Jump to content

Προτάσεις για τα καλύτερα βιβλία τρόμου


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Η μόνη μου παρατήρηση είναι κάποια κραυγαλέα μεταφραστικά λάθη, όπως π.χ. η μετάφραση των dust bunnies ως σκονισμένα λαγουδάκια (προφανώς η μεταφράστρια δεν αναρωτήθηκε τι δουλειά έχουν τα σκονισμένα λαγουδάκια κάτω από ένα κρεβάτι), ενώ είναι οι μπάλες σκόνης ή εκφράσεις του στυλ "Θέλεις μια τσιγαριά;", εννοώντας προφανώς τη τζούρα. Τσιγαριά; Έλεος ρε παιδιά. Εγώ αυτή την έκφραση δεν την έχω ακούσει όσα χρόνια ζω, παίζει να την έχει ακούσει η μεταφράστρια;

 

Ωχ, την ίδια πατάτα έχω αποτρέψει ως επιμελητής σε ένα άλλο βιβλίο, με άλλη μεταφράστρια. Και εύλογα αναρωτιέμαι: τι σκ... έκανε ο επιμελητής; Ή μάλλον, υπήρχε επιμελητής;

 

Για την τσιγαριά δεν θα έπαιρνα όρκο. Μου έχει τύχει πολλές φορές να τσακωθώ με επιμελητές (ως μεταφραστής) και μεταφραστές (ως επιμελητής) για κάποια λέξη υποστηρίζοντας ότι δεν υπάρχει, δεν παίζει, πού την άκουσες, ρε, και να την βρω μπροστά μου μια δυο ώρες αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου παρατήρηση είναι κάποια κραυγαλέα μεταφραστικά λάθη, όπως π.χ. η μετάφραση των dust bunnies ως σκονισμένα λαγουδάκια (προφανώς η μεταφράστρια δεν αναρωτήθηκε τι δουλειά έχουν τα σκονισμένα λαγουδάκια κάτω από ένα κρεβάτι), ενώ είναι οι μπάλες σκόνης ή εκφράσεις του στυλ "Θέλεις μια τσιγαριά;", εννοώντας προφανώς τη τζούρα. Τσιγαριά; Έλεος ρε παιδιά. Εγώ αυτή την έκφραση δεν την έχω ακούσει όσα χρόνια ζω, παίζει να την έχει ακούσει η μεταφράστρια;

 

Ωχ, την ίδια πατάτα έχω αποτρέψει ως επιμελητής σε ένα άλλο βιβλίο, με άλλη μεταφράστρια. Και εύλογα αναρωτιέμαι: τι σκ... έκανε ο επιμελητής; Ή μάλλον, υπήρχε επιμελητής;

 

Για την τσιγαριά δεν θα έπαιρνα όρκο. Μου έχει τύχει πολλές φορές να τσακωθώ με επιμελητές (ως μεταφραστής) και μεταφραστές (ως επιμελητής) για κάποια λέξη υποστηρίζοντας ότι δεν υπάρχει, δεν παίζει, πού την άκουσες, ρε, και να την βρω μπροστά μου μια δυο ώρες αργότερα!

 

 

Ακριβώς αυτο μου έχει τύχει σε πολλά βιβλία. Δεν θα ξεχάσω ποτέ όμως την πρωτη φορα που διαβασα ενα Sin City στα ελληνικά (αφου τα ειχα διαβάσει στα αγγλικά) και θυμάμαι πως για 2 βδομάδες σκεφτόμουν να βρω το μεταφραστή και να τον σκοτώσω στο ξύλο. Πρώτη φορα συνειδητοποιησα οτι μπορει ενα έργο/κομιξ/βιβλίο να έχει όλες τις προδιαγραφές για να το λατρέψεις αλλα να σου το χαλάσει τοοοοοσο πολυ η μετάφραση που ούτε καν θα διανοηθείς οτι υπο άλλες συνθηκες θα σου άρεσε

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Προτείνω δύο βιβλία του Jack Ketchum. Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας και Νεκρή Σαιζόν. Καλό ήταν και το RED αλλά δεν θα το έβαζα μέσα στα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανά καλό νέο βιβλίο τρόμου παίζει? Τα δυο παραπάνω που ανέφερε ο Δημήτρης τα'χω διαβάσει.

Πρόσφατα διάβασα και τα:

 

Τραμ 1852 - φόρος τιμής στον Λαβκραφτ με τον ίδιο πρωταγωνιστή!

Το Κρυφτό - Jack Ketchum, μικρό αλλά δυνατό, ετσι όπως συνηθίζει αυτος ο συγγραφέας

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο-φρέσκο και αρκετά καλό (ως το σημείο που έχω διαβάσει δηλαδή) είναι το "Νεκρό Δέρμα" του Αβραάμ Κάουα. Και αν δεν το έχεις διαβάσει ακόμα, και το προηγούμενό του, "Το ασήμι που ουρλιάζει".

Link to comment
Share on other sites

Εάν Eric Draven δεν έχεις διαβάσει το topic από την αρχή κάντο γιατί υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις. Επίσης σε περίπτωση που δεν θέλεις να διαβάσει αποκλειστικά μυθιστόρημα αλλά και ιστορίες, θα προτείνω τις ανθολογίες που παρουσιάσαμε εγώ και ο Ντίνος. Είναι εξαντλημένες αλλά με λίγο ψάξιμο πιστεύω ότι θα τις βρεις. Δες εδώ και εδώ. Για νέο βιβλίο τώρα, πρόσφατα κυκλοφόρησε από την Jemma Press καινούργιο βιβλίο του Ketchum αλλά δεν θυμάμαι τίτλο αυτή τη στιγμή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εάν Eric Draven δεν έχεις διαβάσει το topic από την αρχή κάντο γιατί υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις. Επίσης σε περίπτωση που δεν θέλεις να διαβάσει αποκλειστικά μυθιστόρημα αλλά και ιστορίες, θα προτείνω τις ανθολογίες που παρουσιάσαμε εγώ και ο Ντίνος. Είναι εξαντλημένες αλλά με λίγο ψάξιμο πιστεύω ότι θα τις βρεις. Δες εδώ και εδώ. Για νέο βιβλίο τώρα, πρόσφατα κυκλοφόρησε από την Jemma Press καινούργιο βιβλίο του Ketchum αλλά δεν θυμαμαι τίτλο αυτή τη στιγμή.

Οι Ξεγραμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν Eric Draven δεν έχεις διαβάσει το topic από την αρχή κάντο γιατί υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις. Επίσης σε περίπτωση που δεν θέλεις να διαβάσει αποκλειστικά μυθιστόρημα αλλά και ιστορίες, θα προτείνω τις ανθολογίες που παρουσιάσαμε εγώ και ο Ντίνος. Είναι εξαντλημένες αλλά με λίγο ψάξιμο πιστεύω ότι θα τις βρεις. Δες εδώ και εδώ. Για νέο βιβλίο τώρα, πρόσφατα κυκλοφόρησε από την Jemma Press καινούργιο βιβλίο του Ketchum αλλά δεν θυμαμαι τίτλο αυτή τη στιγμή.

Οι Ξεγραμμένοι.

 

Α ναι, το είχε πει και ο Bladerunner στο αντίστοιχο topic. Θα το πάρω κάποια στιγμή γιατί ο Ketchum είναι ένας από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Έχω ότι δικό του έχει βγει στα Ελληνικά και ότι καινούργιο βγαίνει θα το παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ξεγραμμένοι.

 

Α ναι, το είχε πει και ο Bladerunner στο αντίστοιχο topic. Θα το πάρω κάποια στιγμή γιατί ο Ketchum είναι ένας από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Έχω ότι δικό του έχει βγει στα Ελληνικά και ότι καινούργιο βγαίνει θα το παίρνω.

Το είχα διαβάσει στα Αγγλικά πριν από δύο χρόνια. Θυμάμαι ότι ξεκινάει δυνατά, αλλά κάπου προς το τέλος δεν πετυχαίνει το μέγιστο δυνατό impact, σαν κάπου να χάνει την ταχύτητά του από τη σελίδα 300 και μετά. Με 50 σελίδες λιγότερες (μάλλον την υποπλοκή με την καμαριέρα) θα ήταν πολύ πιο δυνατό. Το θεωρώ πάντως καλύτερο και από το Κρυφτό και από τη Νεκρή Σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει στα Αγγλικά πριν από δύο χρόνια. Θυμάμαι ότι ξεκινάει δυνατά, αλλά κάπου προς το τέλος δεν πετυχαίνει το μέγιστο δυνατό impact, σαν κάπου να χάνει την ταχύτητά του από τη σελίδα 300 και μετά. Με 50 σελίδες λιγότερες (μάλλον την υποπλοκή με την καμαριέρα) θα ήταν πολύ πιο δυνατό. Το θεωρώ πάντως καλύτερο και από το Κρυφτό και από τη Νεκρή Σαιζόν.

 

Εάν ισχύει αυτό τότε θα το πάρω μία ώρα αρχύτερα. Θεωρώ την Νεκρή Σαιζόν ως ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ever.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβασει το Ασημι που ουρλιαζει. Το "Νεκρο Δερμα" είναι συνέχεια του?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβασει το Ασημι που ουρλιαζει. Το "Νεκρο Δερμα" είναι συνέχεια του?

Δεν είμαι 100% σίγουρος. Από τη μία λαμβάνει χώρα μετά τα γεγονότα στο τέλος του "Ασήμι που Ουρλιάζει", αλλά σε ένα ψυχιατρείο που ο δόκτορ Κούσινγκ ακούει τις αφηγήσεις ασθενών που έχουν εμπλακεί σε παλιότερες υποθέσεις της Πανδώρας Όρμοντ. Είμαι κάπου στα μισά ακόμα και δεν ξέρω πώς θα δέσουν όλα τελικά, ούτε και γνωρίζω αν όλο αυτό είναι συνέχεια του Ασημιού ή απλά συλλογή με τα short stories του Κάουα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει διαβάσει κανείς το Νύχτες τρόμου(The Bad Place), του Dean Koontz; Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς το Νύχτες τρόμου(The Bad Place), του Dean Koontz; Είναι καλό;

Όχι εγώ, αν και, προσωπικά, δε θα προέτρεπα κανέναν να διαβάσει Dean Koontz. Είχα διαβάσει 3 βιβλία του (By the light of the moon, The Face, Demon Seed - όχι την έκδοση που θα βρεις στα Ελληνικά στο μοναστηράκι, την αναθεωρημένη του 1990) και μόνο το τρίτο τα κατάφερε να με κρατήσει, κυρίως επειδή ήταν ΕΦ με παιχνιδιάρικο μαύρο χιούμορ. Γενικά μου φάνηκε σαν τον Stephen King του φτωχού με μετριότατες ιδέες και αδιάφορη γραφή. Μπορεί βέβαια να έχει τύχει να διαβάσω τα λάθος βιβλία, δύσκολα όμως θα του δώσω άλλη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ο μήνας Δεκέμβριος αφιερώνεται αποκλειστικά και μόνο στον τρόμο, οπότε θα διαβάσω και αυτό το βιβλίο από Κουντζ για να δω τι παίζει. Το Charnel House του Μάστερτον ήταν καλό; Το βρήκα στα ελληνικά από εκδόσεις Σίμωσι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ο μήνας Δεκέμβριος αφιερώνεται αποκλειστικά και μόνο στον τρόμο, οπότε θα διαβάσω και αυτό το βιβλίο από Κουντζ για να δω τι παίζει. Το Charnel House του Μάστερτον ήταν καλό; Το βρήκα στα ελληνικά από εκδόσεις Σίμωσι.

Είναι το εντελώς ανάποδο από τον Άρχοντα του Ψεύδους, αρχίζει αργά αλλά είναι ίσως το μόνο του βιβλίο που το τέλος βγάζει νόημα (υπάρχει και το tengu, αλλά εκεί το τέλος έρχεται όλο μαζεμένο σε 20 σελίδες). Δεν ξέρω για τη μετάφραση, το πρωτότυπο με είχε κουράσει με τη hip 70's γραφή του που πλέον έμοιαζε γραφική. Αλλά ΟΚ, είναι από τα καλά nasties της εποχής και φαντάζομαι και της σειράς Βιβλιοθήκη του Τρόμου (και κοιτώντας στο ίντερνετ πρέπει να αρχίσω να μαζεύω κι εγώ από εκείνη τη σειρά, δεδομένου ότι τα πρωτότυπα τα κυνηγάς μόνο σε μεταχειρισμένα στο Amazon πλέον...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βάζω εδώ αυτό το άρθρο, για όσους θέλουν πληροφορίες για κάποιο από αυτά τα βιβλία. Ή θέλουν να το αγοράσουν και έχει εξαντληθεί παντού αλλού(Το "σπίτι από φύλλα" που ψάχνετε μερικοί).

Διαπιστώνω ότι από αυτή τη λίστα ξέρω/έχω διαβάσει περισσότερα από τις άλλες φάντασυ ή/και εφ. Θα ζήσω, γιατρέ μου;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω εδώ αυτό το άρθρο, για όσους θέλουν πληροφορίες για κάποιο από αυτά τα βιβλία. Ή θέλουν να το αγοράσουν και έχει εξαντληθεί παντού αλλού(Το "σπίτι από φύλλα" που ψάχνετε μερικοί).

Διαπιστώνω ότι από αυτή τη λίστα ξέρω/έχω διαβάσει περισσότερα από τις άλλες φάντασυ ή/και εφ. Θα ζήσω, γιατρέ μου;

Καλά κάνει και λέει για Fear η λίστα, αρκετά από τα βιβλία δεν είναι τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καρμίλα, Τζ. Σ. Λε φανού

 

Δράκουλας, Μπ. Στόουκερ

 

Η φωλιά του λευκού φιδιού, Μπ. Στόουκερ

 

Ο μεγάλος θεός Παν, Μάχεν

 

Η νουβέλα της μαύρης σφραγίδας, Μάχεν

 

Ο τρόμος, Μάχεν

 

Τα βουνά της τρέλλας, Λάβκραφτ

 

Η περίπτωση του Ταρλς Ντέξτερ Γουορντ, Λάβκραφτ

 

Ντάγκον, Λάβκραφτ

 

Ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας (εκδ. Παπαδόπουλος), Ε.Α. Πόε (νομίζω πως είναι η πιο γνωστή έκδοση)

 

Το ταξίδι του Χανς Πφάαλ στη σελήνη, Ε. Α. Πόε

 

Ο άγγελος του παράξενου, Ε. Α. Πόε

 

Μη στοιχματίζεις το κεφάλι σου με το διάβολο, Ε.Α Πόε

 

Το πηγάδι και το εκκρεμές, Ε.Α. Πόε

 

5 πορτρέτα γυναικών, Ε.Α. Πόε

 

Η αφήγηση του Αρθουρ Γκορντον Πυμ, Ε.Α.Πόε

 

Ο ξένος, Μαρκ Τουέιν

 

Υπάρχουν όρια, Γιόχαν Βολφγκανγ φον Γκαίτε

 

Η πίπα του οπίου, Θεοφ. Γκωτιέ

 

Το μαραμένο χέρι, Τομας Χάρντι

 

Λιλιθ, Τζ. ΜακΝτόναλντ

 

Εφιαλτικό όνειρο, Γκ. Φλωμπέρ

 

Ο άρχοντας των νεκρών, Ρ. Χάουαρντ

 

Φανταστικές ιστορίες, Γκυ ντε Μωπασάν

 

Φρανκενστάιν, Μαίρη Σέλεϋ

 

(Το σκυλί των Μπάσκερβιλ, Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ)

 

Σελίδες από το χάος, Ουιλ. Μπάροουζ

 

Ρέκβιεμ, Γκράχαμ Τζόις

 

Το σκοτεινό ημερολόγιο, Γκράχαμ Τζόις

 

Ο αλήτης, Γκυ Ντε Μωπασάν

 

Το πέμπτο παιδί, Ντ. Λέσινγκ (κι όποιος μου πει ότι δεν είναι τρόμου τον έφαγα :p)

 

Ο κάτοικος της Καρκόσα, Αμπ. Μπηρς

 

Τα βιβλία του αίματος, Μπάρκερ

 

Σάλεμ Λοτ, Κινγκ

 

Νεκρή Ζώνη, Κινγκ

 

Το κοράκι (The stand), Κινγκ

 

Ντολόρες Κλέμπορν

 

Κρυφό παράθυρο, μυστικός κήπος, Κινγκ

 

Το παιχνίδι του Τζέραλντ, Κινγκ

 

Αυπνία, Κινγκ

 

Η αφιέρωση, Κινγκ

 

Χρήσιμα αντικείμενα, Κινγκ

 

Η μακριά πορεία, Κινγκ

 

 

 

Η σειρά "φανταστικές ιστορίες του Αιγόκερου που περιλαμβάνει:

 

1. Ο νεκρός

 

2. Παράξενοι έρωτες

 

3. Η μουσική

 

4. Το τέρας

 

5. Η τρέλα

 

6. Όνειρο-εφιάλτης

 

 

 

Χμμμ... σιγά μην έχω τελειώσει... προς στιγμήν έχω κάνει ότι καλύτερο μπορούσα. Θα επιστρέψω.

 

 

insomnia όχι τόσο τρομαχτικό, αλλά για μένα το πιο αγαπημένο του Κινγκ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θέλετε να κάνουμε με τα βιβλία τρόμου ότι και με του φάντασυ; Και αν ναι οι αξιολογήσεις θα γίνονται έδω, ή σε κάποιο καινούργιο topic;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να κάνουμε με τα βιβλία τρόμου ότι και με του φάντασυ; Και αν ναι οι αξιολογήσεις θα γίνονται έδω, ή σε κάποιο καινούργιο topic;

Θέλουμε, αλλά δώσε λίγο χρόνο να μπει σε μία σειρά η λίστα με τα fantasy και θα αρχίσουμε και εδώ

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλετε να κάνουμε με τα βιβλία τρόμου ότι και με του φάντασυ; Και αν ναι οι αξιολογήσεις θα γίνονται έδω, ή σε κάποιο καινούργιο topic;

Θέλουμε, αλλά δώσε λίγο χρόνο να μπει σε μία σειρά η λίστα με τα fantasy και θα αρχίσουμε και εδώ

 

 

ok

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα βιβλία του σπουκ εχουν εκδοθεί 6 μεχρι στιγμής joseph delaney

(ιστορίες με μαγισσες ,τελωνια και δαίμονες)

αννα ραις λατρευω

και προσθετω στην λιστα ο βρικολακας λεστατ! εξισου καλο ..

η αγαπημενη μου ιστορια τρομου εκδοσεις ανουμπις

φοβερη ανθολογια τρομου !(η ανθρωπινη καρεκλα και ολα του μπλοχ)

σκιες ωρορα (αλυσιδα ,η αγαπημενοι νεκροι ΟΛΑ)

ιστοριες με ζωντανους νεκρους(το δωματιο του πυργου) ,με βρυκολακες απο εφιαλτικους κοσμους

για μενα τα καλυτερα της ωρορα

απο λαβκραφτ τα ονειρα στο σπιτι της μαγισσας λεει πολλα θα επανερθω με αλλα αγαπημενα

(ειναι θεμα γουστου ασ πουμε ο κινγκ ,ο κετσαμ δεν τρομαζεις για πλακα ,,η τρομου ιστορια πρεπει να σου φερει εφιαλτες η ταπεινη μου γνωμη )

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι βλέπω πολυ συχνα τα βιβλια του αιματος και τα βιβλία του αιματος

απο κλαιβ μπαρκερ  φυσικαααααα hellraiser με χιλια δεν το συζητω

εχω απο την σειρα του αιματος το v βιβλιο με απογοητευσε τρελλα και δεν πηρα αλλο

κατι εξισου καλο με το hellraiser υπαρχει ?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι βλέπω πολυ συχνα τα βιβλια του αιματος και τα βιβλία του αιματος

απο κλαιβ μπαρκερ  φυσικαααααα hellraiser με χιλια δεν το συζητω

εχω απο την σειρα του αιματος το v βιβλιο με απογοητευσε τρελλα και δεν πηρα αλλο

κατι εξισου καλο με το hellraiser υπαρχει ?

Υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο από το Hellraiser. :p Ο Υφαντόκοσμος! Αλλά μην περιμένεις την καφρίλα του Hellraiser. Περισσότερο φαντασίας με ψήγματα τρόμου θα το χαρακτήριζα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..