Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Μπαααα, το βαθυστόχαστο μπλα μπλα δεν το γλιτώνουμε με τίποτα. Κι εδώ είχε, αλλά έκαναν πιο πολλή εντύπωση τα υπόλοιπα. Εγώ δε θέλω άντερα και κοκορέτσια οπωσδήποτε, μου φτάνει που συμμαζεύουν επιτέλους τις υπο-πλοκές, συγκεντρώνονται όλοι σε ένα σημείο σιγά σιγά, άντε να πλακωθούν επιτέλους γερά, να πάρει ο επιζών τον Iron Throne και να πάμε σπίτια μας.

 

Ευγενία: όχι. Περί Rhaegar και σχέσης με τη Lyanna δεν έχουν πει τίποτα, οπότε πώς θα βγει από τα συμφραζόμενα για ποιο λόγο κινδυνεύει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

-πώς μετακινούνται όλοι τόσο γρήγορα; Arya και Varys αναφέρω ενδεικτικά. Σε άλλες σεζόν πέρναγε πιο πολύς καιρός μέχρι να πάει κάποιος από τη μια ήπειρο στην άλλη. Ειδικά ο Varys μέσα στο ίδιο επεισόδιο πετάχτηκε από το Dorne στα πλοία της ξανθούλας λες και έχουν εφευρεθεί τα ελικόπτερα.

 

 

 

Μέχρι τώρα οι μετακινήσεις είχαν τη λογική των βιβλίων. Από εδώ και στο εξής, οι μετακινήσεις γίνονται με την λογική κινηματογραφικών σεναρίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ευγενία: όχι. Περί Rhaegar και σχέσης με τη Lyanna δεν έχουν πει τίποτα, οπότε πώς θα βγει από τα συμφραζόμενα για ποιο λόγο κινδυνεύει το μωρό;

 

Έλεος προφανώς στη σειρά θα το δείξουνε αλλιώς από του χρόνου. Αλλά όσοι ξέρουνε από το βιβλίο πάει εκεί το πράγμα καραμπινάτα.

Link to comment
Share on other sites

Επικό κλείσιμο.
Επικό σίζον φινάλε.
Επικό.

Στην Άρυα Σταρκ απλά χειροκρότησα. Τίποτα άλλο.
Αι ρεστ μάι κέις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ότι ήταν πολύ καλό επεισόδιο αντικειμενικά (μέχρι και η σκηνή στο Ντορν ήταν μια χαρά, επίτευγμα αν μη τι άλλο!) νομίζω μεγάλο ρόλο στο πόσο θερμή ήταν η υποδοχή από το κοινό έπαιξε το γεγονός ότι προχώρησε επιτέλους την πλοκή και μάλιστα για πρώτη φορά ξεκάθαρα πέρα από τα βιβλία. Αυτό έγινε βέβαια και το 9 αλλά εκεί ήταν 2 μάχες όπου ξέραμε το τελικό αποτέλεσμα. Ενώ τώρα είδαμε το aftermath, κάτι που δεν ξέραμε ούτε οι αναγνώστες. Πολύ σημαντικό και το τι συνέβη στο KL. Είμαι περίεργος πως θα εξελιχτούν τα γεγονότα στα βιβλία πλέον. 

Για τον Τζον αφού κάνει fade out το μωρό, fade in η φάτσα του σου λένε ότι είναι αυτός. Άρα γιoς της Λυάννα confirmed. Λέει ότι φοβάται μην τον σκοτώσουν, κι ότι πρέπει να τον προστατέψει άρα προφανώς είναι και R, επομένως R+L=J confirmed. Προσωπικά ήλπιζα σε μια ανατροπή αλλά έκανε και μπαμ εδώ που τα λέμε. Τώρα μένει το θέμα του valonquar να γίνει confirmed όπως και το cleganebowl που αρχικά είχε ακυρωθεί αλλά μάλλον θα βρεθούνε σε άλλη διοργάνωση οι σκύλοι.

Χαλάστηκα λίγο που ενώ είχαμε και κρεατόπιτα και Μάντερλι, δεν τη σέρβιρε αυτός αλλά αφού είδαμε Arya's Creed οκ. Πλάκα θα είχε να έπαιρνε και μια μπουκιά από την πίτα σαν τον Μάντερλι(καλά, αυτός έφαγε του σκασμού, όχι μια μπουκιά). Και μια που έπιασα τους άρχοντες του Βορρά, ο άλλος, ο προδότης που αρνήθηκε να βοηθήσει, φτηνά την γλίτωσε. Εγώ θα τον αποκεφάλιζα και θα έδινα το κάστρο του στον Τόρμουντ (αν και οι άγριοι μπορούν να πάρουν των άλλων προδοτών Umber, Bolton, Karstark...είναι μπόλικα τα κάστρα των αντιΣτάρκ, The North remembers forgets τελικά). Που'σαι ρε RenlyIsNotRight να τον...καμαρώσεις.

13501614_934679799974484_356452278469393

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το επεισόδιο.

 

Εγω θα πω άλλες σκέψεις.

 

1 - Εκτός και αν οι μετακινήσεις είναι όντως καθαρά σκηνοθετική χαζομάρα δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν μας έδειχνε οτι ο Βαρις έχει δίδυμο ή και 3δυμο αδερφό....εξάλλου είναι αρκετά πρόστυχος για να το έχει και να το εκμεταλεύεται.

 

2 - Η Σερσει απο την μία θα γίνει πολύ επιθετική γιατί δεν εχει πλέον απολύτως τίποτα να χάσει.

 

3 - Ερώτηση: Αν πεθάνει ο Βασιλειάς και η γυναίκα του και δεν εχουν και παιδιά σε ποιον πάει ο θρόνος? Αν είναι ζωντανοί οι γονείς του φαντάζομαι πάλι πίσω στους γονείς του. Αν ειναι ομως ο πατέρας του νεκρός τότε πάει στην μάνα του? Ναι αλλά αυτό δεν θα είναι μέχρι να βρεθεί ο επόμενος νόμιμος διάδοχος? Και σε περιπτωση που δεν καταλάβατε....ποιος είναι νόμιμα ο διάδοχος του θρόνου τώρα που πέθανε ο Τομμεν? Η Σερσει λογικά είναι μόνο για μέχρι να βρεθεί ο καινούργιος. Προφανώς και θα τον κρατήσει για πάρτη της αλλά θα ήθελα να μάθω τους κανόνες...ή έστω σκέψεις. πχ πιο λογικό μου κάνει να παρει την θέση του ένα παλιό μπάσταρδο του Ρομπερτ, σωστά?

 

4 - Αυτο με τον Τομμεν δεν το περιμενα

 

5 - Εντάξει απο την μία είναι Το King's Landing αλλά ειλικρινά πόσο δύναμη (στρατιωτικη) τους έχει απομείνει? Ο Βορρας είναι όλος εναντίον τους και τώρα έχουν και νέο βασιλείά. Ο Νότος όλος (Μαρτελ, Ταιρελ κτλ) είναι επίσης εναντίον τους εντελώς γιατί και δεν τους θέλουν και δεν αναγνωρίζουν την βασιλεία των Λανιστερ και τους σκοτώσανε και τα παιδιά. Τα σιδερονήσια είναι μόνα τους. Φρευ πεθάνανε όλοι τους. Ειλικρινά έχουν έστω και έναν σύμμαχο?

Εχω λαθεμένα την εντύπωση οτι μετά απο τοσους πολέμους και θανάτους οποιος πάει στο kings Landing το παίρνει για πλάκα?

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το επεισοδιάκι... χαριτωμένο.

 

 

 

Πλάκα κάνωωω!!!

 

Τι ήταν αυτό, ρε παιδιά; Τα είδαμε αυτά που είδαμε; (Ότι θα έβλεπα κάποτε την Ντενέρις σε πλοίο, με στόλο γύρω της και ρότα το Γουέστερος, μου φαινόταν άπιαστο όνειρο. Ξεκόλλησε τον πισινό της από τα μαξιλαράκια; :o ).

Μέσα σε μία σεζόν, (και όχι μόνο αυτό το επεισόδιο) έγιναν επιτέλους πράγματα που περιμέναμε επί 5 κύκλους και βιβλία. Δηλαδή, αμάν πια. Να, έτσι γίνεται. Εννοείται ότι βρήκαν το κόλπο "ξεπαστρεύουμε όσους περισσεύουν και παίζουμε με τους βασικούς", αλλά, εδώ που τα λέμε, και που ο Μάρτιν ξεπάστρευε όσους δεν... περίσσευαν, τι καταλάβαμε;

Αυτό που έκανε η Σέρσει ήταν το απόλυτο "φέρατε στο απροχώρητο τον ίδιο τον διάβολο. Και ξέρετε τι κάνει ο διάβολος όταν τον φέρνετε στο απροχώρητο;" Πραγματικά, δεν το είδα καθόλου σαν υπερβολή (αστειάκι), αλλά σαν φυσικό επόμενο.

Για να μιλήσουμε λίγο και για τους ηθοποιούς (για τον σκηνοθέτη είπατε), νομίζω πως όλοι παίζουν καλύτερα σ' αυτόν τον κύκλο (και πριν έπαιζαν καλά, αλλά όχι όλοι, ας πούμε η Ντενέρις δεν μου άρεσε ως ηθοποιός μέχρι τώρα). Σ' αυτό το επεισόδιο, το ύφος της Σέρσει ήταν καταπληκτικό: "έχω πέσει ήδη στον γκρεμό, δεν έχω να φοβηθώ τίποτα πια". Ακόμη και όταν κοιτάχτηκαν μεταξύ τους τα αδέρφια στο τέλος, έδειξε ολοκάθαρα ότι δεν φοβάται ούτε μη χάσει αυτόν, δεν την ενδιαφέρει τίποτα πια (έχει τρελαθεί ΤΕΛΕΙΩΣ).

Την αναφορά στην Ελισάβετ την πιάσατε στο καρέ της στέψης;

Και σ' αυτόν τον κύκλο, η Ντενέρις επίσης (Εμίλια Κάτι, εντάξει) παίζει καλά. Και κινείται φυσικά! Σε όλους τους προηγούμενους ήταν σαν να της είχαν δέσει μπαστούνι στην πλάτη και της τράβαγαν τα χέρια πίσω με λάστιχα.

 

Η σκηνή με το μωρό της Λυάννα ήταν λίγο δύσκολη στην κατανόηση. Δεν θυμόμαστε όλοι τα βιβλία τόσο καλά, δεν διαβάζουμε όλοι κουτσομπολιά για τους Σταρκ, που και να ήταν έτσι, εχμ, δεν γυρίζεις μία σκηνή βασιζόμενος σε αυτό. Εντάξει, είπε "μην το μάθει ο Ρόμπερτ", που μ' έκανε να στροφάρω, αλλά νομίζω ότι πρέπει να το ξεκαθαρίσουν λίγο περισσότερο αργότερα.

 

Γενικά, τι να πω, έκανα ΓΚΛΟΥΠ σε πολλές σκηνές σε αυτό το επεισόδιο... Δηλαδή, στο Γούντερφελ... Πραγματικά συμβαίνει αυτό; Εντάξει, είμαι συγκινημένη, ήταν ένα επεισόδιο οργασμικό.

 

Και μια αναφορά στον Κύκλο των Χαμένων Ποιητών: η σκηνή με το παράθυρο, με το στέμμα, με την αυτοκτονία του Τόμεν.

 

Η σκηνοθεσία: (ε, να μην πω κι εγώ κάτι γι' αυτήν; ) Θα μου μείνει αξέχαστη η σκηνή με το ΜΠΟΥΜ, πώς ξεκίνησε, πώς εξελίχθηκε... το ύφος όλων τους στην αίθουσα που γινόταν η δίκη, όταν κάτι ερχόταν, κάτι δεν πήγαινε καλά... Το ύφος τους, πω πω...

 

 

 

Μου άρεσεεε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να συζητάμε και λίγο:

 

Ωραίο το επεισόδιο.

 

Εγω θα πω άλλες σκέψεις.

 

1 - Εκτός και αν οι μετακινήσεις είναι όντως καθαρά σκηνοθετική χαζομάρα δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν μας έδειχνε οτι ο Βαρις έχει δίδυμο ή και 3δυμο αδερφό....εξάλλου είναι αρκετά πρόστυχος για να το έχει και να το εκμεταλεύεται.

 

2 - Η Σερσει απο την μία θα γίνει πολύ επιθετική γιατί δεν εχει πλέον απολύτως τίποτα να χάσει.

 

3 - Ερώτηση: Αν πεθάνει ο Βασιλειάς και η γυναίκα του και δεν εχουν και παιδιά σε ποιον πάει ο θρόνος? Αν είναι ζωντανοί οι γονείς του φαντάζομαι πάλι πίσω στους γονείς του. Αν ειναι ομως ο πατέρας του νεκρός τότε πάει στην μάνα του? Ναι αλλά αυτό δεν θα είναι μέχρι να βρεθεί ο επόμενος νόμιμος διάδοχος? Και σε περιπτωση που δεν καταλάβατε....ποιος είναι νόμιμα ο διάδοχος του θρόνου τώρα που πέθανε ο Τομμεν? Η Σερσει λογικά είναι μόνο για μέχρι να βρεθεί ο καινούργιος. Προφανώς και θα τον κρατήσει για πάρτη της αλλά θα ήθελα να μάθω τους κανόνες...ή έστω σκέψεις. πχ πιο λογικό μου κάνει να παρει την θέση του ένα παλιό μπάσταρδο του Ρομπερτ, σωστά?

 

4 - Αυτο με τον Τομμεν δεν το περιμενα

 

5 - Εντάξει απο την μία είναι Το King's Landing αλλά ειλικρινά πόσο δύναμη (στρατιωτικη) τους έχει απομείνει? Ο Βορρας είναι όλος εναντίον τους και τώρα έχουν και νέο βασιλείά. Ο Νότος όλος (Μαρτελ, Ταιρελ κτλ) είναι επίσης εναντίον τους εντελώς γιατί και δεν τους θέλουν και δεν αναγνωρίζουν την βασιλεία των Λανιστερ και τους σκοτώσανε και τα παιδιά. Τα σιδερονήσια είναι μόνα τους. Φρευ πεθάνανε όλοι τους. Ειλικρινά έχουν έστω και έναν σύμμαχο?

Εχω λαθεμένα την εντύπωση οτι μετά απο τοσους πολέμους και θανάτους οποιος πάει στο kings Landing το παίρνει για πλάκα?

 

1. Καλή σκέψη, αλλά μάλλον δεν θα προσθέσουν κι άλλα πρόσωπα. Εδώ έχουν πετσοκόψει τα ήδη υπάρχοντα.

2. Θα; Θα γίνει πολύ επιθετική; :lol:

3. Πιστεύω πως δεν έχει καμιά σημασία πλέον. Δεν πήρε το θρόνο με τη λογική, τον πήρε με ένα ΜΠΟΥΜ.

4. Ναι, κανείς, αλλά πώς θα παίξουμε πια με τους βασικούς; (Χώρια που της τό 'χε πει η μάντισσα, έτσι δεν είναι; Ότι θα χάσει όλα της τα παιδιά).

5. Είναι θέμα ποιος θα φτάσει πρώτος. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Targaryen ο Jon Snow; Αυτό δεν προκύπτει από το επεισόδιο, αλλά από τα όσα μασάνε οι θεατές-αναγνώστες των βιβλίων τόσα χρόνια και μας έχουν πρήξει. Το επεισόδιο πού το λέει;

 

Ίσως βοηθήσει αυτό εδώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Who let the Starks in? Wun-wun wun-wun :2handed:

 

 

What did you think about the King's landing?  ;-)  :bangin: (Αυτό με τον Τόμμεν ήτανε το μόνο αναμενόμενο στο επεισόδιο μετά που πεθάνανε όλοι και όλα και θα έμενε μόνος με τη μανούλα, συν την προφητεία της Μάγκι στη Σέρσει)

 

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα'θελα να είναι γιος του Χάουλαντ ο Τζον. Θα είχε λογική πχ να πλάγιασαν μαζί τότε που ήταν οι 2 τους στη σκηνή και βέβαια ο οξύθυμος Ρόμπερτ δε νομίζω να καλόβλεπε ένα μπασταρδάκι της αρραβωνιαστικιάς του. Ο δε Χάουλαντ πήγε και κρύφτηκε έκτοτε στο πλωτό του κάστρο χωρίς κανένα μπασταρδάκι οπότε δεν θα κινούσε καμία υποψία. Αλλά από την αρχή η θεωρία μου υστερεί πολύ έναντι της επικρατούσας αφού μόνο αν ο Τζον είναι Ταργκ κολλάνε όλα τα κομμάτια του παζλ.

Επίσης, κάπου εδώ διαλύεται και το άλλο σενάριο των 2 μωρών στο Tower of Joy.

 

Τώρα που ενώνονται κάποια subplot (πχ Dorn-Dany) θα έχουμε και λιγότερες βαρετές εισαγωγικές σκηνές στα πρώτα επεισόδια όπου μας δείχνουν κάτι τρίλεπτα από τον κάθε χαρακτήρα χωρίς να προχωράει το πράγμα. Ίσως για αυτό τα επεισόδια είναι και λιγότερα. Ελπίζω θα έχουμε ουσιαστικά μόνο καλά επεισόδια κι όχι το μοτίβο με τα μέτρια στην αρχή και γαμάτα στο τέλος κάθε σεζόν. 

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο επεισοδιο εβερ.

 

Περι Σνοου.

 

Πραγματι αν δεν υπηρχε η -χιλιοειπωμενη- θεωρια R+L=J, ισως να μην καναμε τη συνδεση αμεσως, ομως το δινει το hint με το πλανο στα ματια του μωρου και καπακι του Τζον. Οπως και ο Μπραν που πρεπει να ενωσει τα κομματια για να καταλαβει οτι το μωρο ειναι ο Σνοου.

 

Περι χρονου στη σειρα.

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι ο ιδιος ο Μαρτιν ειχε πει (ή γραψει σε καποιο απο τα βιβλια, ως σημειωση) οτι ο χρονος και η ροη των γεγονοτων δεν ειναι παντα γραμμικη; Μπορει δλδ να περιγραφει μια σκηνη πχ στο Ντορν και στο επομενο κεφαλαιο να πηγαινει στο Γουιντερφελ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα δυο αυτα γεγονοτα διαδραματιζονται υποχρεωτικα σε κοντινο χρονικο διαστημα ουτε οτι το Ντορν προηγουταν του Γουιντερφελ. Οποτε σκεφτομαι οτι σε καποιο βαθμο δικαολογουνται καποιες τηλεμεταφορες. Βεβαια, αυτο το τελευταιο με τον Βαρυς, παραηταν μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο επεισοδιο εβερ.

 

Περι Σνοου.

 

Πραγματι αν δεν υπηρχε η -χιλιοειπωμενη- θεωρια R+L=J, ισως να μην καναμε τη συνδεση αμεσως, ομως το δινει το hint με το πλανο στα ματια του μωρου και καπακι του Τζον. Οπως και ο Μπραν που πρεπει να ενωσει τα κομματια για να καταλαβει οτι το μωρο ειναι ο Σνοου.

 

Περι χρονου στη σειρα.

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι ο ιδιος ο Μαρτιν ειχε πει (ή γραψει σε καποιο απο τα βιβλια, ως σημειωση) οτι ο χρονος και η ροη των γεγονοτων δεν ειναι παντα γραμμικη; Μπορει δλδ να περιγραφει μια σκηνη πχ στο Ντορν και στο επομενο κεφαλαιο να πηγαινει στο Γουιντερφελ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα δυο αυτα γεγονοτα διαδραματιζονται υποχρεωτικα σε κοντινο χρονικο διαστημα ουτε οτι το Ντορν προηγουταν του Γουιντερφελ. Οποτε σκεφτομαι οτι σε καποιο βαθμο δικαολογουνται καποιες τηλεμεταφορες. Βεβαια, αυτο το τελευταιο με τον Βαρυς, παραηταν μαλλον.

 

 

Ναι ισχύει ότι δεν είναι γραμμική και σε άλλα σημεία το βλέπουμε απλά αυτό με τον Βάρυς ειδικά επειδή εμφανίστηκε σε δύο σημεία σε ένα μόνο επεισόδιο χτύπησε πολύ και γι αυτό το είπανε. Αλλά μάλλον έπρεπε να μπούνε αυτές οι δύο σκηνές σε αυτό το επισόδειο και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν όντως πολύ καλό το επεισόδιο. 

 

Είχαμε κατάληξη στο King's landing, η Daenerys επιστρέφει, το R+L=J επιβεβαιώθηκε, ο Φρέυ ψόφησε. Όμορφα πράματα.

 

Ψιλοστεναχωρήθηκα λίγο για τη Μάρτζερυ. Πάντως, δεν έμεινε και τρίτη φορά χήρα - πέθανε πριν από τον Τόμμεν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και χορταστικό επεισόδιο. Γενικά, τα έχετε πει όλα, για τις πλοκές που κλείνουν και συγκλίνουν, για τις θεωρίες που επαληθεύονται και καταρρίπτονται, για τις περίεργες τηλεμεταφορές κτλ κτλ.

 

Να προσθέσω και το πόσο καλά εκμεταλλεύτηκαν το «υγρό πυρ» που είχε μείνει ξεχασμένο από την πρώτη(;) σεζόν.

 

Επίσης, είδα και ένα ενδιαφέρον βιντεάκι που προσπαθεί να εξηγήσει τα χρονοταξίδια του Μπραν σε σχέση με τον κόσμο του GoT και με λίγη φυσική μέσα. Λέει ότι η timeline του GoT είναι σταθερή κι ότι ο Μπραν μπορεί να «επέμβει» στο παρελθόν μόνο για να «προγραμματίσει» γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί. Πχ, μπορεί αυτός να ήταν οι φωνές μέσα στο κεφάλι του τρελού βασιλιά. Τέλος πάντων, δείτε το βίντεο για να καταλάβετε.

 

https://www.youtube.com/watch?v=a89GNMCJaJU

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο επεισόδιο το season finale, όλα δείχνουν να μπαίνουν πια σε μια σειρά.

 

Για την "τηλεμεταφορά" του Βάρυς, στον στόλο της Νταινέρις υπάρχουν καράβια από το Ντορν, αλλά και των Ταϊρέλ, που σημαίνει πως χρονικά μεσολαβεί κάποιο διάστημα μεταξύ των δύο σκηνών:

 

 

 

the-show-skipped-ahead-by-a-few-weeks-at

the-tyrell-fleet-is-present-as-well-mean

 

 

 

Πηγή

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω ότι το μωρό της Lyanna δεν είναι ο Jon. Ασφαλώς και είναι και το ζουμ από το μωρό στον Jon δε μας αφήνει καμία αμφιβολία. Για τον πατέρα όμως του μωρού έχουμε μόνο hints που, οκ, όλα οδηγούν στο ίδιο σημείο, αλλά είναι σκορπισμένα στα πέρατα και των 6 σεζόν και άντε να τα έχει προσέξει κανείς και να τα θυμάται αν βλέπει μόνο τη σειρά χωρίς να διαβάζει τα βιβλία.

 

Επίσης αυτό με τον valonqar (πώς γράφεται; ) δε θυμάμαι να το αναφέρει καθόλου η σειρά, οπότε μπορεί και να το αγνοήσουν τελείως, μια που δε θα έχει προοικονομηθεί και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν ένας χαρακτήρας κάνει μακρινό ταξίδι τον ξαναβλέπουμε σε άλλο επεισόδιο, συχνά τον βλέπουμε σε ένα μεταβατικό στάδιο, να ταξιδεύει, να κάνει μια στάση(πχ τα αδέρφια Γκέητζοη στο Βολάντις). Για αυτό αν και δεν είναι παράλογο χτυπάει άσχημα αυτό του Βάρυς. Λογικά επέστρεψε με επιπλέον πλοία(που τα χρειάζεται η Ντάνι για να μεταφέρει τη στρατιά της) από το Ντορν, ίσως και Τυρελέζικα, κι απλά είδαμε μετά από μέρες πως ξεκίνησε πλέον όλος ο στόλος μαζί.

Βέβαια όταν έχεις δει το play of the game (βλέπε Overwatch meme) στο King's Landing, τι τηλεμεταφορές να σχολιάσεις...
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι περιμένουμε για την επόμενη σεζόν:

 

1. Να μάθουμε περισσότερα για τον Rhaegar. Είναι ο πρώτος που είχε αντιληφθεί πως πλησιάζει ο πόλεμος και πως ο γιος του θα είναι "the Prince that was promised". 

 

Rhaegar appears in Daenerys's vision in the House of the Undying. A room where a silver-haired man (presumably Rhaegar Targaryen) names his son Aegon, says the child is "the prince that was promised", then plays a harp.. He also states: The Dragon has 3 heads there must be one more.

 

 

Η Ellia δεν μπορούσε να κάνει άλλο παιδί και προφανώς ο Rhaegar πίστευε πως πρέπει να κάνει έχει 3 παιδία ένα εκ των οποίων θα ήταν ο Prince that was promised. Νομίζω πως η επόμενη σεζόν (και το τελευταίο βιβλίο) θα έχει πολύ Rhaegar. ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν αναφέρθηκε το όνομα του πατέρα και το πραγματικό όνομα του Jon ενώ έδειξαν πως η Lyanna είναι η μητέρα. Αν το αποκάλυπταν τώρα θα έχανε μέρος της δύναμης του μιας και ελάχιστοι ξέρουν το backstory του Rhaegar.

 

 

Οι κύριοι υποψήφιοι για την αποκάλυψη είναι ο Σαμ, ο Varys, και ο Bran. O Varys διότι πιθανότατα είναι στο κόλπο από την εποχή του Rhaegar και ο Bran μέσα από τα οράματα. Προσωπική μου άποψη όμως είναι πως το μυστικό θα το ανακαλύψει ο Sam. Βρίσκεται στην μεγαλύτερη βιβλιοθήκη του κόσμου και από την περιγραφή του Rhaegar έχουμε: As a young boy, the Prince of Dragonstone was bookish to a fault. He was reading so early that men said Queen Rhaella must have swallowed some books and a candle whilst he was in her womb. Rhaegar took no interest in the play of other children. The maesters were awed by his wits, but his father’s knights would jest sourly that Baelor the Blessed had been born again. Until one day Prince Rhaegar found something in his scrolls that changed him. No one knows what it might have been, only that the boy suddenly appeared early one morning in the yard as the knights were donning their steel. He walked up to Ser Willem Darry, the master-at-arms, and said, 'I will require a sword and armor. It seems I must be a warrior.

 

 

2. Υπάρχει μια θεωρία πως ο Jaime Lannister είναι ο Azar Ahai. Σίγουρα είναι τοποθετημένος σε ένα σημείο που μπορεί να σκοτώσει την αγαπημένη του (Cersei) για το καλό του κόσμου. Η ενναλακτική για το Jaime είναι να πέσει στα ΄χερια της Lady Stoneheart/Arya. Στα βιβλία η Brienne πέφτει στα χέρια της Lady Stoneheart και φαίνεται να οδηγεί τον Jaime σε αυτήν για απόδοση δικαιοσύνης. Πιθανότατα η Arya έχει πλέον και το storyline της Lady Stoneheart και μάλλον θα πέσει πάνω στην Brienne μιας και οι δύο βρίσκονται στα Riverlands.

 

3. Θα πέσει το τείχος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, εκτός όλων των άλλων (που λέω να μην επαναλάβω αν και θα ήθελα :p), επειδή το έψαξα λίγο περισσότερο γιατί έχω και μια δουλειά με όλα αυτά τα των φανς αυτές τις μέρες να κάνω, έχω να σας πω και τα εξής:

 

1. Ο Τζον είναι ο λευκός λύκος (και από το λύκο του και επειδή τον φώναζε έτσι ο βορράς). Όταν ένα μπάσταρδο του οίκου γίνεται επικεφαλής, πρέπει να αντιστρέψει τα χρώματα στα λάβαρα. Το λάβαρο, μόλις το αντιστρέψει αυτό θα είναι γκρι και θα έχει πάνω τον λευκό λύκο. Γαμάτο? :)

2. Τίτλοι: Οι πολυέλαιοι σε αυτήν την ονειρεμένη βιβλιοθήκη που μπήκε ο Σαμ είναι ο ήλιος από τους steampunk τίτλους (αν και ανάποδα, αφού είναι για να το αντανακλούν το φως του ήλιου στον χώρο) και από το Γουίντερφελ βγάλανε το λάβαρο των Μπόλντον και ξαναβάλανε των Σταρκ (δεν κατάλαβα από ποιο επεισόδειο και μετά - και φυσικά δεν το πρόσεξα από μόνη μου).

 

Και τα προσωπικά μου που δεν τα είπα χτες :p Αυτή η ατάκα ("promise me") εμένα με στοιχειώνει άπειρα χρόνια τώρα. Είναι από τις αγαπημένες μου στρατηγικά τοποθετημένες τρύπες σε πλοκή και ταυτόχρονα η μακροβιότερη που μου είχε κινήσει τόσο πολύ το ενδιαφέρον και έμεινε αναπάντητη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το εξής: έχω δει όλο το επεισόδιο, έχει γίνει της κακομοίρας (κάπου από τα μισά βγάζω επιφωνήματα όπως φαντάζομαι και όλος ο υπόλοιπος κόσμος) και βλέπω τη μπάρα που πλησιάζει στο τέλος κι αρχίζω να διαολίζομαι γιατί "πάλι δε θα τη δείξει τη σκηνή" και την ξεκινάει, και του πιάνει η Μίρα το χέρι (και φυσικά εγώ τη λούζω στο μεταξύ :p) και τον αφήνει και επιτέλους (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) μας δείχνει τη σκηνή. Δε με νοιάζει που τα μισά του τα πε στο αυτί, δεν με ενδιαφέρει που δεν αναφέρεται καθαρά ο Ραίγκαρ, σχεδόν δε με νοιάζει που ανατινάχτηκε το μισό Κινγκς Λάντινγκς και μπήκε επιτέλους η Ντάνυ στα καράβια, διάολε, γιατί από τη στιγμή που εμένα επιτέλους μου δείξανε αυτή τη σκηνή, έχουνε κερδίσει ξανά τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη μου.

 

Αυτά είχα να δηλώσω,  και είναι ωραία να περιμένεις κάτι που το εμπιστεύεσαι, ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι επιβάλλεται ένα backstory στη σειρά για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία γιατί τα έχουν λίγο χαμένα. Άλλωστε δεν τους έχει απομείνει κι άλλο υλικό από τα βιβλία μιας και φέτος τα προσπέρασαν, έτσι η αναφορά σε παρελθόντα γεγονότα μέσω του Μπραν πχ είναι θείο δώρο για τους δημιουργούς της σειράς. Πιστεύω θα δούμε όντως τον Rhaegar. Άλλωστε θα είναι εξαιρετική διαφήμιση και θα γίνει αρκετός ντόρος. Ίσως πυροδοτήσει κίνημα για spin off, για σειρά στα χρόνια της επανάστασης ή επί δυναστείας Ταργκ πχ γεγονότα Hedge knight κτλ. Ορίστε, βλέπε και Κιάρα, γύρω από αυτή την οικογένεια είναι όλο το ζουμί. 

 

3. Σχετικά με το Wall νομίζω θα έχουμε μια από τις διαφοροποιήσεις σειράς-βιβλίων. Στα βιβλία θα πέσει με το κέρας ενώ στην τιβί μάλλον όπως έπεσε η σπηλιά των ξωτικών ή κάτι τέτοιο.

 

2. Εγώ τα έλεγα για τον Τζέιμι πολλά χρόνια πριν. Περιμένω να γίνει confirmed. Βέβαια θα γούσταρα ακόμη περισσότερο αν ήταν κι αυτός Ταργκ αλλά και σαν Λάνιστερ είναι οκ.

 

4. Στο αρχικό σχέδιο του Μάρτιν ο Τζον είχε έρωτα με την αδερφή του, που όμως ήταν μόνο μία. Θα είναι η Σάνσα ή η Άρυα; Νομίζω το πάνε στη σειρά για το 1ο αν και η πλειονότητα των φαν περιμένει γάμο Τζον-Ντάνι. Εγώ λέω να πάρει ο Τζέιμι τη Ντάνι και να αφήσει τη Μπριεν για τον Τόρμουντ που λιώνει για αυτή σαν το κερί κάτω από τον καθεδρικό του Κινγκσλάντινγκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι επιβάλλεται ένα backstory στη σειρά για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία γιατί τα έχουν λίγο χαμένα. Άλλωστε δεν τους έχει απομείνει κι άλλο υλικό από τα βιβλία μιας και φέτος τα προσπέρασαν, έτσι η αναφορά σε παρελθόντα γεγονότα μέσω του Μπραν πχ είναι θείο δώρο για τους δημιουργούς της σειράς. Πιστεύω θα δούμε όντως τον Rhaegar. Άλλωστε θα είναι εξαιρετική διαφήμιση και θα γίνει αρκετός ντόρος. Ίσως πυροδοτήσει κίνημα για spin off, για σειρά στα χρόνια της επανάστασης ή επί δυναστείας Ταργκ πχ γεγονότα Hedge knight κτλ. Ορίστε, βλέπε και Κιάρα, γύρω από αυτή την οικογένεια είναι όλο το ζουμί. 

 

3. Σχετικά με το Wall νομίζω θα έχουμε μια από τις διαφοροποιήσεις σειράς-βιβλίων. Στα βιβλία θα πέσει με το κέρας ενώ στην τιβί μάλλον όπως έπεσε η σπηλιά των ξωτικών ή κάτι τέτοιο.

 

2. Εγώ τα έλεγα για τον Τζέιμι πολλά χρόνια πριν. Περιμένω να γίνει confirmed. Βέβαια θα γούσταρα ακόμη περισσότερο αν ήταν κι αυτός Ταργκ αλλά και σαν Λάνιστερ είναι οκ.

 

4. Στο αρχικό σχέδιο του Μάρτιν ο Τζον είχε έρωτα με την αδερφή του, που όμως ήταν μόνο μία. Θα είναι η Σάνσα ή η Άρυα; Νομίζω το πάνε στη σειρά για το 1ο αν και η πλειονότητα των φαν περιμένει γάμο Τζον-Ντάνι. Εγώ λέω να πάρει ο Τζέιμι τη Ντάνι και να αφήσει τη Μπριεν για τον Τόρμουντ που λιώνει για αυτή σαν το κερί κάτω από τον καθεδρικό του Κινγκσλάντινγκ. 

 

Άμα κάνουνε spin off Ταργκάρυενς θα γουστάρω πολύ. Εξάλλου και ο Μάρτιν έχει ιστοριούλες από το GOT σπαρμένες εδώ και εκεί σε συλλογές διηγημάτων, δεν νομίζω να ήτανε αντίθετος.

 

Δεν νομίζω να βγούνε και άλλοι Ταργκάρυενς κρυφοί, πχ κανας Τύριον ή τα δίδυμα όπως λένε. Νόμιζω στον Τζόν θα μαζευτεί το παιχνίδ.

 

Εγώ λέω καλό ζευγαράκι κάνανε ο Ντάβος με τον Τόρμουντ και η Ντάνυ με την Γιάρα. Με την ευκή μου :p Ας τα φτιάξει η Μπριέν με τον Τζέημι μπας και τον ξεκολλήσει από την MadQueen και ο Τζον ας κάνει ότι θέλει αρκεί να μην πεθάνει πάλι. :p Όχι μέχρι το τέλος τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4. Στο αρχικό σχέδιο του Μάρτιν ο Τζον είχε έρωτα με την αδερφή του, που όμως ήταν μόνο μία. Θα είναι η Σάνσα ή η Άρυα; Νομίζω το πάνε στη σειρά για το 1ο αν και η πλειονότητα των φαν περιμένει γάμο Τζον-Ντάνι. Εγώ λέω να πάρει ο Τζέιμι τη Ντάνι και να αφήσει τη Μπριεν για τον Τόρμουντ που λιώνει για αυτή σαν το κερί κάτω από τον καθεδρικό του Κινγκσλάντινγκ. 

 

Όντως το πιο αναμενόμενο (και αυτό που περιμένουν όλοι) είναι να να παντρευτούν ο Τζον και η Ντάνυ. Όμως ο Μάρτιν είχε πει ότι το φινάλε θα είναι στο στυλ του Άρχοντα αλλά bittersweet, οπότε πιστεύω ότι θα φάει την Ντάνυ στο τέλος. :p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον η μόνη σοβαρή διεκδικήτρια είναι η Daenerys - ο Jon δεν ξέρουμε αν ενδιαφέρεται και τι δυνάμεις έχει και η μανδάμ βασίλισσα δεν ξέρω κατά πόσον έχει βγει ποτέ της από την πόλη, πόσος στρατός της έχει μείνει κλπ. Αλλά δεν κατάλαβα πώς το εννοούν η Yara και η Dany το περί βασίλισσας: θα κυβερνάνε μαζί; Θα γίνει μόνο η μία βασίλισσα; Ποια; Και δε θα πλακωθούν στην πορεία; Και είδατε πόσο εύκολα παρακάμφθηκε το περί φύλου, το ότι πρέπει να έχουν βασιλιά και όχι βασίλισσα; Είμαι περίεργη να δω αν θα πουν τίποτα γι' αυτό στα επόμενα (χάσαμε και τον Pycelle που θα ήταν ο κατάλληλος για τέτοια σχόλια).

-Ο Euron Greyjoy δε με έπεισε ότι είναι σοβαρός αντίπαλος, αλλά να δούμε.

-Η Arya πώς θα ξέρει ποιον να σκοτώσει μετά τον ούμπερ παλιόγερο; Έχει μάθει τι έγινε μετά το Red Wedding ή θα ψάχνει για κανέναν Joffrey πχ; Άσε που τον The Hound τον έχει για πεθαμένο.

-Ο Bran θα καταλάβει τι σημαίνουν αυτά που βλέπει στα οράματα; Το πολύ πολύ να καταλάβει ότι το μωρό είναι ο Jon, αλλά περί Rhaegar δε θα μπορεί να βγάλει συμπεράσματα. Και ακόμα κι αν καταλάβει τι έχει γίνει, πώς θα το αποδείξει αν χρειαστεί να το πει σε άλλους;

-Από τη βόρεια μεριά ο στρατός του Jon είναι έτοιμος να πλακωθεί με τους wildlings και στο μεταξύ θα πλακώσουν και οι ww, οπότε τι θα πρωτοκάνουν όλοι αυτοί, αν θέλουν κι από πάνω να τον κάνουν βασιλιά;

-Η Brienne και ο The Hound πού βρίσκονται και ποιους ακριβώς θα υποστηρίξουν;

-Θα ξαναδούμε άραγε Jorah, Gendry, Melisandre, Daario; Διότι ως τώρα όσοι δεν πεθαίνουν σημαίνει ότι δεν έχουμε ξεμπερδέψει μ' αυτούς.

-Και έχουμε και την πλευρά Dorne+Tyrell για να τα κάνουμε εντελώς σαλάτα. Θα φτάσουν δυο σεζόν για όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..