Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ένα διήγημα φαντασίας που θα είναι η συμμετοχή μου στο write off 81 το οποίο προβλέπεται να έχει πολλά καλά έργα και το συνιστώ για ένα ευχάριστο απόγευμα γεμάτο περιπέτεια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από πολύχρονη στασιμότητα, αποφάσισα να ξαναγράψω από την αρχή ένα στόρι που ποτέ δεν κατάφερα να τελιώσω λόγω χρόνου και άλλων υποχρεώσεων. Είναι φαντασίας στο σύγχρονο Παρίσι, με κεντρική ηρωίδα την Οσεάν, μια κοπέλα που μεγάλωσε σε ψυχιατρείο επειδή οι γονείς της δεν δεχόντουσαν το "χάρισμα" της και όντας religious freaks την έκλεισαν εκεί (αφού πρώτα κάλεσαν παπάδες και όλα τα συναφή). Anyway, και τώρα πλέον έχει βγει και μένει με την αδερφή της αλλά καταλαβαίνει επιτέλους ότι το χάρισμα της (να βλέπει αύρες και να καταλαβαίνει τι αισθάνονται οι άλλοι όταν τους αγγίζει, κατι σαν empathy ας πουμε) δεν είναι κάτι κακό ή δαιμονικό. Αυτή την Πέμπτη θα ανεβάσω τον πρόλογο στο blog  συγγραφής και ποίησης που έχω με μια φίλη μου. Αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορεί να μπει εδώ http://storiesaddict.blogspot.gr/. Ιδανικά θα ήθελα να το ανεβάζω και στα αγγλικά αλλά που χρόνος για μεταφράσεις; 

Εκτός από αυτό, γράφω και ποίηση και σκέφτομαι όταν βρω χρόνο (πιθανότατα καλοκαίρι) να γράψω ξανά μια παλιά μου ιδέα που ούτε και αυτή τελείωσε ποτέ. θα δούμε  :secret:  :secret:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκλήρωσα όλα τα προαναφερθέντα έργα ( και μερικά μη αναφερθέντα ) ξεκίνησα ένα επιστημονικής φαντασίας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα μια πολιτικοστρατιωτική περιπέτεια με μια στρατιωτική επιχείρηση που επιφέρει πολιτικές συνέπειες και εμπεριέχει και μια συνωμοσία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και καθόλου μικρό! Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση και καλό κουράγιο στις διορθώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και καθόλου μικρό! Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση και καλό κουράγιο στις διορθώσεις.

Καμία ανάγκη για κουράγιο, τώρα ξεκινάνε τα ωραία :) ευχαριστώ πολύ, Will!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφω ένα διήγημα για τους Ινουίτ της Αλάσκα. Ασχολούμαι περισσότερο με τον πνευματικό τομέα και χρησιμοποιώ την φαντασία ενός παιδιού για να περιγράψω τον πραγματικό κόσμο τον οποίο όμως αποφεύγει. Οι ιστορίες της γιαγιάς του είναι το μέσο για έναν μαγικό κόσμο πίσω από αυτή την αξιοθαύμαστη φυλή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή τη περίοδο είμαι στα μισά του δεύτερου μυθιστορήματός μου (49.000 μέχρι στιγμής) και τρίτου μου συνολικά βιβλίου. Η συλλογή διηγημάτων που έγραφα ολοκληρώθηκε εδώ και μήνες και είναι στο δρόμο για την έκδοσή της...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώνω μικρές ιστοριούλες που είχα αφήσει στο παρελθόν και πρέπει να κλείσουν τον κύκλο τους.
Το διήγημα τρόμου για τον διαγωνισμό του Αρχέτυπο.
Και ξεκινάω επίσημα το πρώτο μου μυθιστόρημα. Όχι όπως το είχα προβλέψει παλιά αλλά νιώθω ότι τώρα θέλω να γράψω για κάτι εκτός fantasy/horror καθώς για αυτά πρέπει να είμαι σε διαφορετική ψυχολογική κατάσταση.

Και για το μυθιστόρημα πρέπει να ευχαριστήσω όλους σας για το εύνασμα που μου δώσατε από εδώ μέσα ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας που το ανέβασα και στο φόρουμ εδώ, ξεκίνησα μια ιστορία που θα διαδραματίζεται στα καθ' ημάς. 

Ένα ορεινό χωριό βρίσκεται αποκλεισμένο από μια σφοδρή χιονοθύελλα και ενώ οι κάτοικοί του και μερικοί επισκέπτες προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα πολλά μυστικά έρχονται στην επιφάνεια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα πρόσφατα να γράφω μια ιστορία για μια μικρή πόλη που από πάνω της πετάει ένα πελώριο πουλί.

 

Το εμπνεύστηκα ενώ ταξίδευα με το τρένο και σουρούπωνε όταν πέρασα από ένα χωριό και το σύννεφο από πάνω του έμοιαζε με πελώριο πουλί. Βρήκα την κεντρική ηρωίδα αλλά δεν έχω σκεφτεί ακόμα τι είναι στην πραγματικότητα αυτό το τεράστιο πουλί. Κάποια ιστορία κρύβεται πίσω από την ύπαρξή του, αλλά προς το παρόν δεν έρχεται η έμπνευση... :crybaby:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω, τα Πνεύματά* μου έφτασαν στη μέση των διορθώσεών τους. Οι ως τώρα 29000 λέξεις αυξήθηκαν κατά μόλις 2.000, δηλαδή λιγότερο 10%. Αυτό θα πει ότι επιτέλους ένα ΝαΝο γράφτηκε με μια σχετική νηφαλιότητα, αφού συνήθως -ακόμα κι όταν γράφω με άνεση χρόνου-  τα κείμενά μου παίρνουν ένα 25-30% στις διορθώσεις τους. Στο δεύτερο μισό βέβαια λείπει ένα μικρό κεφάλαιο, αλλά δεν περιμένω να περάσω το 20%.

 

Επίσης πήρα τις πρώτες γνώμες από τους beta readers μου για το πόντιακ φάνταζι και είμαι πολύ χαρούμενη, πολύ χαρούμενη σας λέω.

 

 

*stand-alone φάνταζι με ψευδο-ελληνιστικό σέττινγκ που είχα γράψει στα πλαίσια του NaNoWriMo 2012

 

 

* Κούνια που σε κούναγε.

 

Με δύο από τους τελευταίους μου beta-readers ακόμα σε αναμονή, το κείμενο έχει πιάσει τις 89,000. Χαρακτηριστικά, κάθε που ερχόταν μια γνώμη ακόμη, έπρεπε να προστεθεί μια σκηνή ακόμη, πλειστάκις δε κι ένα κεφάλαιο ακόμη. Ξεκίνησα με 10 και καταλήγω με 14 κεφάλαια.

 

Αλλά μετά από ενάμιση χρόνο λέει, πάνω-κάτω, αυτό που θέλω να λέει.

 

Κι επίσης η νέα καταλογογράφηση το αρχειοθετεί κάτω από την ταμπέλα "stand-alone ψευδοελληνιστικό steampunk με στοιχεία μυθολογίας Κθούλου".  :shuriken:

 

Στα υπόλοιπα, ευελπιστώ να τελειώσω το δεύτερο βιβλίο της Πλέξης ( την ψευδο-ποντιακή φάνταζι εξαλογία) εντός του έτους. Μόλις αποφασίσω τι γίνεται τελικά με το Λάμπη και πού στον άφανο είναι αυτή η καλόγρια as we speak.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά,  αυτό τον μήνα έπρεπε να γράψω μία ιστορία με προδότες κτλπ, αλλά  κάπου   άδειασαν οι μπαταρίες και δεν είχα όρεξη να γράψω  για τρίτo συνεχόμενο μήνα ιστορία με τον  ίδιο ήρωα. Έτσι,  αποφάσισα να κάνω το λεγόμενο break για έναν μήνα.  Ο μήνας κοντεύει να περάσει και τώρα μου έχει έρθει πάλι η όρεξη να ξαναπιάσω τον συνονόματο φίλο μου :p

   Ξεκινάω, λοιπόν, αύριο(?) οχι με τους προδότες(περίμεναν ένα μήνα, μπορούν να περιμένουν και έναν ακόμα ^_^ Τους την έφερα πισώπλατα που λένε :p), αλλά με  μία ιστορία που θα γραφτεί κυρίως για να περάσω εγώ καλά( όχι ότι στις υπόλοιπες που γράφω με μαστιγώνουν   ^_^)  Λίγο καμμένο χιούμορ και τίποτε άλλο. 

 

 Ανυπομονώ να ξεκινήσω :D   Ανήκει και στο πολύ γνωστό είδος: troll & sorcery :p

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Troll and sorcery; Να κάτι που πραγματικά θα ήθελα πολύ να διαβάσω, φάντασυ με καμένο χιούμορ, τέλειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπε ο μάστορας του χιούμορ! Πότε θα ξαναδούμε κανέναν Έντι;

 

Ένα μικρό διήγημα εποχής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπε ο μάστορας του χιούμορ! Πότε θα ξαναδούμε κανέναν Έντι;

 

Ένα μικρό διήγημα εποχής.

 

Οσονούπω, κάτι έχω κατά νου. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα το τρίτο μυθιστόρημα που ολοκληρώνει την τριλογία με το Δάκρυ του Ουρανού και Το Θυρεό Του Λέοντος. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις ολοκλήρωσα την αναθεώρηση-διόρθωση του 1ου μέρους του βιβλίου μου ''Η Εποχή των Θρύλων'', και τώρα καταπιάνομαι με την διόρθωση του 2ου μέρους. Επίσης, μόλις ολοκλήρωσα ένα μικρό διήγημα που λειτουργεί ως προοίμιο για τα γεγονότα που εξελίσσονται στην τριλογία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έγραφα 3 ιστορίες ταυτόχρονα για 3 διαγωνισμούς και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Τώρα ασχολούμαι περισσότερο με ένα campaign που τρέχω και γράφω την ιστορία του κι από αρχές Ιουνίου θα ξεκινήσω άλλους 2 διαγωνισμούς.

Ελπίζω Ιούλιο πια να πιάσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το βιβλίο μου καθώς μόνο σημειώσεις έχω προς το παρόν...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh

Μόλις ολοκλήρωσα τη συγγραφή της Θλιμμένης Πριγκίπισσας Των Θαλασσών (ή Ωκεανών, δεν έχω αποφασίσει ακόμη) και τώρα ξεκινάω ενα νέο βιβλίο στο οποίο συστήνω τον πρώτο Έλληνα υπερ-ήρωα!

 

Η Πριγκίπισσα ήδη έχει σταλθεί για αξιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω τα φανταστικοαστυνομικά διηγήματα που γράφω φέτος με -νομίζω- το πιο περίπλοκο πράγμα που έχω σκεφτεί εδώ και πολλά χρόνια.   Περίπλοκο στα όρια του χαζού  και του βλαμμένου, θα έλεγα...

 

 Χθες ήθελα να το εξηγήσω στην αδερφή μου για να ακούσω την άποψη κανενός λογικού ατόμου, αλλά  σταμάτησα, αφού δεν μπορούσα καν να βρω τα λόγια για να το εξηγήσω. Οι οιωνοί, δηλαδή, είναι πέρα για πέρα θετικοί  :lol:  :lol:  :lol:

 

Thus far, ~802 λεξούλες  και δύσκολο το τελικό αποτέλεσμα να 'ναι κάτω από ~8000 (εκτός κι αν τα παρατήσω βεβαίως βεβαίως   ^_^)

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και κάθεται και σε ακούει;

Η δική μου θα μου πέταγε τίποτα.

Επίσης εμείς πότε θα διαβάσουμε κάτι από αυτά τα γραφόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..