Jump to content

Προτάσεις για τα καλύτερα βιβλία τρόμου


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ας βάλω και εγώ....

 

Stephen King

Ο Μαύρος Πύργος

Το Οχυρό

Η Λαμψη

 

Graham Masterton

Ο Άρχοντας του Ψευδούς

Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται

 

Simon Clark

Δίψα για αίμα

 

MIchael Marano

Το τραγούδι της αυγής

 

Αυτά για αρχή...

 

Ποστάρετε τις ιστορίες που θέλετε και μέχρι το Σαββάτο θα έχω δεί ποιά συμπληρώνουν 5 προτάσεις και να αρχίσει η Αξιολόγηση...

Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγα την Αποκάλυψη του Ιωάννη, θα ήμουν τελείως εκτός θέματος; Όχι, γιατί είναι το πρώτο ανάγνωσμα που με τρόμαξε πραγματικά. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ("Τί θα πάρετε; Βότκα; Ουίσκι; Τελίκα; Τζιν; Ρούμι;" "Ναι!")

 

 

Faia γράψε μας ποιά βιβλία των προλαλήσαντων είναι αυτά που συμφωνείς για να μπορέσουμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε προτάσεις...

(Εγώ θα πάρω βότκα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μια αρκετά ενδιαφέρουσα λίστα βρίσκεται εδώ

 

όσο γι' αυτό:

 

Αν έλεγα την Αποκάλυψη του Ιωάννη, θα ήμουν τελείως εκτός θέματος; Όχι, γιατί είναι το πρώτο ανάγνωσμα που με τρόμαξε πραγματικά. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ("Τί θα πάρετε; Βότκα; Ουίσκι; Τελίκα; Τζιν; Ρούμι;" "Ναι!")

 

υπάρχει αυτό :

 

Webster's Collegiate Dictionary gives the primary definition of horror as "a painful and intense fear, dread, or dismay." It stands to reason then that "horror fiction" is fiction that elicits those emotions in the reader.

 

If we accept this definition, then horror can deal with the mundane or the supernatural, with the fantastic or the normal. It doesn't have to be full of ghosts, ghouls, and things to go bump in the night. Its only true requirement is that it elicit an emotional reaction that includes some aspect of fear or dread. Alice Sebold's The Lovely Bones is therefore just as much a horror novel as Stephen King's Salem's Lot. Tim LaHay's Left Behind series is just as full of horror as Dan Simmons' A Winter Haunting. By this definition, the best selling book of all time, the Bible, could easily be labeled horror, for where else can you find fallen angels, demonic possessions, and an apocalypse absolutely terrifying in its majesty all in one volume?

 

πάλι από εδώ

 

Οπότε Φάια ναι, αλλά βασικά όχι. Γιατί η βίβλος δεν θεωρείται λογοτεχνικό έργο!

Link to comment
Share on other sites

Darky, δεν μας ενδιαφέρει σε αυτό το topic η λίστα από άλλα websites, αλλά να φτιάξουμε την δική μας λίστα. Σύμφωνα με αυτά που εμείς στο sff έχουμε διαβάσει και προτείνουμε. Όπως και στην ενότητα της Επιστημονικής Φαντασίας έστι κι εδώ θέλουμε να δημιουργήσουμε την λίστα καλύτερων βιβλίων τρόμου σύμφωνα με τα μέλη του sff.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλό βιβλίο το ''Η Νεκρή Ζώνη'' ρε σύ...βέβαια λίγο ρηχό αλλά είναι ελαφρώς αρχετυπικό και έχει και twist.

 

βρές μου το twist και θα σε κεράσω μια αμίτα ροδάκινο.

Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μου λίστα, με τους Έλληνες πρώτους:

 

Αστεριάδης Αστέρης: 100 μέτρα κάτω από το γέλιο

Βάγιας Νάσος: Πυρετός

Ζερβός Π. Μ.: Ανάμεσα

Κατσαρέα Ράνια: Νεκρή Φύση με Βαμπίρ

Μαντά Ειρήνη: Genius Scribendi,Το δαιμόνιο της Γραφής

Τριανταφύλλου Μαρώ: Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων

Φιαμού Ανθίππη: Τον έφαγε το φεγγάρι

Van Horn/ Πέντε σταγόνες αίμα

Barker Clive: Books of blood/Τα βιβλία του αίματος (1-6)

Barker Clive: Sacrament/Το αρχαίο μυστήριο

Beckford William: Vathek/ Η ιστορία του χαλίφη Βάτεκ

Bierce Ambrose Gwinnet: Ο κάτοικος της Καρκόσα

Blackwood Algernon: The Willows/Οι ιτιές

Bloch Robert: Παράξενες Εποχές

Hodgson William Hope: Boats of the "Glen Carri"/Οι βάρκες του Γκλεν Κάριγκ

Howard Robert E.: Skullface/ Ο μάγος από την Ατλαντίδα

Howard Robert E.: Ο άρχοντας των νεκρών

Joyce Graham: Requiem/Ρέκβιεμ

Le Fanu Joseph Seridan- Carmilla/Καρμίλα

Lovecraft H. P.: At The mountains of Madness/Τα βουνά της τρέλας

Lovecraft H. P.: Call of Cthulhu/Το κάλεσμα του Κθούλου

Lovecraft H. P.: Color from Space/Χρώμα από το διάστημα

Lovecraft H. P.: Dagon/Ντάγκον

Lovecraft H. P.: The dream quest of Unknown Kadath/Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ

Lovecraft H. P.: The Dunwich Horror/Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς

Lovecraft H. P.: The Evil Clergyman/Ο Σατανικός Κληρικός

Lovecraft H. P.: The silver key/Το Ασημένιο Κλειδί

Lovecraft H. P.: The strange case of Charles Dexter Ward/Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ

Lovecraft H. P.: The strange High House in the mist/Το Παράξενο Ψηλό Σπίτι στην Καταχνιά

Lovecraft H. P.: The thing on the Doorstep/Το Πλάσμα στο Κατώφλι

MacDonald George: Lilith/ Λίλιθ (ΘΑ το διαβάσω, εντός των επομένων τριών μηνών)

Machen Arthur: The novel of the black seal/Η νουβέλα της μαύρης σφραγίδας

Machen Arthur: The terror/Ο τρόμος

Masterton Graham: The devils of D-Day/ Οι δαίμονες της Νορμανδίας

Maupassant Guy de: Φανταστικές Ιστορίες

Mayerig Gustav: Der Golem/Γκόλεμ

Palahniul Chuck: Lyllaby/Νανούρισμα

Poe Edgar Allan: The Narrative of Arthur Gordon Pym/Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ

Poe Edgar Allan: The Black Cat/ Ο μαύρος γάτος

Stoker Bram: Lair of the white worm/Η φωλιά του λευκού φιδιού,

S?skind Patrick: Das Parfum/Το άρωμα

*Villiers de L’Isle-Adam: Histoires Insolites/Παράξενες Ιστορίες

 

 

Το τελευταίο το έχω διαβάσει πολύ παλιά και δεν είμαι τελείως σίγουρη ότι είναι τρόμου. Ας κρίνει ο υπεύθυνος.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Γκραχαμ Μάστερτον - Άρχοντας του Ψεύδους

Γκραχαμ Μάστερτον - Αυτοι που δεν κοιμούνται

Γκραχαμ Μάστερτον - Παρίας

Χ.Φ. Λαβκραφτ - Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ

Χ.Φ. Λαβκραφτ - Η σκιά πέρα απο τον χρόνο

Χ.Φ. Λάβκραφτ - Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Γκανταθ

Χ.Φ. Λάβκραφτ - Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

Χ.Φ. Λάβκραφτ - Ο Ναός του τρόμου

Hodgson William Hope - Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου

Beckford William - Η ιστορία του χαλίφη Βάτεκ

Graham Joyce - Η νεράιδα των δοντιών

Clive Barker - Καταραμένο παιχνίδι

Clive Barker - Ο κέφτης του πάντοτε

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω αρχή και με δύο αξιολογήσεις και..καλή αρχή και στην λίστα τρόμου :) :

Lovecraft, H.P / At the mountain of madness 3.5+5.5=9.5

Δεν είναι το πρώτο του Λαβκραφτ που διάβασα, αλλά μακράν το καλύτερό του. Όλο τα στοιχεία του κύκλου Κθουλου, αυτού του τεράστιου συγγραφέα ανθίζουν σε αυτήν την ιστορία. Ο τρόμος που κλιμακώνεται, η διήγηση πρώτου προσώπου βασισμένη σε ντοκουμέντα και δημοσιογραφικού τύπου λεπτομέρειες που δίνει μια 'βλάσφημη' αληθοφάνεια και όλο το πάνθεον των τεράτων του Λαβκραφκικού σύμπαντος να παρελαύνει, καθώς ξεδιπλώνεται το παρελθόν τους, μέσα απο την ανατριχιαστική περιπλάνηση του ήρωα στα απομεινάρια της πανάρχαιας τεράστιας πόλης τους. Κανένα άλλο βιβλίο δεν έχει καταφέρει να μου δημιουργήσει αυτον τον συνδιασμό τρόμου και αγωνίας σε συνδιασμό με ένα δέος για το αποτρόπαιο άγνωστο όπως είναι στο μυαλό του Λαβκραφτ.

 

Lovecraft, H.P / The strange case of Charles Dexter Ward 3.5+4.5=8

Θεωρείται ένα απο τα καλύτερα έργα του συγγραφέα αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη. Είναι απο τα λίγα μυθιστορήματα που έγραψε και δίνεται η δυνατότητα να ξανοιχτεί στην διήγηση. Σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνει και αρκετές φορές απορροφάει τον αναγνώστη. Κάπου όμως νομιζω το κουράζει και η γνωστή ένταση που βρίσκεται στον υποβόσκων τρόμο δεν αποδίδει τα μέγιστα στο τέλος. Λεπτομέρειες επι λεπτομερειών, που ναι μεν στην αρχή εντυπωσιάζουν αλλά, τουλάχιστον προσωπικά, με κάναν να νοιώσω σε μερικά σημεία την ιστορία παραφορτωμένη. Σαν σύνολο πάντως αποτελεί να ξεχωριστό βιβλίο, με πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή και, εξαιρώντας τις κοιλίτσες που ανέφερα, με πολύ πρωτότυπη και ατμοσφαιρική γραφή.

 

 

Υ.Γ. Στην λίστα Φαντασίας, αλλά και πρόσφατα και στην ε.φ., συμφωνήθηκε οι τίτλοι των βιβλίων στην λίστα να δίνονται στα ελληνικά μόνο σε αυτά που έχουν εκδoθεί Ελλάδα, καθώς και να συνοδεύονται απο το όνομα των εκδόσεων. Νομίζω θα είναι αρκετά εξυπηρετικό.

 

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Στην λίστα Φαντασίας, αλλά και πρόσφατα και στην ε.φ., συμφωνήθηκε οι τίτλοι των βιβλίων στην λίστα να δίνονται στα ελληνικά μόνο σε αυτά που έχουν εκδoθεί Ελλάδα, καθώς και να συνοδεύονται απο το όνομα των εκδόσεων. Νομίζω θα είναι αρκετά εξυπηρετικό.

 

 

Έχεις δίκιο και το έχω στα υπ' όψιν μου. Στα αποτελέσματα των αξιολογήσεων θα υπάρχουν όλα αυτά που λες καθώς και η τιμή του βιβλίου (Στο περίπου) όπως την βρήκα στο internet απο ελληνικά βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

.. καθώς και η τιμή του βιβλίου (Στο περίπου) όπως την βρήκα στο internet απο ελληνικά βιβλιοπωλεία.

 

Χε. Εν συνεχεία με ένα κλικ δίπλα στο βιβλίο να το παραγγέλνουμε απευθείας απο την λίστα. Και με εκπτωτικό κουπόνι για τα μέλη που αξιολογούν. :loughbounce:

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Χε. Εν συνεχεία με ένα κλικ δίπλα στο βιβλίο να το παραγγέλνουμε απευθείας απο την λίστα. Και με εκπτωτικό κουπόνι για τα μέλη που αξιολογούν. :loughbounce:

 

Χεχε. Καλή ιδέα. Θα το κανονίσω... :D

Link to comment
Share on other sites

Barker, Clive / Books of Blood / Τα Βιβλία του Αίματος (4)

 

Βιβλίο 1:Αγαπημένο. Η ανακάλυψη του φαινομένου Μπάρκερ από την αναγνώστρια… 5,5+3=8,5

 

Βιβλίο 2: Αρχίζει η πτώση. 3,5+3=6,5

 

Βιβλίο 3:Κάπως καλύτερα τώρα. Ο Γιος του Σελλιλόιντ και ο πορνογράφος ξεχωρίζουν αισθητά.4,5+3=7,5

 

Βιβλίο 4: Τίποτε. Λες και δεν το έχω διαβάσει. 2+3=5

 

Βιβλίο 5:Ομοίως με το 5. 2+3=5

 

Βιβλίο 6: Κλείσιμο με αδυναμίες. Ξεχωρίζω μόνο το Υστερόγραφο. 3,5+3=6,5

 

Συνολικά για τα Βιβλία του Αίματος, 6,5

 

Le Fanu, Sheridan / Carmilla / Καρμίλλα (3)

 

Μικρό, περιεκτικό, τρομακτικό. 6+4=10

 

Lovecraft, H.P / At the mountain of madness / Τα βουνά της τρέλλας (6)

 

Η Ανταρκτική είναι η αγαπημένη μου άγνωστη χώρα. Τα χρονικά των ανακαλύψεων άγνωστων χωρών τα αγαπημένα μου αναγνώσματα. Η πένα του Λάβκαφτ η καλύτερη για να αποδώσει τον τρόμο του τι υπάρχει εκεί. 6+4=10

 

Lovecraft, H.P / The strange case of Charles Dexter Ward/ Η παράξενη περίπτωση του Τσάρλ Ντέξτερ Γουάρντ (5)

 

Ένα κουραστικό βιβλίο, γεμάτο από κουραστικές περιγραφές. Δεν το διάβασα με την ευχαρίστηση που διάβασα άλλα βιβλία του Λάβκραφτ. 3+3=6

Link to comment
Share on other sites

[H.P. Lovecraft - Η περίπτωση Τσαρλς Ντέξτερ Ουόρντ / The Case of Charles Dexter Ward]

(3.5+2.5)=6

Ίσως η πιο διάσημη ιστορία του Λαβκραφτ, αλλά εμένα δε μ' ενθουσίασε. Μονότονο και προβλέψιμο (εντάξει, στην εποχή του μπορεί να μην ήταν προβλέψιμο). Έχει γράψει πολύ καλύτερα.

 

 

[H.P. Lovecraft - Τα Βουνά της Τρέλας / At the Mountains of Madness]

(6+3)=9

Συγκλονιστικό. Η πρώτη μου επαφή με Λαβκραφτ και ο λόγος που άρχισα να διαβάζω τρόμο και ε.φ. Φοβερή ιστορία, ακόμη και σήμερα που το θέμα Ανταρκτική έχει γίνει σούπα κι οι εξωγήινοι εκεί είναι περισσότεροι κι απ' τους πιγκουίνους. Το καλύτερο δείγμα της μυθολογίας Κθούλου.

 

 

 

[H.P. Lovecraft - Η Ονειρική αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ / The Dream - Quest of Unknown Kadath]

(5+4)=9

Πραγματικά όπως το λέει κι ο τίτλος: Ονειρική αναζήτηση. Ή κοιμόταν ή έπαιρνε ναρκωτικά όταν το έγραφε. Περισσότερο φάντασυ παρά τρόμου, αλλά όπως και να χει, μ' εντυπωσίασε ο λυρισμός και η φαντασία της περιγραφής εξωπραγματικών κόσμων και καταστάσεων, που θυμίζουν πίνακα του Νταλί. Βοηθάει ο αναγνώστης να έχει ήδη διαβάσει άλλες ιστορίες του Λάβκραφτ, ώστε να μπει ευκολότερα στο κλίμα.

 

 

[George MacDonald - Λίλιθ / Lilith]

(3+2,5)=5,5

Ένα σκοτεινό παραμύθι γύρω από την περιπέτεια ενός βιβλιοθηκάριου στο βασίλειο που διαφεντεύει η μυθική Λίλιθ. Ολίγον παραμύθι για μεγάλους, ολίγον μυστικισμός και Γένεση, αλλά κατά τ' άλλα τίποτα το σπουδαίο. Το βρήκα βαρετό.

 

 

[Graham Masterton - O Άρχοντας του Ψεύδους / Master of Lies]

(4+3)=7

Το πρώτο που διάβασα από Μάστερτον. Το πρώτο κεφάλαιο είναι συγκλονιστικό, από τα πιο δυνατά κομμάτια τρόμου που έχω διαβάσει. Άρρωστο, πωρωμένο. Η συνέχεια είναι ενδιαφέρουσα, σε στυλ παραφυσικού αστυνομικού θρίλερ, αλλά το τέλος είναι τουλάχιστον παιδικό, πραγματική απογοήτευση. Κρίμα, γιατί η αρχή σε προϊδεάζει για κάτι μεγαλειώδες.

 

 

[Edgar Allan Poe - Ο Μαύρος Γάτος / The Black Cat]

(6+3)=9

Εντάξει, μιλάμε για μια απ' τις πιο κλασσικές ιστορίες τρόμου όλων των εποχών. Βγάζει μια απόκοσμη ανατριχίλα. Χωρίς περιττά σχόλια: διαβάστε το.

 

 

[Jack Ketchum - Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας / The Girl Next Door]

(4+2,5)=6,5

Άρρωστο. Μια φαινομενικά νορμάλ οικογένεια σε μια ήσυχη αμερικανική κωμόπολη, βγάζει τα καλά κρυμμένα διαστροφικά της ένστικτα σ' ένα κοριτσάκι. Ψιλοαμερικανιά, χωρίς πολλές λογοτεχνικές αρετές, αλλά τίγκα στην ωμότητα και τη διαστροφή. Δεν είναι αριστούργημα, αλλά δεν είναι και κακό.

 

 

[Clive Barker - Τα Βιβλία του Αίματος / Books of Blood]

(4+3)=7

Τα αξιολογώ συνολικά και τα έξι, γιατί θεωρώ πως αποτελούν μια συλλογή. Το ενδιαφέρον εδώ είναι πως μερικές ιστορίες είναι πραγματικά εντυπωσιακές, ενώ οι υπόλοιπες είναι από αδιάφορες έως κακές. Ξεχωρίζουν τα "Στους Λόφους, οι πόλεις", "Ο Γιος του Σελλυλόϊντ", "η Κρεοφόρος του Μεσονυχτίου" (υπάρχουν και τα τρία στο altfactor), o "Πορνογράφος" και "το Απαγορευμένο". Ειδικά το πρώτο είναι από τα καλύτερα διηγήματα που έχω διαβάσει ποτέ.

 

 

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

---------------------------------

Arthur Machen - Ο Μέγας Θεός Παν

Arthur Machen - Η νουβέλα της μαύρης σφραγίδας

Michael Marano - Το τραγούδι της αυγής

Peter Sraub - Koko

Masterton - Ο Παρίας

Masterton - Μανιτού

Bentley Little - Οι Αγνοημένοι

Simon Clark - Δίψα για αίμα

Robert Chambers - Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα

Iain Banks - The Wasp Factory

 

Διηγήματα (συλλογές):

-----------------------------------

H.P. Lovecraft - Τα άπαντα

Οι Στάχτες της Ψυχής μας (εκδόσεις ΟΞΥ)

Masterton - Σκοτεινό φάσμα

 

 

Διηγήματα (ξεκάρφωτα)

----------------------------

Anthony Piers - On the use of tortures / Περί της αποτελεσματικότητας των βασανιστηρίων

William Jacobs - The monkey's paw / Το χέρι της μαϊμούς

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πολύ αργά, να δώσω κι εγώ μια λίστα με προτάσεις:

 

Clive Barker - Τα Βιβλία του Αίματος/Books of Blood (Οξύ)

Clive Barker - Hellraiser (Οξύ)

Clive Barker - Το Μεγάλο και Μυστικό Θέαμα/The Great and Secret Show (Bell)

Clive Barker - Αείπολη/Everville (Bell)

Stephen King - Νυχτερινή Βάρδια/Night Shift (Νέα Σύνορα Α. Α. Λιβάνη)

Stephen King - Σάλεμ'ς Λοτ/Salem's Lot (Νέα Σύνορα Α. Α. Λιβάνη)

Stephen King - Κάρυ/Carrie (Επιλογή;)

Dean Koontz - Τα Δάκρυα του Δράκοντα/Dragon Tears (Bell)

Dean Koontz - Εφιάλτες του Μεσονυχτίου/Midnight (Bell)

Bram Stoker - Dracula

Thomas Ligotti - Εργοστάσιο Εφιαλτών/Nightmare Factory (Οξύ)

Harlan Ellison - Deathbird Stories

Harlan Ellison - Θέλω να ουρλιάξω αλλά δεν έχω στόμα/I have no mouth and I must scream (Απόπειρα)

H.P. Lovecraft - Η Σκιά πάνω από το Ιννσμουθ/The Shadow Over Innsmouth

H.P. Lovecraft - Το Κάλεσμα του Κθούλου/Call of Cthulhu

H.P. Lovecraft - Ο Τρόμος στο Κόκκινο Αγκίστρι/The Horror at Red Hook

H.P. Lovecraft - Ο Στοιχειωτής του Σκοταδιού(;)/The Haunter of the Dark

Brian Lumley - Νεκροσκόπος ΙΙ/Necroscope: Wamphyri! (Οξύ) - άλλα 6 που έχω διαβάσει ήταν φόλες

August Derleth - Ο Στρογγυλός Πύργος/The Lurker at the Threshold (Οξύ)

Graham Masterton - Ο Άρχοντας του Ψεύδους/Master of Lies (Οξύ)

Graham Masterton - Charnel House (έχει βγει και στα ελληνικά, αλλά από ποιον και με τι τίτλο???)

Richard Matheson - Ζωντανός Θρύλος/I Am Legend (Οξύ)

Fritz Leiber - Η Κυρά του Σκοταδιού/Our Lady of Darkness (Αρχέτυπο)

 

Συγνώμη για τυχόν λάθη, δεν έχω σχεδόν κανένα από αυτά τα βιβλία εύκαιρο.

 

Θα ήθελα να θέσω κι ένα άλλο θέμα: όπως στο θέμα του φάνταζυ συζήτησαν τι θα κάνουν με τις "πολυ-λογίες" που είναι ενδιεκτικές του είδους, έτσι και στον Τρόμο είναι χαρακτηριστική μορφή το διήγημα/νουβέλα κι όχι το μυθιστόρημα. Γι' αυτό έβαλα και μερικές νουβέλες του Λάβκραφτ. Θα ήθελε κανείς να σχολιάσει ή να προτείνει τι να κάνουμε με τα διηγήματα; Στα ελληνικά σπάνια βγαίνουν αυτούσιες συλλογές ενός συγγραφέα. Σχεδόν όλες είναι ποτ-πουρί. Κι αυτό αποκλείει μερικά από τα καλύτερα πράγματα που έχουμε διαβάσει στον Τρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πολύ αργά, να δώσω κι εγώ μια λίστα με προτάσεις

 

Θα ήθελα να θέσω κι ένα άλλο θέμα: όπως στο θέμα του φάνταζυ συζήτησαν τι θα κάνουν με τις "πολυ-λογίες" που είναι ενδιεκτικές του είδους, έτσι και στον Τρόμο είναι χαρακτηριστική μορφή το διήγημα/νουβέλα κι όχι το μυθιστόρημα. Γι' αυτό έβαλα και μερικές νουβέλες του Λάβκραφτ. Θα ήθελε κανείς να σχολιάσει ή να προτείνει τι να κάνουμε με τα διηγήματα; Στα ελληνικά σπάνια βγαίνουν αυτούσιες συλλογές ενός συγγραφέα. Σχεδόν όλες είναι ποτ-πουρί. Κι αυτό αποκλείει μερικά από τα καλύτερα πράγματα που έχουμε διαβάσει στον Τρόμο.

 

 

Όχι Electroscribe δεν είναι καθόλου αργά. Κανονικά η λίστα θα ανανεώνεται μια φορά την εβδομάδα αλλά τώρα που είναι ξεκίνημα θα έχει κάπως πιο περίεργους ρυθμούς.

Εσύ τι προτείνεις να κάνουμε με τις πολυ - λογίες;

Προσωπικά πιστεύω πως αν στο μυαλό μας είναι κάτι ενταγμένο σαν αυτόνομο βιβλίο δεν υπάρχει πρόβλημα...

Παράδειγμα το Εφιάλτες και Ονειρότοποι του Κινγκ θέλετε να το αξιολογήσουμε σαν βιβλίο ή σαν κάθε ιστορία ξεχωριστά;

Περιμένω προτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι προτείνεις να κάνουμε με τις πολυ - λογίες;

Προσωπικά πιστεύω πως αν στο μυαλό μας είναι κάτι ενταγμένο σαν αυτόνομο βιβλίο δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Οι πολυ-λογίες δόθηκαν σαν παράδειγμα. Σπάνια θα τις βρεις στον Τρόμο. Και οι συλλογές με διηγήματα ενός και μόνο συγγραφέα είναι σχετικά εύκολο να τις αξιολογήσεις σαν σύνολο.

 

Το ερώτημα που έθεσα ήταν τι θα κάνουμε με τα πολλά διηγήματα Τρόμου που έχουμε διαβάσει εδώ κι εκεί σε ανθολογίες και που μας έχουν καρωθεί στη μνήμη ως αξιόλογα κομμάτια. Όπως είπα, νομίζω ότι χαρακτηρίζουν ιδιαίτερα τον τρόμο (εκτός από τους επαγγελματίες Κινγκ, Κουντζ κτλ.) που γράφουν όγκο κυρίως για εμπορικούς λόγους, ο Τρόμος σαν ει΄δος χαρακτηρίζεται από τον διήγημα σαν φόρμα. Θα είναι άδικη και ασύμμετρη προσέγγιση να αφήσουμε τα διηγήματα απέξω.

 

Από την άλλη, αν πιάσει ο καθένας μας και προτείνει τα δεκάδες διηγήματα Τρόμου που έχει διαβάσει και άξιζαν τον κόπο, θα πελαγώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυ-λογίες δόθηκαν σαν παράδειγμα. Σπάνια θα τις βρεις στον Τρόμο. Και οι συλλογές με διηγήματα ενός και μόνο συγγραφέα είναι σχετικά εύκολο να τις αξιολογήσεις σαν σύνολο.

 

Το ερώτημα που έθεσα ήταν τι θα κάνουμε με τα πολλά διηγήματα Τρόμου που έχουμε διαβάσει εδώ κι εκεί σε ανθολογίες και που μας έχουν καρωθεί στη μνήμη ως αξιόλογα κομμάτια. Όπως είπα, νομίζω ότι χαρακτηρίζουν ιδιαίτερα τον τρόμο (εκτός από τους επαγγελματίες Κινγκ, Κουντζ κτλ.) που γράφουν όγκο κυρίως για εμπορικούς λόγους, ο Τρόμος σαν ει΄δος χαρακτηρίζεται από τον διήγημα σαν φόρμα. Θα είναι άδικη και ασύμμετρη προσέγγιση να αφήσουμε τα διηγήματα απέξω.

 

Από την άλλη, αν πιάσει ο καθένας μας και προτείνει τα δεκάδες διηγήματα Τρόμου που έχει διαβάσει και άξιζαν τον κόπο, θα πελαγώσουμε.

 

Πιστεύω οτι για την ώρα πρέπει να τα αφήσουμε στην άκρη για να μην πελαγώσουμε όπως προείπες.

Αν αποκτήσουμε μια καλή λίστα με αξιολογημένα βιβλία, έπειτα μπορούμε να ασχοληθούμε και με αυτά.

Αν πάλι έχετε αντίθετη άποψη, μπορούμε να το συζητήσουμε...

Edited by Cosmo
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πρόβλημα αυτό με τα διηγήματα. Για παράδειγμα, με τον Machen τι θα κάνουμε? Ή με τον Πόε αλλά και τον Λαβκραφτ και πολλούς άλλους, οι οποίοι δημιουργήσανε κυρίως μέσα απο την φόρμα του διηγήματος. Εγω προσωπικά, σε αυτές τις περιπτώσεις έχω προτείνει βιβλία τους όπως κυκλοφορούν στην χώρα μας που έχουν μαζεμένα διηγήματά τους και συνήθως είναι τόμοι που χωρίζουν σε περιόδους το έργο του δημιουργού. Μια τέτοια κυκλοφορία έχει κάποια συνοχή για να χαρακτηριστεί ως βιβλίο προς αξιολόγηση. Και το να αξιολογούμε ξεχωριστά τα διηγήματα είναι μια άλλη άποψη, απλά σπάμε σε πολλά κομμάτια τις αξιολογήσεις. Δεδομένου οτι οι περισσότεροι απο εμάς ζούμε Ελλάδα, η πλειοψηφία των αξιολογητών θα διευκολυνθεί με την διαμόρφωση που αποκτά το έργο του εκάστοτε συγγραφέα μέσω των ελληνικών εκδόσεων.

 

Και τώρα μια πρόταση που δεν θα μπορέσετε να αρνηθείτε:

 

Henry James - Το στρίψιμο της βίδας ( Γράμματα)

Charles Maturin - Μέλμοθ, ο περιπλανώμενος (Ερατώ)

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι οι περισσότεροι απο εμάς ζούμε Ελλάδα, η πλειοψηφία των αξιολογητών θα διευκολυνθεί με την διαμόρφωση που αποκτά το έργο του εκάστοτε συγγραφέα μέσω των ελληνικών εκδόσεων.

 

Εγώ συμφωνώ, με αυτή τη πρόταση. Κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Δύο που ξέχασα στη λίστα μου με προτάσεις:

 

Τάσσος Ρούσσος, Τα Χειρόγραφα του Μανουέλ Σαλίνας, Εστία

Τάσσος Ρούσσος, Η Αποστολή, Καστανιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προτίνω τις Ένοχες απολεύσεις της Λώρελ Χάμιλτον, τη Λίλιθ του Τζόρτζ ΜακΝτόναλντ και το Νεκρή Φυση Με Βαμπίρ της Ράνιας Κατσαρέα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τι έγινε εδώ παιδιά; Ο τρόμος σταμάτησε στις 16 Νοεμβρίου; Κάποια πρόταση να τρομάξουμε λιγουλάκι τώρα που έρχονται οι διακοπές;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν κανείς σας έχει διαβάσει το LOS OJOS (Τα Μάτια) του Jesus Ignacio Aldapuerta. Ξέρω παρέες που έχουν βάλει στοίχημα για το ποιός θα καταφέρει να το διαβάσει πρώτος ή χωρίς να ξεράσει, αλλά δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Α ναι, και ΔΕΝ θέλω να το πιάσω στα χέρια μου.

 

Το γνωρίζει κανείς;

 

Ενα review του βιβλίου:

Advantages: When he was writing this, he wasn't up to anything else.

Disadvantages: May attract the wrong kind of people. document.write(""); blank.gif Someone once said this book couldn't have been written by a psychopath because psychopaths don't have much artistic talent -- he cited Charles Manson's musical maunderings as a case in point. Well, maybe. There aren't that many psychopaths in the world, and there aren't that many people with much artistic talent, so maybe the combination of the two is very rare.

 

But whether or not Aldapuerta himself was a psychopath, it's certainly possible that psychopaths will enjoy this book. It's dark -- very dark -- and you're recommended not to read it too soon before or too soon after a meal. Cannibalism, mutilation, necrophilia, war-tourism all combine in prose that goes beyond de Sade in some ways. Sade's descriptions are hard to visualize; these often aren't. That may be an advantage or may not: it's up to you.

 

You have been warned.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αναρωτιέμαι αν κανείς σας έχει διαβάσει το LOS OJOS (Τα Μάτια) του Jesus Ignacio Aldapuerta.

 

Το γνωρίζει κανείς;

 

Ναι, το έχω διαβάσει εγώ. Μού το δάνεισε ένας φίλος και δυστυχώς δεν το έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή. Πραγματικά, πολύ άρρωστο. Υπάρχουν πολλές δυνατές εικόνες απίστευτης φρίκης δοσμένες με μια γλώσσα αρκετά ικανοποιητική. Ωστόσο, θεωρώ κάπως άστοχη τη σύγκρισή του με τον θείο Μαρκήσιο ντε Σαντ, διότι ο ερωτισμός του Αλνταπουέρτα είναι ελάχιστος. Πάντως, όποιος το βρει ας το διαβάσει. Δε νομίζω πως δεν θ' αντέξει το στομάχι των μελών (εδώ έχουμε διαβάσει άλλα κι άλλα...).

Παρεμπιπτόντως, στο χώρο του ερωτικού τρόμου προτείνω το "Θεσπέσιο πτώμα" της Πόππυ Μπράιτ. Πιστεύω πως είναι ακόμη πιο άρρωστο (κι ίσως περισσότερο λογοτεχνικό).

Και τα δύο στις εκδόσεις ΟΞΥ (του παλιού, καλού καιρού).

Link to comment
Share on other sites

Και μία πρόταση άκρως λογοτεχνική: "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ" της Σίρλεϋ Τζάκσον (εκδ. ΕΠΙΛΟΓΗ). Ο τίτλος στα ελληνικά εντελώς άστοχος (πρωτότυπος τίτλος The Haunting of Hill House), αλλά η μετάφραση εξαιρετική.

Η σπουδαία συγγραφέας παραδίδει μάθημα λογοτεχνίας, που τυγχάνει να είναι τρόμου. Υπαινικτική ατμόσφαιρα, ευφυείς διάλογοι, υπόγειο χιούμορ και ένα κείμενο που κολλάς μέχρι να τελειώσει, αν και δεν γίνεται σχεδόν τίποτε! Η τελευταία ταινία (The Haunting, με τον Λίαμ Νίσον και την Κάθριν Ζέτα Τζόουνς) δεν έχει καμμία σχέση με το βιβλίο. Πέρασε και δεν ακούμπησε.

Αναζητήστε το βιβλίο και θα εκπλαγείτε. Φυσικά, αν κάποιος περιμένει αποτρόπαιους θανάτους και τα συναφή, θα απογοητευτεί. Αλλά όποιος αναζητά την απόλαυση της ανάγνωσης θα κατενθουσιαστεί. Βαθμολογία: 11 με άριστα το 10.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..