Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Guest melissoula

Ο Ντίνος επωφελείται πάρα πολύ απο "όλο αυτό το μπέρδεμα". Μήπως γι'αυτό δεν γίνεται "όλο αυτό το μπέρδεμα"; Ένα ολόκληρο φόρουμ να ασχολείται και να προωθεί μόνο εναν συγγραφεά του και μάλιστα ανέκδοτο, τι άλλο θα μπορούσε να περιμένει ο Ντίνος; Εδώ από το λέγε λέγε η Τζούλια, από μια κοινή πουτάνα (που δεν είναι και τόσο καλή πιά, έχετε δει εστω και μια "Gangbang" ταινία;; ) έγινε η εθνική μας πορνοστάρ. Δημοσιότητα λοιπόν και πάλι δημοσιότητα.

 

 

Κάπου διάβασα ότι άν κάνεις στο Google αναζήτηση για τις εκδόσεις ΟΞΥ βγαίνει πρώτο το παρόν τοπικ. Εγώ που έκανα βγήκε στην τρίτη σελίδα. Αναρωτιέμαι άν γράφουμε μετα μανίας σε τούτολ εδώ το τοπικιον, θα αρχίσει να βγαίνει στην πρώτη;;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, μελισσούλα...

 

Όλος αυτός ο χαμός δεν γίνεται γιατί είναι ο Ντίνος μας και μας αρέσει να τον κανακεύουμε. Γίνεται γιατί ένας εκδοτικός οίκος του βεληνεκούς του "Οξύ" ακυρώνει με τον χειρότερο και πιο άτιμο τρόπο τον νικητή του διαγωνισμού που ο ίδιος προκύρηξε. Κι όχι μόνο συμπεριφέρεται σαν κακοδιαχειρισμένη εταιριούλα της σειράς, αλλά δεν τον αποδεσμεύει κιόλας, προκειμένου να προωθήσει ο ίδιος ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο σε άλλον εκδοτικό.

 

Ντίνο μου, μη μασάς ρε. Μίλησε η Αλεξάνδρα και σ' ανέλαβε πελάτη, αν σου κάνουν κορδελάκια. Αν έχεις τα κουράγια, απείλησέ τους ότι έχεις κινηθεί νομικά για το ζήτημα. Στην τελική, στείλε τα συμβόλαια στην Αλεξάνδρα να τα δει και να σου πει μια γνώμη για το αν και κατά πόσο σε δεσμεύουν.

 

Κι ας μην ξεχνάμε, μποϋκοτάζ στο Οξύ. Κυρίως στο λαμόγιο που βγήκε δευτερότριτος κι εκβίασε την έκδοσή του πριν απ' τον έντιμο και δίκαιο νικητή. Κανένας από δω μέσα να μην αγοράσει το βιβλίο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως στο λαμόγιο που βγήκε δευτερότριτος κι εκβίασε την έκδοσή του πριν απ' τον έντιμο και δίκαιο νικητή. Κανένας από δω μέσα να μην αγοράσει το βιβλίο.

 

Αυτό δεν το ξέρουμε σίγουρα. Είναι μεγάλα λόγια για να τα λες έτσι.

Μπορεί απλώς με την αλλαγή ατόμων στον εκδοτικό να προώθησαν διαφορετικά τη σειρά των νικητών.

Δεν είχαν δεσμευτεί για να τους εκδώσουν με τη σειρά που κέρδισαν άλλωστε.

 

Τι φταίει ο τάδε/δείνα που βγήκε δευτερότριτος να τον μποϋκοτάρουμε;; Κάποιος σαν τον Ντίνο δεν είναι και αυτός;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΣΤΟ ΟΞΥ!!! Τσούζει και πονάει. Και αυτό δεν γίνεται για τον Ντίνο...γίνεται για την αδικία του πράγματος και την κοροιδία. Θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα μας. Είμαστε κοινότητα λοιπόν ή όχι;

 

ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ ΣΤΟ ΟΞΥ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

α) έχει εκδωθεί απ' το "Οξύ", οπότε, αφού μποϋκοτάρουμε τις εκδόσεις γενικά, πάει κι αυτό μαζί

β) απ' την στιγμή που ο ΝΙΚΗΤΗΣ του διαγωνισμού παραμένει ανέκδοτος και χωρίς καμία προοπτική έκδοσης, δεν δέχομαι καμία δικαιολογία που να στηρίζει με λογικά επιχειρήματα την επιλογή της έκδοσης του ΔΕΥΤΕΡΟΥ ή του ΤΡΙΤΟΥ, χωρίς να γίνει πριν ή παράλληλα η έκδοση του ΠΡΩΤΟΥ. Είναι ανέντιμο και ηλίθιο. Ίσως οι δευτερότριτοι να είχαν καλύτερο μέσον στο Οξύ και το έργο τους προωθήθηκε πλαγίως σε βάρος του ΝΙΚΗΤΗ.

 

εδίτιον το συμπληρωματικόν:

 

Όχι, Σπύρο μου, δεν είναι σαν τον Ντίνο μας ο δευτερότριτος. Γιατί αυτός βλέπει το βιβλίο του να ποζάρει Κοκώνα Μαριγώ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ, ενώ ο Ντίνος μας, ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ, περιμένει σαν τον μην πω με το επίσης μην πω στο χέρι, πότε θα εδεήσει ο μην πω για τρίτη φορά εκδοτικός να βγάλει το βιβλίο του, λες και του χρωστάει και χάρη!

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι άν κάνεις στο Google αναζήτηση για τις εκδόσεις ΟΞΥ βγαίνει πρώτο το παρόν τοπικ. Εγώ που έκανα βγήκε στην τρίτη σελίδα. Αναρωτιέμαι άν γράφουμε μετα μανίας σε τούτολ εδώ το τοπικιον, θα αρχίσει να βγαίνει στην πρώτη;;

Ειπώθηκε ότι βγαίνει στην πρωτη σελιδα κι όντως βγαίνει(εμενα μου βγηκε 10η επιλογη,κατι εκανες διαφορετικο μαλλον).

 

Το "μπέρδεμα" δεν γινεται για να προωθηθεί ο Ντινος κι ο οποιος Ντινος απλουστατα γιατι το μπέρδεμα το κάνει ο εκδοτικος οικος κι όχι ο συγγραφέας ή το φορουμ.Απο εκεί και πέρα το φορουμ δε νομίζω ότι ειναι κανα οπλο μαζικης διαφήμισης ούτε ότι προωθεί μόνο έναν συγγραφέα του(καθε άλλο θα έλεγα!).Οσο για τον (ποιον?) συγγραφέα που λετε οτι εξεδωσε το Οξυ και μόνο ότι έχασε σε διαγωνισμο από έναν συγγραφέα που δεν άρεσε στον εκδοτη

και μάλιστα ανέκδοτο
(αν και βασικα παιζει να ειναι αναμεσα στους πρώτους Έλληνες σε διηγηματα αυτον τον καιρο) με κανει να πιστεύω ότι δεν ειναι και τοσο καλος.:tongue:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι άν κάνεις στο Google αναζήτηση για τις εκδόσεις ΟΞΥ βγαίνει πρώτο το παρόν τοπικ. Εγώ που έκανα βγήκε στην τρίτη σελίδα. Αναρωτιέμαι άν γράφουμε μετα μανίας σε τούτολ εδώ το τοπικιον, θα αρχίσει να βγαίνει στην πρώτη;;

Ειπώθηκε ότι βγαίνει στην πρωτη σελιδα κι όντως βγαίνει(εμενα μου βγηκε 10η επιλογη,κατι εκανες διαφορετικο μαλλον).

 

 

Το πως βγαίνουν τα αποτελέσματα στο google έχει να κάνει και με τις συνήθειες σερφαρίσματος που κάνει ο καθένας. Σε κάποιον που δεν έχει επισκεφτεί ποτέ το SFF μπορεί να το πετάξει στην τρίτη ή την πέμπτη σελίδα. Σε εμένα που το επισκέπτομαι σχετικά συχνά αλλά είμαι νέος χρήστης στο φόρουμ το πετάει στην δεύτερη και σε κάποιον που είναι παλαιότερος απο εμένα (άρα έχει επισκεφτεί το SFF περισσότερες φορές) το πετάει στην πρώτη σελίδα.

 

Το έχω συναντήσει και σε άλλα φόρουμ με παρόμοιες αναζητήσεις οπου προτρέποντας νεότερα μέλη να κάνουν google δεν έβρισκαν την σελίδα που τους υποδείκνυα στο σημείο που εμφανιζόταν στον δικό μου υπολογιστή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πως βγαίνουν τα αποτελέσματα στο google έχει να κάνει και με τις συνήθειες σερφαρίσματος που κάνει ο καθένας. Σε κάποιον που δεν έχει επισκεφτεί ποτέ το SFF μπορεί να το πετάξει στην τρίτη ή την πέμπτη σελίδα. Σε εμένα που το επισκέπτομαι σχετικά συχνά αλλά είμαι νέος χρήστης στο φόρουμ το πετάει στην δεύτερη και σε κάποιον που είναι παλαιότερος απο εμένα (άρα έχει επισκεφτεί το SFF περισσότερες φορές) το πετάει στην πρώτη σελίδα.

 

Το έχω συναντήσει και σε άλλα φόρουμ με παρόμοιες αναζητήσεις οπου προτρέποντας νεότερα μέλη να κάνουν google δεν έβρισκαν την σελίδα που τους υποδείκνυα στο σημείο που εμφανιζόταν στον δικό μου υπολογιστή.

 

Να συμπληρώσω και εγώ ότι όλα αυτά ισχύουν εφόσον έχεις επιτρέψει στο google να συλλέγει στοιχεία για το τι site επισκέπτεσαι, κ.τ.λ.

(κάτι που συμβαίνει στο 99% των περιπτώσεων, ειδικά αν έχεις εγγραφεί στο google/gmail/youtube/ ένα από τα άπειρα site που κατέχουν). :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιον που είναι παλαιότερος απο εμένα (άρα έχει επισκεφτεί το SFF περισσότερες φορές) το πετάει στην πρώτη σελίδα.

Έχω ιντερνετ λιγοτερο από βδομάδα(και νεο υπολογιστη λιγο παραπανω) οποτε αυτό ειναι λίγο άκυρο σαν παραδειγμα. Αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να δοκιμασει κι από νετ καφε(οχι ότι έχει και τόση σημασια,απλά επειδη κάποιοι φαίνεται να ενδιαφέρονται).:mf_sherlock:

Πάντως επειδη ειχε αναφερθει σε συνάρτηση με το πως και απο το Οξυ δεν έχει αντιδράσει κανεις εδω ενώ ακομη και ενα σερτς θα μας έβγαζε στις πρωτες σελίδες...εαν δεν επισκέπτεται τακτικα ένας εκδοτικος που σχετιζεται με φανταστικη λογοτεχνια τη μεγαλύτερη ιστοσελιδα του ειδους στη χώρα,ε ειναι άξιος της μοίρας του.Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

α) έχει εκδωθεί απ' το "Οξύ", οπότε, αφού μποϋκοτάρουμε τις εκδόσεις γενικά, πάει κι αυτό μαζί

β) απ' την στιγμή που ο ΝΙΚΗΤΗΣ του διαγωνισμού παραμένει ανέκδοτος και χωρίς καμία προοπτική έκδοσης, δεν δέχομαι καμία δικαιολογία που να στηρίζει με λογικά επιχειρήματα την επιλογή της έκδοσης του ΔΕΥΤΕΡΟΥ ή του ΤΡΙΤΟΥ, χωρίς να γίνει πριν ή παράλληλα η έκδοση του ΠΡΩΤΟΥ. Είναι ανέντιμο και ηλίθιο. Ίσως οι δευτερότριτοι να είχαν καλύτερο μέσον στο Οξύ και το έργο τους προωθήθηκε πλαγίως σε βάρος του ΝΙΚΗΤΗ.

 

εδίτιον το συμπληρωματικόν:

 

Όχι, Σπύρο μου, δεν είναι σαν τον Ντίνο μας ο δευτερότριτος. Γιατί αυτός βλέπει το βιβλίο του να ποζάρει Κοκώνα Μαριγώ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ, ενώ ο Ντίνος μας, ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ, περιμένει σαν τον μην πω με το επίσης μην πω στο χέρι, πότε θα εδεήσει ο μην πω για τρίτη φορά εκδοτικός να βγάλει το βιβλίο του, λες και του χρωστάει και χάρη!

 

Αυτά όλα είναι τεράστιες αδικίες για κάποιους άλλους που προσπάθησαν επίσης, όπως όλοι εσείς προσπαθείτε, να εκδοθούν και απλά τα κατάφεραν. Χωρίς να έχουν διακόσια άτομα να σπρώχνουν για την πάρτη τους και να βομβαρδίζουν εναν εκδοτικό οίκο μήπως και εκδόσει τον δικό τους. Χωρίς να έχουν κανέναν γνωστό πουθενά. Και χωρίς ένα ολόκληρο φόρουμ να κάνει το ίδιο επίσης στο Ιντερνετ. Για να δείτε μάλιστα πόσο άδικα είναι όσα λέτε δείτε σ' αυτό το θέμα όλα όσα θέλετε να ξέρετε σχετικά με την έκδοση του δευτερότριτου που σχολιάζετε χωρίς να ξέρετε τιποτα προφανώς γι'αυτό το άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως στο λαμόγιο που βγήκε δευτερότριτος κι εκβίασε την έκδοσή του πριν απ' τον έντιμο και δίκαιο νικητή. Κανένας από δω μέσα να μην αγοράσει το βιβλίο.

 

Αυτό δεν το ξέρουμε σίγουρα. Είναι μεγάλα λόγια για να τα λες έτσι.

Μπορεί απλώς με την αλλαγή ατόμων στον εκδοτικό να προώθησαν διαφορετικά τη σειρά των νικητών.

Δεν είχαν δεσμευτεί για να τους εκδώσουν με τη σειρά που κέρδισαν άλλωστε.

 

Τι φταίει ο τάδε/δείνα που βγήκε δευτερότριτος να τον μποϋκοτάρουμε;; Κάποιος σαν τον Ντίνο δεν είναι και αυτός;;

Σπύρο, ο δευτεροτρίτος έχει ιστορία στο φόρουμ και, για τα παλιότερα μέλη που τον έχουν προλάβει, η ιδέα και μόνο ότι ο κύριος αυτός εξέδοσε βιβλίο-δοκίμιο είναι ανέκδοτο.

Μιλάμε για ένα ανεκδιήγητο άτομο που έφηγε κλωτσιδόν από το φόρουμ γιατί δεν τον αντέχαμε άλλο. Πέρα από το ότι πέντε γραμμές έγραφε και η λογική των όσων έλεγε κατέρρεε σε μια μαύρη τρύπα έχει κάνει διάφορα ανεκδιήγητα, πχ σε πολλ που είχε κάνει και δεν του άρεσαν οι απαντήσεις καθόταν και έκανε έντιτ και άλλαζε τις επιλογές, στο φόρουμ που σε κάποια φάση είχε στήσει έβλεπες σε πολλ το ανεκδιήγητο 2 καταγεγραμμένων ψήφων και 8 ψήφους στα αποτελέσματα και διάφορα άλλα ωραία που τα θυμόμαστε και γελάμε.

Όταν δε ήρθε δευτεροτρίτος έκανε ποστ και μας ζητούσε να τον ξαναγράψουμε για να έχει το φόρουμ 2 νικητές.

 

Γνωρίζοντας λοιπόν τη σοβαρότητά του συμπεραινούμε ότι εκδόθηκε επειδή (τα σενάρια παρακάτω είναι πιθανές εκδοχές)

α) ενόχλησε τόσο το οξύ που έβγαλαν το βιβλίο του για να ησυχάσουν

β) έστελνε λίστες με υπογραφές (που είχε βάλει ο ίδιος) για να βγάλουν το βιβλίο του

γ) τους υποσχέθηκε και δεύτερο πιο εμπορικό (ίσως εκείνο με την China Blue που σήκωνε στο blog του) αν έβγαζαν το πρώτο του.

ενώ τον έχω ικανό να έχει βάλει και λόγια για τον Ντίνο επειδή έχει πικαριστεί με το φόρουμ.

 

Όποιος δε με πιστεύει ας τσεκάρετε τα ποστ από το προφίλ του.

 

Αυτά όλα είναι τεράστιες αδικίες για κάποιους άλλους που προσπάθησαν επίσης, όπως όλοι εσείς προσπαθείτε, να εκδοθούν και απλά τα κατάφεραν. Χωρίς να έχουν διακόσια άτομα να σπρώχνουν για την πάρτη τους και να βομβαρδίζουν εναν εκδοτικό οίκο μήπως και εκδόσει τον δικό τους. Χωρίς να έχουν κανέναν γνωστό πουθενά. Και χωρίς ένα ολόκληρο φόρουμ να κάνει το ίδιο επίσης στο Ιντερνετ. Για να δείτε μάλιστα πόσο άδικα είναι όσα λέτε δείτε σ' αυτό το θέμα όλα όσα θέλετε να ξέρετε σχετικά με την έκδοση του δευτερότριτου που σχολιάζετε χωρίς να ξέρετε τιποτα προφανώς γι'αυτό το άτομο.

Το άτομο το γνωρίζουμε και, αν δεν μας πιστεύεις, διάβασε η ίδια για τη περιπτωσάρα πρόκειται. Και, δεδομένου του δοκιμίου του περί ενεργονίας, πάρε ένα τόπικ του εν λόγω κυρίου για να δεις ότι από ενέργεια δεν...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αυτό εξηγεί πολλά. Ευχαριστώ για την επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
..........Όταν δε ήρθε δευτεροτρίτος έκανε ποστ και μας ζητούσε να τον ξαναγράψουμε για να έχει το φόρουμ 2 νικητές.

 

Γνωρίζοντας λοιπόν τη σοβαρότητά του συμπεραινούμε ότι εκδόθηκε επειδή (τα σενάρια παρακάτω είναι πιθανές εκδοχές)

α) ενόχλησε τόσο το οξύ που έβγαλαν το βιβλίο του για να ησυχάσουν

β) έστελνε λίστες με υπογραφές (που είχε βάλει ο ίδιος) για να βγάλουν το βιβλίο του

γ) τους υποσχέθηκε και δεύτερο πιο εμπορικό (ίσως εκείνο με την China Blue που σήκωνε στο blog του) αν έβγαζαν το πρώτο του.

ενώ τον έχω ικανό να έχει βάλει και λόγια για τον Ντίνο επειδή έχει πικαριστεί με το φόρουμ.

 

Όποιος δε με πιστεύει ας τσεκάρετε τα ποστ από το προφίλ του.

Το άτομο το γνωρίζουμε και, αν δεν μας πιστεύεις, διάβασε η ίδια για τη περιπτωσάρα πρόκειται. Και, δεδομένου του δοκιμίου του περί ενεργονίας, πάρε ένα τόπικ του εν λόγω κυρίου για να δεις ότι από ενέργεια δεν...

 

Διάβασα αρκετά ποστ στα λινκ που μου έδωσες. Δεν βρήκα κάτι που να δείχνει αυτά που γράφεις. Δεν τα διάβασα όλα όμως από αυτά της πρώτης σελίδας της λιστας μου φάνηκε ιδιαίτερα πνευματώδης και μάλιστα πολύ φιλικός και ευγενής. Στο προφίλ του παλι δεν είδα κάτι, δεν γραφει και τίποτα άλλωστε. Όσο γι' αυτό με την ενέργεια στο λινκ που έδωσες πρέπει να σου πώ ότι ο τύπος είναι μάλλον προφητικός. Εψαξα λιγο για ενεργειακά έργα στη Σαχάρα και βρήκα αμέσως αυτό: Sahara Forest project.

 

Απο την αρχή μου κέντρισε την περιέργεια όλη αυτή η ιστορία που έχετε ανοίξει στο παρόν τόπικ και έτσι όταν έπεσε το μάτι μου διάβασα όλο το τοπικ με την παρουσίαση του βιβλίου του στο e-steki. Λοιπόν πρέπει να πω ότι δυσκολεύομαι πόλύ να κατευθυνθώ στα σενάρία που αναφέρεις παραπάνω. Πραγματικά δεν βλέπω κανένα μυστήριο με τον τύπο. Είναι προφανές ότι εκδόθηκε με το σπαθί του όπως και ότι δεν ξέρει κανέναν πουθενά. Δηλαδή τί θα αρχίσουμε να λέμε; Πως στον τεράστιο εκδοτικό που έχει υπογράψει τώρα, κι εκείνους με κομπίνα τους έριξε; Κατι τέτοιο θα με χαρακτήριζε εμένα τουλάχιστον για αφελή το λιγότερο. Εντάξει καταλαβαίνω να έχουν στεναχωρηθεί οι φίλοι του Ντίνου που δεν εκδόθηκε όμως τα σενάρία που αναφέρεις μάλλον εκθέτουν τον Ντίνο, αφού εγώ τουλάχιστον, σαν εξωτερικός παρατηρητής βλέπω να ισχύουν για τον Ντίνο. Δηλαδή βλέπω να

 

α) Ενοχλεί συστηματικά το ΟΞΥ απ'όσο διαβάζω στο παρόν τοπικ.

β) Να γίνεται κίνηση μπουκοτάζ του ΟΞΥ και συντονισμένης δράσης πολλών για να εκδώσουν το βιβλίο του και

γ) Να γίνεται τεράστια διαφήμιση εδώ του πόσο αξίζει ο Ντίνος πόσο σπουδαίος συγγραφέας είναι, που δεν είναι παρα υποσχέσεις πρός κάθε κατεύθυνση και φυσικά πρός το ΟΞΥ για εμπορικές επιτυχίες.

 

Αν λοιπόν ο Ίσαρης (που δεν βλέπω να έχει την παραμικρή σχέση ουτε με τον δεύτερο), κατάφερε την έκδοση του βιβλίου του με κομπίνα και πίεση, τότε μου γεννάται εμένα τουλάχιστον, εύλογα το ερώτημα: Στον Ντίνο που ξέρει τόσο κόσμο, και πιέζει το ΟΞΥ απείρως περισσότερο με όλους τους θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους, γιατί δεν ενέδωσαν και σ'αυτόν για να τον ξεφορτωθούν;

 

Παρατήρησα επίσης κάτι σημαντικό στα γραφόμενα. Ο Ισαρης, όχι μόνο δεν παρακάλεσε, ρισκάρισε ακόμη και την υπογραφή του συμβολαίου του για την Ενεργονία με το ΟΞΥ προκειμένου να ΜΗΝ υπογράψει τις δεσμεύσεις για τις οποίες τώρα ο Ντίνος σκάει. Υπάρχει κραυγαλέα διαφορά θέσης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό σιωπής (που οφείλοταν στη στρατιωτική θητεία και τη πνευματική της στειρότητα κατά κύριο λόγο), θα μου επιτρέψετε ένα μικρό σχόλιο.

 

Το όλο θέμα του διαγωνισμού, εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο που θα χαρακτήριζα, "αντιεπαγγελματισμό των κυρίαρχων στην ελληνική λογοτεχνία". Είναι σαφές, ότι τα πλαίσια στα οποία κινούμαστε όλοι οι συγγραφείς στην Ελλάδα, είναι αντιεπαγγελματικά, άδικα και λειτουργούν με έναν παρανοϊκό αυθορμητισμό. Σε κυρίαρχες και κομβικές θέσεις βρίσκονται άνθρωποι χωρίς καμία παιδεία ή εξειδίκευση πάνω στο θέμα, που μπλοκάρουν κάθε πρωτοπόρα εξέλιξη. Ως συγγραφείς έχουμε φτάσει να εξαρτιόμαστε από τη γραμματέα του εκδοτικού οίκου, που θα μιλήσει με αγένεια, άσχετη πάνω σε οποιοδήποτε ζήτημα και ακόμα και αν καταφέρουμε να την πείσουμε, δεν έχει καμία εξουσία πάνω στο οίκο.

 

Οι εκδοτές είναι εξαφανισμένοι, με μία δικαιολογία οικονομικής κρίσης και το μόνιμο ζήτημα ότι οι Έλληνες δεν διαβάζουν. Κάθε προσπάθεια πνίγεται εν τη γενέση της.

Χαρακτηριστικός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται η λογοτεχνία φαντασίας, σαν αναγκαίο κακό. Το πιο εμπορικό είδος, απλώς αγνοείται από τους εμπόρους, εκτός αν αναγκαστούν από τις συνθήκες να το εισάγουν από έξω. Πολλές φορές το κοινό αναγκάζεται να επιβάλλει κάποιες μεταφράσεις που αλλιώς δεν θα γίνονταν.

 

Τα ίδια και στο συγκεκριμένο διαγωνισμό. Ένας εκδοτικός οίκος, με ασαφής στόχους, με ασαφές περιεχόμενο, με πλήρη νομική ασυλία, δρα χωρίς κανένα νόημα στο απλό παρατηρητή. Το βιβλίο που οι ίδιοι ανέδειξαν πρώτο, δεν εκδίδεται (;). Αντιεπαγγελματισμός σε τέτοιο σημείο που δεν μπορούμε να τον κατανοήσουμε.

 

Οι μόνοι που παρουσιάζουν κάποια δείγματα επαγγελματισμού είναι οι πρωτογενείς παραγωγοί, οι συγγραφείς. Τηρούν ημερομηνίες, δουλεύουν, δεν σπάνε συμβόλαια, τηρούν τους όρους που υπογράφουν και θα έλεγα ότι είναι οι μόνοι που σε αυτό το παρανοϊκό σύστημα, δεν υπολογίζονται. Για έναν εκδοτικό οίκο της Ελλάδας, πιο σημαντική είναι η γραμματέας, παρά ο συγγραφέας του που παίρνει στη όλη αλυσίδα και τα λιγότερα χρήματα. Απλώς απίστευτο.

 

Ίσως τελικά πρέπει να αρχίσουμε να σκεπτόμαστε, οτι οι μόνοι υγειώς και επαγγελματικά σκεπτόμενοι άνθρωποι στο χώρο (οι συγγραφείς) να πάρουμε την αγορά στα χέρια μας. Ένας συγγραφικός εκδοτικός οίκος... Από αυτά που βλέπω, ο ανταγωνισμός από το παραδοσιακό σύστημα δεν θα ήταν πολύ μεγάλος (όσο και να πεις, η αλήθεια είναι ότι μία γραμματέας δεν θα γράψει τελικά).

Link to comment
Share on other sites

..........Όταν δε ήρθε δευτεροτρίτος έκανε ποστ και μας ζητούσε να τον ξαναγράψουμε για να έχει το φόρουμ 2 νικητές.

 

Γνωρίζοντας λοιπόν τη σοβαρότητά του συμπεραινούμε ότι εκδόθηκε επειδή (τα σενάρια παρακάτω είναι πιθανές εκδοχές)

α) ενόχλησε τόσο το οξύ που έβγαλαν το βιβλίο του για να ησυχάσουν

β) έστελνε λίστες με υπογραφές (που είχε βάλει ο ίδιος) για να βγάλουν το βιβλίο του

γ) τους υποσχέθηκε και δεύτερο πιο εμπορικό (ίσως εκείνο με την China Blue που σήκωνε στο blog του) αν έβγαζαν το πρώτο του.

ενώ τον έχω ικανό να έχει βάλει και λόγια για τον Ντίνο επειδή έχει πικαριστεί με το φόρουμ.

 

Όποιος δε με πιστεύει ας τσεκάρετε τα ποστ από το προφίλ του.

Το άτομο το γνωρίζουμε και, αν δεν μας πιστεύεις, διάβασε η ίδια για τη περιπτωσάρα πρόκειται. Και, δεδομένου του δοκιμίου του περί ενεργονίας, πάρε ένα τόπικ του εν λόγω κυρίου για να δεις ότι από ενέργεια δεν...

 

Διάβασα αρκετά ποστ στα λινκ που μου έδωσες. Δεν βρήκα κάτι που να δείχνει αυτά που γράφεις. Δεν τα διάβασα όλα όμως από αυτά της πρώτης σελίδας της λιστας μου φάνηκε ιδιαίτερα πνευματώδης και μάλιστα πολύ φιλικός και ευγενής. Στο προφίλ του παλι δεν είδα κάτι, δεν γραφει και τίποτα άλλωστε. Όσο γι' αυτό με την ενέργεια στο λινκ που έδωσες πρέπει να σου πώ ότι ο τύπος είναι μάλλον προφητικός. Εψαξα λιγο για ενεργειακά έργα στη Σαχάρα και βρήκα αμέσως αυτό: Sahara Forest project.

 

Απο την αρχή μου κέντρισε την περιέργεια όλη αυτή η ιστορία που έχετε ανοίξει στο παρόν τόπικ και έτσι όταν έπεσε το μάτι μου διάβασα όλο το τοπικ με την παρουσίαση του βιβλίου του στο e-steki. Λοιπόν πρέπει να πω ότι δυσκολεύομαι πόλύ να κατευθυνθώ στα σενάρία που αναφέρεις παραπάνω. Πραγματικά δεν βλέπω κανένα μυστήριο με τον τύπο. Είναι προφανές ότι εκδόθηκε με το σπαθί του όπως και ότι δεν ξέρει κανέναν πουθενά. Δηλαδή τί θα αρχίσουμε να λέμε; Πως στον τεράστιο εκδοτικό που έχει υπογράψει τώρα, κι εκείνους με κομπίνα τους έριξε; Κατι τέτοιο θα με χαρακτήριζε εμένα τουλάχιστον για αφελή το λιγότερο. Εντάξει καταλαβαίνω να έχουν στεναχωρηθεί οι φίλοι του Ντίνου που δεν εκδόθηκε όμως τα σενάρία που αναφέρεις μάλλον εκθέτουν τον Ντίνο, αφού εγώ τουλάχιστον, σαν εξωτερικός παρατηρητής βλέπω να ισχύουν για τον Ντίνο. Δηλαδή βλέπω να

 

α) Ενοχλεί συστηματικά το ΟΞΥ απ'όσο διαβάζω στο παρόν τοπικ.

β) Να γίνεται κίνηση μπουκοτάζ του ΟΞΥ και συντονισμένης δράσης πολλών για να εκδώσουν το βιβλίο του και

γ) Να γίνεται τεράστια διαφήμιση εδώ του πόσο αξίζει ο Ντίνος πόσο σπουδαίος συγγραφέας είναι, που δεν είναι παρα υποσχέσεις πρός κάθε κατεύθυνση και φυσικά πρός το ΟΞΥ για εμπορικές επιτυχίες.

 

Αν λοιπόν ο Ίσαρης (που δεν βλέπω να έχει την παραμικρή σχέση ουτε με τον δεύτερο), κατάφερε την έκδοση του βιβλίου του με κομπίνα και πίεση, τότε μου γεννάται εμένα τουλάχιστον, εύλογα το ερώτημα: Στον Ντίνο που ξέρει τόσο κόσμο, και πιέζει το ΟΞΥ απείρως περισσότερο με όλους τους θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους, γιατί δεν ενέδωσαν και σ'αυτόν για να τον ξεφορτωθούν;

 

Παρατήρησα επίσης κάτι σημαντικό στα γραφόμενα. Ο Ισαρης, όχι μόνο δεν παρακάλεσε, ρισκάρισε ακόμη και την υπογραφή του συμβολαίου του για την Ενεργονία με το ΟΞΥ προκειμένου να ΜΗΝ υπογράψει τις δεσμεύσεις για τις οποίες τώρα ο Ντίνος σκάει. Υπάρχει κραυγαλέα διαφορά θέσης.

Διαβάζοντας το e-στέκι συμπεραίνω ότι τελικά έγινε το (γ) και μετά τους κρέμασε κιόλας για καλύτερο συμβόλαιο. Εκεί του βγάζω το καπέλο του παλιόφιλου του Dune (επίσης τα περί προφητειών μπορείς να τα αναφέρεις και στο egoverment που εκθέτει κατά καιρούς ο συγγραφέας τις απόψεις του υπό μορφή νουθεσίας σε υπουργούς)

 

Τώρα, για τον Ντίνο, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!!! Διεκδικεί τα δικαιώματά του, όπως οφείλει να κάνει ο κάθε επαγγελματίας. Αν και το δικό σου βιβλίο φάει τα ίδια στον μεγάλο εκδοτικό που σε έχει υπογράψει (αν θυμάμαι καλά) να σε δω τι παρενοχλήσεις έχεις να ρίξεις σε γραμματείς, υπευθύνους εκδόσεων, διορθωτές, τυπογράφους και όσους άλλους απαρτίζουν τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

Link to comment
Share on other sites

τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

 

δώσε!!! Τρελοκομεία από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο...:loughbounce:

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

 

δώσε!!! Τρελοκομεία από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο...:loughbounce:

 

Η αλήθεια είναι μια και θα την πώ απερίφραστα. Αν το γραπτό αξίζει διαπραγματεύεσαι. Και με μαλακισμένες γραμματείς και με το Θεό και με τον διάβολο τον ίδιο. Αν δεν αξίζει τρώς σκατά. Ολα τα άλλα είναι μαλακίες για να περνάει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

 

δώσε!!! Τρελοκομεία από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο...:loughbounce:

Τρελοκομεία διότι καταλήγουν ελάχιστοι άνθρωποι να συντονίζουν όλη την παραγωγή - με τις καθυστερήσεις και τα προβλήματα που προκύπτουν με εξωτερικούς συνεργάτες. Έχω ακούσει περιπτώσεις που βιβλίο δεν έβγαινε επειδή, κάπου στις διορθώσεις το βιβλίο παράπεσε σε ένα γραφείο εκδοτικού και ψάχνανε όλοι να το βρούνε (όχι ότι τέτοια δεν γίνονται και σε άλλες, αντίστοιχες επιχειρήσεις που λειτουργούν με παρόμοιες συνθήκες)

Link to comment
Share on other sites

τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

 

δώσε!!! Τρελοκομεία από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο...:loughbounce:

 

Η αλήθεια είναι μια και θα την πώ απερίφραστα. Αν το γραπτό αξίζει διαπραγματεύεσαι. Και με μαλακισμένες γραμματείς και με το Θεό και με τον διάβολο τον ίδιο. Αν δεν αξίζει τρώς σκατά. Ολα τα άλλα είναι μαλακίες για να περνάει η ώρα...

Αντιφάσκεις melissoula. Τη μια λες ότι ο Ντίνος δεν πρέπει να το παλεύει, την άλλη ότι αν πιστεύεις στο γραπτό σου πρέπει να το κυνηγήσεις. Τα ίδια έκανε στο παρελθόν και ο φίλος μας ο Dune (Ίσαρης) ίσως για αυτό και να μη σε προβληματίζουν τα ποστ του.

Εκτός κι αν υπονοείς ότι ένα μυθιστόρημα με όλα τα φόντα να γίνει μπεστ σέλλερ μόνο λόγω θέματος που βγήκε πρώτο σε διαγωνισμό (και που αποκλείεται να έχεις διαβάσει εκτός κι αν είσαι μέσα στο Οξύ ή πολύ παλιό μέλος που είχες προλάβει κάποια αποσπάσματα στη Βιβλιοθήκη) δεν αξίζει ντε φάκτο και απορώ από που ανάγεις αυτό το συμπέρασμα. Μήπως επειδή είναι φανταστικό και δεν είναι ποιοτικό (που φανταστικό δεν είναι, είναι ιστορικό μυθιστόρημα μυστηρίου με βάση τις ταμπέλες της αγοράς) ή μήπως... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο και, αν ισχύει τελικά ο παραπάνω συλλογισμός, τί ακριβώς κάνεις εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

τα σύγχρονα τρελοκομεία που αποτελούν εκδοτικούς οίκους (όπως σωστά αναφέρει και ο φίλτατος Σάββας)

 

δώσε!!! Τρελοκομεία από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο...:loughbounce:

 

Η αλήθεια είναι μια και θα την πώ απερίφραστα. Αν το γραπτό αξίζει διαπραγματεύεσαι. Και με μαλακισμένες γραμματείς και με το Θεό και με τον διάβολο τον ίδιο. Αν δεν αξίζει τρώς σκατά. Ολα τα άλλα είναι μαλακίες για να περνάει η ώρα...

 

Πρώτον:

 

Το γραπτό του Ντίνου αξίζει. Όχι επειδή το έχω διαβάσει και το γνωρίζω, όχι επειδή είμαι θαυμαστής του, όχι επειδή τον υπερασπίζομαι αλλά επειδή το γραπτό του κέρδιζε την πρώτη θέση στον κωλοδιαγωνισμό άρα αξίζει.

 

Δεύτερον:

 

Πολλά από τα αγαπημένα μας βιβλία (ειδικά του Φανταστικού) είχαν απορριφθεί πριν τελικά πέσουν στα σωστά χέρια. Δεν μπορείς να πεις ότι επειδή δεν τα ήθελε ο πρώτος ή ο δεύτερος στην τελική δεν άξιζαν και πως οι συγγραφείς έπρεπε να φάνε σκατά ούτε και πως ήταν αναγκαία η διαπραγμάτευση μιας και ήταν άξια γραπτά. Είναι θέμα επαγγελματισμού και κατά πόσο σοβαρά παίρνει ο κάθε εκδότης τον εαυτό του.

 

Link to comment
Share on other sites

μου φάνηκε ιδιαίτερα πνευματώδης και μάλιστα πολύ φιλικός και ευγενής. Στο προφίλ του παλι δεν είδα κάτι, δεν γραφει και τίποτα άλλωστε.

 

Απο την αρχή μου κέντρισε την περιέργεια όλη αυτή η ιστορία που έχετε ανοίξει στο παρόν τόπικ και έτσι όταν έπεσε το μάτι μου διάβασα όλο το τοπικ με την παρουσίαση του βιβλίου του στο e-steki. Λοιπόν πρέπει να πω ότι δυσκολεύομαι πόλύ να κατευθυνθώ στα σενάρία που αναφέρεις παραπάνω. Πραγματικά δεν βλέπω κανένα μυστήριο με τον τύπο. Είναι προφανές ότι εκδόθηκε με το σπαθί του όπως και ότι δεν ξέρει κανέναν πουθενά. Δηλαδή τί θα αρχίσουμε να λέμε; Πως στον τεράστιο εκδοτικό που έχει υπογράψει τώρα, κι εκείνους με κομπίνα τους έριξε; Κατι τέτοιο θα με χαρακτήριζε εμένα τουλάχιστον για αφελή το λιγότερο. Εντάξει καταλαβαίνω να έχουν στεναχωρηθεί οι φίλοι του Ντίνου που δεν εκδόθηκε όμως τα σενάρία που αναφέρεις μάλλον εκθέτουν τον Ντίνο, αφού εγώ τουλάχιστον, σαν εξωτερικός παρατηρητής βλέπω να ισχύουν για τον Ντίνο. Δηλαδή βλέπω να

 

α) Ενοχλεί συστηματικά το ΟΞΥ απ'όσο διαβάζω στο παρόν τοπικ.

β) Να γίνεται κίνηση μπουκοτάζ του ΟΞΥ και συντονισμένης δράσης πολλών για να εκδώσουν το βιβλίο του και

γ) Να γίνεται τεράστια διαφήμιση εδώ του πόσο αξίζει ο Ντίνος πόσο σπουδαίος συγγραφέας είναι, που δεν είναι παρα υποσχέσεις πρός κάθε κατεύθυνση και φυσικά πρός το ΟΞΥ για εμπορικές επιτυχίες.

 

Αν λοιπόν ο Ίσαρης (που δεν βλέπω να έχει την παραμικρή σχέση ουτε με τον δεύτερο), κατάφερε την έκδοση του βιβλίου του με κομπίνα και πίεση, τότε μου γεννάται εμένα τουλάχιστον, εύλογα το ερώτημα: Στον Ντίνο που ξέρει τόσο κόσμο, και πιέζει το ΟΞΥ απείρως περισσότερο με όλους τους θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους, γιατί δεν ενέδωσαν και σ'αυτόν για να τον ξεφορτωθούν;

 

Παρατήρησα επίσης κάτι σημαντικό στα γραφόμενα. Ο Ισαρης, όχι μόνο δεν παρακάλεσε, ρισκάρισε ακόμη και την υπογραφή του συμβολαίου του για την Ενεργονία με το ΟΞΥ προκειμένου να ΜΗΝ υπογράψει τις δεσμεύσεις για τις οποίες τώρα ο Ντίνος σκάει. Υπάρχει κραυγαλέα διαφορά θέσης.

 

για τα σχόλια σε bold κυριως...

1.Πολύ φιλικος και ευγενικός;O τύπος κατάφερε κάτι που ελάχιστοι(μετρημένοι στα δάκτυλα και δακτυλοδεικτούμενοι) κατάφεραν τόσα χρόνια στο φόρουμ,να φάει μπαν.

2.Πού ειναι προφανές;Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο υπέρ του σπαθιού του όπως ούτε υπέρ καποιας κομπίνας.Ισως ξέρεις 2 πράγματα παραπάνω...(όπως ότι δεν γνώρισε ποτέ κανέναν στη ζωη του!:o)

3.Υπέγραψε με τεράστιο εκδοτικό οικο;Ποιόν;Και το Οξυ,δεν το σκεφτηκε το καημένο το Οξυ;

4.Ο Ντινος περιμενε μεχρι να περάσουν οι προθεσμιες και μετά επικοινωνουσε να δει τι παιζει.Αυτό δειχνει ενδιαφέρον του ενος από τους συνεργαζομενους.Πάντού έτσι γινεται και έτσι πρεπει να γινεται.Μονο η τελευταία του επίσκεψη ηταν επεισοδιακή αλλά πέρα από το ότι είχε φτασει στα ορια του,ΜΙΑ φορα δεν είναι "συστηματικά".

5.Σιγά την κίνηση μπουκοτάζ επειδη είπαν κάποιοι ότι δεν θα ξαναπάρουν απο Οξυ και το πρότειναν και σε άλλους.Σε πολλά άλλα τόπικ προτείνονται και προωθούνται αρκετά βιβλία του οικου συν το ότι το ίδιο το τοπικ ήταν διαφήμιση (διαγωνισμού) του οικου.Αλλοι προτεινουν ΟΞΥ άλλοι όχι.

6.Τη συντονισμένη δράση που την ειδες και ποιος τη συντονίζει τελικά;

7.Στις πρώτες σελιδες περιμένουν αποτελέσματα,μετά τον συγχαίρονται για τη νικη,μετα γίνεται προσπάεθια για υπομονή και τελικά υπάρχει απογοητευση για την μη τηρηση της συμφωνίας.Τα συγχαρητήρια δεν είναι διαφήμιση(εξαλλου πήγαν και στον τριτο αρκετα),πόσο μάλλον τεράστια.

8.Ο Ντινος δεν ξέρει κόσμο,δεν μπορεί να βρει δουλεια,δυσκολεύεται να βρει παρέα ακομη και για καφέ!Επίσης δεν έχει χρημα,δουλεια,προσβαση στην Αθηνα κτλ.Με τι να πιέσει το Οξύ;Εδώ έχει αθετήσει το Οξυ τη συμφωνία και πάλι τρεχει από πίσω τους...Ακου άπειρη πίεση!Θα πηδηχτώ από το παράθυρο.

9.Αν απλά κάποια μελη που εκφράζουν σε ένα τυχαιο φορουμ(όπου έχει δημιουργήσει μάλιστα αρκετές εντάσεις ο Ντινος) την ηθική συμπαράσταση τους ειναι "ο πολύς κοσμος" του Ντινου,τοτε ο "πολύ φιλικός και ευγενής" Ισάρης θα πρέπει να έχει πολύ περισσότερους φίλους.Ηδη μάλιστα στο παρόν τοπικ φαίνεται να έχει 2 φανατικούς,χώρια τα αρκετά μέλη που τον συνεχάρηκαν,χώρια όποιος τον προώθησε πχ ποστάροντας συνέντευξή του και εξώφυλλο του βιβλίου του.

10.Που ξέρεις αν δεν παρακάλεσε βρε;Μπορεί να παρακάλεσε στην αρχή και μετά να πίεσε.Αν και ειπες ότι ο Χατζηγιώργης πιεζει(με το "τι νεα ρε παιδια,θα με εκδοσετε;":tongue:) κι όχι ο Ισαρης,σορρυ.

11.Συμφωνούμε,άλλο 1η θεση,άλλο 3η.Αλλο χρυσο,άλλο μπρουτζινο...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι απλούστατα με την αλλαγή στο Οξυ αλλαξαν γνωμη σχετικά με τους νικητές.Αυτό είναι άκρως αντιεπαγγελματικό αλλά αυτα συμβαίνουν στο Ελλαδισταν.Πάντως και το βιβλιο που βγάλανε αμφιβάλλω αν θα πουλήσει τοσο ωστε να αξιζει η αδικια με το βιβλιο της πρωτης θεσης...Κι αν δεν τους άρεσε τελικα θα μπορούσα να πουν στο συγγραφέα οτι δεν θα το βγαλουν τελικα ποτε και να παει αλλού το βιβλιο του.

Link to comment
Share on other sites

melissoula (με το άγνωστο μικρό όνομα και το Not telling φύλο), ήμουν αυτός που ανέβασε εδώ τη συνέντευξη του Dune/Ίσαρη (θα αρκεστώ σ' αυτά τα δύο και θα παραλείψω τα άλλα δύο nicks του) όταν την πέτυχα τυχαία σε ένα περιοδικό. Όποιος τη διαβάσει, σίγουρα θα βρει και σημεία τα οποία δεν φανερώνουν μόνο το έργο, αλλά και τον άνθρωπο. Τα συμπεράσματα δικά σας και δεν πρόκειται να κάνω κανένα άλλο σχόλιο πάνω σ' αυτό.

 

Και, melissoula (με την υπογραφή στον μεγάλο εκδοτικό όπως ακριβώς και ο Dune/Ίσαρης -συγχαρητήρια και στους δύο), μια φιλική συμβουλή από συγγραφέα προς συγγραφέα:

Όταν φτιάχνουμε έναν φανταστικό χαρακτήρα (ή... δύο) και θέλουμε οι... αναγνώστες να μπορέσουν να μπουν μέσα στο... παραμύθι μας, πρέπει να τον κάνουμε να δείχνει αληθινός. Να δείχνει ότι έχει ζωή και έξω απ' το χαρτί. Ότι υπάρχει και όταν οι αναγνώστες δεν τον παρακολουθούν. Αλλιώς δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου πειστικός. Και όταν δεν έχουμε καμία συναίσθηση του πόσο χάρτινος φαίνεται ένας χαρακτήρας μας, τότε μόνο δύο τινά μπορούν να συμβαίνουν.

 

α) Δεν έχουμε ιδέα πώς να γράφουμε.

β) Ξέρουμε μια χαρά να γράφουμε, αλλά απλώς υποτιμάμε (ενίοτε συστηματικά) τη νοημοσύνη των... αναγνωστών.

 

Αλίμονο στον συγγραφέα (ή στον "συγγραφέα") που νομίζει ότι οι αναγνώστες (ή οι "αναγνώστες") τρώνε κουτόχορτο. Ειδικά εκείνοι που το έχουν δει το έργο πάνω από μία φορά.

Αυτά. Γιατί τον τελευταίο καιρό διαβάζω ένα πολύ κακογραμμένο παραμύθι.

 

Μπορείς να αγνοήσεις μια χαρά τη συμβουλή μου.

Αλλά αυτό δεν θα αλλάξει ούτε την αξία της και, κυρίως, ούτε την πραγματικότητα.

 

Μιχάλης Μανωλιός (male)

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Αντιφάσκεις melissoula. Τη μια λες ότι ο Ντίνος δεν πρέπει να το παλεύει, την άλλη ότι αν πιστεύεις στο γραπτό σου πρέπει να το κυνηγήσεις. Τα ίδια έκανε στο παρελθόν και ο φίλος μας ο Dune (Ίσαρης) ίσως για αυτό και να μη σε προβληματίζουν τα ποστ του.

Εκτός κι αν υπονοείς ότι ένα μυθιστόρημα με όλα τα φόντα να γίνει μπεστ σέλλερ μόνο λόγω θέματος που βγήκε πρώτο σε διαγωνισμό (και που αποκλείεται να έχεις διαβάσει εκτός κι αν είσαι μέσα στο Οξύ ή πολύ παλιό μέλος που είχες προλάβει κάποια αποσπάσματα στη Βιβλιοθήκη) δεν αξίζει ντε φάκτο και απορώ από που ανάγεις αυτό το συμπέρασμα. Μήπως επειδή είναι φανταστικό και δεν είναι ποιοτικό (που φανταστικό δεν είναι, είναι ιστορικό μυθιστόρημα μυστηρίου με βάση τις ταμπέλες της αγοράς) ή μήπως... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο και, αν ισχύει τελικά ο παραπάνω συλλογισμός, τί ακριβώς κάνεις εδώ μέσα;

 

Εγώ δεν ξέρω τί έγραψε ο Ντίνος, ξέρω ότι το ΟΞΥ τον φτύνει, και ότι τόσα χρόνια δεν έχει εκδόσει ένα βιβλίο. Ξέρω επίσης ότι δέχτηκε εξευτελιστικούς όρους απο το ΟΞΥ με τους οποίους τώρα ολοι μαζί ασχολείστε πώς να τονε γλυτώσετε. Αυτά όλα είναι γραμμένα σ'αυτό το τοπικ. Οσο για το αν αντιφάσκω, δεν νομίζω να είπα πουθενά οτι όποιος πιστεύει στο γραπτό του πρέπει να το κυνηγάει ες αεί ότι και άν του λένε. Εσύ μιλάς για μπεστ σελλερ, εγώ όμως άλλα βλέπω απο την συμπεριφορά του Ντίνου. Βλέπω ότι το ξεπούλησε με 7% στο ΟΞΥ, με τους χειρότερους όρους, το υποτιθέμενο μπεστ σέλλερ γλύφοντας μπας και τον εκδώσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε παιδιά, τι πλάκα που έχει ο υδραυλικός... έχει πραγματικά πολύ γέλιο να τον αφήνεις να νομίζει ότι σε κοροϊδεύει και να τον βλέπεις να ξεφτιλίζεται, ομολογώ πως το διασκεδάζω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αντιφάσκεις melissoula. Τη μια λες ότι ο Ντίνος δεν πρέπει να το παλεύει, την άλλη ότι αν πιστεύεις στο γραπτό σου πρέπει να το κυνηγήσεις. Τα ίδια έκανε στο παρελθόν και ο φίλος μας ο Dune (Ίσαρης) ίσως για αυτό και να μη σε προβληματίζουν τα ποστ του.

Εκτός κι αν υπονοείς ότι ένα μυθιστόρημα με όλα τα φόντα να γίνει μπεστ σέλλερ μόνο λόγω θέματος που βγήκε πρώτο σε διαγωνισμό (και που αποκλείεται να έχεις διαβάσει εκτός κι αν είσαι μέσα στο Οξύ ή πολύ παλιό μέλος που είχες προλάβει κάποια αποσπάσματα στη Βιβλιοθήκη) δεν αξίζει ντε φάκτο και απορώ από που ανάγεις αυτό το συμπέρασμα. Μήπως επειδή είναι φανταστικό και δεν είναι ποιοτικό (που φανταστικό δεν είναι, είναι ιστορικό μυθιστόρημα μυστηρίου με βάση τις ταμπέλες της αγοράς) ή μήπως... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο και, αν ισχύει τελικά ο παραπάνω συλλογισμός, τί ακριβώς κάνεις εδώ μέσα;

 

Εγώ δεν ξέρω τί έγραψε ο Ντίνος, ξέρω ότι το ΟΞΥ τον φτύνει, και ότι τόσα χρόνια δεν έχει εκδόσει ένα βιβλίο. Ξέρω επίσης ότι δέχτηκε εξευτελιστικούς όρους απο το ΟΞΥ με τους οποίους τώρα ολοι μαζί ασχολείστε πώς να τονε γλυτώσετε. Αυτά όλα είναι γραμμένα σ'αυτό το τοπικ. Οσο για το αν αντιφάσκω, δεν νομίζω να είπα πουθενά οτι όποιος πιστεύει στο γραπτό του πρέπει να το κυνηγάει ες αεί ότι και άν του λένε. Εσύ μιλάς για μπεστ σελλερ, εγώ όμως άλλα βλέπω απο την συμπεριφορά του Ντίνου. Βλέπω ότι το ξεπούλησε με 7% στο ΟΞΥ, με τους χειρότερους όρους, το υποτιθέμενο μπεστ σέλλερ γλύφοντας μπας και τον εκδώσουνε.

Δηλαδή εσύ, στη θέση του τι θα έκανες; Δε θα υπόγραφες το 7%; Δε θα έψαχνες άλλον εκδότη αφού ο αρχικός εκδότης σου σου κάνει νερά; Γιατί έξω από τον χορό όλοι χορευταράδες είναι.

 

Α ρε παιδιά, τι πλάκα που έχει ο υδραυλικός... έχει πραγματικά πολύ γέλιο να τον αφήνεις να νομίζει ότι σε κοροϊδεύει και να τον βλέπεις να ξεφτιλίζεται, ομολογώ πως το διασκεδάζω πολύ!

Κάτσε Σποκ, με μπερδεύεις. Ξενοδοχοϋπάλληλος δεν ήταν; Πότε έγινε υδραυλικός;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..