Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Ε ήταν αυτό που περιμέναμε. Ένα στιβαρό, δυνατό, ξεκίνημα. Τι άλλο να πει κανείς;;\

Τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους, 14 επεισόδια ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Αλλά ξεκίνησε με μια καλή έκπληξη, δεν μπορείς να πεις. Είδα το γερό κάθαρμα και λέω, μη μου πεις ότι τη γλίτωσε! Αλλά μπα.

 

Χαιρόμουν τα χιόνια, ξεχνούσα τη ζέστη που κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και δύο ακόμα εκπλήξεις με την εμφάνιση του Jim Broadbent (έπαιζε τον Καθηγητή Slughorn στις ταινίες Harry Potter), αλλά και η guest εμφάνιση του Ed Sheeran! (Έκανε και ένα μικρό λογοπαίγνιο, χαχα.)

Link to comment
Share on other sites

ναιιιι, πολύ ορεκτικό το πρώτο επεισόδιο. περιμένουμε και το κυρίως πιάτο...  :surf:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει και το δεύτερο επεισόδιο. Γενικά, πλέον προχωράει αρκετά γρήγορα η σειρά κι έχει πολύ ζουμί σε όλα τα στρατόπεδα. Είναι ευκολότερο τώρα που έχουν μαζευτεί κάπως οι χαρακτήρες και δεν είναι απλωμένοι σε όλο του Γουέστερος και το Έσσος. Πάντως, ενώ έχουμε μπόλικες εξελίξεις μού φάνηκαν λίγο υποτονικά και τα δύο πρώτα επεισόδια. Ευτυχώς στο δεύτερο είχε τη σκηνή με τη Μισάντει και τη ναυμαχία κι άναψαν λίγο τα αίματα. Βέβαια, περιμένουμε και μεγάλες μάχες στο Βορρά και στο Κινγκς Λάντινγκ, και μας έχει ανοίξει η όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

 κι εμένα υποτονικό μου φάνηκε το δεύτερο επεισόδιο. σαν να είναι στον αυτόματο πιλότο, κάπως. το πρώτο όχι τόσο, για να πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έγιναν τόσα πράγματα ήταν πιο πολύ σαν filler, ίσως επειδή:

 

  • η σκηνοθεσία στις σκηνές δράσης ήταν άθλια
  • έδωσε πολύ χρόνο σε σκηνές που δεν υπήρχε λόγος  (το "σεξ" και τη "χειρουργική")
Link to comment
Share on other sites

καλά, τη χειρουργική σχεδόν δεν μπόρεσα να τη δω... ευτυχώς υπήρχε η σκηνή

της συνάντησης της άρυα με τους λύκους.

η αγαπημένη μου από το επεισόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν ήταν και το καλύτερο που έχουμε δει αλλά τουλάχιστον καταφέρνει να σου κρατήσει το ενδιαφέρον. Στο επόμενο επεισόδιο, όμως, η συνάντηση που όλοι περιμέναμε επιτέλους έφτασε! Νομίζω η φάτσα του Jon, σκεπτόμενος από μέσα του "please don't be mad", τα λέει όλα. :D

 

jon-snow-daenerys-the-queens-justice.jpg

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα, εμένα δε μου άρεσε η σκηνή Missandei-Grey Worm, άχρηστη και κάπως κλισέ (αν και είχαν ωραία σώματα και οι δύο).

Πολύ ενδιαφέρον που συναντιούνται όλοι αυτοί που τους βλέπαμε χώρια τόσα χρόνια και κυρίως η Olenna και Daenerys. Καλά, για τη φάση Ellaria-Yara δε λέω τίποτα, πριν καταλάβουμε τι τρέχει, τελείωσε.

Η συνάντηση Jorah-Sam μού φάνηκε η πιο συγκινητική, όσο αηδία κι αν ήταν στη συνέχεια. Με την Arya δεν ξέρω γιατί δε με τράβηξε η σκηνή.

Τη Cersei την προτιμώ με το μακρύ μαλλί, αν και χρειαζόταν μια ανανέωση κουρέματος.

Ο Randyl Tarly πολύ αχώνευτος.

Ο Σερ Γλυκούλης ακόμα γλυκούλης...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία. Οι ανσάλιντ, δεν είναι ευνούχοι; Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία. Οι ανσάλιντ, δεν είναι ευνούχοι; Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

Μια χαρά κατάλαβες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και άλλες, κρυμμένες χάρες. :p

Link to comment
Share on other sites

Ωρε τι είστε εσείς; Θάθελα νάξερα ποια σειρά σας καλόμαθε τόσο. Μου θυμίζετε κοινό στο σινεμά της Χαλκίδας όποτε έβλεπα κάποια από τις ταινίες Lord of the Rings. Μόλις σταματούσαν οι ξιφομαχίες και οι μάχες, άνοιγαν οι θεατές τα κινητά και ξεκινούσαν οι κουβεντούλες μεταξύ τους. Κι αν έλεγες ένα "σσσσ..." σε αγριοκοιτούσαν κιόλας. "Μα δεν γίνεται τίποτα. Μιλάνε" μου έλεγαν. Καταλάβατε; Όλες εκείνες οι σκηνές μεταξύ των μαχών ήταν ασήμαντες, είχαν μόνο "μπλα-μπλα". Ωστε τα επεισόδια του Game of Thrones σέρνονται; Ενώ στα βιβλία τι; Καλπάζουν; Ο αναγνώστης δεν παίρνει ανάσα από την δράση και τις εξελίξεις; Για πέντε ολόκληρα βιβλία-τούβλα; :p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προχωράει η σεζόν, απλά εκνευρίζομαι που θα πρέπει να μας έχει στην τσίτα για να μπει στο ζουμί κάπου στο τέλος και να τα κάνει όλα ποτάνα.

Επίσης, μετά το Black Sails, τέτοιες ναυμαχίες μου φαίνονται σαν να παίζουν playmobil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα καλό επεισόδιο και αν μη τι άλλο είχε και κάποιες εξελίξεις.

 

Τώρα για κάποια πράγματα που σχολιάστηκαν. Η ερωτική σκηνή ήταν περιττή για να μην πούμε και περίεργη αφού ο άλλος ήταν ευνούχος. ήθελε ωστόσο να μας δώσει το δέσιμο αυτών των δύο. 

Οι Άσπιλοι μου είχαν φανεί από την αρχή περίεργη ιδέα, όταν ευνουχίζεις κάποιον γίνεται παχύς και πλαδαρός, αν το κάνεις σε μικρή ηλικία θα γίνει σαν κορίτσι σχεδόν, απόδειξη οι καστράτοι της Αναγέννησης που τους ευνουχίζανε για να διατηρηθεί η ψιλή φωνή. Άρα είναι κάπως περίεργη επιλογή για επίλεκτους στρατιώτες. 

 

Η ναυμαχία ήταν καλή αν και πολύ σύντομη, ένα μικρό λάθος μόνο: το πρώτο πλοίο που βλέπουν φάνηκε πολύ πιο ψηλό από το δικό τους σαν αεροπλανοφόρο μπροστά σε εμπορικό, κάνανε λάθος στην προοπτική πιστεύω. Επίσης μου άρεσε το κράκεν, από τα πιο ωραία σχέδια που έχω δει. Απορία: προλάβανε να μεταφέρουν τους Άσπιλους για την πολιορκία ή όχι; 

 

Η χειρουργική ήταν λίγο αηδία σαν σκηνή αλλά πιστεύω ότι θα παίξει το ρόλο της τόσο στο να έρθουν πιο κοντά οι παρατάξεις της Ντάνι και του Τζων Σνόου όσο και για να αναγνωριστεί πια και το μυαλό του Σαμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κυρίως με τα περί Unsullied. Θα μπορούσε, βέβαια, ο GRRM να πεταχτεί και να πει ότι ειδικά στο σύμπαν του ASOIAF υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος διαφορετικός από τους δικούς μας ή κάποιο υλικό, φάρμακο, τεχνική, ξερωγώτι, που εμποδίζει τους ευνούχους να παχύνουν κλπ, αλλά στο ίδιο σύμπαν έχουμε και τον Varys, ο οποίος φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο έγινε παχουλός και του σαλονιού. Οπότε γιατί δε γίνεται το ίδιο και με τους Unsullied; Ξέρει κανείς αν έχει γίνει αυτή η ερώτηση στον συγγραφέα και τι έχει απαντήσει; Μήπως έχει συμβεί στην ιστορία κάτι τέτοιο, να δημιουργηθεί στρατός ευνούχων, και από κει το έχει πάρει και ο GRRM;


 

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία. Οι ανσάλιντ, δεν είναι ευνούχοι; Τι δεν έχω καταλάβει καλά;


Μια χαρά κατάλαβες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και άλλες, κρυμμένες χάρες. :p

 

Υποθέτω η σκηνή εννοεί ότι το σπόρ γίνεται και με το στόμα, καλή θέληση να υπάρχει... Μόνο μην ξεχαστεί ο συγγραφέας και τους βάλει να κάνουν και παιδί, εκεί θα γελάσει πολύς κόσμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό προηγούμενο από όσο ξέρω δεν υπάρχει, οι ευνούχοι καταλάμβαναν πολλές φορές υψηλές θέσεις αλλά στη διοίκηση και στο παλάτι όχι στο στρατό.

Στο Βυζάντιο ήταν δε κλασσική κίνηση αν ήθελες να αποκλείσεις κάποιον από το θρόνο ή κάποια άλλα αξιώματα να τον ευνουχίσεις.

 

Η διαδοχή των γεγονότων ήταν λίγο προβληματική, η Μισαντει πάει να τον βρει επειδή θα φύγουν. Μετά βλέπουμε την ατυχή ναυμαχία. Αν οι Άσπιλοι ήταν στα πλοία θα είχαν πολεμήσει, άρα τους είχαν μεταφέρει και επέστρεφαν ή ακόμα δεν είχε ξεκινήσει η επιχείρηση;

Link to comment
Share on other sites

Η ναυμαχία ήταν καλή αν και πολύ σύντομη, ένα μικρό λάθος μόνο: το πρώτο πλοίο που βλέπουν φάνηκε πολύ πιο ψηλό από το δικό τους σαν αεροπλανοφόρο μπροστά σε εμπορικό, κάνανε λάθος στην προοπτική πιστεύω. Επίσης μου άρεσε το κράκεν, από τα πιο ωραία σχέδια που έχω δει. Απορία: προλάβανε να μεταφέρουν τους Άσπιλους για την πολιορκία ή όχι; 

 

 

Από ότι είπαν οι συγγραφείς σε αυτά τα βίντεο που βγαίνουν στο επίσημο κανάλι στο youtube, το πλοίο του Euron είναι 3 φορές μεγαλύτερο κτλ κτλ

(άρα δεν ήταν λάθος προοπτικής)

Link to comment
Share on other sites

S7E3:The Queen's Justice

 

Εντάξει, καλά πάμε. Προχωράμε με καλό ρυθμό, όχι πολύ γρήγορα, ούτε πολύ αργά, οι δραματικές στιγμές επίσης όχι πάρα πολλές, να προλαβαίνουμε να τις φχαριστηθούμε και να μη βαρυστομαχιάζουμε, ο Σερ Γλυκούλης πάντα γλυκούλης (δεν το ήξερε για τον Τζόφρι; 3 σεζόν τώρα δεν το ανακάλυψαν; ), η ξανθούλα νομίζω ότι φέρεται με λογική, δε μου φαίνεται ψηλομύτα όπως είπαν μερικοί, κρίμα για την Olenna (καλή η σκηνή όμως, πολύ θεατρική), τη σκηνή Cersei-Ellaria έπρεπε να την περιμένετε, μη μου τη βρίζετε τη μανδάμ Πανέμορφη, μα τι γίνανε οι υπόλοιπες κόρες της Ellaria, οχτώ δεν είχε; Ή έστω πιο πολλές από 3; Ο Euron αρχίζει να με εκνευρίζει, πολύ ψώνιο, ωχ την κακομοίρα τη Yara τι έχει να πάθει... Έμπαινε, Jon Snow! Ενδεχομένως ο μόνος λογικός ανάμεσα σε πολεμοχαρείς, ο μόνος που υποστηρίζει αυτήν τη γραμμή δράσης, θα μας φάνε όλους οι Walking Dead όσο οι βασίλισσες μαλλιοτραβιούνται περούκα με περούκα, ο Tyrion συνεπής στη μετριοπάθεια και την ειρηνοφιλία του, άντε να δούμε τι θα καταφέρει κι αυτός.

Πιο συγκινητική στιγμή για μένα η σκηνή όπου

ο Sam πιάνει το χέρι που του απλώνει ο Jorah.

 

Με 2η τη σκηνή

συνάντησης Sansa-Bran. Αν δεν ήταν τόσο ανέκφραστος, θα τον έβαζα στην 1η θεση.

 

Νομίζω ότι αυτό ήταν το καλύτερο ως τώρα της 7ης, είχε τις πιο σημαντικές και ενδιαφέρουσες εξελίξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίο ήταν το τρίτο επεισόδιο. για να δούμε...

πάντως, νομίζω ότι το χάιπ για τη σειρά έχει αρχίσει να υποχωρεί κάπως. ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

ωραίο ήταν το τρίτο επεισόδιο. για να δούμε...

πάντως, νομίζω ότι το χάιπ για τη σειρά έχει αρχίσει να υποχωρεί κάπως. ή είναι ιδέα μου;

 

Στο youtube γίνεται χαμός με τα Reaction βίντεο, ειδικά στο Burlington Bar της Νέας Υόρκης όπου μαζεύεται κάθε Κυριακή πλήθος για να δει ζωντανά το νέο επεισόδιο. Βάλε και τα BreakDown που κάνουν καρέ-καρέ το trailer της επόμενης εβδομάδας και όλη την θεωρολογία που ακολουθεί... εγώ δεν έχω την εντύπωση υποχώρησης του χάιπ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες σκηνές μέχρι στιγμής:

1.Νυμέρια - "δεν είσαι εσύ", μετά τα δύο φονικά Σάμερ και Μαλλιαρός, χάρηκα τόσο πολύ που την είδα τη Νυμέρια

2. η χειραψία Σαμ - Τζόρα (ναι, Κέλλυ, ήτανε μια πάρα πολύ συγκινητική στιγμή)

3. (και δεν ξέρω γιατί μου άρεσε τόσο πολύ αυτή) η Άρυα με τον Χοτ Πάι, που τρώει την πιτούλα και της λέει καλά νέα, και πιο μετά που κοιτάζει αυτούς που κατεβαίνουν στο νότο και γυρνάει προς το Βορρά

 

Η πολυπόθητη συνάντηση δεν ήτανε όπως την περίμενα, αλλά ήτανε αρκετά καλά. Ή τουλάχιστον πολλά υποσχόμενη.

Γιατί δεν το λέμε γενικώς ότι ο Τζόν πέθανε; Τι φάση, είναι ταμπού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η πολυπόθητη συνάντηση δεν ήτανε όπως την περίμενα, αλλά ήτανε αρκετά καλά. Ή τουλάχιστον πολλά υποσχόμενη.

Γιατί δεν το λέμε γενικώς ότι ο Τζόν πέθανε; Τι φάση, είναι ταμπού;

Υποθέτω επειδή προσπαθεί να πείσει τη Daenerys για την ύπαρξη των WW, οπότε το να πεταχτεί στη μέση κι άλλο ένα απίστευτο (θάνατος+ανάσταση δια μαγείας) δε θα βοηθήσει την κατασταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι της λέει που της λέει για σημεία και τέρατα αμα της πει ότι ξέρεις έχω πεθάνει και ξαναγύρια πάει δεν θα του πει να γονατίσει και να δηλώσει υποταγή, θα του φορέσει ζουρλομανδύα!

Η σκηνή του Τζορα με τον Σαμ ήταν όντως μια ωραία σκηνή, ανθρώπινη και ζεστή. Γέλασα με την έκφραση του ανώτερου μέιστερ που ρώτησε πως έγινε αυτό και του λέει ο άλλος, με ωφέλησε η ανάπαυση και το κλίμα!

Από κει και πέρα κρίμα για την Ολένα, εκείνη αν μη τι άλλο είχε κίνητρα σαν τη Σερσι, είχε χάσει πόσους δικούς της στην καταστροφή της Σέπτα (παρεμπιπτόντως η μόνη φορά που απογοητεύθηκα από εφέ στη σειρά) και ο τρόπος της στην όλη σκηνή είχε αξιοπρέπεια.

Η εκδίκηση της Σέρσι ήταν πολύ ποιητική αλλά το ότι δεν είδαμε την μικρή να πεθαίνει αφήνει χώρο για καμιά έκπληξη. Περίμενα ότι μιας και είχε τον τεράστιο πολεμιστή μαζί και έλεγε για το παρελθόν θα της επεφύλλασε καμιά τιμωρία όπως είχε κάνει στην Ουνέλα αλλά ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Το χάρηκα ωστόσο γιατί η άλλη είχε σκοτώσει το κοριτσάκι που δεν της έφταιγε. 

Είμαι περίεργος να δω ποιος έχει εκτιμήσει καλύτερα τη στρατηγική κατάσταση, ο Τζέιμι ή ο Τύριον. 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..