Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι κι εγώ νέα στην παρέα, αν και μέσω του goodreads γνωρίζω έναν δυο από εσάς. Έγραφα για πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα τολμήσει ποτέ να τα στείλω για 'αξιολόγηση' σε κάποιον εκδοτικό οίκο. Πριν από μερικούς μήνες όμως, έστειλα ένα μυθιστόρημα φαντασίας σε πέντε εκδότες και έλαβα ως εκ θαύματος μια θετική απάντηση από έναν απ' αυτούς. Κι εκεί άρχισε ο γολγοθάς! Γιατί ένα κείμενο που το έγραψα σε πέντε μήνες μουπήρε να το διορθώσω άλλους τόσους βάσει των υποδείξεων των επιμελητών τους. Και χθες τελείωσα! Θα μου πείτε γιατί δεν άφησες αυτούς να σου το διορθώσουν; Πολύ απλά γιατί στο ξαναγράφουν όπως εκείνοι θέλουν, με τρόπο που θυμίζει μικρό παιδί που με τις μπογιές του μουντζουρώνει πάνω στο έργο ενός άλλου. Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής πρέπει να παραδεχτώ πως οι παρατηρήσεις τους είχαν νόημα και οι περισσότερες ήταν σωστές. Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να τονίσω κυρίως πως όταν γράφεις χαίρεσαι κι όταν διορθώνεις κόβεις φλέβες... Α! και για να μην απογοητεύσω τους νεαρούς εδώ, μέσα που μίλησα για βιβλίο που πρόκειται κατά τα φαινόμενα να εκδοθεί, πρέπει να σας πω πως γράφω για περισσότερα από 25 χρόνια (είμαι μητέρα εφήβων) και το βιβλίο απευθύνεται σε κοινό 16+ που κατά τύχη τη δεδομένη στιγμή κάνει τους εκδότες πιο δεκτικούς.

 

 

Γεια σου Αγνή. Καλωσόρισες στην παρέα. Πολύ καλά τα νέα που γράφεις για το υπό έκδοση βιβλίο σου! Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το βιβλίο και για τον εκδοτικό οίκο (αν γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε καινούργιο πέρα απο δύο δοκίμια που δημοσιεύθηκαν σε έναν ηλεκτρονικό χώρο. Όμως ελπίζω να έχω κάποιο νέο διήγημα σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξανάρθα στο φόρουμ μετά από απουσία σχεδόν 1 χρόνου. Είχα κάτι δουλειές στην Μέση-Γη που είναι Top Secret :atongue2: αλλά τώρα είμαι πάλι εδώ. Πριν μερικούς μήνες ξεκίνησα να γράφω το τρίτο βιβλίο μιας τριλογίας που εξελίσεται σε έναν κόσμο του φανταστικού. Το όνομα του είναι Ματωμένη Πανσέληνος: Οι σφαγές του χειμώνα. Παράλληλα έχω γράψει τραγούδια που εξιστορούν μια επανάσταση ενάντια σε μια βασιλική οικογένοια και στο τέλος αρκετοί επαναστατημένοι άρχοντες πήραν στους τάφους τους και τους Οίκους τους. Για έναν οργανοπαίχτη που είχε το συνήθειο να επισκέπτεται τα κρεβάτια νιόπαντρων γυναικών μέχρι που ένας εξαγριωμένος σύζυγος τον σκότωσε μαζί με την γυναίκα του και άλλα πολλά. Επείσης έχω φτιάξει ένα χρονολόγιο που είναι η καταγραφή διάφορων γεγονότων σε κάποια σημεία του κόσμου μου και στις 11 χιλιετίες που υπάρχει. Γενικώς δουλεύω αρκετά πάνω στην συγκεκριμένη ιστορία εδώ και 4 χρόνια, με αποτέλεσμα να έχω παρατήσει οτιδήποτε άλλη συγγραφική απόπειρα(εκτός από κανέναν ποιήμα που και που).

Edited by Witch King of Angmar
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι κι εγώ νέα στην παρέα, αν και μέσω του goodreads γνωρίζω έναν δυο από εσάς. Έγραφα για πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα τολμήσει ποτέ να τα στείλω για 'αξιολόγηση' σε κάποιον εκδοτικό οίκο. Πριν από μερικούς μήνες όμως, έστειλα ένα μυθιστόρημα φαντασίας σε πέντε εκδότες και έλαβα ως εκ θαύματος μια θετική απάντηση από έναν απ' αυτούς. Κι εκεί άρχισε ο γολγοθάς! Γιατί ένα κείμενο που το έγραψα σε πέντε μήνες μουπήρε να το διορθώσω άλλους τόσους βάσει των υποδείξεων των επιμελητών τους. Και χθες τελείωσα! Θα μου πείτε γιατί δεν άφησες αυτούς να σου το διορθώσουν; Πολύ απλά γιατί στο ξαναγράφουν όπως εκείνοι θέλουν, με τρόπο που θυμίζει μικρό παιδί που με τις μπογιές του μουντζουρώνει πάνω στο έργο ενός άλλου. Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής πρέπει να παραδεχτώ πως οι παρατηρήσεις τους είχαν νόημα και οι περισσότερες ήταν σωστές. Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να τονίσω κυρίως πως όταν γράφεις χαίρεσαι κι όταν διορθώνεις κόβεις φλέβες... Α! και για να μην απογοητεύσω τους νεαρούς εδώ, μέσα που μίλησα για βιβλίο που πρόκειται κατά τα φαινόμενα να εκδοθεί, πρέπει να σας πω πως γράφω για περισσότερα από 25 χρόνια (είμαι μητέρα εφήβων) και το βιβλίο απευθύνεται σε κοινό 16+ που κατά τύχη τη δεδομένη στιγμή κάνει τους εκδότες πιο δεκτικούς.

 

 

Γεια σου Αγνή. Καλωσόρισες στην παρέα. Πολύ καλά τα νέα που γράφεις για το υπό έκδοση βιβλίο σου! Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το βιβλίο και για τον εκδοτικό οίκο (αν γίνεται).

Γεια σου Ανδρέα και καλώς σε βρήκα κι εσένα καθώς και τους υπόλοιπους της παρέας. Πράγματι είμαι συνάδελφος και για του λόγου το αληθές, έλεγξε τις διαδικτυακές σου φίλες στο πιο σύνηθες κοινωνικό δίκτυο.

Όσο για το βιβλίο, χρησιμοποίησα σαν αρχική ιδέα το δημοτικό τραγούδι 'του νεκρού αδερφού'.

Η ιστορία διαδραματίζεται σε μια ακριτική περιοχή της Μακεδονίας και είναι γραμμένη σε πρώτο πρόσωπο. Κεντρική ηρωίδα και αφηγήτρια είναι μια δεκαεξάχρονη κοπέλα που τρία χρόνια πριν, είχε χάσει τον πατέρα και τον δεκαοχτάχρονο αδερφό της σε αυτοκινητικό δυστύχημα. Τότε μαζί με την μητέρα της είχαν καταφύγει στο χωριό της γιαγιάς και χρειάστηκαν χρόνια για να ξεπεράσουν την κατάθλιψη και να ορθοποδήσουν. Εν τω μεταξύ, η ηρωίδα καθ' όλη τη διάρκεια της παιδικής της ηλικίας βασανιζόταν από εφιάλτες στους οποίους την καταδίωκαν τρεις πορφυροντυμένες δαιμόνισσες κι ένας σατανικός σκιώδης άντρας - και τότε έβρισκε συμπαράσταση και κατανόηση στο πρόσωπο του αδερφού της. Στο παρόν της όμως, θεωρεί πως όλα αυτά τα έχει αφήσει πίσω και ζει ευτυχισμένη την καθημερινότητάς της παρέα με τις δύο φίλες της. Μέχρι που ένα βράδυ στο τέλος του καλοκαιριού, ονειρεύεται τον αδερφό της -για πρώτη φορά ύστερα απ' το θάνατό του. Εκείνος ισχυρίζεται πως δεν είναι προϊόν του υποσυνειδήτου της, αλλά συνεχίζει με κάποιον τρόπο να υπάρχει και θα είναι δίπλα της για να την προετοιμάσει και εκπαιδεύσει για να αντιμετωπίσει αυτό που έρχεται. Στη συνέχεια γνωρίζει ένα δεκαεννιάχρονο νέο που τη γοητεύει. Η κοπέλα τον ερωτεύεται και αγνοεί τις προειδοποιήσεις του αδερφού της, αλλά και τα τρομακτικά της οράματα, έχοντας πειστεί πως είναι όλα δημιουργήματα της άρρωστης φαντασίας της. Μέχρι που ο αγαπημένος της εξαφανίζεται κι αυτή πρέπει τώρα να αγνοήσει τον πόνο της απόρριψης, και να αντιμετωπίσει με όλες τις δυνάμεις της αυτά που παραμονεύουν μέσα στο σκοτάδι κι έρχονται με την ομίχλη...

Όσον αφορά τον εκδοτικό οίκο, θα μου επιτρέψεις να μην αναφέρω δημόσια το όνομά του μιας και δεν έχω υπογράψει ακόμη συμβόλαιο, ευχαρίστως πάντως να σου το γράψω σε μήνυμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι κι εγώ νέα στην παρέα, αν και μέσω του goodreads γνωρίζω έναν δυο από εσάς. Έγραφα για πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα τολμήσει ποτέ να τα στείλω για 'αξιολόγηση' σε κάποιον εκδοτικό οίκο. Πριν από μερικούς μήνες όμως, έστειλα ένα μυθιστόρημα φαντασίας σε πέντε εκδότες και έλαβα ως εκ θαύματος μια θετική απάντηση από έναν απ' αυτούς. Κι εκεί άρχισε ο γολγοθάς! Γιατί ένα κείμενο που το έγραψα σε πέντε μήνες μουπήρε να το διορθώσω άλλους τόσους βάσει των υποδείξεων των επιμελητών τους. Και χθες τελείωσα! Θα μου πείτε γιατί δεν άφησες αυτούς να σου το διορθώσουν; Πολύ απλά γιατί στο ξαναγράφουν όπως εκείνοι θέλουν, με τρόπο που θυμίζει μικρό παιδί που με τις μπογιές του μουντζουρώνει πάνω στο έργο ενός άλλου. Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής πρέπει να παραδεχτώ πως οι παρατηρήσεις τους είχαν νόημα και οι περισσότερες ήταν σωστές. Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να τονίσω κυρίως πως όταν γράφεις χαίρεσαι κι όταν διορθώνεις κόβεις φλέβες... Α! και για να μην απογοητεύσω τους νεαρούς εδώ, μέσα που μίλησα για βιβλίο που πρόκειται κατά τα φαινόμενα να εκδοθεί, πρέπει να σας πω πως γράφω για περισσότερα από 25 χρόνια (είμαι μητέρα εφήβων) και το βιβλίο απευθύνεται σε κοινό 16+ που κατά τύχη τη δεδομένη στιγμή κάνει τους εκδότες πιο δεκτικούς.

Καλως ήρθες και από τον Μάγο-Βασιλιά της Άνγκμαρ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι κι εγώ νέα στην παρέα, αν και μέσω του goodreads γνωρίζω έναν δυο από εσάς. Έγραφα για πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα τολμήσει ποτέ να τα στείλω για 'αξιολόγηση' σε κάποιον εκδοτικό οίκο. Πριν από μερικούς μήνες όμως, έστειλα ένα μυθιστόρημα φαντασίας σε πέντε εκδότες και έλαβα ως εκ θαύματος μια θετική απάντηση από έναν απ' αυτούς. Κι εκεί άρχισε ο γολγοθάς! Γιατί ένα κείμενο που το έγραψα σε πέντε μήνες μουπήρε να το διορθώσω άλλους τόσους βάσει των υποδείξεων των επιμελητών τους. Και χθες τελείωσα! Θα μου πείτε γιατί δεν άφησες αυτούς να σου το διορθώσουν; Πολύ απλά γιατί στο ξαναγράφουν όπως εκείνοι θέλουν, με τρόπο που θυμίζει μικρό παιδί που με τις μπογιές του μουντζουρώνει πάνω στο έργο ενός άλλου. Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής πρέπει να παραδεχτώ πως οι παρατηρήσεις τους είχαν νόημα και οι περισσότερες ήταν σωστές. Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να τονίσω κυρίως πως όταν γράφεις χαίρεσαι κι όταν διορθώνεις κόβεις φλέβες... Α! και για να μην απογοητεύσω τους νεαρούς εδώ, μέσα που μίλησα για βιβλίο που πρόκειται κατά τα φαινόμενα να εκδοθεί, πρέπει να σας πω πως γράφω για περισσότερα από 25 χρόνια (είμαι μητέρα εφήβων) και το βιβλίο απευθύνεται σε κοινό 16+ που κατά τύχη τη δεδομένη στιγμή κάνει τους εκδότες πιο δεκτικούς.

Καλως ήρθες και από τον Μάγο-Βασιλιά της Άνγκμαρ.

 

Καλώς σας βρήκα Μεγαλειότατε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έγραψα ένα επτασέλιδο διήγημα με θέμα κάποιον παράξενο εγκλεισμό σε ένα σπίτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι κι εγώ νέα στην παρέα, αν και μέσω του goodreads γνωρίζω έναν δυο από εσάς. Έγραφα για πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα τολμήσει ποτέ να τα στείλω για 'αξιολόγηση' σε κάποιον εκδοτικό οίκο. Πριν από μερικούς μήνες όμως, έστειλα ένα μυθιστόρημα φαντασίας σε πέντε εκδότες και έλαβα ως εκ θαύματος μια θετική απάντηση από έναν απ' αυτούς. Κι εκεί άρχισε ο γολγοθάς! Γιατί ένα κείμενο που το έγραψα σε πέντε μήνες μουπήρε να το διορθώσω άλλους τόσους βάσει των υποδείξεων των επιμελητών τους. Και χθες τελείωσα! Θα μου πείτε γιατί δεν άφησες αυτούς να σου το διορθώσουν; Πολύ απλά γιατί στο ξαναγράφουν όπως εκείνοι θέλουν, με τρόπο που θυμίζει μικρό παιδί που με τις μπογιές του μουντζουρώνει πάνω στο έργο ενός άλλου. Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής πρέπει να παραδεχτώ πως οι παρατηρήσεις τους είχαν νόημα και οι περισσότερες ήταν σωστές. Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να τονίσω κυρίως πως όταν γράφεις χαίρεσαι κι όταν διορθώνεις κόβεις φλέβες... Α! και για να μην απογοητεύσω τους νεαρούς εδώ, μέσα που μίλησα για βιβλίο που πρόκειται κατά τα φαινόμενα να εκδοθεί, πρέπει να σας πω πως γράφω για περισσότερα από 25 χρόνια (είμαι μητέρα εφήβων) και το βιβλίο απευθύνεται σε κοινό 16+ που κατά τύχη τη δεδομένη στιγμή κάνει τους εκδότες πιο δεκτικούς.

 

 

Γεια σου Αγνή. Καλωσόρισες στην παρέα. Πολύ καλά τα νέα που γράφεις για το υπό έκδοση βιβλίο σου! Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το βιβλίο και για τον εκδοτικό οίκο (αν γίνεται).

Γεια σου Ανδρέα και καλώς σε βρήκα κι εσένα καθώς και τους υπόλοιπους της παρέας. Πράγματι είμαι συνάδελφος και για του λόγου το αληθές, έλεγξε τις διαδικτυακές σου φίλες στο πιο σύνηθες κοινωνικό δίκτυο.

Όσο για το βιβλίο, χρησιμοποίησα σαν αρχική ιδέα το δημοτικό τραγούδι 'του νεκρού αδερφού'.

Η ιστορία διαδραματίζεται σε μια ακριτική περιοχή της Μακεδονίας και είναι γραμμένη σε πρώτο πρόσωπο. Κεντρική ηρωίδα και αφηγήτρια είναι μια δεκαεξάχρονη κοπέλα που τρία χρόνια πριν, είχε χάσει τον πατέρα και τον δεκαοχτάχρονο αδερφό της σε αυτοκινητικό δυστύχημα. Τότε μαζί με την μητέρα της είχαν καταφύγει στο χωριό της γιαγιάς και χρειάστηκαν χρόνια για να ξεπεράσουν την κατάθλιψη και να ορθοποδήσουν. Εν τω μεταξύ, η ηρωίδα καθ' όλη τη διάρκεια της παιδικής της ηλικίας βασανιζόταν από εφιάλτες στους οποίους την καταδίωκαν τρεις πορφυροντυμένες δαιμόνισσες κι ένας σατανικός σκιώδης άντρας - και τότε έβρισκε συμπαράσταση και κατανόηση στο πρόσωπο του αδερφού της. Στο παρόν της όμως, θεωρεί πως όλα αυτά τα έχει αφήσει πίσω και ζει ευτυχισμένη την καθημερινότητάς της παρέα με τις δύο φίλες της. Μέχρι που ένα βράδυ στο τέλος του καλοκαιριού, ονειρεύεται τον αδερφό της -για πρώτη φορά ύστερα απ' το θάνατό του. Εκείνος ισχυρίζεται πως δεν είναι προϊόν του υποσυνειδήτου της, αλλά συνεχίζει με κάποιον τρόπο να υπάρχει και θα είναι δίπλα της για να την προετοιμάσει και εκπαιδεύσει για να αντιμετωπίσει αυτό που έρχεται. Στη συνέχεια γνωρίζει ένα δεκαεννιάχρονο νέο που τη γοητεύει. Η κοπέλα τον ερωτεύεται και αγνοεί τις προειδοποιήσεις του αδερφού της, αλλά και τα τρομακτικά της οράματα, έχοντας πειστεί πως είναι όλα δημιουργήματα της άρρωστης φαντασίας της. Μέχρι που ο αγαπημένος της εξαφανίζεται κι αυτή πρέπει τώρα να αγνοήσει τον πόνο της απόρριψης, και να αντιμετωπίσει με όλες τις δυνάμεις της αυτά που παραμονεύουν μέσα στο σκοτάδι κι έρχονται με την ομίχλη...

Όσον αφορά τον εκδοτικό οίκο, θα μου επιτρέψεις να μην αναφέρω δημόσια το όνομά του μιας και δεν έχω υπογράψει ακόμη συμβόλαιο, ευχαρίστως πάντως να σου το γράψω σε μήνυμα.

Καλωσόρισες και καλές κουβέντες να χουμε :)

Θέλω πολύ να το διαβάσω αυτό (εξάλλου κι εγώ 16+ είμαι... κυριολεκτικά κι όλας, ασχέτως για πόσο + μιλάμε :p).

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να φτάσει γρήγορα στα χέρια μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλωσόρισες και καλές κουβέντες να χουμε :)

Θέλω πολύ να το διαβάσω αυτό (εξάλλου κι εγώ 16+ είμαι... κυριολεκτικά κι όλας, ασχέτως για πόσο + μιλάμε :p).

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να φτάσει γρήγορα στα χέρια μας.

Να είσαι καλά Nienor, σ' ευχαριστώ για τις όμορφες ευχές σου. Κι εγώ 16+ είμαι παρ' ότι αυτό εκνευρίζει πολύ τα παιδιά μου γιατί θέλω να κάθομαι μαζί τους όταν έχουν παρέα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στρώθηκα λοιπον κι εγώ μετά από τρία χρόνια αποχής και αποφάσισα να περάσω στο χαρτί τις 20 ιδέες που συγκέντρωσα όλο αυτό το διάστημα. Είναι τόσες πολλές που δεν νομίζω ότι αρκεί ένας χρόνος για να ολοκληρώσω αυτό το πόνημα, δεδομένου ότι απο αυτα που θα προκύψουν τα περισσότερα θα είναι μεγάλα short stories.

 

Σε γενικές γραμμές συνεχίζω με αυτές τις ιστορίες το τρομο-σύμπαν που έχω χτίσει, δεδομένου ότι όλες οι ιστορίες μου είναι τρόμου και τοποθετούνται στο ίδιο σύμπαν, με στοιχεία που επανεμφανίζονται, χωρίς όμως να χαλάνε την αυτοτέλεια των ιστοριών. Γενικά πρόκειται για ιστορίες φανταστικού τρόμου.

 

Αυτή που έχω ξεκινήσει έχει ξεπεράσει τις 10.000 λέξεις και εκτιμώ ότι θα ολοκληρωθεί κοντά στις 20.000

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αποχή μηνών από το άθλημα, αποφάσισα να αποτολμήσω τη συγγραφή ενός αστυνομικού διηγήματος. Δε θα βγει πολύ μεγάλο, μια και προορίζεται για τον διαγωνισμό αστυνομικού διηγήματος, αλλά πρέπει να στρωθώ να το τελειώσω, γιατί πολύ σύντομα θα ακολουθήσει και το διήγημα για το Ρακόρ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να γράφω και εγώ κάτι για εκείνον τον διαγωνισμό αστυνομικού διηγήματος, αλλά τελικά θα το στείλω αλλού. Καλή επιτυχία Έλενα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που -επιτέλους- μπορώ να ξυπνάω χωρίς ξυπνητήρι και να διαβάζω πράγματα που ΔΕΝ έχουν να κάνουν με τη σχολή μου, αποφάσισα πως είναι καιρός να ασχοληθώ με την ιδέα που γέννησε το πιο πρόσφατο διήγημά μου -το Νησί, που δυστυχώς δεν έχω ανεβάσει ακόμα εδώ. Πρόκειται για μια sci-fi ιστορία που έχει πολύ περισσότερο ψαχνό απ' όσο μου επιτρέπουν λίγες χιλιάδες λέξεις να αναπτύξω, και γι αυτό λέω να τολμήσω να βασίσω πάνω της ένα μυθιστόρημα.

 

Πριν αρχίσω να γράφω το μυθιστόρημα αυτό καθ' αυτό, βέβαια, πρέπει να φτιάξω αρχείο χαρακτήρων, εγχειρίδιο του κόσμου στον οποίο θα εκτυλίσσεται η πλοκή, καθώς και τον ίδιο τον σκελετό της πλοκής, γιατί πολύ φοβάμαι πως θα είναι υπερβολικά περίπλοκος για να τον διαχειριστώ παράλληλα με τη συγγραφή. Όλη αυτή η δουλειά θα μου πάρει κανά μήνα, υποθέτω, οπότε ας ελπίσουμε πως θα καταφέρω να συνδυάσω το δεύτερο εξάμηνο με το γράψιμο -κάτι που δεν κατάφερα στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν από μερικούς μήνες τέλειωσα ένα μυθιστόρημα ε.φ με τίτλο «Άγγελος στα Αστέρια» και τώρα προσπαθώ να το εκδώσω. Επειδή όμως είμαι πρωτοεμφανιζόμενος όλοι οι εκδοτικοί με τον τρόπο τους μου έλεγαν ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να εκδώσουν ένα βιβλίο από έναν άγνωστο συγγραφέα. Τουλάχιστον όχι σε τέτοιους καιρούς.

Τελικά όμως έλαβα θετική απάντηση από την Εμπειρία Εκδοτική.

Το θέμα όμως είναι ότι για να ελαχιστοποιήσουν το ρίσκο, μου είπαν ότι χρειάζεται να συμβάλω στο κόστος της πρώτης έκδοσης. Σε αντάλλαγμα θα πάρω έναν αριθμό αντιτύπων. Αν το βιβλίο πουλήσει θα υπάρξει και δεύτερη έκδοση που θα αναλάβει ο εκδοτικός

Δημιούργησα λοιπόν μια καμπάνια στο indiegogo.com (κάτι αντίστοιχο του kickstarter.com) με την οποία προσπαθώ να συγκεντρώσω το αρχικό κεφάλαιο.

Θα ήμουν ευγνώμων αν ρίχνατε μια ματιά και ίσως πείτε ένα καλό λόγο για το βιβλίο μου.

Η καμπάνια βρίσκεται εδώ http://www.indiegogo...-stars/x/975196

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν από μερικούς μήνες τέλειωσα ένα μυθιστόρημα ε.φ με τίτλο «Άγγελος στα Αστέρια» και τώρα προσπαθώ να το εκδώσω. Επειδή όμως είμαι πρωτοεμφανιζόμενος όλοι οι εκδοτικοί με τον τρόπο τους μου έλεγαν ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να εκδώσουν ένα βιβλίο από έναν άγνωστο συγγραφέα. Τουλάχιστον όχι σε τέτοιους καιρούς.

Τελικά όμως έλαβα θετική απάντηση από την Εμπειρία Εκδοτική.

Το θέμα όμως είναι ότι για να ελαχιστοποιήσουν το ρίσκο, μου είπαν ότι χρειάζεται να συμβάλω στο κόστος της πρώτης έκδοσης. Σε αντάλλαγμα θα πάρω έναν αριθμό αντιτύπων. Αν το βιβλίο πουλήσει θα υπάρξει και δεύτερη έκδοση που θα αναλάβει ο εκδοτικός

Δημιούργησα λοιπόν μια καμπάνια στο indiegogo.com (κάτι αντίστοιχο του kickstarter.com) με την οποία προσπαθώ να συγκεντρώσω το αρχικό κεφάλαιο.

Θα ήμουν ευγνώμων αν ρίχνατε μια ματιά και ίσως πείτε ένα καλό λόγο για το βιβλίο μου.

Η καμπάνια βρίσκεται εδώ http://www.indiegogo...-stars/x/975196

Γεια σου συνονόματε, σου ζητήσανε 2000 ευρώ; Ωραίο το βιντεάκι, αλλά είναι στα αγγλικά. Είναι και το βιβλίο στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφω ένα διήγημα για το πρότζεκτ στο σχολείο. Σήμερα πρέπει να το ολοκληρώσω για να το στείλω αύριο στην καθηγήτρια να το διορθώσει. Τρέχω και δε φτάνω! Θα το ανεβάσω κι εδώ, όταν πρώτα το βελτιώσω όσο περισσότερο μπορώ!

 

Αν και "μετάνιωσα" που διάλεξα το πρότζεκτ, μου 'δωσε την αφορμή να γράψω μετά από τόσους μήνες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εκανα την απιστευτη πατατα του να χασω την ημερομηνια για το εργαστηρι της Αλεφ ενω ειχα ηδη γραψει ιστορια... το φυσαω και δεν κρυωνει... ξεκινησα να γραφω καινουργια ιστορια που σε αντιθεση με οτι εχουμε συνηθισει δεν διαδραματιζεται στο μελλον η σε ενα φαντασυ-τρομο-εναλλακτικο παρον αλλα στο παρελθον... χρειαζεται αρκετη δουλιτσα και πρεπει να διαβασω και 2-3 βιβλια για να μπορεσω να περιγραψω σωστα οσα εχω φανταστει αλλα πιστευω πως ειναι καλη ιδεα και εχω ορεξη μεγαλη... για να δουμε τι θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή γράφω το μυθιστόρημα  "Η Συμφωνία". Μιλάει για την ζωή ενός πολύ βασανισμένου ανθρώπου που μέσα στην απελπισία του αυτοκτονεί. Όμως ευρισκόμενος σε ένα μεσοδιάστημα κάνει μια συμφωνία με μια άγνωστη οντότητα όπου θα τον επαναφέρει στην ζωή δίνοντας του μια δεύτερη ευκαιρία να κατακτήσει ότι στερήθηκε στην ζωή του μέσα από την ικανότητα του να κάνει θαύματα. Στην πορεία όμως θα ανακαλύψει τα ψιλά γράμματα της συμφωνίας μιας και η οντότητα αυτή κρύβει περισσότερα από τι δείχνει.  

 

Ελπίζω να βγει καλό μιας και το πρώτο μου έργο ξεκίνησε πολύ καλά και δε θέλω να χαλάσω κάτι που τώρα ξεκινάω να το κτίζω. Ως τώρα πάντως οι φιλόλογοι που έχουν αναλάβει την διόρθωση κάθε κεφαλαίου μου λένε πως βγαίνει πολύ πιο  δυνατό και έντονο από το πρώτο.

 

Για να δούμε...

Edited by apsoperittis
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαριάντζελα!  :dazzled:  :dazzled:  :dazzled:

 

Μάριε, καλωσόρισες και καλές γραφές. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαριάντζελα!  :dazzled:  :dazzled:  :dazzled:

 

 

Χχαχααχαα!!

Εννοειται πως θα στο στειλω για να το διαβασεις μολις το ολοκληρωσω... οχι που θα μου γλιτωνες! rule.gif  (παντα ηθελα να ανεβασω αυτο το προσωπακι και βρηκα ευκαιρια) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκινώ από τα εύκολα.

 

Ένα εκτενές διήγημα, όπου ξαναλέω με τον δικό μου τρόπο, μια διάσημη ιστορία του Μπόρχες!

 

Τα δύσκολα τώρα.

 

Μια νουβέλα όπου ο κεντρικός ήρωας αργά αλλά σταθερά παραδίδει εαυτόν σ'έναν πολύ περίεργο ξένο!

 

Υ.Γ.: Εξαιτίας αυτών των δυο κειμένων χάθηκα από το φόρουμ, σύντροφοι και συντρόφισσες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ από τα εύκολα.

 

Ένα εκτενές διήγημα, όπου ξαναλέω με τον δικό μου τρόπο, μια διάσημη ιστορία του Μπόρχες!

 

Τα δύσκολα τώρα.

 

Μια νουβέλα όπου ο κεντρικός ήρωας αργά αλλά σταθερά παραδίδει εαυτόν σ'έναν πολύ περίεργο ξένο!

 

Υ.Γ.: Εξαιτίας αυτών των δυο κειμένων χάθηκα από το φόρουμ, σύντροφοι και συντρόφισσες!

Όντως χάθηκες! Καλώς επέστρεψες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έλεγα ανάποδα. Καλώς χάθηκες (αφού είχες κάτι τόσο όμορφο να σε παιδεύει), όντως επέστρεψες (και σου φυλάξαμε τη θέση σου ζεστή! :)  )

Link to comment
Share on other sites

Ωωώ! Σας ευχαριστώ.

 

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο ακόμη για να επανέλθω ολοκληρωτικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..