Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Όντας και ο ίδιος δεσμευμένος με συμβόλαιο Ντίνο (για περισσότερα χρόνια) το μόνο που έχω να σου προτείνω για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο:

 

Α) δώσε τους τα χειρόγραφα σου για να τα δούνε

 

Β) πάρε ρητή βεβαίωση ότι δεν ενδιαφέρονται για το έργο σου

 

Γ) στείλε τα σε άλλον εκδότη

 

και (σε περίπτωση που ο καινούργιος ενδιαφερθεί)

 

Δ) βρες ένα καλό σενάριο στην ερώτηση γιατί τα χειρόγραφα σου δεν εκδόθηκαν από τον εκδοτικό οίκο που έχεις συμβόλαιο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν αυτό δεν είναι escape clause, δεν ξέρω ποιο είναι. Βρες κάποιον δικηγόρο και ψάξε να βρεις "τρύπα" (και εκδότη)

 

Με πληρη συναισθηση της ευθυνης μου ως νομικού:

Η συγκεκριμενη συμβαση ειναι αμφοτεροβαρης , πραγμα που σημαινει ότι για να λειτουργησει πρεπει και τα δυο μερη (ο εκδοτικος οικος και ο προς εκδοση συγγραφεας) να εκπληρωνουν τις υποχρεωσεις τους. Εφοσον καθυστερουν την εκδοση (η δικια τους υποχρεωση), οχι μονο δεν υποχρεουται ο Ντινος να τηρησει το δικο του κομματι του deal, αλλα η πιο γρηγορη και ανωδυνη λυση ειναι η καταγγελια της συμβασης με εξωδικο. Απο τη στιγμη που επιδιδεται στον καθ' ου εκδοτικο οικο, η συμβαση θεωρειται λυθεισα κι ο συγγραφεας ειναι ελευθερος (κι ωραιος) να ψαξει αλλου την τυχη του. Τα πραγματα μαλιστα ειναι πολυ ευκολα δεδομενου οτι δεν εχουν εκδοσει κανενα βιβλιο του Ντινου ως τωρα

Συμπερασματα

α. Ντινακο μου καταρχας μη χαλιεσαι με βλακειες και, προς Θεου, μη χανεις τη φλογα σου. Τις χρειαζομαστε τις ιστοριες σου.....

β. Ολα ειναι για καλο κι ολα λυνονται (ιδιως αν εχεις καλο δικηγορο, γκουχ,γκουχ, γκουχ!)

γ. Για ο,τι χρειαστεις με χαρα μου να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω Ιώβια υπομονή μέχρι τον Ιανουάριο του 2010.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρύβω πως συν-κινούμαι κι εγώ από την περίπτωση του Ντίνου.

 

Πραγματικά είναι εντυπωσιακό το ότι υπάρχει άγνοια για τα εκδοτικά πράγματα. Όσοι αγνά διαβάζουν κι έχουν και το ''ψώνιο'' να γράφουν, αλλά δεν γνωρίζουν πράγματα από μέσα, νομίζουν πως οι εκδοτικοί είναι ευγενικές εταιρίες που λειτουργούν αξιοκρατικά, που περιμένουν τους συγγραφείς να καταθέσουν τα έργα τους, που θα τα διαβάσουν, θα τα κατανοήσουν και θα τα εκδώσουν.

 

Θυμάμαι όταν στην παρέα του Unicorn ολοκληρώσαμε αυτό που -εμπνευσμένοι από τον Λάβκραφτ- είχαμε ονομάσει Round Robin και το τυπώσαμε και το κρατήσαμε περήφανα στα χέρια μας (επρόκειτο για ένα είδος συγγραφικής σκυταλοδρομίας, κάτι σαν ένα συλλογικό λογοτεχνικό έργο, που αποτελούνταν από δύο μικρούς τόμους, το οποίο παραδόξως μας είχε βγει αρκετά καλό - το δικό μου αρχικό κομμάτι το έχω ανεβάσει και στην βιβλιοθήκη εδώ). Μερικά παιδιά είπαν πως τώρα μπορούσαμε να το στείλουμε και στους εκδοτικούς, στον Αίολο και στο Οξύ, και να το δούμε και να εκδίδεται. Φυσικά προτίμησα να μην χαλάσω τα όνειρά μας με ρεαλιστικές απόψεις για όσα ήδη γνώριζα για τους εν λόγω εκδοτικούς. Αλλά είναι πολύ δυσάρεστα όλα αυτά...

 

Χαρακτηριστική περίπτωση είναι πως αυτή η κατάσταση ενέπνευσε και τον Παρατηρητή-Χατζηκυριάκο να γράψει τον δικό του ''Ονειροβάτη'', και αυτό το έργο να στείλει στον εν λόγω διαγωνισμό. Νομζώ πως δεν θα μπορούσα να σκεφτώ πιο επιτυχημένη περίπτωση αποκλεισμένου έργου :D (χμ, η φράση είναι και κάπως παρεξηγήσιμη, αλλά καταλαβαίνετε πως το λέω, με την καλή έννοια). Νομίζω, Γιώργο, πως αυτό το χειρόγραφο δεν θα έπρεπε να τους το πάρεις πίσω, είναι χρήσιμο εκεί που βρίσκεται, δεν ξέρεις ίσως κάποτε ένας εκδότης να το διαβάσει.

 

Και μία αιφνίδια ιδέα (που φαντάζομαι πως θα ενδιαφέρει αρκετούς) : γιατί δεν κάνουμε έναν κατάλογο με τους κάπως πιο αξιόλογους εκδοτικούς οίκους σήμερα και τα στοιχεία που τους διαφοροποιούν από τους άλλους. Σίγουρα θα ήταν πιο χρήσιμο από το να ψάχνεται ο κάθε wanade συγγραφέας κάθε φορά από την αρχή, και ενδεχομένως να ήταν και μια καλή αρχή για να ξεκινήσει επιτέλους και μία τέτοια συζήτηση...

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Μερικά παιδιά είπαν πως τώρα μπορούσαμε να το στείλουμε και στους εκδοτικούς, στον Αίολο και στο Οξύ, και να το δούμε και να εκδίδεται. Φυσικά προτίμησα να μην χαλάσω τα όνειρά μας με ρεαλιστικές απόψεις για όσα ήδη γνώριζα για τους εν λόγω εκδοτικούς. Αλλά είναι πολύ δυσάρεστα όλα αυτά...

 

Και τι έγινε τελικά;

 

Και μία αιφνίδια ιδέα (που φαντάζομαι πως θα ενδιαφέρει αρκετούς) : γιατί δεν κάνουμε έναν κατάλογο με τους κάπως πιο αξιόλογους εκδοτικούς οίκους σήμερα και τα στοιχεία που τους διαφοροποιούν από τους άλλους. Σίγουρα θα ήταν πιο χρήσιμο από το να ψάχνεται ο κάθε wanade συγγραφέας κάθε φορά από την αρχή, και ενδεχομένως να ήταν και μια καλή αρχή για να ξεκινήσει επιτέλους και μία τέτοια συζήτηση...

 

Σωστός. Ίσως κάποιος θα μπορούσε να απαντήσει και σε σχέση με το τι σημαίνει η ατάκα: "μπορεί να τυπωθεί με δική σας χρηματοδότηση και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουμε εμείς".

Εμένα πάντως, όταν πήρα μια τέτοια απάντηση, κουκουρουκιά μου φάνηκε. Τι να το κάνω άμα είναι να το κυκλοφορήσω μόνος μου ρε μεγάλε;;;

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Δεν το στείλαμε καν. Αλλά τί πιστεύεις ότι θα γινόταν ;...

 

 

Ίσως κάποιος θα μπορούσε να απαντήσει και σε σχέση με το τι σημαίνει η ατάκα: "μπορεί να τυπωθεί με δική σας χρηματοδότηση και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουμε εμείς".

Πήρες τέτοια απάντηση από μεγάλο και γνωστό εκδοτικό οίκο ; Έχω ακούσει ότι οι ''μεγάλοι'' δεν λένε τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Πήρες τέτοια απάντηση από μεγάλο και γνωστό εκδοτικό οίκο ; Έχω ακούσει ότι οι ''μεγάλοι'' δεν λένε τέτοια...

 

E... εξαρτάται πως ορίζουμε το μεγάλος και γνωστός. Στη μεταεκδοτική το έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι!

Κοιτα,θα βγάλουμε μια έκδοση που θα την πληρώσεις εσύ μέχρι σεντ κι αμα πατώσει καλά να πάθεις.Αν πάει καλά,αναλαμβάνουμε εμείς. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι!

Κοιτα,θα βγάλουμε μια έκδοση που θα την πληρώσεις εσύ μέχρι σεντ κι αμα πατώσει καλά να πάθεις.Αν πάει καλά,αναλαμβάνουμε εμείς. :whistling:

 

Αν πάει καλά θα πληρώνεις εσύ τη διαφήμιση, που θα αποφασίσουμε για να αυξήσουμε πωλήσεις, και εμείς τη διανομή στα βιβλιοπωλεία! Καλό;

Link to comment
Share on other sites

Αργησα να το διαβασω ολοκληρο αλλα...καλλιο αργα...

Φυσικα ιδεα δεν εχω απο τον κοσμο των εκδοσεων

 

Απλα τα συγχαρητήρια μου στον Ντινο για την ιστορια που κερδισε και απο την αλλη τα ... συλληπητήρια μου που εμπλεξε με "Ελληνάρες"

 

Κουραγιο Ντινο, τι αλλο να κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Φθινοπωρινή υπόσχεση.

 

Υπήρξαν καθυστερήσεις στον εκδοτικό οίκο λόγω διαφόρων ανακατατάξεων. Προχωρεί παράλληλη επιμέλεια και των τριών βιβλίων που νίκησαν στον διαγωνισμό. Σε τρεις περίπου μήνες θα εκδοθούν μάλλον και τα τρία μαζί.

 

Αυτά τα νέα είχα σε τελευταία επικοινωνία με τις εκδόσεις Οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Φθινοπωρινή υπόσχεση.

 

Υπήρξαν καθυστερήσεις στον εκδοτικό οίκο λόγω διαφόρων ανακατατάξεων. Προχωρεί παράλληλη επιμέλεια και των τριών βιβλίων που νίκησαν στον διαγωνισμό. Σε τρεις περίπου μήνες θα εκδοθούν μάλλον και τα τρία μαζί.

 

Αυτά τα νέα είχα σε τελευταία επικοινωνία με τις εκδόσεις Οξύ.

Τις καλύτερες ευχές μου για την πραγματοποίησή της.

Link to comment
Share on other sites

Go, Dino :D Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Φθινοπωρινή υπόσχεση.

 

Υπήρξαν καθυστερήσεις στον εκδοτικό οίκο λόγω διαφόρων ανακατατάξεων. Προχωρεί παράλληλη επιμέλεια και των τριών βιβλίων που νίκησαν στον διαγωνισμό. Σε τρεις περίπου μήνες θα εκδοθούν μάλλον και τα τρία μαζί.

 

Αυτά τα νέα είχα σε τελευταία επικοινωνία με τις εκδόσεις Οξύ.

 

Αυτό αν το έχεις σε γραπτό κρατα το. Κι αμα περασει το τριμηνο άπρακτο τους ριχνουμε το εξωδικάκι που λεγαμε

(Σου ευχομαι ολοψυχα αχρείαστη να'μαι!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν το έχεις σε γραπτό κρατα το. Κι αμα περασει το τριμηνο άπρακτο τους ριχνουμε το εξωδικάκι που λεγαμε

(Σου ευχομαι ολοψυχα αχρείαστη να'μαι!)

Ώπα, να τα μας, ψάχνει στο φόρουμ για να βρει δουλειά...

Μήπως να αρχίσω και εγώ να βρίσκω ασθενείς μέσα από το φόρουμ;

Φυσικά λόγω της εμπιστευτικότητας των συνεντεύξεων τα πάντα θα γίνονται μέσω pm, χμμ....

Ας ελπίσουμε πως δε θα χρειαστεί να φτάσω μέχρι εκεί αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν μπορώ και να το αποκλείσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Novako απο δουλειά μια χαρά βολεύομαι ως τώρα-που δεν έχω ακόμα οικογένεια, παιδια, σκυλια κλπ. Απλά προσφέρω την βοήθειά μου για θέματα που άπτονται του κλάδου μου σε φίλους που μπορεί να την έχουν ανάγκη...(Για αυτό κι εύχομαι να'μαι αχρειαστη)

Η πρόταση συνεργασίας που σου'χα κάνει σε προηγούμενο μυτίνγκιο ισχύει πάντα!

Edited by Dark desire
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μιάς και είμαι νέος στο forum, τώρα βλέπω την βράβευση του Ντίνου και θέλω να εκφράσω και εγώ τα συγχαρητήριά μου.

Μπράβο Ντίνο και εις ανώτερα!!!

 

Σχετικά με το "αδιέξοδο" που δείχνει να είναι, το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι από τη στιγμή που διάλεξε να αφοσιωθεί στην συγγραφή, αυτό είναι ένα δεδομένο που διαμορφώνει την ζωή του πιά. Για κάθε J.K. Rowling υπάρχουν εκατομμύρια συγγραφείς που ζούνε με ένα κομμάτι ψωμί. Αλλά αυτό είναι το αντίτιμο του να κάνεις αυτό που γουστάρεις στην ζωή σου. Δύσκολο να τα έχεις όλα. Δυστυχώς...

 

ΥΓ. Όσον αφορά την όλη συζήτηση περί εκδόσεων και εκδοτών, νομίζω ότι στον συγκεκριμένο χώρο (φαντασία), δεν χρειάζεται να απευθυνόμαστε στους παραδοσιακούς εκδοτικούς οίκους. Δεν θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να φτιάξουμε έναν εκδοτικό οίκο που θα ασχολιόταν με αυτό που αγαπάμε. Είμαι σίγουρος ότι και κεφάλαια θα βρισκόντουσαν, και άτομα να δουλέψουν έχουμε, αλλά και το κυριότερο: έχουμε ήδη τους πιθανούς αναγνώστες. Φυσικά η όλη φάση δεν είναι τόσο απλή όσο την παρουσιάζω, αλλά από την άλλη ούτε κάτι τραγικά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Όσον αφορά την όλη συζήτηση περί εκδόσεων και εκδοτών, νομίζω ότι στον συγκεκριμένο χώρο (φαντασία), δεν χρειάζεται να απευθυνόμαστε στους παραδοσιακούς εκδοτικούς οίκους. Δεν θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να φτιάξουμε έναν εκδοτικό οίκο που θα ασχολιόταν με αυτό που αγαπάμε. Είμαι σίγουρος ότι και κεφάλαια θα βρισκόντουσαν, και άτομα να δουλέψουν έχουμε, αλλά και το κυριότερο: έχουμε ήδη τους πιθανούς αναγνώστες. Φυσικά η όλη φάση δεν είναι τόσο απλή όσο την παρουσιάζω, αλλά από την άλλη ούτε κάτι τραγικά δύσκολο.

Ανήγεις τώρα can of worms, ιδίως σε μια εποχή που οι συγκυρίες ευνοούν τις κρούσεις σε "παραδοσιακούς" οίκους.

Link to comment
Share on other sites

"Κρούσεις" ή "συγκρούσεις";

 

Εν πάσει περιπτώση είναι νέος εδώ για να ανοίξω can of worms :-)

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

"Κρούσεις" ή "συγκρούσεις";

 

Εν πάσει περιπτώση είναι νέος εδώ για να ανοίξω can of worms :-)

Κρούσεις.

Και οι νέοι είναι που ανοίγουν τα cans of worms επειδή ξαναπιάνουν θέματα που έχουν συζητηθεί μέχρι εξαντλήσεως στο παρελθόν.

Για την άποψή σου τώρα, για δικό μας εκδοτικό, τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο ακούγονται, τόσο στο στήσιμο όσο (κυρίως) στη διανομή και προώθηση των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος :rolleyes: και θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Ντίνο για την επιτυχία του! Και στον Dune, άσχετα αν είναι μπαναρισμένος, δεν έχει καμία απολύτως σημασία. ;)

 

Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βλέπεις κάποιους ανθρώπους να καταφέρνουν το πολυπόθητο, δίνει απίστευτο κουράγιο και στους υπόλοιπους! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας Χαιρετώ.

Είμαι Νεόφυτος και τούτο δω, είναι το πρώτο πράμα που γράφω σ' αυτό το φόρουμ.

Συγχαρητήρια λοιπόν σ' όποιον αξίζει συγχαρητήρια και καλή καρδιά στους υπόλοιπους.

οι διαγωνισμοί είναι τόσο για να κερδίζονται όσο και για να χάνονται.

 

Πραγματικά παίρνει κουράγιο κανείς από την επιτυχία του διπλανού του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest melissoula
για δικό μας εκδοτικό, τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο ακούγονται, τόσο στο στήσιμο όσο (κυρίως) στη διανομή και προώθηση των βιβλίων.

 

Οι πωλήσεις ήταν πάντα ΤΟ πρόβλημα οποιουδήποτε προιόντος. Μιλάς εκ πείρας; Ποιές θα έλεγες ότι είναι οι κυριότερες δυσκολίες στη διανομή και την προώθηση;

 

Συγχαρητήρια στα μέλη σας που βραβεύτηκαν στο διαγωνισμό. Εντυπωσιάστηκα που βρήκα στο ίδιο φόρουμ οχι ένα αλλά δυο μέλη του να βραβεύονται ταυτόχρονα σε πανελλήνιο διαγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πωλήσεις ήταν πάντα ΤΟ πρόβλημα οποιουδήποτε προιόντος. Μιλάς εκ πείρας; Ποιές θα έλεγες ότι είναι οι κυριότερες δυσκολίες στη διανομή και την προώθηση;

H κυριότερη δυσκολία με την προώθηση/διανομή θα ήταν να βρούμε θύμα άτομο να την αναλάβει. Και εντάξει για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά με την επαρχία τί γίνεται; Οι πωλήσεις είναι σε μεγάλο βαθμό απόρροια διανομής/προώθησης, διαφήμισης και ποιότητας του εκάστοτε βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..