Jump to content

Χόρχε Λουίς Μπόρχες (Jorge Luis Borges)


araquel
 Share

Recommended Posts

Δεν έγραφε μόνο φανταστικό ο Μπόρχες. Για την ακρίβεια, το αγαπημένο μου διήγημά του είναι τέρμα mainstream. Μπορείς Hunter να γράψεις ποιο κείμενο του Borges κάνατε;

 

 

Να σου πω εγώ επειδή και το είχα διαβάσει και μου άρεσε πολύ, ήταν το διήγημα "Ο Άλλος".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραφε μόνο φανταστικό ο Μπόρχες. Για την ακρίβεια, το αγαπημένο μου διήγημά του είναι τέρμα mainstream. Μπορείς Hunter να γράψεις ποιο κείμενο του Borges κάνατε;

Έχεις την καλοσύνη Ντίνο να μας πεις ποιο είναι το αγαπημένο σου διήγημα;

Στη συνέχεια, θα μου πεις σε παρακαλώ τι είναι το mainstream - με απλά λόγια, χωρίς να με παραπέμψεις σε βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα... Mainstream fiction είναι ο (κομματάκι λανθασμένος) όρος που έχει επικρατήσει στο φόρουμ όταν μιλάμε για ιστορίες και διηγήματα που δεν περιέχουν στοιχεία του φανταστικού και πραγματεύονται καταστάσεις/υπάρξεις που δεν υφίστανται στον πραγματικό κόσμο. Είναι στην προκειμένη το αντίθετο του genre fiction (ή ειδικότερα speculative fiction, που είναι συνολικά η λογοτεχνία του φανταστικού).

 

Άλλοι ονομάζουν το literary fiction ως αντίθετο του genre fiction, αλλά εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος στον όρο, γιατί μου ακούγεται σαν να εννοείται πως το genre δεν είναι literature. (η συζήτηση λογοτεχνίας-παραλογοτεχνίας υπάρχει κάπου στο φόρουμ)

 

Όσο για το αγαπημένο μου διήγημα, αυτό είναι το The Garden of Forking Paths. Το βάφτισα "mainstream" για να γίνει αντιληπτό πως δεν έχει φανταστικά στοιχεία, παρότι ο JLB θεωρείται (και) συγγραφέας του Φανταστικού.

 

Ελπίζω να το ξεκαθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ντίνο. Μόλις πριν από λίγη ώρα διάβαζα μια δήλωση του Updike ότι όλα τα έργα του τα θεωρεί literary, από τη στιγμή που γράφονται με λέξεις.

 

Πάντως είναι γεγονός ότι από τον Borges και μετά η έννοια "λογοτεχνία του φανταστικού" έχει αλλάξει ριζικά, σε βαθμό που να αντιμετωπίζεται σοβαρά (και όχι ως ευφυολόγημα) η δήλωση "όλη η λογοτεχνία είναι λογοτεχνία του φανταστικού".

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ντίνο. Μόλις πριν από λίγη ώρα διάβαζα μια δήλωση του Updike ότι όλα τα έργα του τα θεωρεί literary, από τη στιγμή που γράφονται με λέξεις.

 

Πάντως είναι γεγονός ότι από τον Borges και μετά η έννοια "λογοτεχνία του φανταστικού" έχει αλλάξει ριζικά, σε βαθμό που να αντιμετωπίζεται σοβαρά (και όχι ως ευφυολόγημα) η δήλωση "όλη η λογοτεχνία είναι λογοτεχνία του φανταστικού".

 

Αυτό, αν το δεις από συγκεκριμένη σκοπιά, είναι αλήθεια. Μου κάνει, όμως, περισσότερο σαν σημειολογικό παιγνίδι, παρά σαν πραγματικό θέμα. Το "φανταστικός" είναι επίθετο που βγαίνει από την λέξη "φαντασία", τι σημαίνει όμως; Όταν εγώ φαντάζομαι στο μυαλό μου ένα λουλούδι, είναι το ίδιο με το να φαντάζομαι ένα δράκο; Τα δύο αυτά φανταστικά αντικείμενα, με άλλα λόγια, έχουν την ίδια απόσταση από την πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ φαντάζομαι στο μυαλό μου ένα λουλούδι, είναι το ίδιο με το να φαντάζομαι ένα δράκο; Τα δύο αυτά φανταστικά αντικείμενα, με άλλα λόγια, έχουν την ίδια απόσταση από την πραγματικότητα;

 

Μα, ασφαλώς. Αλλά καλύτερα να βρούμε ένα άλλο, πιο σχετικό topic για το θέμα αυτό - τι λες;

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ φαντάζομαι στο μυαλό μου ένα λουλούδι, είναι το ίδιο με το να φαντάζομαι ένα δράκο; Τα δύο αυτά φανταστικά αντικείμενα, με άλλα λόγια, έχουν την ίδια απόσταση από την πραγματικότητα;

 

Μα, ασφαλώς. Αλλά καλύτερα να βρούμε ένα άλλο, πιο σχετικό topic για το θέμα αυτό - τι λες;

 

Καλό θα ήταν. Αν έχεις κάποιο υπόψιν, παράπεμψε, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

άμα είχε γράψει ένα μεινστριμ διηγημα ο Κινγκ και το κάναμε στα κείμενα,

Εχει γραψει μια χαρα μεηνστριμ ο Κινγκ αν δεν κανω λαθος.

 

Δεν έγραφε μόνο φανταστικό ο Μπόρχες.

Οπως και πολλοι συγγραφεις του φανταστικου γραφουν κι αλλα ειδη ακομη και μεηνστριμ-συμβατικη λογοτεχνια.Φυσικα κατι τετοιες περιπτωσεις δυσκολευουν την ταμπελα που θα κολλησουν στον καθε συγγραφεα αλλα η αληθεια ειναι οτι αν εισαι καλος μπορεις να γραφεις βιβλια διαφορων ειδων αναλογα με την εμπνευση σου και να μην εγκλωβιζεσαι σε ενα ειδος.

Link to comment
Share on other sites

άμα είχε γράψει ένα μεινστριμ διηγημα ο Κινγκ και το κάναμε στα κείμενα,

Εχει γραψει μια χαρα μεηνστριμ ο Κινγκ αν δεν κανω λαθος.

Ναι, αν και δεν έχει μπει ακόμα απόσπασμα από πχ το "Στάσου πλάι μου" ή το "Καρδιές στην Ατλαντίδα" σε σχολικό βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ φαντάζομαι στο μυαλό μου ένα λουλούδι, είναι το ίδιο με το να φαντάζομαι ένα δράκο; Τα δύο αυτά φανταστικά αντικείμενα, με άλλα λόγια, έχουν την ίδια απόσταση από την πραγματικότητα;

 

Μα, ασφαλώς. Αλλά καλύτερα να βρούμε ένα άλλο, πιο σχετικό topic για το θέμα αυτό - τι λες;

 

Καλό θα ήταν. Αν έχεις κάποιο υπόψιν, παράπεμψε, παρακαλώ.

 

Διάλεξε:

Λογοτεχνία και Πραγματικότητα

Φαντασία & Πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Χόρχε Λουίς Μπόρχες (Jorge Luis Borges)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..