Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Η δουλειά του εκδότη θέλει πλάτες. Χρειάζεται κάποιον να σας στηρίζει! (ο ανανάς είναι ντόπιος;)

Η δουλειά του συγγραφέα δεν μας ενδιαφέρει. :rofl2:

 

Μιας που βρεθήκαμε εδώ, και για να επιστρέψουμε στο θέμα, Ντίνο δεν μας κάνεις μια παρουσίαση του έργου που έστειλες στο διαγωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση Διονύση, σε γενικές γραμμές δύσκολα βρίσκεις άτομα με μια ευρύτερη γνώση του χώρου του φανταστικού (πχ εγώ δε σκαμπάζω από Επιστημονική Φαντασία γιατί έχω διαβάσει/δει πραγματικά πολύ λίγα πράγματα) και επίσης δύσκολα άτομα πρόθυμα να την αποκτήσουν, μακριά από αγγυλώσεις και περιορισμένη οπτική για το πως ΠΡΕΠΕΙ* να είναι η φανταστική λογοτεχνία. Και όταν τα άτομα αυτά κρατάνε και μαχαίρι και πεπόνι χαιρέτα μας τον πλάτανο.

 

Νομίζω επίσης ότι η συζήτηση εδώ ξεφεύγει από το θέμα και περνάει στο θέμα για την "έκδοση βιβλίου" οπότε καλύτερα να το συνεχίσουμε εκεί.

 

* Η φαντασία δεν έχει πρέπει, μόνο θέλω και μπορώ

 

Έχεις δίκιο. Μπέρδεψα τα τόπικς μάλλον. Πάντως το ίδιο με τους editors ισχύει και για τις διάφορες κριτικές επιτροπές Διαγωνισμών. Αφήνοντας έξω διάφορα ευτράπελα του στυλ μέλος μιας κριτικής επιτροπής να είναι συγχρόνως και διαγωνιζόμενος και βραβευθείς στο τέλος, δεν αμφισβητώ συνήθως την ειλικρίνεια/τιμιότητα κάποιων. Μάλλον τη δυνατότητά τους να κρίνουν ένα βιβλίο στο σύνολό του, είτε σαν editors είτε σαν μέλη κριτικής επιτροπής, εκτός αν ένας εκδότης που οργανώνει ένα διαγωνισμό τον διοργανώνει αποκλειστικά για ένα είδος/υπο-είδος λογοτεχνίας.

 

Για να το πω απλά. Ένας φιλόλογος μπορεί φυσικά να κρίνει την τεχνική αρτιότητα ενός βιβλίου, αλλά όχι το *είδος*. Οπότε ένας φιλόλογος σε μια κριτική επιτροπή ενός διαγωνισμού έχει την εγκυρότητα να κρίνει ένα βιβλίο φαντασίας σαν "τέχνη του λόγου" αλλά όχι σαν "λογοτεχνία του φανταστικού" αν δεν έχει ασχοληθεί και ο ίδιος με αυτό το είδος και ειδικά μάλιστα αν το θεωρεί "χαμηλού επιπέδου παραλογοτεχνία".

Ακριβώς αυτό ισχύει, με άλλες παραμέτρους βέβαια, και για τους επαγγελματίες editors κλπ. Έτσι, η εγκυρότητα των αποτελεσμάτων ενός διαγωνισμού, δεν είναι μόνο θέμα "τιμιότητας" ή κάτι σχετικό, αλλά και δυνατότητας της κριτικής επιτροπής να επιλέξει τα "καλύτερα".

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Το Οξύ είναι γνωστό για το επιθετικό/εναλλακτικό του μάρκετινγκ και δεν θα τους θεωρούσα υπεράνω του να στήσουν έναν διαγωνισμό για να προωθήσουν τρεις νέους συγγραφείς τους. Αλλά υπάρχουν δυο ισχυρά στοιχεία που συνηγορούν για το αντίθετο στην συγκεκριμένη περίπτωση:

  • Ο διαγωνισμός κράτησε έναν ολόκληρο χρόνο, επαρκές διάστημα για να καθίσει κάποιος να γράψει από το μηδέν, ή να διορθώσει. Αν ήθελαν να κλείσουν το θέμα και να βγάλουν κάποιους προαποφασισμένους νικητές, διορία τριών μηνών θα ήταν αρκετή. Τώρα, οι μόνοι που θυμούνται καν την προκύρηξη του διαγωνισμού ήταν όσοι θέλησαν να πάρουν μέρος.
  • Στην τελική ευθεία του διαγωνισμού, το Οξύ έβγαλε τέσσερα βιβλία Ελλήνων συγγραφέων. Αν ήθελαν να τους προωθήσουν με στημένο διαγωνισμό, δεν θα είχε λογική να το κάνουν.

Όσον αφορά την ικανότητα της κριτικής επιτροπής να αξιολογήσει τα έργα που θα λάβει, ο υπεύθυνος είναι συγγραφέας του φανταστικού ο ίδιος, καθώς και επιμελητής ενός βιβλίου με άρθρα για το φανταστικό ("Δρόμοι του Φανταστικού"), στο οποίο μπορεί να προσάψει κανείς διάφορα ελαττώματα, όχι όμως και παρωπίδες ή σνομπισμό προς συγκεκριμένα υποείδη.

 

Το ερώτημα είναι, από την άλλη, ποιος άλλος είναι σε αυτήν την επιτροπή; Γιατί δεν έχουν ανακοινωθεί άλλα ονόματα κριτών ή έστω κι ο αριθμός τους (αν υπάρχουν και είχαν οριστεί εγκαίρως); Δεν συνηθίζεται κάτι τέτοιο, σε κανέναν διαγωνισμό. Επίσης, εγώ δεν αμφισβητώ την ικανότητα των στελεχών του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου να κρίνουν αν ένα βιβλίο είναι καλό. Αλλά, αν ο Ανούβις (όπως επισημάνθηκε στο άλλο τόπικ) επιλέγει τι θα μεταφράσει με βάση τις πωλήσεις και μόνο, το Οξύ επιλέγει με βάση το shock value και την αναρχίζουσα οπτική, για να χαϊδεύει το εξειδικευμένο κοινό που έχει συγκεντρώσει και στο οποίο βασίζεται (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα αγοράσει και εκτιμήσει βιβλία του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Εξ άλλου μιλούσα γενικά και όχι ειδικά για το Οξύ (μπερδεύοντας και το παρόν τόπικ με το άλλο περί έκδοσης ενός βιβλίου). Το Οξύ έχει, όπως λες και συ Electroscibe, το δικό του στυλ και δεν υπαινίσεται πως είναι κάτι που δεν είναι. Δηλαδή κάποιος που θα γράψει ένα βιβλίο space opera είναι αμφίβολο αν θα εκδωθεί από το Οξύ που όπως είπες επιλέγει με βάση το shock value, την αναρχίζουσα οπτική και, θα πρόσθετα, ευνοεί πιο "extreme" εκφάνσεις του χώρου του φανταστικού.

Γι'αυτό και δεν σκέφτηκα να γράψω κάτι που να ταιριάζει στη "γραμμή" (νάτη πάλι αυτή η λέξη. Τέλος πάντων. :atongue2: ) των εκδόσεων αυτών, μια που γράφω είτε φάντασυ είτε ένα αμάλγαμα sci-fi/fantasy.

 

Tώρα για λεπτομέρειες για την κριτική επιτροπή δεν ξέρω, αλλά μια που το Οξύ είναι μάλλον consistent στις εκδόσεις του, υποθέτω πως και η όποια κριτική επιτροπή θα αποτελείται από "ειδικούς" του συγκεκριμένου χώρου.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι Ελλάδα και οι συγγραφείς είναι πιο πολλοί από τους αναγνώστες. Χαλαρά έχουν λάβει 50 μυθιστορήματα.

 

Ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο ένα τηλεφώνημα, στο οποίο απάντησε μια κοπέλα που μάλλον βαριόταν τη ζωή της, έμαθα πως όταν αποφασίσουν, θα μας ενημερώσουν. Ιδέα δεν είχε η τύπισσα για τους συμμετάσχοντες. Θα μάθουμε λοιπόν, κάποτε.

 

Άντε και του χρόνου!

 

 

 

 

 

"Η δουλειά του εκδότη χρειάζεται αντοχές.

Η δουλειά του συγγραφεά

δεν μας ενδιαφέρει"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έμαθε κανείς κάποιο νέο; Πέρασαν 2 μήνες από τη λήξη του διαγωνισμού κι ακόμα δεν έχουμε μάθει κάτι, έστω κάτι σχετικό με τη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάλι εγώ!

Μη χαίρεστε, δεν υπάρχει κάποιο νέο για αυτόν τον πολυσυζητημένο διαγωνισμό. Πέρασα απλά να ανακοινώσω τις προκηρύξεις του ΟΞΥ:

 

Νέος διαγωνισμός οργανώνεται, αυτή τη φορά με θέμα το Rockwave (!). Γράψτε μια εμπειρία σας από τις ανάλογες συναυλίες και στείλτε τις μήπως και μπει στο νέο project των εκδόσεων με τίτλο Το δίκό μου Rockwave

 

Στις 12 του μηνός, στο Παπασωτηρίου της συμπρωτεύουσας, οι δύο νέοι ελπιδοφόροι συγγραφείς των εκδόσεων θα παρουσιάσουν τα books τους

 

Άντε και καλή τύχη μάγκες

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα λίγο με τον Namris, ο οποίος έχει πάρει κι αυτός μέρος στο διαγωνισμό και μου είπε ότι τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν αρχές του επόμενου μήνα. Σκέφτηκα να ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε βρε Αραχνίδα. Πολύ σκοτάδι έπεσε σε αυτό το διαγωνισμό. Δεν μάθαμε καν πόσοι έλαβαν μέρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα το μεσημέρι μου τηλεφώνησαν από τις εκδόσεις Οξύ και μου ανακοίνωσαν πως ήμουν ο «πρώτος νικητής» του διαγωνισμού, με αυτόν τον εντός εισαγωγικών χαρακτηρισμό.

 

Μου ζήτησαν, και τους έστειλε το κείμενο σε ηλεκτρονική μορφή, την e-mail διεύθυνση μου, και ένα σύντομο βιογραφικό.

 

Μου είπαν επίσης, πως κάποια στιγμή κατά τον Σεπτέμβριο θα ειδοποιηθώ πάλι για τα συμβόλαια.

 

Αυτά είναι όλα τα facts και όσα ξέρω.

 

Είμαι λίγο μουδιασμένος, και μόνο όταν τελειώσουν όλα –ωχ, μήνες από τώρα– θα το πιστέψω και θα ηρεμήσω. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μα ειλικρινά, είχες την παραμικρή αμφιβολία;!!!

 

Καλή αρχή, παλικάρι μου! καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο, ΜΠΡΑΒΟ!!!!! Χαίρομαι πάρα πολύ! Άντε και καλή συνέχεια!!!

 

:thmbup: :D :guitar: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο συγχαρητήρια και από μένα. Πάντα επιτυχίες και εις ανώτερα. Εμείς θα λέμε οτι κάποτε σε ξέραμε... :D

Link to comment
Share on other sites

ευγε Ντινο! Αντε μακαρι να αρχισει το "ονειρο" που λεγαμε σε αλα τοπικ να γινεται πραγματικοτητα με εσενα :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια. Και σε σας τα ίδια. Να μιλάνε μια μέρα άλλοι και όλοι για το sff. (Εδώ ποιανού τα πόδια φιλούμε; Του Ρομπέν των Δασών;) :beerchug:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια. Και σε σας τα ίδια. Να μιλάνε μια μέρα άλλοι και όλοι για το sff. (Εδώ ποιανού τα πόδια φιλούμε; Του Ρομπέν των Δασών;) :beerchug:

 

Yes! :)  :beerchug: (Όχι πως θα το επιθυμούσε. Είναι πιο του medieval style. Προτιμά το "thank you, my liege!") :tease:

 

Aν όμως σε βοήθησε το φόρουμ μας σε κάτι, χαίρομαι όσο δεν μπορώ να περιγράψω...

 

 

(και κοίτα μη σταματήσεις να συμμετέχεις, θα σε φάω ζωντανό και ολόκληρο) :blackcat: :aevil:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια Ντίνο! Χαίρομαι πολύ για σένα, γιατί αξίζεις!

Άντε μόνο επιτυχίες από εδώ και πέρα και χρυσά ράφια!

Για να δούμε αν θα υπάρχουν και άλλοι νικητές από το sff.

Link to comment
Share on other sites

Aν όμως σε βοήθησε το φόρουμ μας σε κάτι, χαίρομαι όσο δεν μπορώ να περιγράψω...

 

Μα αυτό είναι το στέκι μας, το μπαρ το σουφουφου. Τόσοι και τόσοι πριν από μας είχαν τα δικά τους ιστορικά στέκια. Το δικό μας είναι του ηλεκτρονικού τύπου.

 

Υπάρχει ήδη μια παρουσία ελλήνων στην επιστημονική φαντασία εκεί έξω, στο φιλοσοφικό και κάπως διανοουμενίστικο, πλην όμως του fantasy, κι αν και δεν διαβάζω αρκετά, έλληνες Ασίμοβ και Κλαρκ δεν βλέπω να υπάρχουν... Εκτός από κάποια σπόρια εδώ μέσα έτοιμα να φυτρώσουν μόλις τους έρθει λίγο νεράκι.

 

Μην το βάζει κανείς σας κάτω.

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩ!!!!!!! :):):)

Αυτό ήταν η είδηση της ημέρας :)

 

Πάντα τέτοια μίστερ, καλή αρχή και εύχομαι να το απολαύσεις και το πρώτο και εκείνα που θα το ακολουθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..