Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Είναι σύνηθες σε σειρές-ταινίες (και στα βιβλία βέβαια αλλά νομίζω σε μικρότερο βαθμό) να βλέπουμε τους καλούς να κάνουν σχεδόν ό,τι και οι κακοί αλλά επειδή το κάνουν σαν εκδίκηση κι επειδή ο θεατής γουστάρει τον ήρωα να ανταποδώσει στα ίσια δεν το σκεφτόμαστε ότι είναι κακό.

Θεωρητικά μας έδειξαν ότι ακολουθούν την προτροπή του Νεντ κι έτσι επειδή η Σάνσα ήταν αυτή που είχε αποφασίσει να πεθάνει ο Ράμσεη, αυτή τον σκοτώνει ελευθερώνοντας τα πεινασμένα σκυλιά. Το out of character είναι το χαμόγελο. Αλλά είναι ξεκάθαρο ότι στη σειρά θέλουν να δείξουν πόσο κουλ και δυναμικές είναι οι γυναίκες τελικά οπότε αντί να τη δείξουν να δυσανασχετεί με το πως την έκανε σαν τον ίδιο ή να έχει μια ψυχρή ουδετερότητα "αυτή είναι η δίκαιη τιμωρία, άσχετα αν μου αρέσει ή όχι"...τελικά τη δείχνουν να χαμογελά αυτάρεσκα. Αυτή είναι το αφεντικό πλέον και μπορεί να βασανίζει άντρες αντί να τη βασανίζουν. 

 

Γενικά για το επεισόδιο τα είπατε. Υπερπαραγωγή, ωραία μάχη. Αναμενόμενα όλα* απλά με τα όσα έχουν δει τα ματάκια μας στη σειρά λες "έχει γούστο να ψοφήσει τώρα ο Τζον, μετά από όλα αυτά". Νομίζω κάπου εδώ έπαιξε ρόλο και το παιχνίδι με το πως η σειρά προσπέρασε τα βιβλία για να έχει πλέον περισσότερο ενδιαφέρον, διαφορετικά θα έπεφτε η τηλεθέαση θεωρώ.

Πάμε τώρα για το φινάλε που λογικά θα αφήσει το τυράκι για την επόμενη σεζόν. Μόνο που άκουσα θα έχει και Ντορν και φοβάμαι μήπως χαλάσει όλο το επεισόδιο εξαιτίας του.

*Είδες Eugenia; 

Edited by heiron
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Χαχα Heiron.

 

Παρόλ' αυτά πολλοί είπανε ότι αυτά που έγιναν σε αυτό το επεισόδιο ήτανε πάνω κάτω αναμενόμενα, Ίσως να περιμέναμε κανα θάνατο καλού παραπάνω, πχ. Ντάβος αλλα γενικά απ΄ ότι διαβάζω καΙ τριγύρω πολλούς δεν τους εξέπληξαν οι εξελείξεις αλλά έγινε και αρκετό suspencion of disbelief για να την βγάλει καθαρή ο Γιάννης ο χιονιάς παρότι επιδόθηκε σε ένα θαυμαστό Leeroy Jenkins.

 

Επίσης πόσο σίγουρο πως θα πέθαινε ο Ρίκον; Και όταν το είπε η Σάνσα και όταν έτρεχε στο χωράφι. Ειδικά γι αυτή τη σκηνή κάπου σαν να είχα ένα deja-vu. Μήπως ξέρει κανείς αν έχει γινει σε tv-cinema ξανά ή κατ' επανάληψη;

 

post-2544-0-45743400-1466688976.txt

 

Από την άλλη στον κόσμο του Game of Thrones η Σάνσα παρότι το χαμόγελο είναι out of character δεν την λες και για δέσιμο. Νομίζω θα μπορούσε κανείς να το αποδώσει στο ότι την σκλήρυνε η ζωή με τους ψυχάκηδες,

Από την άλλη κάτι που ήταν τόσο σίγουρη ότι θα πεθάνει ο Ρίκον (καλά και εμείς είμαστε) κάτι που έχει βγει η φήμη ότι δεν είπε τίποτα στον Χιονιά τον Γιάννη για την έλευση του μικροδάκτυλου γιατί ήθελε να τον αφήσει να πεθάνει στη μάχη και μετά να σώσει την κατάσταση ο μικροδάκτυλος αλλά αυτή να μείνει η μόνη κληρονόμος του North. Λέτε να έχουμε κανέναν Σταρκοεμφύλιο, ειδικά όταν επιστρέψει και η Άρυα; Δεν είμαι και σίγουρη βέβαια αλλά η σκηνοθεσία ήτανε σίγουρα περίεργη εκεί. Πότε τον βρήκε τον μικροδάκτυλο, πότε πρόλαβαν να συναντηθούνε και να έρθει μαζί του στο πεδίο της μάχης και εφόσον ήξερε πότε ακριβώς θα ερχότανε γιατί δεν το είπε τελικά στον Χιονιά να περιμένει λιγουλάκι; Έτσι για να μην ρισκάρει βρε αδερφέ κυρίως να χάσει και τον Χιονιά μαζί με τον Ρίκον. Ίσως να την έχω δει πολύ θεωρίες συνωμοσίας. Πάντως κάτι η Γιάρα, κάτι η Ντάνυ, κάτι η Σάνσα μου φαίνεται θα έχουμε μόνο γυναίκες κεφαλές προς το τέλος.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ο μοναδικος που του σηκωνεται η τριχα οταν ακουγεται η μουσικουλα των δρακων και η Νταινερυς λεει Ντρακαρις;

Όχι. Εγώ εμένα εκτός από τις τρίχες μου σηκώνονται κι οι άκρες των χειλιών μου σε χαμόγελο. Κάθε φορά όμως. Απλώς ήλπιζα ότι πριν να τους κάψει θα τους πει κάτι του στυλ "πηδήξτε" για να κάψει μόνο το καράβι, γιατί βασικά αυτοί δε φταίγανε :p

 

Για τη Σάνσα κι εγώ με το Χείρωνα είμαι. Μια χαρά ήτανε για το στήσιμο του χαρακτήρα της η σκηνή, εκτός από το χαμόγελο. Αν το είχε δείξει έτσι που να σε κάνει να πιστεύεις ότι το θεώρησε πολύ καλή ιδέα να τον εκδικηθεί έτσι, το έκανε και μετά λύγισε που είδε τι έκανε (αντί να χαμογελάει) θα ήτανε μια τέλεια σκηνή. Επίσης, Κέλλυ, οι ανταρόλυκοι ουδέποτε τρώγανε ανθρώπους χωρίς να απειλείται ο ιδιοκτήτης τους.

 

Άιντε να δούμε και το τελευταίοοοο

Link to comment
Share on other sites

(Ναι, κι εγώ το σκέφτηκα να τους έλεγε να πηδήξουν).

 

Για τη Σάνσα, να ξαναπώ ότι το θεωρώ πολύ λυπηρό, και όχι αφύσικο, το πώς έφτασε εκεί. Απλά, με κάνει να μαυρίζω, ρε παιδί μου... Πιο πολύ κι από τα δικά της βάσανα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα τη σκηνή δεν περίμενα να του κακοφανεί κανενός το χαμόγελο, δηλαδή ίσα ίσα, εμένα μου φάνηκε λογικότατο. Για μένα είναι τελείως on character, σε φάση τέσσερις σεζόν, όλο το character development της Σάνσα, μας προετοίμαζε για αυτή τη συγκεκριμένη σκηνή. Το ότι κυλά στο αίμα των Σταρκ "αγνότητα" δεν σημαίνει ότι οι συνθήκες που θα βιώσει ένας άνθρωπος θα τον αφήσουν απαράλλαχτο. Η Σάνσα είναι θύμα πολλαπλών βιασμών (σεξουαλικών και μη), οπότε όταν ο βιαστής της σκοτώνεται, ηρεμεί (γιατί δεν κινδυνεύει άλλο από εκείνον), χαλαρώνει και καταφέρνει να χαμογελάσει (ακόμη κι αν δεν είναι το ηθικά σωστό). Άλλωστε είναι παράξενο να μιλάμε για μη υγιή συμπεριφορά ενός χαρακτήρα, όταν όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι βασικοί χαρακτήρες στο συγκεκριμένο σύμπαν είναι εξίσου ή περισσότερο προβληματικοί (εκτός από τον Γιάννη τον Χιόνη, δηλαδή). Τώρα αν το χαμόγελο θα εξελιχθεί σε σαδισμό προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι κάτι που δεν το νομίζω (και δεν το θέλω) αλλά και πάλι δεν θα ήταν αξιωματικά out of character (εκτός αν το έδειχαν με άσχημο τρόπο).

 

Στα του επεισοδίου, εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου, ούτε τόσο προβλέψιμο που λέτε μου φάνηκε (στο τέλος που ο Χιόνης έδερνε τον Ράμσεϊ κρατούσα την ανάσα μου μην έχουμε κάνα Mountain vs Viper vol. 2), αν και αναμενόμενο από πλευράς πλοκής, γιατί όταν στο 75% των περιπτώσεων συμβαίνει αυτό που δεν θες να συμβεί, τότε μάλλον οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ σου στο να καλοπεράσεις στο φινάλε του επεισοδίου. Από τις καλύτερες μάχες τέτοιου είδους που έχω δει ποτέ μου. Συνολικά, μαζί με το The Door, από τα κορυφαία της σεζόν, και από τα καλύτερα της σειράς γενικά, κατά τη γνώμη μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Μορφέα.

Ευγενία, παιδί μου, τι έπαθε η ορθογραφία σου; :huh:

Και όντως, τώρα που το λες, αυτή τη σκηνή, ένας μόνος του να τρέχει και από πίσω του να υπάρχει ένας στρατός και να τον πυροβολάνε ή να του ρίχνουν βέλη, σαν να την έχω ξαναδεί ή να μοιάζει με άλλες.

Κιάρα, οκ, εγώ δεν ξέρω και πολλά για τους ανταρόλυκους, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα τη σκηνή δεν περίμενα να του κακοφανεί κανενός το χαμόγελο, δηλαδή ίσα ίσα, εμένα μου φάνηκε λογικότατο. Για μένα είναι τελείως on character, σε φάση τέσσερις σεζόν, όλο το character development της Σάνσα, μας προετοίμαζε για αυτή τη συγκεκριμένη σκηνή. Το ότι κυλά στο αίμα των Σταρκ "αγνότητα" δεν σημαίνει ότι οι συνθήκες που θα βιώσει ένας άνθρωπος θα τον αφήσουν απαράλλαχτο. Η Σάνσα είναι θύμα πολλαπλών βιασμών (σεξουαλικών και μη), οπότε όταν ο βιαστής της σκοτώνεται, ηρεμεί (γιατί δεν κινδυνεύει άλλο από εκείνον), χαλαρώνει και καταφέρνει να χαμογελάσει (ακόμη κι αν δεν είναι το ηθικά σωστό). Άλλωστε είναι παράξενο να μιλάμε για μη υγιή συμπεριφορά ενός χαρακτήρα, όταν όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι βασικοί χαρακτήρες στο συγκεκριμένο σύμπαν είναι εξίσου ή περισσότερο προβληματικοί (εκτός από τον Γιάννη τον Χιόνη, δηλαδή). Τώρα αν το χαμόγελο θα εξελιχθεί σε σαδισμό προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι κάτι που δεν το νομίζω (και δεν το θέλω) αλλά και πάλι δεν θα ήταν αξιωματικά out of character (εκτός αν το έδειχαν με άσχημο τρόπο).

 

Κάτσε, κάτσε, δηλαδή μου λες ότι το έδειξαν με ωραίο τρόπο; Ότι δεν ήταν ήδη σαδισμός (αλλά περιμένουμε να δούμε αν θα εξελιχθεί σε σαδισμό) επειδή του άξιζε; Ότι απλά τον σκότωσε και ηρέμησε που δεν θα την ξαναπειράξει (ούτε κανέναν άλλο); Και τι εννοείς με τη λέξη αγνότητα μέσα στα εισαγωγικά; Όποιος δεν είναι Ράμσεϊ είναι... τι; Καλούλης;

Και ποιος είπε ότι θα έμενε ίδιος ένας άνθρωπος μετά από όλα αυτά; Αλλά εδώ μιλάμε ότι έγινε ίδια με τον βασανιστή. (Αν έχεις διαβάσει και το ποστ όπου λέω τι και γιατί με πείραξε).

Επιμένω επειδή με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση, όχι για να πείσω κανέναν. Μ' ενδιαφέρει να καταλάβω αν κατάλαβα καλά τι εννοείς-εννοείτε. Ότι το να σκεφτεί η Σάνσα αυτό τον τρόπο εκτέλεσης ήταν εντάξει μωρέ καλά του έκανε;

 

Η εικόνα ενός κακοποιημένου ανθρώπου που έχει καταστραφεί και κάνει τα ίδια δεν είναι δυσάρεστη για κανέναν άλλο;

Δηλαδή, απαντήστε μου σε αυτό, παρακαλώ, και δεν θα ξαναμιλήσω για το επεισόδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, φυσικά και δε λέει κανείς αυτό. Το character building σχολιάζουμε μόνο. Προφανώς και σε μια αναγωγή στην πραγματικότητα είναι από τα πιο στενάχωρα πράγματα το να παίρνεις ένα κοριτσάκι με κορδελάκια και όνειρα για έρωτες και να το μετατρέπεις τελικά σε στυγνή κι αιμοσταγή σαδίστρια είναι από τα χειρότερα και πιο απεχθή πράγματα που συμβαίνουν εκεί έξω, αλλά δυστυχώς συμβαίνουν. Στον πραγματικό κόσμο δηλαδή, συνήθως είναι πολύ πιθανό ότι ο βιαστής ναείναι βιασμένος και κακοποιημένος σαν παιδί (και γενικά αντίστοιχα σε όλες τις εκφάνσεις της βίας) κι αυτό έχει να κάνει με το ότι "έτσι τον έμαθαν".

 

Τώρα ακόμα και για την ίδια τη σκηνή, προφανώς και ήταν φρικτή κι απαίσια [κι εμένα η πρώτη μου σκέψη ήτανε "όχι, please, μην το δείξεις" ας πούμε (κι ευτυχώς σχεδόν μου την κάνανε τη χάρη)]. Κι αυτό που λέω ότι "άμα δεν ειχε χαμογελάσει θα ήτανε τέλεια η σκηνή" προφανώς το εννοώ από άποψη πλοκής και χαρακτήρα. Θα ήθελα να με είχανε αφήσει με μια ελπίδα για το (πλέον) ποιόν της Σάνσα ακριβώς για να μην είναι τόσο λυπηρό, ενώ το χαμόγελο την κάνει να μοιάζει τελεσίδικη. Δηλαδή η αλλαγή έχει ήδη γίνει, ασχέτως που δεν είχαμε προλάβει να το καταλάβουμε πριν να δούμε αυτή τη σκηνή.

 

Νικόλα, εγώ ξέρω γιατί το κάνουμε αυτό το "Άλλωστε είναι παράξενο να μιλάμε για μη υγιή συμπεριφορά ενός χαρακτήρα, όταν όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι βασικοί χαρακτήρες στο συγκεκριμένο σύμπαν είναι εξίσου ή περισσότερο προβληματικοί" γιατί τα Σταρκάκια είναι η μόνη μας σύνδεσμοι με (σχετικά) πραγματικούς ανθρώπους (άντε και ο Τύριον ξερωγώ) που έχουνε απομείνει :p Ε, μάλλον μας πειράζει πολύ να γίνονται και αυτά τέρατα.

 

 

 

 

 

 

eidt: Ορθογραφικά, μου έβγαλα το μάτι μου :p

Edited by Nienor
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, κάτσε, δηλαδή μου λες ότι το έδειξαν με ωραίο τρόπο; Ότι δεν ήταν ήδη σαδισμός (αλλά περιμένουμε να δούμε αν θα εξελιχθεί σε σαδισμό) επειδή του άξιζε; Ότι απλά τον σκότωσε και ηρέμησε που δεν θα την ξαναπειράξει (ούτε κανέναν άλλο); Και τι εννοείς με τη λέξη αγνότητα μέσα στα εισαγωγικά; Όποιος δεν είναι Ράμσεϊ είναι... τι; Καλούλης;

 

Και ποιος είπε ότι θα έμενε ίδιος ένας άνθρωπος μετά από όλα αυτά; Αλλά εδώ μιλάμε ότι έγινε ίδια με τον βασανιστή. (Αν έχεις διαβάσει και το ποστ όπου λέω τι και γιατί με πείραξε).

Επιμένω επειδή με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση, όχι για να πείσω κανέναν. Μ' ενδιαφέρει να καταλάβω αν κατάλαβα καλά τι εννοείς-εννοείτε. Ότι το να σκεφτεί η Σάνσα αυτό τον τρόπο εκτέλεσης ήταν εντάξει μωρέ καλά του έκανε;

 

Η εικόνα ενός κακοποιημένου ανθρώπου που έχει καταστραφεί και κάνει τα ίδια δεν είναι δυσάρεστη για κανέναν άλλο;

Δηλαδή, απαντήστε μου σε αυτό, παρακαλώ, και δεν θα ξαναμιλήσω για το επεισόδιο.

 

Καταρχάς, δεν απάντησα σε κάποιο συγκεκριμένο ποστ (άρα ούτε και σε σένα), αλλά γενικότερα σε όσα διάβασα ως προς τη δυσπιστία για τη σκηνή (άλλωστε δεν θυμάμαι να μίλησες για δυσπιστία). Για μένα είναι πειστική κι αυτό είπα. Επίσης είπα "αν θα εξελιχθεί σε σαδισμό προς οποιαδήποτε κατεύθυνση", από το οποίο το συμπέρασμα δεν είναι "α, ο Μορφέας λέει ότι αυτό δεν ήταν σαδισμός" αλλά "α, ο Μορφέας λέει οκ αυτή η σκηνή, αλλά να μην αρχίσει να γίνεται κανόνας, ανεξαρτήτως θύματος". Επίσης τι είναι σαδισμός; Κι εγώ κι η συντριπτική πλειοψηφία που χάρηκε για τον θάνατο ή για το ξύλο που έφαγε ο Ράμσεϊ από τον Τζον είμαστε σαδιστές μ' αυτή τη λογική, γιατί ένας άνθρωπος (πειστικά γραμμένος ψυχοπαθής) έβρισκε τη νέμεσή του με φριχτό τρόπο. Αν εγώ, ένας απλός θεατής, αισθάνθηκα ανακούφιση μ’ αυτό, τότε γιατί να μην το αισθανθεί και το άτομο που περισσότερο απ’ όλους έχει λόγο να το κάνει;

 

Αλλά κι ανεξαρτήτως αληθοφάνειας, εγώ προτιμώ τον χαρακτήρα της Σάνσα έτσι, κι από τη δεύτερη σεζόν ήλπιζα να γίνει πιο σκληρή και δυνατή, γιατί μόνο έτσι θα επιβίωνε στον κόσμο αυτό. Άλλαξε, όχι μόνο λόγω Τζόφρεϊ ή Ράμσεϊ, αλλά και λόγω Littlefinger. Η Σάνσα στην πρώτη σεζόν ήταν μια χαζοχαρούμενη κοπέλα, στον γλυκό της κόσμο, που το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να γίνει πριγκίπισσα, ακόμη κι αν γινόταν εις βάρος άλλων (βλ. ανταρόλυκο που θανατώθηκε εξαιτίας της). Και δεν ξέρω αν είναι χειρότερα από την Άρυα, που το μίσος την έτρεφε τόσα χρόνια, με αποτέλεσμα να πάει να γίνει επαγγελματίας δολοφόνος (αφού πρώτα άφησε έναν άνθρωπο να πεθάνει, χωρίς να του χαρίσει τον οίκτο της και να τον σκοτώσει - φαντάζομαι όμως ότι και τότε θα είχατε αρκετοί πρόβλημα, γ' αυτό το υπενθυμίζω).. Για μένα το θέμα δεν είναι αν ήταν σαδισμός ή αν άφησε κάτι μέσα της ο Ράμσεϊ (που άφησε, αν δεν άφηνε θα ήταν κακό γράψιμο), αλλά πώς αυτό το κάτι μπορεί να το πάρει, να το καθαρίσει και να το κάνει δύναμη. Για το αν αυτό συνάδει με τη χριστιανική ηθική, όχι, για το αν συμφωνώ ως Μορφέας της σημερινής εποχής με την πράξη της, πάλι όχι (δεν θα έπρεπε καν να πεθάνει, αλλά να σαπίσει στη φυλακή), αλλά επίσης δεν συμφωνώ ούτε με τη μοναρχία και παρ’ όλα αυτά, μια χαρά απολαμβάνω τη σειρά (και με ενδιαφέρει το κομμάτι της ίντριγκας).

Είμαι λοιπόν τόσο σαδιστής; Είμαι μήπως φιλοβασιλικός και δεν το ξέρω;

 

Εν κατακλείδι, είμαι της άποψης ότι οι άνθρωποι είναι κάτι περισσότερο από πάνινες κούκλες που κάνουν πάντα μόνο το σωστό ή μόνο το λάθος. Έχουν αδυναμίες, πάθη, ελαττώματα, τραύματα (και στον καθένα επουλώνονται διαφορετικά οι πληγές). Για μένα ο χαρακτήρας της Σάνσα μόνο έτσι θα ηρεμούσε, αν τον πλήρωνε με το ίδιο νόμισμα. Άλλος στη θέση του (ο Τζον π.χ. ή ο Τύριον) θα είχε πολύ πιο πολιτισμένη αντιμετώπιση, αλλά τότε δεν θα μιλούσαμε για τον ίδιο χαρακτήρα.Τώρα αν θα το πάρει πάνω της και θα γίνει η βασίλισσα του Βορρά ή αν θα βρει την ισορροπία ανάμεσα σ' αυτό που ήταν και σ' αυτό που κατέληξε να γίνει είναι κάτι που μένει να το δούμε στις επόμενες σεζόν.

 

Υ.Γ. Και προφανώς, Κασσάνδρα, να ξαναμιλήσεις (αν θες) για το επεισόδιο, πουρκουά πα δηλαδή, αυτό δεν είναι το νόημα του τόπικ; :)

 

edit: Γιατί έχουμε και τον Grammar Lannister ανάμεσά μας. :p

Edited by Morfeas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφαγε και δύο αληθινές κατραπακιές κατά λάθος ο Iwan Rheon, μια χαρά! :lol:

 

Η αλλαγή της Σάνσα εγώ νομίζω ότι είχε αρχίσει να γίνεται ήδη από εκείνο το επεισόδιο που αποφασίζει να πει ψέματα για το θάνατο της Ξινής στο Ίρι, για να έχει με το μέρος της τον LF. Κατά τα άλλα γιατίσας κάνει τόση εντύπωση που μισεί με πάθος τον Ramsay; Δε φτάνουν οι κατ' εξακολούθηση βιασμοί σε μια τόσο μικρή και άπειρη από τέτοια κοπελίτσα; Όταν τον λέει εκείνη "τέρας" ("Ένα τέρας έχει καταλάβει το σπίτι μας"), γιατί δε σας έκανε εντύπωση η αντιπάθειά της;

 

Και, ρε παιδιά, με κάτι "απαιχθή", "εν κατακλείδει", "δυσπιστία της σκηνής", κάνετε στην ελληνική γλώσσα ό,τι τα σκυλιά στον Ramsay :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια χριστιανική ηθική ρε Μορφέα;

Το ξύλο που έριξε ο Τζον ήταν εν βρασμώ ψυχής, ο τρόπος εκτέλεσης που σκέφτηκε απολύτως ψύχραιμα η Σάνσα με κάνει να θρηνώ για μια χαμένη ζωή - τη δική της- γι' αυτό ακριβώς που είπες, γιατί οι χαρακτήρες δεν είναι πάνινες κούκλες και νιώθω πράγματα γι' αυτούς.

Και βέβαια είχα λυπηθεί και για την Άρυα, όπως και για πολλούς άλλους και πολλά άλλα πράγματα σε αυτή τη σειρά, αλλά τώρα μιλάμε για το συγκεκριμένο πρόσωπο και τη συγκεκριμένη σκηνή. Γιατί να αρχίσουμε τις συγκρίσεις;

 

Δεν μίλησα για το αν είναι καλογραμμένο το σενάριο.

 

Ουφ. Συνεχίστε. Και γαμώ τα επεισόδια ήτανε, άντε να δούμε και το τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πολλές ενστάσεις για το επεισόδιο 9 κατά πως τα λέει και το comicbookgirl19  δηλαδή (αν δεν το είδατε το βίντεο τραβάτε να το δείτε :p) το χαμόγελο της Σάσα είναι απλά ένα από αυτά, όχι πως θεωρώ ότι είναι ψυχοπαθής πλέον, τουλάχιστον όχι μέχρι να μας πούνε κάτι τέτοιο πιο ξεκάθαρα. ίσως η Άρυα που σκοτώνει δεν επίσης δεν μοιάζει να το σκέφτεται τόσο εγκεφαλικά ακόμα και δολοφόνος που είναι. Είναι σαν όντως να ξεμπερδεύει με το θύμα και να το αφήνει πίσω ενώ το χαμόγελο της Σάνσα έμοιαζε να έχει μέλλον μπροστά του.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι πάλι θα πρέπει να περιμένουμε τα βιβλία για να μάθουμε περισσότερα και να καταλάβουμε πιο καλά, όσοι θέλουνε να τα διαβάσουνε δηλαδή. Νομίζω οτι κάτι που δεν γράφει πλέον ο Μάρτιν τα επεισόδια, κάτι που μιλάμε για tv κλπ ίσως το τι γίνεται μέσα αλλά και πως το δικαιολογούν πλέον οι συγγραφείς τις σειράς χωρίς τα βιβλία από πίσω να μην φτάνει να μας καλύψει. Οπότε... υπομονή.

Η σκηνοθεσία πολύ καλή σε αυτό το επεισόδιο και επειδή στο επόμενο θα είναι πάλι ο ίδιος σκηνοθέτης θέλω να δω πως θα είναι. Έχει σκηνοθετήσει μόνο αυτά τα δύο τώρα 9-10.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Πάει κι αυτή σεζόν και -περισσότερο από ποτέ- ποιος περιμένει τώρα 10 μήνες;

 

Το The Winds of Winter είναι για μένα με διαφορά το καλύτερο season finale μέχρι στιγμής της σειράς και η 6η η καλύτερη μέχρι στιγμής σεζόν (με τρία αριστουργηματάκια: το στοιχειωτικό The Door, το επικό Battle of the Bastards και το εξαιρετικό και γεμάτο φινάλε - ενώ συνολικά προχώρησε κι ένωσε πολλές πλοκές που φαινομενικά δεν προσέφεραν τίποτα στο παρελθόν (βλ. Ντορν)). Ελπίζω κι οι επόμενες να είναι πιο κοντά στη λογική αυτής και της 4ης, με γεγονότα καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν.

 

Όχι τη Μάρτζορι, ρε γαμώτο! Τι απίστευτη μουσική στην αρχή και στο τέλος του επεισοδίου, τι σκηνοθεσία! Πρέπει να μάθω το όνομα του κυρίου γιατί με τέτοιο σερί καλό είναι να είμαι προετοιμασμένος για του χρόνου. Βασικά όλα τα μέτωπα, Άρυα από εκεί που δεν το περίμενα, Βορράς, η καταγωγή του Τζον Σνόου, που οκ, αν δεν γινόταν ο κακός χαμός στο Ίντερνετ περί αυτού μπορεί να με έβρισκε κι απροετοίμαστο, η βιβλιοθήκη (αυτό για εμάς, υποθέτω), το ταξίδι προς το Γουέστερος με τους δράκους. Το King's Landing. Γεμάτο Γαμάτο επεισόδιο. Λάτρεψα και περιμένω περισσότερο από ποτέ την επόμενη σεζόν που προβλέπεται να γίνει ο κακός χαμός.

 

 

edit: Τι ξαφνική ανορθογραφίτιδα με έπιασε...

Edited by Morfeas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει κι αυτή σεζόν και -περισσότερο από ποτέ- ποιος περιμένει τώρα 10 μήνες;

 

Το The Winds of Winter είναι για μένα με διαφορά το καλύτερο season finale μέχρι στιγμής της σειράς και η 6η η καλύτερη μέχρι στιγμής σεζόν (με τρία αριστουργηματάκια: το στοιχειωτικό The Door, το επικό Battle of the Bastards και το εξαιρετικό και γεμάτο φινάλε - ενώ συνολικά προχώρησε κι ένωσε πολλές πλοκές που φαινομενικά δεν προσέφεραν τίποτα στο παρελθόν (βλ. Ντορν)). Ελπίζω κι οι επόμενες να είναι πιο κοντά στη λογική αυτής και της 4ης, με γεγονόταν καθόλη τη διάρκεια της σεζόν.

 

Όχι τη Μάρτζορι, ρε γαμώτο! Τι απίστευτη μουσική στην αρχή και στο τέλος του επεισοδίου, τι σκηνοθεσία! Πρέπει να μάθω το όνομα του κυρίου γιατί με τέτοιο σερί καλό είναι να είμαι προετοιμασμένος για του χρόνου. Βασικά όλα τα μέτωπα, Άρυα από εκεί που δεν το περίμενα, Βοράς, η καταγωγή του Τζον Σνόου, που οκ, αν δεν γινόταν ο κακός χαμός στο Ίντερνετ περί αυτού μπορεί να με έβρισκε κι απροετοίμαστο, η βιβλιοθήκη (αυτό για εμάς, υποθέτω), το ταξίδι προς το Γουέστερος με τους δράκους. Το King's Landing. Γεμάτο επεισόδιο. Λάτρεψα και περιμένω περισσότερο από ποτέ την επόμενη σεζόν που προβλέπεται να γίνει ο κακός χαμός.

 

 

 

 

Miguel Sapochnik: Season 5 E7(The Gift)-8 (Hardhome), Season 6 Ε9 (Batle of the Bastards)-10 (The Winds of Winter)

 

To Batle of he Bastards είναι πρώτο σε βαθμολογία στο  IMDB μαζί με το Winds of Winter και το Hardhome είναι τέταρτο (ουσιαστικά δεύτερο). Έχει τρία στα τέσσερα επεισόδια αυτός ο σκηνοθέτης στα καλύτερα.

 

 

Το είδα btw. Bring it on.

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το φόρεμα της Σέρσει.

 

 

giphy-downsized-large.gif

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, πραγματικά, η καλύτερη σεζόν έβερ :) Δηλαδή, με ένα επεισόδιο καταφέρανε να βγάλουνε νόημα τα πάντα, και μαζί τους  και όλος το χρόνο που έχω αφιερώσει όλα αυτά τα χρόνια στην ιστορία αυτή. Χωρίς υπερβολές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ειδική μνεία στον Τζόνυ που είναι και επίσημα μισός Ταργκάριεν as of today γιατί ότι είναι μισός στάρκ το ξέραμε ήδη ασχέτως γονιού. :p

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωπω τι έγινε πάλι! Λαμπόγυαλο τα 'κανε η μανδάμ και έτσι όπως πάει δε θα της μείνει κανείς για να τον κυβερνήσει.

 

Ζήτω οι γλυκούληδες με λακκάκια! Εδώ ήταν πολύ ωραίος και ο Daario, πλην του γνωστού Σερ Γλυκούλη. ΑΑΧΑΧΑ! Στο τέλος, στη στέψη, είχε ένα ύφος αυτός σαν να της έλεγε "έτσι που τα 'κανες, άντε να τα ξεμπλέξουμε".

 

Αυτή η μικρή η Mormont πολύ καλά παίζει, ελπίζω να τη δούμε ξανά.

 

Γιατί Targaryen ο Jon Snow; Αυτό δεν προκύπτει από το επεισόδιο, αλλά από τα όσα μασάνε οι θεατές-αναγνώστες των βιβλίων τόσα χρόνια και μας έχουν πρήξει. Το επεισόδιο πού το λέει;

 

Συμφωνώ ότι ήταν φοβερό και ένωνε πολλές πλοκές μαζί και συμμάζευε αρκετά πράγματα, αλλά έχω τις εξής ενστάσεις:

-το πράσινο παταμπούμ είναι τέλος τύπου Stephen King: βαρεθήκαμε να παίζουμε κούκλες τους χαρακτήρες και τους ρίχνουμε μία και τους πετάμε στα σκουπίδια όλους (ή έστω πολλούς) μαζί. Και χωρίς death scenes.

-γιατί μαχαίρωσαν τον Lancel; Αφού κι αυτός από μπουμ θα πήγαινε.

-πώς μετακινούνται όλοι τόσο γρήγορα; Arya και Varys αναφέρω ενδεικτικά. Σε άλλες σεζόν πέρναγε πιο πολύς καιρός μέχρι να πάει κάποιος από τη μια ήπειρο στην άλλη. Ειδικά ο Varys μέσα στο ίδιο επεισόδιο πετάχτηκε από το Dorne στα πλοία της ξανθούλας λες και έχουν εφευρεθεί τα ελικόπτερα.

 

Αλλά γενικά από τα πιο εντυπωσιακά επεισόδια. Μακάρι όλα να προχωρούσαν τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Α, και επίσης η μουσική ήταν τελείως διαφορετική από άλλες φορές. Πιάνο στο Game of Thrones; :o :blink:  Ωραία ακουγόταν, αλλά με κάνει να σκέφτομαι ότι τους τελειώνουν οι ιδέες και προσπαθούν να πρωτοτυπήσουν με το ζόρι ακόμα και στη μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωπω τι έγινε πάλι! Λαμπόγυαλο τα 'κανε η μανδάμ και έτσι όπως πάει δε θα της μείνει κανείς για να τον κυβερνήσει.

 

Ζήτω οι γλυκούληδες με λακκάκια! Εδώ ήταν πολύ ωραίος και ο Daario, πλην του γνωστού Σερ Γλυκούλη. ΑΑΧΑΧΑ! Στο τέλος, στη στέψη, είχε ένα ύφος αυτός σαν να της έλεγε "έτσι που τα 'κανες, άντε να τα ξεμπλέξουμε".

 

Αυτή η μικρή η Mormont πολύ καλά παίζει, ελπίζω να τη δούμε ξανά.

 

Γιατί Targaryen ο Jon Snow; Αυτό δεν προκύπτει από το επεισόδιο, αλλά από τα όσα μασάνε οι θεατές-αναγνώστες των βιβλίων τόσα χρόνια και μας έχουν πρήξει. Το επεισόδιο πού το λέει;

 

Συμφωνώ ότι ήταν φοβερό και ένωνε πολλές πλοκές μαζί και συμμάζευε αρκετά πράγματα, αλλά έχω τις εξής ενστάσεις:

-το πράσινο παταμπούμ είναι τέλος τύπου Stephen King: βαρεθήκαμε να παίζουμε κούκλες τους χαρακτήρες και τους ρίχνουμε μία και τους πετάμε στα σκουπίδια όλους (ή έστω πολλούς) μαζί. Και χωρίς death scenes.

-γιατί μαχαίρωσαν τον Lancel; Αφού κι αυτός από μπουμ θα πήγαινε.

-πώς μετακινούνται όλοι τόσο γρήγορα; Arya και Varys αναφέρω ενδεικτικά. Σε άλλες σεζόν πέρναγε πιο πολύς καιρός μέχρι να πάει κάποιος από τη μια ήπειρο στην άλλη. Ειδικά ο Varys μέσα στο ίδιο επεισόδιο πετάχτηκε από το Dorne στα πλοία της ξανθούλας λες και έχουν εφευρεθεί τα ελικόπτερα.

 

Αλλά γενικά από τα πιο εντυπωσιακά επεισόδια. Μακάρι όλα να προχωρούσαν τόσο γρήγορα.

 

Από τα συμφραζόμενα και πως το δείχνει σκηνοθετικά το επεισόδιο, ο Γιαννάκης είναι γιος της Λιάννας που το έδωσε στον Ένταρ να τον πάρει για δικό του μπάσταρδο αλλιώς θα τον σκότωνε ο Μπαράθεον. Άμα ο Γιάννης είναι γιος της Λιάννας είναι και γιος του Ράεγκαρ συν ότι ο Μπαράθεον θα ήθελε να τον σκοτώσει (και προφανώς όχι γιατί θα ήτανε δικό του μπάσταρδο αλλά γιατί μισούσε τον Ράεγκαρ και τον σκότωσε. :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε αυτή τη σεζόν αρμόζει ο όρος "conditional". Με αποκορύφωμα αυτό το επεισόδιο. Εξηγούμαι: αυτό θα αποδειχθεί ότι ήταν πράγματι ένα εξαιρετικό επεισόδιο μόνο, και μόνο υπό την προϋπόθεση ότι σε ΚΑΘΕ επεισόδιο της επόμενης σεζόν υπάρχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ είκοσι λεπτά μαχών με σφαγές και άντερα, και ελάχιστη παπαρο-ταχαμουβαθυστόχαστη κουβέντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..