Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

11 hours ago, Nargathrod said:

Πιστεύω ότι θα είναι από τις πιο βαρετές σεζόν και το κοινό θα απογοητευτεί με το τέλος. Ελπίζω να με διαψεύσει η τελευταία σεζόν. 

Σεναριακά, έχει πάρει μια κατρακύλα από την 6η σεζόν και έπειτα, είναι η αλήθεια. Το μόνο που μένει είναι η δράση, πράγμα που ήταν και αυτό που με κράτησε στην 7η. Για το τέλος, πάντως, ο Martin είχε πει πριν καιρό ότι θα είναι σαν του Άρχοντα αλλά... γλυκόπικρο. Θα δείξει κατά πόσο οι παραγωγοί θα το ακολουθήσουν ή όχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Πως σας φάνηκε το πρώτο επεισόδιο του τελευταίου κύκλου; Δεν είδα ακόμα σχόλια,.

 

Τα δικά μου; Από δράση δεν είδαμε πολλά αν και δεν θα έλεγε κανείς ότι ήταν ένα επεισόδιο που δεν είχε εξελίξεις και είχε και κάποιες συναντήσεις φίλων από τα παλιά αν και την καλύτερη μας την κράτησαν για το τέλος. Απο πλευράς μου χαίρομαι που γλίτωσε ο Τόρμουντ από την πτώση του τείχους. 

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγικό, όπως πάντα, αλλά άρχισε καλά παρ' όλα αυτά. Ο Drogon ήταν σε φάση «κάτω τα κουλά σου». 🤣🤣🤣

Από δράση λογικά θα δούμε στο 3ο και 5ο επεισόδιο, τα οποία έχει σκηνοθετήσει ο Miguel Sapochnik. Και απ' ότι λέγεται οι μάχες θα είναι επικές!

Επίσης, πρόσεξε κάνεις τις όμοιες σκηνές με το πρώτο επεισόδιο της πρώτης σεζόν (το μικρό παιδί που τρέχει να προλάβει να δει τον Βασιλιά και την Βασίλισσα, το τέλος με τον Jaime και τον Bran, και άλλα); Πολύ όμορφα τις πλάσαραν εδώ, θυμίζοντάς μας πώς ξεκίνησαν όλα, αλλά και το ότι η ζωή είναι ένας κύκλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προχθές την ξεκίνησα, απ' την αρχή και μ' άρεσε πολύ ο τρόπος που συστήνει και αναπτύσσει τους χαρακτήρες και το ότι σε βάζει στη διαδικασία ν' αναρωτηθείς για τα κίνητρα και τη δράση των χαρακτήρων.

Spoiler

Συγκεκριμένα, η συζήτηση Τύριον-Τζον Σνόου παρουσίαζε πολύ όμορφα στους θεατές τον χαρακτήρα αλλά και τα απωθημένα του, η σκηνή όπου ο Τζέιμι πετάει τον Μπραν απ' το παράθυρο με τη μοναδική ατάκα "τα πράγματα που κάνω για την αγάπη!" είναι κυριολεκτικά θεϊκή-ανατριχιαστική. Ή αλλιώς, πώς ο ρομαντισμός γίνεται διαστροφή!  Προσέξατε κι εσείς ότι μόνος του δεν κάνει κάτι, κοιτάει πρώτα την Σέρσει για να πάρει την έγκρισή της για τη δολοφονία (έτσι τουλάχιστο το κατάλαβα εγώ). Αρά αυτή είναι η κυρίως κακιά!

Ο Τζέιμι πραγματικά σερ Γλυκούλης, η φάτσα του μου θυμίζει φοβερά τον Πρίγκιπα Γλυκούλη απ' τον Σρέκ! αλλά και πραγματικά ψυχοπαθής: στο πρόβλημα με τον Μπραν αμέσως κατέφυγε στη βία, ενώ θα μπορούσε να τον πείσει ή να τον εκβιάσει να μην πει τι είδε. Επίσης, τα λόγια που λέει στον Τζον Σνόου για τη χαρά του σκοτωμού θα μπορούσε μια χαρά να τα πει κι ένας πραγματικός ψυχοπαθής-μανιακός δολοφόνος!

Το μόνο μείον ότι έχει πάαρα πολλά πρόσωπα και μπερδεύομαι!

Edited by Dreamer
Έγιναν κάποιες διορθώσεις στο κείμενο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

ενώ το πρώτο επεισόδιο με έκανε να χασμουριέμαι, το δεύτερο μου άρεσε πολύ.

Βλέπουμε όλους τους χαρακτήρες στις τελευταίες στιγμές τους πριν τη μεγάλη μάχη. Όλο το υπαρξιακό άγχος και ο φόβος του θανάτου παρουσιάζονται με διαφορετικό τρόπο για τον κάθε ήρωα. 

Το τραγούδι που ακούγεται στο τέλος είναι ένα θλιμμένο αριστούργημα που ενώνει αυτούς που έφυγαν με αυτούς που μένουν.

Link to comment
Share on other sites

 Θα συμφωνήσω με τον  Wasteland εν μέρει, αν και για μένα "συγγραφικά" η σειρά έχει πάρει τον κατήφορο. Άντε να γίνουν οι δύο τελευταίες μάχες να τελειώσει πριν γίνει ένα φάντασμα του καλού της εαυτού.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wasteland said:

ενώ το πρώτο επεισόδιο με έκανε να χασμουριέμαι,

Ίσως είναι θέμα ηλικίας. (Είμαι 55). Έχοντας λατρέψει τη σειρά, παρακολουθώντας τη όλα αυτά τα χρόνια, πως και γιατί να βαρεθώ οποιαδήποτε στιγμή της, όπως το πρώτο επεισόδιο της τελευταίας σεζόν; Ρουφάω αχόρταγα το κάθε της λεπτό. Τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλέσει βαρεμάρα, να πονέσει την υπομονή, στη θέαση των αγαπημένων αυτών χαρακτήρων; Και το αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με το Game of Thrones.

Σε αίθουσα κινηματογράφου, σε Star Wars ή Lord of the Rings, οι πίσω μου έπιαναν την κουβέντα όποτε δεν είχε πίου-πίου ή μάχες. Κι όταν τους έλεγα να σωπάσουν απαντούσαν "γιατί, αφού δεν γίνεται τίποτα". Δεν γίνεται τίποτα μεταξύ πίου-πίου και των μαχών. Μόνο κάτι μπλα-μπλα που ξεστομίζουν οι χαρακτήρες. Γι αυτό πρόκειται; Κι εγώ βαριέμαι σε έργα, όταν όμως πρόκειται για σύνολο που με αφήνει χλιαρό. Υποκειμενικό ίσως του τι βρίσκει βαρετό ο καθένας, το τι εκτιμάει. Μάλλον είναι και θέμα ηλικίας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω Ντίνο. Εγώ βαριέμαι όχι επειδή έχει συζητήσεις, αλλά επειδή είναι ανούσιες, γραμμένες άνευρα και διεκπεραιωτικά και τους λείπει το πνεύμα των χαρακτήρων που είχαν οι πρώτες σεζόν. (Προσωπικά η πρώτη είναι από τις αγαπημένες μου κι ας έχει κυρίως διάλογο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και το τραγούδι, για όποιον ενδιαφέρετε να το ξανακούσει. Το ότι θυμίζει έντονα το τραγούδι του Pippin, Edge of Night, νομίζω δεν είναι τυχαίο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι τέλειο τραγούδι!! Νοσταλγικό, και σαν περίληψη των απωλειών και των δραμάτων της σειράς. Φαντάζομαι στο επόμενο επεισόδιο θα γίνουν μεγάλα πράγματα, αφού τα σημαντικά και σοκαριστικά γεγονότα εισάγονταν-προοικονομούνταν  με κάποιο τραγούδι σε προηγούμενο επεισόδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DinoHajiyorgi said:

Ίσως είναι θέμα ηλικίας. (Είμαι 55). Έχοντας λατρέψει τη σειρά, παρακολουθώντας τη όλα αυτά τα χρόνια, πως και γιατί να βαρεθώ οποιαδήποτε στιγμή της, όπως το πρώτο επεισόδιο της τελευταίας σεζόν; Ρουφάω αχόρταγα το κάθε της λεπτό. Τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλέσει βαρεμάρα, να πονέσει την υπομονή, στη θέαση των αγαπημένων αυτών χαρακτήρων; Και το αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με το Game of Thrones.

Σε αίθουσα κινηματογράφου, σε Star Wars ή Lord of the Rings, οι πίσω μου έπιαναν την κουβέντα όποτε δεν είχε πίου-πίου ή μάχες. Κι όταν τους έλεγα να σωπάσουν απαντούσαν "γιατί, αφού δεν γίνεται τίποτα". Δεν γίνεται τίποτα μεταξύ πίου-πίου και των μαχών. Μόνο κάτι μπλα-μπλα που ξεστομίζουν οι χαρακτήρες. Γι αυτό πρόκειται; Κι εγώ βαριέμαι σε έργα, όταν όμως πρόκειται για σύνολο που με αφήνει χλιαρό. Υποκειμενικό ίσως του τι βρίσκει βαρετό ο καθένας, το τι εκτιμάει. Μάλλον είναι και θέμα ηλικίας.

Αγαπητέ Ντίνο δεν πρόκειται για βαρεμάρα λόγω έλλειψης μάχης. Το 1ο επεισόδιο απλά δεν με κέρδισε. Αφοσιωμένος ήμουν, αλλά δεν μου άρεσαν ούτε οι διάλογοι, ούτε οι ερμηνείες. Επιπρόσθετα να τονίσω πως για μένα η προηγούμενη σεζόν ήταν μεγάλη απογοήτευση. Δεν έχω αντίρρηση όμως να ακούσω την επιχειρηματολογία για το αντίθετο. Και βέβαια δεν είναι θέμα ηλικίας, 40 έφτασα. Με εκτίμηση...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο επεισόδιο ήταν συμπαθητικό επειδή ξέρουμε ότι τελειώνει. Αν δεν γνωρίζαμε ότι είναι η τελευταία σεζόν, τότε ίσως μας άρεσε περισσότερο αυτό το χτίσιμο, η προσμονή, το κουβεντολόι. Το δεύτερο μου άρεσε πολύ περισσότερο και στην ουσία έδωσε την ευκαιρία στους χαρακτήρες να κάνουν ό,τι προλάβουν πριν το μεγάλο τέλος. Το καλό στο GoT είναι ότι οι δημιουργοί ξέρουν πού θα το τελειώσουν, πότε και πώς. 

Αντίθετα με άλλες πολύ καλές σειρές (Firefly κλαψ κλαψ) που ο δημιουργός δεν ήθελε να το τελειώσει κι αναγκάστηκε όπως όλοι γνωρίζουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2019 at 8:25 PM, Νίκη said:

 

  Hide contents

Προσέξατε κι εσείς ότι μόνος του δεν κάνει κάτι, κοιτάει πρώτα την Σέρσει για να πάρει την έγκρισή της για τη δολοφονία (έτσι τουλάχιστο το κατάλαβα εγώ). Αρά αυτή είναι η κυρίως κακιά!

 

Τελείως ενημερωτικά, η Σέρσει στα βιβλία δεν ήθελε να πετάξουν τον Μπραν από τον πύργο. Θεωρούσε ότι εφόσον ήταν μικρό παιδί θα το φοβερίζανε και θα τελείωνε η υπόθεση. Το θεώρησε extreme αυτό που έκανε ο Τζέιμι.

Link to comment
Share on other sites

Α, ώστε έτσι. Ε, τότε μπορεί να νόμισα εγώ λάθος (αφού στις πρώτες σεζόν είναι ακόμη πολύ βασισμένη στα βιβλία η σειρά) ! Εσύ την έβλεπες τη σειρά;

Έχω ένα σωρό σχόλια  και απορίες να σας κάνω, αλλά εν καιρώ!🙂

Link to comment
Share on other sites

Τη βλέπω ακόμα τη σειρά. Χωρίς τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα στην αρχή, όχι τόσο επειδή πλέον παρεκλίνει από τα βιβλία, όσο γιατί το αυτοσχέδιο σενάριο από 5η σεζόν και έπειτα δεν είναι αρκετά καλογραμμένο και οι χαρακτήρες έχουν δουλευτεί επιφανειακά.

Ωστόσο έχει πολλά καλά στοιχεία ως σειρά σε όλες τις σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λεπτά πριν το νέο επεισόδιο να πω ότι το δεύτερο μου άρεσε με την προετοιμασία για τη μάχη σε κάθε επίπεδο. Μόνο αυτό με την Άρια μου φάνηκε κάπως εκτός χαρακτήρα.

Να δούμε τώρα την μάχη και ποιος θα πεθάνει/ Ελπίζω να μην χάσουμε τον σερ Νταβος που τον συμπαθώ και τον Τόρμουντ (που παρά τον κίνδυνο και τον επερχόμενο ίσως θάνατο δεν παίρνει τα μάτια του από την Μπριεν).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο επεισόδιο, η μάχη ήταν αρκετά εντυπωσιακή αν και χαώδης. Χάσαμε και μερικούς απο τους χαρακτήρες μας.

 
 
 
Spoiler

Σερ Τζόρα Μόρμοντ και τη μικρή Μόρμοντ (η οποία απέδειξε άλλη μια φορά ότι έχει θάρρος Ιππότη, αλήθεια με αυτούς μάλλον παει ο οίκος ε;) και για τους οποίους λυπήθηκα, 

Και κάποιοι ακόμα δεν είναι σίγουρο τι απέγιναν.

Αυτό που χρειάζεται μια εξήγηση είναι τι έκανε η Μελισάντρε ακριβώς.Αφού επέζησε απο τη μάχη γιατί πηγε να πεθάνει; Ολοκληρώθηκε η αποστολή της;

Ένα κομμάτι της ιστορίας ολοκληρώθηκε και είναι λογικό μιας και φτάσαμε ήδη στο μέσο αυτής της τελευταίας σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πω με φειδώ γιατί αλλιώς θα σολάρω:

Χορταστικό επεισόδιο, προβληματικός ο φωτισμός της μάχης και το φινάλε too easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Γαιτί πήγανε και κάνανε τη μάχη νυχτιάτικα.

Το τέλος το περίμενα και εγώ να είναι μέσα στη μάχη αλλά δεν με πείραξε έτσι όπως ήρθε. Είναι το κλασσικό η υπερηφάνεια έρχεται πριν την πτώση.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, WILLIAM said:

Γαιτί πήγανε και κάνανε τη μάχη νυχτιάτικα.

Γιατί ο εχθρός τους λέγεται ο Βασιλιάς της Νύχτας. Αν νικούσε δεν θα ξαναυπήρχε αυγή.

 

Όσο για το τέλος, όντως, φάνηκε κάπως εύκολο, αν και προσπάθησαν δύο (τρεις, αν μετρήσουμε και του Theon) φορές. Αλλά ο Night King ήξερε ότι η Dany και οι δράκοι της δεν θα του ήταν μεγάλο εμπόδιο. Ο Jon ήταν η μεγαλύτερη απειλή του και γι' αυτό τον καθυστέρησε. Η μόνη περίπτωση για να ηττηθεί θα ήταν από κάτι που δεν θα το περίμενε, πράγμα που έγινε, πιάνοντας αιφνίδιους ακόμα και τους υπαρχηγούς του. Παρ' όλα αυτά, όμως, θεωρώ ότι κάνανε καλή επιλογή, δίνοντας έτσι νόημα στο ταξίδι της – αλλιώς δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να προσφέρουν οι περιπέτειές της (πέρα από το από να αποκτήσει ικανότητες για να βγάλει από την μέση τους «προδότες», δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Αγάπησα το τέλος με την Άρυα, ήταν ό,τι έπρεπε να γίνει για να κλείσει το ταξίδι της. Οκ, σαν επεισόδιο είχε τα προβληματάκια του, αλλά στο σύνολο μου άρεσε πολύ κι ήταν χορταστικό. Το πρόβλημα με τη σειρά είναι ότι δεν ήξεραν οι παραγωγοί, μετά την ιστορία που είχε γράψει ο Μάρτιν, που να κεντράρουν την πλοκή κι είχαν σαν μόνιμο μπούσουλα την απειλή των WW και του ΝΚ αλλά κάποια στιγμή, έπρεπε κι αυτό να τελειώσει.

Και πόσο να το τραβήξουν; Να κάνουν κι άλλη μάχη; Μιλάμε για undead δεν έχει νόημα, δεν υπάρχει διπλωματία, στρατηγική, απλά θάνατος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι φτάσαμε πλέον στο μέσον της σαιζόν πρέπει σιγά σιγα όλα να τακτοποιηθούν. Να δούμε και ποιοι επέζησαν τελικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μας πει κάποιος τί στον π****ο έκανε ο Μπραν στο επεισόδιο αυτό;!;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται το δόλωμα, για κάποιο λόγο ο μακαρίτης ο Βασιλιάς της Νύχτας είχε την ανάγκη να εξοντώσει το Τρίφθαλμο Κοράκι, ίσως επειδή απότελεί τη μνήμη του κόσμου όπως είπε στο προηγούμενο επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Απ' ό,τι φαίνεται το δόλωμα, για κάποιο λόγο ο μακαρίτης ο Βασιλιάς της Νύχτας είχε την ανάγκη να εξοντώσει το Τρίφθαλμο Κοράκι, ίσως επειδή απότελεί τη μνήμη του κόσμου όπως είπε στο προηγούμενο επεισόδιο.

Ο Μπραν μπορεί να αντιληφθεί το παρελθόν, παρών και μέλλον, και ο Night King την ήθελε αυτή τη δύναμη. Αλλά εδώ ο Wasteland μιλάει για το «ταξιδάκι» του, το οποίο οι παραγωγοί, μιας και δεν είχα σε τίποτε καλύτερο να χρησιμοποιήσουν τον χαρακτήρα του, το έκαναν για να μας δώσουν μια ματιά στις στρατιές του Night King πριν την μεγάλη αναμέτρηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..