Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Πολύ χαίρομαι για σένα αγαπητέ Ντίνο!

Και σε άλλα με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

 

Και για να μην πιέσω την κατάσταση (καθώς δεν έχω κινητό):

 

Το ραντεβού μου με το Οξύ είναι στις 12:00, στη Θεμιστοκλέους 80, Πλατεία Εξαρχείων. Όταν βγω και δεν δω κανέναν σας, να συμπεράνω πως δεν έχει μυτίγκιο;

 

Όποιος είναι σίγουρος πως έχει καιρό για ένα καφεδάκι, ας το δηλώσει κι ας έχουν άλλοι υπ'όψη τον αριθμό του κινητού του. Τότε βάζουμε και ένα χρονικό όριο, στις 13:00 στην ίδια πλατεία; :)

 

edit: Όταν κάνω log out τώρα το βράδυ, θα ξανακάνω log in όταν επιστρέψω από Αθήνα. Αν σκοπεύεται να απαντήσετε πρωί Δευτέρας, δεν θα είμαι εδώ για να τα διαβάσω.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Υπέγραψα το συμβόλαιο με τις εκδόσεις Οξύ.

 

Το μυθιστόρημα μου είναι το πρώτο που θα εκδοθεί, από τους τρεις νικητές, στους επόμενους τρεις μήνες. Είπαν πως θα με καλέσουν μετά τις γιορτές για να κοιτάξω την επιμέλεια και το εξώφυλλο του βιβλίου. Μαντεύω λοιπόν, λογικά, πως θα κυκλοφορήσει Ιανουάριο προς Φεβρουάριο.

 

Θα εκτυπωθούν και θα κυκλοφορήσουν 2.000 αντίτυπα. (Διευκρινίζεται πως ψηφιακά διανεμόμενα αντίτυπα δεν θα συνυπολογίζονται στον αριθμό των 2.000 αντιτύπων της πρώτης έκδοσης.)

 

Το ποσοστό μου επί των πωλήσεων είναι 7%, όχι όμως για τα πρώτα 650 πωληθέντα αντίτυπα. Αν οι πωλήσεις υπερβούν τα 650, αποδίδονται δικαιώματα επί του συνόλου των πωληθέντων, συμπεριλαμβανομένων και των πρώτων 650.

 

Ο συγγραφέας μεταβιβάζει και εκχωρεί στον εκδότη την άσκηση εκμετάλλευσης του έργου, καθώς και για δημοσίευση στον Τύπο, μετάδοση στο ραδιόφωνο, παράσταση στο θέατρο, διασκευή στον κινηματογράφο και την τηλεόραση, μετάφραση σε οποιαδήποτε ξένη γλώσσα κλπ. – Για τις όποιες αμοιβές προκύψουν από την εν λόγω εκμετάλλευση ο εκδότης θα αποδίδει στον συγγραφέα το 50% και το δε υπόλοιπο 50% θα περιέρχεται στον ίδιο.

 

Η διάρκεια της παρούσας σύμβασης, για το συγκεκριμένο έργο, είναι 7ετής.

 

Ο συγγραφέας, για τα επόμενα 5 χρόνια υποχρεούται να απευθύνεται αποκλειστικά στις εκδόσεις Οξύ για οποιοδήποτε έργο του θέλει να εκδώσει. Ο εκδότης υποχρεούται να απαντά στον συγγραφέα για κάθε νέο έργο εντός 3 μηνών. Αν η απάντηση είναι αρνητική, τότε το έργο απελευθερώνεται από την παραπάνω δέσμευση.

 

Ο εκδότης θα παραδώσει στον συγγραφέα 10 δωρεάν αντίτυπα μόλις κυκλοφορήσει το βιβλίο.

 

Αυτά, από τα σημαντικά.

 

Έχω εκδότη βρε σεις!

Link to comment
Share on other sites

:beerchug: :beerchug: :beerchug:

 

:thmbup: :thmbup: :thmbup:

 

Βέβαια, όταν υπέγραφαν αυτό που θα σου απαντούν σε τρεις μήνες το πολύ για κάθε έργο, δεν ήξεραν πως εσύ την άλλη μέρα από την απάντηση θα τους έχεις κάτι καινούριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ντίνο, μπράβο σου! Χαίρομαι πάρα πολύ για όλα αυτά, το αξίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ντίνο! (Συμπέρασμα: πρέπει να πάρουμε ένα αντίτυπο μόλις κυκλοφορήσει!)

 

Επίσης, δεν λέει πουθενά ότι δεν μπορείς να τους στείλεις και 2 βιβλία μαζεμένα!

 

Υ.Γ. Στον καφέ περάσατε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο, βρε Ντίνο!! Επιτέλους! Σου αξίζει πραγματικά. Άντε, να πάει καλά να έχεις και οικονομικό όφελος! :) (Εννοείται πως όλοι θα πάρουμε το βιβλίο σου!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ανοίξτε ένα νέο τόπικ να τα πούμε όλα αυτά! Πάει ο διαγωνισμός, εδώ έχουμε νέο βιβλίο. Το πρώτο βιβλίο του Ντίνου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται άλλο τόπικ. :) Συζητάμε την κατάληξη του διαγωνισμού όπου κέρδισε ένας "δικός μας". Αν βέβαια προτιμάτε να γίνει ένα σπλιτ τόπικ, κι αυτό γίνεται. Τζάμπα είναι. :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Ντίνο. Συγχαρητήρια. Άλλο ένα βιβλίο στο χώρο του Φανταστικού παίρνει το δρόμο του!

Και 2000 αντίτυπα είναι πολύ καλό νούμερο. Συνήθως δεν κάνουν πάνω από 1000.

Θα περιμένουμε με ανυπομονησία.

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται άλλο τόπικ. :) Συζητάμε την κατάληξη του διαγωνισμού όπου κέρδισε ένας "δικός μας". Αν βέβαια προτιμάτε να γίνει ένα σπλιτ τόπικ, κι αυτό γίνεται. Τζάμπα είναι. :atongue2:

 

Νομίζω ότι την κατάληξη τη συζητάμε εδώ και τρεις με τέσσερις σελίδες. :ahappy: Από κάποιο σημείο και μετά έχει γίνει fan club του Ντίνου και (για να γίνω πιο συγκεκριμένος), της Καρδιάς του Δαίμονα. Πότε υπογράφει ο Ντίνος, που, με ποιους, πως ήπιε τον καφέ του, πόσα περιστέρια τάισε στο Σύνταγμα, πόσοι πακιστανοί του έδειξαν το καινούργιο του Χατζηγιάννη και του Hulk 2, ποιος έκατσε μαζί του στην επιστροφή κ.τ.λ :abiggrin: (τα παραλέω έ;)

TOPIK ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!! :woot_jump:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν λέει πουθενά ότι δεν μπορείς να τους στείλεις και 2 βιβλία μαζεμένα!

 

Υ.Γ. Στον καφέ περάσατε καλά;

 

Έχω μεν αρκετό υλικό για το Οξύ...γιατί να τους το πετάξω όμως όλο μαζί; Σιγά-σιγά. Κανένας λόγος να αδειάσω τα ράφια μου και μετά να σπάσει το...δάχτυλο μου να πληκτρολογώ για να τα ξαναγεμίσω. Λάου-λάου μπορώ να κάααααθομαι για τα επόμενα τρία (από τα πέντε) χρόνια.

 

Και αν πέσουν πολλά μαζί θα δώσουν άλλη εντύπωση στην εκτίμηση τους, κι αν ακόμα εκδοθούν θα με μπουχτίσει η αγορά. Να καώ το παλικάρι τόσο νωρίς; (Ψωνίστηκα ο ψωνισμένος!)

 

Τώρα, αυτό που έστειλα στον Λιβάνη, πριν την παρούσα σύμβαση, δεν το πιάνει η συμφωνία. Αν όμως ο Λιβάνης πει ναι σε εκείνο και πάει να μου δώσει σύμβαση που ζητάει...πρωτοκαθεδρία, εχμ, έχουμε πρόβλημα. Ο Λιβάνης θα δεχτεί να δέχεται τα rejects του Οξύ;!

 

Όσο για τον καφέ...ξέρετε ποιοι δεν ήρθατε, γιατί είχατε δουλειές. Η Sonya ήθελε να έρθει πολύ αλλά δεν ήξερε από Εξάρχεια και είχε τρακ επειδή δεν με ήξερε. Rain check στον καφέ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια ρε συ Ντίνο, πραγματικά περίμενα ο διαγωνισμός να είναι παράγκα αλλα τελικά κέρδισε κάποιος άξιος (τώρα βέβαια δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά έχω διαβάσει αυτά που έχεις εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Από χτες βράδυ ψάχνω να βρω κάτι να πω, αλλά ρε παιδί μου, δε χωράνε σε γράμματα... Οπότε θα πέσω στην πιο φριχτή κοινοτυπία μου: Ντίνο μας, συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίσκεψη ημερών, θα κάνω μια προσπάθεια να πρωτοτυπήσω:

 

Ντίνο, σου εύχομαι να περάσει όσο πιο γρήγορα, ξένοιαστα και ψύχραιμα γίνεται αυτός ο χειμώνας της αναμονής. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ε, ας πω κι εγώ τα συγχαρίκια μου...

 

aplode.gif

 

Πολύ καλά νέα πράγματι (και για τον Ντίνο, και για τα όνειρα που γίνονται αληθινά) ! Περιμένουμε με ανυπομονησία το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα, στην "ήρεμη δύναμη" του ελληνικού φανταστικού.

 

Σίγουρα δεν υπάρχει πιο ευχάριστο συναίσθημα από ένα όνειρο ζωής που γίνεται πραγματικότητα.

 

Και φυσικά, περιμένουμε με ανυπομονησία να πιάσουμε στα χέρια μας το βιβλίο και να ασκήσουμε την (πάντα καλόπιστη :whistling: ) κριτική μας

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο τα θερμά μου συγχαρητήρια για την έκδοση και το συμβόλαιο. Θα περιμένουμε να μας πεις πότε θα βγεί το βιβλίο τώρα, για να πάμε να το αγοράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..