Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Καφεδάκι κανείς;  Μα πώς το ξέχασαν. 🤣🤣🤣

 

Πέρα από αυτό το ατόπημα, και δεν ξέρω αν συμφωνείται, βρήκα το 4ο επεισόδιο ανώτερο σεναριακά από τα προηγούμενα, και αυτό γιατί επιστρέφει τη σειρά στις ρίζες της: τα πολιτικά παιχνίδια.

Η Dany, παρά τους δράκους της, φαίνεται ότι είναι άπειρη σε αυτά, και της κόστισε αδρά (ξανά!). Τώρα μένει να δούμε πώς θα εξελιχθεί ο πόλεμος σώμα με σώμα, και ποιος θα καθίσει στο θρόνο – αν και προσωπικά πιστεύω ότι, μετά από τόσο θάνατο που έχει πέσει για χάρη του, πρέπει να καταστραφεί, και μάλλον να κοιτάξουν οι εναπομείναντες Οίκοι να κυβερνούν ως ίσοι (κάτι παρόμοιο με τον Αρθούρο και την Στρογγυλή Τράπεζα).

 

Από εξηγήσεις πάντως περί Arya & Bran, που ήθελαν πολλοί, δεν έδωσε το επεισόδιο, και μάλλον έτσι θα μείνουν, ανεξήγητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

3 hours ago, Blacksword said:

Πέρα από αυτό το ατόπημα, και δεν ξέρω αν συμφωνείται, βρήκα το 4ο επεισόδιο ανώτερο σεναριακά από τα προηγούμενα, και αυτό γιατί επιστρέφει τη σειρά στις ρίζες της: τα πολιτικά παιχνίδια.

Συμφωνώ απόλυτα, επιτέλους λίγο παλιό καλό GOT, αν και χωρίς τα βιβλία να πατήσουν αναλώνονται περισσότερο σε εντυπωσιασμούς και κενές ατάκες, παρά σε λόγια με ουσία. Αλλά και πάλι, σε σχέση με την υπόλοιπη σεζόν αυτό ήταν μια όαση για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε προς το τέλος και την τελική σύρραξη, υποθέτω δεν είναι πλέον δυαντοί και πολλοί πολιτικοί ελιγμοί.

Η επιθεση με τους δράκους στα πλοία ήταν κακή σκέψη, θα μπορούσε να είχε επιτεθεί από πίσω ή από τα πλάγια και να βυθίσει ολόκληρο το στόλο μιας και τα πλοία δεν έχουν την ευελιξία των δράκων. Επίσης η σκέψη για μια πολιορκία είναι μια λογική τακτική.

Το κομμάτι με τον Μπρομ μου φάνηκε κάπως αψυχολόγητο, είναι πολύ μεγάλη μεταστροφή μέχρι αυτό που ήταν την τελευταία φορά που συνόδευε τον Τζέιμι. Και δεν ξέρω αν θα οδηγήσει κάπου.

Το τέλος της Μισαντέι ήταν άδικο κατ' εμέ και άδοξο ταυτόχρονα.

Επίσης έχω την απορία γιατί ο κύκλος είναι για έξι επεισόδια μόνο, το τέταρτο ήταν άνετα δύο ενώ το ίδιο προβλέπεται να είναι και το πεμπτο.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, WILLIAM said:

 Επίσης έχω την απορία γιατί ο κύκλος είναι για έξι επεισόδια μόνο, το τέταρτο ήταν άνετα δύο ενώ το ίδιο προβλέπεται να είναι και το πεμπτο.

Υψηλά κόστη & χρόνος παραγωγής. Σκέψου ότι το 3ο επεισόδιο μόνο πήρε 55 νύχτες για να γυριστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι απο το μέγεθος θα μπορούσαν να τα είχαν κόψει σε πιο μικρά όχι γιατί γυρίσανε μόνο τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα δεν είναι; 50+ είναι τα κανονικά. Κι εξάλλου ο τελικός χρόνος βγαίνει αφού τελειώσουν τα γυρίσματα (πχ στο 3ο βάλανε 20 λεπτά επιπλέον λίγο πριν την προβολή του). 

Αλλά όπως και να έχει, οι παραγωγοί θέλανε να αποκορυφώσουν τη σειρά με 4 μεγάλα επεισόδια. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα επεισόδιο κ φινάλε.

Σε μια εβδομάδα δεν θα έχει μείνει κάτι άλλο να προσμένουμε.

Παρά την γκρίνια, παρά τις μεγάλες ή μικρές απογοητεύσεις για την κλιμάκωση της σειράς, παρά τις προσδοκίες που ίσως δεν επαληθεύτηκαν, η σειρά τελειώνει.

Και θα μου λείψει όλο αυτό το σύμπαν, όλοι αυτοί οι φοβεροί ήρωες, όλα τα ανθρώπινα πάθη, όλος ο εξωκοσμικός τρόμος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρνούμαι να δεχτώ ότι η τελευταία σεζόν ανήκει στη σειρά που λατρεύω κι αγαπάω εδώ και 7 χρόνια.

Το τελευταίο επεισόδιο θα το δω από υποχρέωση και μόνο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι πόλυ ευχαριστημένος από το 5ο και κάπως ΟΚ από το 4ο και το χρειαζόμουν μετά την απογοήτευση του 3ου.... 1 ακόμα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άστοχο το παρακάτω που θα πω αλλά ή αλήθεια να λέγεται...αντε με το καλό να τελειώσει ή σειρά, να ησυχάσουν οι φαν και οι λοιποί θεατές της και επιτέλους να επέλθει ή λύτρωση για όλους εμάς που αγαπησαμε την ιστορία μέσα από τα βιβλία. Όσο παίζει ή τηλεοπτική σειρά, νεο βιβλιο δεν έχει, είναι το μάρκετινγκ στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Λίγο άστοχο το παρακάτω που θα πω αλλά ή αλήθεια να λέγεται...αντε με το καλό να τελειώσει ή σειρά, να ησυχάσουν οι φαν και οι λοιποί θεατές της και επιτέλους να επέλθει ή λύτρωση για όλους εμάς που αγαπησαμε την ιστορία μέσα από τα βιβλία. Όσο παίζει ή τηλεοπτική σειρά, νεο βιβλιο δεν έχει, είναι το μάρκετινγκ στη μεση.

Ο Μάρτιν τώρα ασχολείται με τα prequel. Ακόμα και η σειρά να τελειώσει, δεν έχει βιβλία γι αρκετό καιρό ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιογράφος: «Περιέγραψέ μας το φινάλε με μια λέξη.»

Kit Harington: «Απογοητευτικό.»

 

Πιθανόν το εννοεί επειδή δεν θα έχει χαρούμενο τέλος, η σειρά. Αλλά να το ακούς από έναν πρωταγωνιστή της φαίνεται κάπως... τρομακτικό. Ας ελπίσουμε να βγει ψεύτης, και να κλείσει δυνατά, γιατί κι εμένα με άφησε πολύ χλιαρό το προτελευταίο επεισόδιο.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην του αρέσει το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα για το χαρακτήρα του.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2019 at 10:56 AM, Blacksword said:

Για το τέλος, πάντως, ο Martin είχε πει πριν καιρό ότι θα είναι σαν του Άρχοντα αλλά... γλυκόπικρο. Θα δείξει κατά πόσο οι παραγωγοί θα το ακολουθήσουν ή όχι.

Τι θα πει "σαν του Άρχοντα, αλλά γλυκόπικρο"; Ο Άρχοντας έχει έτσι κι αλλιώς γλυκόπικρο τέλος 

Spoiler

μπορεί η Μέση Γη και το ειδυλλιακό Σάιρ να σώζονται απ' το κακό, αλλά τα ξωτικά αναγκάζονται να φύγουν για το μυθικό Βάλινορ (τη γη των αθανάτων, ας πούμε) επειδή χάνουν τη δύναμή τους με την καταστροφή του δαχτυλιδιού. Επίσης, ο Φρόντο έχει πληγωθεί ψυχικά απ' το δαχτυλίδι και απ' την επίθεση των φαντασμάτων-δαχτυλοκουβαλητών και αναγκάζεται να φύγει για πάντα μαζί με τα ξωτικά, αφήνοντας τους αγαπημένους φίλους του πίσω όπως και την πατρική του χώρα και το σπίτι του.

Πάντως, παρά το σχόλιο του ηθοποιού, το οποίο μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε, δεν σας κρύβω ότι ανυπομονώ να δω τι θα γίνει στο τέλος και κυρίως πώς θα το αποδώσουν. Ήταν μια μακριά και συγκινητική πορεία, γεμάτη ενθουσιασμό και συγκλονιστικά γεγονότα, που της αξίζει ένα καλογραμμένο και επικό τέλος.  Θέλω να συγκινηθώ! :p

Ναι, τα λέω όλα αυτά γιατί κι εγώ την έβλεπα, απλώς άτσαλα κι όχι με τη σειρά, απ' την αρχή. (απλώς πρόσφατα το πήρα απόφαση και την ξανάρχισα απ' την αρχή, τακτικά και ωραία :stupid:) Κι έχω μοιραστεί τον ενθουσιασμό και τις συγκινήσεις, καθώς παρακολουθούσα τα όσα λέγονταν και γράφονταν για αυτή (κυρίως εδώ μέσα, αλλά και σε άλλα φόρουμ).

ΥΓ: πότε βγαίνει το τελευταίο επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Νίκη said:

ΥΓ: πότε βγαίνει το τελευταίο επεισόδιο;

Ξημερώματα Δευτέρας όπως όλα, από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Νίκη said:

Τι θα πει "σαν του Άρχοντα, αλλά γλυκόπικρο"; Ο Άρχοντας έχει έτσι κι αλλιώς γλυκόπικρο τέλος 

Στο τέλος του Άρχοντα, ο Αραγκορν και η Άργουεν τα σμιξανε και επίσημα, ως Βασιλιάς και Βασίλισσα, δίνοντας έτσι ένα "ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα". 

Στο GoT, ο Μάρτιν λογικά θα βάζει τον Τζον να σκοτώσει την Ντανυ πριν γυρίσει σε Mad Queen, εκπληρωνοντας έτσι και την προφητεία της: "... three treasons will you know... once for blood and once for gold and once for love..."

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα καθόλου εδώ από τότε που ξεκίνησε ο τελευταίος κύκλος, ε;

Δεν λέω ότι δεν μ' αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκαν τα πράγματα. Αλλά θα ήθελα να του δώσουν λίγο χρόνο ακόμα για να φτάσουν εκεί πιο ομαλά. Πάντως, έχοντας δει και καναδυό βιντεάκια στο γιουτούμπι, πολλά από όσα συμβαίνουν έχουν προοικονομηθεί άμεσα ή έμμεσα σε προηγούμενους κύκλους. Κι εγώ πιστεύω ότι θα γίνει αυτό που λέει ο Blacksword. Ο Τζον θα σκοτώσει τη Ντενέρις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κάτσει στον θρόνο (μάλλον ναι). Αφού φτάσαμε ως εδώ, άντε να τελειώνουμε για να ξεκινήσει το πρίκουελ, να αποδεσμευτούμε από τα βιβλία, που δημιουργούσαν άλλες προσδοκίες, και να δούμε λίγο από τη μυθολογία και την προϊστορία του Γουέστερος. Ελπίζω να δούμε πράγματα και από άλλες ηπείρους. Λογικά θα παίξει και Βαλύρια. Θα έχει ενδιαφέρον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χορταστικό επεισόδιο και με αριθμο απωλειών που δεν είχαμε δει καιρό.

Εκεί που είπα πάει και ο Βάρις (καλά δεν μπορούν να του πάρουν το κεφάλι ενός; πρέπει να τους καίει ο δράκος όλους;) αρχίσανε να πέφτουνε κορμιά.

Η Σέρσεϊ με το παρελθόν που είχεπέθανε εύκολα κατά τη γνώμη μου και πήρε και τον αδερφ/ο της μαζί που πλήρωσε τις συνέπειες για την αγάπη του.

Ο Τύριον τελικά είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες, όλο προσπαθεί για το καλύτερο έστω και αν δεν βγαίνει πάντα στο αποτέλεσμα. 

Η τελευταία των Ταργκάρυεν προφανώς κουβαλάει και την τρέλα της οικογένειας όπως φαίνεται, αμα την πιάσει ο θυμός της δεν μένει τίποτα όρθιο. Ακόμα και όταν οι άλλοι παραδίδονται. Μου άρεσε που όταν έβαλε φωτιά σε όλη την πόλη σε κάποια σημεία οι εκρήξεις ήταν πράσινες, θυμηθηκανε ότι υπήρχε κρυμμένο απο κάτω αυτό το πράγμα.

Οι εξελίξεις ήταν σωστές πιστεύω, απλά όπως ο Άγγελος ότι ήθελαν λίγο χρόνο περισσότερο για να έρθουν πιο στρωτά.

Κορυφαία ατάκα από το Κυνηγόσκυλο: Ε πέθανε επιτέλους!

 

Παράπονα: μπορεί οι μάχες να είναι θεαματικές αλλά από στρατηγική μπάζουν από παντού, επίσης θα τις προτιμούσα όπως κάνανε παλιότερα, πιο στυλιζαρισμένες και όχι τόσο χαώδεις.Επίσης όπως είδαμε τη μάχη στο βορρά δεν φαινόταν να έχουν επιζήσιε και πολλοί Ντοθράκι όχι τόσοι καβαλάρηδες.

Και μάθαμε και ποιος θα καθίσει στο θρόνο...

Spoiler

Κυριολεκτώντας κανείς, θάφτηκε κάτω απο τόνους ερειπείων!

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το 9ο επεισόδιο της 1ης σεζόν και ένα  έχω να πω: Πω-πω, χαμός γίνεται και οι Σταρκ θα περάσουν από 40 κύματα! Η πρώτη σεζόν θα μπορούσε, με μια λέξη, να συνοψισθεί ως ίντριγκα. 

Και οι χαρακτήρες είναι τέλειοι: πολύπλευροι, σαν πραγματικοί άνθρωποι!

Μου φαίνεται ότι κάπου το παρακάνουν με τη βία. Δηλαδή, δεν διστάζουν να δείξουν και τα αίματα και τα άντερα μπροστά στα μούτρα του θεατή και με ενοχλεί αρκετά αυτό. Αν και φυσικά η ωμότητα αυτή συμβάλλει στην αληθοφάνεια ενός ψευδωμεσαιωνικού κόσμου, καθώς ο αληθινός μεσαίωνας ήταν βρώμικος και βίαιος, εγώ πρωσοπικά θα προτιμούσα λίγο πιο μετριασμένη σκηνοθεσία ως προς αυτό. 

Και με τις σεξουαλικές σκηνές/γυμνό είναι σπάταλοι, αλλά μάλλον είναι σκηνοθετικό κόλπο, τύπου συνδυάζουν μια "βαρετή" αλλά απαραίτητη σκηνή όπου οι χαρακτήρες μιλάν για την προιστορία τους και για τις σχέσεις τους με άλλους χαρακτήρες/οικογένειες, με κάτι σεξουλιάρικο για να παίρνει μάτι ο (συνήθως αρσενικός) θεατής. Η μόνη πάντως σκηνή τέτοιου είδους που μου φάνηκε τελείως άκυρη είναι η σκηνή όπου ο Θήον χαιρετά την πόρνη Ρος που φεύγει για το Νότο. Όλες οι άλλες βρήκα ότι έχουν κάποια λειτουργία, όσον αφορά τη χαρακτηρολογία των ηρώων.

Spoiler

Ο Τύριον  είναι απ’ τους πιο ωραίους χαρακτήρες εκεί μέσα! Πανέξυπνος, κυνικός, πονηρός ώστε να τα βγάζει πέρα με πιο δυνατούς απ’ αυτόν, πικραμένος λόγω της αναπηρίας του και της συνεπαγόμενης δεύτερης θέσης στην οικογένεια του, με μπόλικο χιούμορ κι αυτοσαρκασμό … (η σκηνή που παριστάνει τον μετανοημένο αμαρτωλό και αντί να ομολογήσει αμαρτήματα διηγείται σόκιν αστείες σκηνές είναι καταπληκτικά κωμική).  Και φυσικά, στο 9ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν, καταφέρνει να κερδίσει ακόμη περισσότερο τη συμπάθεια του θεατή, καθώς η πρόσοψη του αδιάφορου κυνισμού ραγίζει και αποκαλύπτεται η ανάγκη για αληθινή αγάπη και αποδοχή.   Μαθαίνουμε ποτέ τίποτε για αυτό το περιστατικό με τον τύπο που πήγε να μαχαιρώσει τον Μπραν με το στιλέτο του Τύριον; Αποκαλύπτεται δηλαδή ποιος το έκανε; Γιατί να σας πω, με εκνευρίζει πολύ που ενώ συμπαθώ πολύ τον Τύριον  τον υποψιάζομαι συνεχώς κι αυτό μειώνει τη συμπάθεια μου. Εξάλλου, μου φαίνεται υπερβολικά πονηρός για να έκανε κάτι τόσο άμεσο και δεν νομίζω ότι νοιάζεται για τα αδέρφια του τόσο για να μπει σε μπελάδες για χάρη τους!

Η Σέρσει είναι τελείως στρίγγλα, αλλά δεν είναι διεστραμμένη, εννοώ δεν είναι σαδίστρια πολιτικά, διεστραμμένη είναι μια και τα ‘χει με τον αδερφό της! Επίσης, έχει πολιτικό νου, καθώς φαίνεται απ’ τη συζήτηση με το γιο της, όπου αυτός θέλει να κάνει πόλεμο για πλάκα, ενώ αυτή του λέει ότι πρέπει να κερδίσει υποστηρικτές κι όχι εχθρούς, αλλά και με την τιμωρία που πρότεινε για την «προδοσία» του Νεντ Σταρκ. Η σκηνή που πάει να επισκεφθεί την Κέιτλιν μετά το ατύχημα του Μπραν και κλαίει με προβλημάτισε, επειδή είναι έμμεσα υπεύθυνη η ίδια: τα δάκρυά της είναι κροκοδείλια ή πραγματικά, καθώς σκέφτεται το θάνατο του δικού της παιδιού;  Γιατί, αν και απ’ τη πλευρά των κακών και αντιπαθητικών χαρακτήρων, έχει και ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό ως μητέρα που προστατεύει τα παιδιά της. Γενικά, και οι τρεις σημαντικές γυναίκες χαρακτήρες της πρώτης σεζόν, δηλαδή η Κέιτλιν, η αδερφή της και η Σέρσει, έχουν πολύ τονισμένα μητρικά χαρακτηριστικά και προστατευτικότητα.

Μ’ αρέσει που οι χαρακτήρες αντιμετωπίζουν ηθικά διλλήματα, στα οποία δεν υπάρχει δίκαιο κι άδικο, απλώς διαφορές νοοτροπίας. Συγκεκριμένα, όταν τέθηκε το ζήτημα του φόνου της Νταινέρυς και του αγέννητου παιδιού της από άποψη ηθική είχε δίκιο ο Νεντ, ενώ από άποψη πολιτικής είχαν κάποιο δίκιο ο βασιλιάς και οι υπόλοιποι σύμουλοι.  Μόνο στο επεισόδιο 5 και στα επόμενα κατάλαβα επιτέλους γιατί αποκαλείτε τον Νεντ Στάρκ βλάκα, αφού αντέδρασε στην όλη κατάσταση χωρίς ευελιξία.

Ο Βίσερυς μοιάζει με ενήλικη εκδοχή του Τζόφρευ, αλαζόνας και θρασύδειλος !  Στη σκηνή που κάνει ότι μπορεί για να εκνευρίσει τον σύζυγο της Νταινέρυς και το λαό του, με αποτέλεσμα τον γελοίο και ανατριχιαστικό θάνατό του, ήμουν όλο: «Πας γυρεύοντας…!» κι όταν κατέληξε όπως κατέληξε δεν μπόρεσα να μη γελάσω νευρικά. Ήταν τόσο ειρωνικό! Πάντως, ο ηθοποιός ενσάρκωσε το χαρακτήρα πολύ επιτυχημένα: σε αυτή τη σκηνή της πρόκλησης και του θανάτου, το βλέμμα και η κινησιολογία του Βίσερυς στάζουν παράνοια.

Διαπιστώνω κάτι πολύ ωραίο, που κανείς μπορεί και να μην το προσέξει, αν δεν ξέρει ήδη τι έχει γίνει: συχνά υπάρχουν στους διαλόγους διάφοροι υπαινιγμοί για επόμενα γεγονότα(στη σκηνή της κοπελιάς με τον Βίσερις υπάρχουν 1) αναφορά στο βαλυριανό ατσάλι, για το οποίο θα μάθουμε αργότερα ότι είναι το μόνο μέταλλο που μπορεί να σκοτώσει τα παγοζόμπια 2) αναφορά σε έναν που άλλαζε το πρόσωπο του, ικανότητα που θα αποκτήσει σε επόμενη σεζόν και η Άρια, ως υπηρέτρια του θεού χωρίς όνομα ή όπως αλλιώς λέγεται 3)αναφορά σε έναν πειρατή που ήταν κολλημένος με χρυσάφι, το οποίο νομίζω ότι είναι υπαινιγμός για τον τρόπο θανάτου του ίδιου του Βίσερυς. Επίσης, στη σκηνή που ο Ρομπ αποχαιρετά τον Μπράν και τους ακούει ο Ρικον και λέει τις ανησυχίες του στον λίγο μεγαλύτερο αδερφό του, το ότι ο μικρός λέει πως ο Ρομπ και οι γονείς του δεν θα γυρίσουν είναι υπαινιγμός, καθώς θα εκτελέσουν τον Νεντ ενώ ο Ρομπ και η Κέιτλιν θα δολοφονηθούν στον Κόκκινο γάμο.

Έντονοι υπαινιγμοί για μελλοντικά  αλλά και παρελθοντικά γεγονότα υπάρχουν ακόμη και στη συζήτηση  μάστερ Αίμον-Τζον Σνόου, περί καθήκοντος και αγάπης. Η αθέτηση υπόσχεσης του Ρομπ στους Φρευ, λόγω αγάπης προοικονομείται και νομίζω ότι αυτό που λέει ο μάστερ Αίμον για ένα νεογέννητο σε αντίθεση προς το καθήκον κάτι έχει να κάνει με την προσωπική ιστορία του Τζον Σνόου.   

Σε κάποια σχόλια διάβασα ότι κάποιοι θεωρούν ότι εμφανίστηκε πάρα πολύ ξαφνικά στις τελευταίες σεζόν ως κακή δύναμη ο βασιλιάς των παγοζόμπι. Κι όμως, δεν είναι ξαφνική η παρουσία του. Ήδη απ’ την πρώτη σεζόν, που βλέπω τώρα, υπάρχουν υπαινιγμοί για το κακό που εκπροσωπούν τα παγοζόμπι: οι ιστορίες που λέει η παραμάνα στον μικρό Μπραν, και αφορούν τα βάσανα και τις δυσκολίες ενός «χειμώνα» δηλαδή μιας εποχής όπου είχαν εξαπλωθεί οι Άλλοι, η ύπαρξη της Νυχτερινής φρουράς και αυτά που λένε οι αρχηγοί, ότι φυλάν τη γη από κάτι άλλο εκτός απ’ τους άγριους, το μυστήριο και ο φόβος που επικρατεί για τις περιοχές που εξαπλώνονται πέρα απ’ το Τείχος, κτλ.

Το 9ο επεισόδιο της 1ης σεζόν είναι συγκλονιστικότατο! Αν και ήξερα τι θα συμβεί, ήταν τόσο καλοσκηνοθετημένο που με τάραξε και φαντάζομαι ότι σε αυτούς που το έβλεπαν όταν προβαλλόταν ή/και δεν είχαν διαβάσει τα βιβλία θα τους ήρθε κατακούτελα! Αλλά έχω μια απορία: Ο Νεντ, στην εκτέλεση του «ομολόγησε» την υποτιθέμενη προδοσία του. Σκέφτομαι: το ‘κανε για να προφυλάξει τις κόρες του, που βρίσκονταν κι αυτές στο παλάτι των Λάννιστερ. Και τότε, γιατί δεν «ομολογούσε» πρωτύτερα; Κι έτσι κι αλλιώς η Σανσα απέκτησε τη στάμπα της «κόρης του προδότη», άρα η ομολογία δεν προφύλαξε τις κόρες Σταρκ. Άρα τι ισχύει; Με μπέρδεψε όλο αυτό!

Τέλος, όλοι οι ηθοποιοί παίζουν από καλά έως υπέροχα. Ο μόνος που ως ηθοποιός μου φαίνεται χάλια είναι ο τύπος που παίζει τον Καλ Ντρόγκο. Όταν παίρνει κάποιον όρκο ή σε στιγμές έξαψης τέλοσπάντων, κοπανιέται με τέτοιο τρόπο που μου θυμίζει τον Ταρζάν που φωνάζει τους πιθήκους ή ακόμη και γορίλλα!

Link to comment
Share on other sites

Φινάλε λοιπόν...

Τεράστια απογοήτευση κ το τελευταίο επεισόδιο. Από πού ν’αρχίσω κ πού να τελειώσω; 

Η προχειρότητα του σεναρίου πραγματικά βεβηλώνει τους χαρακτήρες που έλαμψαν στις πρώτες σεζόν. Εκνευρισμός κ θλίψη για το τέλος μιας αγαπημένης σειράς.

Κρίμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε και με άφησε ικανοποιημένο.

Η προχειρότητα του σεναρίου για μένα ήταν σε άλλα επεισόδια της σεζόν αυτής (ειδικά στο 2 και 3 έλαμψε με τη βολικότητα και τις τηλεμεταφορές χαρακτήρων), αλλά αυτό ήταν αρκετά στιβαρό και χωρίς ιδιαίτερες σεναριακές τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κ ένας φίλος

ΑΠ' ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ!

(οι ανεκδιήγητοι σεναριογράφοι) 

Link to comment
Share on other sites

Αν και συγγραφέας/σεναριογράφος στο επάγγελμα, όταν βλέπω ταινίες και σειρές διαλέγω να είμαι ένας απλός θεατής που παρακολουθεί με την καρδιά. Διαλέγω δηλαδή να κοιτάζω τις κούκλες στο κουκλοθέατρο κι όχι τους σπάγκους και τους χειριστές. Έτσι είμαι μάλλον από τους τυχερούς που λάτρεψαν τη σειρά αυτή από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν έχω λόγο να γκρινιάζω για το πως θα το έγραφα εγώ ή πως θα έπρεπε να το γράψουν. Δικές τους ήταν οι αποφάσεις. Καταλαβαίνω και σέβομαι όσους θύμωσαν και κάθε τους επιχείρημα έχει μια βάση. Εδώ όμως είναι πια θέμα άλλης συζήτησης, το για το πόσο, κι αν καθόλου, θα έπρεπε οι αναγνώστες/θεατές να ορίζουν τις αποφάσεις του δημιουργού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα να ορίζει το κοινό τις αποφάσεις του δημιουργού και άλλο πράγμα ο δημιουργός να μη χτίζει το σενάριο έτσι ώστε να στηρίζονται οι αποφάσεις του.

Edited by Silvertooth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν θα κρίνω τις επιλογές των παραγωγών καθ' εαυτές, αλλά η 8η σεζόν είδε πολλά αβάσιμα και ανυποστήρικτα πράγματα που έκανε τους χαρακτήρες λιγότερο πιστευτούς (τουλάχιστον σε σχέση με όλα αυτά τα χρόνια της πορείας τους). Και αυτό έχει οδηγήσει πάνω από 1 εκ. θαυμαστές να «υπογράψουν» την αίτηση για να «ξαναφτιάξουν την τελευταία σεζόν με ικανούς σεναριογράφους», όσο τραβηγμένο κι αν είναι.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η σειρά τελείωσε με το θάνατο του Night King, μιας και μετά έφυγε όλος ο ενθουσιασμός και άρχισαν να φαίνονται όλο και πιο πολύ τα σεναριακά κενά. Δε λέω, από πλευράς παραγωγής είναι φοβερή, και αυτό φαίνεται από τα backstage επεισόδια, αλλά ο επίλογος της σειράς ήταν γενικά... μέτριος. Πάλι καλά που οι ηθοποιοί έδωσαν δυνατές ερμηνείες, και την κράτησαν πάνω τους μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..