Jump to content

Αν διαβάσω έναν Κλάιβ Μπάρκερ μόνο...


nikosal
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία του Clive Barker γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/247-clive-barker

Recommended Posts

Θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο του Κλάιβ Μπάρκερ. Δεν έχω διαβάσει ποτέ ως τώρα και δεν ξέρω αν θα αποφασίσω ποτέ να διαβάσω δεύτερο (εκτός βέβαια και αν με ενθουσιάσει αυτό το πρώτο). Ποιο λοιπόν μου προτείνετε να διαβάσω; Θα μου πείτε, "ποιο θα σου αρέσει περισσότερο εξαρτάται και από σένα". Σωστό. Για αυτό σας λέω ότι

  • Μου αρέσει η εφ και αποφεύγω τη φάνταζι
  • Δεν με ελκύουν βασιλιάδες, δράκοι και σπαθιά
  • Το καλύτερο φάνταζι βιβλίο που έχω διαβάσει ήταν η σειρά της Γαιοθάλασσας. Ξέρω... είχε δράκους!!
  • Ανεξαρτήτως όλων αυτών, με ενδιαφέρει το βιβλίο που διαβάζω να είναι λογοτεχνικά υψηλού επιπέδου
  • Η αδελφή μου έχει στη βιβλιοθήκη της Ιμάτζικα, Υφαντόκοσμο και Μεγάλο μυστικό θέαμα, οπότε αν η πρότασή σας είναι ένα από αυτά τόσο το καλύτερο

Λοιπόν, θα μου δώσετε τα φώτα σας; Είναι και τεράστια πανάθεμά τα, αν αστοχήσω στην επιλογή θα έχω χάσει κάμποσο χρόνο.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω διαβάσει από Clive Barker, θα πρότεινα το Imajica και τα Books of Blood.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το πρώτο από "Τα Βιβλία του Αίματος" για τους παρακάτω λόγους:

α)Είναι διηγήματα (που ξέρω πως τα διαβάζεις).

β)Δεν είναι τούβλο (άρα πληρεί τις προυποθέσεις που βάζεις στο post σου).

γ)Έχει καλή μετάφραση στα Ελληνικά (όπως όλα του Τρίτωνα).

δ) Αν σ' αρέσει πας και στα ΙΙ, ΙΙΙ, κλπ (υπάρχουν μέχρι το έξι). Αν δεν σ' αρέσει σταματάς.

ε) Είναι φτηνό (αν θυμάμαι καλά γύρω στα δέκα ευρώ)

 

Το μόνο ζήτημα είναι πως γέρνει πιο πολύ προς τον τρόμο, από άλλα του Μπάρκερ (π.χ. Υφαντόκοσμος) όπου η ισορρόπία φάνταζυ - τρόμου είναι πιο "Μπάρκεια". Παρ'ολα αυτά το πρώτο Βιβλίο του Αίματος, έχει το πιο αγαπημένο μου διήγημα του Κλάιβ, τον τίτλο του οποίου δεν θα αποκαλύψω τώρα, για να ξανακάνουμε κουβέντα και αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο το Ιμάτζικα και τον Υφαντόκοσμο. Θα σου πρότεινα τον Υφαντόκοσμο. Κάπου έχει ένα sci-fi "feel" αυτό το βιβλίο και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και concepts.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα να δοκίμαζες τον Κλέφτη του Πάντοτε που δεν είναι καθόλου άρρωστο, είναι μικρούλι, ευκολοδιάβαστο, δεν έχει μάγους, βασιλιάδες κτλ Υποθέτω πως το συγκεκριμένο βιβλίο θα μπορούσε να το διαβάσει άνετα κι ένα παιδί, επομένως αν δε σου αρέσουν τα παραμύθια μπορείς να με αγνοήσεις επιδεικτικά :p

 

Πάντως εγώ που ξεκίνησα να διαβάζω Μπάρκερ με τα βιβλία του αίματος, παρόλο που διάβασα όλη τη σειρά τότε, έκανα να ξαναδιαβάσω κάτι δικό του περίπου 9 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσω έναν Κλάιβ Μπάρκερ μόνο..., ποιον πρέπει να διαλέξω;

 

Να διαβάσεις το βιβλίο που σε τραβάει περισσότερο απο το σενάριο του. Άμα σου αρέσει διάβασε και άλλα βιβλία του, άμα δέν σου αρέσει σούταρε το, και άν θέλεις του δίνεις και άλλη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα τον Υφαντόκοσμο...

 

Είναι απο τα καλύτερα βιβλία ever

Και τα Books of Blood είναι κορυφαία στο είδος τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα το Μεγάλο και Μυστικό Θέαμα. Το Ιμάτζικα δεν το έχω διαβάσει για να μπορώ να το συγκρίνω με Υφαντόκοσμο, που μάλλον θα σου το πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Ανακάλυψα άλλον ένα Μπάρκερ στη βιβλιοθήκη της αδελφής μου (φαν της φάνταζι και της εφ εκείνη): Είναι η Αείπολη. Οπότε μπαίνει και αυτή στο παιχνίδι, μαζί με τα άλλα τρία.

 

Ευχαριστώ όλα τα μέλη που απάντησαν στο ερώτημά μου ως τώρα. Με την ευκαιρία, αν οι φίλοι της φάνταζι έχουν ανάλογες απορίες (πχ. "αν διαβάσω έναν μόνο Ασίμοφ..." κλπ.) ευχαρίστως να τους καλοδεχτούμε στα μέρη της εφ και να τους βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι την Αειποληηηη! Όχι το μεγαλο μυστικο θέαμαααα! Οχιιιιι!

Αχεμ.

Συγνώμη.

Αλλα ναι. Επιμένω. Όχι τα παραπανω :tongue: Έκαψα πολλα εγκεφαλικα κυταρα με αυτα τα δυο...

Εγώ πάλι θα προτεινα Ιμάτζικα. Είναι πιο αντιπροσωπευτικό του. Έχει τη φαντασία του Υφαντόκοσμου, αλλά έχει και τα "περίεργα" που έχουν...εχμ...σχεδόν όλα τα υπόλοιπα δικά του :tongue:

Επισης παρα πολύ καλό είναι το Sacrament - εχει μεταφραστει, αλλά δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη τον τιτλο...(απο bell, κλασσικά)

Link to comment
Share on other sites

Το Sacrament μεταφρασμένο απο τα Bell ως το Αρχαίο Μυστήριο είναι ένα αδιάφορο βιβλίο που αγγίζει τα όρια του κακού.

Θα το χαρακτήριζα με τους Νυχτερίτες του Stephen King που είναι απλά μια άσχημη στιγμή στην καριέρα του, έτσι και το Sacrament για τον Clive Barker

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα διαφωνήσω στ' ότι οι Νυχτερίτες ήταν «άσχημη στιγμή στην καριέρα του» Κινγκ, αλλά αυτά είναι γούστα: σίγουρα το θέμα έχει προβλήματα, αλλά έχει πολλά καλά ή/και ενδιαφέροντα στοιχεία σαν έργο. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ενώ θα συμφωνήσω για τους Νυχτεριτες, θα διαφωνήσω ως προς το Αρχαίο Μυστηριο. Καταρχας, είναι απο τα λιγα του Μπάρκερ όπου υπήρχε αναπτυξη χαρακτήρων. Και η ιστορια ειναι σκοτεινη, χωρίς να είναι ασαφής (όπως η Αειπολη μπρρ). Ο κεντρικός χαρακτήρας εξελισσεται εσωτερικά για μια φορά! Εμενα μου άρεσε, έστω και μόνο γι αυτό...

Α! πώς το ξέχασα, Νικο μπορεις να δεις και το Abarat! Σε πολύ καλή (αν και λιγο ακριβή) έκδοση και μετάφραση από τον Κέδρο, πρόκειται για ένα σκοτεινό παραμύθι, με πανέμορφη εικονογράφηση, και φαντασία που ξεχειλίζει απο τις σελιδες! Μη σου πω ότι έχει και πολλά κοινά σημεία με τη Γεωθάλασσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βάλατε σε ψήσιμο, επειδή ένας γνωστός μου χάρισε το Αρχαίο Μυστήριο μαζί με κάμποσα άλλα παλιά του βιβλία. :) Will check it out.

Link to comment
Share on other sites

Α! πώς το ξέχασα, Νικο μπορεις να δεις και το Abarat! Σε πολύ καλή (αν και λιγο ακριβή) έκδοση και μετάφραση από τον Κέδρο, πρόκειται για ένα σκοτεινό παραμύθι, με πανέμορφη εικονογράφηση, και φαντασία που ξεχειλίζει απο τις σελιδες! Μη σου πω ότι έχει και πολλά κοινά σημεία με τη Γεωθάλασσα ;)

 

 

Για το Abarat έχω να καταθέσω το εξής: Σε δυο-τρία βιβλιοπωλεία που προφανώς δεν ξέρουν τι εστί Μπάρκερ, το έχω δει τοποθετημένο (λόγω εξωφύλλου υποθέτω, αλλά και Κέδρου) μέσα για μέσα στα παιδικά! Ούτε καν στα εφηβικά, μιλάμε δίπλα στην Χριστίνα την Νεράιδα και τα 18 Παραμύθια Με Καλικαντζαράκια. Και μετά σου βγαίνει το παιδί να τρέμει... και δεν ξέρεις τι του φταίει.

Link to comment
Share on other sites

RaspK FOG όσον αφορά τους νυχτερίτες προσπαθώ να σκεφτώ πως δεν υπάρχει κάποιο βιβλίο του King Που διάβασα και ήταν χειρότερο.

Το Σάκος με κόκκαλα ίσως.

 

Τέλοσπάντων το θέμα είναι για τα βιβλία του Clive Barker.

Ήθελα να πω επίσης για το Hellraiser το οποίο και έγραψε σε βιβλίο μετά την ολοκλήρωση της ταινίας βασισμένος στο σενάριο.

Το βιβλίο βγήκε μικρό και συμπυκνωμένο με πολύ ενδιαφέρον.

Οι χαρακτήρες δεν ξεδιπλώνονται πλήρως αλλά προλαβαίνουν να δέιξουν αρκετά καλά στοιχεία πριν ανοίξουν οι πύλες και βγουν οι Κενοβιάτες....

Αξιόλογη προσπάθεια.

Ότι πρέπει για εισαγωγή στον κόσμο του Barker

Link to comment
Share on other sites

Για το Abarat έχω να καταθέσω το εξής: Σε δυο-τρία βιβλιοπωλεία που προφανώς δεν ξέρουν τι εστί Μπάρκερ, το έχω δει τοποθετημένο (λόγω εξωφύλλου υποθέτω, αλλά και Κέδρου) μέσα για μέσα στα παιδικά! Ούτε καν στα εφηβικά, μιλάμε δίπλα στην Χριστίνα την Νεράιδα και τα 18 Παραμύθια Με Καλικαντζαράκια. Και μετά σου βγαίνει το παιδί να τρέμει... και δεν ξέρεις τι του φταίει.

 

Μπρρ...κάτι τέτοια λάθη γίνονται και μετά τα παιδιά καταλήγουν με εφιάλτες :tongue: Πάντως, η Disney έχει αγοράσει τα δικαιώματα για το Abarat, είναι αρκετά παραμυθένιο, αλλά σίγουρα δεν είναι παραμύθι για μικρά παιδιά! Θα το τοποθετούσα απο 10 χρονών και πάνω, και πάλι, ανάλογα με την προσωπικότητα του κάθε παιδιού - ο Κάριον (Άρχοντας του Μεσονυκτίου) κόντεψε να φέρει σε μένα εφιάλτες, πόσο μάλλον σε ένα παιδί!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω παρα να συμφωνησω με την trillian. Οχι την Αειπολη, οχι το μεγαλο μυστικο θεαμα. Με τιποτα. Βεβαια και το ιματζικα το εχω διαβασει αλλα δεν θυμαμαι και πολλά (πραγμα που δειχνει ποσο μεγαλη εντυπωση μου εκανε...)

Προτεινω και εγω τον Υφαντοκοσμο και τα βιβλία του Αιματος. Το αλλο προβλημα που ισως συναντησεις με καποια βιβλία του Μπαρκερ ειναι οτι καποιοι ηρωες και καταστάσεις παιρνάνε απο βιβλίο σε βιβλιο. Δεν μπορεις να ξεκινησεις με την Αειπολη π.χ. γιατι στην ουσία στηριζεται σε προηγούμενο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω την ευκαιρία και δηλώνω ότι εμένα μου άρεσαν και το μεγάλο και μυστικό θέαμα και η αείπολη (<---πρώτο βιβλίο του μπάρκερ που διάβασα). και ναι, είμαι από αυτούς που ακόμα περιμένουν το the everything, 9(?) χρόνια μετά. δεν μπορεί, κάποτε θα το βγάλει, και θα ολοκληρωθεί η τριλογία...

 

και σχετικά με το ένα βιβλίο του, θα έλεγα τον υφαντόκοσμο, ή το πρώτο βιβλίο του αίματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπινγκο!Κι εγω ειχα αναρωτηθει με ποιο στο διαολο βιβλιο του Μπαρκερ να αρχισω αν το αποφασισω.Παντως το "Υφαντοκοσμος" το εχω στο ματι χρονια!Βασικα το εβλεπα φατσα καρτα οταν εμπαινα στο Βιβλιοστοκ,ειχε ψηφιστει σε ενα διαγωνισμο στη Θεσσαλονικη ως ενα απο τα 100 πιο αγαπημενα βιβλια γενικως,και επιπλεον ηταν σε ενα βιβλιο του Αρχετυπου με φανταστικους κοσμους και μου αρεσε τα οσα ελεγε το σχετικο κεφαλαιο.

Link to comment
Share on other sites

:diablo: χμ, εχω μια εντονη διαθεση να γκρινιαξω για αυτο το βιβλιο του Αρχετυπου αλλα θα ειμαι off topic...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια διάβασες τελικά Μπάρκερ πάντως εγώ προτείνω Τα Βιβλία του Αίματος. Πέρασα καλά και με το Μεγάλο και Μυστικό Θέαμα και με τον Υφαντόκοσμο αλλά τα βιβλία του αίματος είναι άλλο πράγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Η Ιμάτζικα αξίζει τον κόπο; Βλέπω ότι στην πρωτοπορία την έχει 7,96 και ψήνομαι άγρια να την πάρω,  (καθώς είναι πολύ καλή τιμή για ένα υπερτούβλο!)για να συμπληρώσω κιόλας το ποσό και να πάρω δωρεάν μεταφορικά. (τα άλλα βιβλία που θα πάρω είναι το κορίτσι στη φωλιά της σφήκας και το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2020 at 10:02 PM, Νίκη said:

Η Ιμάτζικα αξίζει τον κόπο; Βλέπω ότι στην πρωτοπορία την έχει 7,96 και ψήνομαι άγρια να την πάρω,  (καθώς είναι πολύ καλή τιμή για ένα υπερτούβλο!)για να συμπληρώσω κιόλας το ποσό και να πάρω δωρεάν μεταφορικά. (τα άλλα βιβλία που θα πάρω είναι το κορίτσι στη φωλιά της σφήκας και το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά)

Ναι, γιατί όχι; Δεν έχει την φήμη των πιο γνωστών του. Βιβλία του Αίματος, Hellraiser και Υφαντόκοσμου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα αξίζει κιόλας. Προχώρα :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 3/30/2020 at 8:11 PM, Δημήτρης said:

Ναι, γιατί όχι; Δεν έχει την φήμη των πιο γνωστών του. Βιβλία του Αίματος, Hellraiser και Υφαντόκοσμου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα αξίζει κιόλας. Προχώρα :)

και η τιμή είναι καλή, ελπίζω να έγινε η αγορά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..