Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Και τα Ναγιούργια σοβαρά είναι κατά βάση, αλλά μία δόση τρολαρίσματος ελέω αφηγητή την έχουν.

Εδώ δοκιμάζω έναν πιο συγκρατημένο αφηγητή. Αν θα πετύχει ή όχι θα το δούμε στο τέλος.

 

Τεσπα το σκηνικό είναι σύγχρονο-Ελληνικό λογικά στην Αθηνά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες εγώ το τελειώνω σιγά-σιγά το αστυνομικό μου. Είμαι στις 4.300 και μάλλον θα βγει γύρω στις 5.000-5.500.

 Μέχρι το τέλος του χρόνου (άντε αρχές Ιανουαρίου) ευελπιστώ πως θα το έχω έτοιμο!  Μας βγήκε λίγο μπαμπάτσικο οπότε dunno αν θα το ανεβάσω στο forum δεδομένου ότι δεν  έχει και πολύ σχέση με το σου και το φου :p

Καλού-κακού αν κάποιος θέλει να  ξεκινήσει με το αριστερό την χρονιά του διαβάζοντας το  ας μου στείλει ένα pm

 

Πάρτε και ένα τιζεράκι.

 

 

 

Το μαγαζί ήταν πολύ μακριά από την γειτονιά της Μάρκου και  καθώς  οδηγούσαμε προς την περιοχή αναρωτιόμουνα τι δουλειά είχα ‘κεί  πέρα και ποιος κακός διάολος με έσερνε σε τέτοια μέρη.

    Η επιγραφή  που έγραφε ‘Ανθοπωλείο’ ήτανε έτοιμη να πέσει στα κεφάλια ερωτευμένων ζευγαριών σαν  ένα πιο μακάβριο βέλος του έρωτα. Για κάνα δυο λεπτά κοίταξα την βιτρίνα του μαγαζιού και το μόνο που κατάφερα ήταν να νιώσω άσχημα που ‘χα να πάρω στην Χριστίνα λουλούδια από τον καιρό που αναρωτιόμουν αν θα με παρατούσε μόλις καταλάβαινε πόσο μα πόσο δεν της άξιζα…

Αφού έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου πως κάποια στιγμή κάποτε θα της ξαναέπαιρνα λουλούδια, έκανα νόημα στον  βοηθό μου  να μπούμε μέσα.

Το μαγαζί εσωτερικά  έβγαζε την ίδια μιζέρια που έβγαζε κι εξωτερικά. Ήταν  ένα μικρό μαγαζάκι και τα  λουλούδια έδειχναν να μαραζώνουν στα ολίγα τετραγωνικά μέτρα που τα είχανε φυλακίσει. Παρόλα αυτά, ακόμα κι έτσι, τα προτιμούσα  τα άσχημα λουλουδάδικα από τις  όμορφες, φανταχτερές μαι πλάνες τράπεζες.

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει αν και λίγο σκοτεινό .

Βεβαίως να μας το δώσεις να το διαβάσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή τη στιγμή εκτός από τον Πύργο και την Επιχείρηση Ιωνία, που είναι τα δύο μεγάλα μυθιστορήματα, γράφω και ένα μικρό αστυνομικό.

Ακόμα μιας και δεν το έχω ακόμα εκτυπώσει κάνω κάποιες βελτιώσεις και διορθώσεις σε ένα θρησκευτικό μου έργο και μιας και ανεβάζω τα Μυστικά στο wattpad, κάνω και εκεί κάποιες αλλαγές και βελτιώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτη την εποχή γράφω κατα κύριο λόγο το δεύτερο μέρος της τριλογίας μου "Γεννημένη στις 13", διάφορες κριτικές σε λογοτεχνία και ταινίες για ιστοσελίδες/ηλ.περιοδικά, και 1-2 μικρές ιστορίες για διαγωνισμούς που έχω βάλει στο μάτι.

 

Υ.Γ.: Αν μου έρθει κάτι στο νου το γράφω απευθείας!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή τη στιγμή εκτός από τον Πύργο και την Επιχείρηση Ιωνία, που είναι τα δύο μεγάλα μυθιστορήματα, γράφω και ένα μικρό αστυνομικό.

Ακόμα μιας και δεν το έχω ακόμα εκτυπώσει κάνω κάποιες βελτιώσεις και διορθώσεις σε ένα θρησκευτικό μου έργο και μιας και ανεβάζω τα Μυστικά στο wattpad, κάνω και εκεί κάποιες αλλαγές και βελτιώσεις.

Πρίγκιπα Γουίλιαμ πώς προφταίνεις είναι το ερώτημα που ταλανίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι απλό, εκτός από τις περιόδους με φόρτο εγασίας που το καθημερινό γράψιμο πέφτει στις 200-300 λέξεις, τον υπόλοιπο καιρό γράφω αρκετά κάθε μέρα και πολύ τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω το "Η Μέλοντη και το σπαθί της αγάπης" είναι ένα μυθιστόρημα φαντασίας που διαδραματίζεται στον κλασικό Μεσαίωνα. Είναι η ιστορία της νεαρής Μέλοντη όπου μέσα από τις περιπετειές εκείνης και των φίλων της θα συναντήσει την αληθινή της αγάπη και θα μάθει να χειρίζεται τις μαγικές δυνάμεις της για να καταφέρει να νικήσει τον θεό του σκότους  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω το "Η Μέλοντη και το σπαθί της αγάπης" είναι ένα μυθιστόρημα φαντασίας που διαδραματίζεται στον κλασικό Μεσαίωνα. Είναι η ιστορία της νεαρής Μέλοντη όπου μέσα από τις περιπετειές εκείνης και των φίλων της θα συναντήσει την αληθινή της αγάπη και θα μάθει να χειρίζεται τις μαγικές δυνάμεις της για να καταφέρει να νικήσει τον θεό του σκότους  

 

Όμορφο όνομα το Μέλοντη. Καλό γράψιμο λοιπόν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός από το fantasy που έχω στα σκαριά όλο το καλοκαίρι (και θα αρχίσω να το γράφω μάλλον Οκτώβριο), είναι τρεις μέρες τώρα που έχω ξεκινήσει κάτι... περιέργως πολύ διασκεδαστικό (μέχρι να το βαρεθώ και να κόψω την πλάκα).

Μια μέρα κάθισα κι έβγαλα όλη την περίληψη, και την επόμενη ξεκίνησα να το γράφω και πάει νεράκι. Ο λόγος για το ρομάντζο (ναι, ρομάντζο) που είπα να γράψω "επειδή μπορώ" (και σε φάση "δουλίτσα να υπάρχει", άμα αυτά πουλάνε πιο πολύ).

Μιλάμε, το γέλιο που έριξα στην περίληψη... :roflmao: Καιρό είχα να γελάσω έτσι, οι γείτονες θα απόρησαν με τα κακαρίσματα.

 

Είναι απελευθερωτικό, είναι ξεκούραστο, δοκιμάστε το. Το κοινωνικό δράμα-ρομάντζο (που ροζίζει και κάπως) -και λίγο από ιατρικό θρίλερ της καταπιεσμένης νοικοκυράς. Μιλάμε... θα γίνω πλούσια! :chay: 

Φυσικά με ψευδώνυμο, δεν θα σας πω, άμα γίνει καμιά μαλακία και το τελειώσω και μου το πάρει κανένας εκδότης, ποιο είναι! :focus:Σιγά μην σας πω!

 

Θα το γράφω παράλληλα με το fantasy,  θα είναι η ξεκούρασή μου.

 

Και λίγος χαβαλές χρειάζεταιαιαι... :wind2:  :loughbounce: 

 

 

:yeah:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ξεκινήσει ένα εφηβικό... ας το πούμε ρομάντζο μιας και δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου μέχρι στιγμής. Για τα λολζ και για να ξεκουράζω τον εγκέφαλο μου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αφού τελείωσα με τη ριζική αναθεώρηση του 2ου μέρους της τριλογίας μου ''Η Εποχή των Θρύλων", ''ο Δρόμος'', η οποία διήρκεσε 15 μήνες, καταπιάνομαι στο χαλαρό με το 2ο χέρι επιμέλειας του βιβλίου αναμένοντας την ετυμηγορία των πρώτων beta readers.

 

Γράφω τη συγκεκριμένη ιστορία 4 χρόνια τώρα, πλήρως προσηλωμένος, κι επειδή αρχίζω και νιώθω στραγγισμένος με το όλο εγχείρημα (I feel thin, sort of stretched, like butter scraped over too much bread είναι η σωστή έκφραση...! :p ), προτού καταπιαστώ με την αναθεώρηση του 3ου και τελευταίου μέρους (και το ''Γολγοθά'' που είμαι σίγουρος πως με περιμένει εκεί...), θα συμμαζέψω και θα καταγράψω την κοσμοπλασία που έχει αποκτήσει δική της υπόσταση πια, σε μια μορφή ευρετηρίου - παραρτήματος που θα συνοδεύει τον χάρτη που σχεδιάζω στο AutoCad. Έπειτα θα σχεδιάσω μεθοδικά και αργά τις αλλαγές που θα κάνω στο τρίτο μέρος, ειδικά για τα σημεία που σκοπεύω να προσθέσω. Χωρίς βιασύνες αυτή τη φορά. Στο μεταξύ ίσως καταπιαστώ με κανένα διήγημα... ή ίσως συνθέσω το σχέδιο για την ιστορία που θα πατήσει στη "Δυστυχία", το διήγημα με το οποίο έλαβα μέρος στον περσινό διαγωνισμό του sff. 

 

Το σίγουρο είναι πως αν οι συνθήκες το επιτρέψουν θα προσπαθήσω να λάβω μέρος σε περισσότερους διαγωνισμούς... αν και το τρέξιμο αρχές Σεπτέμβρη αναμένεται αδυσώπητο.

Edited by Mournblade
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σε χαίρομαι φίλε μου, πάντα έτσι δημιουργικός σε πείσμα κάθε αντιξοότητας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλτατε William, να 'σαι καλά! :)

Δεν τα παρατάμε ποτέ, πάντα πρέπει να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι, και να αγκαλιάζουμε με πάθος ό,τι αγαπάμε. Όταν πλάθεις ολόκληρους κόσμους στο μυαλό σου είναι λίγο οξύμωρο να σκύβεις το κεφάλι μπροστά στην πεζή πραγματικότητα και τις απογοητεύσεις της. Επομένως: ναι ρε, fantasy στην Ελλάδα και σε όποιον αρέσει! ;-)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και επειδή η πλάκα καλό είναι κάποτε να τελειώνει, ήρθε η ώρα για το fantasy που είχα στα σκαριά όλο το καλοκαίρι. :) Σήμερα μπήκαν οι πρώτες 2.000 λέξεις. :yessir:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο με το καλό!

Θα είναι και το έργο του φετινού Nano;

 

Ε ναι, πόσα βιβλία τον χρόνο; Αυτό είναι. Περισσότερα, στο sffnowrimo. :victory:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χα! Μιλάτε για το Sffnowrimo, κι εγώ πριν λίγο έκανα λογαριασμό στο NanoWrimo :p  κυρίως γιατί η ιστορία που έχω στα σκαριά τον τελευταίο καιρό είναι (μάλλον) ερωτικό θρίλερ και δεν ξέρω αν θα ήθελα να δηλώσω συμμετοχή με κάτι τέτοιο στο sffnowrimo, παρόλο που εδώ και λίγο διάστημα μου τσιμπάει τις σκέψεις μια urban fantasy ιστορία. χμ.. choices... :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξεκίνησα ένα νέο έργο.

Βόρεια Ελλάδα, σήμερα. Οι λίγοι κάτοικοι του χωριού αλλά και μερικοί επισκέπτες διάγουν πολύ ήσυχα αλλά αυτό θα αλλάξει άρδην. Από τη μια μεριά ο καιρός που ξαφνικά αλλάζει σε βαρυχειμωνιά με ένα βαρομετρικό κατευθείαν από τη Σιβηρία, από την άλλη ένας φόνος λίγο πιο έξω στην εθνική οδό, θα αλλάξουν ριζικά τα πράγματα. Μυστικά, από αθώα φλερτ ως παλιά εγκλήματα θα έρθουν στην επιφάνεια, και μαζί τους και ένας θησαυρός των Ναζί που έμεινε καλά κρυμμένος για πάνω από 70 χρόνια.                                                                                                            

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο γράφω, και κοντεύω να τελειώσω, μια νουβέλα. Βρισκόμαστε στο μέλλον, σε μια εποχή που όλες τις δουλειές τις έχουν αναλάβει οι μηχανές. Οι άνθρωποι είναι δέσμιοι ενός Κράτους και μιας χούφτας εταιρειών που ελέγχουν τα πάντα. Σε αυτό το σκηνικό μια ομάδα προσπαθεί να φτιάξει και να προωθήσει λαθραία τα δικά της προϊόντα, βρίσκει νόημα στη δημιουργηκότητα. Ένα κυνήγι ανάμεσα σε καθημερινούς χαρακτήρες και στις αρχές που δεν ανέχονται πολλά παραστρατήματα. Βαθιά πολιτικό, πατάει σε κλασικές νόρμες, αλλά προσπαθώ να δημιουργήσω μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. (Η εισαγωγή έχει αφαιρεθεί κατόπιν παρακλησης του συγγραφέα).

 

Edited by Ιρμάντα
Αφαίρεση κειμένου κατόπιν αίτησης του συγγραφέα
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μυθιστόρημα αλλά μιας και το γράφω είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Μαζί με όλα τα μυθιστορηματικά γράφω και ένα βιβλίο με ασκήσεις λογιστικής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2018 at 1:11 PM, WILLIAM said:

Δεν είναι μυθιστόρημα αλλά μιας και το γράφω είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Μαζί με όλα τα μυθιστορηματικά γράφω και ένα βιβλίο με ασκήσεις λογιστικής.

Αλαλα τα χείλη των ασεβών...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ιρμάντα said:

Αλαλα τα χείλη των ασεβών...

Τι θέλει να πει η ποιήτρια; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..