Jump to content

Τα διηγήματα εφ του 9


Recommended Posts

Τ. 512, 19/6/2010, Gareth D. Jones, "Μέσα σε κάθε επιτυχημένο άνθρωπο"

Όχι άσχημη παρουσίαση μιας ιδέας που, αν και σχετικά καινούρια, έχει αρχίσει πια κι αυτή να επαναλαμβάνεται πλέον. Αλλά τίποτα ιδιαίτερο και το κλείσμο ήταν κάπως βιαστικό.

 

Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια θα μου πείτε. Προτελευταίο τεύχος του "9".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τ. 512, 19/6/2010, Gareth D. Jones, "Μέσα σε κάθε επιτυχημένο άνθρωπο"

Όχι άσχημη παρουσίαση μιας ιδέας που, αν και σχετικά καινούρια, έχει αρχίσει πια κι αυτή να επαναλαμβάνεται πλέον. Αλλά τίποτα ιδιαίτερο και το κλείσμο ήταν κάπως βιαστικό.

 

Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια θα μου πείτε. Προτελευταίο τεύχος του "9".

 

 

 

Καλό ήταν, αλλά με κρέμασε το τέλος. Το βρήκα ανακόλουθο με τη ροή του διηγήματος. Και προσωπικά με έχει κουράσει η τόσο συχνή χρήση των νανιτών. Έχουν καταντήσει η εύκολη λύση για όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα που ψάχνετε είναι πιθανά το "Στο Δρόμο προς την Γαλιλαία" του James Stratton, τεύχος 250. Είχε κυκλοφορήσει Μεγάλη Τετάρτη του Δύο Χιλιάδες-Δεν Θυμάμαι Πόσο...

 

Reason to edit: Λάθος αριθμός τεύχους στην αρχική εγγραφή. dazzled.gif

 

 

Αγαπητοί Naurgul, hombre και PiΚei, πρέπει δυστυχως να σας πληροφορήσω ότι το διήγημα που ψάχνουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ που έχει την ευγένεια να αναφέρει παραπάνω ο PiΚei. Το βρήκα, το διάβασα και δε λέει για τουρίστες που πήγαν να δουν τη σταύρωση και στο τέλος αλλάζει η ιστορία. Λέει για μια κοπέλα που πήγε στη σταύρωση και προσπάθησε να την εμποδίσει, για να μη δημιουργηθεί ο χριστιανισμός από κει και ύστερα και κατά συνέπεια οι Σταυροφορίες, οι διωγμοί κλπ. Αλλά καταλήγει κι αυτή στο σταυρό.

 

Εκτός και αν ψάχνουμε άλλο εγώ και άλλο ο Naurgul... επιστρέφω στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Well, fuck. Θα το δω όταν πάω στο χωριό. Όπως είπα και προηγουμένως, δεν έχω τα τεύχη εδώ για να τα ελέγξω. Κάθε χρόνο το Πάσχα το 9 έβρισκε και από ένα διήγημα για τη σταύρωση; Αν είναι έτσι ψάχνουμε πάλι Πάσχα, απλώς άλλου έτους! :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Τ. 512, 19/6/2010, Gareth D. Jones, "Μέσα σε κάθε επιτυχημένο άνθρωπο"

Όχι άσχημη παρουσίαση μιας ιδέας που, αν και σχετικά καινούρια, έχει αρχίσει πια κι αυτή να επαναλαμβάνεται πλέον. Αλλά τίποτα ιδιαίτερο και το κλείσμο ήταν κάπως βιαστικό.

[...]

 

 

Καλό ήταν, αλλά με κρέμασε το τέλος. Το βρήκα ανακόλουθο με τη ροή του διηγήματος. Και προσωπικά με έχει κουράσει η τόσο συχνή χρήση των νανιτών. Έχουν καταντήσει η εύκολη λύση για όλα τα προβλήματα.

 

Εμένα πάλι δε μου φάνηκε κακό. Ήταν "χαριτωμένα" εφιαλτικό, έτσι όπως κορυφωνόταν η κατάληψή του από τους νανίτες. Και δεν μπορώ να πω ότι περίμενα κάτι πιο δυσάρεστο, επειδή όλο το κλίμα μού φαινόταν λίγο σαρκαστικό/αστείο από την αρχή.

Όσο για τους ίδιους τους νανίτες, πράγματι φοριούνται πολύ τελευταία, αλλά δεν με χαλάει. Είναι όπως τα διαστημόπλοια, οι ΤΝ και οι κλωνοποίηση. Αν έχεις μια άλλη οπτική γωνία, δεν πειράζει να ξαναδείς την ίδια τεχνολογία σε χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Well, fuck. Θα το δω όταν πάω στο χωριό. Όπως είπα και προηγουμένως, δεν έχω τα τεύχη εδώ για να τα ελέγξω. Κάθε χρόνο το Πάσχα το 9 έβρισκε και από ένα διήγημα για τη σταύρωση; Αν είναι έτσι ψάχνουμε πάλι Πάσχα, απλώς άλλου έτους! :mf_sherlock:

 

Θυμάμαι νομίζω δύο ακόμη "Πασχαλινά". Είμαι σε φάση μετακίνησης όμως και τα αρχεία μου είναι πολύ πακεταρισμένα για να μπορώ να τα ψάξω σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Don't worry, λογικά από το παραεπόμενο σαββατοκύριακο θα πάω στο χωριό και θα λυθεί το μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μεθαύριο θα ξαναψάξω και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Wish me luck. Ποιο χωριό είναι αυτό, btw;

Link to comment
Share on other sites

«Όλες Οι Γεύσεις Του Φωτός» της Βάσως Χρήστου.

Τεύχος #513, 26 Ιουνίου 2010.

 

Αυτό το διήγημα με θύμωσε πολύ. Το παράτησα μετά από μιάμιση σελίδα γιατί δεν καταλάβαινα τίποτα. Πείσμωσα και το ξανάπιασα γιατί η Βάσω είναι φίλη, και σαν διήγημα κουβαλάει άθελα του μια ιστορικότητα. Ξεκινώντας την τρίτη σελίδα απελπιζόμουν ότι δεν θα το αντέξω, αν και κάτι άρχισα να υποψιάζομαι.

 

Τελικά, λάθος νόμιζα ως τώρα ότι ανήκω στην επιστημονική φαντασία. Η διαπίστωση είναι τρομερή. Μήπως είμαι τελικά του fantasy; Δεν θα μπορούσα ποτέ να γράψω τέτοιο διήγημα. Και ούτε είναι στις επιδιώξεις μου.

 

Πάμε από την αρχή. Το διήγημα μας εξιστορεί μια πολλή όμορφη και λυπημένη ιστορία. Και το διήγημα είναι ένας άθλος για την συγγραφέα του, που την έχω ακούσει προσωπικά, ουκ ολίγες φορές, να λέει πόσο πιο δύσκολο βρίσκει το να γράφει επιστημονική φαντασία. Υπάρχει και δυνατή ποίηση μέσα, που ενώ με βασανίζει και με ενοχλεί σκόρπια μέσα στο κείμενο, η σημασία της γίνεται επώδυνα φανερή στο τέλος, τονίζω το «επώδυνα», προσφέροντας ταυτόχρονα και την ελπίδα για το μέλλον.

 

Μαντεύω ότι η καλλιτέχνης συγγραφέας οραματίστηκε μια πανέμορφη και τραγική ιστορία με την μαγιά του fantasy, και στη συνέχεια κατέβασε μια μεταλλική, τερατόμορφη τεχνολογική κουρτίνα που θα ζήλευε και ο πιο χαρντκοράς της ε.φ., και κάλυψε την διήγηση από τον αναγνώστη όπως ο Αυτοκλωνικός Νους το έπραξε κρύβοντας το φως από τους δύστυχους Εμφρόνους.

 

Μετά, αυτός ο αναγνώστης, με αυτοθυσία και μελέτη επιβραβεύτηκε με ένα πολύ καλό ανάγνωσμα, αφού θύμωσε πρώτα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνννν... Look no further, search no more. Το διήγημα που ψάχνουμε, Naurgul, λέγεται "Τελευταίο ταξίδι μ.Χ.", το έγραψε ένας Juan Miguel Aguilera και δημοσιεύτηκε σε δυο συνέχειες, στα τεύχη 196 και 197 του "9", στις 7 και (υποθέτω) 14 Απριλίου 2004. Τη δεύτερη συνέχεια μάλλον την έχω χάσει λόγω τσαπατσουλιάς, αλλά δε βαριέσαι...

Link to comment
Share on other sites

«Όλες Οι Γεύσεις Του Φωτός» της Βάσως Χρήστου.

Τεύχος #513, 26 Ιουνίου 2010.

 

Η αλήθεια είναι ότι ξεκινάει δύσκολα για τον μέσο αναγνώστη, αλλά το σημαντικό είναι ότι αυτά που αναφέρονται στην κάπως ξερή αρχή, επαναλαμβάνονται και γίνονται σαφή στη συνέχεια, έτσι ώστε να μπορεί κανείς να απολαύσει την πραγματική ιστορία πίσω από το technobabble.

Και η ιστορία του Ποιητή πραγματικά αξίζει τον κόπο. Πολύ δυνατό τέλος!

 

Νομίζω ότι ήταν ένα πολύ ταιριαστό κλείσιμο για το τελευταίο τεύχος του "9". Thx, Mrs Dyson!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνννν... Look no further, search no more. Το διήγημα που ψάχνουμε, Naurgul, λέγεται "Τελευταίο ταξίδι μ.Χ.", το έγραψε ένας Juan Miguel Aguilera και δημοσιεύτηκε σε δυο συνέχειες, στα τεύχη 196 και 197 του "9", στις 7 και (υποθέτω) 14 Απριλίου 2004. Τη δεύτερη συνέχεια μάλλον την έχω χάσει λόγω τσαπατσουλιάς, αλλά δε βαριέσαι...

Ευχαριστώ πάρα πολύ wordsmith. :holiday:

 

ΥΓ: Αν το google translate μου τα λέει καλά, αυτό πρέπει να είναι η ιστορία, στο πρωτότυπο.

Edited by Naurgul
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ! Αυτό είναι! Ευχαριστώ πολύ! Το ήξερες ότι ξέρω ισπανικά ή κατά τύχη το βρήκες; Αυτό που προσπαθώ καιρό τώρα να βρω στο πρωτότυπο είναι "Το τείχος του Πάγου", του Cesar Mallorqui, ένα ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ διήγημα που είχε επίσης δημοσιευτεί στο "9" στα τεύχη 110 ως 113. Μήπως μπορείς να μου το βρεις κι αυτό όπως βρήκες το άλλο; Στο παραπάνω link δεν κατάφερα να το βρω. Μπορεί να μην υπάρχει, βέβαια, εκεί, γιατί γράφτηκε το 1993 και πήρε το βραβείο Alberto Magnus (ό,τι και αν είναι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Με googlάρισμα το όνομα του συγγραφέα συν κάποια keywords το έψαξα. Τελικά το βρήκα με τη λέξη "crucifixion", που μοιάζει από τα αγγλικά στα ισπανικά, κάπως έτσι. Το πρωτότυπο όνομα, "CTC", μάλλον είναι αναφορά στα closed timelike curves, μαθηματικά μοντέλα που επιτρέπουν ταξίδι στο χρόνο στα πλαίσια της σχετικότητας.

Edited by Naurgul
Link to comment
Share on other sites

«Όλες Οι Γεύσεις Του Φωτός» της Βάσως Χρήστου.

Τεύχος #513, 26 Ιουνίου 2010.

 

Μαντεύω ότι η καλλιτέχνης συγγραφέας οραματίστηκε μια πανέμορφη και τραγική ιστορία με την μαγιά του fantasy, και στη συνέχεια κατέβασε μια μεταλλική, τερατόμορφη τεχνολογική κουρτίνα που θα ζήλευε και ο πιο χαρντκοράς της ε.φ., και κάλυψε την διήγηση από τον αναγνώστη όπως ο Αυτοκλωνικός Νους το έπραξε κρύβοντας το φως από τους δύστυχους Εμφρόνους.

 

Μετά, αυτός ο αναγνώστης, με αυτοθυσία και μελέτη επιβραβεύτηκε με ένα πολύ καλό ανάγνωσμα, αφού θύμωσε πρώτα φυσικά.

 

Ευχαριστώ πολύ που έμεινες μαζί μου, Ντίνο. :) Χαίρομαι που σου άρεσε τελικά.

Οφείλω επίσης να ομολογήσω ότι έχεις κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση, η οποία μου δείχνει μια σκοπιά που είχα πραγματικά ξεχάσει στις πολλαπλές προσπάθειες συγγραφής αυτού του κειμένου (τέσσερις συνολικά μέχρι να φτάσει στην τρέχουσα μορφή). Πράγματι, η πρώτη σύλληψη ήταν αποκλειστικά από την πλευρά των Εμφρόνων, που έβλεπαν τις φλέβες του σκοταδιού να απλώνονται και η αρχική μου ιδέα ήταν να περιγράψω τον τρόμο τους.

 

Thx, Mrs Dyson!

The pleasure is all mine, Sir!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

«Όλες Οι Γεύσεις Του Φωτός» της Βάσως Χρήστου.

Τεύχος #513, 26 Ιουνίου 2010.

 

Μαντεύω ότι η καλλιτέχνης συγγραφέας οραματίστηκε μια πανέμορφη και τραγική ιστορία με την μαγιά του fantasy, και στη συνέχεια κατέβασε μια μεταλλική, τερατόμορφη τεχνολογική κουρτίνα που θα ζήλευε και ο πιο χαρντκοράς της ε.φ., και κάλυψε την διήγηση από τον αναγνώστη όπως ο Αυτοκλωνικός Νους το έπραξε κρύβοντας το φως από τους δύστυχους Εμφρόνους.

 

Μετά, αυτός ο αναγνώστης, με αυτοθυσία και μελέτη επιβραβεύτηκε με ένα πολύ καλό ανάγνωσμα, αφού θύμωσε πρώτα φυσικά.

 

Ευχαριστώ πολύ που έμεινες μαζί μου, Ντίνο. :) Χαίρομαι που σου άρεσε τελικά.

Οφείλω επίσης να ομολογήσω ότι έχεις κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση, η οποία μου δείχνει μια σκοπιά που είχα πραγματικά ξεχάσει στις πολλαπλές προσπάθειες συγγραφής αυτού του κειμένου (τέσσερις συνολικά μέχρι να φτάσει στην τρέχουσα μορφή). Πράγματι, η πρώτη σύλληψη ήταν αποκλειστικά από την πλευρά των Εμφρόνων, που έβλεπαν τις φλέβες του σκοταδιού να απλώνονται και η αρχική μου ιδέα ήταν να περιγράψω τον τρόμο τους.

 

Thx, Mrs Dyson!

The pleasure is all mine, Sir!

 

Καθυστέρησα λίγο. Απ' οτι φάινεται, αν δεν μας πιέζει το επόμενο τεύχος, χαλαρώνουμε υπερβολικά:D.

Λοιπόν, εδώ υπάρχει μια πολύ συγκινητική ιστορία που είναι σχεδόν αδύνατον να ειπωθεί χωρίς το πολύ σκληρό ΕΦ μέρος της, το οποίο μάλλον θα απομακρύνει τους περισσότερους αναγνώστες που δεν είναι οπαδοί του είδους. Πάντως η ανταμοιβή του επίμονου αναγνώστη είναι πολύ μεγάλη. Είτε διαβάζεις φάνταζυ, είτε ΕΦ, είτε, ακόμα καλύτερα, και τα δύο, οι "γεύσεις του φωτός" είναι εξαιρετικές.

Δεν μπορώ βέβαια να μην παρατηρήσω ότι όλη η ιστορία "φωνάζει" για μια πολύ μεγαλύτερη φόρμα, αλλά αυτό είναι πολύ σύνηθες με τα γραπτά της Βάσως. Εύχομαι να μεγαλώσει και, γιατί όχι, να μεταμορφωθεί σε μια ωραία τριλογία:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Hi all,

 

I did not receive my contributor's copy of '9' issue #512. Does anyone know where I can get a copy?

 

Thanks,

 

Gareth

 

Hi,

Try calling tel No 2109296170 from 9 a.m. to 3 p.m. Mon-Fri., it's (was?) the newspaper archives. I am not sure anyone will answer, though. The address is 39, Ilia Iliou St, Athens.

Link to comment
Share on other sites

I tried the number but it no longer works. Thanks for your reply though. :)

(+30) 211 1096400

eleftherotypia@eleftherotypia.net

 

I'm not certain they can help you, since the newspaper has undergone some major changes, but give it a try.

Link to comment
Share on other sites

Προώθησα το διάλογο στον Άγγελο Μ., μάλλον μόνο αυτός μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έφυγε χθες από τη ζωή ο Άγγελος Μαστοράκης. Υπήρξε, μεταξύ άλλων, υπεύθυνος έκδοσης του ένθετου περιοδικού κόμικς και Επιστημονικής Φαντασίας «9», επί δέκα χρόνια, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τεύχος του, απ’ όπου έδωσε βήμα έκφρασης σε δεκάδες Έλληνες συγγραφείς του είδους, όπως φαίνεται ξεκάθαρα και από το παρόν τόπικ.

Εμβληματική μορφή, ήταν επίσης, αρχισυντάκτης του βραχύβιου περιοδικού Ε.Φ. “Nova”, καλλιτεχνικός διευθυντής του φεστιβάλ ταινιών Φανταστικού SFF-Rated, πρόεδρος σε τέσσερα Διοικητικά Συμβούλια της Αθηναϊκής Λέσχης Επιστημονικής Φαντασίας και ακούραστος εργάτης του είδους στην Ελλάδα –είναι αδύνατον να συνοψίσει κανείς σε λίγες γραμμές τη μεγάλη του πρόσφορά στην «προσωπική του τρέλα».

Αντίο, Άγγελε. Η Επιστημονική Φαντασία στην Ελλάδα αλλά και η ελληνική Επιστημονική Φαντασία σού οφείλουν πολλά.

 

Η πολιτική κηδεία του θα γίνει αύριο Παρασκευή στις 3 μ.μ. στο νεκροταφείο Σχιστού.

 

post-1396-0-86744100-1455178071_thumb.jpg

 

Παρουσιάζοντας τον Μάκη Πανώριο στην εκδήλωση της ΑΛΕΦ προς τιμήν του, το 2008.

 

post-1396-0-91462800-1455178164_thumb.jpg

 

Με τον Δημήτρη Αρβανίτη, το 2010.

 

post-1396-0-08663800-1455178216.jpg

 

Με την Εύη Hassapides Watson των Echo Tattoo, to 2012.

 

post-1396-0-90938300-1455178399_thumb.jpg

 

Καθώς μου τα χώνει για κάτι που έχω γράψει, το 2006. Προσέξτε το ηττημένο ύφος μου -ήταν βαθύς γνώστης της Ε.Φ. και αυστηρός κριτής.

 

post-1396-0-38508600-1455178561_thumb.jpg

 

Κόβοντας την πίτα της ΑΛΕΦ, με την Αντωνία Κατσαβού, το 2006.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...χτες το απόγευμα αποχαιρετήσαμε τον Άγγελο με ένα ποτήρι λικέρ, σήμερα ας του στείλω μια φωτογραφία από τα πιο παλιά 9 στη βιβλιοθήκη μου. Φωτογραφίες του Άγγελου από τα φεστιβάλ, όταν επιστρέψω στη βάση μου.

 

post-394-0-17308400-1455394171_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

E να, το ξέχασα. Την άλλη εβδομάδα θα είμαι πάλι στη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..