Jump to content

Πόσα αδιάβαστα βιβλία έχετε;


trillian
 Share

Recommended Posts

Πως να συνεργαστούμε, στο διάβασμα ρε γαμώτο. Αν και θα ήταν μια καλή ιδέα, να διαβάζουμε από ένα βιβλίο και μετά να λέμε την περίληψη, ο ένας στον άλλο :D ...Πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα, τόσα βιβλία και τόσος λίγος χρόνος...'Ενα άλλο μεγάλο πρόβλημα, είναι όταν πέσεις σε "μούφα" βιβλίο. Ψυχοβγαλτικό, αν είσαι μαζόχα όπως εγώ και δεν του δίνεις μια να πάει στον σκουπιδοτενεκέ.

Link to comment
Share on other sites

κάποιος είχε πει ότι το πεπερασμένο του χρόνου (???) το αντιλαμβάνεται όχι από τα βιβλία που δεν θα προλάβει να διαβάσει, αλλά από τον όγκο των βιβλίων που δεν θα προλάβει να ξαναδιαβάσει.

 

συμφωνούσα με αυτό το τσιτάτο, μέχρι που αποφάσισα να το αλλάξω. οπότε πλέον απλώς γυρνάω την πλάτη μου αρκετές φορές στα αδιάβαστά μου (άστα να αυγατεύουν), και επιστρέφω σε αυτά που έχω διαβάσει και αγαπάω (τα δύο προφανώς δεν ταυτίζονται σε πολλές περιπτώσεις, αλλά σε λίγες)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κανείς σας δεν είναι τόσο κίσσα όσο εγώ (όπου κίσσα εκείνο το πουλάκι που μαζεύει...μαζεύει... μαζεύει...)

Έχει άλλος κανείς 41 αδιάβαστα;

 

Δημήτρης Βανέλλης, Το Καλοκαίρι Μου Έξω Από Το Θόλο

Van Horn, 5 σταγόνες αίμα

Κωνσταντίνος Γρίβας, 2020: επίθεση στην Ελλάδα

Νίκος Παναγιωτόπουλος, Το Γονίδιο Της Αμφιβολίας

Νίκος Παναγιωτόπουλος, Ο Ζίγκι από το Μαρφάν

Θανάσης Βέμπος, Η Επέτειος

Κωνσταντίνος Ρωμοσιός, Συμβαίνει Τη Νύχτα

Παναγιώτης Γιωτόπουλος, Άλματα στο χρόνο

Θωμάς Λάσκαρης, Οι εκλεκτοί

Γιώργος Ζαρκαδάκης, Τα μυστικά των χωρών χωρίς

Μάρω Τριανταφύλλου, Το Διαμέρισμα Της Οδού Πατησίων

Robert Heinlein, Αστροναύτης Τζόουνς

Ωρόρα 1, παράξενοι κόσμοι

Ωρόρα 5, πλάσματα από μέταλλο

John Wyndham, Sleepers of Mars

Φίλιπ Κ. Ντικ, Φυλές του Αλφανού φεγγαριού

Χ. Τζ. Ουέλς, Ο Αόρατος Άνθρωπος

Τερρυ Πράτσετ, Πυραμίδες

Κλάιβ Κάσλερ, Η ανακάλυψη της Ατλαντίδας

Τομ Ρόμπινς, Μισοκοιμισμένοι μες τις βατραχοπιτζάμες μας

Αλεξάντερ Μπογκντάνοφ, Ο κόκκινος πλανήτης

Ρότζερ Ζελάζνι, Ο Κύριος Του Φωτός

Τα άπαντα του Λάβκραφτ τόμοι 1,2,3,4

Graham Masterton, Οι δαίμονες της Νορμανδίας

Άρθουρ Μάχεν, Ο Λόφος Των Ονείρων

Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ, Ο δημιουργός των κόσμων

Mary Stewart, The Crystal Cave

Mercedes Lackey-Larry Dixon, The White Gryphon

Alan Garner, The Moon Of Gomrath

Alan Garner, The Weirdstone Of Brisingamen

Harry Harrison, Winter in Eden

Harry Harrison, Return to Eden

Ονορέ ντε Μπαλζάκ, Η γεροντοκόρη

Αλεξάντερ Πούσκιν, Η κόρη του λοχαγού

Αλεξάντερ Πούσκιν, Ευγένιος Ονέγιν

Ανρί Τρουαγιά, Το ξένο ψωμί

Μαξιμ Γκόρκι, Στα Ξένα Χέρια

Γκαστόν Λερού, Το Φάντασμα Της Όπερας

Μάργκαρετ Άτγουντ, Η Φαγώσιμη Γυναίκα

Ζορζ Σιμενόν, Ο Ενοικιαστής

Νικολάι Γκόγκολ, Οι Πεθαμένες Ψυχές

 

 

Κι ετοιμάζομαι και για το παζάρι βιβλίου και θέλω και το Λοστρέ του Χρηστίδη και ζαχαρώνω και τον πρώτο μου Σαλβατόρε.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να απαντήσω και εγώ σε αυτό το θεματάκι. Μόνο που σίγουρα τα δικά μου αδιάβαστα δεν είναι 27 ούτε 41, όπως τα κόβω μάλλον καμμιά 200αριά είναι... Και ίσως και παραπάνω.

 

(Τώρα το πως έχουν αυγατίσει έτσι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο)

Link to comment
Share on other sites

Αλλουνού παπά ευαγγέλιο, ε? :tongue:

 

Και γω πάντως έχω κάπου 180 βιβλία φαντασίας αδιάβαστα. Κυρίως γιατί συχνά παίρνω βιβλία από κάποιο συγγραφέα που μ'αρέσει είτε γιατί τα βρίσκω μπροστά μου, είτε γιατί θέλω να τα έχω στα ράφια μου όταν μου έρθει η διάθεση να διαβάσω τον Χ συγγραφέα αντί να τρέχω σαν τον παλαβό στα εδώ μαγαζιά ή να πρέπει να περιμένω να μου έρθουν τα βιβλία από το Αμαζον.

Το καλό είναι πως ακόμα κι αν περάσουν 1-2 χρόνια ή και παραπάνω έρχεται κάποτε η στιγμή που θα τα διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγνώμη αλλά σίγουρα εγώ κι ο Χειμώνας σας ξεπερνάμε όλους. Καταρχήν ο Χειμώνας μόνο που έχει βιβλιοπωλείο φτάνει δεν θέλει άλλο. (Αλήθεια που το έχεις αν επιτρέπεται;)

 

Τώρα για μένα όταν μίλησα για 3000 βιβλία δεν έπιασα τις εγκυκλοπαίδειες και τα παιδικά μέσα. Μιλάω για λογοτεχνία κυρίως. Τώρα ότι με το ζόρι να έχω διαβάσει τα μισά ... Αν μετρήσουμε ότι μιλάω μόνο για τα βιβλία από τη μεριά της μάνας μου. Φανταστείτε τι όγκος βιβλιών με περιμένει. Προσθέστε δε ότι αγοράζω και καινούρια. Οπότε μάλλον εγώ και ο Χειμώνας κατέχουμε το ρερόρ. Τώρα βέβαια κατά πόσο είμαστε υπερήφανοι για αυτό δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να τα τελειώσω/ Ε κάνα δύο χρονια θα μου πάρει. Άντε 3. (πολύ αισιόδοξος είμαι)(λες να πω να μου τα στέλνουν στη σκοπιά όταν θα είμαι παραμεθόριο;)

 

:death:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, το που έχω το βιβλιοπωλείο. Γιατί, αν είχα όλους εσάς πελάτες θα είχα σωθεί :thmbup: Στην Άρτα το έχω δυστηχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω μέσα όοοολες τις βιβλιοθήκες του σπιτιου...μουμπλε μουμπλε...παίζει να σε έχω κιόλας corto :tongue: Αλλά δεν τα βάζω, γιατί γενικά τα λογοτεχνικά που έχουν μαζέψει οι δικοί μου δε μου έρχεται συχνά να τα διαβάσω...Κακώς βέβαια τώρα που το σκέφτομαι. Αλλά είναι αυτό που λεμε, τόσα πολλά βιβλία και τόσος λιγος χρόνος...

 

Σχετικά με την καταλογογράφηση: Θυμάμαι μια εποχή πολύ παλιά που επιχειρήσαμε να το κάνουμε: μέχρι και ταμπελάκια με αριθμούς είχαμε ξεκινήσει να κολλάμε...περιττό να σας πω ότι το παρατήσαμε τελικά πολύ αρχή :tongue: - και καλύτερα, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτά τα αυτοκολλητάκια χαλάγανε τα βιβλία...

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσπαθώ να συνεργαστώ με γνωστή μου βιβλιοθοικονόμο. Λίγο πιο επαγγελματικά δηλαδή. Διαπίστωσα την ανάγκη αυτού του επαγγέλματος όταν προσπάθησα την πρώτη οργάνωση της βιβλιοθήκης μου. Πραγματικά είναι απίστευτο

Link to comment
Share on other sites

E, καλά. Και γω τα 180 βιβλία που ανέφερα είναι αυτά που δεν έχω διαβάσει. Τώρα σε σύνολο πρέπει να έχω καπου 1300 βιβλία φαντασίας, 700 βιβλία άλλων ειδών (γενική λογοτεχνία, βιογραφίες, επιστημονικά, ταξιδιωτικά, κλπ), κάπου 6500 κόμικς, και στις άλλες βιβλιοθήκες των γονιών μου δεν ξέρω τι υπάρχει.

Αν και εντάξει δεν έχει και τόση σημασία ο αριθμός, απλά δείχνει πόσο κολλημένος είναι κάποιος αφού όντας μεγαλύτερος σε ηλικία διαβάζω φανταστική λογοτεχνία και κόμικς εδώ και 35 χρόνια περίπου.

 

So many books, so little time to read eeeeeevery sci-fi/fantasy book ever published! Το σίγουρο είναι πως αν γίνω κάποτε φάντασμα, βιβλιοπωλείο θα στοιχειώσω για να διαβάζω ό,τι καινούργιο βγει. :tongue:

 

Αναρωτιέμαι αν στα "αδιάβαστα" βιβλία θα πρέπει να προστεθούν και κείνα που αγοράζει κανείς σαν reference. Ξέρετε....όπως η Εγκυκλοπαίδια του Σταρ Τρεκ, Tolkien Companions, Fairy Encyclopedias, artbooks και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Heh Heh, λοιπόν πριν από 5-6 (ίσως και πιο πριν) χρόνια είχα αρχίσει μία βάση δεδομένων για τα βιβλία μου. Τότε λοιπόν μαζί με τα βιβλία του Πανεπιστημίου, references κλπ, και δεν είχα τελειώσει την καταμέτρηση (λείπανε αρκετά...), και χωρίς την βιβλιοθήκη του παπού και της μαμάς, είχαν βγεί κάπου 500 βιβλία. Τώρα θα θέλω μήνες να μετρήσω, και εαν βάλω και comics κλπ μέσα ξεχάστε το. Ένα χρόνο το λιγότερο....

Link to comment
Share on other sites

Κι ετοιμάζομαι και για το παζάρι βιβλίου και θέλω και το Λοστρέ του Χρηστίδη και ζαχαρώνω και τον πρώτο μου Σαλβατόρε.

 

Σε νοιωθω εχω ξεπερασει τα 60 αδιαβαστα τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι αγορες σε προηγουμενα παζαρια βιβλιων. Αλλα δεν ανησυχω ειμαι της γνωμης οτι το καθε βιβλιο θελει τη στιγμη του και οταν ερθει θα το καταλαβεις. Αρκετα μας καταπιεζει η καθημερινίτητά μας και δεν ειναι σωστο να αυτοκαταπιεζομαστε ειδικα οταν κατι μας αρεσει τοσο οσο το διαβασμα. Αυτα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ας μην αναφέρω τα αδιάβαστα βιβλία που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μου γιατί ούτε ξέρω ποιά είναι ούτε μ' ενδιαφέρουν. Έχω όμως μερικά βιβλία του Ray Bradbury (3-4) που με περιμένουν, δυό του Gabriel Garcia Marquez που έχουν μείνει από το καλοκαίρι παραπονεμένα, το μισοτελειωμένο του Ericksson μόνιμα πάνω στο κομοδίνο με το σελιδοδείκτη, το πρόσφατα δώρο Μαουτχάουζεν του Ι. Καμπανέλλη, το Minority Report του Dick φρεσκοαγορασμένο. Δυστυχώς τα περισσότερα θα πρέπει να περιμένουν μέχρι τον Ιούνιο. Μέχρι τότε, Ιστορία Κατεύθυνσης Πάουερ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τέσσερα αδιάβαστα, δώρα. Θα τα διαβάσω.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

το καθε βιβλιο θελει τη στιγμη του και οταν ερθει θα το καταλαβεις

 

Λοιπόν, είμαι πολύ ευτυχισμένη, γιατί επιτέλους το ακούω αυτό κι από άλλον άνθρωπο. Ευχαριστώ, melkiades! Νόμιζα ότι κανείς δε με καταλαβαίνει! :woot_jump:

 

Πάντως, εγώ με τα του παζαριού, φροντίζω να καθαρίζω στις καλοκαιρινές διακοπές. Από πέρσυ έχω κρατήσει μόνο τον Κύριο του Φωτός του Ζελάζνυ. Και την αποστολή του Δράκοντα της ΜακΚάφρευ. (Μμμμ, το είχα ξεχάσει αυτό.)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κρατησει το Lord of light απο περυσι?!?Βλασφημη,αιρετικη!Ban her I say,ban,ban,ban!!!

Διαβασε το παραυτα.

Το 2020 ειναι μουφα,παντως ριξτο μια ματια αν σε ενδιαφερουν τα συγχρονα οπλικα συστηματα(χλωμο το βλεπω).

 

Λοιπον,εγω εδω περα μονο τη Νιεννα βρισκω νορμαλ.Καταρχην οι γονεις μου δεν διαβαζουν αρα δεν ειχα κληρονομια σε βιβλια.Η αδερφη μου παιρνει απο κανενα το τετραμηνο.Εγω διαβαζω συστηματικα τα τελευταια 6-7 χρονια.Γενικως δεν μου μενουν αδιαβαστα.Τωρα εχω καποια μετρημενα στα δακτυλα.

 

Η δικη-Καφκα

Ο παικτης-Ντοστογιεφσκι

Το στοιχημα-Νεβιλ

Dancers at the end of time-Μουρκοκ

ισως και κανενα αλλο...

 

Αυτο που κανω ειναι μια μεγαλη λιστα με βιβλια που θελω να αγορασω και εχω εντοπισει-κρυψει-καταχωνιασει σε ορισμενα βιβλιοπωλεια και περιμενω την ευκαιρια(λεγε με και οικονομικη ανεση-ταξιδι στη Θεσσαλονικη) να τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

:mf_surrender:

 

(Έλα, μην παίζουμε με παλιές πληγές...)

 

Κι έβαλα καμμιά σαρανταριά ακόμη στο δύσμοιρο το βιβλιοθηκάκι μου...

 

ΑΤΙΜΟ ΠΑΖΑΡΙ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπω τώρα, κοιτώντας τη βιβλιοθήκη (χωρίς να αναφέρω τα των γονιών μου, που είναι τρεις βιβλιοθήκες γεμάτες-γεμάτες):

 

Παντελής Γιαννουλάκης - Megapolisomancy, Ταξίδι Στη Μοναξιά Του Χρόνου

Roger Zelazny - The Great Book of Amber

Frank Herbert - Dune Messiah, Children of Dune, God Emperor of Dune, Chapterhouse Dune, Heretics of Dune

Lord Byron - Complete Works

Christopher Marlowe - The Complete Plays

Edgar Allan Poe - Complete Works

Oscar Wilde - Complete Works

William Shakespeare - ...κομπλίτ ουόρκς

James Ellroy - The Big Nowhere, L.A. Confidential, White Jazz

Edmund Spencer - The Faerie Queene

Έλεν ΝτεΓουντ - Ο Τελευταίος Σαμουράι

Michael Moorcock - King Of The City [το πάλεψα μέχρι τη μέση, μετά δεν άντεξα άλλο - κάποτε θα το ξαναπιάσω]

H.P. Lovecraft - Omnibus 1: At The Mountains Of Madness

Ντίμιτερ Κίρκοφ - Ο Αμαρτωλός των Βαλκανίων

Wu Ming - 54

James Joyce - Ulysses

Tad Williams - The War Of The Flowers

China Mieville - Iron Council

David Boyle - Blondel's Song

Patrick Harpur - Daimonic Reality

Clark Ashton Smith - The Emperor Of Dreams

M. John Harrison - Viriconium

Ian R. Macleod - The Light Ages

Mary Shelley - Frankenstein

William Gibson - Neuromancer, Mona Lisa Overdrive, Count Zero

 

...αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΟΤΑΤΟ ΠΑΖΑΡΙ!

 

(Ξαναπήγα το Σάββατο...)

 

Ε, μ, νομίζω ότι όντως δεν πρέπει να μιλήσουμε για τις βιβλιοθήκες των γονιών μας, γιατί ο πατέρας μου έχει όλη τη σειρά του Κάκτου με τους Έλληνες κι αν αρχίσω, δεν πρόκειται να τελειώσω στον αιώνα τον άπαντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είχα πει πριν λίγο καιρό:

 

Δημήτρης Βανέλλης, Το Καλοκαίρι Μου Έξω Από Το Θόλο

Van Horn, 5 σταγόνες αίμα

Κωνσταντίνος Γρίβας, 2020: επίθεση στην Ελλάδα

Νίκος Παναγιωτόπουλος, Το Γονίδιο Της Αμφιβολίας

Νίκος Παναγιωτόπουλος, Ο Ζίγκι από το Μαρφάν

Θανάσης Βέμπος, Η Επέτειος

Κωνσταντίνος Ρωμοσιός, Συμβαίνει Τη Νύχτα

Παναγιώτης Γιωτόπουλος, Άλματα στο χρόνο

Θωμάς Λάσκαρης, Οι εκλεκτοί

Γιώργος Ζαρκαδάκης, Τα μυστικά των χωρών χωρίς

Μάρω Τριανταφύλλου, Το Διαμέρισμα Της Οδού Πατησίων

Robert Heinlein, Αστροναύτης Τζόουνς

Ωρόρα 1, παράξενοι κόσμοι

Ωρόρα 5, πλάσματα από μέταλλο

John Wyndham, Sleepers of Mars

Φίλιπ Κ. Ντικ, Φυλές του Αλφανού φεγγαριού

Χ. Τζ. Ουέλς, Ο Αόρατος Άνθρωπος

Τερρυ Πράτσετ, Πυραμίδες

Κλάιβ Κάσλερ, Η ανακάλυψη της Ατλαντίδας

Τομ Ρόμπινς, Μισοκοιμισμένοι μες τις βατραχοπιτζάμες μας

Αλεξάντερ Μπογκντάνοφ, Ο κόκκινος πλανήτης

Ρότζερ Ζελάζνι, Ο Κύριος Του Φωτός

Τα άπαντα του Λάβκραφτ τόμοι 1,2,3,4

Graham Masterton, Οι δαίμονες της Νορμανδίας

Άρθουρ Μάχεν, Ο Λόφος Των Ονείρων

Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ, Ο δημιουργός των κόσμων

Mary Stewart, The Crystal Cave

Mercedes Lackey-Larry Dixon, The White Gryphon

Alan Garner, The Moon Of Gomrath

Alan Garner, The Weirdstone Of Brisingamen

Harry Harrison, Winter in Eden

Harry Harrison, Return to Eden

Ονορέ ντε Μπαλζάκ, Η γεροντοκόρη

Αλεξάντερ Πούσκιν, Η κόρη του λοχαγού

Αλεξάντερ Πούσκιν, Ευγένιος Ονέγιν

Ανρί Τρουαγιά, Το ξένο ψωμί

Μαξιμ Γκόρκι, Στα Ξένα Χέρια

Γκαστόν Λερού, Το Φάντασμα Της Όπερας

Μάργκαρετ Άτγουντ, Η Φαγώσιμη Γυναίκα

Ζορζ Σιμενόν, Ο Ενοικιαστής

Νικολάι Γκόγκολ, Οι Πεθαμένες Ψυχές

 

 

Κι ετοιμάζομαι και για το παζάρι βιβλίου και θέλω και το Λοστρέ του Χρηστίδη και ζαχαρώνω και τον πρώτο μου Σαλβατόρε.

 

Και παρατηρώ ότι από τα 41 έχω διαβάσει μόνο τα 9! Ε, εντάξει και το Σαλβατόρε. Αλλά με καθησυχάζει ότι από τότε έχω αγοράσει καμμιά -μούμπλε, μούμπλε- πενηνταριά ακόμη που μένουν αδιάβαστα -ένα τόμος Μάρτιν, δύο τόμοι Ρόμπιν Χομπ, Κίνκελ, το Γκόλεμ, το Ητίδορφα, Σλάπστικ, τα χρόνια της αρρώστιας του Σπίνραντ, Δρ, Άντερ, Οριζόντιος αποχαιρετισμός, ώ, πάει μακριά η βαλίτσα!-

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει πριν λίγο καιρό:

Και παρατηρώ ότι από τα 41 έχω διαβάσει μόνο τα 9! Ε, εντάξει και το Σαλβατόρε. Αλλά με καθησυχάζει ότι από τότε έχω αγοράσει καμμιά -μούμπλε, μούμπλε- πενηνταριά ακόμη που μένουν αδιάβαστα -ένα τόμος Μάρτιν, δύο τόμοι Ρόμπιν Χομπ, Κίνκελ, το Γκόλεμ, το Ητίδορφα, Σλάπστικ, τα χρόνια της αρρώστιας του Σπίνραντ, Δρ, Άντερ, Οριζόντιος αποχαιρετισμός, ώ, πάει μακριά η βαλίτσα!-

 

Απορία: αφου δεν τα διαβάζεις γιατί τα αγοράζεις; Ή, για να μή εκλειφθεί σαν προσωπικό σχόλιο, γιατί να το κάνει οποιοσδήποτε; Προσωπικά δεν έχω κανένα αδιάβαστο βιβλίο π.χ. Πάω βλέπω ένα βιβλίο, το αγοράζω και το διαβάζω αμέσως. Όταν το τελειώσω πάω και αγοράζω ενα ακόμη κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχω πάντα αρκετά χρήματα για να αγορασω αυτό που θέλω όταν το θέλω. Οπότε κάνω καβάντζες για τις ισχνές αγελάδες. Έπειτα είναι και το θέμα με το Παζάρι βιβλίου. Μια φορά το χρόνο παλιά βιβλία με ένα ή δύο ευρώ, υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων. Αν σου περισσεύουν 100 ευρουλάκια χρειάζεσαι καροτσάκι για να τα πας σπίτι. Κι είναι ευκαιρία γιατί πολλά από αυτά δεν κυκλοφορούν πλέον σε βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

39 + αυτό που διαβάζω τώρα. Και μάλλον στους επόμενους μήνες θα τα μειώσω, αφού σκοπεύω να κάνω κράτει στα βιβλία μήπως και ξεμπερδέψω με όσα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν είναι και τόσο δύσκολο να την πατήσεις, αν είσαι λίγο "άπληστος" και ανυπόμονος. Ένα χαρακτηριστικό σενάριο μπορεί να εξελιχθεί ως εξής. Μπαίνω σε ένα βιβλιοπωλείο για να αγοράσω δυο-τρία βιβλία που έχω κατα νου απο καιρό. Επειδή η δαιμονική οντότητα που έχει αναλάβει να γεμίσει την βιβλιοθήκη μου είναι παρούσα και αντιμάχετε αυτήν που θέλει να κρατάει γεμάτο το πορτοφόλι μου, τις μισές φορές θα δω κάτι που πραγματικά θέλω να διαβάσω εκείνη την στιγμή. Τις μισές απο αυτές τις φορές, με την συνδρομή του ψυχαναγκαστικού συνδρόμου, θα πάρω και τα τρία που ήταν στο πρόγραμμα και αυτό που βρήκα. Μέχρις εκεί μπορεί να πει κάποιος ότι τα πράματα δεν έχουν εκτροχιαστεί. Βέβαια, αν είσαι απλά ένας υπερβολικός αγοραστής. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που είσαι και ένας ελαφρώς αψυχολόγητος αναγνώστης? Η αντίστροφη μέτρηση ξεκινάει όταν γυρίσω σπίτι, αποθέσω το τσουβάλι, περάσει η ώρα και αποφασίσω να τους βρω χώρο στην βιβλιοθήκη. Εδώ υπεισέρχεται η πιθανότητα να πέσω σε κάποιο αδιάβαστο (έστω ένα, όλοι μπορούν να έχουν χωρίς να έχουν ακολουθήσει την προηγούμενη διαδρομή..) και να νοιώσω ότι τώρα είναι η ώρα του. Να μια ωραία τετράδα στα προς ανάγνωση.

Είναι βέβαια ένα ακραίο σενάριο. Εκεί που την παταέι οποιοσδήποτε, είναι όταν αγοράζει πάνω απο ένα βιβλίο και δεν διαβάζει με καταιγιστικούς ρυθμούς (βλ. Naroualis :worshippy: - φήμες λένε ότι έχει αναπτύξει όραση σαυροειδών, με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα δύο μάτακια που τις έχει δωσει ο Θέος, με αποτέλεσμα να διαβάζει δύο κείμενα εν παραλλήλω). Μέχρι να φτάσεις στο δευτερο ή τρίτο που έχεις αγοράσει, δεν μπορεί, αν εχεις λίγο τις κεραίες σου τεντωμένες, κάποιο θα ανακαλύψεις που δεν έχεις και το θες εδω και τωρα.

Με αυτά και με αυτά, έχω καμιά 15αρια ( μάλλον παραπάνω) αδιάβαστα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..