Jump to content

Trekker Ορμόνες


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Τρομακτική και γοητευτική. Η Alice Krige είναι η Borg Queen στο First Contact.

 

post-1004-1173118977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 306
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    39

  • nikosal

    6

  • DinoHajiyorgi

    127

  • Spock

    107

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τρομακτική και γοητευτική. Η Alice Krige είναι η Borg Queen στο First Contact.

 

Πράγματι, αν και τρομακτική, τη βρίσκω κι εγώ όντως γοητευτική! Περίεργο, τ' ομολογώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι πιο περίεργο από το να βρίσκω ελκυστική τη Lursa όπως έλεγα στο τόπικ Memory-Alpha με τις ερωτήσεις. :lol:

Η Anij μ'άρεσε και μένα. Δεν έχω δει την Alice Krige χωρίς Borg make-up αλλά πρέπει να λέει πράγματι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μιλάμε καμμία σχέση με τη Borg Queen!! :o :o Ένα κουκλί είναι εδώ και ο τύπος της είναι το "γλυκό κορίτσι της διπλανής πόρτας"!!

Μόνο το παιχνιδιάρικο πειρακτικό και εύστροφο ύφος που έχει στις εικόνες θα θύμιζε λίγο το επίσης παιχνιδιάρικο - αν και ήταν anything but! - στυλ/ύφος της Bασίλισσας! Τhanks Nτίνο! (Ασχετο: Σου είχα στείλει ένα PM χτες. Το έλαβες?)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δε μοιάζει καθόλου! Πολύ ωραία πάντως και έτσι, και ως Borg queen!

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λοιπόν τι γνώμη έχετε για την original Captain Janeway του Voyager!!! Δείτε τα παρακάτω βιντεάκια!!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=kmDzaZ8j_Ug

 

 

 

Έχω κάνει comment στο δεύτερο URL απο τα παραπάνω ως verasloane

Για να ακούσω και άλλες γνώμες!!

Edited by LocutusGR
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ξέρω πως η Genevieve Bujold είναι - συνήθως - καλή ηθοποιός, αλλά ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η JANEWAY!!!! :o :lol:

 

Φαίνεται από το παίξιμό της πως θα προτιμούσε να βρίσκεται οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί (Παρατηρήστε τη γκριμάτσα που κάνει όταν ακούει το Cut στο πρώτο κλιπ)! Και συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο σου στο youtube Locutus.

 

Eίναι να αναρωτιέται κανείς αν το Voyager θα ξεπερνούσε τη μία σαιζόν αν δεν έφευγε, με τη θέλησή της, η Bujold, και δεν ερχόταν η μία και μόνη και αληθινή Janeway, η Kate Mulgrew!!

 

Τhanks για τα links. Είχα πάντα την περιέργεια να δω τις σκηνές που γυρίστηκαν τις 2 μέρες που έμεινε η Bujold στο Voyager!  :thmbup:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με την Genevieve Bujold, την αγαπώ από παλαιότερα.

 

post-1004-1173212030_thumb.jpg

 

post-1004-1173211987_thumb.jpg

 

Αν βγαίνει λίγο περίεργη σαν Janeway θυμηθείτε την πρώτη εντύπωση που κάνει η Mulgrew. Θέλει μια εξέλιξη για να τη ζεσταθείς.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα μου είναι συμπαθής η Genevieve Bujold κυρίως από τις παλιές της ταινίες, αλλά με την Kate Mulgrew ήταν love at first sight και "ζεστάθηκα" αμέσως ακούγοντας τη φωνή της!

Αμφιβάλλω αν θα "ζεσταινόμουν" ποτέ με την Bujold σε αυτό το ρόλο. Απλά δεν της πάει με τίποτα, και σίγουρα είχε την ευθύτητα και αυτογνωσία να φύγει εκούσια από τη σειρά. Η ίδια η φωνή της, η στάση της ταιριάζει σε άλλου είδους ρόλους, σε ρόλους που έχει παίξει θαυμάσια στο παρελθόν, και όχι στο ρόλο της Κathryn Janeway.

Δεν μπορώ να ξέρω με ποιο κριτήριο επέλεξαν τη Bujold από την Kate Mulgrew η οποία ήταν επιλαχούσα για το ρόλο, αλλά ευτυχώς τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως εξελίχθηκαν.

 

Σίγουρα θα προσπαθούσαν να εξελίξουν την Bujold-Janeway με τρόπο ώστε να ταιριάζει στην ηθοποιό που την ενσαρκώνει, αλλά και πάλι πιστεύω απόλυτα πως η Kate Mulrgrew ήταν σωστή για αυτό το ρόλο, ενώ η Genevieve Bujold ήταν λάθος.

 

Δύο παρόμοιες αλλαγές της τελευταίας στιγμής, αν και δεν είχαν ξεκινήσει γυρίσματα, είχαν γίνει και στο Next Generation.

H Denise Crosby ήταν να παίξει τη Deanna Troi, ενώ η Marina Sirtis την αξιωματικό ασφαλείας που μέχρι λίγο πριν ξεκινήσουν τα γυρίσματα του πιλότου λεγόταν Macha Hernandez και όχι Tasha Yar.

Στην περίπτωση αυτή η Marina Sirtis νομίζω πως άνετα θα έπαιζε την Tasha. Η Denise πιθανά να ήταν καλή στο ρόλο της "ευαίσθητης" συμβούλου Troi, αν και ο χαρακτήρας θα ήταν αισθητά διαφορετικός.

 

H άλλη ήταν η επιλογή του Jonathan Frakes στο ρόλο του Riker, αντί του Bill O. Campbell που έπαιξε αργότερα τον "rogue" Thadiun Okona*** στο επεισόδιο "The Outrageous Okona". Ίσως ο Campbell να ταίριαζε σαν Riker, αν και θα ήταν "άλλος" Riker.

H Genevieve Bujold όμως, απλά δεν ήταν κατάλληλη για το ρόλο αυτό, η ο ρόλος δεν ήταν κατάλληλος για την αναμφιsβήτητα ταλαντούχα, συμπαθή, γλυκιά και ομορφούλα Genevieve!

 

***: Στο επεισόδιο αυτό της 2ης σαιζόν μάλιστα, εκτός οτι ο Okona μέσα σε 42 λεπτά πάει με περισσότερες γυναίκες από όσο όλοι οι υπόλοιποι αρσενικοί του Enterprise μαζί μέχρι εκείνη τη στιγμή, μία από τις κατακτήσεις του είναι και εκείνη η "θεά επί της Γης", η Teri Hatcher στο μοναδικό της ρόλο σε σειρά Σταρ Τρεκ (Lt. Bronwyn Gail Robinson), που αργότερα έγινε διάσημη ως Lois Lane στο Lois and Clark: The New Adventures of Superman, και συνεχίζει να είναι θεά και διάσημη στο Desperate Housewives σήμερα. :D

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει παλιότερα τα βιντεάκια αυτά, και συμφωνώ με το σχόλιό σου Βέρα. Όντως η Genevieve Bujold σε καμία περίπτωση δεν ήταν για Janeway, ή η Janeway γι' αυτήν, όπως είπε και ο Διονύσης.

Edited by spock2266
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ με τον Dino kai Dain.

Δεν είπα σε καμια περίπτωση οτι η Bujold είναι κακή ηθοποιός. Απλά δεν έκανε για τον συγκεκριμένο ρόλο. Δεν της "πήγαινε" , πως να το κανουμε?

 

Είναι πάρα πολυ σπάνιο να βρείς εναν/μία ηθοποιό που να μπορεί να παίξει εξίσου καλά τον οποιοδήποτε ρόλο του δωθεί. εκτός απο ταλέντο πρέπει ο ηθοποιός να μπορεί να μπεί "στο πετσι" του ρόλου, να αρχίσει να καταλαβαίνει το χαρακτήρα που υποδείεται και στην καλύτερη περίπτωση, να γίνει ένα με τον χαρακτήρα (κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων πάντα LOL)

Στα βιντεάκια της Bujold, αυτό που έλειπε ήταν η "σπίθα" to spark, αυτό που κάνει την Janeway αυτό που είναι. Και δεν τη συγκρίνω με την Mulgrew, απλά, μια καπετάνισα θα πρέπει να έχει ένα δυναμισμό, να μπορει να καθοδηγήσει σωστά το πληρωμά της, να είναι αυτο που λέμε role-model, όχι να τους κανει να κοιμηθούνε όρθιοι Μέχρι να καταφέρει να τελειώσει μία πρόταση!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=PYjwsmsdXis

 

Το παραπάνω είναι ένα συγκριτικό βίντεο, που περιέχει την ίδια σκηνη, γυρισμένη πρώτα με την Bujold και μετά με την Mulgrew. Η διαφορά είναι πραγματικά τεράστια!!

Link to comment
Share on other sites

Η Terri Hatcher ως B.G. Robinson στο Outrageous Okona του Next Generation.

 

post-1004-1173260975_thumb.jpg

 

post-1004-1173261042_thumb.jpg

 

(Διονύση, σταμάτα τα hints και στείλε μου μια πλήρη λίστα των παραλήψεων μου. Θα την αναλάβω αμέσως.)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεχεχ. Ήμουν σίγουρος πριν δω το ποστ σου Ντίνο, πως θα περιείχε εικόνα της Τeri Hatcher! :lol: Αλλά και γω θυμήθηκα το χαρακτήρα της, όταν έγραφα το ποστ για τον Okona.

 

Locutus, πράγματι η διαφορά είναι τεράστια στο παίξιμο. Οι προβολές που κάνει η Mulgrew των συναισθημάτων που νιώθει, χρησιμοποιώντας τη χαρακτηριστική φωνή της, τα inflections που χρησιμοποιεί είναι απίστευτα.

 

Ίσως η διαφορά με τη Bujold είναι απλά η εσωτερίκευση του "πάθους" στο οποίο η Bujold είναι εξαιρετική από όσο θυμάμαι σε παλιές ταινίες της, ενώ στη Mulgrew, με αυτή τη φωνή και το γενικότερο body language η πιο μεγάλη εξωτερίκευση του "πάθους". Ίσως να λέω και ανοησίες βέβαια. Δεν είμαι σκηνοθέτης για να κρίνω. :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Baby-BABY! Αν ο Chakotay έχει μυαλό έχει χτίσει την μπανιέρα για να χωράει δύο. Η Kathryn στο Resolutions.

 

post-1004-1173304748_thumb.jpg

 

Λίγο αργότερα, παραδομένη στα στιβαρά δάχτυλα του Chakotay, με τον βαθμό και τα μαλλιά κάτω.

 

post-1004-1173304666_thumb.jpg

 

 

Η Janeway συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Chakotay είχε μυαλό σ'αυτό το επεισόδιο, δεν θα της έλεγε ****κισμένες ιστορίες αλλά θα την άφηνε να του πει ό,τι ήθελε να του πει (δε θα γίνει τίποτα μεταξύ μας, μπλα-μπλα-μπλα) και σε λίγο καιρό θα σου έλεγα εγώ τι θα γινόταν στον πλανήτη που ήταν μόνοι τους, αν δεν ερχόταν το Voyager πίσω! :tongue: (Ξύπνησε το σωβινιστικό γουρούνι μέσα μου). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά το Voyager έπρεπε να "αργήσει" λιγουλάκι??? LOL

 

Βέβαια, αν ήταν η Bujold-Janeway εκει πέρα ο κακομόιρης ο Chakotay θα τράβαγε τα μαλλιά του !!!!! Ούτε να το φανταστώ δε θέλω! I really like Chakotay

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, αν ήταν η Bujold-Janeway εκει πέρα ο κακομόιρης ο Chakotay θα τράβαγε τα μαλλιά του !!!!!

 

Εχμ... :rofl2: ...χεχεχεχε....*και* τα μαλλιά του, ναι... :lol: (Sorry, couldn't resist) :tongue:

 

Kαι γω τον συμπαθώ και ήταν βασικότατη ισορροπιστική επιρροή στο Voyager, και όχι μόνο ανάμεσα στους Maquis και τους Starfleet officers, αλλά για όλους και για τη Janeway. Ίσως είναι το Ινδιάνικο αίμα του που τον κάνει να θέλει να ζει σε αρμονία και ισορροπία με το περιβάλλον.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Το γυμνό της Janeway στο Sacred Grounds (λυγμός).

 

post-1004-1173313432_thumb.jpg

 

post-1004-1173313382_thumb.jpg

 

Η Kathryn δεν τελειώνει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ννναί...κλαψ...θέλω να μπω μέσα...

 

post-1004-1173382018_thumb.jpg

 

Η Marina Sirtis-Troi στο Man Of The People.

Link to comment
Share on other sites

Οhhh.....MAMMA!!! :o Από ποιο επεισόδιο είναι η εικόνα?

 

Όσο για τη Deanna αν φορούσε αυτό όσο ήταν στον Betazed, o Riker δεν θα την είχε αφήσει για ανοησίες όπως το να γίνει Commander στον Αστροστόλο! :tongue:

 

Για τις εικόνες της Janeway - ειδικά για την πρώτη -  oυδέν σχόλιον γιατί θα με κάνει ban o Robin-Hood αν πω χύμα όσα σκέφτομαι!! :lol: :wub: :eek: :devil2:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση και δεν θα το κάνω ξανά θέμα. Έφτιαξα αυτό το κλαμπ εδώ, δεν απαγορεύουμε είσοδο και στα κορίτσια του σουφουφου, κατέθεσα τις ορμόνες μου για τις οποίες δεν ντρέπομαι, φτάσαμε στις 3 σελίδες, και οι μόνοι που δηλώνουν παρουσία ή έχουν να πουν κάτι, εκτός από μένα, είναι οι Dain και spock2266.

 

Μπήκαν και κάποιοι άλλοι, είπαν κάτι στο άσχετο και αυτό ήταν. Δεν αρέσουν τα κορίτσια μας; Δεν χρειάζεται να είσαι trek fun για να εκτιμάς τις ωραίες γυναίκες.

 

Δεκτό κι αν το βρίσκουν ανιαρό (για οποιοδήποτε λόγο).

 

Αυτό που με φουρκίζει είναι να μπαίνουν στα μουλωχτά για να κάνουν μάτι αλλά να αποφεύγουν να αφήσουν ίχνος μη και «στιγματιστούν».

 

Ίσως εκνευρίζομαι χωρίς λόγο αλλά αρνούμαι να πιστέψω πως είμαστε μόνο τρεις εδώ πέρα. (Αυτά έχω να πω μόνο και παρακαλώ, αν ξεσηκώσω σχόλια μην πλημμυρίσετε αυτό το ποστ. Ευχαριστώ).

Link to comment
Share on other sites

Mόλις αντιλήφθηκα οτι στην εικόνα με τη Ντεάνα ο Ντίνος είχε γράψει από ποιο επεισόδιο ήταν, αλλά δεν το είχα προσέξει καν. Πού να το προσέξω, αφού αλλού ήταν στραμμένα τα μάτια μου? :tongue:

 

Ντίνο, ίσως απλά να μην έχουν να πουν κάτι. Δεν νομίζω να είναι θέμα στιγματισμού. Πιθανά κάποιοι να διστάζουν κιόλας ακριβώς επειδή δεν είναι Τρέκκερς :) (Ουδέν άλλο σχόλιο για το θέμα από μένα, και καλύτερα να το αφήσουμε εδώ).

 

Εννοείται πως όποιος θέλει μπορεί να πει τη γνώμη του για τις γυναίκες του Τρεκ, βλέποντάς τες ως γυναίκες και ας μην ξέρει τον χαρακτήρα που υποδύθηκαν.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..