Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Θερμά συγχαρητήρια κι από μένα στον Dune, αλλά, αν και τον θυμάμαι ως nickname, τώρα ψάχνω και δεν τον βρίσκω. Πώς γίνεται αυτό; Κάνω κάτι λάθος ή απλώς έχει εξαφανιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Guest gpap
O Dune έχει γίνει ban.

 

Έχετε δυο συγγραφείς στην νικήτρια τριάδα του διαγωνισμού του ΟΞΥ και τον ένα τον κάνατε μπάν?! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μασάμε. Την επόμενη φορά πάμε για το τρία στα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δυο συγγραφείς στην νικήτρια τριάδα του διαγωνισμού του ΟΞΥ και τον ένα τον κάνατε μπάν?! :beerchug:

 

1. Το θέμα αφορά τη διεύθυνση του φόρουμ η οποία αναγκάστηκε να τον αποκλείσει.

2. Ακόμα και Νομπελίστας να ήταν, αν έπρεπε να αποκλειστεί από το φόρουμ, θα αποκλειόταν.

3.  :beerchug:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Guest gpap
Δεν μασάμε. Την επόμενη φορά πάμε για το τρία στα τρία.

 

Αυτή τη φορά πάντως έχετε ένα στα τρία αφού τον άλλο τον κάνατε μπάν :beerchug: Αλλιώς θα πρέπει να τον κάνετε ξε-μπάν και μάλιστα να τον ξαναπροσκαλέσετε στο φόρουμ σας, ειδικά τόσοι που του στέλνετε συγχαρητήρια. Αν μή τι άλλο για να σας ευχαριστήσει κι εκείνος; :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά πάντως έχετε ένα στα τρία αφού τον άλλο τον κάνατε μπάν :beerchug: Αλλιώς θα πρέπει να τον κάνετε ξε-μπάν και μάλιστα να τον ξαναπροσκαλέσετε στο φόρουμ σας, ειδικά τόσοι που του στέλνετε συγχαρητήρια. Αν μή τι άλλο για να σας ευχαριστήσει κι εκείνος; :beerchug:

 

Θα το σκεφτούμε σοβαρά. Αλλά νομίζω πως έχει ήδη δει και τα συγχαρητήρια και μπορεί να απαντήσει κιόλας... οπότε η συζήτηση περί ban ενός άλλου μέλους, ειδικά από ένα τόσο... νέο μέλος όπως εσύ,  είναι περιττή... :whistling:

 

Συγχαρητήρια κι από μένα, btw.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλώσω ότι το συγκεκριμένο topic είναι το πιο τέλειο όλου του sff.

 

Προτείνω σε κάθε καινούριο μέλος (όπως είμαι και εγώ) να το διαβάσει από την αρχή. Μέσα του βρίσκονται όλη η εξέλιξη που είχε ο διαγωνισμός.

 

1. Ενημέρωση

2. Δυσπιστία στην αρχή

3. Δουλειά στη συνέχεια

4. Ελπίδες

5. Αγωνία για το αποτέλεσμα

6. Τραγική ανυπομονησία

6. Η τελική επιτυχία

7. Ίντριγκα (το πιο άσχετο και πρόσφατο).

 

Συγχαρητήρια σε όσους έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό, καλή συνέχεια στους νικητές (αλλά ελπίζω και στους "απογοητευμένους") και πάνω απ' όλα συγχαρητήρια στο topic.

 

Απλώς μία περιττή σημείωση, σε κάθε διαγωνισμό ο πραγματικός νικητής είναι ο χαμένος, που πείσμωσε και στη συνέχεια τα έδωσε όλα για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest gpap
Αλλά νομίζω πως έχει ήδη δει και τα συγχαρητήρια και μπορεί να απαντήσει κιόλας... οπότε η συζήτηση περί ban ενός άλλου μέλους, ειδικά από ένα τόσο... νέο μέλος όπως εσύ, είναι περιττή... :whistling:

 

Με κάθε σεβασμό σαν καινούργιο μελος, επειδή απ' ότι φαίνεται το φορουμ σας έχει ιδιαίτερες ιδιότητες, πώς μπορεί να απαντήσει στις ευχαριστίες σας ο χρήστης αυτός αφού δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης;

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε σεβασμό σαν καινούργιο μελος, επειδή απ' ότι φαίνεται το φορουμ σας έχει ιδιαίτερες ιδιότητες, πώς μπορεί να απαντήσει στις ευχαριστίες σας ο χρήστης αυτός αφού δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης;

Εγώ στη θέση του θα έκανα ένα από τα παρακάτω:

Θα έστελνα email σε όποια μέλη το έχουν δημοσιοποιήσει.

Θα εξέφραζα τις ευχαριστίες μου στο προσωπικό blog μου.

Θα άνοιγα ένα thread στο δικό μου φόρουμ και θα έλεγα ευχαριστώ εκεί.

Θα ζητούσα από έναν φίλο μου στο sff να εκφράσει εκ μέρους μου τις ευχαριστίες μου.

Αν ήταν τόσο σημαντικό για μένα αυτό το φόρουμ, θα ζητούσα ίσως μια δεύτερη ευκαιρία από τους admins.

Αυτό που δε θα έκανα πάντως, θα ήταν να φτιάξω ένα νέο nickname και να μπω, μια και αυτό αντιβαίνει ξεκάθαρα τους κανόνες του φόρουμ. Υποθέτω ότι δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να εκδηλώσω μεταμέλεια, όταν με την πρώτη μου ενέργεια ξαναπαραβιάζω τους κανόνες...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Ντίνο αλλά και στους άλλους δύο νικητές. Και εις ανώτερα! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα λοιπόν στους δύο νικητές (well done, Dinos! :D )

 

Αυτό που είναι πιο εντυπωσιακό απ' όλα, κατά την γνώμη μου, είναι αυτό που έχει καταφέρει να δημιουργήσει αυτό το forum εδώ. Αυτή η ιντερνετική κοινότητα συγγραφέων και φίλων της λογοτεχνίας, που έχει μπορέσει να διατηρηθεί και να προχωρά δημιουργικά, χωρίς να τιναχτεί στον αέρα από μικρότητες, εγωισμούς και αδυναμίες στην επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων - φαινόμενα που τόσο συχνά τα βλέπουμε γύρω μας.

 

Μπράβο σε όλους, και εις άλλα ωραία...

 

:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

:oops:

 

Αγαπητέ Ντίνο,

τα θερμά μου συγχαρητήρια, καλή αρχή και πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θερμά συγχαρητήρια στους νικητές κι εύχομαι και στους υπόλοιπους από εμάς τέτοιες επιτυχίες στο μέλλον...είχα σκοπό να στείλω κι εγώ αλλά λόγω δουλειάς και σπουδών δεν πρόλαβα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στη χθεσινή sff συνάντηση Πάτρας, κυκλοφόρησε η φήμη ότι οι νικητές είχαν νέα από το Οξύ. Ντίνο; Για πες.

Link to comment
Share on other sites

Στη χθεσινή sff συνάντηση Πάτρας, κυκλοφόρησε η φήμη ότι οι νικητές είχαν νέα από το Οξύ. Ντίνο; Για πες.

Λέτε; Γιατί μαύρα σύννεφα με έχουν πλακώσει τελευταία και λέω πως κάτι θα πάει στραβά για να μην αλλάξει η μοίρα μου.

 

Έφυγε όλος ο Σεπτέμβριος και δεν είχα κανένα νέο. Έστειλα πριν μια εβδομάδα ένα e-mail στο οποίο δεν είχα καμία απάντηση. Έχω μια φοβία να μιλώ σε ξένους στο τηλέφωνο, και λέω μόλις χτυπήσει ο Οκτώβριος 15 να τους πάρω και ένα τηλέφωνο. Μήπως λοιπόν να εκλάβω τις φήμες σαν κάτι ευοίωνο;

 

(Στο ίδιο κλίμα, αν θυμάστε είχα στείλει κάτι και στον Λιβάνη. Μου είχε έρθει και συμφωνητικό πως για ένα εξάμηνο, μέσα στο οποίο θα απαντούσαν, δεν έπρεπε να στείλω το πόνημα πουθενά αλλού. Το εξάμηνο έληξε αρχές Αυγούστου. Καμία ειδοποίηση. Μαύρα τα σύννεφα.)

Link to comment
Share on other sites

Damn. Ράδιο αρβύλα ήταν. Ε κοίτα τώρα αρχίζει η σεζόν. Αν πάντως έχει παρέλθει η ημερομηνία που σου είχαν πει απ' το Οξύ πάρτους τηλ και ρώτα τους. Σιγά.

Link to comment
Share on other sites

(Στο ίδιο κλίμα, αν θυμάστε είχα στείλει κάτι και στον Λιβάνη. Μου είχε έρθει και συμφωνητικό πως για ένα εξάμηνο, μέσα στο οποίο θα απαντούσαν, δεν έπρεπε να στείλω το πόνημα πουθενά αλλού. Το εξάμηνο έληξε αρχές Αυγούστου. Καμία ειδοποίηση. Μαύρα τα σύννεφα.)

 

Όσο περισσότερο αργούν τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις γιατί δείχνει ότι το σκέφτονται. (Κατά πάσα πιθανότητα). Το εξάμηνο δεν είχε τηρηθεί ούτε για εμένα.

 

Πάντως ξεκίνα σιγά σιγά να παίρνεις κανένα τηλέφωνο. Αν έχεις κάποια απορία πμ...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επιτέλους, έπειτα απο τόσο καιρό αναμονής, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ανακοινώθηκαν στην ιστιοσελίδα του ΟΞΥ

 

Μπορείτε να δείτε και μόνοι σας

http://www.oxy.gr/community/events.cfm?ID=4384

 

Πρώτος ο δικός μας Ντίνος Χατζηγεωργίου (άντε αυτό είναι δώρο για την σημερινή ονομαστική σου εορτή φίλτατε) με το Η Καρδιά του Δαίμονα

Δεύτερος ο Βασίλης Σπάνδαγος με το Ο Γιάννης με τα λαμπερά μάτια Και άλλες Παράξενες Νουβέλες

και τρίτος ο Ξενοφών Ίσαρης με το Ενεργονεία

 

Το ανωτέρω λίνκ τώρα βγάζει: No web site is configured at this address.

 

Υπέθεσα, πως για κάποιο λόγο αφαίρεσαν μόνο την ανακοίνωση. Αλλά τώρα μου λέει τα ίδια και για το κυρίως σάιτ. Τι σημαίνει αυτό; :cold:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τώρα μου λέει τα ίδια και για το κυρίως σάιτ. Τι σημαίνει αυτό; :cold:

 

Τίποτε, μάλλον. Πέφτει συχνά το συγκεκριμένο. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να ήταν κουκουρούκου τελικά; Αμαρτία είναι. Έχω κάνει χώρο στη βιβλιοθήκη μου για την Καρδιά του Δαίμονα. Τι θα γίνει ντε;

 

Και μια ερώτηση προς τους μη επιτυχόντες:

Σας έχουν επιστρέψει το χειρόγραφο; Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα (εκτός από τον :sparrow: )

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε, μάλλον. Πέφτει συχνά το συγκεκριμένο. Μην ανησυχείς.

 

Και δικαίωθηκα. Σήμερα παίζει το σάιτ

Link to comment
Share on other sites

Electro σου έστειλαν πίσω το χειρόγραφο;

 

Εγώ τυπικά δεν το ξέρω ότι έχασα :rolleyes: , δεν έκαναν καν τον κόπο να στείλουν ένα e-mail όταν βγήκαν τα αποτελέσματα. Σοβαρά, τώρα, δε συνηθίζεται να στέλνουν χειρόγραφα πίσω, ούτε από διαγωνισμούς, ούτε αν το έχεις απλά υποβάλει προς έκδοση. Διεθνής πρακτική. Ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..