Jump to content
Sign in to follow this  
wpleftyboy

ΓΟΜΑΡΙ ( ή ντον'τ μεςς γουϊθ τεχνη μαδαφακα)

Recommended Posts

wpleftyboy

Όνομα Συγγραφέα:Δημητριου Ελευθεριος

Είδος: παραδοξο κοινωνικο δραμα

Βία; Ναι

Σεξ; Ναι

Αριθμός Λέξεων:1000+

Αυτοτελής; ναι

Σχόλια:δικα σας /για ενηλικους

Η ιστορία αποσύρεται μετά από απαίτηση του συγγραφέα

- The moderating team

Edited by trillian

month

Η ειρωνία στάζει απο το κείμενο, ή μου φαίνεται; Αρκετά καλή προσπάθια, αν και με χαλάει που είναι τόσο τραβηγμένο απο τα μαλλιά.

trillian

Δε θα το έλεγα ειρωνία, θα το έλεγα καφρίλα! :tongue: .

Όντως καλή προσπάθεια, η απόδοση του χαρακτήρα είναι πάρα πολύ καλή, τον έχω ήδη σιχαθεί! Αλλά όσο κι αν νιώθω ότι του άξιζε το τέλος τέτοιο γομάρι που είναι, το τέλος είναι όντως λιγο τραβηγμένο...δημοτική αστυνομία κιόλας, και να πυροβολούσαν τόσο εύκολα;

Nihilio

Είναι εντελώς κάφρικο, με κάτι τρύπες ΝΑ στη λογική του και βγάζει αρκετό γέλιο.

wpleftyboy

ευχαριστω που το διαβασατε

ελπιζω αυτη η καφριλα να ειναι κατι καλο (ας πουμε κατι σαν τους hatebreed)

και ειρωνια βεβαια υπαρχει και σπλατερ και γελιο υπαρχει αλλα εγω θα ηθελα να μεινω πρωτα σε μια παρατηρηση του τριλλιαν η οποια ειναι βεβαιως λογικη και οταν το εγραφα περασε απο το μυαλο μου

λεω αργα ή γρηγορα καποιος θα το πει δε μπορει ...δηλ. οτι η δημοτικη αστυνομια δε φερει καν οπλισμο και τοτε θα μου δωθει η ευκαιρια να ρωτησω

τριλλιαν και λοιποι αγαπητοι νεοι φιλοι ,

για ποσο καιρο ακομα νομιζεις οτι η δημοτικη αστυνομια ΔΕΝ θα φερει οπλισμο ? ΑΝ ο μεσος πολιτης συνεχισει να δεχεται το βομβαρδισμο ειδησεων που εχουν στοχο να τον κανουν να νοιωσει απολυτως ανασφαλης και απαξ απειλουμενος απο τους παντες και τα παντα ?ΑΝ ο μεσος πολιτης συνεχισει να ζει εμπιστευομενος την τυχη του στους καθε ειδους "αρχοντες" κατακοπος και εξ αυτου αδιαφορος ,για τις αποφασεις που αυτοι οι αρχοντες λαμβανουν κατα την απουσια του ?

τριλλιαν,

χαιρομαι και σ'ευχαριστω που με την παρατηρητικοτητα σου μου εδωσες την ευκαιρια να προτεινω μια δευτερη αναγνωση του κειμενου ...αυτη τη φορα βλεποντας περισσοτερο το δευτερο πλανο πισω απο την ειρωνεια το γελιο και το σπλατερ

και αρπαζω την ευκαιρια να ρωτησω , κατα τους αγαπημενους μου dwarves ,

τελικα

WHO'S FUCKING WHO

σ' αυτη την ιστορια

και επισης

το γομαρι ειναι καταφανως ενα σιχαμερο ενοχο υποκειμενο που του αξιζει να βασανιζεται στην κολαση εις τους αιωνας των αιωνων

αλλα ο αντιθετος πολος ,ο "αθωος" , ποιος ειναι ? υπαρχει και αν ναι , ειναι αυτος που ειναι υπευθυνος για την καθαρση ?

γενικα οταν γραφω κατι μου αρεσει ν' αφηνω μερικες τρυπες (οχι πολλες γιατι τοτε αλλαζει το πραμα και μαλλον θα φταιει το αλτσχαϊμερ μου)

οι τρυπες ειναι καλες για την κυκλοφορια του ανεμου της αμφιβολιας και της αμφισβητησης ...ετσι το κειμενο αποκτα μια διαδραστικοτητα και ο αναγνωστης που αρεσκεται στο ταξιδι και οχι στον προορισμο , εχει την ευκαιρια ν' αρχισει ενα διαλογο με τον εαυτο του ή μαζι μου στην καλυτερη και πιο ηδονικη για μενα περιπτωση ....

γιατι φιλοι μου ,τι στο λυκο καθομαστε και τα γραφουμε αυτα δημοσιως ,αν δεν αποζητουμε το διαλογο και την επικοινωνια και την αναζητηση αλλων συναδελφων αμφισβητιων, προθυμων και ικανων να αμφισβητησουν τις εξουσιες των απανταχου εξ' αποκαλυψεως αυθεντιων-θεων , που αποκαλυπτονται αιφνης δια των κειμενων τους και αλλων συναφων καλλιτεχνηματων ή κρυβονται ,χαμογελωντας υπουλα και χαιρεκακα ,πισω απο αυτα ?

και ποια η διαφορα αυτων των αισχρων υποκειμενων με τους διαφορους δημοτικους ή μη "αρχοντες" ,

που επιμενουν να αποφασιζουν για μας χωρις εμας ?

Nihilio

Μια γρήγορη απάντηση σε κάτι που έγραψες:

γιατι φιλοι μου ,τι στο λυκο καθομαστε και τα γραφουμε αυτα δημοσιως ,αν δεν αποζητουμε το διαλογο και την επικοινωνια και την αναζητηση αλλων συναδελφων αμφισβητιων, προθυμων και ικανων να αμφισβητησουν τις εξουσιες των απανταχου εξ' αποκαλυψεως αυθεντιων-θεων , που αποκαλυπτονται αιφνης δια των κειμενων τους και αλλων συναφων καλλιτεχνηματων ή κρυβονται ,χαμογελωντας υπουλα και χαιρεκακα ,πισω απο αυτα ?

Για το ΡΟΚ ίσως;

Επειδή τα καλύτερα μηνύματα μιας ιστορίας είναι αυτά που ούτε ο ίδιος ο συγγραφέας δεν ξέρει ότι περνάει.

wpleftyboy

μου αρεσε αυτο nihilio

αν μπορουν να το κανουν αυτο οι ιστοριες σημαινει οτι εχουν μια ζωη απο μονες τους ...μπορουν να υπαρξουν ανεξαρτητα απο την αυθεντια του δημιουργου και να γελανε με τα καμωματα του κοροϊδευοντας τον , αμφισβητωντας τον οι ιδιες , σαν αλλοι μικροι σαταναδες που αμφισβητουν το μικρο θεο δημιουργο τους ...

για το ροκ :beerchug:

και για τις πανκροκ ιστοριες :beerchug: :beerchug:

παντως οπως και να χει το πραμα οι ιστοριες για να δουλεψουν χρειαζονται αναγνωστες που ενδιαφερονται

χωρις την προσωπικη ματια του αναγνωστη να συντονιζεται μαζι τους ,ολες οι ιστοριες μπορουν να ειναι επιπεδες και βαρετες .

Edited by wpleftyboy

The Blackcloak
Τι είναι το πιο δύσκολο απ' όλα; Εκείνο που μοιάζει το πιο εύκολο: να βλέπεις με τα μάτια σου αυτό που βρίσκεται μπροστά στα μάτια σου.

Γκαίτε

Edited by The Blackcloak

Στηβεν

Δεν καταλαβαίνω. Υποθέτω ότι είναι ένα διήγημα που βγάζει γέλιο? Εμένα μου βγάζει αηδία. Πόσο χρονών είσαι ρε φίλε? Γιατί αν είσαι 20-25 όπως υποψιάζομαι, είσαι υπεροβλικά μικρός για να διαπραγματεύεσαι το θέμα της παιδοφιλίας (και μην πεις είναι η σατυρική πλευρά, γιατί το θέμα δεν έχει τέτοια πλευρά.) Αν πεις πάντως ''εγώ το έγραψα για να γελάσουμε'' θα σου απαντήσω ''αυτό δεν είναι αστείο, είναι διεστραμμένο'' Ως γραφή, δεν πρόσεξα κάποιο λάθος, αλλά χρειάζεσαι εξάσκηση.

gema

Πρώτα από όλα θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις ενάντια σε άλλα μέλη του φόρουμ.

Τώρα για το ίδιο το διήγημα. Προφανώς δεν το κατάλαβες καθόλου. Το κεντρικό του θέμα δεν είναι η παιδεραστία. Όπως το περιγράφει και ο ίδιος ο συγγραφέας είναι ένα «παράδοξο κοινωνικό δράμα». Το μοναδικό που κάνει είναι να περιγράφει την αθλιότητα της σημερινής ελληνικής κοινωνίας πίσω από το «παραβάν». Και κυρίως την αθλιότητα της επαρχίας. Αυτά που περιγράφει συμβαίνουν καθημερινά, άκουσε κανένα δελτίο ειδήσεων. Ο συγγραφέας το μόνο που έκανε είναι να εμπνευστή από την κοινωνία που ζει, με τον τρόπο που μόνο ένας συγγραφέας μπορεί να εμπνευστή. Και το έκανε με άψογο τρόπο, με την δικιά του προσωπική γραφή, που αφήνει πάντοτε το στίγμα της. Άμα δεν σου αρέσουν αυτά που λέει τότε κατάκρινε την κοινωνία μας και όχι τον συγγραφέα που απλώς μεταφέρει την κοινωνία σε μια κόλλα χαρτί.

Πολύ καλή δουλειά Λευτέρη. Αιχμηρή και προκλητική όπως πάντα.

Και όσο για το αστείο της όλης υπόθεσης. Δεν υπάρχει κάποιο αστείο. Υπάρχει όμως η ειρωνεία. Άμα δεν την κατάλαβες τότε απλά ξαναδιάβασε την ιστορία.

Δεν καταλαβαίνω. Υποθέτω ότι είναι ένα διήγημα που βγάζει γέλιο? Εμένα μου βγάζει αηδία. Πόσο χρονών είσαι ρε φίλε? Γιατί αν είσαι 20-25 όπως υποψιάζομαι, είσαι υπεροβλικά μικρός για να διαπραγματεύεσαι το θέμα της παιδοφιλίας (και μην πεις είναι η σατυρική πλευρά, γιατί το θέμα δεν έχει τέτοια πλευρά.) Αν πεις πάντως ''εγώ το έγραψα για να γελάσουμε'' θα σου απαντήσω ''αυτό δεν είναι αστείο, είναι διεστραμμένο'' Ως γραφή, δεν πρόσεξα κάποιο λάθος, αλλά χρειάζεσαι εξάσκηση.

wpleftyboy

φιλε στηβεν ,

δεν ισχυριστηκε κανεις οτι η παραπανω ιστορια ειχε ως στοχο "να βγαλει γελιο" . Απλα οτι σε καποια σημεια της υπαρχει χιουμορ ...κι αν ρωτησεις εμενα θα σου πω οτι ειναι με τη μορφη του σαρκασμου και της ειρωνειας . Γιατι ομως να ρωτησεις εμενα γιατι το εγραψα και να μην αρκεστουμε και οι δυο σε αυτο που σε εκανε να νοιωσεις ? Και εγω οταν εγραφα και εσυ οταν διαβαζες ειχαμε ως στοχο να νοιωσεις εσυ κατι...

κατα τη γνωμη μου οταν κρινουμε ενα κειμενο ειναι απαραιτητο να μενουμε μονο στο ιδιο το κειμενο αποφευγοντας να μπερδευτουμε με την ηλικια το φυλο τις πολιτικες πεποιθησεις κτλ του συγγραφεα (γνωμη μου)

αν δεν το κανουμε αυτο τοτε δεν αφηνουμε το κειμενο να μιλησει απο μονο του

καθενας εχει την ηλικια του καθενας φερει το φορτιο του καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει γνωμη ...και φανταζομαι οτι ξερεις το μπουκοφσκικο ρητο για τις γνωμες ε ? "... καθενας εχει απο μια" .

ειπες λοιπον οτι ενοιωσες αηδια ...επετρεψε μου να μεινω σ' αυτο και να σε ρωτησω ..αηδια για ποιον ? γιατι ? και ηταν μονο αηδια ? μηπως ηταν ταυτοχρονα θυμος ή και κατι ακομα ?

οπως εγρφα και σε προηγουμενο ποστ το καθε κειμενο εχει ξεχωριστη υποσταση για καθε αναγνωστη ..δηλ . καθενας μπορει να το δει διαφορετικα ,αν δεν ηταν ετσι τα κειμενα δε θα διεφεραν απο τα τηλεοπτικα υπερshow που θελουν ολοι οι τηλεθεατες τους να νοιωθουν το ιδιο αποβλακωμενοι μπροστα τους και να περνανε το υποσυνειδητο μηνυμα "ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΤΕ" "ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ" οπως ακριβως μας τα εχει πει κι ο καρπεντερ στο "Ζουν αναμεσα μας" ....ενα τηλεοπτικο υπερθεαμα δεν εχει τρυπες για να κυκλοφορει ο αερας της αμφισβητησης ..δεν αφηνει τον τηλεθεατη να δωσει καμμια απαντηση ,δεν θετει καμμια ερωτηση .Δινει απο μονο του ολες τις απαντησεις . Επιχειρει να παιξει το ρολο της αυθεντιας στα ματια του αφελη και προθυμου να χειραγωγηθει τηλεθεατη ,ενω ενα κειμενο σαν ελβετικο τυρι (που εχει κι αυτο τρυπες αλλα παρολα αυτα ειναι νοστιμο), οταν μαλιστα απευθυνεται σ' ενα κοινο που κατα τεκμηριο δεν ειναι αφελες , δεν επιχειρει να δωσει ολες τις απαντησεις ...αλλα μαλλον να θεσει ερωτησεις στον αναγνωστη .

Μια τελευταια ερωτηση στο φιλο στηβεν (αυτη τη φορα πραγματι χιουμοριστικη) .

Γιατι υποθετεις οτι ειμαι 26 χρονων ?(για να μη ρωτησω γιατι οι 26χρονοι ειναι μικροι για να διαπραγματευτουν την παιδεραστια ενω οδηγουν και ψηφιζουν και μπορει να ειναι και οι ιδιοι εν δυναμει παιδεραστες ? δηλ. φιλε μου ποιος βαζει τελικα αυτα τα ορια ?)μπορει να νοιωθω ακομα και δεκαεξι, αλλά η μπαγιατικη μουρη στον καθρεφτη μου επιμενει διαφορετικα .

Edited by wpleftyboy

wpleftyboy

gema

σ' ευχαριστω που ειδες το κειμενο οπως ακριβως το εβλεπα κι εγω και να φανταστεις οτι εχει παρουσιαστει σε φορουμ δυο χρονακια τουλαχιστον πριν απο την πολυκροτη υποθεση της βεροιας και την τελευταια της εδεσσας...αλλα η επαρχια οπου ζω δεν αφηνει περιθωρια σ' αυτους που θελουν αν δουν ...οπως ειπε και ο Γκαιτε δια του πληκτρολογιου του blackcloak

"Τι είναι το πιο δύσκολο απ' όλα; Εκείνο που μοιάζει το πιο εύκολο: να βλέπεις με τα μάτια σου αυτό που βρίσκεται μπροστά στα μάτια σου."

trillian

Heeey, ας προσέχουμε λίγο το ύφος μας :)

Gema, είμαι σίγουρη ότι το κείμενο δε χρειάζεται υπερασπιστές, μπορεί ο συγγραφέας να απαντήσει μόνος του κατά την κρίση του σε οποιοδήποτε σχόλιο. :) - όπως και έκανε.

Είναι άλλο θέμα να δίνεις τη δική σου ανάγνωση του κειμένου και άλλο να την παρουσιάζεις ως την "ορθή" και να αντιπαρατίθεσαι σε μία άλλη.

Και Στήβεν, σίγουρα το σχόλιό σου μπορούσε να τεθεί λίγο λιγότερο επιθετικά :)

Είναι άλλο πράγμα το τι σου έβγαλε ένα κείμενο και άλλο ο συγγραφέας του.

Το κείμενο όντως "ενοχλεί", προφανώς υπάρχει ένας διάλογος που μπορεί να γίνει μεταξύ συγγραφέα - αναγνώστη, ένας διάλογος που μπορεί να είναι έντονος, αλλά ελπίζω ότι καταρχάς θα είναι συγγραφέα - αναγνώστη και δευτερευόντως (και κυρίως) μέσα σε ήρεμα πλαίσια, χωρίς προσωπικά σχόλια από κανέναν σε κανέναν.

Και αυτή ήταν δήλωση Moderator, οπότε έχετε λίγο το νου σας :)

Eυχαριστώ :)

Edited by trillian

Celestial

βασικα αυτο ηταν δηλωση global moderator :p :P

περαν αυτου καλως η κακως το κειμενο περιγραφει ηδη υπαρκτες και γνωστες καταστασεις ( και οχι γνωστες απο τα προσφατα περιστατικα ) καλως η κακως ( βασικα μονο κακως αλλα λεμε... ) η παιδεραστια ειναι μονο ενα μικρο μερος ( τραγικα μικρο ) απο τα κακα που μαστιζουν το κοσμο μας, το να τα αντιμετωπιζουμε επιθετικα ως μερος ενως κειμενου, απο τη στιγμη που τα "δεχομαστε" ως κοινωνικο φαινωμενο ειναι τουλαχιστον ανουσιο...

περαν αυτου εγω μπορω να πω οτι γελασα με το κειμενακι και ειδικα στο

O πούστης κατούρησε τα έργα
το οποιο ειναι φανταστικη αντιδραση για καποιον που πυροβολησε εναν ανθρωπο εν ψυxρο :p :P μου εφερε στο μυαλο εναν κοσμο πολυ κοντα σε μελοντικους λογοτχνικους κοσμους που οι αρχες εχουν καταφυγει σε ακραια μορφη βιας για να καταστειλουν την ακομα ποιο ακραια που ασκουν οι εγκληματιες ( και ειδικα δε εφ οσον ηταν και ΔΗΜΟΤΙΚΗ αστυνομια :p :P)

Τελος θελω να πω οτι η ηλικια δεν εχει καμια σημασια ισα ισα πολλες φορες μεσω της "αθοωτητας" καποιου νεαρου σε ηλικια ατομου μπορεις να δεις οπτικες γωνιες ενως κοινωνικου προβληματως που εμεις εχουμε "μαθει" να αγνοουμε και να δεχομαστε ως μερος της καθημερινοτητας.

month

Το πραματικά ενοχλητικό μέρος που δεν το σχολίασε κανείς, είναι ότι οι μπάτσοι δεν πήγαν να ελέγξουν τις τσιρίδες ενός παιδιού,αλλά μια μορφή κοντά στα "έργα τέχνης". Και ίσως αυτό το κομμάτι να είναι το πιο ενοχλητικό μέρος απ'όλα στο κείμενο. Και ίσως το πιο ειρωνικό.

Στηβεν
Πρώτα από όλα θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις ενάντια σε άλλα μέλη του φόρουμ.

Τώρα για το ίδιο το διήγημα. Προφανώς δεν το κατάλαβες καθόλου. Το κεντρικό του θέμα δεν είναι η παιδεραστία. Όπως το περιγράφει και ο ίδιος ο συγγραφέας είναι ένα «παράδοξο κοινωνικό δράμα». Το μοναδικό που κάνει είναι να περιγράφει την αθλιότητα της σημερινής ελληνικής κοινωνίας πίσω από το «παραβάν». Και κυρίως την αθλιότητα της επαρχίας. Αυτά που περιγράφει συμβαίνουν καθημερινά, άκουσε κανένα δελτίο ειδήσεων. Ο συγγραφέας το μόνο που έκανε είναι να εμπνευστή από την κοινωνία που ζει, με τον τρόπο που μόνο ένας συγγραφέας μπορεί να εμπνευστή. Και το έκανε με άψογο τρόπο, με την δικιά του προσωπική γραφή, που αφήνει πάντοτε το στίγμα της. Άμα δεν σου αρέσουν αυτά που λέει τότε κατάκρινε την κοινωνία μας και όχι τον συγγραφέα που απλώς μεταφέρει την κοινωνία σε μια κόλλα χαρτί.

Πολύ καλή δουλειά Λευτέρη. Αιχμηρή και προκλητική όπως πάντα.

Και όσο για το αστείο της όλης υπόθεσης. Δεν υπάρχει κάποιο αστείο. Υπάρχει όμως η ειρωνεία. Άμα δεν την κατάλαβες τότε απλά ξαναδιάβασε την ιστορία.

Που ακριβώς είδες την προσωπική επίθεση?

Το αν κατάλαβα το διήγημα ή όχι, είναι δικό μου θέμα, και δεν έχεις ουδεμία αρμοδιότητα να το κρίνεις αυτό. Το τι κατάλαβα και τι όχι, δεν μπορείς καν να το υποθέσεις, διότι απλά δεν βρίσκεσαι μέσα στο μυαλό μου.

Να σε ρωτήσω κάτι? Εγώ δεν αμφισβήτησα ότι αυτά συμβαίνουν. Ξανάδιάβασε το ποστ μου, δεν θα δεις να το λέω πουθενά αυτό. Να προσθέσω, το ότι να προστατευέσαι κάτω από τον μανδύα του ''Ζορό" που βλέπει ότι ανώμαλο συμβαίνει γύρω του, και ύστερα το περιγράφει, δεν τον προστατεύει από τον σχολιασμό. Οι ιστορίες γράφονται ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ. Αν γράφει κάποιος διηγήματα για να περιγράφει το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα, να κάτσει να τα διαβάσει μόνος του, γιατί την πραγματικότητα (και μάλιστα την άσχημη) την ζούμε όλοι. Για άλλους είναι ενδιαφέρουσα για άλλους όχι. Σημασία έχει η ματιά που ρίχνει ο καθένας, και εμένα προσωπικά να διαβάζω για την παιδεραστία, ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, γιατί απλούστατα δεν είμαι σε θέση ακόμα να κάνω κάτι για να την εμποδίσω. Επίσης, εσύ δηλ. ότι βλέπεις στα δελτία ειδήσεων το πιστεύεις? Επίσης το τι μεταφέρει και πως, είναι διαφορετικό για τον καθένα. Για εσένα μπορεί να είναι τέλειο για εμένα μούφα. Εξαρτάται όπως πάντα άλλωστε το πως το βλέπεις.

Τι λες? Αν δεν μου αρέσουν αυτά που λέει να κατακρίνω την κοιν. αι όχι αυτόν? Δηλ. αν πει μια βλακεία ο Ρουβάς εσύ θα κατακρίνεις τον Ψινάκη?

Ωστόσο, να ζητήσω συγνώμη από τον συγγραφέα, αν και δεν πιστεύω ότι ήμουν επιθετικός σε υπερβολικό σημείο.

The Blackcloak
Οι ιστορίες γράφονται ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ. Αν γράφει κάποιος διηγήματα για να περιγράφει το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα, να κάτσει να τα διαβάσει μόνος του, γιατί την πραγματικότητα (και μάλιστα την άσχημη) την ζούμε όλοι. Για άλλους είναι ενδιαφέρουσα για άλλους όχι. Σημασία έχει η ματιά που ρίχνει ο καθένας, και εμένα προσωπικά να διαβάζω για την παιδεραστία, ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, γιατί απλούστατα δεν είμαι σε θέση ακόμα να κάνω κάτι για να την εμποδίσω.

Το αν κατάλαβα το διήγημα ή όχι, είναι δικό μου θέμα, και δεν έχεις ουδεμία αρμοδιότητα να το κρίνεις αυτό. Το τι κατάλαβα και τι όχι, δεν μπορείς καν να το υποθέσεις, διότι απλά δεν βρίσκεσαι μέσα στο μυαλό μου.

Πρώτα απ' όλα Στήβεν εσύ παραδέχεσαι ότι δεν καταλαβαίνεις την ιστορία, οπότε από εκεί μπορούμε να κρίνουμε αν την κατάλαβες ή όχι(εκτός κι αν δεν είχες καταλάβει πως την κατάλαβες).

Πόσο μεγάλος πρέπει να είναι κανείς για να διαπραγματεύεται την παιδοφιλία; Δηλ. μπορεί να διαπραγματεύεται τον ειδεχθή φόνο, αλλά όχι την παιδοφιλία, γιατί αυτή είναι "πιο taboo";

Στήβεν αν πιστεύεις ότι οι βιασμοί παιδιών είναι κοινό κομμάτι της καθημερινότητάς τότε είτε γνωρίζεις ανθρώπους που δε γνωρίζω εγώ είτε νομίζεις ότι πέντε δέκα ειδήσεις αποδίδουν την πραγματικότητα. Οι βιασμοί αυτοί θεωρούνται, όπως και άλλα ειδεχθή εγκλήματα, σχετικά ασυνήθιστοι κι αυτό μπορεί να αποδειχθεί από το γεγονός ότι οι περισσότεροι κρατούμενοι αντιμετωπίζουν τέτοιους συγκρατούμενούς τους σαν μια εξαίρεση χειρότερη από τους ίδιους και τους φέρονται με βαναυσότητα. Δηλ. ακόμα και ανάμεσα στους εγκληματίες, πολλοί δε θα προχωρούσαν σε μια τέτοια πράξη.

Επίσης ποτέ δε θα είσαι σε θέση να εμποδίσεις πολλά πράγματα στη ζωή σου όπως μια καταιγίδα στον Ειρηνικό, μια κλοπή, ένα φόνο, το φαινόμενο του Θερμοκηπίου, τη γέννηση ενός ποντικού μια ήπειρο μακριά, όλ' αυτά δηλ. τα σιχαίνεσαι τόσο που δε θές ούτε καν να τα βλέπεις σε μια ιστορία;

Τελευταίο και πιο σημαντικό: Θα ξέρεις ίσως πως πολλές ιστορίες αντλούν το κεντρικό θέμα από κάτι που συμβαίνει στην κοινωνία την οποία ζούμε ή σε κάποια πιθανή μελλοντική εκδοχή της προκειμένου να θέσουν κάποιους προβληματισμούς σχετικά με τα θεμέλια στα οποία στηρίζεται και το πρόσωπο που δείχνει αυτή η κοινωνία. Τι κακό και απεχθές βρίσκεις σε αυτό;Γιατί αυτό κάνει η ιστορία από πανω απ' ό,τι βλέπω. Ακόμα κι αν σου φαίνεται βαρετό και κουραστικό, για πιο λόγο τόσο μένος;

Edited by The Blackcloak

Celestial

Χμ! παμε παλι :p

Αν γράφει κάποιος διηγήματα για να περιγράφει το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα, να κάτσει να τα διαβάσει μόνος του, γιατί την πραγματικότητα (και μάλιστα την άσχημη) την ζούμε όλοι
θα διαφωνησω καθετα μιας και πολλα και καταπληκτικα διηγηματα εχουν απεικονεισει την πραγματικοτητα απο το οπτικο πρισμα καποιου που το εζησε ποιο κοντινα η εντονα απο οτι οι υπολοιποι οποτε αυτο ειναι μαλον ακυρο

ημασία έχει η ματιά που ρίχνει ο καθένας, και εμένα προσωπικά να διαβάζω για την παιδεραστία, ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, γιατί απλούστατα δεν είμαι σε θέση ακόμα να κάνω κάτι για να την εμποδίσω

κι ομως μπορεις να κανεις ... μπορεις να ρευστοποιεισεις ολλη σου την περιουσια και να πας σε περιοχες οπου οργιαζει η παιδεραστια οπου θα σκοτωνεις παιδεραστες και θα τους κρεμας απο τα αντερα τους η θα τους παλουκωνεις παραδειγματικα ετσι ωστε αν μη τη αλλο θα τη μειωσεις κατα 3 - 4 ατομα απλα δεν εισε διατεθημενος να πληρωσεις το κοστος... ;)

Στήβεν αν πιστεύεις ότι οι βιασμοί παιδιών είναι κοινό κομμάτι της καθημερινότητάς τότε είτε γνωρίζεις ανθρώπους που δε γνωρίζω εγώ είτε νομίζεις ότι πέντε δέκα ειδήσεις αποδίδουν την πραγματικότητα.
αν πιστευεις οτι οι βιασμοι παιδιων δεν ειναι κομματι της καθημερινοτητας ζεις σε αλλο πλανητη... σε πολες χωρες του 3ου ( και οχι και τοσο 3ου ) κοσμου παιδια αγοραζονται και πωλουνται και οχι μονο για σεξ η εργασια αλλα και ανταλακτικα...

Οι βιασμοί αυτοί θεωρούνται, όπως και άλλα ειδεχθή εγκλήματα, σχετικά ασυνήθιστοι κι αυτό μπορεί να αποδειχθεί από το γεγονός ότι οι περισσότεροι κρατούμενοι αντιμετωπίζουν τέτοιους συγκρατούμενούς τους σαν μια εξαίρεση χειρότερη από τους ίδιους και τους φέρονται με βαναυσότητα. Δηλ. ακόμα και ανάμεσα στους εγκληματίες, πολλοί δε θα προχωρούσαν σε μια τέτοια πράξη.

αυτο ειναι ψιλο urban legend το γεγονος ειναι οτι πολυ λιγοι καταγραφονται και δηλωνωνται και οσο αφορα το τι γινεται στις φυλακες... η βια απλα θελει μια αφορμη και επι το πληστον ενας βιαστης ανηληκων ειναι ποιο ακυνδυνος στοχος απο τον ψυχοπαθη που σκοτωσε 5 με εναν συνδετηρα... η το δηλωμενο συμορητη η τεσπα καποιον πραγματικα επικυνδυνο... ( για τη σωματικη ακαιραιοτητα του τραμπουκευοντως οχι για τη κοινωνια να το ξεκαθαριζουμε).

με την τελευταια παραγραφο του blackcloack βεβαια θα συμφωνησω μιας και το

Το μαλακισμένο το παιδάκι έκλαιγε σαν γατί όταν τό‘σκιζα. Γαμώ την αλβανία του μέσα. Ένα κάρο λεφτά του έταζα για να το βουλώσει και δεν σταματούσε να σκούζει. Έχυσα μέσα στο σφιχτό,άσπρο κωλαράκι του και τραβήχτηκα με το μπούτσο μου να στάζει και ακόμα σκληρό σαν σιδερόβεργα.

δυσκολα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως εγκωμιο για την παιδεραστια και ουτε καν σαν περιγραφη μιας ερωτικης σκηνης, θα ελεγα οτι ειναι απλα μια διαδικαστικη δηλωση που τονιζει το ποιων του αφηγουντως, σε πληροφορω δε οτι εχουν γραφτει πολυ ποιο ανωμαλα και διεστραμενα πραγματα σε κειμενα που εχουν πεσει κατα καιρους στην αντιληψη μου και τα ρημαδια θεωρουνται και ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ!!!!!!!!!!! ( δηλαδη δε μιλαω απλα για αρωστημενα πορνογραφηματα )

Τελος μια μικρη παρατηρηση για τα δελτια των ειδησεων...

τα δελτια στην ελλαδα ειναι απλα αισχρα πουλαν οτι ειδηση εχει κυκλωφορησει πολυ την διογκωνουν και μετα πανε παλι σε βλακιες που δεν αφορουν κανενα για να γεμησουν τη μια ωρα τους... αραια και που καποιες κιτρινες εκπομπες που δεν εχουν να πουν και πολλα κανουν και καποιο θεμα ποιο "κοινωνικα ευαισθητο" για να πουλησουν κλαμα, η αληθεια ειναι οτι γυρω μας υπαρχει απιστευτη ασχημια και απλα επιλεγουμε να μη τη δουμε γιατι δε θελουμε να πληροσουμε το κοστος του να κανουμε κατι γι αυτο.

επισεις μια παρατηρισουλα :) η αληθεια ειναι οτι δεν εκανες προσωπικη επιθεση απλα το ποστ σου ειναι λιγο χμ... εντονο ας πουμε :) απλα οταν αρχιζουμε να χρησιμοποιουμε εκφρασεις του στυλ "ρε φιλε" και "ποσον χρονων εισε" ( το δευτερο ειναι και ψιλοπροσωπικο ) ειναι πολυ ευκολο να παρει η συζητηση τον κατηφορο και να οδηγηθουμε εις τα μπινελικια! ( θεος φυλαξει :p )

Edited by Celestial

Στηβεν

Μπορεί ωστόσο η αντίληψη μου να είχε ήδη αλλάξει, και η Τζέμα δεν αρμόδια να το κρίνει αυτό. Και κανείς άλλος.

Η παιδεραστία δεν αποτελεί μέρος της καθημερινότητας? Κάνεις λάθος. Αποτελεί και πολύ μεγάλο.

Όσο για την ρεαλιστική απόδοση, εμένα ΜΕ ΑΗΔΙΑΖΕΙ. Δεν το καταλαβαίνετε αυτο? ΕΠίσης, κάποιος ανέφερε ότι μπορώ να κάνω παιδεραστία, να σκοτώνω αυτούς που την πράτουν. Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό, αλλά πιστεύω ότι θα τους άξιζε. Και μην ρίχνουμε το επίπεδο συζήτησης, λέγοντας για παλουκώματα.

Τέσπα, ας τελειώσουμε εδώ. Παραδέχομαι το λάθος μου ότι μίλησα κάπως απότομα στον συγγραφέα. και τον διαβεβαιώ ότι δεν θα επαναληφθεί.

The Blackcloak

Βασικά Celestial αναφερόμουν στην ελληνική πραγματικότητα, όπου τουλ. ελπίζω πως ο βιασμός ανηλίκων δεν είναι ακριβώς καθημερινό φαινόμενο... Επίσης για τις χώρες του τρίτου κόσμου, εντάξει όταν μιλάμε για χώρες που εν μέρει ζούν ακόμα από την ανθρώπινη δουλεία τι να πώ. Το trafficking και το εμπόριο οργάνων ίσως συμβαίνει κι εδώ αλλά άλλο Ταϋλάνδη ή Κονγκό κι άλλο Ελλάδα σε αυτό τον τομέα, τουλάχιστον ποσοτικά.

Edited by The Blackcloak

trillian

Παιδιά, δε βρίσκω το λόγο να πάει η κουβέντα στο πόσο συχνά ειναι τα κρούσματα της παιδεραστίας στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού. Σχολιασμό κειμένου θέλουμε να κάνουμε.

Επιπλέον, ο Στήβεν ξεκαθάρισε την άποψή του για το κείμενο, την οποία έχει κάθε δικαίωμα να έχει, ας τελειώσει εκεί το θέμα. Δεχτείτε ότι κάποιος έχει άλλη άποψη από τη δική σας.

Δε θέλω άλλα ποστς του τύπου "κάνεις λάθος γι αυτό ή για κείνο". Περαιτέρω απόκλιση από το σχολιασμό του κειμένου ως κείμενο θα αντιμετωπιστεί αναλόγως. Προειδοποίησα και ευθύνη ουκ φέρω για την πιθανή παρεμβολή στο thread από δω και πέρα :)

Edited by trillian

Nihilio

Πάντως, μετά από όλες τις εξηγήσεις που δόθηκαν, το κείμενο μου θυμίζει αρκετά σκετσάκι από το Αμάν (για όσους το θυμούνται). Έχει να καυτηριάσει πάρα πολλά πράγματα που μας αφορούν όλους, αλλά τελικά μόνο η καφρίλα και η υπερβολή μένει. Αυτό νομίζω είναι η κύρια αδυναμία του και καλό θα ήταν ο συγγραφέας να το προσέξει σε μεταγεννέστερα κείμενά του. Το παρόν κείμενο είναι ακράιο μεν, προκλητικό όσο δεν πάει και ενοχλητικό, αλλά αντί να βγάζει κάποιο αρνητικό συναίσθημα (όπως έκανε πχ το Girl next door του Jack Ketchum) μας δείχνει μόνο μια over the top παραμόρφωση της ελληνικής πραγματικότητας που δεν είναι ούτε τραγική ούτε αστεία, απλά κάφρικη και οι προβληματισμοί που θέλει να περάσει χάνονται σε ένα άμυαλο χάχανο.

Στηβεν
Πάντως, μετά από όλες τις εξηγήσεις που δόθηκαν, το κείμενο μου θυμίζει αρκετά σκετσάκι από το Αμάν (για όσους το θυμούνται). Έχει να καυτηριάσει πάρα πολλά πράγματα που μας αφορούν όλους, αλλά τελικά μόνο η καφρίλα και η υπερβολή μένει. Αυτό νομίζω είναι η κύρια αδυναμία του και καλό θα ήταν ο συγγραφέας να το προσέξει σε μεταγεννέστερα κείμενά του. Το παρόν κείμενο είναι ακράιο μεν, προκλητικό όσο δεν πάει και ενοχλητικό, αλλά αντί να βγάζει κάποιο αρνητικό συναίσθημα (όπως έκανε πχ το Girl next door του Jack Ketchum) μας δείχνει μόνο μια over the top παραμόρφωση της ελληνικής πραγματικότητας που δεν είναι ούτε τραγική ούτε αστεία, απλά κάφρικη και οι προβληματισμοί που θέλει να περάσει χάνονται σε ένα άμυαλο χάχανο.

Αυτό θα ήθελα να πω, αλλά δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να το διατυπώσω έτσι.

wpleftyboy

ο καθενας μπορει να διατυπωνει ελευθερα τη γνωμη του για οποιοδηποτε δικο μου κειμενο και θα παρακαλουσα τους μοντερατορες να επιτρεψουν τον απολυτα ελευθερο σχολιασμο του κειμενου μου ακομα κι αν θεωρησουν οτι η κριτικη με θιγει προσωπικα

(πως θα μπορουσε αραγε να γινει αυτο τη στιγμη που κανεις δε με γνωριζει ουτε εξ οψεως)

αλλα η βαρυτητα της γνωμης δεν πηγαζει απο τη θεση του καθενος μας στη ζωη ,οπως και στα φορουμ .

πηγαζει απο τον τροπο που την τεκμηριωνουμε και τελικα την εκφραζουμε

κατοπιν αυτου στηβεν θεωρω οτι δεν θα υπηρχε λογος για συγνωμη ακομα και αν με ειχες εξυβρισει (που φυσικα δεν το εκανες)...

ενα κειμενο δεν μπορει ποτε να αγγιζει τους παντες ακομα κι αν προκειται για αριστουργημα της παγκοσμιας λογοτεχνιας

οταν ομως μου λεει ο στηβεν πιχι οτι το κειμενο τον αηδιασε εστω κι αν δε λεει το γιατι τολμω να πω οτι ενα μερος αυτων που στοχευα οταν το εγραφα εχει ηδη επιτευχθει

δηλ. το κειμενο επρεπε να εμπνεει αηδια για να λειτουργει ,πως αλλιως θα περιγραφοταν "το γομαρι" ,σαν χαρακτηρας σε διηγημα

δυο σελιδων ,πιο εντονα και ικανος να εμπνευσει συναισθηματα ?

οσο γι αυτα που λεει ο φιλτατος νιχιλιο περι παραμορφωσης της ελληνικης κοινωνιας στο κειμενο

δε μπορουν παρα να μου προκαλεσουν θλιμμενα χαμογελα ...

και ομως φιλε νιχιλιο η παιδικη πορνεια (αληθεια τι κανει ενα παιδακι 13 χρονων σε κωλομπαρο?) η παιδεραστια , η σκληρη πορτα στα μπαρ που καταληγει σε ανελεητους ξυλοδαρμους , η αστυνομικη βια , η συναλλαγη του κρατους με τους πολιτες και μαλιστα αυτους που καμωνονται τους καλλιτεχνες ,για να βουλωσουν τα στοματα ,η αφ υψηλου αντιμετωπιση των πολιτων ...ολα αυτα ειναι δυστυχως καθημερινα και καθολου υπερβολικα ... η μονη υπερβολη (προς το παρον ) ειναι η οπλοφορια απο πλευρας δημοτικης αστυνομιας οπως το εχω ηδη εξηγησει με αφορμη την εξυπνη παρατηρηση του τριλλιαν

επισης το γεγονος οτι ξεκινησε μια εντονη συζητηση που οδηγησε αρκετα μελη να εκφρασουν τη γνωμη τους ,οποια κι αν ειναι αυτη , οδηγει στο συμπερασμα οτι το κειμενο δεν ειναι και τοσο "της πλακας" οπως μας λες στο δευτερο σχολιο σου

ναι , αγγιζει τα ορια του μπουρλεσκ , αλλα νομιζω οτι το πικρο του χιουμορ και ο κλαυσιγελος που προκαλει μαλλον θλιψη αφηνει ή και οργη σαν επιγευση, παρα "καφριλα" και "χαχανο" ....ωστοσο ειπαμε...δεν μπορουμε να επιβαλλουμε τις αποψεις μας και καθενας αισθανεται οτι και οπως θελει ...

νομιζω ελευθερα (?) .

Nihilio
και ομως φιλε νιχιλιο η παιδικη πορνεια (αληθεια τι κανει ενα παιδακι 13 χρονων σε κωλομπαρο?) η παιδεραστια , η σκληρη πορτα στα μπαρ που καταληγει σε ανελεητους ξυλοδαρμους , η αστυνομικη βια , η συναλλαγη του κρατους με τους πολιτες και μαλιστα αυτους που καμωνονται τους καλλιτεχνες ,για να βουλωσουν τα στοματα ,η αφ υψηλου αντιμετωπιση των πολιτων ...ολα αυτα ειναι δυστυχως καθημερινα και καθολου υπερβολικα ... η μονη υπερβολη (προς το παρον ) ειναι η οπλοφορια απο πλευρας δημοτικης αστυνομιας οπως το εχω ηδη εξηγησει με αφορμη την εξυπνη παρατηρηση του τριλλιαν

To ξέρω ότι όλα αυτά είναι πραγματικά, για αυτό και έκανα έναν παραλληλισμό με γνωστή τηλεοπτική σειρά. Επειδή κι εκεί το ίδιο γινόταν. Κι εγώ έχω μεγαλώσει σε επαρχία και ξέρω πόσο βρώμικη είναι, όμως δεν μπορώ παρά να δω τις τερατώδεις υπερβολές που χρησιμοποιείς εντυπωσιακά απλυστευτικά για να περάσεις αυτό που θες.

Και στο τέλος δεν αφήνει θλίψη, δε μπορεί να αφήσει θλίψη, επειδή η υπερβολή βγάζει μάτι και δε σε αφήνει να ταυτιστείς με την κατάσταση. Από τις αντιδράσεις των απο πάνω αυτό που είδα ότι προκάλεσες ήταν αμηχανία, ενόχληση ή διάθεση για χαβαλέ. Καθαρά συγγραφικά πάντα (δεν είμαι εδώ για να μιλήσω για ιδεολογία ή για την κοινωνία) κάτι τέτοιο είναι ρίσκο, αν θέλεις να περάσεις κάποιο μήνυμα, αφού μπορεί να χαθεί ή παραμορφωθεί μέσα στην υπερβολή. Υπάρχει πάντα η λεπτή, υπόγεια σάτιρα, το πετυχημένο χιούμορ και μια σειρά ακόμα από πειθαναγκαστικά τεχνάσματα που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο συγγραφέας μέσα σε ένα περιβάλλον ρεαλιστικό. Γιατί ειλικρινά, ένα άβουλο 13-χρονο σε κωλόμπαρο δεν το παίρνει αγκαλιά ο κάθε άσχετος για να το ξεσκίσει επειδή δε του έκατσε η μπαργούμαν, και μάλιστα ο άσχετος να είναι ένα βόδι, περιθωριακός και αλήτης. Θέλεις να το κάνεις ενοχλητικό; Βάλε τον καλό οικογενειάρχη να "ψωνίζει" ένα 13-χρονο γόνο οικονομικών μεταναστών. Αυτό ΕΙΝΑΙ ενοχλητικό επειδή πράγματι συμβαίνει δυστυχώς και ο αναγνώστης το ξέρει και μπορεί να μπει στο κλίμα. Όταν όμως προσεγγύζεις τη γραφικότητα με το γομάρι σου τότε χάνεις κόσμο. Αυτό έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να λέω τόση ώρα.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..