Jump to content

The Review Collective

northerain
 Share

Recommended Posts

Ε ναί εντάξει όσον αφορά τα μέλη, σταματάει στην πρώτη ανταπόδωση. Ακόμα και να συνέχιζε, ε κάποτε θα τέλειωναν τα διηγήματα :p.

Κι άλλο πρόβλημα: Αν το μέλος που μας κάνει την κριτική δεν έχει διηγήματα αλλά ποίηματα; Παίζει κι η διαδικασία για τα σχόλια στη β.π. Πώς μπορώ να πάρω την άδειά του/της και να μην κάνω σχόλιο σε ποίημα που ούτως ή άλλως είμαι ανίκανη να κάνω; Καθαρίζω με σχόλιο σε ιστορία που εκείνος/η υποδείξει, ή σχολιάζω ό,τι άλλο θέλω εγώ;

E κοίτα λογικά αν κάποιος δεν έχει διήγημα για να κάνεις κριτική ή έχεις κάνει κριτική σε όλα του τα διηγήματα, απλά δεν κάνεις.

Εμένα πάλι δε με συμφέρει να μην κάνει ανταπόδωση σε ποίημα κάποιος αν δεν υπάρχει διήγημα! :tongue:

Έχω όλα κι όλα τρία διηγήματα ανεβασμένα, να πάρω φόρα να γράφω διηγήματα μπας και ανταποδώσουν εκεί; :tongue:

Να μου ανταποδίδουν σε ποιήματα! Μικ.

Α, και όλα τα μέλη του Review Collective πρέπει να έχουν πρόσβαση στη Β.Π.

[Ο Dain μπορεί να σας δώσει πρόσβαση, review away!]

Oh well, πρέπει δηλαδή να ανασκουμπωθώκαι να διαβάσω πώς γίνεται μια κριτική σε ποίημα... Δύσκολα μου βάζεις Νιέννα, δύσκολα! Αλλά χαλάλι σου. Απλά θα μου πάρει καμμιά βδομάδα για να πω ότι είμαι εντάξει με τον εαυτό μου και τις γνώσεις μου και να το τολμήσω.

Xμμ εγώ θα έλεγα να μην το κάνουμε υποχρεωτικό πάντως. Να μείνουμε σ' αυτο που είπε κι ο Μιχάλης, αν ο άλλος δεν έχει πεζά ή έχεις ήδη κριτικάρει όλα του τα πεζά, δεν το ανταποδίδεις. Μπορείς να δώσεις την κριτική κάπου αλλού ας πούμε, να κάνεις δύο "άσχετες" κριτικές αντί για μία ίσως. Κι αν θέλεις φυσικά να κάνεις και σε ποίημα, αλλά ας μην το κάνουμε υποχρεωτικό.

Nienna, δεν υπάρχει λόγος να δωθεί πρόσβαση, αφού νομίζω ότι όλοι κάνουν σχόλια ελεύθερ, νέο τοπικ δε μπορούν να κάνουν.

Ούτε σχόλια μπορούν. :tongue:

Topic μπορούν αν μπορούν σχόλιο, αλλά βγαίνει ροζ, screened.

Επιμένω πως εγώ θέλω κριτικές στα γραπτά μου, μικ. Αλλοιώς δεν έχει νόημα για κάποιον που δε γράφει πολλά πεζά [εμένα δηλαδή].

Έχει νόημα για τους υπόλοιπους ποιητές...:p

Θυμίζω κιόλας οτι το θέμα είναι να ΔΙΝΟΥΜΕ κριτικές, όχι να λαμβάνουμε.

To θέμα είναι γενικά να γίνονται κριτικές, και ουσιαστικές κριτικές.

[Εγώ έχω αναλογία πολύ παραπάνω από 2:1 έτσι κι αλλοιώς.]

Παιδιά, χρωστάω κάμποσες κριτικές, δεν τις έχω ξεχάσει, απλά τρέχω αυτές τις μέρες. Με την πρώτη ευκαιρία θα τις κάνω :)

Παιδιά, χρωστάω κάμποσες κριτικές, δεν τις έχω ξεχάσει, απλά τρέχω αυτές τις μέρες. Με την πρώτη ευκαιρία θα τις κάνω :)

Ας τα αυτά Τριλ. Δεν τήρησες τους ιερούς κανόνες της αδελφότητας... Θα σου πρότεινα να μη πας στην εβδομαδιαία μυστική σας συνάντηση απόψε το βράδυ, στην αποθήκη στον Πειραιά, γιατί τα υπόλοιπα μέλη σε περιμένουν με κακές προθέσεις. Πρόσεξα ότι κάτω από τους μανδύες τους που πρόβαραν το πρωί, έκρυβαν αιχμηρά αντικείμενα.

Α, όχι μην σκιάζεσαι, ήταν τα πιρούνια για να φάμε το θύμα που θα θυσιάσουμ... ουπς, λέω πολλά ε? Δημόσιος χώρος κι όλας δεν κάνει. τσκ τσκ τσκ

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα. Θα μπορούσε κάποιος να με αντιμετωπίσει σαν πεντάχρονο (που είμαι, το έχουμε ξανασυζητήσει εξάλλου :p) και να μου τα πει λιγουλάκι πιο αναλυτικά? Thanx (συον κάποιο :p).

• 2 months later...

Αρνούμαι να γίνω μέλος της κολεκτίβας, για τον απλό λόγο ότι θα καταντήσουμε να κριτικάρουμε ο Γιάννης τον Μάκη και ο Μάκης τον Σάκη.

• 2 months later...

Ένα ;πρόβλημα. Εγώ έχω γράψει κάποιες κριτικές διάσπαρτες στα εργαστήρια. Έχω γράψει και πολλά ποιήματα και μια-δυο ιστορίες. Πώς θα μετρήσω τις κριτικές μου; Ακούγεται λίγο χαζό, αλλά νομίζω πως είναι ουσιαστικό πρόβλημα, αφού, απ' ό,τι κατάλαβα, το ζήτημα πάει αναδρομικά (σαν το Constitution modifier στα Hit Points στο πολυαγαπημένο μας εξαίσιο σύστημα d20).

Emendatio. Να κάνω και μια πρόταση: ας έχουν όλοι υπ' όψιν τους τα highlights σε κάθε βιβλιοθήκη που υπάρχουν (μόνο στην ποιήσεως; δε θυμάμαι - κι αν είναι μόνο, θα ήταν ωραίο να υπάρξουν και στις άλλες, και τα μέλη να υποχρεούνται να σχολιάζουν ένα ας πούμε κάθε μήνα. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά τα pinned -ποιήματα τουλάχιστον- μουχλιάζουν εκειπάνω κάθε φορά).

Edited by Orpheus

Θα ήθελα να γίνω μέλος. Ετσι κι αλλιώς λαμβάνω πολύ λιγότερες κριτικές από όσες κάνω (για την ακρίβεια δεν έχω λάβει καμία κριτική πέρα από το πρώτο μου γραπτό που ανέβασα :rolleyes: ) οπότε δεν θα μου είναι δύσκολο να τηρησω την αναλογία. Let me know

Ένα ;πρόβλημα. Εγώ έχω γράψει κάποιες κριτικές διάσπαρτες στα εργαστήρια. Έχω γράψει και πολλά ποιήματα και μια-δυο ιστορίες. Πώς θα μετρήσω τις κριτικές μου; Ακούγεται λίγο χαζό, αλλά νομίζω πως είναι ουσιαστικό πρόβλημα, αφού, απ' ό,τι κατάλαβα, το ζήτημα πάει αναδρομικά (σαν το Constitution modifier στα Hit Points στο πολυαγαπημένο μας εξαίσιο σύστημα d20).

Δεν πάει αναδρομικά. Πάει από τη στιγμή που θα μπεις στο group κια μετά. Δεσμεύεσαι δηλαδή για μελλοντικές κριτικές.

Emendatio. Να κάνω και μια πρόταση: ας έχουν όλοι υπ' όψιν τους τα highlights σε κάθε βιβλιοθήκη που υπάρχουν (μόνο στην ποιήσεως; δε θυμάμαι - κι αν είναι μόνο, θα ήταν ωραίο να υπάρξουν και στις άλλες, και τα μέλη να υποχρεούνται να σχολιάζουν ένα ας πούμε κάθε μήνα. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά τα pinned -ποιήματα τουλάχιστον- μουχλιάζουν εκειπάνω κάθε φορά).

Στις βιβλιοθήκες όχι μόνο υπάρχουν από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά κάποτε είχαν και κίνηση. Όχι όμως πια, για αυτό και έχουν αραιώσει τόσο πολύ. Το 'υποχρεούνται' πάντως... όχι, δε θα αποφασίζει ο εκάστοτε mod ποιος πρέπει να δεχτεί κριτικές ή πώς θα τιμωρηθεί όποιος ήταν κακό παιδί και δεν έκανε την κριτική του. Και καλά το πρώτο ας πούμε, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, για το δεύτερο όμως μπαίνουν μια σειρά από αντικειμενικές παραμέτρους, όπως κανόνες για τις εν λόγω κριτικές και τι θα γίνεται σε περίπτωση που κάποιος τους παραβαίνει (και αν ναι με τι συνέπειες και τι ελαφρυντικά...). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

ΥΓ: Εγώ χρωστάω πολλές κριτικές, θα αρχήσω από αύριο τις ανταποδόσεις, έχω σημειώσει πάντως σε ποιους χρωστάω.