Jump to content

Χ.Φ. Λάβκραφτ, Ο πατέρας του σύγχρονου τρόμου..


synodoiporos
 Share

Recommended Posts

χαχαχαχα!

Αυτό σημαίνει ΄΄NO TROLLS΄΄;!χαχα!

 

Απλά,ρωτάω επειδή είναι πολύ σημαντικό θέμα για μένα και μπορεί να με κάνει να καταλάβω καλά τους ανθρώπους με τους οποίους συζητάω,μήπως και τα βρούμε καλύτερα!laugh.gif

Αυτό σημαίνει ότι θα σε ταΐσουμε πρώτο στους Μεγάλους Παλαιούς, όταν τα Άστρα θα είναι στη Σωστή θέση, επειδή προσβάλεις τον μεγάλο προφήτη τους.

 

Στα ελληνικά...;Επίσης,μου θύμισε το πράγμα στο κατώφλι λιγάκι!holiday.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    14

  • Nihilio

    24

  • DinMacXanthi

    21

  • Stanley

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στα ελληνικά...;Επίσης,μου θύμισε το πράγμα στο κατώφλι λιγάκι!holiday.gif

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά...;Επίσης,μου θύμισε το πράγμα στο κατώφλι λιγάκι!holiday.gif

Ναι

 

 

 

Τι ναι,αυτό ήταν;!lmaosmiley.gifthumbsupsmileyanim.gif

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά...;Επίσης,μου θύμισε το πράγμα στο κατώφλι λιγάκι!holiday.gif

Ναι

 

 

 

Τι ναι,αυτό ήταν;!lmaosmiley.gifthumbsupsmileyanim.gif

Ναι

Link to comment
Share on other sites

 

Απλά,ρωτάω επειδή είναι πολύ σημαντικό θέμα για μένα και μπορεί να με κάνει να καταλάβω καλά τους ανθρώπους με τους οποίους συζητάω,μήπως και τα βρούμε καλύτερα!laugh.gif

 

(ksanamana vivlio8iki)

 

Krineis diladi tous synomilites sou apo tin 8riskeia tous? H px apo ti omada ypostirizoun?

 

S'ena site me 1500 meli (apo ta opoia sou apantane ligoteroi apo 10 ara ayta me tis sektes krata ta gia allou kalytera) yparxoun 8riskoi kai a8riskoi, fanatikoi kai mi fanatikoi (kai apo tis 2 pleyres) me olo to anamesa fasma. Episis exoume filous tou OSFP, tou PAO, tou PAOK, tis AEK kai tou Ergoteli metaxy pollwn allwn.

 

Tha katalaveis kalytera to site milontas gia 8riskeia? Se la8os site eisai tote, se diavevaiw. Eixame atoma pou efygan giati itan poly 8riskoi/poly a8riskoi kai de goustaran to neutral ground pou diatireitai edw.

 

Kai mias kai exeis parei meros se polla forums, 8a prepe na ksereis oti forums aytou tou eidous synistoun communities. Arketa meli exoume gnwristei, exoume ksehestei, exoume piei mpyres, exoume kanei polla kai diafora, ki ayta apo konta. (Katalavaineis twra poso asxima varaei to "Me lene Pari, Ierokli, Christo, -----"? )

 

Den kserw an exeis katalavei ti eikona exeis sximatisei gia tin e-persona sou mesa se molis 2 meres.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κάντε του ένα μπαν ρε!!!

.

 

 

 

.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

.

 

 

όχι του Ιεροκλή. Του ΜακΞάνθη που μας έχει στραβώσει με τα γκρήκλις του!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Den mporeis na peis, krataw tin or8ografia oso mporw se anekta epipeda... kala, kala 8a pros8esw ellinika sto pc. (anti na doulevw sto dissertation ka8omai kai grafw sta fora...)

Link to comment
Share on other sites

Den kserw an exeis katalavei ti eikona exeis sximatisei gia tin e-persona sou mesa se molis 2 meres.

Από τα μέλη της σέκτας ποσώς με ενδιαφέρει.όσοι είναι ουδέτεροι,δεν νομίζω να έχουν κανένα πρόβλημα.Και οι θρήσκοι με βρίζουν,θα κάτσω να σκάσω...;

Και όχι,δεν είναι communities. Συνήθως όλοι διαβάζουν από όλα κα γουστάρουν τα πάντα,χωρίς να χάνουν τον ύπνο τους επειδή κάποιος διαφωνεί μαζί τους.This is called real life!

Έχετε μια μοναδική ικανότητα να διαστρεβλώνετε τα λεγόμενά μου. Ας το αφήσουμε εδώ πέρα. Απλά,λίγες διακοπές και λίγο χιούμορ θα σας έκαναν καλό.Βοηθάει και την καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ή στραβός είν' ο γυαλός, ή στραβά αρμενίζουμε. (καλύτερα Drake;)

Link to comment
Share on other sites

Ε βεβαια, καλύτερα στα Ελληνικά!

 

Θα ήθελες κάποιος να ισχυριστεί οτι δεν του επικοινώνησες καλά το μήνυμα επειδή είναι στα γκρήκλις;biggrin.gif

Η τελευταία πρόταση ήταν σαφέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πάνε τα γκρίζλις γκρίκλις, τα πήρε το ποτάμι...

 

brooks-brown-bear_8203.jpg

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε on-topic, το ψάρι έφερε την αρκούδα αντιμέτωπη με τον Κθούλου των υδάτων. μπρρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιπάθησα τον ΧΦ από την πρώτη στιγμή.Εϊχα διαβάσει μια συλλογή Ο Κυνηγός του Σκοταδιού και πολλά διηγήματα μου άρεσαν,για όλους τους λόγους που αναφέρετε.Ωστόσο, όσο διάβαζα μου άρεσε λιγότερο,μέχρι που τα αρνητικά υπερίσχυσαν. Αγαπημένο μου με διαφορά είναι Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ (πραγματικά,πάρα πολύ καλό)ενώ τεράστια απογοήτευση το Κάλεσμα του Κθούλου και Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς.Εσείς,ως φαν του,τί θα μου προτείνατε να διαβάσω,μήπως και αλλάξω γνώμη για αυτόν,κάτι το οποίο είμαι πολύ πρόθυμος και ανοιχτός να κάνω,αν δω ότι το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιπάθησα τον ΧΦ από την πρώτη στιγμή.Εϊχα διαβάσει μια συλλογή Ο Κυνηγός του Σκοταδιού και πολλά διηγήματα μου άρεσαν,για όλους τους λόγους που αναφέρετε.Ωστόσο, όσο διάβαζα μου άρεσε λιγότερο,μέχρι που τα αρνητικά υπερίσχυσαν. Αγαπημένο μου με διαφορά είναι Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ (πραγματικά,πάρα πολύ καλό)ενώ τεράστια απογοήτευση το Κάλεσμα του Κθούλου και Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς.Εσείς,ως φαν του,τί θα μου προτείνατε να διαβάσω,μήπως και αλλάξω γνώμη για αυτόν,κάτι το οποίο είμαι πολύ πρόθυμος και ανοιχτός να κάνω,αν δω ότι το αξίζει.

H συλλογή που διάβασες (από εκδόσεις Κάκτος) έχει άθλια μετάφραση (πχ, είναι το "Κάλεσμα του Κθούλχου" στο βιβλίο που διάβασες). Θα σου πρότεινα τα βιβλία που έχει βγάλει ο Αίολος, με ιδανικό βιβλίο για αρχή την "Υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" που είναι ολόκληρη νουβέλλα και μια από τις καλύτερες στιγμές του.

Εδώ έχουμε και ολόκληρο τόπικ για το βιβλίο

 

Μπορείς βέβαια να βρεις και τα άπαντα του Λαβκραφτ στο ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και ο μπάρμπας του subforum...ωχ...

 

Stanley αν θες να κάνεις συζήτηση άσε στην άκρη τα περί κλίκας και σέχτας κτλ. Ανεξάρτητα από το αν εσύ το βλέπεις έτσι, ακόμα και άτομα που δεν νοιάζονται για αυτήν την φανταστική σέχτα που περιγράφεις μπαίνουν σε αμυντική στάση. Εκτός αν ήρθες για να αποδείξεις κάτι, στην οποία περίπτωση δεν εκτιμώ την χρήση του subforum του τρόμου για την όποια επαναστατική ιδέα σου γεννήθηκε.

 

Τώρα η συζήτηση του αν ο Λαβκραφτ είναι σημαντικός συγγραφέας ή όχι είναι νομίζω αστεία και ανούσια. Είναι αυτός που είναι, δημιούργησε αυτό που δημιούργησε. Ο χρόνος έκρινε πως είναι σημαντικός. Αν εσύ δεν τον θεωρείς σημαντικό, δικαίωμά σου, αλλά νομίζω κατανοείς γιατί κάποιος μπορεί να ενοχλείτε απο μεγαλόστομες κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο που κατάφερε ο Σταν ήταν να ξυπνήσει ακόμη έναν μεγάλο Παλαιό!devil2.gif

Τώρα που ήρθε ο Γιώργος έχουμε απαρτία!laugh.gif

 

ΚΘουλου Σέκτα Rules!

Ftang and out!

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιπάθησα τον ΧΦ από την πρώτη στιγμή.Εϊχα διαβάσει μια συλλογή Ο Κυνηγός του Σκοταδιού και πολλά διηγήματα μου άρεσαν,για όλους τους λόγους που αναφέρετε.Ωστόσο, όσο διάβαζα μου άρεσε λιγότερο,μέχρι που τα αρνητικά υπερίσχυσαν. Αγαπημένο μου με διαφορά είναι Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ (πραγματικά,πάρα πολύ καλό)ενώ τεράστια απογοήτευση το Κάλεσμα του Κθούλου και Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς.Εσείς,ως φαν του,τί θα μου προτείνατε να διαβάσω,μήπως και αλλάξω γνώμη για αυτόν,κάτι το οποίο είμαι πολύ πρόθυμος και ανοιχτός να κάνω,αν δω ότι το αξίζει.

H συλλογή που διάβασες (από εκδόσεις Κάκτος) έχει άθλια μετάφραση (πχ, είναι το "Κάλεσμα του Κθούλχου" στο βιβλίο που διάβασες). Θα σου πρότεινα τα βιβλία που έχει βγάλει ο Αίολος, με ιδανικό βιβλίο για αρχή την "Υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" που είναι ολόκληρη νουβέλλα και μια από τις καλύτερες στιγμές του.

Εδώ έχουμε και ολόκληρο τόπικ για το βιβλίο

 

Μπορείς βέβαια να βρεις και τα άπαντα του Λαβκραφτ στο ίντερνετ

 

Mα,από πού το συμπέρανες αυτό;Την έκδοση του Αίολου διάβασα!!!!

 

Τον Τσαρλς τον είχαν υπόψιν μου....

Link to comment
Share on other sites

Mα,από πού το συμπέρανες αυτό;Την έκδοση του Αίολου διάβασα!!!!

 

Τον Τσαρλς τον είχαν υπόψιν μου....

Ξανακοίτα το βιβλίο που διάβασες, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος από Αίολο (το εν λόγω διήγημα έχει μεταφραστεί αλλιώς και δεν περιέχει τη σκιά πάνω από το Ίνσμουθ.

Link to comment
Share on other sites

Mα,από πού το συμπέρανες αυτό;Την έκδοση του Αίολου διάβασα!!!!

 

Τον Τσαρλς τον είχαν υπόψιν μου....

Ξανακοίτα το βιβλίο που διάβασες, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος από Αίολο (το εν λόγω διήγημα έχει μεταφραστεί αλλιώς και δεν περιέχει τη σκιά πάνω από το Ίνσμουθ.

 

Δεν κατάλαβες καλά...Είπα ότι ήταν όλα στην ίδια συλλογή; Αλλού ήταν το Ίνσμουθ, αλλού το Κάλεσμα.Για την ακρίβεια, το Ίνσμουθ ήταν μαζί με το Χρώμα από το Διάστημα και το Πράγμα στο Κατώφλι, ενώ το Κάλεσμα μαζί με το Τρόμος στο Ντάνγουιτς(οικτρή απογοήτευση και τα δύο...)

Link to comment
Share on other sites

Mα,από πού το συμπέρανες αυτό;Την έκδοση του Αίολου διάβασα!!!!

 

Τον Τσαρλς τον είχαν υπόψιν μου....

Ξανακοίτα το βιβλίο που διάβασες, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος από Αίολο (το εν λόγω διήγημα έχει μεταφραστεί αλλιώς και δεν περιέχει τη σκιά πάνω από το Ίνσμουθ.

 

Δεν κατάλαβες καλά...Είπα ότι ήταν όλα στην ίδια συλλογή; Αλλού ήταν το Ίνσμουθ, αλλού το Κάλεσμα.Για την ακρίβεια, το Ίνσμουθ ήταν μαζί με το Χρώμα από το Διάστημα και το Πράγμα στο Κατώφλι, ενώ το Κάλεσμα μαζί με το Τρόμος στο Ντάνγουιτς(οικτρή απογοήτευση και τα δύο...)

Από αυτό εδώ εσύ τι καταλαβαίνεις:

Δεν αντιπάθησα τον ΧΦ από την πρώτη στιγμή.Εϊχα διαβάσει μια συλλογή Ο Κυνηγός του Σκοταδιού και πολλά διηγήματα μου άρεσαν,για όλους τους λόγους που αναφέρετε.Ωστόσο, όσο διάβαζα μου άρεσε λιγότερο,μέχρι που τα αρνητικά υπερίσχυσαν. Αγαπημένο μου με διαφορά είναι Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ (πραγματικά,πάρα πολύ καλό)ενώ τεράστια απογοήτευση το Κάλεσμα του Κθούλου και Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς.Εσείς,ως φαν του,τί θα μου προτείνατε να διαβάσω,μήπως και αλλάξω γνώμη για αυτόν,κάτι το οποίο είμαι πολύ πρόθυμος και ανοιχτός να κάνω,αν δω ότι το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το Call of Cthulhu θεωρείται από πολλούς συγγραφείς (αλλά και θεωρητικούς, δεν κρίνουν μόνο οι συγγραφείς άλλωστε), ένα από τα καλύτερα δείγματα από πλευράς οικονομίας γραφής. Μέσα σε 12,000 λέξεις και μέσα από το πολυεπίπεδο γράψιμο αλλά και το investigating στυλ που χρησιμοποιεί ο HPL, περιέχει τόσα που οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαν να γράψουν σε μυθιστορήματα Trollopian μεγεθών (ή Stephenkingian).

(Μιλώντας για οικονομία γραφής, ένα από τα καλύτερα παραδείγματα που έχω υπ'όψιν μου είναι το Brokeback Mountain της Annie Proulx, θα σας βοηθήσει στη συγγραφή διηγημάτων, seriously. Υπάρχει και στο net τζαμπέ.)

 

Η πικρή αλήθεια είναι πως κάποιοι συγγραφείς χάνουν πολύ στην μετάφραση. Εγώ το πρώτο πράγμα που διάβασα από Lovecraft ήταν τα βουνά της Τρέλας (κάποτε) στην μετάφραση του Κάκτου. Σιχαμερό και τρισάθλιο. Δεν ξαναδιάβασα τίποτα από HPL για κανα 6μηνο, ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το Call of Cthulhu θεωρείται από πολλούς συγγραφείς (αλλά και θεωρητικούς, δεν κρίνουν μόνο οι συγγραφείς άλλωστε), ένα από τα καλύτερα δείγματα από πλευράς οικονομίας γραφής. Μέσα σε 12,000 λέξεις και μέσα από το πολυεπίπεδο γράψιμο αλλά και το investigating στυλ που χρησιμοποιεί ο HPL, περιέχει τόσα που οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαν να γράψουν σε μυθιστορήματα Trollopian μεγεθών (ή Stephenkingian).

(Μιλώντας για οικονομία γραφής, ένα από τα καλύτερα παραδείγματα που έχω υπ'όψιν μου είναι το Brokeback Mountain της Annie Proulx, θα σας βοηθήσει στη συγγραφή διηγημάτων, seriously. Υπάρχει και στο net τζαμπέ.)

Και όχι μόνο αυτό. Συχνά χρησιμοποιεί την ενθυλάκωση διηγήσεων μέσα σε διηγήσεις (μια από τις αγαπημένες μου τέτοιες ιστορίες ήταν το Medusa's Coil.

 

ΥΓ: To Brokback mountain, ε; :p That is what I call Horror!

Link to comment
Share on other sites

Mα,από πού το συμπέρανες αυτό;Την έκδοση του Αίολου διάβασα!!!!

 

Τον Τσαρλς τον είχαν υπόψιν μου....

Ξανακοίτα το βιβλίο που διάβασες, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος από Αίολο (το εν λόγω διήγημα έχει μεταφραστεί αλλιώς και δεν περιέχει τη σκιά πάνω από το Ίνσμουθ.

 

Δεν κατάλαβες καλά...Είπα ότι ήταν όλα στην ίδια συλλογή; Αλλού ήταν το Ίνσμουθ, αλλού το Κάλεσμα.Για την ακρίβεια, το Ίνσμουθ ήταν μαζί με το Χρώμα από το Διάστημα και το Πράγμα στο Κατώφλι, ενώ το Κάλεσμα μαζί με το Τρόμος στο Ντάνγουιτς(οικτρή απογοήτευση και τα δύο...)

Από αυτό εδώ εσύ τι καταλαβαίνεις:

Δεν αντιπάθησα τον ΧΦ από την πρώτη στιγμή.Εϊχα διαβάσει μια συλλογή Ο Κυνηγός του Σκοταδιού και πολλά διηγήματα μου άρεσαν,για όλους τους λόγους που αναφέρετε.Ωστόσο, όσο διάβαζα μου άρεσε λιγότερο,μέχρι που τα αρνητικά υπερίσχυσαν. Αγαπημένο μου με διαφορά είναι Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ (πραγματικά,πάρα πολύ καλό)ενώ τεράστια απογοήτευση το Κάλεσμα του Κθούλου και Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς.Εσείς,ως φαν του,τί θα μου προτείνατε να διαβάσω,μήπως και αλλάξω γνώμη για αυτόν,κάτι το οποίο είμαι πολύ πρόθυμος και ανοιχτός να κάνω,αν δω ότι το αξίζει.

 

 

 

Πάντως όχι αυτό που κατάλαβες εσύ!Έγραψα όσο διάβαζα,που αναφερόταν σε μακροπρόθεσμη κλίμακα. Εξάλλου,δεν θα ήταν λογικό σε μια μόνο συλλογή να υπάρχουν τόσα πολλά και μεγάλα διηγήματα!

 

Το Call of Cthulhu θεωρείται από πολλούς συγγραφείς (αλλά και θεωρητικούς, δεν κρίνουν μόνο οι συγγραφείς άλλωστε), ένα από τα καλύτερα δείγματα από πλευράς οικονομίας γραφής. Μέσα σε 12,000 λέξεις και μέσα από το πολυεπίπεδο γράψιμο αλλά και το investigating στυλ που χρησιμοποιεί ο HPL, περιέχει τόσα που οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαν να γράψουν σε μυθιστορήματα Trollopian μεγεθών (ή Stephenkingian).

(Μιλώντας για οικονομία γραφής, ένα από τα καλύτερα παραδείγματα που έχω υπ'όψιν μου είναι το Brokeback Mountain της Annie Proulx, θα σας βοηθήσει στη συγγραφή διηγημάτων, seriously. Υπάρχει και στο net τζαμπέ.)

Και όχι μόνο αυτό. Συχνά χρησιμοποιεί την ενθυλάκωση διηγήσεων μέσα σε διηγήσεις (μια από τις αγαπημένες μου τέτοιες ιστορίες ήταν το Medusa's Coil.

 

ΥΓ: To Brokback mountain, ε; :p That is what I call Horror!

 

Αυτό,όπως σίγουρα θα ξέρεις,λέγεται εγκιβωτισμός και δεν είναι και τίποτα τρομερό!Κι εγώ το έχω κάνει σε κάποιες ιστορίες μου,σιγά τα ωά!

 

Όσο για την οικονομία που λέτε...Κλασικό δείγμα τέτοιας γραφής είναι η Φιέστα(Ο Ήλιος Ανατέλλει Ξανά) του Χέμινγκγουέι,και,μαντέψτε,i hated it!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι αυτό που κατάλαβες εσύ!Έγραψα όσο διάβαζα,που αναφερόταν σε μακροπρόθεσμη κλίμακα. Εξάλλου,δεν θα ήταν λογικό σε μια μόνο συλλογή να υπάρχουν τόσα πολλά και μεγάλα διηγήματα!

To ξυράφι του Όκχαμ μου δείχνει ότι διάβασες αυτό εδώ το βιβλίο: gx1b60sr.jpg

 

Περιεχόμενα:

- Ο ξένος

- Ποντίκια μέσα στους τοίχους

- Το μοντέλο του Πίκμαν

- Το κάλεσμα του Κθούλου

- Τρόμος στο Ντάνγουιτς

- Ψίθυροι στο σκοτάδι

- Χρώμα από το διάστημα

- Ο δαίμονας του σκοταδιού

- Ένα ον στο κατώφλι

- Η μουσική του Έριχ Ζαν

- Ο φόβος ενεδρεύει

- Μια γκραβούρα στο σπίτι

- Μέσα στην άβυσσο του χρόνου

- Η σκιά του Ίνσμουθ

 

Είναι λογικό να υποθέσω ότι αυτό είναι που διάβασες.

 

 

Πιθανότατα να εννοείς το βιβλίο από εκδόσεις Νεφέλη: Ο κυνηγός του σκοταδιού και άλλα διηγήματα, πρόλογος-μτφ. Λουκάς Θεοδωρακόπουλος, Αθήνα 1987, σελ. 301

[Ο κυνηγός του σκοταδιού / Το πράγμα στο κατώφλι / Η μουσική του Έριχ Ζαν / Κατάρα πάνω από το Ίνσμουθ / Το χρώμα απ’ το διάστημα]

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..