Jump to content

Θα μ'αγαπάς για πάντα;

Recommended Posts

Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε, γλυκειά μου νύμφη, για όσο μπορούμε

κι αν ο αέρας το θελήσει

κι αν τα νερά το θελήσουν, οι ποταμοί κι οι θάλασσες

κι αν το θελήσουν ο Ήλιος κι η Σελήνη

θα συνεχίσουμε

και θα συνεχίζουμε

πέρα απ'τα γεράματα του χρόνου...

Κάτι που είπε ένας μικρός πρίγκηπας σε μια μικρή πριγκίπισσα πριν πολλά, πολλά χρονια, σ'έναν τόπο μαγικό, σε μια χώρα μακρινή...

:clover:

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Η απάντηση

Κάθε σου σ’ αγαπώ θε να το ξεπληρώσω μ’ ένα ποίημα,

και κάθε σου πανώρια λέξη μ’ εκατό δικιές μου·

κι αν είναι όλες τους φτωχές,

κι αν είναι ταπεινές και σκονισμένες,

μην τις αποπάρεις...

εγώ τις ονειρεύτηκα αντάξιες των φτερών σου –

αγγέλους με φτερά δε λεν αυτούς που φέρνουν τ’ άγγιγμα του σύννεφου

σε γυμνά πόδια που πατούν πα’ στο βρεμμένο χώμα

και σε τσαλακωμένα, ξέμπλεκα μαλλιά

δεμένα με τις παπαρούνες;

Η μεγαλύτερη τιμή που μ’ αποδώθηκε

είναι που μ΄αποκάλεσες νύμφη δική σου,

και τ’ ομορφότερο απ’ όλα τα τραγούδια μου

είν’ ένας ψίθυρος που ‘χει απάνω του καβάλα τ’ όνομά σου.

~

Edited by Nienna

Θέλω να αγκαλιάσω δύο ποιήματα.

Θέλω να τα αγκαλιάσω σφιχτά, να τα δέσω μεταξύ τους, να γίνουν ένα.

Θέλω να τους ψιθυρίσω στο αυτί

μια τόση δα μικρή ευχή,

κι έπειτα να τ'αφήσω να τραβήξουν μόνα τους το δρόμο.

Και φεύγοντας να ξέρω,

να ξέρω πως δε θα χαθούν ποτέ.

:)

Δεν έχω άλλο σχόλιο παιδιά... :blush:

Συμπτώσεις που συμβαίνουν κατά καιρούς μπορεί να δέσουν ξαφνικά σε ένα όμορφο σύνολο, και να μας ανοίξουν περισσότερο σε πράγματα στα οποία συνήθως δεν θα ανταποκρινόμαστε.

Μια τέτοια σύμπτωση είναι πως διάβασα τα 2 ποιήματα του Ορφέα και της Νιέννας και το ποίημα-απάντηση της Rhapsody αμέσως μετά, πρακτικά, που είδα μια αγαπημένη μου ταινία ξανά, τη Sleeping Beauty του Disney.

Έχοντας μια ονειρορομαντική διάθεση από την ταινία, η ανάγνωση των ποιημάτων με γέμισε με ένα όμορφο και ζεστό συναίσθημα, τρυφερό, ειλικρινές και με τον τρόπο του ακόμα και "απλό", "ανθρώπινο" παρά την γεμάτη ρομαντικές λέξεις γλώσσα των ποιημάτων. Ίσως βοήθησε πως ήξερα οτι τα λόγια αυτά ανταποκρίνονται σε κάτι αληθινό...

Edited by Dain

Ναι, βοηθάει απίστευτα, Διονύση μου.

Παιδιά, να είστε καλά - αν υπάρχει κάτι απίστευτο σ' όλ' αυτά, είναι ακριβώς αυτές οι απλές καταστάσεις, οι τόσο, όμως, πραγματικά όμορφες και απλές. Από τη φιλία και την εκτίμηση, ως την αγάπη και τον έρωτα, όλα διαχέονται εδώ, λευκά στο φως του Ήλιου, όσο γλυκά κι αν είναι...

Άντε, ίσως νά 'ναι και ροζ ή μωβ, για όσους ξέρουν τι εννοώ. :tongue:

Και πάλι, νά 'στε καλά.

Δεν ξέρω τι να πώ αυτή την στιγμή. Το μόνο που ξέρω είναι ότι μου φτιάξατε την μέρα! Να είστε καλά, πάντα.

The_Knight_who_says_Ni!

:worshippy: Well, όταν τα βλέπω αυτά μερικές φορές μου έρχεται ένα flash bag, από το δημοτικό μέχρι σήμερα, (καλά μην φανταστείτε καμία αναλυτική ανάδρομη-αφιέρωμα στο History Channel, είπαμε!) και είναι λίγο περίεργο το να συνειδητοποιώ οτι ο Ιάσονας είναι ο (και μαμω) Ποιητής Ορφέας που ξέρουμε (και μάθαμε-ακόμη και εγώ-) από εδώ μέσα.

Συνεχίζεις να με εντυπωσιάζεις φίλε μου, ω ναι, Μόλντερ! (με δικό σου αυτοκίνητο! :lol: :bleh: )

Κιπιν-τατς! Μην σταματάς! Θα θρηνήσουμε θύματα ετσι σταματήσεις στο λεω ευθεως, έχεις φανκλαμπ και μάλιστα διαχρονικό όπως βλέπεις αγαπητέ... ;)

Για την Νιεννα δεν λεω πολλά, γιατί μας έχει συνηθίσει στα καταπληκτικά πράματς (και ειναι ενα απο αυτα προφανως!)... :D

Και τα τρία ποιήματα είναι πολύπολύ υπέροχα παιδιά, μπράβο σας! :yessir:

:hi: Ατά....

Εγώ τώρα ως άφωνος παρατηρητής δε μπορώ παρά να σηκωθώ και να χειροκροτήσω...

Κι είχε τόσο καιρό να με αγγίξει ένα γραπτό τόσο πολύ...είχα αρχίσει να πιστεύω πως χάνω την ευαισθησία μου!

Αυτό το ολιγόστιχο με κάνει να επιθυμώ όσα καιρό είχα αφήσει στην άκρη...με κάνει να θυμάμαι και να νοσταλγώ! Είναι πολύτιμο!