Jump to content

Τα διηγήματα εφ του 9


Recommended Posts

Χμ, γιατί όμως; Δεν σου φάνηκε η ιδέα πολύ παλιά; Ναι, την είπε καλά, δεν λέω. Αλλά ποιο στοιχείο της σε ενθουσίασε;

Τι ζητάει ο καθένας μας από ένα διήγημα, μπορεί να είναι βέβαια διαφορετικό. Ακόμα και η διάθεσή μας τη στιγμή της ανάγνωσης, μπορεί να μας επηρεάσει. Εγώ ζητώ από ένα μικρό διήγημα φρέσκια ιδέα, κλιμάκωση όσο επιτρέπει ο χώρος και φυσικά καλή γραφή.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Χμ, γιατί όμως; Δεν σου φάνηκε η ιδέα πολύ παλιά; Ναι, την είπε καλά, δεν λέω. Αλλά ποιο στοιχείο της σε ενθουσίασε;

Τι ζητάει ο καθένας μας από ένα διήγημα, μπορεί να είναι βέβαια διαφορετικό. Ακόμα και η διάθεσή μας τη στιγμή της ανάγνωσης, μπορεί να μας επηρεάσει. Εγώ ζητώ από ένα μικρό διήγημα φρέσκια ιδέα, κλιμάκωση όσο επιτρέπει ο χώρος και φυσικά καλή γραφή.

 

Η ιδέα ήταν τετριμμενότατη (sic). Βασικά μια απ'τις τοπ-5 κλισέ ιδέες που χρησιμοποιούνται σε μη διαστημικοοπερικό sci-fi: η μοναξιά του ανθρώπου στη μελλοντική κοινωνία και/ή η εξάρτησή του από μηχανήματα, με τα οποία φτάνει να συνδέεται συναισθηματικά.

Αλλά μου άρεσε πάρα πολύ η -σχετική- απλότητα της γλώσσας, η πολύ καλή show-don't-tell αφήγηση και η ροή της, και η εν γένει αποτελεσματικότητα της γραφής του συγγραφέα, που κατάφερνε μέσα σε μιάμιση σελίδα να πει τόσο καλά μια ιστορία και να σε κάνει να νοιαστείς για τον ήρωά του.

 

Ένα "πρόβλημα" του ύφους βέβαια, ήταν η πολύ πυκνή γραφή σε σημεία, αλλά λόγω του μεγέθους του διηγήματος ήταν μάλλον αναπόφευκτο.

 

Σχετικά με το τι ζητάει καθένας από ένα διήγημα: Συμφωνώ μαζί σου σε αυτά που ζητάς. Απλά προσθέτω ότι προτιμώ να δω σ'ένα διήγημα (όπως εδώ) συνηθισμένη ιδέα, καλά εκτελεσμένη, παρά ένα διήγημα με πρωτότυπη ιδέα, τραβηγμένη όμως απ'τα μαλλιά ή πρωτότυπη ιδέα μέσα σε διήγημα που δεν έχει άλλο λόγο ύπαρξης από το να την περιβάλλει (τέτοιο μου φάνηκε, ως ένα βαθμό, το προηγούμενο).

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό, κατά τη γνώμη μου το καλύτερο διήγημα του 9 εδώ και καιρό. Φοβερή γραφή και ουσία και πολύ καλή μετάφραση.

 

Ακριβώς! Να μια καλή πένα! Τα τελευταία χρόνια δίνω ένα έστω και ελαφρύ προβάδισμα στο γράψιμο έναντι της ιδεάς (αν ήμουν υποθετικά υποχρεωμένος να επιλέξω ανάμεσα στα δύο) οπότε εδώ βρήκα την χαρακτηριστική εφαρμογή του "καλύτερα ένα μαεστρικό γράψιμο με μια μέτρια/χιλιοειπωμένη ιδέα, παρά μια πρωτότυπη ιδέα με ανεπαρκή εκτέλεση".

Σ' αυτή την έκτασή έχω διαβάσει ελάχιστα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι κι εγώ!

Μιας και είχε πρόβλημα ο ΗΥ μου είπα να πάρω καμιά Ε να διαβάσω και να θάψ..ε..σχολιάσω.Δυστυχώς για τον κουτσομπόλη θάφτη που κρύβω(?) μέσα μου το διήγημα ήταν του γνωστο'υ "πολύ" Μπένφορντ.Τώρα που το σκέφτομαι δεν πρέπει να έχω διαβάσει τιποτα άλλο δικό του.ΟΚ,έμπειρος και καλός συγγραφέας τι να λέμε.Η γραφή του ήταν μια χαρά.Μάλιστα περίμενα απο αυτόν κάτι πιο ξερό-στυλ Κλαρκ δηλαδή-οπότε με ικανοποίησε.Ναι,η ιδεα ήταν αρκετα κλισε αλλά πιστευω διαφοροποιηθηκε λίγο στο ότι μια έκανε μια περίληψη της ζωής και δεν στάθηκε σε ένα περιστατικό ας πούμε.Από την αλλη-και?- αυτό ισως να συνηγορησε στο οτι η ιστορία δεν είχε κάποια κορύφωση και στην τελική αφηνε τον αναγνωστη μάλλον αδιαφορο να ψάχνει για κάτι άλλο να διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Υγεία... υγεία... οι διαφωνίες είναι υγεία...

 

Με εκείνο το χαμένο διήγημα του Κων. Ουρανού, τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα το σχολιάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Με εκείνο το χαμένο διήγημα του Κων. Ουρανού, τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα το σχολιάσει κανείς;

Αν πάρω το χαμένο τεύχος του 9 στα χέρια μου την Κυριακή, μέχρι την Τρίτη κάτι θα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Υγεία... υγεία... οι διαφωνίες είναι υγεία...

 

Με εκείνο το χαμένο διήγημα του Κων. Ουρανού, τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα το σχολιάσει κανείς;

 

Εγώ έκανα το καθήκον μου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω το χαμένο τεύχος του 9 στα χέρια μου την Κυριακή, μέχρι την Τρίτη κάτι θα γράψω.

 

Το έχω δυο βδομάδες τώρα μέσα στην τσάντα μου. Οπότε, αν δεν με πατήσει καμία γάτα στο δρόμο προς το "Φαεινόν", και (επειδη θα το ξεχάσω) αν θυμηθείς να μου το ζητήσεις, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα το έχεις. :D

Link to comment
Share on other sites

«Η Αυτοκρατορία» του Κωνσταντίνου Ουρανού. Τεύχος #385, 27 Δεκεμβρίου 2007.

 

Sorry αλλά η μετάφραση από Κούστα-Καρακούδα που είναι; Πώς να βγάλω άκρη ο απολίτιστος;

 

Ο κύριος συγγραφέας εκπαιδευτικός έχει φιλοσοφικές ανησυχίες. Τις προσαρμόζει εύγλωττα σε ένα επιστημονικοφανταστικό βάθρο. Κάτι που έχει να κάνει με τους συμπαντικούς νόμους και τις συμπαντικές κλίμακες. Ο κύριος συγγραφέας δεν ενδιαφέρεται να μου αφηγηθεί μια ιστορία. Εκεί παύει να με αφορά και το γραφτό του.

 

Κρίμα. Αλλά η νέα υπόσταση της ανθρωπότητας, ικανή να αποικεί τον ήλιο και άλλα άστρα νόμισα πως κάπου με πήγαινε, κάπου ενδιαφέρον…

Link to comment
Share on other sites

Έλα, πρόλαβα μια φορά κι εγώ να ανοίξω την κουβέντα.

 

Τεύχος 390 - Ο Γιατρός - Σωτήρης Μπαμπατζιμόπουλος

 

Το διήγημα μου άρεσε. Χωρίς να με καταπλήξει με την λύση του ή το θέμα "εξάρτηση από την ΕΠ" είναι καλογραμμένο, με γερές περιγραφές, ειδικά στα κομμάτια της εξέτασης, στην αφίσα και στο τέλος με το σάντουιτς. Νομίζω πως θα μπορούσε να αυξήσει λίγο τα κίνητρα του ήρωα να παραμείνει απαθής στην "κατρακύλα" της δικής του γυναίκας, είτε ορίζοντας τον ως underdog μιας μοιραίας σχέσης, είτε με κάποιο δευτερογενές όφελος που θα έβαζε κι ένα στοιχείο αιφνιδιασμού στο τέλος. Έναν λόγο για τον ίδιο που να τον κάνει να επιθυμεί την εξάρτησή της. Αν ο Μπαμπατζιμόπουλος το έχει κάνει αυτό θα μιλάγαμε για διαμάντι, αφού θα αφαιρούσε τα αδύναμα στοιχεία της τωρινής πλοκής.

 

Πάσα στους υπόλοιπους, πάρτε τα φτυάρια και βαράτε.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, πρόλαβα μια φορά κι εγώ να ανοίξω την κουβέντα.

 

Τεύχος 390 - Ο Γιατρός - Σωτήρης Μπαμπατζιμόπουλος

 

Το διήγημα μου άρεσε. Χωρίς να με καταπλήξει με την λύση του ή το θέμα "εξάρτηση από την ΕΠ" είναι καλογραμμένο, με γερές περιγραφές, ειδικά στα κομμάτια της εξέτασης, στην αφίσα και στο τέλος με το σάντουιτς. Νομίζω πως θα μπορούσε να αυξήσει λίγο τα κίνητρα του ήρωα να παραμείνει απαθής στην "κατρακύλα" της δικής του γυναίκας, είτε ορίζοντας τον ως underdog μιας μοιραίας σχέσης, είτε με κάποιο δευτερογενές όφελος που θα έβαζε κι ένα στοιχείο αιφνιδιασμού στο τέλος. Έναν λόγο για τον ίδιο που να τον κάνει να επιθυμεί την εξάρτησή της. Αν ο Μπαμπατζιμόπουλος το έχει κάνει αυτό θα μιλάγαμε για διαμάντι, αφού θα αφαιρούσε τα αδύναμα στοιχεία της τωρινής πλοκής.

 

Πάσα στους υπόλοιπους, πάρτε τα φτυάρια και βαράτε.

 

Νομίζω ότι με κάλυψες σχεδόν απόλυτα.

 

Πολύ καλή γραφή, πολύ ωραία ροή, ίσως έλειπε λίγο το καλώς εννοούμενο "νεύρο" απ'την ιστορία: μου φάνηκε κάπως επίπεδη. Ίσως κάποιου είδους "ανατροπή" στο τέλος, που δεν ήρθε τελικά, να την έκανε να ξεχωρίσει. Καλή πάντως, σε κάθε περίπτωση, certainly worth the read.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φάνηκε μια ωραία γραμμένη αλλά εντελώς ουδέτερη ιστορία. Η σκηνή του σάντουιτς ήταν πανέξυπνη, αλλά κατά τα άλλα τίποτα το συγκλονιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, πρόλαβα μια φορά κι εγώ να ανοίξω την κουβέντα.

Μα, επίτηδες σε άφησα γιατί βαριόμουν να τα γράφω εγώ. :lol: Ήξερα ότι θα με καλύψεις απόλυτα!

Το ευχάριστο με τον Μπαμπατζιμόπουλο είναι ότι η γραφή του παραμένει σταθερά καλή (βλ. το διήγημα "Η Συλλογή" στην ανθολογία της Ελευθεροτυπίας "9ΕΦ"). Σίγουρα άξιζε τον χρόνο ανάγνωσής του (κάτι που δεν συμβαίνει πάντα, ειδικά σ' αυτά τα μεγέθη).

Link to comment
Share on other sites

Τεύχος 391, 8.2.2008

 

Γλυκειά Συμ... συγνώμη, Θεραπεία, της Συλβί Λεν

 

Παρντόν;

Link to comment
Share on other sites

Τεύχος 391, 8.2.2008

 

Γλυκειά Συμ... συγνώμη, Θεραπεία, της Συλβί Λεν

 

Παρντόν;

 

Δεν θα έλεγα τίποτα αλλά...από το στόμα μου το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά! Τι είστε εσείς ρε; Το είχα αποφασίσει: "Μιχαλάκη, αυτή τη φορά δεν θα γράψεις τίποτα". Αλλά απλώς δεν μπορώ να μην υποκλιθώ σε τέτοια ευφράδεια και γλαφυρότητα ("Παρντόν;"). Exactly.

 

"Το 'χε" πάντως... Και κάπου το πήγαινε. Μέχρι λίγο πριν το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και με το άλλο της διήγημα, λίγες βδομάδες πριν, έχει κάποιες ιδέες, έχει ένα χαριτωμένο τρόπο γραφής, αλλά δεν έχει επίκεντρο και καλό τρόπο να αναδείξει το στόχο της. Αρχίζει να γράφει, ξενερίζει, τελειώνει χωρίς να σου αφήσει κάτι.

 

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι κάποια από τα διηγήματα που έχουν δημοσιευθεί εδώ θα μπορούσαν να βρουν το δρόμο τους για το "9", αν φυσικά οι συγγραφείς τους ενδιαφέρονται. Το επίπεδο όπως βλέπετε δεν είναι... απλησίαστο.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι κάποια από τα διηγήματα που έχουν δημοσιευθεί εδώ θα μπορούσαν να βρουν το δρόμο τους για το "9", αν φυσικά οι συγγραφείς τους ενδιαφέρονται. Το επίπεδο όπως βλέπετε δεν είναι... απλησίαστο.

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα την απορία αν δέχονται διηγήματα προς αξιολόγηση και δημοσίευση. Εννοώ παλιότερα είχα στείλει δύο, αλλά ποτέ δεν πήρα απάντηση.

Εσύ nicosal ή ο pikei, μήπως γνωρίζετε παραπάνω για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διήγημα δεν το ολοκλήρωσα. Μου φάνηκε ακαταλαβίστικο, για να μην πω άλλο χαρακτηρισμό.

 

Σχετικά μ'αυτό που ρώτησες, Γιάννη, η προσωπική μου εμπειρία είναι η ίδια. Έχω στείλει τρεις φορές διήγημα, ουδέποτε έλαβα θετική, αρνητική ή ουδέτερη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

χαχα ουδέτερη απάντηση, καλό...

 

Φυσικά και δέχονται προς δημοσίευση διηγήματα. Τα διαβάζουν και αποφασίζουν αν μπαίνουν ή όχι. Όπως κάνει κάθε περιοδικό στον κόσμο.

Ναι, υπάρχει από αρκετό κόσμο το παράπονο ότι δεν στέλνουν μια τυπική επιστολή, "δεν μας έκανε το διήγημά σας, ευχαριστούμε για τον κόπο σας". Δεν τους καταλογίζω κακή πρόθεση, ξέρω πόσο ανοργάνωτο πράγμα είναι οι εφημερίδες, για τη δε Ελευθεροτυπία έχω χειρότερη από το μέσο όρο εικόνα. Προφανώς πρέπει να το κάνουν, ειδικά αν δεν λαμβάνουν ποταμό από διηγήματα κάθε μήνα. Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, έχω να μεταφέρω από την προσωπική μου εμπειρία τα παρακάτω:

 

Α) Το "9" (βλέπε Άγγελος) διαβάζει όλα τα διηγήματα που παίρνει και δεν είναι λίγα (όχι μόνο τα ξένα, αλλά και τα ελληνικά).

 

Β) Απαντά σχετικά γρήγορα θετικά σε όσα διηγήματα πρόκειται να δημοσιεύσει. Δεν νομίζω πως έχει δημοσιεύσει ποτέ διήγημα χωρίς να έχει ενημερώσει τον συγγραφέα του.

 

Γ) Δεν απαντά αρνητικά σε όσα διηγήματα δεν πρόκειται να δημοσιεύσει για έναν πρακτικό κι έναν "ψυχολογικό" λόγο. Ο πρακτικός είναι ότι το περιοδικό το "τρέχουν" λίγοι κι έτσι η κατά κεφαλήν δουλειά για να βγει το κάθε τεύχος είναι αναλογικά πολλή. Με τους ξένους συγγραφείς έχει λύσει αυτό το πρόβλημα, βάζοντας στους όρους την φράση "Λόγω φόρτου εργασίας, αν δεν σας απαντήσουμε σε διάστημα δύο μηνών, θεωρήστε πως το διήγημα δεν μας ενδιαφέρει". Ο "ψυχολογικός" λόγος (κι ελπίζω να μην με κράξει που τον αποκαλύπτω) είναι πως θεωρεί την σιωπή καλύτερη από την απόρριψη. Και πιο εύκολη από την μεριά του συγγραφέα την αποστολή άλλου διηγήματος στο μέλλον, αν δεν έχει εισπράξει ξεκάθαρη αρνητική απάντηση σε προηγούμενη αποστολή του. Κάπως έτσι, αν δεν τον παρερμηνεύω, το βλέπει. Άσε που στην πραγματικότητα, νομίζω πως του είναι πραγματικά δύσκολο να στείλει απορριπτικό mail, ιδίως σε πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα.

 

Ρισκάρω το τομάρι μου, που τα γράφω αυτά. Αλλά ελπίζω ότι όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα το εκτιμήσετε...

 

Το μύνημα αυτό θα αυτοκαταστραφεί μετά την ανάγνωση, όπως στο "Mission Impossible" κι όποιος πρόλαβε-πρόλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, για το Γ πάντα, ίσως είναι καλύτερη μία τυπική απάντηση του στυλ "ευχαριστούμε αλλά δε θα το δημοσιεύσουμε", παρά η πλήρης σιωπή, που αφήνει επίσης αρνητικά μηνύματα σε ένα νέο συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, για το Γ πάντα, ίσως είναι καλύτερη μία τυπική απάντηση του στυλ "ευχαριστούμε αλλά δε θα το δημοσιεύσουμε", παρά η πλήρης σιωπή, που αφήνει επίσης αρνητικά μηνύματα σε ένα νέο συγγραφέα.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι πολύ καλύτερο να στέλνει μια απορριπτική απάντηση, η οποία δείχνει ότι ασχολήθηκε. Νομίζω χτυπάει πολύ χειρότερα η μη απάντηση, είναι δηλωτικό (εσφαλμένα όπως είπε και ο Pikei) αδιαφορίας.

Δεν νομίζω ότι όποιος στέλνει νομίζει ότι έχει γράψει κανένα αριστούργημα και θα τρελαθεί αν δεν δημοσιευτεί.

Όμως είναι στην κρίση του φυσικά αν θα απαντά.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιοι κανόνες περί υποβολής διηγημάτων στο 9 (δημοσιεύσιμο και μη δημοσιεύσιμο genre, μέγεθος σε λέξεις κλπ) να βοηθούσαν κάπως την κατάσταση και απ'την πλευρά αυτών που στέλνουν. Εκεί θα μπορούσε να περιλαμβάνεται και η ρήτρα "δίμηνο=τον πούλο" για να μην περιμένουν τζάμπα οι υποψήφιοι προς δημοσίευση. Άλλωστε θα μείωνε ίσως τα "ακατάλληλα προς δημοσίευση" για διάφορους λόγους διηγήματα και θα έλυνε κάπως τα χέρια των συντακτών του. Σχετικά με το θέμα της απάντησης ή μη, θεωρώ ότι πιο επαγγελματικό είναι να στέλνεται κάποια απάντηση, τυποποιημένη, σε περίπτωση απόρριψης.

 

Λέω εγώ τώρα...

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιοι κανόνες περί υποβολής διηγημάτων στο 9 (δημοσιεύσιμο και μη δημοσιεύσιμο genre, μέγεθος σε λέξεις κλπ) να βοηθούσαν κάπως την κατάσταση και απ'την πλευρά αυτών που στέλνουν. Εκεί θα μπορούσε να περιλαμβάνεται και η ρήτρα "δίμηνο=τον πούλο" για να μην περιμένουν τζάμπα οι υποψήφιοι προς δημοσίευση. Άλλωστε θα μείωνε ίσως τα "ακατάλληλα προς δημοσίευση" για διάφορους λόγους διηγήματα και θα έλυνε κάπως τα χέρια των συντακτών του. Σχετικά με το θέμα της απάντησης ή μη, θεωρώ ότι πιο επαγγελματικό είναι να στέλνεται κάποια απάντηση, τυποποιημένη, σε περίπτωση απόρριψης.

 

Λέω εγώ τώρα...

 

Λέμε τώρα, αλλά στις Συμπαντικές Διαδρομές στέλνουμε; Ξέρεις Νεκτάριε;

Τουλάχιστον για τα δικά μου ο Γιώργος μου στέλνει και μάλιστα αναλυτικά, για ποιους λόγους δεν είναι για δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..