Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, WILLIAM said:

Τι θέλει να πει η ποιήτρια; 

Ναι, είχα ξεχάσει ότι είσαι λογιστής. Αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ό,τι φορολογικό εδώ να στο ξεμπλέξω εγώ.

Η αλήθεια είναι ότι είχα χρόνια να γράψω κάτι σχετικό με το επάγγελμα (αν και έγραψα ένα μυθιστόρημα που περιλάμβανε μια απάτη βάσει λογιστικών βιβλίων) αλλά έχω μια ασκούμενη τώρα και την ετοιμάζω να δώσει για πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

On 12/13/2016 at 12:28 PM, jjohn said:

Και τα Ναγιούργια σοβαρά είναι κατά βάση, αλλά μία δόση τρολαρίσματος ελέω αφηγητή την έχουν.

Εδώ δοκιμάζω έναν πιο συγκρατημένο αφηγητή. Αν θα πετύχει ή όχι θα το δούμε στο τέλος.

 

Τεσπα το σκηνικό είναι σύγχρονο-Ελληνικό λογικά στην Αθηνά.

Τι εννοείς όταν λες "συγκρατημένο αφηγητή"?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BookitoCat said:

Τι εννοείς όταν λες "συγκρατημένο αφηγητή"?

Ε το είδος της αφήγησης που χρησιμοποιούσα στις Ναγιουργιοιστορίες  περιείχε πολύ προφορικότητα, αρκετό χαβαλέ (και  αρκετό angst βέβαια), ήταν λίγο περίεργο για το είδος  των ιστοριών που  έγραφα( κλασικά αστυνομικά μυστήρια σε φάντασι κόσμο).   Για μένα δούλευε και περνούσα καλά όταν τα έγραφα πάντως και θεωρώ ότι είναι αρκετά καλά δείγματα αστυνομικού, ειδικότερα Ελληνικού :p 

Υ.Γ  Το έργο που ανέφερα  έμεινε ανολοκλήρωτο ^_^ 

On 3/31/2018 at 1:35 PM, WILLIAM said:

αλλά έχω μια ασκούμενη τώρα και την ετοιμάζω να δώσει για πιστοποίηση.

Για καθαρά εγκυκλοπαιδικούς λόγους Γουίλ, η ασκούμενη τι ηλικία έχει αν επιτρέπεται και επίσης  μήπως γνωρίζουμε αν είναι δεσμευμένη; :lol::lol:

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Α εγκυκλοπαιδική τη λέμε τώρα!

Είναι 23 στα 24 και έχει αγόρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφω μια νουβέλλα επιστημονικής φαντασίας (την Εξορία για όσους βόηθησαν στην επιλογή της, σας ξαναευχαριστώ γι' αυτό) και την μεταφράζω κιόλας στα Αγγλικά με φιλόδοξους σκοπούς, (θα σας ενημερώσω μόλις φάω τα μούτρα μου!).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WILLIAM said:

Γράφω μια νουβέλλα επιστημονικής φαντασίας (την Εξορία για όσους βόηθησαν στην επιλογή της, σας ξαναευχαριστώ γι' αυτό) και την μεταφράζω κιόλας στα Αγγλικά με φιλόδοξους σκοπούς, (θα σας ενημερώσω μόλις φάω τα μούτρα μου!).

Πω πω, μετάφραση. Ζηλεύω...

Καλή επιτυχία, Γούλλιαμ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γράφω μια σειρά διηγημάτων σε έναν κόσμο δικής μου επινόησης(από πρωτοτυπία σκίζω..).

Επτά ιστορίες, που κάπως ξεφεύγουν από τη συνηθισμένη νόρμα του φανταστικού. Αφορούν την καθημερινή ζωή και προβλήματα χαρακτήρων, όπως οι σχέσεις, μοναξιά, όνειρα, θάνατος, όλα με μια δόση μαγείας. Δεν ξέρω αν μου βγει, αλλά ευελπιστώ σε κάτι αξιόλογο και ίσως πρωτότυπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από μυθοπλασία:

Ξεκίνησα μια περιπέτεια με μια αποστολή διάσωσης στον Αρκτικό Κύκλο και τους αιώνιους πάγους.

Γράφω και ένα μικρό Χριστουγεννιάτικο διήγημα ενόψει εορτών.

 

Μη μυθοπλαστικά:

Ένα δοκίμιο πάνω στο Ορθόδοξο Αγιολόγιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν θυμάστε τη νουβέλα που ανέφερα σε παλιότερο Post μου. Είμαι στην τελευταία διόρθωση και πηγαίνει πολύ καλά. Έχει πλέον γίνει μυθιστόρημα και σιγά-σιγά έχει αρχίσει να υπακούει σε βασικούς κανόνες συγγραφής. 

Επίσης τους τελευταίους μήνες έχω καταπιαστεί με ένα άλλο μυθιστόρημα. Το θέμα είναι ακόμα έκπληξη. Όποιος καταφέρει να συνδυάσει όλα τα διηγήματα που έχω βγάλει στο φόρουμ σε μία ιστορία θα καταλάβει για τί μιλάω!

Edited by John Ernst
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Μιλάς με γρίφους αδερφέ!

εντάξει, φοβάμαι μη σκαλώσω κάπου στην ιστορία και δυσκολεύομαι να την ανακοινώσω. το κεντρικό θέμα της ιστορίας είναι "cyber herafter". αν κάποιος έχει υλικό (κάποιο μυθιστόρημα ή διήγημα) θα μου ήταν χρήσιμο, καθώς ελάχιστα βρήκα πάνω στο θέμα...

Edited by John Ernst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεκίνησα ένα μυθιστόρημα για την Άλωση της Πόλης, ο τίλτος ακόμα αναζητείται. 

Μια περιπέτεια αυτοκρατόρων και πληβείων, με μάχες και ίντριγκες, και με έναν απαγορευμένο έρωτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ όλα τα όμορφα και δημιουργικά μυαλά του φόρουμ. Έχοντας, δειλά, ξεκινήσει και εγώ αυτόν το μήνα την πρώτη συγγραφική μου απόπειρα, νιώθω αρχικά την ανάγκη να ευχαριστήσω τα πιο έμπειρα μέλη της υπέροχης παρέας σας για τις πολύτιμες πληροφορίες, συμβουλές και απόψεις, που με περισσή γενναιoδωρία έχουν καταθέσει στα διάφορα τόπικς.

Η παρθενική μου αυτή προσπάθεια αφορά ένα action/crime/sci fi μυθιστόρημα και είμαι σίγουρος πως τώρα που σας ανακάλυψα θα μου κρατήσετε συντροφιά τους επόμενους μήνες/ χρόνια μέχρι την ολοκλήρωσή του.

Από την Άπω Ανατολή που με βρίσκει αυτό το ποστ, σας στέλνω τις ευχές μου για υπέροχες και πάνω απ' όλα δημιουργικές συγγραφικές μέρες (και νύχτες βεβαίως, βεβαίως)!

Edited by Christopher_R
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένα διήγημα φαντασίας και ένα μικρό δοκίμιο με ιστορικό θέμα.

Ίσα για να ολοκληρωθεί ο χρόνος πάνω κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ! δε ξερω αν με θυμαστε...περασαν χρονια...γερασαμε γαμωτο...

Ειχα ξεκινησει το 2010 να γραφω το ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ, ενα μυθιστορημα φαντασιας και ερωτα που ομως δεν δεχτηκε κανεις εκδοτικος να μου το εκδοσει, οταν το 2015 το τελειωσα επιτελους.

Καποια στιγμη , και μεσα στο συγγραφικο μου αδιεξοδο, οταν ειχα κολλησει με το ΤΑΞΙΔΙ, αρχισα να γραφω μια νουβελα φαντασιας την ΠΟΛΗ, που τελειωσα μεσ;α σε 6 μηνες και....Ω ΝΑΙ! εκδοθηκε απο τις εκδοσεις ΠΗΓΗ το 2016

Οι πωλησεις δεν πηγαν καλα για τον απλουστατο λογο οτι ο εκδοτικος οικος δεν ασχοληθηκε καθολου με το προμο του βιβλιου μου αφηνοντας το αποκλειστικα σε μενα... εκανα μονος μου οτι μπορουσα για να πουλησω αλλα πουλησα περι τα 100 αντιτυπα μονο σε φιλους συγγενεις και γνωστους αφου ο οικος δεν ασχοληθηκε.....

αφου μπηκα μεσα και χρηματικα καθως ξοδεψα 700 ευρω για την συνεκδοση και κερδισα μονο 100 για τις πωλησεις, παρατησα το γραψιμο.

Απο τοτε εγιναν πολλα... ειχα 2 μεγαλα τροχαια το δεκεμβριο του 16 οταν οδηγουσα μεθυσμενος, μετα απο ενα ασχημο χωρισμο και καθως δεν μπορουσα να ξεπερασω τη κοπελα αυτη, ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...πινωντας καθε βραδυ και ξενυχτωντας.... βγηκα αλλωβητος αλλα δεν εβαλα μυαλο., και τον απριλη του 18, οδηγοντας ξανα  μεθυσμενος και υστερα απο ενα μεγαλο καυγα με μια αλλη κοπελα που συζουσα... γλυτωσα απο του χαρου τα δοντια με το αμαξι διαλυμμενο... η κοπελα απο εκεινο το μοιραιο πρωι του τροχαιου εξαφανιστηκε... δεν την ξαναειδα, παρα μονο στα δικαστηρια για τις αγωγες που μου εκανε για ...αποζημιωση(!) με αποτελεσμα να μου φαει...15.000 ευρω!

Γι αΥΤΗΝ Εγραψα (δυστυχως )και εκεινο το σπαρακτικο 4σελλιδο γυρνα πισω κλπ... αν το ξερα τοτε θα το ειχα καψει παρα να το γραψω!

Ενιγουει, απο τοτε ειμαι με ψυχοφαρμακα, ψυχιατρικη και ψυχολογικη παρακολουθηση, κλειστικα στον εαυτο μου (πολυ πριν τον κορονοιο) και φυσικα δεν ειχα καμμια ερωτικη και σεξουαλικη σχεση νμε καμια γυναικα απο τον απριλη του 18 και μετα....

Καποια στιγμη σε ενα απο τα βραδια μου μεταξυ πολυ ουισκιου και μπιρας, εγραψα στα ισπανικα την πολη (την μετεφρασα ουσιαστικα) αλλα δεν την δεχτηκε κανενας εκδοτικος οικος στη Μαδριτη, παρολο που πηγα και εγω ο ιδιος προσωπικα εκει να μιλησω...

μεταξυ σκεψεων για αυτοκτονιας και πολυ ποτου, αρχισα να γραφω ενα αυτοβιογραφικο κωμικο διηγημα με τιτλο ΕΚΤΟΡ το οποιο αφησα στγη μεση και εδω και λιγες εβδομαδες ξεκινησα κατι εντελως καινουριο... ενα ερωτικο μυθιστορημα που (για πρωτη φορα) θα διαδραματιστει στην ΕΛΛΑΔΑ,μ με ΕΛΛΗΝΑ πρωταγωνιστη...

δε ξερω αν το ολοκληρωσω...η καταθλιψη και η καραντινα με πνιγει αλλα αν γινει κατι θα το δημοσιευσω εδω σαν αρχη και βλεπουμε...

Ελπιζω να μη με προλαβει το αυτοκαταστροφικο μου εγω και ο θανατος...

 

ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ.....

ΓΙΩΡΓΟΣ

Edited by georgezerv76
  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι είχαμε συζητήσει και τότε αυτές τις ασύνετες επιλογές με το ποτό και τις συνέπειές του. 

Το γράψιμο είναι μια μορφή κάθαρσης, ένας τρόπος να έρθεις στα ίσα και να ησυχάσεις αποδεχόμενος το παρελθόν που πλέον δεν μπορεί να αλλάξει. Άσε το να σε βοηθήσει και να βγάλει από μέσα σου όσα σε βαραίνουν. Μη σκέφτεσαι την έκδοση αν και συνέβη και σε άλλον εδώ να εκδώσει βιβλίο μετά από μια παρόμοια με τη δική σου κάθοδο στην κόλαση.

Ωστόσο πέρα από το γράψιμο πρέπει να πάρεις απόφαση ότι οινόπνευμα και καταχρήσεις δεν βοηθούν σε τίποτα, μην δοκιμάζεις τις αντοχές σου και το πόσο τυχερός μπορείς να σταθείς σε ένα τροχαίο.

Κράτα μας ενήμερους για την πρόοδό σου και μη χάνεσαι, το να μιλάς με άλλους βοηθάει στο γράψιμο όσο και στο να αντιμετωπίζεις τους προσωπικούς σου δαίμονες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, georgezerv76 said:

μεταξυ σκεψεων για αυτοκτονιας και πολυ ποτου, αρχισα να γραφω ενα αυτοβιογραφικο κωμικο διηγημα με τιτλο ΕΚΤΟΡ το οποιο αφησα στγη μεση και εδω και λιγες εβδομαδες ξεκινησα κατι εντελως καινουριο... ενα ερωτικο μυθιστορημα που (για πρωτη φορα) θα διαδραματιστει στην ΕΛΛΑΔΑ,μ με ΕΛΛΗΝΑ πρωταγωνιστη...

δε ξερω αν το ολοκληρωσω...η καταθλιψη και η καραντινα με πνιγει αλλα αν γινει κατι θα το δημοσιευσω εδω σαν αρχη και βλεπουμε...

Ελπιζω να μη με προλαβει το αυτοκαταστροφικο μου εγω και ο θανατος...

Στείλε τον πόνο σου στο χαρτί και νιώσε τυχερός που ζεις. Όσο και να τυραννήθηκες, έζησες έντονα, κάτι που πολλοί δεν έχουν γνωρίσει. Ένα πράγμα μόνο, μην τεστάρεις το σύμπαν, τρίτη διάσωση μπορεί να μην υπάρξει. Πρόσεχε τον εαυτό σου και κάπου θα βρεις τις σωστές προτεραιότητες σου. Αν αγαπάς τη συγγραφή, μην τα παρατάς.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω φτύσει με την παρούσα κατάσταση, οπότε κυρίως δουλεύω σε μια κωμωδία/ρομάντζο για προσωπική μου διασκέδαση. Ο κόσμος είναι ουσιαστικά προκάτ παραμύθι τύπου Disney και μόνο οι χαρακτήρες είναι πρωτότυποι. Απλά σπάω την πλάκα μου με όλα τα πράγματα που μπορούν να εκτροχιάσουν το βασικό "ιππότης σώζει πριγκίπισσα από δράκο".

Οι πιο ιδιαίτερες και προσωπικές ιδέες μου μάλλον θα πρέπει να περιμένουν μέχρι να είμαι αρκετά άνετος με τη γραφή μου για να μπορώ να τις χειριστώ σωστά, και ψυχικά έτοιμος για πιο σκοτεινές ιδέες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 3/22/2020 at 4:26 AM, georgezerv76 said:

νιγουει, απο τοτε ειμαι με ψυχοφαρμακα, ψυχιατρικη και ψυχολογικη παρακολουθηση, κλειστικα στον εαυτο μου (πολυ πριν τον κορονοιο)

Φίλε μου πρόσεχε, πρόσεχε πολύ, περπατάς σε επικίνδυνα μονοπάτια και είναι εύκολο να γλυστρίσει το πόδι στο γκρεμό. Βγες, κάνε παρέες, απασχόλησε το μυαλό σου με ευχάριστα πράγματα, δώσε στην καρδιά σου την ανάσα που χρειάζεται. Κάνε μόνο ότι σ' ευχαριστεί και γ...μα όλα τα υπόλοιπα. Καμιά γυναίκα δεν αξίζει τον χαμό σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..