Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Θα προτιμουσα τον Warwick Davis απο το Willow. Ο Peter Dinklage αν και γνωστοτερος εχει αγρια χαρακτηριστικα και φοβαμαι οτι δεν θα αποτυπωθει η πολυδιαστατη προσωπικοτητα του Τυριον. Επισης οι Λανιστερ ειναι ομορφοσογο, ο Τυριον αν και νανος θα επρεπε να εχει εστω μια παραμορφωμενη αντανακλαση αυτης της γοητειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Σημαντικές ανακοινώσεις για το casting. Έχουμε πλέον Ned Stark, τον γνωστό μας Sean Bean (Boromir, Sharpe).

post-217-1248376387_thumb.jpg

 

Στο ρόλο του βασιλιά Robert Baratheon ο Mark Addy που τον έχουμε δει σε ταινίες όπως το Full Monty και το A Knight's Tale.

post-217-1248375473_thumb.jpg

 

Στον ρόλο του Jon Snow θα έχουμε έναν άγνωστο νεαρό ηθοποιό, τον Kit Harington. Εμφανισιακά πάντως "το έχει".

post-217-1248375741_thumb.jpg

 

Στον μικρό ρόλο του Viserys, o Ηarry Lloyd.

post-217-1248375958_thumb.jpg

 

Και στο ρόλο του Prince Joffrey Baratheon, ο Jack Gleeson (η φωτογραφία είναι από το Batman Begins οπότε έχει μεγαλώσει από τότε)

post-217-1248376055_thumb.jpg

 

Νομίζω ότι ο Bean ως Ned Stark είναι ότι καλύτερο γιατί έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα οπότε θα τραβήξει θεατές ενώ έχει δοκιμαστεί επαρκώς σε fantasy ρόλους και είναι ένας πολύ καλός ηθοποιός. Λογικά αυτός θα είναι και το μεγαλύτερο "όνομα" της σειράς αν και περιμένω καλά ονοματάκια και για τους Catelyn, Jaime και Cersei.

 

Και για να βλογήσω τα γένια μου, είχα προβλέψει Sean Bean από το 2007 :lol:

 

Φαντάζομαι ότι για τον ρόλο του Eddard Stark θα βρουν κάποιον γνωστό ηθοποιό. [...] Θα πρότεινα Sean Bean ή Liam Neeson
Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bασικα ο Μπαρμπα Μαρτιν εχει κανει μια τρελλη πατατα που αν παγιδευτουν σε αυτην το αποτελεσμα θα δειχνει παραταιρο. Οι ηλικιες ειναι τραβηγμενες απο τα μαλλια προς τα κατω, για κανενα λογο μιας και δεν παρουσιαζονται μεγαλα χρονικα αλματα μεσα στα βιβλια. Ολοι προτεινουν ηθοποιους ξεχνωντας οτι ο Ενταρντ και ο Ρομπερτ ειναι πανω κατω 35 χρονων και οι Τζειμυ/Σερσευ το λιγοτερο 30. Ο Ενταρντ περιγραφει οτι ηταν 18 ετων οταν ο Τζειμυ κερδισε τους αγωνες και πηρε το μανδυα στα 15. Το καλυτερο θα ηταν να ρυθμισουν τις ηλικιες προς τα πανω.

 

A! και ενας Ρομπερτ της προκοπης

 

Angus Macfadyen

 

My link

Edited by joe
Link to comment
Share on other sites

το αποτελεσμα θα δειχνει παραταιρο.

 

Παράταιρο σε σχέση με τι; Η ηλικία των μικρών πρωταγωνιστών μού φάνηκε από τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της ιστορίας και πολύ ταιριαστό στο ψευδομεσαιωνικό κλίμα της. Αφού έτσι τους ήθελε ο συγγραφέας, γιατί να την αλλάξουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα που είναι ο Tauntaun? Θα πήγε διακοπες και χάνει τις εξελίξεις...

 

Συμπληρώνω την Jennifer Ehle για το ρόλο της Catelyn.

 

Και στο παρακάτω link έχουμε τους ηθοποιους για τους Jamie Lannister, Daenerys, Theon Greyjoy, Sansa και Arya και κάποιος που μου διαφεύγει.

 

www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/television/news/e3iebbbd387ec9a77d4309a5c3b4bb8e30e

 

 

Η Sansa και η Arya είναι πρωτοεμφανιζόμενες. Αν βρει κανείς και καμια φωτογραφία για τους υπόλοιπους ας την ποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ! :D

 

Στο ρόλο του Jaime Lannister, ο Δανός ηθοποιός Nikolaj Coster-Waldau.

 

post-217-125096478602_thumb.jpg

post-217-125096480611_thumb.jpg

 

Στο ρόλο του Theon Greyjoy, o Alfie Allen, αδελφός της τραγουδίστριας Lily Allen.

 

post-217-125096487133_thumb.jpg

 

Στους ρόλους των Arya Stark και Sansa Stark 2 πρωτοεμφανιζόμενες ηθοποιοί, οι Maisie Williams και Sophie Turner. Ο Martin λέει ότι εντυπωσίασαν στα δοκιμαστικά τους. Θα πρέπει να περιμένουμε τις πρώτες επίσημες φωτογραφίες για να τις δούμε καλά.

 

 

post-217-125096473491_thumb.jpg

post-217-125096485696_thumb.jpg

 

Στο ρόλο του Robb Stark ο νεαρός Richard Madden.

 

post-217-125096484279_thumb.jpg

 

Στον ρόλο της Daenerys Targaryen, η Tamzin Merchant.

 

post-217-125096474951_thumb.jpg

post-217-12509647672_thumb.jpg

 

Στο ρόλου του Sir Jorah Mormont ο βετεράνος Άγγλος ηθοποιός Iain Glen.

 

post-217-125096481738_thumb.jpg

 

Και όπως είπε η Pixie, Catelyn Stark είναι η Jennifer Ehle.

 

post-217-125096482918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τηλεοπτικό Westeros απέκτησε και την Βασίλισσά του! Στο ρόλο της Cersei Lannister η Lena Headey, γνωστή από τους ρόλους της στο 300 και στον τηλεοπτικό Terminator. Δεν είναι φυσική ξανθιά αλλά για αυτό υπάρχουν οι βαφές... και νομίζω έχει το απαραίτητο bitchiness για να υποδυθεί την Queen Bitch των Επτά Βασιλείων.

 

post-217-125187763868_thumb.jpg

 

post-217-125187765331_thumb.jpg

 

Επίσης για το ρόλο του Sandor "The Hound" Clegane επιλέχθηκε ο δίμετρος Σκωτσέζος Rory McCann. Όσοι είναι fans του κωμικού ντουέτου των Simon Pegg και Nick Frost θα τον θυμούνται από την ερμηνεία του στο Hot Fuzz.

 

post-217-125187839745_thumb.gif

 

post-217-125187840834_thumb.jpg

 

Όπως λέει ο Martin αυτό ήταν και σχεδόν το τελευταίο κομμάτι του παζλ όσον αφορά το casting, τουλάχιστον για το πιλοτικό επεισόδιο και τον πρώτο κύκλο. Ακόμα δεν έχει βρεθεί ο Bran γιατί ψάχνουν πολύ προσεκτικά καθώς τον θεωρούν πολύ σημαντικό ρόλο αλλά φυσικά θα είναι κάποιο άγνωστο παιδάκι και μένουν κάποιοι άλλοι δευτερεύοντες ρόλοι όπως του Khal Drogo ενώ για διάφορους άλλους σημαντικούς χαρακτήρες όπως τον Varys, τον Littlefinger, τον Tywin Lannister κλπ είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι τέλεια Σέρσει!!!!! :D

 

Γενικα μου αρεσει πολυ ολο το καστ, ειναι καλες επιλογες... Χμμ... ο Τζέιμι μονο με προβληματιζει... σας φαινεται καλός;; Τον ειχα στο μυαλό μου καπως αλλιως, δεν μπορω να το προσδιορισω ακριβως. Αλλα ενταξει πιστευω οτι θα μου αρεσει τελικα...(ειναι κι ο αγαπημενος μου!!:lol:)

 

Η Ντάνυ μου άρεσε πολύ και η Σέρσει σίγουρα!!! Άντε επιτελους ολοκληρώθηκε το καστ...

Link to comment
Share on other sites

Για πότε περίπου προγραμματίζεται;

Ρωτάω, μήπως και προλάβω να διαβάσω κάνα τόμο μέχρι τότε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για πότε περίπου προγραμματίζεται;

Ρωτάω, μήπως και προλάβω να διαβάσω κάνα τόμο μέχρι τότε..

 

 

Ε να μπει το 2010 και μετα καποια στιγμη... αυτο εχω ακουσει εγω μεχρι τώρα, οχι κατι πιο συγκεκριμενο...

 

Εγω πιστευω οτι προλαβαινεις να διαβασεις το game of thrones, μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα φαίνεται πολύ φλώρος ο Θέων;:mellow:Αφού ολοκληρώθηκε το κάστ λογικά θα κάνουν γυρίσματα αυτή τη σεζόν και την άλλη θα προβληθεί.Αντε ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κάτσω να διαβάσω κι εγώ τον πρώτο τόμο τουλάχιστον... (Βέβαια το καλό με μένα είναι ότι επειδή δεν έχω διαβάσει κανένα, μέχρι να διαβάσω όλα τα βιβλία της σειράς παίζει και να την έχει ολοκληρώσει... )

Link to comment
Share on other sites

Και τίθεται το ερώτημα: Στα Αγγλικά ή μετάφραση; Είναι τόσα πολλά τα βιβλία που θα κλατάρω αν διαβάσω τόσο αγγλικό. Απο την άλλη, εκτός του ότι υπερτερεί η αναγνωστική απόλαυση στην αυθεντική γλώσσα, είναι και η τσέπη που θα στενάξει αγοράζοντας τα μεταφρασμένα - σχεδόν τα διπλά αν υπολογίσουμε πως ο Anubis έχει σπάσει τα βιβλία σε τόμους, εκ των οποίων ο καθένας παίζει να είναι ακριβότερος απο ότι αν πάρεις το ξένο που είναι το διπλό!

Μπορεί και να κανω λάθος, αλλά κάπως έτσι είχα αντιληφθει την κατάσταση παλιότερα, που έψαχνα να τα αγοράσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και την έχω αφήσει αυτή τη σειρά, αυτά είναι εξαιρετικά νέα! Ελπίζω μόνο να μη λυπηθούν τα έξοδα παραγωγής :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στα Αγγλικά γιατί είναι πολύ φτηνότερα ακόμη κι αν τα αγοράσεις από βιβλιοπωλείο κι όχι από Αμαζον.Βέβαια αμα σε ζορίσει το 1ο πάρε τα υπόλοιπα στα Ελληνικα,ειδικά το A feast for crows πιστεύω θα είναι καλή μεταφραση(γκουχ..Τριλλιαν..γκουχ..).

Καλά με τους ρυθμούς του Μάρτιν θα πάρει πολλα χρόνια να ολοκληρωθεί η σειρά.

Οσον αφορα το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν ξέρω αν κάθε σαιζόν θα είναι ένα βιβλίο.Και πάλι του χρόνου πες θα βγει το 1ο,έχουν ψωμί ακόμη.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Και τίθεται το ερώτημα: Στα Αγγλικά ή μετάφραση; Είναι τόσα πολλά τα βιβλία που θα κλατάρω αν διαβάσω τόσο αγγλικό. Απο την άλλη, εκτός του ότι υπερτερεί η αναγνωστική απόλαυση στην αυθεντική γλώσσα, είναι και η τσέπη που θα στενάξει αγοράζοντας τα μεταφρασμένα - σχεδόν τα διπλά αν υπολογίσουμε πως ο Anubis έχει σπάσει τα βιβλία σε τόμους, εκ των οποίων ο καθένας παίζει να είναι ακριβότερος απο ότι αν πάρεις το ξένο που είναι το διπλό!

Μπορεί και να κανω λάθος, αλλά κάπως έτσι είχα αντιληφθει την κατάσταση παλιότερα, που έψαχνα να τα αγοράσω.

Στα αγγλικά είναι 5 τόμοι (το τρίτο βιβλίο είναι σπασμένο σε δύο μέρη) των 10-κάτι ευρώ. Στα Ελληνικά 8 των 20-κάτι. Κάνε τα κουμάντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξαναπεί, ότι δεν διαβάζω μεταφράσεις από γλώσσες που γνωρίζω καλά. Οπότε για μένα δεν υπάρχει δίλημμα. English forever... :)

Link to comment
Share on other sites

Στα αγγλικά είναι 5 τόμοι (το τρίτο βιβλίο είναι σπασμένο σε δύο μέρη) των 10-κάτι ευρώ.

 

Αν βρει την Αμερικάνικη έκδοση του τρίτου είναι σε έναν τόμο, η Αγγλική είχε σπάσει σε 2.

 

Μόλις έχω χρόνο αύριο θα βάλω πιο μεγάλες φωτογράφιες των κοριτσιών που θα υποδυθούν την Arya και την Sansa.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα φαίνεται πολύ φλώρος ο Θέων;mellow.gifΑφού ολοκληρώθηκε το κάστ λογικά θα κάνουν γυρίσματα αυτή τη σεζόν και την άλλη θα προβληθεί.Αντε ωραία.

 

Μα Κένταυρε... είναι φλώρος και ολίγον διεστραμένος. Μια χαρά φάτσα έχει ο ηθοποιός που θα τον πάιξει :p Εγώ πάλι τη Σέρσεϊ τη φανταζόμουνα λίγο αλλιώς, πιο παγερά όμορφη, πιο κρυστάλλινη ένα πράγμα, αλλά ταινία είναι, μέχρι να δω τη συγκεκριμένη πως θα τη μεταμορφώσουν δε μπορώ να έχω καθαρή άποψη μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

H Headey είναι γυναικάρα, αλλά δε μου κάνει για Cercei. Περίμενα κάποια πιο... ξανθιά και πιο bitchy βασικά. Αλλά δεν ξέρω πόσο θα αλλάξει για το ρόλο.

Όσο για τον hound, απίστευτη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεων είναι φλώρος μόνο με τα στάνταρντς των Greyjoy.Εμένα μου κάνει για μαγκάκο από Βόρεια Ευρώπη το στιλ του.Μεταλ μουσική,γκομενίτσες,μπάλα...σίγουρα δεν είναι σκληρός αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να έχει ενα υφάκι.

Η Headey καλή αλλά σίγουρα για το συγκεκριμένο ρόλο υπάρχουν πολλές καλύτερες στο Χολυγουντ.Τουλάχιστον ειναι γνωστή ηθοποιός και θα φερει το φορτιο του δύκλολου ρόλου άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κάτσω να διαβάσω κι εγώ τον πρώτο τόμο τουλάχιστον... (Βέβαια το καλό με μένα είναι ότι επειδή δεν έχω διαβάσει κανένα, μέχρι να διαβάσω όλα τα βιβλία της σειράς παίζει και να την έχει ολοκληρώσει... )

 

Α, καλα με τους ρυθμους του Μάρτιν αυτο αποκλειεται... Απ' το 2005 περιμενουμε βιβλιο κι ακόοομα... τι το θυμηθηκα κι αυτο...

 

H Headey είναι γυναικάρα, αλλά δε μου κάνει για Cercei. Περίμενα κάποια πιο... ξανθιά και πιο bitchy βασικά.

 

Εγώ οταν πρωτο άκουσα το όνομα της για Σέρσει μου φανηκε περιεργο, θα ταιριαζε περισσοτερο σε Κατλυν. Αλλά μετα που το σκεφτηκα καλυτερα θα κανει υπεροχη Σέρσει, δεν υπαρχει αμφιβολία. Καταρχην με το μακιγιαζ και αλλο μαλλί θα αλλάξει παρα πολύ, θα γινει το κατάλληλο προσωπο για Σέρσει και μια χαρα σκύλα μπορει να γίνει! Εγώ χάρηκα με την επιλογη! Με κάτι άλλες που έβλεπα να προτεινουν ειχα φρικαρει λίγο. Τουλάχιστον αυτη ειναι γυναικαρα, ναι!

 

Όσο για τα βιβλία, εννοειται πως τα αγγλικα συμφερουν και απο την τιμη και μονο! Αλλά και οι ελληνικες μεταφρασεις ειναι παρα πολυ καλες, έκαναν αξιολογη δουλεια σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο Θηον ειναι τρελο misscast. Στο μυαλο μου τον ειχα εμφανισιμο, τυπου δημοφιλης εφηβος αμερικανικου γυμνασιου. Ενας τυπος που θα συμπαθουσε το κοινο μεχρι να δει τι φιδι ειναι.

Δεν ξερω γιατι αλλα σαν Τζεημυ ειχα παντα στο μυαλο μια ξανθια εκδοση του Jude Law, λιγο ποιο αρρενωπος ισως.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..