Jump to content

Μυθαστρία-Χαρακτήρες απ'το Σύμπαν μου.


Oberon
 Share

Recommended Posts

Τι είναι η Μυθαστρία? Είναι το σύμπαν που έχω δημιουργήσει από τότε που ήμουν μικρό παιδί,αν και δεν λεγόταν έτσι τότε.

 

Θα γράψω σε άλλο φόρουμ περισσότερα, μιά που αυτό είναι για ζωγραφική κυρίως αλλά πολύ-πολύ γενικά η Μυθαστρία είναι ένας τεράστιος οργανισμός που εκτείνεται στο Χώρο και στο Χρόνο και αποτελείται από χιλιάδες κόσμους, χιλιάδες χαρακτήρες και χιλιάδες ιστορίες, πολλές από τις οποίες έχω γράψει σε πολύ συνοπτική μορφή.

 

Οι χαρακτήρες που έχω ανεβάσει είναι από τους παλαιότερους. Η Ηφαίστεια στην αρχική της μορφή δημιουργήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου του 1977.

Οι χαρακτήρες που θα ανεβάζω σιγά-σιγά (αν σας αρέσουν βέβαια) είναι μέρος ενός κόμικ η ίσως βιβλίου με πολλή εικονογράφηση που ελπίζω να κάνω κάποια στιγμή. Στη συγκεκριμένη ιστορία παίρνουν μέρος 14 βασικοί χαρακτήρες, 9 "εξωκόσμιοι" όπως η Μίριαμ, η Ηφαίστεια και η τρομερή Σύλφιους και 5 ανθρώπινοι.

 

Τα σχέδια ξεκίνησαν σαν μολύβια σε χαρτί, μετά σκαναρίστηκαν και το χρώμα και η όλη επεξεργασία έγινε στο Photoshop.

 

Eδώ έχω ανεβάσει μόνο thumbnails. Κάτω από το καθένα υπάρχει ένα λινκ που οδηγεί στην κανονική εικόνα η οποία περιέχει και κείμενο. Please, please δείτε τις και πέστε μου τη γνώμη σας, την κριτική σας και για τις εικόνες και για τους χαρακτήρες και για το κείμενο. :crybaby: :worshippy:

 

 

HephaistiaLampBearer_by_Cadmilos_Greek.jpg

 

Sylphius_by_Cadmilos_GreekText.jpg

 

MIRIAMofOCEANA_by_Cadmilos_Greek.jpg

 

Mε την ευκαιρία, στο ίδιο site υπάρχουν και μερικές δεκάδες ακόμα "έργα" μου. Αν και το όνομα που χρησιμοποιώ όταν σχεδιάζω είναι Cadmilos.

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Άψογα είναι και τα τρία!

 

Ως εικόνες, μ'αρέσει πρώτα η Σύλφιους, μετά η Ηφαίστεια, και τελευταία η Μίριαμ. Γιατί τελευταία η Μίριαμ; Επειδή έχει μια κάπως απλανή όψη στο πρόσωπό της, σε αντίθεση με τις άλλες δύο που έχουν πρόσωπο πιο ζωντανό.

 

Ως κείμενο, και τα τρία είναι πολύ όμορφα και σου δίνουν κάτι να καταλάβεις για τους χαρακτήρες. Επίσης, η γλώσσα είναι ποιητική χωρίς, όμως, να ξενίζει με "κουφές" λέξεις. Well done. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το κείμενο της Μίριαμ (όχι, δεν έχω τίποτα προσωπικό με τη Μίριαμ :-Ρ) μπλέκεται κάπως με το φόντο και διαβάζεται δυσκολότερα από ό,τι τα κείμενα των άλλων δύο.

 

 

Αναμένουμε κι άλλα. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Άψογα είναι και τα τρία!

 

 

:blush: :blush: :blush: Σ'ευχαριστώ. Ε, έχουν κάμποσα ελλατώματα αλλά σιγά-σιγά θα διορθωθώ. Ειδικά η Σύλφιους μου πήρε περίπου 10 μέρες και σχεδόν 100 ώρες δουλειάς. :artist:

 

η Μίριαμ; Επειδή έχει μια κάπως απλανή όψη στο πρόσωπό της,

 

Eχεις δίκιο σ'αυτό. Προσπάθησα να κάνω το ύφος της "ονειρικό" και "φευγαλέο" αλλά μου βγήκε απλανές. Και για το κείμενο έχεις δίκιο. Βλέπεις έχω σκοτεινιάσει κάπως την οθόνη μου γιατί η ακτινοβολία με ενοχλεί και δεν βλέπω πως θα δουν τα χρώματά μου οι άλλοι σε κανονική οθόνη. Πάντως σκοτείνιασα κάπως το κείμενο. Δες αν θέλεις αυτή τη version της Μίριαμ.

 

http://img.photobucket.com/albums/v201/Cad...GreekDarker.jpg

 

η γλώσσα είναι ποιητική χωρίς, όμως, να ξενίζει με "κουφές" λέξεις.

 

Αυτό με απασχολούσε ειδικά στην περίπτωση της Σύλφιους. Ομως δεν ξενίζουν λέξεις όπως "όχιΠΟΤΕίσωςΠΑΝΤΑ" και "κατευθύνσου Μείον"? Βλέπεις είναι εκτός πλαισίου μιάς ιστορίας, αν και ξέρω φυσικά τι σημαίνουν, και ίσως φανούν "κουφές". Βέβαια αυτό λύνεται με το να κάτσω να φτιάξω την όλη ιστορία! ;)

 

Τώρα ετοιμάζω έναν ακόμα θηλυκό χαρακτήρα (την τρομερή και φοβερή Φαινώ της Νεκτάνεβα" και έναν αρσενικό τον Αρκταίωνα, όπως και μια ιστορία, σε κείμενο, με την Ηφαίστεια. Την πρώτη ιστορία που θα ανεβάσω οπουδήποτε.

 

Ξέρεις, μου δίνει μεγάλη χαρά φυσικά η όλη ενασχόληση, ο κόπος, η προσπάθεια να κάνω κάτι καλό αλλά έχει μεγάλη σημασία για μένα, όπως και σε όλους φαντάζομαι, να δουν και να απολαύσουν το "έργο" που κάνεις και οι άλλοι και να σου πουν κάποια καλή (η κακή αλλά δημιουργική) κριτική.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Και για το κείμενο έχεις δίκιο. Βλέπεις έχω σκοτεινιάσει κάπως την οθόνη μου γιατί η ακτινοβολία με ενοχλεί και δεν βλέπω πως θα δουν τα χρώματά μου οι άλλοι σε κανονική οθόνη. Πάντως σκοτείνιασα κάπως το κείμενο. Δες αν θέλεις αυτή τη version της Μίριαμ.

 

http://img.photobucket.com/albums/v201/Cad...GreekDarker.jpg

 

Όντως, καλύτερο. Διαβάζεται πιο άνετα.

 

Κι εγώ σκοτεινότερη την έχω την οθόνη μου, btw. Τελικά, φαίνεται πως όποιος εργάζεται πάνω στον Η/Υ, κάπου ενοχλείται από τη φωτεινότητα. Και νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ. :D

 

Αυτό με απασχολούσε ειδικά στην περίπτωση της Σύλφιους. Ομως δεν ξενίζουν λέξεις όπως "όχιΠΟΤΕίσωςΠΑΝΤΑ" και "κατευθύνσου Μείον"? Βλέπεις είναι εκτός πλαισίου μιάς ιστορίας, αν και ξέρω φυσικά τι σημαίνουν, και ίσως φανούν "κουφές". Βέβαια αυτό λύνεται με το να κάτσω να φτιάξω την όλη ιστορία!  ;)

 

Όχι, δε μου φαίνονται "κουφές", διότι μπορεί, ναι μεν, να μην καταλαβαίνω αμέσως τι σημαίνει το "κατευθύνσου Μείον", αλλά ξέρω τι σημαίνει και το κατευθύνσου και το μείον ως λέξεις. Δεν έχεις μέσα κάποια δυσεύρετη λέξη όπως ειλητάριο (=περιτύλιγμα, δέμα) που ο άλλος πρέπει ν'ανοίξει λεξικό για να τη βρει.

 

Τώρα ετοιμάζω έναν ακόμα θηλυκό χαρακτήρα (την τρομερή και φοβερή Φαινώ της Νεκτάνεβα" και έναν αρσενικό τον Αρκταίωνα, όπως και μια ιστορία, σε κείμενο, με την Ηφαίστεια. Την πρώτη ιστορία που θα ανεβάσω οπουδήποτε.

 

Αναμένουμε!

 

 

Ξέρεις, μου δίνει μεγάλη χαρά φυσικά η όλη ενασχόληση, ο κόπος, η προσπάθεια να κάνω κάτι καλό αλλά έχει μεγάλη σημασία για μένα, όπως και σε όλους φαντάζομαι, να δουν και να απολαύσουν το "έργο" που κάνεις και οι άλλοι και να σου πουν κάποια καλή (η κακή αλλά δημιουργική) κριτική.

 

Ασφαλώς. Η κριτική έχει μεγάλη σημασία. Όχι μόνο μαθαίνεις πώς είδε ο άλλος κάτι που έφτιαξες, αλλά βελτιώνεσαι κιόλας μέσα από όσα ακούς.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία Βάρδε, τώρα το απόγευμα έκανα κάποια προσχέδια για το σχέδιο με μολύβι της Ζηράθα που λέγαμε. Αυριο θα δω και για το στυλ στις πύλες της Νεκρόπολης αν και μάλλον η Ζηράθα και οι Πύλες θα είναι δυο σχέδια που θα συνδυαστούν μετά σε ένα στο Photoshop (αν και θα παραμείνουν μολύβια χωρίς άλλη επεξεργασία κομπιουτεριστική).

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία Βάρδε, τώρα το απόγευμα έκανα κάποια προσχέδια για το σχέδιο με μολύβι της Ζηράθα που λέγαμε. Αυριο θα δω και για το στυλ στις πύλες της Νεκρόπολης αν και μάλλον η Ζηράθα και οι Πύλες θα είναι δυο σχέδια που θα συνδυαστούν μετά σε ένα στο Photoshop (αν και θα παραμείνουν μολύβια χωρίς άλλη επεξεργασία κομπιουτεριστική).

 

:blush: Μπορώ να πω μόνο ότι αισθάνομαι κολακευμένος που σου έδωσα έμπνευση. :blush: Ανυπομονώ να δω το αποτέλεσμα. Είμαι βέβαιος ότι θα είναι καλό όσο και τα άλλα σου έργα. :thmbup:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε γιατί το μολύβι έχει άλλες δυσκολίες από το digital σχέδιο. Π.χ. αν επρόκειτο να σχεδιάσω τη Ζηράθα στον υπολογιστή, θα έκανα ένα απλό σχέδιο με μολύβι, μετά θα το σκάναρα, θα το άνοιγα στο Photoshop και θα του έδινα να καταλάβαινε!

 

Με μολύβι όμως, αν και τελευταία έχω εξασκηθεί αρκετά, κάθε σκιά, κάθε φως, κάθε τι πρέπει να σχεδιαστεί στο χέρι. Αλλά είναι μιά καλή πρόκληση!!

 

Η ιστορία της Ζηράθα με ενέπνευσε και η αιτία που επέλεξα το μολύβι είναι πως η γοητεία και η ατμοσφαιρικότητα της ιστορίας πιστεύω πως θα φανούν καλύτερα σε ένα σχέδιο με μολύβι, παρά με τα έντονα χρώματα του Photoshop.

Link to comment
Share on other sites

Dain η δουλειά σου ειλικρινά με εντυπωσίασε! Μου αρέσουν πολύ οι χρωματισμοί που χρησιμοποιείς και τα σχέδια σου έχουν μια επιτηδευμένη χαρακτική ατέλεια, που προκαλεί το μάτι!

 

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι κάτι μου αρέσει, όταν το έργο μου ζητάει να το μελετήσω εξονυχιστικά! Όταν προσηλώνομαι σε αυτό, για να καταλάβω το κρυφό του νόημα! Και τα δικά σου έργα (κείμενο και σχέδιο) το επιτύχανε απόλυτα αυτό!

Δεν θα υπεισέλθω σε κριτική αλλά θα σου κάνω μόνο ορισμένες ερωτήσεις!

 

Η Ηφαίστεια έχει ένα πιο ανοικτό χρωματισμό στο πρόσωπό της, θα έλεγα νεκρικό! Γιατί;

Γυναίκες και όχι άντρες! Αν και είπες ότι ετοιμάζεις έναν. Είναι η ομορφιά που σε τραβάει ή κάτι το ανεξήγητο πάνω τους; Ή μήπως και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σου αρέσουν οι χαρακτήρες και τα σχέδιά μου. :) Είναι ένα τεράστιο "σύμπαν" στο οποίο υπάρχουν τόσο καταστάστεις ε.φ. όσο και fantasy. Η μάλλον θα έλεγα πως είναι ε.φ. με "fantasy sensibilities". Kαι επίσης είναι η πρώτη φορά που το μοιράζομαι με άλλους.

 

 

 

τα σχέδια σου έχουν μια επιτηδευμένη χαρακτική ατέλεια

 

Χμμμ, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Μπορείς να μου το αναλύσεις περισσότερο? Σίγουρα έχω ακόμα προβλήματα ανατομίας οπότε μήπως αυτό που βλέπεις σαν επιτηδευμένη ατέλεια είναι απλώς σχεδιαστικά λάθη από μένα?

 

Ηφαίστεια έχει ένα πιο ανοικτό χρωματισμό στο πρόσωπό της, θα έλεγα νεκρικό! Γιατί;

 

Το ίδιο ακριβώς παρατήρησε και η Darkchilde όταν της έδειξα την Ηφαίστεια. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Είναι λάθος επιλογή αποχρώσεων και δεν το πρόσεξα. Ξέρεις, τόσο στο σχέδιο όσο και στο γράψιμο όταν βλέπεις η διαβάζεις κάτι άπειρες φορές προσπαθώντας να το κάνεις όσο καλύτερο γίνεται, καμμιά φορά κάτι πολύ εμφανές μπορεί να ξεφύγει από το δικό σου μάτι.

Στην περίπτωση της Ηφαίστεια συνέβει απλώς ότι χρωμάτισα το πρόσωπο τελευταίο ΜΕΤΑ που σχεδίασα τη φλόγα στο λυχνάρι. Για κάποιο λόγο, συνειρμικά, θεώρησα την εικόνα πιό φωτισμένη και υποσυνείδητα επέλεξα πιό ανοιχτές αποχρώσεις από το υπόλοιπο σώμα. Θα το διορθώσω σύντομα!!!!

 

 

Γυναίκες και όχι άντρες! Είναι η ομορφιά που σε τραβάει ή κάτι το ανεξήγητο πάνω τους; Ή μήπως και τα δύο;

 

Στην υποθετική ιστορία κόμικς (η εικονογραφημένο βιβλίο) που επίσης υποθετικά ετοιμάζω, οι αντρικοί και γυναικείοι χαρακτήρες είναι ίδιοι αριθμητικά. Τελευταία εξασκούμαι πολύ στο αντρικό σώμα με μολύβι. Το αντρικό σώμα είναι αισθητά δυσκολότερο να σχεδιαστεί από το γυναικείο, λόγω του εμφανέστερου μυικού όγκου και την πληθώρα σκιάσεων που είναι απαραίτητες σε ένα γυμνασμένο σώμα.

Ετσι όταν άρχισα να ξανασχεδιάζω τους χαρακτήρες για την ιστορία σκέφτηκα να κάνω πρώτα τους γυναικείους.

 

Πάντως "έπιασες" διαισθητικά την προτίμησή μου. Σε οποιοδήποτε σχέδιο, η κόμικ η πίνακα δω θα προσέξω περισσότερο τις γυναίκες. Δεν είναι ακριβώς η φυσική ερωτική έλξη. Είναι κάτι πιό βαθύ και παράξενο. Πιθανόν η εσωτερική δύναμη που κρύβουν οι γυναικείοι χαρακτήρες σε αντιπαράθεση με την πιό εμφανή αντρική δύναμη. Ενα παράδειγμα είναι στις ταινίες του LOTR. Ενώ μ'αρέσει φυσικά ο Γκάνταλφ, μαγεύτηκα πολύ περισσότερο από τη Γκαλάντριελ. Μαγεύτηκα εννοώντας να μείνω με ανοιχτό το στόμα και να χαζέψω!

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ για τα σχόλιά σου!

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Ωντας τελείως άσχετος με ζωγραφική (δεν μπορώ να τραβήξω μια ισια γραμμή) δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να κρίνω τις εικόνες. Μπορώ να σου πώ όμως οτι μου άρεσε πάρα πολύ η Σύλφιους! Τα χρώματα της ταιριάζουν πολύ και μου θυμίζει λίγο την Death απο το Sandman.

Τα κείμενα σου κεντρίζουν την περιέργεια να μάθεις πιο πολλά για τους χαρακτήρες, εκτός απο το πρώτο που έμοιαζε με ωδή σε αρχαίο θεό. Πρόσεχε, υπάρχουν και 12θειστές πλέον! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σ'αρέσουν Spike. :)

 

(δεν μπορώ να τραβήξω μια ισια γραμμή)

Δεν πειράζει. Στη φύση δεν υπάρχουν ευθείες γραμμές. :D

 

 

η Σύλφιους μου θυμίζει λίγο την Death απο το Sandman.

Είναι και οι δυο dark gothic, αν και η Death είναι Gothic fantasy, ενώ η Σύλφιους χμμμ gothic/science fiction/cyberpunk.

 

Πρόσεχε, υπάρχουν και 12θειστές πλέον!

Ποσώς με ενοχλούν! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρεις ήδη τη γνώμη μου γι αυτά, σου την είπα εκτενώς στο msn. :)

Ψηφίζω Σύλφιους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mια πιο παλιά version είχε ανέβει στο Βασίλειο του Φαντασικού ( http://www.fankingdom.sff.gr ) αλλά αυτή είναι η τελειωμένη έκδοση με Ελφο-ειδή αυτιά.

 

Astraea_Tasmia.jpg

 

"Αστραία! Θεά ή εξωγήινη, έχει εμπνεύσει καλλιτέχνες, μάγους, ποιητές σε κάθε κόσμο που επισκέφτηκε. Αστραία! Μέσα στα μάτια της κρύβονται μυστικά μόνο για μυημένους, και μόνο αυτοί μπορούν να την κοιτάξουν και να τα ανακαλύψουν. Οι μυημένοι ή...οι ονειροπόλοι. Κοίταξε την Αστραία βαθιά στα μάτια, αναζητητή, και αυτό που θα δεις, θα σου αποκαλύψει ποιος είσαι..."

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

M' αρέσουν πολύ τα μάτια της, και το make up των ματιών της - κι αυτό το είπα πριν διαβάσω το κείμενο από κάτω! Τώρα που το διάβασα έχω να πω πως έκανες πολύ καλή δουλειά πάνω σ' αυτό, τόνισες το χαρακτηριστικό που φαίνεται, από το κείμενο, να έχει τη μεγαλύτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ καλή δουλειά. Πρέπει να σκίστικες για να φτιάξεις τόσες λεπτομέρειες, αλλά το αποτέλεσμα πραγματικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Για δες, είχε σχόλια που δεν είχα δει το τόπικ. Και το κοίταξα μόνο και μόνο γιατί πρόσεξα πως κάποια attachements δεν δούλευαν σωστά οπότε τα ξαναέβαλα σαν links.

 

Όχι η Αστραία δεν μου πήρε και πολύ χρόνο. Τα σχέδια που κάνω αποκλειστικά στο Photoshop και ειδικά τα συμμετρικά δεν έχουν πολύ κόπο. Βέβαια στα "τελειώματα" κάνω διαφορετικές λεπτομέρειες κάπως στις δύο πλευρές του προσώπου για να αποκτήσει κάποια ατομικότητα και να μη φαίνεται εντελώς συμμετρικό.

 

Σύντομα θα ανεβάσω και κάτι άλλα ψιλά που κάνω αυτό τον καιρό. Thanks για τα σχόλια. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα και θα ήθελα να σχολιάσω.

 

Λοιπόν κατ'αρχήν ο τίτλος με κερδίζει "Μυθαστρία-Χαρακτήρες από το σύμπάν μου" Πέραν του πολύ ωραίου ονόματος λατρεύω οποιονδήποτε δημιουργό θέλει να με βάλει στο σύμπαν του. Είναι ρομαντικό και, κυρίως, ειλικρινές και γι'αυτο υποσχόμενο. Δηλαδή η ελεύθερη, αχαλίνωτη φαντασία ενός δημιουγού, και η ευγενική πρόσκληση να την παρακολουθήσεις δημιουργούν προφανώς μία υπόσχεση ενδιαφέροντος. Οι άνθρωπόι συνήθως είναι επίτηδευμένοι, φοβούνται να δείξουν την τρέλα τους πόυ δεν είναι τίποτε άλλο από την ιδιαιτερότητα τους. Κι αυτό τους κρατάει στην μετριότητα.

 

Κατ'αρχήν λοιπόν οπαδός. Στην συνέχεια πάλι απλά ικανοποιήθηκα ως πρός την αρχική μου εντύπωση. Η αίσθηση που λαμβάνω είναι σαν ενα παιδί που ανοίγει την καρδιά του χωρίς φόβο και πάθος. Γνωρίζοντας ότι αυτός πόυ γράφει την Μυθαστρία δεν είναι παιδί 10 χρονών, μου αρέσει απίστευτα. Όμως ίσως αυτό πάλι έχει να κάνει με προσωπικές απόψεις. Ότι δηλαδή, μετα τα 10-15 οι περισσότεροι σκλαβωνόμαστε, νορμαλιζόμαστε, αφομοιωνόμαστε. Λέγοντας και γράφοντας και υποστηρίζοντας ότι θα έλεγαν θα έγραφαν και θα υποστήριζαν πολλοί άλλοι. Για να μήν φοβόμαστε...

 

Υπέροχα ονόματα και ονειρώδης ιστορία, υποβλητική. Ενα σύμπαν με χίλια σύμπάντα μέσα, χίλιες ιστορίες, μέσα από τα μάτια μερικών πρωταγωνιστών. ΠΟλύ όμορφο.

 

Η δουλειά στο Photoshop, πάρα πολύ καλή, πραγματικα, όμως αυτό που μου άρεσε κυρίως είναι η πλοκή της εικαστικής δουλειάς. Επιλογές χρωμάτων ανάλογα με τον χαρακτήρα, σχημάτων και αντικειμένων στα πρόσωπα ή συνοδευτικά.

 

Πιστεύω ότι αυτά είναι τα βασικά. Εχοντας διαβάσει τους Παπυρους της Αλεξάνδρειας, ξέρω ότι γύρω απ΄αυτή τη συνταγή που έχεις δημιουργήσει μ'αυτά τα υλικά, μπορείς να γράψεις μία, αν μη τι άλλο, πολύ όμορφη ιστορία με ροή και καλή γραφή, χωρίς τρύπες χάσματα κοιλιές και κομπλεξικά διάφορα που πολλοί πετάνε. Από εκεί κι ύστερα, το φορμάτ που θα επιλέξεις, σίγουρα θα παίξει μεγάλο ρόλο στην έκδοση και την εμπόρική του πορεία.

 

Μου μεταφέρει έναν "αέρα" Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Φυσικά για να μήν λέμε ότι μας κατέβη, το φορμάτ, (πόσο σκίτσο, κομικ ή όχι, βιβλίο, κινηματογραφική εξέλιξη ή μιξ όλων αυτών) που τελικά θα επιλέξεις θα ειναι αυτό ποιυ θα κάνει το έργο από "πολύ καλό" σε "κάτι εξαιρετικό" που πιστεύω ότι έχει τις δυνατότητες.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

:thmbup: :thmbup: :thmbup: :thmbup: (Ελπίζω αυτή να είναι η φατσούλα με το δάχτυλο πάνω κι όχι με ρόπαλο...)

 

Πολύ θα μου άρεσε να είχα μικρή και μεγάλη αρκάνα με αυτούς τους χαρακτήρες! (Η χαρτομαντεία που έγραφα στα ενδιαφέροντα του ποφίλ δεν ήταν για εντυπωσιασμο) Και ασχέτως αν την είχα ή όχι, θέλω να μάθω περισσότερα -ως δημιουργών κόσμων κι εγώ έχω αυτήν την επαγγελματική τρόπον τινά διαστροφή...Και να δω περισσότερα! Ελπίω να στρωθείς στην δουλειά μετά το τέλος των διακοπών με πολλές νέες ιδέες για παλιούς και νέους χαρακτήρες σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και τους δύο! Faia, νομίζω πως πρέπει να συζητήσουμε για το θέμα της Ταρώ κάποια στιγμή! ;) ;) Δεν είχα προσέξει πως έγραφες στο profile σου για κάτι τέτοιο, και με εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο γιατί "έπιασες" κάτι από τους χαρακτήρες μου, που κανείς άλλος δεν είχε "πιάσει" ως τώρα, και μάλιστα και γω ο ίδιος πολλά χρόνια μετά τη δημιουργία της Μυθαστρίας, έπιασα τι "συνέβαινε". :tongue:

 

 

Dune said

Γνωρίζοντας ότι αυτός πόυ γράφει την Μυθαστρία δεν είναι παιδί 10 χρονών, μου αρέσει απίστευτα. Όμως ίσως αυτό πάλι έχει να κάνει με προσωπικές απόψεις. Ότι δηλαδή, μετα τα 10-15 οι περισσότεροι σκλαβωνόμαστε, νορμαλιζόμαστε, αφομοιωνόμαστε. Λέγοντας και γράφοντας και υποστηρίζοντας ότι θα έλεγαν θα έγραφαν και θα υποστήριζαν πολλοί άλλοι. Για να μήν φοβόμαστε...

 

Ναι, είναι αλήθεια αυτό. Η Μυθαστρία είναι μέρος του προσωπικού μου "πυρήνα" που δουλεύω και εξελίσσω μέσα σε τόσα χρόνια, και ακριβώς επειδή είναι κάτι πολύ ιδιωτικό, πολύ βαθύ γι'αυτό και δυσκολεύτηκα μέχρι να αποφασίσω να δείξω οτιδήποτε έγραφα ή σκεφτόμουν ή σχεδιάζα, στο φόρουμ (για να μη μιλήσω για εκτός φόρουμ)! Αλλά είναι και το sff τέτοιο που τελικά με έκανε να ανοιχτώ λίγο από το χαλύβδινο καβούκι μου, που όσο περνούσαν τα χρόνια γινόταν όλο και πιο χαλύβδινο...

 

Περισσότερες εικόνες και πληροφορίες για τη Μυθαστρία υπάρχουν εδώ:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1174

 

Και φυσικά στις ιστορίες του Τζον Κάδμου που είναι καθαρά Mythastrian φάσεις:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=3934 Πρώτος τόμος ολοκληρωμένος

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1174 Δεύτερος τόμος, όχι ολοκληρωμένος ακόμα.

 

 

Οι Πάπυροι είναι μεν στο ίδιο σύμπαν αλλά δεν έχουν να κάνουν με τη Μυθαστρία, ενώ τα υπόλοιπα διηγήματα ε.φ. που έχω γράψει είναι "Mythastrian".

Tο παράξενο είναι πως η ιστορία που ανέφερα πως ήθελα να γράψω στην αρχή αυτού του τόπικ, με τη Μίριαμ κλπ, τελικά ενσωματώνεται - ακούσια σχεδόν - στο δεύτερο τόμο του Κάδμου και σε άλλους αργότερα, αν γραφτούν! :)

Link to comment
Share on other sites

Faia, νομίζω πως πρέπει να συζητήσουμε για το θέμα της Ταρώ κάποια στιγμή! ;) ;) Δεν είχα προσέξει πως έγραφες στο profile σου για κάτι τέτοιο, και με εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο γιατί "έπιασες" κάτι από τους χαρακτήρες μου, που κανείς άλλος δεν είχε "πιάσει" ως τώρα, και μάλιστα και γω ο ίδιος πολλά χρόνια μετά τη δημιουργία της Μυθαστρίας, έπιασα τι "συνέβαινε". :tongue:

 

Ναι, χαρτομαντεία και άλλες μαντείες, αλλά τα ενδιαφέροντα τα αλλάζω συχνα για να μην βαριέστε... Είναι αυτό που λένε στα τοπικά κανάλια "κληρονομικό χάρισμα". Για την συζήτηση, εδώ είμαι τώρα... Όποτε θες στην διάθεσή σου! Θα ρίξω μια ματιά στους συνδέσμους που παραθέτεις κι επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

με έκανε να ανοιχτώ λίγο από το χαλύβδινο καβούκι μου, που όσο περνούσαν τα χρόνια γινόταν όλο και πιο χαλύβδινο...
But.... we are trying to change that, right? We, the believers....

 

 

Οι Πάπυροι είναι μεν στο ίδιο σύμπαν αλλά δεν έχουν να κάνουν με τη Μυθαστρία,

 

 

Αναφέρθηκα σ'αυτούς γιατί πιστεύω ότι μπορείς να κρίνεις το "στύλ" κάποιου από οποιοδήποτε γραπτό του. Ας πούμε ξερω σχεδόν οτιδήποτε θα γράψει ποτέ ο Ντίνος, από το πρώτο κείμενο του που διάβασα ποτέ , το σχόλιο του στις "Σχέσεις στοργής" μου, το πρώτο που δημοσίευσα.

 

Οι Παπυροι είναι χαρακτηριστικό δείγμα χειρισμου μιάς υπόθεσης, μιάς ιστορίας που έχεις στο κεφάλι σου. Θα γράψεις την Μυθαστρία επίσης έτσι, γιατί εσύ, είσαι εσύ. Οπότε το μόνο που πρέπει να σε προβληματίζει είναι το φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρώτη από μια σειρά "cartoon dolls" βασισμένη σε χαρακτήρες της Μυθαστρίας όπως εμφανίστηκαν στον 1ο τόμο του Τζον Κάδμου.

Επηρεασμένη έντονα η εικόνα από τον γνωστό "μάγο" της art deco Ert?, η "βάση" του σχεδίου, δηλαδή το περίγραμμα του γυμνού σώματος (sans κοιλιά κλπ) είναι traced από σχέδιο του Ερτέ, σύμφωνα με την τεχνική των cartoon dolls (ή dollz όπως είναι πιο γνωστές). Το υπόλοιπο είναι ζωγραφική και χρώμα από μένα.

 

Στα σκαριά βρίσκονται οι δύο επόμενες. Ο Τζον Κάδμος και η Φαινώ της Νεκτάνεβα. :)

 

orianadoll.jpg

 

Οριάνα Κυθερέα από το "Τζον Κάδμος: Αθάνατος, Τόμος 1".

 

Η όμορφη, και έγκυος, Ροβιριανή είχε σημαντικό ρόλο στον 1ο τόμο που γίνεται σημαντικότερος στον 2ο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Α, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Deadend!! :D Σύντομα θα γράψω και μια παρουσίαση του Ερτέ που θεωρείται μεν σχειδαστής μόδας, αλλά συγχρόνως και "πατέρας" της art deco που μ'αρέσει απίστευτα και συχνά τα σχέδιά του είναι καθαρά fantasy ή και sci-fi. Λογικό βέβαια αν σκεφτεί κανείς πως έκανε τόσα designs για τις πιο extravagant θεατρικές παραστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση είναι πραγματικά όμορφο το σχέδιο αυτό. Το στυλ που χρησιμοποιείς στο σχέδιο αυτό έχω την εντύπωση ότι σου πάει απόλυτα, και ότι μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα. Keep up the good work.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..