Jump to content

Poll: FFL #1 (Guardian of the RuneRing #2 vs Nihilio vs DinoHajiyorgi vs Naroualis vs gema vs Trillian vs iliosporos vs Rikochet)


Oberon
 Share

Oι καλύτερες ιστορίες του 1ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live.  

16 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε τις 3 καλύτερες!

    • Guardian of the RuneRing #2
      2
    • Nihilio
      4
    • DinoHajiyorgi
      3
    • Naroualis
      10
    • Gema
      4
    • Trillian
      6
    • Iliosporos
      6
    • Rikochet
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Κι όμως αγαπητέ Guardian 2, το flash fiction είναι μια ιδιαίτερη μορφή λογοτεχνίας και έχει αρκετές δυσκολίες, τόσες ώστε να θεωρείται έως και δύσκολο είδος. Ο Ισαακ Ασίμωφ ήταν απίστευτα ταλαντούχος σε τέτοιες ιστορίες.

Μάλιστα θυμάμαι πως σε μια ευχαριστήρια καρτ-ποστάλ που είχε στείλει σε ένα Ελληνικό φάνζιν ε.φ. (στο Big Bang ή στην Ανδρομέδα αν δεν με απατά η μνήμη μου) είχε γράψει μια τρομερή ιστοριούλα.

 

Βέβαια το γεγονός του περιορισμένου χρόνου δικαιολογεί πολλά από όσα είπες, πολύ σωστά, παραπάνω.

 

Πάντως κοιτώντας τον ορισμό του flash fiction στη wikipedia, διαπίστωσα πως το όνομα που έδωσα στο διαγωνισμό είναι ακριβέστατο. Πράγματι flash fiction μπορεί να θεωρηθεί μια ιστορία και πάνω από 1000 λέξεις ίσως και μέχρι 2000.

 

Νaroualis το θέμα μπορεί να μπει στην πρώτη απάντηση αφού ανοίξουμε το τόπικ για τον επόμενο διαγωνισμό, αρκεί βέβαια να δημοσιευτεί 1-2 λεπτά πριν την έναρξή του. Αποφασίστε μόνο πότε θέλετε. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

χα! οιτ ειζ τάυμ φωρ κώμαιντς...

τονίζω εξαρχής ότι είμαι από τα πιο ακατάλληλα άτομα να σχολιάζουν το γράψιμο. παρόλα αυτά το κάνω. :Ρ

 

η ιστορία του guardian, ενώ το γράψιμο της είναι ωραία, στερείται κάτι (για μένα προσωπικά) για να μου αρέσει. ίσως το περιβάλλον στο οποίο εντάσσεται η ιστορία, ίσως η επιλογή των λέξεων (κάπως επιτηδευμένη). ενώ ως στυλ είναι ωραίο, ως αποτέλεσμα χάνει κάπου.

 

η ιστορία του nihilio ήταν πολύ ωραία, αν και όντως όπως έχει ήδη σχολιαστεί από τη nienor αν δεν κάνω λάθος, oi σαυράνθρωποι χτύπησαν κάπως. όχι επειδή ήταν εκεί, αλλά ήταν τόσο ξεκάθαρα εκεί. σαφώς μπορεί να τους φαντάστηκε αν και η τελευταία φράση το αποκλείει ελαφρώς. κατά τα άλλα, πάσο. ατμόσφαιρα άψογη, και πολύ καλό γράψιμο.

 

η ιστορία του dinohajiyorgi ως ιδέα είναι πολύ έξυπνη. δεν μου αρέσουν όμως συγκεκριμένη σημεία. ενώ καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους ακολουθείς την σταδιακή αποκάλυψη στοιχείων για να παραπλανήσεις τον αναγνώστη, και ως εφαρμογή πραγματοποιείται πολύ καλά (ήπια σχόλια, έμμεσες αναφορές), τα στοιχεία αυτά καθεαυτά σε συνδυασμό με το τέλος της ιστορίας δεν μου άρεσαν. δηλαδή, άμα ήταν πιο ήπιες οι αναφορές που θα παραπλανούσαν τον αναγνώστη ότι ο πρωταγωνιστής είναι άνθρωπος? δηλαδή είναι αρσενικού φύλου, έχει περίπου ίδιες αντοχές στην έλλειψη τροφίμων, έχει θεούς (θρησκεία, κλπ), κουλτούρα και πολιτισμό που περιλαμβάνουν αρχαιολόγους, σκάφη, μουσεία, κοινωνική στρωμάτωση παρόμοια με αυτήν στη γη - στον παγκόσμιο βορρά βασικά- (βάσει μισθού), ακόμα και ίδιο γνωστικό πλαίσιο. και στο τέλος αποκαλύπτεται ότι είναι εξωγήινος με τέσσερα πόδια, τουλάχιστον δύο πλοκάμια, και αν δεν κάνω λάθος και πράσινο καύκαλο; δηλαδή οκ, αλλά εμένα μου χτυπάει άσχημα κάτι με τόση διαφορετική ανατομία και βιολογία, να έχει τόσα κοινά πολιτιστικά στοιχεία με εμάς. και εκεί χαλάει η εικόνα που έχω για την ιστορία, ενώ είναι πολύ ωραία ως σύλληψη.

 

για την ιστορία της naroualis, τα σχόλια περιττεύουν νομίζω. σε τόσο μικρό κείμενο υπάρχει τόσο δυνατή ιστορία και πολύ ωραία δοσμένη. και άψογο τελειωμα.

 

η ιστορία του gema είναι πολύ ωραία, αν και υποθέτω για κάποιον εξοικιωμένο με τις υπόλοιπες ιστορίες από τον κόσμο αυτό θα είναι πιο εύκολο να την ακολουθήσει. εμένα -που είμαι άσχετος από το υπόλοιπο έργο- μου έπεσε λίγο βαρύ σε σχέση με το μέγεθός του. όχι ότι αυτό μετράει ως μείον, δεν εννοώ κάτι τέτοιο. η ιστορία ως ιστορία είναι εντυπωσιακή.

 

η ιστορία της trillian έχει ενδιαφέροντα στοιχεία, αν και κάπου στη μέση κάτι χάνει, αλλά επανορθώνει στο τέλος. τώρα να πω τα κλισέ σχόλια να μην την αφήσεις και να την χτενίσεις; α, σόρρυ, αυτά δεν πάνε στις αυτόνομες μικρές, αλλά στις μεγαλύτερες ιστορίες που τις αφήνεις στη μέση χωρίς να υπολογίζεις τους αναγνώστες τους (εμάς). -όχι, δεν πρόκειται να σταματήσω να κάνω αυτά τα σχόλια μέχρι να μάθω τι άκουσαν στη συγκέντρωση των μεγάλων ο ωρίωνας και οι φίλοι του, τι έγινε στη συνέχεια στη ερασσό κλπ... σχετικά με το πρόσωπο που αλλάζει, δεν το πρόσεξα αρχικά, όντως, υποθέτω ως το σημείο που συμβαίνει η "συνάντηση" μπορεί να γίνει όλο σε πρώτο πρόσωπο. αν και εκείνη η παράγραφος μου αρέσει έτσι όπωε είναι.

 

η ιστορία του iliosporos ήταν απλώς απίστευτη. μια εξτραβαγκάνζα, άψογο. μου έφερε κάτι από ατμόσφαιρα από τη συντροφιά των λύκων (την ταινία ντε!) και το τέλος ήταν απλώς κέντημα...

 

τέλος, η ιστορία του rikochet, αν και με παίδεψε (χρειάστηκε να την διαβάσω 2-3 φορές πριν υποψιαστώ τι παίζει να συνέβη), έχει απίστευτη ατμόσφαιρα. πολύ καλό γράψιμο. (επειδή έχω ακόμα μερικά ερωτήματα σχετικά με την ιστορία, το αφήνω εδώ.. :Ρ. θα τα λύσω όμως, πού θα πάει; έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα για να αντισταθώ στην ανάγνωσή της... ΄;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα καμμία κίνηση από χτες για το θέμα της ώρας. Λέω Τετάρτη, 21/2, στις 9:00 εκτός κι αν μέχρι τις 3:30 το μεσημέρι της Τρίτης (που θα φύγω από το γραφείο) εμφανιστούν ενστάσεις που ζητούν διεξαγωγή την Τρίτη, 20/2, στις 9:00.

 

Στο τεχνικό του θέματος, αν ανεβάσω το θέμα σε ριπλάι στις 9 παρά 1, θα αναλάβεις εσύ Dain να το βάλεις στην πρώτη απάντηση;

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα συμμετάσχω σαν συγγραφέας και γω, ναι, θα αναλάβω το τεχνικό μέρος.

Η Νίενορ είχε πει για σήμερα στισ 9 αλλά είναι κάπως νωρίς μάλλον. Το θέμα βέβαια είναι να πάρουν μέρος και άλλοι που δεν είχαν πάρεισ το 1ο οπότε πείτε αν συμφωνείτε για αύριο Τετάρτη ή για ποια μέρα και ώρα θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι το ωράριο ύπνου μου είναι σαν μπαλάκι από καουτσούκ που εκσενδονίστηκε με δύναμη μέσα σε χώρο με παραπάνω επιφάνειες από όσες θα μετρούσα με άνεση, και άρα δεν έχω ιδέα τι ώρες και πότε θα κοιμάμαι, και δεδομένου ότι ο ύπνος είναι το μόνο εμπόδιο μου για να προσπαθήσω αυτή τη φορά να γράψω ολόκληρη ιστορία, δεν έχω πρόβλημα σχετικά με το πότε.

αν και θα με βόλευε σε κανένα 20λεπτο, που ξέρω ότι θα είμαι ξύπνιος :Ρ...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #1 (Guardian of the RuneRing #2 vs Nihilio vs DinoHajiyorgi vs Naroualis vs gema vs Trillian vs iliosporos vs Rikochet)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..