Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Νομίζω ότι σε κανένα διαγωνισμό (ακόμη και φωτογραφίας) δεν στέλνουν πίσω αυτά που διαγωνίζονται. Σε μερικούς ίσως να υπάρχει η σημείωση πως όποιος θέλει να τα πάρει πίσω να εσωκλείσει ταχυδρομικά τέλη.

Μην μπουν και σε έξοδα οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Από κάπου μου έφτασε η φήμη πως ίσως στο Οξύ έχει αλλάξει το ιδιοκτησιακό καθεστώς και ο οίκος θα επαναδομηθεί από την αρχή. Αυτός θα ήταν και ο λόγος που δεν είχα νέα μέχρι στιγμής. Το μεσημέρι τους πήρα τηλέφωνο. Η γραμματέας που μου απάντησε δεν γνώριζε τίποτα, ούτε για τον διαγωνισμό δηλαδή. Ο υπεύθυνος απουσίαζε, κράτησαν το όνομα και το τηλέφωνο μου για να με ειδοποιήσουν αργότερα.

 

Αν όμως ισχύει η φήμη, τι σημαίνει αυτό; Πως δεν γεννήθηκε κάτω από τυχερό αστέρι; Το Οξύ άλλαξε κεφάλια όταν ήταν να κερδίσω αυτόν τον διαγωνισμό; Το σύμπαν με είδε να έρχομαι και είπε «Ουπς, πρέπει να κάνω κάτι γρήγορα;»

Link to comment
Share on other sites

δε συνηθίζεται να στέλνουν χειρόγραφα πίσω, ούτε από διαγωνισμούς, ούτε αν το έχεις απλά υποβάλει προς έκδοση. Διεθνής πρακτική.

 

εμένα δύο εκδοτικοί οίκοι πάντως με ρώτησαν με τηλέφωνο (αφού μ'ενημέρωσαν πως δεν μπορούσαμε να συνεργαστούμε) αν ήθελα πίσω το χειρόγραφο! είχα μείνει κάγκελο! τους είπα να τα πετάξουν γιατί είχαν κακό φενγκ σούι αφού απορρίφθηκαν...κι έμειναν αυτοί κάγκελο, κι είμαστε πάτσι τώρα!!!

 

αγαπητέ dino, μην ανησυχείς... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! Αλλά μάλλον θα σου σπάσουν τα νεύρα μέχρι να πάνε καλά...κάνε κάτι άλλο εντωμεταξύ, δώσε ένα περιθώριο χρόνου, ξέρω γω, κανά μήνα να τα στρώσουν οι άνθρωποι τα γραφεία τους, και μετά ξαναπάρε κανά τηλέφωνο. Εντωμεταξύ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς Ντίνο. Το πιο πιθανό είναι το βιβλίο σου να κυκλοφορήσει σε άλλη χώρα με άλλο όνομα. Φυσικά εσύ δεν θα κερδίσεις τίποτα εκτός βέβαια από την πρώτη θέση στον περίφημο αυτό διαγωνισμό του ΟΞΥ την οποία ήδη κατέχεις. Τα κέρδη και τη φήμη του best seller θα τα αποκτήσει κάποιος άλλος. Έπειτα, όταν οι μεγάλοι εκδοτικοί του Ελλαδιστάν σφαχτούν για τα δικαιώματα του βιβλίου, θα το πλασάρουν με την εξής φράση:

 

Ο Μαικ Αραράμπ εισχωρεί στα άδυτα του Μεσσολογγίου και μας αποκαλύπτει τη σκοτεινή φύση του Λόρδου Βύρωνα, του Θεόδωρου Κολωκοτρώνη, της Φιλικής Εταιρίας και των Ναιτών. Μάθετε όσα οι ιστορικοί έκρυβαν για αιώνες καθώς και γιατί προσπάθησαν να αλλάξουν το βιβλίο Ιστορίας της Στ Δημοτικού.

 

Και το βιβλίο θα γίνει την πρώτη εβδομάδα κιόλας best seller

και τον επόμενο χρόνο ταινία υψηλής παραγωγής

και εμείς οι Έλληνες θα λέμε: Κοίτα να δεις οι ξένοι...Γράφουν για την Ελλάδα κι εμείς δεν ξέρουμε την τύφλα μας

κι εσύ θα προσπαθείς μάταια να αποδείξεις ότι είσαι ο αληθινός συγγραφέας αυτού του best seller...

 

Λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς Ντίνο.

 

Είναι στη φύση μου.

 

Εχθές μου τηλεφώνησε μια κυρία από το Οξύ. Το βιβλίο μου είναι το πρώτο στη σειρά, από τα τρία, προς έκδοση. Επειδή θα λείπει κάποιες μέρες σε φεστιβάλ βιβλίου στη Φρανκφούρτη, θα επιστρέψει Αθήνα στις 22 Οκτωβρίου και θα με πάρει τηλέφωνο για να βρεθούμε και να υπογράψουμε συμφωνητικό.

 

Στόχος για την έκδοση είναι ο Δεκέμβριος, ή ο Ιανουάριος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στη φύση μου.

 

Εχθές μου τηλεφώνησε μια κυρία από το Οξύ. Το βιβλίο μου είναι το πρώτο στη σειρά, από τα τρία, προς έκδοση. Επειδή θα λείπει κάποιες μέρες σε φεστιβάλ βιβλίου στη Φρανκφούρτη, θα επιστρέψει Αθήνα στις 22 Οκτωβρίου και θα με πάρει τηλέφωνο για να βρεθούμε και να υπογράψουμε συμφωνητικό.

 

Στόχος για την έκδοση είναι ο Δεκέμβριος, ή ο Ιανουάριος.

 

Οπότε κανένας λόγος ανησυχίας-απαισιοδοξίας Ντίνο. Απλά εμπιστέψου τους ρυθμούς τους. Έχεις σκεφτεί καθόλου να κάνεις αλλαγές-διορθώσεις ή έχεις βάλει τελεία;

 

ΥΓ Δεν είναι ένα φεστιβάλ στην Φρανκφούρτη. Είναι "το" φεστιβάλ :ρ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί καθόλου να κάνεις αλλαγές-διορθώσεις ή έχεις βάλει τελεία;

 

Τελεία. Για έναν περίεργο λόγο...φοβάμαι να το ξανακοιτάξω. Είχα προσέξει μια λέξη που ίσως ήθελε αλλαγή αλλά τώρα είναι στην επιμέλεια τους. Πιθανό να το αναφέρω στη συνάντηση.

 

Εδώ το μικρό απόσπασμα:

"Για να μπορείς να γράψεις μια αληθινά τρομακτική ιστορία πρέπει να είσαι ικανός και να τρομάξεις."

 

Η λέξη είναι το "τρομάξεις". Το είχα "τρομάζεις" (κι έτσι το έχει το Οξύ) και το διόρθωσα με το ξ. Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι...να μπορεί να τρομάζει και ο ίδιος ο συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου τηλεφώνησε μια κυρία από το Οξύ. Το βιβλίο μου είναι το πρώτο στη σειρά, από τα τρία, προς έκδοση. Επειδή θα λείπει κάποιες μέρες σε φεστιβάλ βιβλίου στη Φρανκφούρτη, θα επιστρέψει Αθήνα στις 22 Οκτωβρίου και θα με πάρει τηλέφωνο για να βρεθούμε και να υπογράψουμε συμφωνητικό.

 

Είδες? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την Δευτέρα το μεσημέρι έχω ραντεβού στο Οξύ για υπογραφές.

 

Πάω να παραδώσω γη και ύδωρ και παρακαλώ μη με αγχώνεται με το πως να το παίξω tough negotiator. Τα archidia μου θα negotiate.

 

Μετά, γραμμή πίσω για Χαλκίδα (θα έρθω με τα ψιλά μου μετρημένα.)

 

Για ένα αναψυκτικό ή καφέ όμως... πλατεία Εξαρχείων και πέριξ θα είμαι, 12:00 το ραντεβού της μεγάλης στιγμής, ίσως κατά τις 13:00... ποιον βολεύει για ένα γρήγορο μυτίγκιο; :pepsi:

Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους! Έπρεπε να βγει πρώτα η Ανθολογία του SFF για να ξυπνήσουν οι κύριοι εκδότες...

Αν τη Δευτέρα είμαι βραδινός θα έρθω. Καμία από τις άλλες βάρδιες δεν με βολεύει. Όπως και να χει συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εκείνη την ώρα θα παλεύω με το θηριο! Θα σας πάρω τηλέφωνο για τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς, όμως!

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα το μεσημέρι έχω ραντεβού στο Οξύ για υπογραφές.

 

Πάω να παραδώσω γη και ύδωρ και παρακαλώ μη με αγχώνεται με το πως να το παίξω tough negotiator.

 

 

Μπράβο, Ντίνο.

Επιτέλους. Πολύ χαίρομαι που παίρνει αυτή η ιστορία το δρόμο της. Όσο για τις συμβουλές 'κάνε αυτό' και 'μην κάνεις εκείνο', σε διαβεβαιώνω ότι δεν πιάνει καμία. Just follow your heart... και μην απολογείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο. Σου αξίζει και το έχω ξαναπεί αυτό. Για τη Δευτέρα παίζει να μπορώ και γω. :)

Link to comment
Share on other sites

Arachnida έγραψε:

"Πριν λίγο καιρό είχα πάρει και ευχάριστα νέα. Σε έναν διαγωνισμό που είχαν κάνει οι εκδόσεις Οξύ και είχε διαρκέσει έναν χρόνο, κέρδισε (και θα εκδοθεί) το βιβλίο ενός φίλου μου, του Ντίνου Χατζηγιώργη. (θυμηθείτε το όνομα θα σας πρότεινα) Έχει τίτλο η «Καρδιά του Δαίμονα» και διαπραγματεύεται τη σχέση του Λόρδου Βύρωνα με έναν δαίμονα. Πάντως για να το διαβάσετε θα πρέπει να κάνετε υπομονή μέχρι το Φθινόπωρο υποθέτω."

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

 

Εντωμεταξύ, έχει προσέξει κανείς άλλος, ή είμαι μόνο εγώ, πως όταν πραγματοποιούνται αληθινά κάποια όνειρα, δεν έχουν την ίδια αίσθηση με αυτό που φανταζόσουν όταν ονειροπολούσες γι αυτά πριν χρόνια; Δεν είναι τόσο ονειρικά. Η βαρύτητα συνεχίζει κατά τον νόμο, και οι αγωνίες παραμένουν αγωνίες. Τέσπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο. Σου αξίζει και το έχω ξαναπεί αυτό. Για τη Δευτέρα παίζει να μπορώ και γω. :)

 

13:00 στην πλατεία, στο περίπτερο; Ή γωνία Πολυτεχνίου στα Πατήσια, απέναντι από το Goody's;

Ρίχνω ιδέες. Και για την ώρα συνάντησης, απλά μαντεύω πως θα έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τα λέμε όνειρα. Γιατί ακόμα και να πραγματοποιηθούν, απέχουν πολύ από την αλήθεια.

Αν πραγματοποιηθούν

ξαναλέω

αν

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, συγχαρητήρια! Και θυμήσου: να τους πάρεις τα σώβρακα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Cirrus Minor
Εντωμεταξύ, έχει προσέξει κανείς άλλος, ή είμαι μόνο εγώ, πως όταν πραγματοποιούνται αληθινά κάποια όνειρα, δεν έχουν την ίδια αίσθηση με αυτό που φανταζόσουν όταν ονειροπολούσες γι αυτά πριν χρόνια; Δεν είναι τόσο ονειρικά. Η βαρύτητα συνεχίζει κατά τον νόμο, και οι αγωνίες παραμένουν αγωνίες. Τέσπα.

Συγχαρητήρια Ντίνο! Καλή συνέχεια!

Κι όσο για τη βαρύτητα και τις αγωνίες: μάλλον ο αληθινός συγγραφέας δεν απαλλάσσεται ποτέ από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..