Jump to content

Νιλ Γκέιμαν (Neil Gaiman)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Ας ανοίξουμε ένα topic και για τον Neil Gaiman.

260820525_NeilGaiman.thumb.jpg.4800fd21c9e9a7fc9768d9825d9ba2a1.jpg

Κατ'αρχήν να παραθέσω λίνκιο της συνέντευξής του στο sffworld:

 

Neil Gaiman Interview

 

Προσωπικά έχω διαβάσει το American Gods, κάποια Sandman, το Stardust και κάποια short stories. Το γράψιμό του είναι από τα καλύτερα, οι χαρακτήρες πάντα ολοκληρωμένοι, και γενικά ευχαριστιέσαι να διαβάζεις Neil Gaiman.

Edited by Spark
Προστέθηκε η εικόνα του συγγραφέα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πει κάτι λιγα και στο θέμα με το Sandman...θυμαμαι αρκετοι είχαν πει ότι ξενερώνουν, επειδή επαναλαμβάνεται...

Θυμάμαι τότε είχα αντιδράσει λιγο, γιατι εγώ δεν το έβλεπα έτσι...Αλλά από τότε έτυχε κι εγώ να ζήσω μια στιγμή όπου είπα "όχι αλλο gaiman!" Έπαθα ένα Gaiman overdose :p.

Αλλα παρά αυτη την αντίδραση, εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι εξαιρετικός συγγραφέας. Και πέρα απ αυτό, ειναι παραμυθάς. Σε μαγεύει. Και μπορεί να έχουν κάποια προβλήματα τα βιβλια του, μπορεί να επαναλαμβάνεται κάπου κάπου, αλλά αυτη η μαγεία που καταφέρνει και σου περνάει αξίζει πολλά.

Θυμάμαι ας πούμε το Neverwhere. Όταν το τελείωσα ειπα "Χμ. Κάτι έλειπε. Δεν ήταν κάτι το πολύ τρομερό τελικά". Και ενώ ισχύει αυτό, το ότι όσο το διάβαζα είχα κολλήσει, το ότι η ιστορία σε ταξίδευε, το ότι είχε ένα τέλος που αγγίζει χορδές, είναι κάτι που δεν πρέπει να το παραγνωρίζουμε.

Το πιο άρτιο πιστεύω είναι το American Gods. ¨Ηταν απιστευτο. Και ναι, κι εκει έχει παρει στοιχεια απο μυθολογίες, αλλά so what? Αυτό που έφτιαξε είναι κάτι απιστευτο, μια απιστευτη ιστορία με πάρα πολύ καλούς χαρακτήρες. Όπως και η Αστερόσκονη. Μαγευτικότατο. Μα-γευ-τι-κο-τα-το. Όπως και το Coraline.

Γενικά, μου αρέσει παρα πολυ αυτη η μαγεια που μου περνάει ο Gaiman, και παρότι τελευταία επαθα overdose, ξέρω ότι θα ξαναγυρίσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι μαγευτικός συγγραφέας Αλεξάνδρα. Ίσως γι'αυτό όταν έγραφε το Sandman πολλοί φανς του τον ονόμασαν Magian που είναι αναγραμματισμός του ονόματός του.

Κάποιοι θα υποστήριζαν πως δεν είναι τυχαίο. ;)

Δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία κλπ του Gaiman, αλλά σίγουρα μπορεί και ελίσσεται ανάμεσα σε πολλά είδη, από gothic horror μέχρι fantasy και από super-hero style μεχρι και sci-fi.

Mερικοί "κριτικοί" του, λένε πως ουσιαστικά το ταλέντο του βρίσκεται στην ικανότητα να παίρνει παλιούς και τετριμμένους μύθους και να τους αναπλάθει με μια μοντέρνα αισθητική κάνοντάς τους πιο cool για ένα συγκεκριμμένο κοινό.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή όχι. Πάντως προσωπικά είναι από τους συγγραφείς που εκτιμώ πολύ και το Stardust είναι από τα βιβλία του που μου άρεσαν πάρα πολύ, με δεύτερο το Sandman βέβαια.

Edited by Dain
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτο ακριβώς λέω και εγώ...οτι απλά αναπλάθει παλιούς μύθους και τους κάνει πιο μοντέρνους και cool. Πολλές φορές αυτό μ ενοχέι και στον Μορφέα αλλά και στα βιβλία του, δεν μου κάνουν καμία ιδιαίτερη εντύπωση, είναι πιο πολύ show παρά περιεχόμενο και σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες του είναι ίδιοι(πχ οι βασικοί χαρακτήρες στα Neverwhere - Anansi Boys - Good Omens). Αλλά απο την άλλη γράφει καλά και γενικά διαβάζεται ευχάριστα και είναι όντως cool. Ίσως αν τα απανταχού fanboys/fangirls πέθαιναν, θα ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο...

Αχ....

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το καλύτερο του Gaiman, είναι το Sandman. Φοβερή ιστορία, έφτασε τον Sandman στην παρακμή και στην λύτρωση ξεδιπλώνοντας πολύ μυστήρια το πως και το γιατί, αφήνωντας άφωνους τους αναγνώστες.

 

Το "Coraline" ήταν πολύ ωραίο αλλά πάλι κεντρικό στοιχείο η μητέρα, κάτι που συμβαίνει και στο αρκετά καλό "Mirrormask". Αν δεν το έχετε δει, να το κάνετε, αξίζει.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, το Mirrormask! Δεν το έχω δει, αλλά έχω διαβάσει το...χμ, δεν είναι κόμικ, θα το έλεγα περισσότερο εικονογραφημένο βιβλιο. Μου άρεσε αρκετά (και δεν έχω ιδέα και που είναι τώρα που το λες...Χμ. Probably εκεί που είναι και τα Sandman...). Αλλά περισσότερο ενθουσιάστηκα με την εικονογράφηση παρά με την ιστορία (ήταν σε κεινη τη φάση overdose που λέγαμε :p)Επίσης πολύ καλό είναι το The day i swapped my dad for two goldfish - κομικ, αυτοτελες, και ένα απο τα καλυτερα παιδικά παραμύθια που έχω διαβάσει ποτέ. (Ναι, ήταν πριν το overdose αυτο :p).

Link to comment
Share on other sites

Είτε αναπαράγει παλιότερους μύθους ή όχι, η γραφή του είναι εξαιρετικά μαγευτική και ιδιαίτερη. Στην τελική όλοι κάτι αναπαράγουν: τα παιδικά τους χρόνια, βιώματά τους, αισθήσεις, άλλους συγγραφείς κτλ Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει δηλαδή παλιότερους μύθους κι αν πραγματικά είναι κάτι που έχει σημασία. Ίσως δεν τα καταλαβαίνω επειδή η πρωτοτυπία είναι κάτι που δε θεωρώ πως έχει και πολύ σημασία και δεν είναι γνώμονας για να κρίνω οτιδήποτε.

 

Έχω διαβάσει κι εγώ το Coraline και την Αστερόσκονη και λιγάκι (αλλά πολύ λιγάκι) Sadman. Γενικά είμαι ενθουσιασμένη μαζί του. Τα γραπτά του είναι πηγαία συγκινησιακά και αν αφεθείς στη μαγεία τους σε πάει ένα πάρα πολύ ωραίο ταξίδι. Θέλω να διαβάσω κι άλλο Gaiman σίγουρα ακι θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όποιον μου έλεγε πως έχει αμφιβολίες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτο που με ενοχλεί είναι οτι το κάνει συνεχώς και οτι δεν αναπαράγει, πολλές φορές απλα αντιγράφει αυτούσια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οντως, εχεις δικιο σ αυτο που λες, εχει πολυ μα πολυ συγκεκριμενο στυλ, ακομα κι αν το ιδιο το θεμα του αλλαζει... Ξερεις οτι εχει Gaiman απο πισω ρεπαιδιμ, ο,τι και να κανει.

 

Κι αυτο ειναι εντελως "η σ αρεσει η δε σ αρεσει" γενικα, και ειδικα σ αυτην την περιπτωση. Και για καποιο λογο, ενω αμα το αναλυσει κανεις δεν στεκει, τον λατρευω... Δεν υπαρχει τιποτα δικο του που να μην εχω διαβασει, ακομα και το αρχικο του run στο Spawn, η τα comics-απο-short-stories του, η τα ιδια τα short stories - απο την εφηβεια μου μου κανει παρεα, σε ενα σωρο μεσα (απο περσι κιολας με το Mirrormask, στο οποιο ενοιωσα πολυ εντονα βεβαια την "επαναληψη" για την οποια μιλας, τα μεσα αυτα εγιναν περισσοτερα, αν δεν υπολογισεις πχ το screenplay adaptation του Princess Mononoke ως "original σεναριο" δικο του)...

 

Το πως τον εμαθα ειχε πλακα παντως, ισως ηταν κι αυτο που τον εκανε να εχει τοση σημασια για μενα, κι ας εχω καιρο να ενθουσιαστω με κατι δικο του...

Διαβαζα που λετε Spawn, τα πρωτα τευχη, αρκετα μικρη τωρα, και μ αρεσαν εντελως συμπτωματικα οσα ειχε γραψει ο ιδιος, και οταν εφυγε δε μ' αρεσε πια το comic "για καποιο λογο", αλλα ποτε δεν προσεξα ονομα του writer - παραημουν μικρη για να ασχολουμαι με "τετοια". Και μετα σιγα σιγα διαβασα οχι μονο το Sandman που με ενθουσιασε, αλλα και το Good Omens (ωντας ηδη αμετανοητα πωρωμενη με τον Pratchett) και συνειδητοποιησα οτι "ειναι ο ιδιος τυπος, που εχει κανει ενα σωρο πραγματα που μ αρεσουν", και φυσικα αρχισα να ψαχνω να βρω ο,τι μπορουσα απο δικα του δημιουργηματα, ειτε σε βιβλια ειτε σε comics, και τα διαβαζα και καθε φορα εμενα εκπληκτη απο το ποσο "μου μιλουσε"... Πραγματικα, δε μπορω να το αρνηθω, σε κεινες τις ηλικιες "με σημαδεψε"...

 

Και ναι, ομολογω οτι κι εμενα με εχει κουρασει πολυ τελευταια, νοιωθω για καποιο λογο οτι αρχιζει να γερναει και να επαναλαμβανεται, κι ας μην ειναι ιδιαιτερα μεγαλος - ναι, και το Anansi Boys μου το εβγαλε αυτο περσι, μου φανηκε μιλια κατωτερο απ το American Gods, κι ας ηταν στο ιδιο universe. Αλλα δε μπορω να μην παραδεχτω οτι ειναι ο ενας απο τους μονους 2 συγγραφεις (ο αλλος ειναι ο Pratchett) που θα αγορασω ο,τι καινουριο βιβλιο βγαλουν μεσα στον πρωτο μηνα το αργοτερο, και κατα πασα πιθανοτητα τα comics, αν και σ αυτα μπορει να τα διαβασω χωρις να τα αγορασω επι τουτου. Και ναι, παλιοτερα διαβαζα και το site του για καποιο λογο - ηταν τρομακτικα fanboyish εκ μερους μου, το ξερω - και γενικα εχω περασει πολυ τραγικα επιπεδα με το ατομο του παλιοτερα. Πλεον εχει μεινει απλα ως "σταθερη αξια" που ουτε εγω η ιδια δεν καταλαβαινω...

 

Πρεπει να ειναι μαλλον λογω του οτι "με σημαδεψε" οπως ειπα, σε "ευαισθητες ηλικιες" οπου οι επιρροες τεινουν να ειναι πιο εντονες παντα. Τον ατιμο τον Asimov πχ ακομα τον εχω σε "εικονισμα" πανω απ το γραφειο μου, κι εχω χρονια να διαβασω κατι δικο του...

Link to comment
Share on other sites

Bunny Dee, από Spawn, πέρα από το #9 και το mini series Angela τί άλλο είχε κάνει;

Πάντως τις τελευταίες μέρες διάβαζα τα 3 mini series που είχε κάνει ο Alan Moore για το Spawn (Blood Feud, Violator, Violator vs Badrock) και καταλαβαίνω απόλυτα τί εννοείς, αφού συγγραφείς όπως ο Gaiman, ο Moore και ο Miller ήταν απείρως καλύτερη από τον βασικό McFarlanne.

 

ΥΓ: Ναι, κι εγώ το Spawn #9 διάβασα από πρώτα από Gaiman, όπως και το #8 από Moore και το #11 από Miller, είμαι ελεηνός...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει διαβασει κανείς το GOOD OMENS που εχει γραψει σε συνεργασία με τον Τερυ Πρατσετ? Μιλαμε για απιστευτο γελιο με απιτευτη πλοκη και δεν ξερω αν εχει γραψει κατι αλλο σε αυτο το υφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω διαβάσει. Απίστευτο γέλιο, πραγματικά.

 

Για όσους δεν το έχουν διαβάσει είναι απλώς η μεταλλαγμένη ιστορία του Αντίχριστου, με πολύ χιούμορ, απίστευτο γέλιο και παρανοϊκές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πώ οτι ήταν άσχημο, απλά όπως είπα και παραπάνω έχει παρόμοιους χαρακτήρες...

Για βιβλίο στο ίδιο στύλ, το πλησιέστερο που μπορείς να βρείς είναι το ''Anansi Boys'' που έχει κάμποσο χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

ποιο πανω αναφερεται οτι το american gods ειναι στο ιδιο universe με το anansi boys. επειδη δεν εχω διαβασει κανενα απο τα δυο (αλλα θα το κανω συντομα) υπαρχει λετε λογος να τα διαβασω με καποια συγκεκριμενη σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα οτι είναι απαραίτητο...Δεν θυμάμαι και καλά, αλλά δεν νομίζω να έχει καποια συνέχεια απ το ένα στο άλλο, ή να χρειάζεται να διαβάσεις το American Gods για να καταλάβεις το Anansi Boys. Απλά είναι στο ίδιο στύλ.

Link to comment
Share on other sites

geia se olous! eimai ena kainourgio melos kai xairomai poy sas vrika!o gaiman einai enas apo toys agapimenoys moy syggrafeis! pisteyo oti to Sandman einai apo ta megalytera sygxrona epi. kai kati akomi to American Gods kai to Anansi Boys exoyn sxesi kathos o Mr Nancy poy einai sto proto emfanizetai kai sto deytero.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες, Liadon :)

 

Θα σε παρακαλούσα στο εξής να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες όταν γράφεις ελληνικά για να είναι ευανάγνωστα.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Γιατί βασικά χαρακτηρίζουμε το sandman έπος? Δε λέω πως δεν είναι, αλλά λύστε μου αν μπορείται, κάποιος που να το έχει διαβάσει ολόκληρο, αυτή την απορία. Liadon, δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, έχω ακούσει αρκετό κόσμο να το λέει έτσι και από τότε που διάβασα έναν τόμο αρνούμαι να το καταλάβω.

 

Έχω διαβάσει μόνο το endless nights από sandman όπου το στυλ του δε μου φαίνεται καθόλου επικό. Συνδυάζοντάς το και με άλλα δικά του, όπως λέει κι η BunnyDee επάνω, διακρίνω κι εγώ ένα πολύ ιδιαίτερο, πολύ δικό του στυλ, που δε θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω επικό σε καμία περίπτωση και το οποίο υπάρχει από τα βιβλία του μέχρι και στο mirromask και το endless nights.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το sandman είναι περίεργο έργο. Είναι η περιήγηση του Sandman, του Μορφέα, που προσπαθεί να βρει τις δυνάμεις του μετά απο χρόνια φυλάκισης. Έτσι αρχίζει τουλάχιστον. Βλέπουμε μέσα στο έργο το ταξίδι που κάνει ο Μορφέας, και πως άλλαζει η στάση του και ηπροοπτική του, αυτού που είναι αθάνατος, για πολά πράγματα. Έπος είναι η όλη αναζήτησή του. Βέβαια εμένα δεν μου αρέσει τόσο ο ίδιος ο Μορφέας, όσο η αδερφή του.

Link to comment
Share on other sites

Nienor, το Sandman είναι έπος επειδή άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την αγορά όταν κυκλοφόρησε. Επικό δεν είναι ακριβώς, αν και μιλάει για όντα υπεράνω των θεών, άρα κάτι επικό θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Nienor, ευχαριστώ για το καλώς όρισες. Σόρρυ για τα greeklish αλλά είναι και το πρώτο forum στο οποίο γίνομαι μέλος ever. για να καταλάβεις γιατί είναι τόσο σημαντικό το Sandman θα πρέπει να διαβάσεις όλη τη σειρά, δυστυχώς γιατί είναι γύρω στους 9 τόμους και ευτυχώς γιατί είναι εκπληκτικό! Το Endless Nights αν και είναι πολύ καλό και το έχουν φτιάξει μερικοί από τους καλύτερους σχεδιαστές είναι απλώς ιστοριούλες με τους χαρακτήρες του Sandman και είναι σαν να επισκέπτεσαι κάποιους παλιούς καλούς φίλουσ και τίποτε άλλο. θα πρέπει να διαβάσεις το Sandman ολόκληρο για να καταλάβεις πόσο πραγματικά σπουδαίο είναι και προσωπικά πιστεύω ότι το επίπεδο στο οποίο είχε φτάσει ο Gaiman με το έργο αυτό δεν πρόκειται να το ξαναφτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα το έλεγα επικό με την κανονική έννοια (γιατι με την έννοια του "επικό" = "Θεϊκό" το λέω σίγουρα :p). Πάντως ο sandman έχει πολλά στοιχεία τραγωδίας με την κανονική έννοια του όρου. ("τραγωδία εστι μίμησις πράξης σπουδαία και τελεία,....χμμ....και εκ των παθημάτων κάθαρσις"; Μόνο την αρχη και το τέλος θυμάμαι :p.) Aλλά ναι, έχει κάθαρση, οπότε είμαστε ντάξει :p.

Διάβασα επισης χτες το Black Orchid του Gaiman. Δεν ξέρω τι περίμενα, πάντως όχι αυτό. Ήταν...χουφ. ¨Ηταν πάρα πολύ ωραίο! Περίεργο. Απίστευτο σχέδιο! Ειλικρινά, θ-ε-ι-κ-ό σχέδιο! Αλλά ρε παιδιά...οκ, το ξέρω ότι όλα αυτά βγήκαν απο εταιρείες, αλλά...είναι ανάγκη σε μια τόσο απιστευτη ιστορια να πετάει μέσα κι έναν batman κι ενα Λεξ Λούθορ; Ειλικρινά μιλάμε, με ξενέρωσε απίστευτα. Και στο sandman σε κάποια φάση το κάνει, εμφανίζεται αν θυμάμαι καλά η Justce league και ο Dr Doom, και μου είχε κακοφανεί στην αρχή - αλλά μόνο στην αρχή, δηλαδή για καμια δεκαρια σελίδες το πολύ. Γιατι μετά ακολούθησε το 24 hours που με άφησε άφωνη! :D.

Οποτε εκεί ας πούμε ότι είχε κάποιο νόημα να μπλέξει τις σειρές - άλλωστε ο χαρακτήρας του sandman αποτελεί τροποποίηση ενός παλιότερου χαρακτήρα - αλλά στο black orchid ειλικρινά δεν έχει νόημα! Θα μπορούσε να βάλει οποιονδήποτε "αρχικακό" και να κάνει την ίδια δουλεια! Η ιστορία και το σχέδιο είναι τόσο μαγευτικό που ειλικρινά, θα την προτιμούσα τελείως gotham-and-all-that-jazz-universe free. Πάντως, για το σχέδιο και μόνο, αξίζει να της ριξετε μια ματιά (είναι και μικρό άλλωστε).

Επίσης διάβασα κάποια τεύχη απο τα books of magic, αλλά επειδή εκεί οι συγγραφείς μπλέκονται περισσότερο κι απο περικοκλάδα, θα το αναλύσω αλλού :p.

Link to comment
Share on other sites

O Sandman "ανήκει" στο mainstream σύμπαν της DC έτσι κι αλλιώς. Ο Gaiman πολύ συχνά χρησιμοποίησε τριτεύοντες και γενικά αποτυχημένους χαρακτήρες της DC, και φυσικά άγνωστους στο ευρύτερο κοινό, ανάμεσά τους και τον Sandman. Ένα από τα ταλέντα του ήταν και αυτό. Να κάνει ένα συρφετό από χαρακτήρες που ούτε οι ίδιοι οι δημιουργοί τους θυμόνταν καλά-καλά, ενδιαφέροντες και cool!

 

Tώρα ο Βatman και ο Luthor παραείναι mainstream για την Black Orchid, αλλά δέστο σαν μάρκετινγκ. Όπου Batman/Wolverine ανεβαίνουν και οι πωλήσεις.

Θα σου πρότεινα και το εξ ίσου παρανοικό και ωραίο Doom Patrol, Αλεξάνδρα.

 

Το Sandman είναι εμφανώς gothic fantasy/horror comic, και ναι με αρκετά στοιχεία τραγωδίας. Έπος είναι μόνο ευφημιστικά αφού δημιούργησε ένα ολόκληρο είδος στον χώρο των κόμικς, αλλά δεν είναι "έπος" με την κλασσική λογοτεχνική έννοια.

Link to comment
Share on other sites

Το Sandman είναι εμφανώς gothic fantasy/horror comic, και ναι με αρκετά στοιχεία τραγωδίας. Έπος είναι μόνο ευφημιστικά αφού δημιούργησε ένα ολόκληρο είδος στον χώρο των κόμικς, αλλά δεν είναι "έπος" με την κλασσική λογοτεχνική έννοια.

 

 

 

Να, αυτό εννοούσα κι εγώ, ακριβώς όμως. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Coraline οπότε θα ήθελα να ρωτήσω, θα ήταν καλό δώρο για μια 20χρονη κοπέλα που δεν έχει διαβάσει Gaiman αλλά της αρέσει το fantasy και τα σκοτεινά παραμύθια; Από αυτά που διαβάζω στο internet κλίνω προς το ναι αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη (ειδικά των κοριτσιών :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νιλ Γκέιμαν (Neil Gaiman)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..