Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ταλαντευομαι μεταξυ της συνεχειας του "Ενας ανθρωπος υψηλης εντροπιας" και ενος διηγηματος τρομου-ας πουμε.Επισης αντιγραφω καποια κομματια απο τα Κοσμικα ποταμια αλλα θελουν διορθωση και βαριεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τις Μικρές Ιστορίες (που μέχρι στιγμής απλά προσπεράσατε όσοι έχετε δει, καθάρματα - όπως ξέρετε, τα views φαίνονται! :bleh:), και συνεχίζω να δομώ ιστορίες που θα γράψω στο μέλλον. Επίσης, γράφω πολλά posts.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα αρκετά ποιήματα στην Αθήνα. Τώρα δεν γράφω τίποτε εκτός από posts. Δεν γράφω πεζά αν δεν είμαι στη βάση μου (Αγγλία).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό γράφω μια ιστορία η οποία αφορά μια οικογένεια εμπόρων και εκτυλίσσεται στον Άρμπεναρκ, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την Επιστροφή των Θεών. Λαμβάνει χώρα στα βόρεια μέρη της Βόρειας Γης, εκεί όπου διαδραματίζεται και η Κόρη της Φλόγας, χωρίς όμως να αποτελεί συνέχεια του συγκεκριμένου μυθιστορήματος.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε να διαβάσετε ένα απόσπασμα, το έχω ανεβάσει ως attachment.

 

Επίσης, έχω και διάφορα άλλα στο μυαλό μου:

 

(α) κάποια ιστορία που να διαδραματίζεται στον κόσμο των Ρουμπινένων Ματιών,

 

(β) κάποια ιστορία-- ή, μάλλον, πολλές ιστορίες που να διαδραματίζονται στον κόσμο του "Ένα Τρένο με Πολύχρωμες Γυναίκες"

 

(γ) ένα διήγημα φανταστικού τρόμου, το οποίο είχα μισοτελειώσει πριν από κάπου 6 μήνες και σκέφτομαι να το ολοκληρώσω.

excerpt.doc

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τίποτα. Αλλά στα άμεσα σχέδιά μου είναι να τελειώσω μια νουβέλλα που γράφω, με τίτλο "το φλεγόμενο στέμμα" και να γράψω και μια σύντομη ιστορία στον ίδιο κόσμο και με τον ίδιο ήρωα με αυτή. Ακολουθεί το τελείωμα της ιστορίας που έγραφα για το nanowrimo και μετά βλέπουμε. Ιδέες υπάρχουν πολλές, χρόνος και όρεξη να υπάρχει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγο, ξεκίνησα ένα καινούργιο διήγημα από μια παλιά ιδέα για σενάριο, που -προς στιγμήν- το λέω "'Υπνο". Αυτό, το έχω ενσωματώσει μέσα στα κόσμο των Νήσων μου, κι ίσως να αποτελέσει και το πρώτο ολοκληρωμένο μέρος των θρύλων του. Τελοσπάντων, ακόμα στα βιογραφικά είμαι, μα έχω κολλήσει πολύ. Ελπίζω πως αυτό, θα το τελειώσω.

 

Έχω να διορθώσω (και να ολοκληρώσω? -δεν είμαι σίγουρη πως είναι τελειωμένα-) δύο διηγημάτακια: άλλη μια εκδοχή του φάρου και ένα που ξεκίνησε από την ιδέα του κυκλικού ποταμού (που είχε γράψει ο Βάρδος σε κάποιο ποστ).

 

Όποτε το θυμάμαι (και έχω διάθεση), διορθώνω το nanowrimo, "δένω" κεφάλαια μεταξύ τους και βουλώνω τις τρύπες (και έχει τόσες πολλές.... :angry: ).

Link to comment
Share on other sites

μολις ολοκλήρωσα το σκελετό απο ένα ακόμη διηγηματάκι στον κόσμο της Κλεοπάτρας το οποίο είναι pure fantecy

Οσο το βλέπω και το ξαναβλέπω, διακρίνω επιρροές απο την "Υπερβορέα" του Αντωνόπουλου, όμως λογικό είναι όλοι απο κάπου να έχουμε κάποιες επιρροές.

Εχω γράψει (σχεδόν) το τελευταίο κεφάλαιο, και περιμένουν άλλα 5 (καλα... ίσως είμαι λιάκι ανάποδος, πάντως γράφω κανονικά,απο τα αριστερα προς τα δεξια :lolipop: )

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Zero (ο τόνος στο -o-)...

 

Το οποίο ξεκίνησε ως κάτι πλήρως διαφορετικό από αυτό που αναπτύσσεται πάνω σε μία διαρκώς διφορούμενη και μάλλον εξελισσόμενη ιδέα/σκέψη με άπειρες επιρροές από χιλιάδες διαφορετικά ερεθίσματα...

 

(Κοινώς: η νεκροψία θα δείξει!)

Link to comment
Share on other sites

Ένα guest κεφάλαιο για την Καφριλονία και μια sword and sorcery ιστορία για να τη στείλω στις Συμπαντικές Διαδρομές (Αν και θα βγει πολύ μεγάλη μάλλον για τον διαγωνισμό και μάλλον σε δύο μέρη)

Link to comment
Share on other sites

μου ρθε και σκιαγράφησα το σκελετο μιας ιστορίας με έναν άνθρωπο που εμφανίζεται απο το πουθενα (ήρθε απο ένα άλλο μάτριξ)... ίσως κάτσω να το κάνω ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Γράφω την Καφριλονία σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να μην πάθω νευρικό κλονισμό λόγω της εξεταστικής και όταν βρω χρόνο, θα συνεχίσω το Σίγμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσω εξεταστικής, τελειώνω ένα διηγηματάκι ΕΦ και μετά βουρ για το πρώτο Σπλάτερ μου. Αλλά πραγματικό gore. Αίμα, όχι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελευταία -δεν ξέρω τι με έχει ποιάσει- γράφω διάφορα διηγήματα που έχουν σχέση με την τελευταία στιγμή κάποιων πολεμιστών, και με το παραλήρημα του θανάτου τους.

Όχι δεν περνάω "φάση", ούτε είμαι "πεσμένος" ...το αντίθετο, τα βρισκω πολύ ευχάριστα (καλά μην κοιτάτε παράξενα).

Αν κρατήσει αρκετά, θα έχω μια συλλογή διηγημάτων αφιερωμένη στον "μαυροντυμένο βασιλια" ... ήδη είναι 6

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Ο παραξενος Τζακ Δεωρκ"

, science fantasy τυπου...δεν ξερω.Ισως λιγο απο Βανς.Παντως δεν εχω διαβασει πολλα παρομοια.

 

Καλα θα κανω να γραψω και μια επιστολη του Αγησιλαου(ο Ιωνας ανυπομονει),καθως και καμια ασκηση για το εργαστηρι.Και να τελειωσω τη νουβελα που αφησα μιση...(εκεινη με τον εντροπικο τυπο)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω ειπα να γραψω κατι που γραφω σε συνεργασια με αλλο μελος,γιατι τον εχω στο περιμενε αρκετη ωρα.Ειναι μαλλον μυστηριου πορς το παρον...θα δειξει τι θα βγει!

Και βεβαια,πρεπει να τελειωσω εκεινη την ιστορια για την προσφατη ασκηση στο εργαστηρι.

 

Α,καρφιτσωνω το τοπικ μιας και ειναι ενδιαφερον αλλα θαβεται στο βαθος...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειναι μονο για θεματα του "εργαστηριου" εδω ε;

 

Ε, εγω αυτη τη στιγμη, περα απο ενα feature-length σεναριο που το δουλευω απ το καλοκαιρι και "απλα υπαρχει" γενικα, on & off, απο τον Αυγουστο, και περα απο εργασιες και αναλυσεις του πανεπιστημιου (εχουν την πλακα τους, σου μαθαινουν πραγματα), και περα απο κανα blog post απο δω κι απο κει οταν "εχω κατι να σχολιασω" και στιχους οταν "μου ερθει κατι καλο", περισσοτερο στο script του documentary που εχουμε να γυρισουμε τωρα δουλευω, για την αρχικη προετοιμασια των οσων θελουμε να συμπεριλαβουμε και να θιξουμε μεσα σ αυτο - contrary to popular belief, και τα documentaries, ειδικα οταν εχουν εναν συγκεκριμενο σκοπο, ειναι scripted σε μεγαλο βαθμο, αν μη τι αλλο για να ξερεις ποιον θα ρωτησεις τι, και τι θα βαλεις στην ταινια ενδιαμεσα.

 

Γενικα, γραφω. Δεν ξερω τι μετραει εδω και τι οχι, short stories εχω μαλλον χρονια να γραψω, εκτος αν μετρανε τα treatments και drafts για "τι γινεται" και "background χαρακτηρων" για ταινιες μικρου μηκους. Κι αυτα στο "οταν τυχει" ειναι, γιατι επι προσπαθεια περισσοτερο το μεγαλο μου script δουλευω, κι αν μου ερθει στο μεταξυ καμμια ιδεα, απλα τη σημειωνω και την αναπτυσσω οση ωρα εχω ορεξη εκεινη τη μερα - με εχει σπαζοκεφαλιασει βεβαια μια απ αυτες γενικα, θελω να κανω ενα adaptation του Μαγου του Οζ σε συγχρονο, ρεαλιστικο setting (μια κοπελα φευγει απο το σπιτι και παει στο πανεπιστημιο, οι κοπελες με τις οποιες συναναστρεφεται ειναι οι witches και τα αγορια με τα οποια εχει σχεσεις ειναι οι διαφοροι συνταξιδιωτες της στην αρχικη ιστορια, ο ενας "δεν εχει μυαλο" - εχει πολυ γελιο ως χαρακτηρας, και οπτικα και στο τι κανει και πως φερεται για να το δειξει - ο αλλος δεν εχει "θαρρος" και ουτω καθ εξης, αλλα μου εχει σπασει τα νευρα το να ετοιμασω το χαρακτηρα του "μαγου", δε μου ερχεται καποια συγκεκριμενη ιδεα ακομα περα απο το να ειναι καποιος counsellor του πανεπιστημιου ο οποιος να ειναι σε χειροτερα χαλια τελικα απο ο,τι οι υπολοιποι που του απευθυνονται, αλλα τιποτα πιο συγκεκριμενο απ αυτο, δεν τον "βλεπω" ακομα).

 

Μεγαλο μανικι γενικα, ειναι εντελως θεμα του τι θα σου ερθει και ποτε, και συνηθως κατι απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο και "προσπαθεια"/αφιερωση απο το ποση ωρα θα κρατησει η "εμπνευση". Επισης πολλα editing projects, αλλα υποθετω ουτε αυτα μετρανε, το "πως θα πεις κατι καλυτερα / πως θα σου βγει σωστοτερα" εχει μεν τη δημιουργικοτητα του, αλλα δεν ειναι "writing project" per se. Ουφ, δεν εχω ιδεα τι μετραει και τι δε μετραει εδω, κατι γραφω καθε μερα αλλα δεν ειναι παντα το ιδιο αντικειμενο. Εχω διαφορα "ανοιχτα" και οποιο με τραβηξει πρωτο καθε φορα που δεν εχω κατι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει μια ιστορία, της οποίας ξέρω την αρχή, έχω κάποια πράγματα υπόψη για τη συνέχεια, και δεν έχω ιδέα τι γίνεται μετά και στο τέλος :p. Μου έχει κολλήσει όμως η αρχή, με ιντριγκάρει, αρκεί να βρω τι γίνεται μετά...Μπορεί να πάει και σε τρόμο, μπορεί να πάει και σε φάνταζυ (χμμμ...λέτε να το πάω σε ΕΦ; πλάκα θα χε...αλλά μπα, δεν ταιριάζει). Αν ξεκολλήσει η έμπνευσή μου, θα σας πω. Και σκέφτομαι να ξαναπιάσω κάτι urban fantasy που είχα ξεκινήσει το καλοκαίρι και το έχω αφήσει απο τότε (άλλωστε τι θα κάνω στη δουλειά τις ώρες που βαριέμαι; :p).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ψιλοαφήσει το πεζό γράψιμο τελευταία.Γράφω ποίηση και έχω πωρωθεί με το dada τον τελευταίο καιρό.Ελπίζω το καλοκαίρι να ξαναρχίσω το πεζό γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δεώσω ένα τέλος στη μάσκα του αποστάτη. Προσπαθώ να γράψω το τελευταίο κεφάλαιο από το φραγμό-διάλογο (έκλεισα τα 23 και πρέπει να γίνει τώρα) και δυστυχώς φαίνεται να βγαίνει μεγαλύτερο. Προσπαθώ να συνεχίσω άλα αυτά που είχα αναφέρει και πριν 1,5 χρόνο που μπήκα στο φόρουμ στο ίδιο topic.

 

Επίσης, ξεκίνησα ένα καινούριο, το Ανεμοστρόβιλος, που είδα στον ύπνο μου ένα βράδυ και ήταν τόσο ζωντανό που έπρεπε να το γράψω. Αναφέρεται σε μια περίοδο οπότε απαγορεύεται η "γνώση" σαν ιδέα, σα φιλοσοφία, σαν επιλογή. Οι ακδημαϊκοί είναι οι κυνηγημένοι και επαναστάτες. Πρωταγωνίστρια είναι η Μυρτώ, που απλά ήθελε να περάσει σε μια φιλολογική σχολή. Δεν είναι ηρωίδα, είναι καλή και στοργική αλλά πάνω απ'όλα άνθρωπος, που σημαίνει ότι πρέπει να φροντίσει για τον εαυτό της. Σημερινή εποχή, ο γνωστός μας κόσμος και γεγονότα απλά λίγο τραβηγμένα απ'τα μυαλά. Το μόνο φανταστικό στοιχείο είναι οι ανεμοστρόβιλοι.

 

Για εργασίες και τέτοια, δε νομίζω να ενδιαφέρεται κανείς, μόνο να αναφέρω τη διπλωματική μου στην οποία θα ασχοληθώ με τον Γιώργο Ιωάννου, καταπληκτικός συγγραφέας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθώ να γράψω μια medieval fantasy ιστορία, σκοτεινή, ψιλοgothic (κατά κάποιον τρόπο) και με ατμόσφαιρα που θυμίζει λίγο αστυνομικό (επισης κατά κάποιον τρόπο). Βέβαια έχει πολύ ψωμί ακόμη, καθότι είμαι μόλις στο τρίτο κεφάλαιο (θα ήθελα βασικα να το δω σε νουβέλα κιετσ'...) Επίσης, δεν ξέρω αν πιάνεται, αλλά γράφω και το script για ένα κόμικ πάνω στο οποίο δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο τα πολλά που τριγυρνουσαν στο κεφάλι μου, επικράτησε μια ιστορια, την οποια ξεκίνησα στις διακοπές. Είμαι ήδη στις 4 σελιδες, και έχω ιδέες για τη συνέχεια, κι αν αυτο σας φαινεται λιγο, για μένα πάντως είναι πολύ!

 

Αφορά μια πόλη και την ιστορία της- μια πολύ περιεργη πόλη, αν και δεν ξέρω ακόμα γιατι ειναι περιεργη ακριβώς. Και έναν περιεργο τύπο, του οποίου η κατάσταση ειναι πιο ξεκαθαρισμένη. Ελπίζω να την προχωρησω έστω λιγο ακόμα, και θα την ανεβάσω. Ναι, το έχω ξαναπει, το ξέρω, αλλά κάπως αυτή τη φορά ειναι διαφορετικά. Ελπιζω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το Στην Κόκκινη Κοιλάδα, ενώ υπάρχει μιαν ιστορία που έχω ξεκινήσει πολύ παλιότερα και θέλω να δω πως θα προχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να γράψω 30-40 σελίδες μιας fantasy ιστορίας μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη. Μέχρι στιγμής είμαι στις 13 σελίδες, στον κόσμο του Φλεγόμενου Στέμματος, αλλά σε άλλη ήπειρο και με εντελώς άλλους χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω ξανά την Καφριλονία, άντε γιατί πολύ την άφησα και λέω να βάλω σε σειρά και καμιά άσκηση από το Εργαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ξεκινήσει του εργαστηρίου, αλλά η Κόκκινη Κοιλάδα θα περιμένει για λίγο (την ιδέα την έχω, απλά πρέπει να προχωρήσω).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..