσει τιποτα γι αυτη...μήπως πήγε για φούντο τελικα; ξέρει κανεις;

 

Τα γυρίσματα για τη μεταφορά του πρώτου βιβλίου στους κινηματογράφους πρέπει να έχουν αρχίσει εδώ και ένα μήνα και αν όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα η ταινία θα βγεί σε ένα χρόνο περίπου. Το ρόλο της Λύρας πήρε η 12χρονη "άγνωστη" Dakota Blue Richards, η οποία όμως λένε ότι είναι πολύ ταλαντούχα. Τέλος υπεύθηνη για τη χρηματοδότηση της ταινίας είναι η New Line. Σας θυμίζει τίποτα το όνομα; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Xμμ...τότε ή τους πηρε πολύ το στάδιο της παραγωγής, ή κάπου αλλού κόλλησε, γιατί είχα ακούσει πρώτη φορά ότι γυρίζεται η ταινία περιπου 2 χρόνια πριν...Εχω μεγάλη περιέργια πώς θα δώσουν τα δαιμόνια! Το πρωτο βιβλιο πάντως θα είναι σχετικά έυκολο να γυριστεί - φανταστείτε μετά τις δυσκολίες στο να απεικονίσουν τα μαλέφα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ανυπομονω να το δω σε ταινια.

Πρωτον γιατι δεν εχω διαβασει το βιβλιο και ειμαι νουμπ,οποτε θα εχω περιεργεια.

Δευτερον γιατι θελω να δω πως θα τα πανε οι σκηνοθετες,αφου εχουν προυπηρεσια σε χαζοαμερικανικες κωμωδιες και

Τριτον γιατι μολις ξεμπερδεψουν με αυτο θα αρχισουν τα γυρισματα του Ελρικ! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στη μεταφορά του τρίτου βιβλίου ειδικά σε ταινία έχει να γίνει το σώσε. Ή θα το πετσοκόψουν εντελώς (όπως έχουν κάνει και στην υπόθεση τόσων άλλων βιβλίων), ή θα το κάνουν τόσο περίπλοκο που θα είναι αδύνατον σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία να καταλάβει το οτιδήποτε... Άντε πέρνα εσύ τους συμβολισμούς των δαιμονίων, της σκόνης, των φαντασμάτων κτλ μέσα στον περιοριμένο χρόνο που σου δίνει μια ταινία... θα γίνει όπως τα σίκουελ του Χάρυ Πότερ φαντάζομαι που κανείς άσχετος δεν τα καταλαβαίνει, απλώς με λίγα περισσότερα εφέ (επιβάλονται ειδικά στο φινάλε νομίζω) και ίσως λίγη περισσότερη πρωτοτυπία. Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως να δω τι αποτέλεσμα θα βγει. Μακάρι να με διαψεύσει και να είναι εξαιρετικό (αυτό θέλουμε όλοι άλλωστε, άντε να δούμε καμιά καλή ταινία επιτέλους).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την Trillian. Η σειρά μου άρεσε πάρα πολύ. Το πρώτο βιβλίο έχει ένα λίγο πιο παιδικό στυλ γραφής, είναι πιο απλό από τα άλλα. Σιγά σιγά όμως γίνεται πιο "ενήλικο", σοβαρεύει και βαθαίνει. Σου φαίνεται πως τα βιβλία ωριμάζουν μαζί με τη Λύρα.

Είναι βιβλία που σίγουρα θα αρέσουν σε έφηβους, αλλά που διαβάζονται εξίσου ευχάριστα (και μονορούφι) και από μεγάλους. Άλλωστε εγώ το διάβασα πέρισι.

ο Φιλιπ Πούλμαν έχει κυκλοφορήσει πολλά βιβλία για νέους (κάποια έχω πετύχει και μεταφρασμένα), αλλά δεν έχει πέσει στα χέρια μου κανένα.

Εχω διαβάσει όμως ένα μικρό βιβλιαράκι, συνέχεια στην τριλογία του κόσμου, το Lyra's Oxford. Καλή ιστοριούλα αν θες να ξαναμπεις σε αυτό το σύμπαν, πολύ προσεγμένη έκδοση, αλλά μικρό (και μόνο για όσους ξέρουν το σύμπαν).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον, αφου μου το θυμίσατε, είπα να ξαναπιάσω τη σειρά και διάβασα προχτές το πρώτο βιβλιο.

Όντως μου χτύπησε λιγο παιδικο το στυλ της γραφης (κάτι που δε θυμάμαι να μου είχε χτυπήσει την πρώτη φορά που το διάβαζα, και αυτό ειναι περιεργο αν το σκεφτείς...), αλλά παρόλαυτα το ρουφηξα πάλι μονορούφι. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η σύλληψη των δαιμονίων είναι το καλύτερο του βιβλίου (στη σκηνή που ανακαλύπτουν τι κάνουν στα παιδιά έπιασα τον εαυτό μου να ξαναφρικάρει όπως και τότε).

Πάντως και το πρώτο βιβλιο θέλει πολλαααα λεφτά για να γίνει ταινία συνειδητοποίησα. Το θυμόμουν σαν σχετικά απλό σε σύγκριση με τα άλλα, αλλά έχει κι αυτό τα άπειρα να απεικονίσεις, που θέλει ειδικά εφέ. Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

:D Να και κάτι που εχω διαβάσει κι εγω!Εχω την τριλογία 2 χρόνια σχεδόν και ενώ τα πρώτα 2 βιβλία μου άρεσαν το τρίτο το εχω αφήσει στη μέση...οπότε δεν ξέρω και το τέλος.Μου άρεσαν φοβερά οι μάγισσες στο δεύτερο βιβλίο και,όπως πολλοί,σκεφτόμουν πιο ζώο θα μου ταίριαζε!
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σημερα οτι η ταινια οντως γυριζεται, και μαλιστα μαντεψτε ποια κανει την κα Καλτερ! ;) Η Νικόλ Κιντμαν! Δε νομιζω οτι θα μπορούσα να φανταστώ καμία καλύτερη για το συγκεκριμένο ρόλο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και εγω το τριτο το παρατησα στη μεση και ενας φιλος επισης! μηπως δεν ειναι τυχαιο? τα δαιμονια σαν ιδεα μου αρεσε παρα πολυ αλλα περα απο αυτο γενικα ενιωσα οτι ολα αυτα τα εχω ξαναδιαβασει και οτι είναι γραμμενο για best seller. Δηλαδη ο συγγραφεας εκανε ερευνα στο τι πουλαει πηρε ολες τις παλιες ιστοριες, τις ανακατεψε, προσθεσε λιγο καινουργιο μπαχαρικο και....βουαλα μια επιτυχια. Συχγωρηστε την κακία μου, δεν ειμαι παντα ετσι αλλα την αισθηση πηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καθότι και εγώ φαν της σειράς είπα να τσεκάρω σε τι φάση είναι η ταινία, άμα βγήκε κανένα trailer, κλπ.

αυτό που ανακάλυψα είναι στο εξής link:

 

http://www.hisdarkmaterials.org/informatio...drama/page/home

 

όσοι έχουν ακούσει τη ραδιοφωνική σειρά του γαλαξία, και πιο συγκεκριμένα την 3η, 4η, 5η, φάση του bbc, αυτό έκαναν και με το his dark materials, radio dramatisation των βιβλίων.

 

ψήνομαι... (μέχρι να βγει η ταινία καλό θα είναι και αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

"I like those Pullman books a lot. Nothing childish about them. He had a couple of good ideas I wish I'd had, especially about the 'cost' of multiversal travelling."

-Μαικλ Μουρκοκ,γνωστος "θαφτης" βιβλιων που εχουν μια παιδικοτητα και χαλανε την πιατσα του φαντασυ.Μετα απο αυτη τη δηλωση ψηνομαι σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειχα ξεκινήσει το πρώτο βιβλίο αλλα μου φάνηκε πολύ παιδικό. Θέλω να δώ τα έργα μπας και αλλάξω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να διάβαζες παρακάτω και θα δεις οτι μόνο "παιδικό" δεν είναι. Δεν ξέρω για την ταινία, αλλά δε φαντάζομαι να μην είναι "watered down" σε σύγκριση με τα θέματα που θίγουν τα βιβλία, ειδικά το τρίτο.

Όπως και να έχει, αν η ταινία σεβαστεί το βιβλίο, θα γίνει χειρότερο σούσουρο από το Χάρυ Πόττερ, να μου το θυμηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι μια φίλη μου πρότεινε με πάθος τα βιβλία, και είναι από τα πρώτα που θέλω να διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία θα βγει 7/12/07 στις ΗΠΑ, υποθέτω εκεί γύρω και στην Ελλάδα. Ήδη έχει κυκλοφορήσει το διαφημιστικό της ("το αστέρι του βορρά").

Τα βιβλία μου αρέσανε και τα τρία, ιδιαίτερα το τρίτο, δε θα τα έλεγα όμως παιδικά. Ήτανε βέβαια γεμάτα με πολύ χώρο για συμβολισμούς, όπου ο καθένας μπορεί να "επενδύσει" ό,τι νομίζει.

Για τα δαιμόνια π.χ. έχω "μαλώσει" άπειρες ώρες με έναν φίλο, για το αν συμβολίζουν την ψυχή, το υποσυνείδητο, το συναισθηματικό κόσμο και άλλα παρόμοια... Θυμάστε κάπου (νομίζω στο δεύτερο βιβλίο) που η Λύρα λέει στον Γουίλ: "Παράξενο που εσείς δεν έχετε δαιμόνια, μάλλον θα τα έχετε μέσα σας" ή κάτι τέτοιο.

{Για μια άλλη ανάλυση δείτε το http://www.bridgetothestars.net/index.php?...s&p=trinity}

Τέλος, για μένα μια τρομακτική σκηνή είναι όταν ο Γουίλ χάνει το δάκτυλό του και συνειδητοποιώ ότι δεν θα το "κολλήσει" με κανέναν μαγικό τρόπο! Πώς θα νιώθει άραγε ένα παιδί (εγώ) που ταυτίζεται με τον ήρωα, όταν συνειδητοποιήσει ότι θα συνεχίζει τη ζωή του με πληγωμένη την εικόνα του σωματικού εγώ του;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, αν η ταινία σεβαστεί το βιβλίο, θα γίνει χειρότερο σούσουρο από το Χάρυ Πόττερ, να μου το θυμηθείτε.
από όσο γνωρίζω εγώ, η ταινία (και αν έχει επιτυχία η πρώτη, και οι άλλες δύο) δεν θα σεβαστούν τα βιβλία σε κάποια πράγματα. οπότε παίζει και να μη γίνει χειρότερο σούσουρο από το χάρυ πόττερ. τώρα το πώς θα γυρίσουν τις επόμενες δύο ταινίες αποφεύγοντας τόσες σκηνές και γεγονότα, μένει στη φαντασία μας να το πλάσουμε (μη μας έρθει και καμιά κατατραπακιά όταν το δούμε, να έχουμε προετοιμαστεί κομματάκι)... :whistling: Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη προετοιμασμένος για ξενέρωμα στην κυριολεξία. Με αυτά τα βιβλία ακόμα και σε Αμερική και Αγγλία υπήρξαν αντιδράσεις από διάφορους θρησκόπληκτους, και είναι να απορεί κανείς πώς και αποφάσισαν να γυρίσουν ταινία βασισμένη σε αυτή την τριλογία. Να την πλασάρουν σαν "μεγαλίστικη" δεν παίζει σίγουρα, οπότε μάλλον θα έχουν κάνει τόσες διασκευές που δε θα αναγνωρίζεται καν.

Και καλά το πρώτο βιβλίο κάπως μπαλώνεται, αλλά όπως λες και συ Στέλιο, με το δεύτερο και ειδικά το τρίτο τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρίσκω δύο τόπικς για Philip Pullman: αυτό κι ένα άλλο για την ταινία, αλλά μιας τα περισσότερα έχουν λεχθεί εδώ, θα γράψω κι εγώ εδώ.

 

Αγαπώ πολύ την τριλογία His Dark Materials, και νομίζω πως θα ήταν ιδανικό ανάγνωσμα για παιδιά. Από την άλλη η κιν. μεταφορά τους, δεν πρέπει να λέει και πολύ. Τα βιβλία είναι ακόμη ελεύθερο μέσο (medium) σε σχέση με τον κινηματογράφο. Αναλογιστείτε πως οι ταινίες αυτές παράγονται από την μεγαλύτερη entertainment industry στον κόσμο, και μάλιστα σε μια χώρα όπου η θρησκευτική δεξιά έχει μεγάλη επιρροή.

 

Κατά καιρούς έχω διαβάσει νέα ή κριτικές για το σενάριο της επερχόμενης ταινίας και ποτέ κάτι ελπιδοφόρο: για αρχή, από μόνοι τους οι σεναριογράφοι είχαν μαλακώσει τον τόνο του βιβλίου, και πρόσφατα η παραγωγός εταιρία επέβαλε το cut της ταινίας να ξεδοντιαστεί περισσότερο. Ένα τραγικό γεγονός προς το τέλος του 1ου βιβλίου κόπηκε και μεταφέρεται για την αρχή της 2ης ταινίας, η οποία μπορεί να μην έρθει ποτέ αν η 1η δεν έχει τα απαραίτητα ψηλά κέρδη. Από θλίψη, η 1η ταινία θα τελειώσει με ανάταση, ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες να πουλήσει.

 

Τα αγαπημένα μας βιβλία δυστυχώς θεωρούνται προϊόντα που υφίστανται marketting για αποχαυνωμένους καταναλωτές. Στην περίπτωση της τριλογίας του Pullman, θα πρότεινα να μείνετε μακρυά, και, χαλαρά, να προτιμήσετε τα βιβλία. Θα σας δώσουν ποιοτικότερες και περισσότερες ώρες ευχαρίστησης, χωρίς να σας υποτιμούν και το έξοδο θα είναι περίπου το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..